■MB I nfJr J»J> y V Vijf jaar Milieu-aktie in Nederland '-'Onterechte kritiek Werkgroep Kritisch Bosbeheer op onderhoud Heilooërbos Fijn optreden van Miel Cools 1 v V" Jï sty OSÏ m OPENBARE FRAKTIEVERG ADERING PROGRESSIEVEN VOLKSTUINDERS MOETEN SLOTEN BETER ONDERHOUDEN 4^ H? AKTIE-C0MITE EO HEILOO AKTIE NOORDIERSE KINDERENISGR00TSUCCES AMNESTY INTERNATIONAL VAKANTIEREIZEN 1978 OUDERAVOND IN DE ST.FRANCISCUSKLEUTERSCH00L REIZEN HERLEEFDEN OP REUNIE-AV0NB Slijterij - Wijnhandel GREEUW «t;, 23 NOVEMBER 1977 30 NO Boswachter Werksman: *V - Het Heilooër Bos: onmisbaar voor Heiloo en AlkmaarLaten we het mooi houden. „Het Nederlands netheidssyndroom speelt een grote rol in het onnatuurlijk karakter van het bos. Het Heilooër Bos is een voorbeeld van hoe het niet moet". Dit stelt de werkgroep Kritisch Bosbeheer in een rapport dat kortgeleden is uitgebracht. En verder schrijft de werkgroep: „De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten schrijft in zijn jongste beheersverslag dat het Heilooër Bos het afgelopen jaar kon worden gezuiverd van dood hout. Dit is een geweldig misverstand, dat we willen rech tzetten. Oude en afgestorven bomen zijn voor een bos van vitale betekenis. Oude beuken, die momenteel massaal afsterven, zijn volgens de werkgroep te belangrijk om weg te halen. De holten van dode bosbomen zijn onmisbaar voor holenbroeders, als uilen, vleer muizen, en marters, terwijl het verterend hout voor de padde stoelenflora en insektenlarven (voer voor vogels) even belangrijk zijn". De werkgroep is van mening, dat men de boom in onze natuurgebieden niet meer moet omkappen en weghalen. Het zou niet nodig moeten ziin elk jaar op boomfeestdag de kaal vlakt en te beplanten met miezerige staken. De boswachter van het Heilooër Bos, de heer Joh. Werksman, kan zich niet Ook een jongerenvereniging als Buk Buk probeert aktiviteiten op dit gebied te organiseren en haalt regelmatig muziekgroepen en cabaretgroepen naar Heiloo. Wel is het zo, dat op cultureel Miel Cools: een fijn optreden De Pappod-theatergroep is begonnen met een schot in de roos. Want dit mag het optreden van de Belgische troubadour, chansonnier, liedjeszanger of hoe je hem ook maar noemen wilt, wel noemen. Pappod vindt dat op theater gebied in Heiloo niet veel gebeurt, maar de mogelijkheden zijn voor „theatergebeurens" tot nog toe vrij beperkt gebleven. Ook optredens in de grote zaal van het Open Huis is lang niet alles, want deze zaal is er niet zo erg geschikt voor. gebied in Heiloo genoeg te Deieven is (exposities, Noordnollands Philharmo- nisch Orkest, Nieuw Leven, Falkland, H.O.V. enz. enz.), maar inderdaad, grote namen uit het „lichte" genre komen we in Heiloo weinig tegen. Wat dat betreft kan de Pappodtheatergroep vooral vanaf het seizoen 1978/1979 goed werk gaan doen, als het nieuwe theater kan worden gebruikt. De start van deze groep was in ieder geval voortreffelijk, want niet alleen was de belangstelling voor het optreden van Miel CoqIs overweldigend, "het optreden van deze Belgische zanger was deze belangstelling ook meer dan waard. De belangstelling voor Miel Cools heeft in ieder geval niet te lijden gehad van het gelijktijdige optreden van de cabaretgroep Corbee en van Baar in het Brunogebouw, georgani seerd door Buk Buk. Maar ja, Buk Buk moeten we hiervoor niet op aankijken, want ook hier heeft men de cabaretgroep maanden geleden al moeten contracteren en toen wist men bij Buk Buk ook nog niet van de êlannen van Pappod. Toeval dus en uk Buk is maar al te graag bereid in de toekomst rekening te houden met het programma van de Pappod theater groep. Miel Cools