TEVREDENHEID OVER OPMERKELIJK GROTE FINANCIËLE RUIMTE VOOR 1978 J. J. Dekker [WD]: Meer openheid van bestuur CDA-raadslid J. Pieters: Geen verhoging reinigingsrechten Progressieve Combinatie: Nota V olkshuisvesting gewenst A. J. M. ten Hoope [Heiloo 2000]: Overkapping zwembad moet voorrang hebben B. en W. Heiloo: Volkshuisvesting krygt de nodige aandacht via nota Onderzoek naar overdekt zwembad Na besluit over subsidieverlening: Einde van Pappod in zicht? Wi ALGEMENE BESCHOUWINGEN BEGROTING HEILOO DANEXP078 P.V.D.A, UITKIJKPOST 22 FEBRUARI 1978 Uit de algemene beschouwingen, die afgelopen de raadsvergadering over de begroting van de gemeente werd id over de grote financiële ruimte, die deze begroting vrijdagmiddag in rd gehouden, blijkt een •ote mate van tevredenheid over de grote financiële ruimte, die deze begrc Biedt. Maar hoe groot deze financiële ruimte ook moge zijn, blijkbaar toch nog niet groot genoeg om Pappod integraal, d.w.z. voor f 12.475,-- te subsidiërem maar voor f 7000,-, oftewel voor de onkosten verbonden aan het Pappodgebouwtje en het Timmerdorp, in augustus te houden. De bestuurders van Pappod zijn hierover zo teleurgesteld, dat zij vrezen dat dit het einde van Pappod betekent. Hierover komen we elders in het blad nog uitvoerig op terug. Voordat over gegaan werd tot de algemene beschouwingen, herdacht burgemeester H. Hoekstra, oud-burgemeester Pesman, die op 11 februari onverwacht is overleden. Na een kort moment van stilte werd het woord gegeven aan het VVD-raadslid, de heer J.J. Dekker. Voordat de heer Dekker met zijn algemene beschouwingen begon, her dacht hij eerst zijn voorganger, de heer Ir. T.G. Tomson: De heer Tomson heeft met zijn bestuurlijke gaven en inzet veel bijgedragen tot de harmonische ontwikkeling van Heiloo. Zijn liberale visie hoe Heuoo bestuurd diende te worden, wist hij in een bijzondere stijl in de jaarlijkse algemene beschouwingen te verwoor den. Wij zijn hem hiervoor veel dank verschuldigd." De heer Dekker verklaarde dat zijn fraktie met het college van B. en W. zeer tevreden is. Temeer daar volgens de heer Dekker het gemeentebestuur met betrekking tot de begroting op zeker heeft gespeeld, hetgeen strookt met de opvattingen van de VVD over een verantwoord financieel beleid. De heer Dekker verder: ,,Het gunstige begrotingsbeeld is geenszins het gevolg van enige beknibbeling op wat men pleegt te noemen het voorzieningen- peil, integendeel, de kosten stegen ten opzichte van 1976 met 8 1/2 procent. Vele inwoners zijn steeds weer onder de indruk van de kompleetheid in ons dorp." werk van de verschillende wijkvereni- gingen. Voor deze wijkverenigingen ligt een nieuw en dankbaar terrein braak: „Wij waarderen hierbij de gemotiveerde inzet van hen, die zich m hun vrije tijd met de organisatie willen belasten. Moge zij steeds beseffen, dat het hierbij gaat om de behartiging van de belangen van allen in de wijk, waarbij uitersten, van welke aard of richting ook, niet op zijn plaats zijn," aldus de heer Dekker. Volkshuisvesting Ten aanzien van de woningbouw wilde de heer Dekker graag van het gemeentebestuur weten hoe zij de toekomstige ontwikkeling van de woningbouw en de loop van de bevolking ziet. Dit in verband met de stijging van het aantal woningzoeken den en de geringe toename van de bevolking van Heiloo. Instemming betoonde de heer Dekker met het plan in het bestemmingsplan Bosweid (tussen de Ronge en de Woonheuvel) te komen tot de uitgifte van een 70-tal kavels, waarop een huis naar eigen keuze gebouwd kan worden. Verheugd was de heer Dekker over het succes van de Oude Pastorie. Wat de huisvesting van oudere inwoners betreft, blijft de VVD vojfeens iie heer Dekker een beleid voorstaan waarbij deze inwoners zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Openheid van bestuur Heiloo werd vorig jaar meermalen gekonfronteerd met aktiecomité's. De neer Dekker: „Heeft men onvol doende vertrouwen in de bestuur ders? Weet men in de gemeente onvoldoende de weg te vinden naar de leden van de gemeenteraad, of wil men bewust deze weg niet kiezen? Duidelijk is voor ons wel, dat de inwoners meer bij het bestuur wensen en ook dienen te worden betrokken. Dit gebeurt reeds in Heiloo. De heer Dekker wilde in dit verband liever niet spreken van „hearing" of „inspraak", maar liever van „overleg": „Het gemeentebestuur zal in een konkrete situatie een aantal mogelijkheden dienen aan te bieden, welke vervol gens onderwerp vah overleg met belanghebbenden vormen. Hierbij dient gewaakt te worden tegen het doen van toezeggingen en beloftes welke achteraf niet waar gemaakt kunnen worden en daardoor teleur stelling en wrevel opwekken. Open heid van bestuur, zoals wij die nastreven, brengt met zich mee, dat niet alleen de beraadslagingen van de Raad, doch ook die van de Commissies van Bijstand van de Raad, waar mogelijk, in het openbaar moeten kunnen plaatsvinden." Onderwijs Met