GEVOELSMATIG WERK VAN MARIE KONING samen met Anneke Brinkhorst, en acht anderen expositie in Witte Kerk VUIL TAPIJT of VUIL BANKSTEL? Voor pool-diep reiniging: JOOP VERMAAS Interstuhl bureaustoel Interstuhl; dat Sint Nicolaas-optocht „Heiloo exposeert" in de Witte Kerk Bezwaarschriften tegen het Groentje [Huis-Service] ISOPHON zit wel goed! ZATERDAG 25 NOVEMBER MOEDEREN VADER IN JE EENTJE DERANK VOORDRACHTEN JUISTNU FIETS GOED IN ORDE NOORDHOLLANDS JEUGDORKEST telefoonbeantwoorder met dubbele wielen, luchtveer en verstelbare rug, model 97013 a f242,- excl. B.T.W., met tijdelijk voetensteun van ons kado! Het Noordhollands Jeugdorkest UITKIJKPOST UITKIJK NOVEMBER 1977 Over enkele weken is het weer zover dan zal Sint Nicolaas met zijn gevolg weer zijn intrede doen in Heiloo. Datum: zaterdag, 25 november. Ook dit keer kunnen de kinderen weer verkleed meelopen in de optocht; dus ouders: weer aan de slag! Marie Koning Collages Collages, waar Marie Koning zich ook mee bezig houdt, is voor deze sympathieke vrouw erg „vrijmakend". Ze gebruikt hiervoor de Panorama, waarin ze gaat knippen en met de gekleurde knipsels gaat ze plakken. Ze begint, zonder doel en op het eerst nog witte vlak komt iets tot stand. Het is zuiver gevoelsmatig werk en wat dan tot stand komt, weerspiegelt haar gevoelens. Niet dat ze dit bewust doet; ze wist het eerst ook niet, totdat kunstkenner de heer D.P. van Wicheren haar hier op wees. Marie Koning heeft vroeger les gegeven op de werkschuit in Amster dam en op diverse scholen, onder andere in Haarlem. Een modeldocent was ze niet; zij probeerde haar leerlingen een eigen identiteit te geven, hun gevoelens te laten uiten en of dit nu met een verfkwast, potlood, Eapier of klei gebeurde, was niet van elang. Wat Marie Koning zelf maakt, gebeurt op gevoel. Maar het resultaat is wel bijzonder boeiend, en knap. Werk, wat de één wel aanspreekt, de ander niet. Keramiek Collages worden ook gemaakt door Anneke Brinkhorst. Maar zij gebruikt hiervoor geen Panorama, maar de Avenue: „De kwaliteit van het papier is zo goed! Maar waar de goedlachse Anneke zich het liefst mee bezig houdt, is met keramiek en schilderen. In 1972 volgde zij keramieklessen bij Klaas de Boer in Zaandam en hier kreeg zij ook les in de „engobe"- techniek. Engobe, afkomstig van het Franse werkwoord engober is bedek ken, is een klei of kleimengsel, al dan niet vermengd met andere keramische grondstoffen, in de vorm van een dunne brij als deklaag te gebruiken. Vaak wordt zulk een engobe door toevoeging van metaaloxiden ge kleurd. Op de gevormde, maar nog ongebak ken klei, wordt deze engobe als tekening, lijnenpatroon of kleurvak aangebracht. Dit geheel wordt daarna in een oven biscuit gebakken bij ca. 1000 graden C. Na afkoeling wordt een transparant glazuur aangebracht, waarbij het type glazuur de tempera tuur van het tweede baksel bepaalt. Wat Anneke Brinkhorst vooral maakt zijn beestjes, die een bepaalde uitdrukking vertonen, zoals verbazing, plezier, ergernis, domheid, verwaand heid. Anneke Brinkhorst Techniek Anneke Brinkhorst: „Behalve dit keramiek schilder ik, maak aquarellen, en vrij veel collages. Momenteel vind ik de keramiek en het schilderen het leukst. Als het ene niet lukt, ga ik met het andere verder. Het is eigenlijk overschakelen op een totaal andere techniek: van tweedimensionaal naar driedimensionaal." Haar schilderijen zijn niet figuratief; het is wel aan de Cor Troostheide natuur ontleend, maar het is nogal abstrakt, alhoewel het