trad afgelopen zaterdag avond alleen op, maar hij wist zijn gehoor van half negen tot half twaalf volledig in de ban te houden met zijn prachtige liedjes, met teksten van onder meer een Tony van Verre,Ernst van Altena Pieter Goemans en Ed Leefland. Elk liedje leidde hij op zijn eigen wijze in? soms met een humoristisch tintje. En hij gooide er ook nog enkele België/Nederland moppen tussendoor, waaronder ook één na de pauze, toen Miel Cools tot twee maal toe een plant omver gooide „het duidelijkste bewijs dat de Belgen niet meer in het oerwoud leven". Maar veel belangrijker waren natuurlijk zijn liedjes, over de dood, oma, oom Ben, dokters en apothekers enz, waarbij hij zich prachtig begeleidde op de gitaar. Kortom, dit optreden van Miel Cools in Heiloo was een schot in de roos. verenigen met de kritiek van deze werkgroep. Op zich is het natuurlijk prettig dat de natuur deze groep zo ter harte gaat, maar om te stellen dat het Heilooër Bos zo ontzettend gezuiverd wordt van dood hout gaat de boswachter wel wat te ver: „Het blijkt dat ze 't, beheersverslag 1976/1977 van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten niet goed gelezen hebben. Want hier staat letterlijk: In de wintermaanden heeft öen aantal scholieren van de lagere Tuinbouw school van Alkmaar dunningswerk- zaamheden verricht in de omgeving van het landhuis. Hoewel de aanvankelijk grote animo spoedig daalde kon toch twee ha. bos worden gedund en drie ha. gezuiverd van Amerikaanse vogelkers en dood hout Beuken Slechts een paar ha. zijn gezuiverd en het is derhalve onzin te stellen dat het Heilooër Bos in het afgelopen jaar gezuiverd kon worden van dood hout. En als we het over beuken hebben: 28 beuken waren in een slechte conditie maar slechts vijf hiervan hebben we weggehaald. Met de overige beuken willen we het nog even aanzien. En om dode beuken te laten staan is nog gevaarlijk ook, want de wortels van deze bomen zitten niet diep en de kans op omverwaaien is zeker aanwezig". Dode bomen voor de fauna onmis baar? Insekten en paddestoelen hebben dode bomen niet nodig om goed te „gedijen". Vrpeger werd het dode hout in het Heilooër Bos allemaal weggehaald en gebruikt, maar sinds dit bos nu een recreatiegebied geworden is gebeurt dit al lang niet meer. Steeds meer dood hout blijft liggen. Dat oude en afgestorven bomen van vitale betekenis zijn voor een bos acht de boswachter sterk overdreven. Sommige houtsoorten mogen niet eens blijven liggen. Gebruik Meer zorg baart momenteel de boswachter het gebruik van het Heilooër Bos door de recreanten. Meer en meer wordt gesteld dat het Heilooër Bos een hondentoilet begint te worden. Er ontstaan wilde paden in het bos die de bezoekers van dit bos zelf zijn gaan maken. Aanplant van jonge bomen wordt bemoeilijkt. Het Heilooër Bos is een pracht bos, onmisbaar voor Heiloo en Alkmaar, en dit moet zo blijven. De vraag blijft natuurlijk dan hoe het zit met de plannen om een aardgasleiding door het Heilooër Bos heen te leggen. De heer Werksman: „De wijze waarop men van plan is deze gasleiding door het bos aan te leggen, kan ik er geen bezwaren tegen hebben. De schade die aan het bos wordt toegebracht is werkelijk miniem. Men gaat ver onder de wortels van de bomen door. Ik snap trouwens de heer Hoogland niet. Waarom heeft hij bijvoorbeeld niet even contact met mij gezocht, dan had ik hem het hele trajekt van de leiding kunnen laten zien en hem precies vertellen wat er gaat gebeuren' A.s. woensdagavond zal in het Open Huis weer een openbare fraktievergade- ring plaatsvinden van de Progressieve Combinatie. De aanvang van deze vergadering is gesteld om 20.00 uur. Vorige week woensdagavond werd op verzoek van enkele volkstuinders in samenwerking met de gemeente Heiloo door de Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde afdeling Heiloo een avond belegd speciaal voor de huurders van een volkstuin aan de Vlooiendijk. Op deze avond werd een lezing gehouden door de heer G. Steensma uit Castricum over groente teelt. De heer Steensma is verbonden aan de Agrarische School te Castricum als leerkracht groenteteelt. Voordat de heer Steensma zijn lezing begon, vroeg een vertegenwoordiger van de gemeente Heiloo, de heer C. Schouten, om de medewerking van de pachters van de volkstuintjes inzake het onderhoud van de volkstuintjes, de daaraan grenzende paden, beplantings singels en sloten. Waar de heerü Schouten vooral de nadruk oplegde was het onderhoud van de sloten. Niet iedereen weet dat de sloot onderhouden moet worden en hoe. De sloten staan onder het beheer van het Waterschap. De waterwegen in het polderlandschap zijn van eminent belang voor de waterhuishouding. De boeren moeten op tijd water kunnen krijgen en weer kwijt kunnen, en dit kan niet in vervuilde sloten. In het complex van de volkstuintjes zijn drie soorten sloten: de hoofdsloot (watering); dit is de meest westelijke, heeft de belangrijkste funktie en worden de meeste eisen aan gesteld. Verder zijn er nog de schouwsloten en loopt er nog een klein beekje, maar die is met zo van belang. De hoofdwatering wordt driemaal per jaar „geschouwd" (juni, augustus en Hoe diep je ook in het bos gaat, je noort een vliegtuig of een trein. Dan weet je ook wat het betekent, dat het nooit meer stil zal zijn. Stilte die je al verbreekt door er iets van te zeggen". Neerlands Hoop (voorheen met de aanvulling „In bange dange") in het „jublieumboekje" van de Vereniging Milieudefensie (VMD). Vijfentwintig schrijvers, tekenaars, fotografen, en kleinkunstenaars leverden gratis een bijdrage voor het boekje. Het jubileumboekje" is samengesteld ten behoeve van het vijfjarig bestaan van de VMD. Op 19 november a.s. zal de vereniging zichzelf op een bijeenkomst in het zonnetje zetten. Hoewel er eigenlijk weinig reden is om feest te „vieren Want in de vijf jaar dat de VMD nu bestaat is het haar niet gelukt, zichzelf weer op te heffen. Het „Milieu" wördt nog steeds bedreigd. Iedereen weet tegenwoordig wel, dat het er slecht met ons „milieu" voorstaat. „Milieu", dat zijn niet alleen de bloemen, de vogels en de vissen, maar dat is onze hele leefomgeving. Leefbaarheid, gezondheid en welzijn komen goed in de knel. Steeds meer welvaart en ekonomische vooruitgang is mooi, maar het mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van ons bestaan, zo vindt de VMD. Om dat gevaar te bestrijden, houdt zij zich druk bezig met een reeks van aktiviteiten. Door te signaleren wat er allemaal dreigt mis te gaan, op het gebied van onze gezondheid, werkomstandighe den, woonomgeving, geluidsoverlast, verontreiniging, kernenergie en noem maar op, wordt naarstig gespeurd naar ontsproringen. Veel tijd, geld en moeite wordt besteed aan het onderzoeken van de milieu problematiek. We kunnen wel veront waardigd wezen over de aantasting van ons milieu, maar die verontwaardiging richt niet veel uit als niet precies bekend is wat er nou precies aangetast wordt, en door wie. Resultaten worden bekend gemaa"t m het maandblad Milieu-Defensie, dat veel aktuele informatie bevat. Ook uit de regio. Het maandblad MD brengt intervieuws én - hoe kan het anders - veel kritiek op genomen beslissingen, beleidsvoornemens en milieu-onvrien delijke daden van wie dan