meestal wel herkenbaar is. Zij ziet overigens haar kunstzinnige bezigheden zuiver als een hobby, en een akademische opleiding heeft zij hiervoor niet gehad. Ook Cor Troostheide is wat dit betreft een hobbyist, een amateur, zoals hij zelf zegt. Maar dan wel in de echte betekenis van het woord „amateur": liefhebber. In de afgelopen drie weken zijn acht van de elf Heilooërs, die vanaf a.s. zaterdag in de Witte Kerk gaan exposeren, in de Uitkijkpost aan bod gekomen. Acht personen die verschil lend werk leveren, zoals olieverfschil derijen, beeldhouwwerk, wandkleden, marionetten, materieschilderijen, lino's en aquarellen. We hebben het echter nog niet gehad over collages, gouaches, en keramiek. In dit laatste verhaal over de elf exposanten in de Witte Kerk zullen we hier enige aandacht aan besteden, alsmede aan de mensen die hier achter staan. Allereerst Marie Koning, een rustige vrouw. Zij zegt niet veel, maar als ze wat te zeggen heeft, dan is het wat zinnigs. Ze woont in Heiloo al zo'n twaalf a dertien [aar, maar veel kontakt met andere mensen in Heiloo heeft ze niet. Het toetreden tot de „groep" kan voor haar de stap bekenen om weer aktief aan de gang te gaan. Iedereen uit zich op zijn eigen manier, Marie Koning doet het weer op haar manier: door haar werk, dat bestaat uit olieverf, collages en gouaches. Olieverf heeft haar voorkeur, maar in gouaches uit ze zich het makkelijkst. Wat zijn gouaches? Waterverf, maar dan dekkend. De verf geeft na droging een mat oppervlak en dient slechts dun te worden aange bracht, omdat zij bij dikke lagen afschilfert. In deze eeuw maakt deze techniek een sterke opleving mee, al dan niet in combinatie met de aquareltechniek. Tintoretto Cor Troostheide heeft samen met Jan Dekker in 1945 de teken- en schildersvereniging Tintoretto opge richt. Jan Dekker had al een klein privéclubje, en toen hij bij toeval Cor Heeck ontmoette, vroeg hij hem of hij geen zin had een beetje leiding te geven. Dit is gebeurd en momenteel heeft Tintoretto een 40-tal volwassen leden en een 30 jeugdleden, afkomstig uit Heiloo, maar ook uit Alkmaar, Bergen, De Rijp, Limmen enz. Cor Troostheide werkt het liefst met een „duimdoosje", eens gekregen van een Parijse kunstschilder. In het deksel van dit doosje kan een kartonnetje geschoven wordenrverder zit er een klein paletje in en is er ruimte voor diverse kleine tubetjes verf. Aan de onderkant van dit doosje zitten twee gaten, waarin hij een duim en vingers kan steken. Met behulp van dit doosje is Cor Troostheide uiterst mobiel geworden en maakt hij vele leuke schilderijtjes. Hij werkt het liefst buiten. Hij maakt veel landschappen en stadsgezichten en hoe kan het ook anders, Frankrijk trekt hem bijzonder aan en geeft voor hem bijzonder veel inspiratie. Zijn werk is naturalistisch, maar wel met een impressionistisch tintje. De,nestor van de groep werkt momenteel met Siberisch krijt, Japans krijt, viltstift en flowmaster. Ook maakt hij aquarellen en olieverfschilderijen. Nu al zijn een negental bezwaarschrif ten gestuurd naar het college van Burgemeester en Wethouders van Heiloo naar aanleiding van het voornemen G.S. van Noord-Holland toestemming te vragen het bestem mingsplan „Het Groentje" te mogen wijzigen. Bezwaarschriften zijn er onder meer van de aktiegroep „Het Groentje", van diverse bewoners aan de Kennemerstraatweg en Nicolaas Beetsweg en ook van de Oude Herberg. Voor deze mensen is om diverse redenen het door Coplan te bouwen appartementencomplex niet aanvaard