ook. Aankondigingen van akties en versla gen van het verloop van de akties. Ieder nummer bevat een themakatern', waarin een groot probleem of een probleemgebied uitvoerig en deskundig wordt behandeld. Al die aktiviteiten kosten geld. Zeven vaste stafmedewerkers op het centraal bureau en tientallen vrijwilligers verzetten bergen werk in nun verdediging van ons milieu. Maar zij zouden graag nog meer willen doen (wetenschappelijk onderzoek laten verrichten en akties voeren). Daarom grijpt VMD haar vijfjarig bestaan aan om een grootscheepse ledenwerf-aktie te houden. Wie mee wil werken aan de i verdediging van ons milieu (door lid te worden en eventueel ook plaatselijk aktief te worden) kan schrijven naar: maandblad MilieuDefensie kost mini maal f 12,50 per halfjaar en een lidmaatschap zonder abonnement f 5,-. Het gironummer van de VMD is: 10.2000 in Amsterdam. VIJFJARIG BESTAAN VAN DE VERENIGING MILIEUDEFENSIE 13.30 - 14.00 uur: Optreden van Kladderadatsj uit Nijmegen 14.00 - 15.00 uur: „Wanneer hebben milieu-akties zin? Diskussie zaal/ forum o.l.v. Jan Boom, vicevoorzitter Waddenvereniging en bestuurslid VMD. In het forum hebben zitting: Margaret Benning, Aktie Alle Hens; Wouter van Dieren, milieffpublicist en een van de oprichters van VMD; Michel van Huiten, PPR; Puck Hornick, aktief lid VMD; Jaap Molenaar, een van de oprichters van VMD en Remi Poppe, voorzitter Milieu Aktiecentrum Neder land. 15.00-15.15 uur: Reaktie op boven genoemde diskussie van Paul Knip- schild, voorzitter VMD. 15.15 - 15.30 uur: Optreden van Julles de Corte 15.30 -15.45 uur: Pauze 15.45 - 16.00 uur: Optreden van het A'dams milieukabaret door leden van de kerngroep VMD A'dam 16.00-17.00 uur: Première film: Beter Vandaag Aktief, dan Morgen Radio- - Aktief (in samenwerking met Cineclub Vrijheidsfilms). Ong. 17.00uur: sluiting. Omstreeks 12.30 uur zal Fritz Behrendt, cartoonist van het Parool, de tentoonstelling „Tekenen aan de wand" openen. oktober) en de schouwsloten tweemaal per jaar juni en oktober De sloten dienen dan aan bepaalde eisen te voldoen, zo niet, dan kan een boete volgen. Goed schoonhouden betekent: op breedte en op diepte houden. Er moet wat losse prut uitgehaald worden en verder moet de sloot worden vrijgemaakt van waterplanten, riet, kroos enz. De heer Schouten vroeg hierin de medewerking van de volkstuinders. Verder vroeg de heer Schouten meer medewerking in het onderhoud van de paden, het op tijd betalen van de huur en het goed onderhouden van de tuin, mede in het belang van de buurman. De aanwezige volkstuinders op deze vergadering konden zich wel verenigen met dit verzoek, alhoewel enkelen problemen hadden met een prikkel draadhek in de sloot. Verder werd in de vergadering het voorstel gedaan om een vereniging van volkstuinders op te richten, of in ieder geval te komen tot meer samenwerking. Na deze mededelingen was het de beurt aan de heer Steensma, die de volkstuinder wat meer kennis bijbracht over de groenteteelt. OPBRENGST BLINDENCOLLECTE De collecte voor de blinden, die van 7 tot 12 november in onze gemeente werd gehouden, heeft een totaal bedrag opgeleverd van f 4641,10. Alle collec tanten, die hebben meegewerkt, worden hartelijk bedankt. Zonder hun inzet was deze opbrengst niet mogelijk geweest. In Heiloo is een aktiecomité voor de Evangelische Omroep opgericht, dat aandacht wil gaan vragen voor de aktiviteiten van de EO. Het comité bestaat voorlopig uit de volgende personen: mevrouw M. Lodder-West broek (Middelhof 13), J.P. van der Kr^ns (Werkendelslaan 10), Prof. Dr. L. Strengholt (De Hoghe Weijdt 59) en L.G. Verschoor (Cruyscamplaan 21). Wie er meer van wil weten, kan bij één van de bovenstaande adressen terecht. Het aktiecomité Noordierse Kinderen hoeft niet te vrezen, dat het streeftotaal van 840 adoptiedagen niet gehaald wordt. Momenteel zijn al meer dan 750 dagen geadopteerd, met andere woorden, het doel is al dicht genaderd. Met name de scholen zijn in Heiloo aktief. Wat te denken van de volgende twee scholen: de heer N. H. Biersteker, direkteur van de J. F. Kennedyschool kon het aktiecomité een bedrag van f 460,- overhandigen, een bedrag dat leerlingen en docenten hebben opgebracht. En de heer M. W. Maas, hoofd van de Benedictusschool, heeft namens zijn school een bedrag van f 500.- overgemaakt. Een meisje in Heiloo heeft voor haar verjaardag van haar familieleden om een adoptiedag gevraagd. Een bijzon der leuk idee van dit meisje. Verder zijn weer giften binnengeko men van particulieren, bedrijven, en serviceclubs. Diverse bedrijven hebben al aangeboden Noordierse kinderen bij hun rond te leiden. De aktie gaat nog altijd door. Het streefbedrag is nog niet binnen en elk bedrag is welkom. Men kan geld storten op de volgende rekeningen: Rabobank Heiloo, bankrek.nr. 32.70.11.866; Amrobank Heiloo, bankrek.nr. 43.12.04.500; Gironummer 37.33.265, ten name van Stichting Noordierse Kinderen Heiloo. Zoals iedere maand, wil Amnesty International, - een onpartijdige organisatie - iedere Heilooër ook nu weer de kans geven om te schrijven voor politieke gevangenen. Deze maand kunt U schrijven voor de vrijheid van Tung uit Singapore, Mohamed Babu uit Tanzania, en voor Sjoemoek en Terelja uit de Sovjet- Unie. Mohamed Babu bijvoorbeeld, zit sinds 1972 zonder enige vorm van beschuldiging of proces in de gevangenis, waar hij als gevolg van een slechte behandeling vrijwel blind geworden is. Terelja, een geestelijk gezond man, wordt in een psychiatrische inrichting vastgehouden, nadat hij in een open brief verklaard heeft zélf getuige geweest te zijn van mensonterend misbruik van de psychiatrie in de Sovjet-Unie. Deze vier gevangenen, trouwens alle gevangenen die door A.I. geadopteerd zijn, hebben gèèn geweld gebruikt. Het gaat er voornamelijk om dat d.m.v. onze brieven, de machthebbers in de landen waar de mensenrechten zo zwaar geschonden worden, weten dat dit niet onopgemerkt blijft. Dat vinden de heren daar niet prettig, want ze willen graag de schijn wekken dat in hun land orde en rust heerst en dat iedereen het er goed heeft. U ziet dat ook üw brief nodig is, bovenstaande en nog vèèl meer) gevallen künnen immers niet onopge merkt aan U voorbij gaan? Dus: a.s. Vrijdagavond tussen 7 en 9 uur, in de dependance van de bibliotheek, hoek Past. v.Muyenweg/Ewisweg, wederom een schrijfavond. En mis schien ook wederom amnesty voor enkele gevangenen. Voor meer informatie, ook over de gevangenen, kunt U zich wenden tot Connie Wessel, Vredenoord 66 Heiloo, tel. 334053. Voor 1978 zijn een drietal vakantie reizen voor ouderen gepland. Er is de leiding nogal eens gevraagd: vanaf welke leeftijd kan men deelnemen? Het antwoord is: ieder die wil deelnemen, en zich thuis denkt te voelen in zulk een reisgezelschap, kan mee! De volgende vakantieweken zijn voorlopig vastgesteld op 27 mei tot en met 3 juni, 24 juni tot en met 1 juli en 26 augustus tot en met 2 september. Die van 27 mei tot en met 3 juni heeft als standplaats Appelscha met een prachtige gelegenheid om hele- en halve dagtrips te maken door Friesland, Groningen en Drente. De tweede vakantieweek is gepland in het Zuidlimburgse Slenaken waar groepen uit Heiloo al eerder logeerden. Dagtochten zijn er o.a. naar Duitsland en als het kan zelfs