baar. De bezwaren die bijvoorbeeld de uit zestien personen bestaande aktie groep „Het Groentje" naar voren brengt zijn onder meer de volgende: Vorm en grootte van het gebouw past niet in het nu aanwezige dorpscentrum; het speculatieve karakter van dit plan: Coplan betaalt uit speculatieve oogpunt een hoge prijs voor de bouwgrond en wil deze prijs er met winst uit halen; gemeente heeft bewust of onbe wust meegewerkt aan de speculatieve plannen van Coplan en zou zich volgens de aktiegroep verplicht voelen met de bouw van dit gebouw te moeten instemmen om Conlan in de gelegenheid te stellen er financieel uit te komen; door deze toestemming zou de gemeente geen visie hebben omtrent hoogbouw in Heiloo en totaal inrichting van het dorpscentrum; onnodig moeten twee huisjes worden gesloopt om dit plan te realiseren; huidige bewoners van deze huisjes weten nog niets over hun toekomstige onderkomen; het niet openbaar zijn van de gemeentecommissievergaderingen maakt inspraak van de bevolking in dit soort projekten tot een farce. Of deze punten voor burgemeester en wethouders werkelijk steekhoudend zijn is nog maar de vraag. Maar één ding is duidelijk: niet iedereen is gelukkig met de bouw van 36 wooneenheden aan de Kennemer straatweg waar eens de Rustende Jager heeft gestaan. Maar dit wisten we eigenlijk al lang. Hoe kom ik aan mijn trekken als (a.s.) alleenstaande ouder? Onder dit motto belegt het buro voor alleenstaande ouders te Alkmaar eens in de 2 a 3 maanden informatieve bijeenkomsten. Dit vanuit de ervaring dat ongehuwde moeders, gescheiden vaders en moeders, weduwen en weduwnaren met kinderen veel gemeenschappelijke vragen hebben. Het thema van de komende avond zal zijn: Wat doen we met de feestdagen? Van verschillende kanten zullen de feest dagen belicht worden. De datum is gesteld op donderdag 7 november a.s. om kwart voor acht. Er zal ook gelegenheid zijn om diverse eigen ervaringen uit te wisselen. Naast het geven en uitwisselen van informa tie zijn deze avonden ook bedoeld als een gelegenheid om met andere alleenstaande ouders in kontakt te komen en om eventueel met elkaar tot initiatieven te kunnen komen. Jeugdkapellers a.s. zaterdagavond half acht worden jullie weer verwacht voor een instuif in de Rank. KOMT ALLEN. A.s. zaterdag is het zover. Een maandenlange voorbereiding moet dan uitmonden in een grootse expositie, zoals in geen jaren in Heiloo is voorgekomen. Het gaat niet zozeer om het feit, dat een expositie wordt gehouden - dit gebeurt regelmatig in Heiloo - als wel om het feit dat het dit keer gaat om een expositie van niet één, twee of drie Heilooërs, maar van maar liefst elf. Zoals wethouder mevr. A.M.E. van der Zee-Mandersloot in haar voorwoord in het informatieve boekje over de elf exposanten zegt: „Het waren meestal exposities van enkelen in de Zevensprong aan de Ewisweg, in het Open Huis of in het plan Mallevoort. Ditmaal hebben de exposanten de kring gesloten en staat een presentatie van velen tegelijk op het programma onder het motto „Heiloo exposeert in de Witte Kerk"... Ik meen, dat de Heilooër beeldende kunstenaars een goed plan hebben ontwikkeld en wens hun toe, dat dit, als een lichtpunt in de vaak sombere novemberdagen, de belangstelling zal krijgen, die het verdient. De exposanten In de afgelopen vier weken heeft men in de Uitkijkpost nacfer kunnen kennismaken met de elf Heilooër exposanten, die gezamenlijk een groep vormen, die nu voor het eerst naar buiten treedt. Het gaat hier om: Anneke