één naar het noorden van het Groothertogdom Luxemburg. Het worden weer geheel verzorgde vakantieweken. De aanwezigen op de reünienavond van 11 november ontvin gen reeds een formulier met gegevens met een strook waarop zij zich voorlopig konden opgeven. Opgave vóór 26 november! Gevraagd wordt zich op te geven vóór 26 november omdat er op korte termijn afspraken moeten worden gemaakt met de betreffende hotels. Vorig jaar moesten er personen worden teleurgesteld, vooral voor de reis naar Epe en Holten. Zij gaven zich laat op en de hotels waren reeds volgeboekt. Zij die nadere inlichtingen wensen over de reizen in 1978 en/of een aanmeldingsformulier willen ont vangen, kunnen zich wenden tot: Vakantieweken bejaarden, Torenlaan 13, Heiloo, tel. 330182. Maandagavond 7 november j.l. vond de jaarlijkse ouderavond plaats in onze school. De heer de Vries, de voorzitter van de oudercomissie opende de avond en leidde tevens de spreekster van de avond in Mevr. Vic. Sjouwerman schrijfster van vele kinderboeken. Mevr. Vic. Sjouwerman heeft ons het een en ander vertelt over de taalontwikkeling van het kind en de functie die kinderboeken daarbij hebben. Dat was hèèl interessant. Na de pauze volgde het aftreden van 2 leden van de oudercommissie, t.w. mevr. A. Mors-Laas en mevr. Kraakman-Hoogeboom. Zij werden bedankt voor het verrichtte werk en kregen bloemen aangeboden. Tot de nieuwe leden van de oudercommissie werden gekozen mevr. F. van den Hout en Mevr. Trap. Reizen van bejaarden, gehouden in 1977, herleefden op een reünie-avond, vrijdag gehouden in de zaal van de Gereformeerde Kerk. Daarvoor was een flinke belangstelling. Tot de aanwezigen behoorde mevr. E. H. Emke-Wortel maatschappelijkwerk- ster van de Stichting Dienstverlening van Alkmaar-Heiloo, in Heiloo Van de reizen heeft mevr. N. de Vries-Ero opnamen gemaakt. Haar; kleurenfilms gaven een uitstekend beeld hoe er genoten is van de laatste vier reizen. Zulk een beeld vertoonde ook de kleurendia's welke de hr. L. G. A. Hertog op het doek projecteerde. Genoten werd er van koorzang Aan deze bijeenkkomst werkte mee het algemeen bejaardenbond van de Stichting Dienstverlening, onder lei ding van mevr. Mooij-Dix. Zij zongen een aantal leuke werkjes, waaronder De Hout wurm (een lang niet gemakkelijk werkje). Het koor had bii de vele aanwezigen bijzonder veel succes. Mevr. Mooijen inspireerde tot samenzang met de andere aanwezigen. Daar had ze niet veel moeite mee. Men had er kennelijk veel plezier in. Vooral de canons deden het goed. Mevr. Rozing speelde om de sfeer nog prettiger te maken, op de piano. Als dank bood de hr. Majoleée de medewerkenden een bloemstukje aan. De heer J. C. Borst trad naar vpr^n om de organisator van deze reünie avond te danken namens de aanwezi gen-reisgenoten. Hij bood een zelf gemaakt schilderij aan, gemaakt van zaadjes, een schip voorstellende. Behouden vaart meneer Majolée sprak de hr. Borst. Ook mevr. Bood trad naar voren hun reizen zijn fantastisch georganiseerd, volgend jaar gaan we beslist weer mee, aldus mevr. Bood. De organisator- reisleider verstrekte inlichtingen over de eventueel, te houden (drie) reizen in 197 Daarpver elders in de Uitkijkpost van heden). Er was om de kosten van de bijeenkomst t? dekken (o.a. gratis kopje koffie) een grote verloting met niet minder dan 110 prijsjes door de reünisten zelf bijeen gebracht. Van deze prijsjes waren velen door hen zelj gemaakt dat bijzonder op prijs werd gesteld. Voor Wijnen en Gedistilleerd TELEFOON 331535 HOLLEWEG 55 WIJ BEZORGEN AAN HUIS

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1977 | | pagina 24