J.M. Brinkhorst-Wiggers de Vries, keramiek, aquarellen; Abraham Brouwer, olieverfschilderen; Jan van Erkelens, marionetten; Jan Giling, olieverfschilderijen, krijt tekeningen; Ank de Jongh-Zeeman, beeldhouw werk; Marie Koning, olieverfschilderijen, collages, gouaches; Willem Klein Schiphorst, materie schilderijen; Cor N. Troostheide, krijttekeningen, olieverfschilderijen; Bijzonder boeiend en interessant zijn zeker ook de voordrachten, die op dinsdag- en woensdagavond worden gegeven door mevrouw de Git (dinsdagavond, Westfriese voordrach ten) en door mevrouw Hooi werf (woensdagavond, met pianospel). Beide voordrachten beginnen om 20.00 uur. Donderdagavond zullen Mart Krijger en Jan van Wijk een fantastische diashow presenteren, die werkelijk niemand mag missen. Met de winter voor de deur verdient de fiets extra zorg. Dat is in het belang van de veiligheid in het verkeer en evenzeer in het belang van de levensduur van de fiets. Daarom moet de fiets een najaars- of winterbeurt hebben. Dat wil zeggen goed schoonmaken - dat moet overi;- gensregelmatig gebeuren - en nagaan of alles nog goed fuctioneert. Men kan dat aan de vakman, in casu de fietsenmaker opdragen, maar daarnaast kan men zelf toch ook wel wat zorg aan de fiets kwijt. Om vele fietsers in ons land een handje te helpen en om hen wegwijs te maken in het onderhoud van de fiets is in de serie Fietsotheek het boekje Fietsverzorging uitgegeven; een boekje waar zoveel vraag naar blijkt te bestaan dat het in korte tijd reeds tot viermaal toe moest worden herdrukt. In dit boekje is uitvoerig en ondersteund door instruktieve illustraties te lezen wat een beetje handige leek zelf aan het onderhoud van de fiets kan doen; ook geeft dit boekje goede raad voor eenvoudige reparaties. Door over making van f 9.80 op postgirorekening nr. 234567 kan de nieuwste druk van Fietsverzorging worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Zondag 13 november wordt er een koffieconcert gegeven in het „Open Huis" te Heiloo. Voor u treden op: het Noordhollands Jeugdorkest o.l.v. Bram Hijmans. Het programma is als volgt 1. Sinfcnia in Bes gr. t. allegro-an- dante-p esto van Joh. Chr. Bach. 2. Concert voor kleine harp en groot orkest deel 1, soliste Marion van Someren. van Bram Hijmans. PAUZE 3. Suite no 1. uit „Watermusic" van G. Fr. Handel. 4. delen uit „Schilderijententoonstel ling" van M. Moessorgsky. Het Noordhollands Jeugdorkest o.l.v. Bram Hij mans bestaat momenteel uit ongeveer 65 leden, allen amateurs in de leeftijd van 14 tot 24 iaar. Zij zijn afkomstig uit niet minder dan 22 woonplaatsen in Noord-Holland, van Huizen tot Enkhuizen, van Aerden- hout tot den Oever. De leden combineren hun lidmaatschap door gaans met hun wekelijkse deelname aan plaatselijke ensembles, dikwijls muziekschoolorkesten. Deze combina tie en de grote spreiding van het orkest is mogelijk, daar het NHJO in principe éénmaal per maand repeteert, maar dan een gehele dag- meestal zondag. In het seizoen 1977/1978 worden de repetities veelal gecombineerd met een concert ter plaatse, met het doel dit orkest in de gehele provincie bekendheid te geven. Zo staan in dit seizoen Enkjiuizen, Heemskerk, Hei loo, Purmerend, Santpoort, Alkmaar en Schagen op het programma. Het orkest begint de „officiële" bezetting van een symphonie-orkest aardig te benaderen, alleen kost het altijd de grootste moeite om fagottisten, bassisten en een tubaist te krijgen, alle instrumenten die men niet jong begint te spelen. Bas en tuba ontbreken dan ook vooralsnog. Ook het principieel amateuristisch karakter van het orkest dwingt tot aan/passing van vrijwel alle in aanmerking komende muziek. In het onderhavige programma is de versie van Handels „Watermusic" een Engelse schoolorkestbewerking; het Harpconcertje is in min of meer variabele bezetting voor dit orkest feschreven, terwijl de dirigent van loessorgsky's „Schilderijententoon stelling" een instrumentatie speciaal voor het NHJO schreef. Hij verkeerde daarbij in goed gezelschap: de oorspronkelijke piano-versie (die als zodanig bijna onbespeelbaar is) reeds eerder geinstrumenteerd door Rimsky-Korsakoff, Ravel en Sto- kowsky- en deze instrumentaties verschillen onderling hemelsbreed. Wat in alle verschijningsvormen blijft, is de grote originaliteit en zeggings kracht van Moessorgsky's geniale ideëen, die zijn gebrek aan technisch vakmanschap ruimschoots vergoedt. Aanvang van het concert is 11.30 uur. Toegangsprijs f 2.50, kinderen onder de 16 jaar, C.J.P. houders en 65 plussers f 1.25. Piet Veen, kleurenlino's; Ineke Watzema-Andriesse, wand kleden, aquarellen, gouaches; Watze Watzema, pentekeningen, aqua rellen. Aktiviteiten De expositie begint a.s. zaterdag om half vier en duurt tot en met volgende week zaterdag, 1 9 november. Tijdens de expositie zullen vele nevenaktivitei- ten plaatsvinden. Het begint a.s. zaterdagavond al: om acht uur zullen Jan van Erkelens en Menno Watzema een marionettenvoorstelling geven. Het wordt een bijzonder sfeervolle voor stelling, onder het schaarse licht van de kaarsen. Zondagochtend na de kerkdienst - een gedeelte van de expositie is gewijd aan een thema dat ds. Ouwendijk in zijn preek zal behandelen - zal Sander Ruijs een pianorecital geven. Hij zal de volgende werken spelen: J.S. Bach - Engelse Suite, Nr. 2, Rachmaninoff - Prelude in G. kl. T., B. Bartok - improvisaties op 20, C. Debussy - petit suite. Na zijn optreden zal theater „De Toverspieghel" een speciale voorstel ling geven. Opening De expositie wordt a.s. zaterdag door wethouder mevrouw A.M.E. van der Zee-Mandersloot om twee uur 's middags geopend, waarna vanaf half vier tot 's avonds negen uur de tentoonstelling voor iedereen toegan kelijk is. Zondag is de tentoonstelling na de kerkdienst geopend vanaf ca. half twaalf tot en met 's avonds negen uur. Van maandag tot en met vrijdag is de tentoonstelling geopend van 14.00— 17.00 uur en 's avonds van 19.00—21.00 uur. Zaterdag 19 novem ber is de tentoonstelling alleen 's middags geopend van 14.00—17.00 uur. Wij zijn specialisten die voor u klaar staan om uw tapijt of bankstel POOLDIEP TE REINIGEN. U bespaart een hoop werk en de specialist doet dat met grote zorg en deskundig. Uw vloerbedekking is bovendien snel droog en voorkomt snelle hervervui ling en verlengt de levensduur 50 procent. AKERSLOOT: TEL. 02513-12037 ZAANSTAD: TEL. 075-289352 Voor beantwoorden en/of registratie van binnen komende telefoon gesprekken tijdens Uw afwezigheid. Verwisselbare cassettes, uitmuntende geluids kwaliteit en eenvoudige bediening zijn de ken merken van de ISOPHON telefoonbeantwoorders. ISOPHON 22/25A f 565,-* (uitsluitend beantwoorden) ISOPHON 22/50 f675.-* (met recorderaansluiting) ISOPHON 33/75A f1145,-* (met ingebouwde recorder) Prijzen excl. BTW. Winkel: Heerenweg 140 i.h. Stationscentrum - Tel. 334955 Showroom: De Loet 4 Heiloo Tel. 333137 Kantoorartikelen, Papier, Machines, Meubelen, Computersupplies

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1977 | | pagina 14