betrekking tot de daling van het aantal leerlingen op de kleuter- en lagere scholen, stelde heer Dekker dat voor het seizoen 1978/1979 nog geen problemen zullen zijn met betrekking tot de plaatsing van de leerlingen voor het openbaar onderwijs op de school hunner keuze, maar wel daarna, in verband met het streven naar zesklassige scholen. „Wij verwachten dat deze problemen op aanvaardbare wijze opgelost kunnen worden door de verdelingscommissie, waarin ver tegenwoordigers van de leerkrachten, van de ouders en de ambtenaar voor onderwijs zitting hebben", De verbouwing van het huidige, gehuurde gebouw door de Volks muziekschool, acht de VVD weinig zinvol. Een verhuizing naar een nieuw, vóór alles funktioneel gebouw heeft de voorkeur. Welzijn en kuituur Positief staat de heer Dekker ten opzichte van de extra subsidie aan muziekkorpsen, zang-, toneel- en operetteverenigingen. Ook positief staat de heer Dekker tegenover het J. J. Dekker (VVD En ten aanzien van de bibliotheek: „De voortvarendheid waarmee het college de dreigende, grote financiële tekorten van de openbare bibliothe ken is tegemoet getreden, geeft er niet alleen blijk van dat het voeren van een aktief kultuurbeleid voor haar geen loze kreet is, maar het heeft hiermee ook alle bestuursleden en medewer kers van de bibliotheek een hart onder de riem gestoken in de vrij moeilijke werkomstandigheden welke door de enorme toeloop van vooral jonge lezers wordt veroorzaakt." De heer Dekker staat geheel achter de belangrijke taak van het college: de zorg die het heeft voor ziin ouderen, zwakkeren, minder bedeelden en gehandicapten: „Deze zorg komt ook tot uitdrukking bij het treffen van zodanige voorzieningen dat toeganke lijkheid en volledig gebruik van openbare gebouwen voor ouderen en gehandicapten vanzelfsprekend is". De heer Dekker deed de suggestie om bijvoorbeeld de trottoirbanden op straathoeken te verlagen. Sport en rekreatie De heer Dekker vond de huur voor de gymlokalen voor de beide groot gebruikers „DOVES" en „Klimop" een zeer zware belasting voor hun begroting. Daar de VVD een groot belang hecht aan een goede lichame lijke opvoeding van jongeren, vroeg de heer Dekker zich af of voor beide verenigingen voorzover het de uren jeugdtraining betreft, geen lager tarief gehanteerd kan worden. Ten aanzien van het zwembad stelde heer Dekker voor dit jaar te gebruiken om een uitgebreid onderzoek naar de verschillende technische mogelijk heden ten aanzien van een overdekt zwembad te verrichten, tezamen met kostenopzet en financiële gevolgen. Beplantingen „Ter bevordering van de ontwikkeling van de bermflora zouden wij U willen vragen in de commissie beplantingen eens na te gaan of het niet mogelijk is bij een aantal wegbermen buiten de bebouwde kom, wij denken dan aan de Zeeweg, de Kanaalweg, en een gedeelte van de Kennemerstraatweg, het maaien geheel achterwege te laten, dan wel tot een minimum te beperken." De fraktie van de VVD blijft streven het ons omringende natuurgebied voor het nageslacht veilig te stellen. Veiligheid Zorgen maakt de heer Dekker zich over het toenemend aantal diefstallen en hij vroeg zich af wat het college aan preventieve en doelgerichte maatregelen denkt te nemen. Nieuwe kapitaalsuitgaven „De lijst van nieuwe kapitaalsuitgaven is, met uitzondering van de bouw van het nieuwe theater, niet bijzonder spektakulair. Uw bereidverklaring om t.z.t. het bestuur van de IJsbaan Heiloo de helpende hand te bieden bij de rekonstruktie van de baan heeft onze volle sympathie", aldus de heer Dekker tot slot. De heer Pieters van het CDA kon zich niet herinneren dat een college in voorga'ande jaren een begroting heeft aangeboden met méér ruimte dan thans het geval is: „In onze fraktie is de voldoening daarover bijzonder groot en overheersend, zodat wij uw sombere toekomstvoorspellingen voorlopig maar voor kennisgeving aannemen." j tre^t de konklusie uit het teit dat noch in de begroting, noch in de geleidebrief gesproken wordt over personeelsuitbreiding, dit ook niet zal geschieden. De heer Pieters vroeg zich wel af of de nieuwe aanplant, dat toch za moeten leiden tot meer werkzaam- Gden voor de plantsoenendienst, tot gevolg heeft dat werkzaamheden door derden worden verricht. Het overzicht van inkomsten en uitgaven, door d^ gemeente aan alle inwoners aangebo den, acht de heer Pieters een verbetering ten opzichte van het vorige jaar. Ga zo door Ten aanzien van de rijksuitkeringen stelde heer Pieters het volgende: „In de geleidebrief konstateert U opnieuw dat de rijksuitkeringen voor het onderwijs niet kostendekkend zijn en terecht. Ook in onze gemeente is hier sprake van en wij hopen met U dat hierin verbetering zal optreden. Het is in feite zo, dat er via allerlei wettelijke regelingen veel taken door de rijksoverheid aan de gemeente worden opgelegd. In de daaruit voortvloeiende lasten draagt het rijk bij via deeluitkeringen. Dit is niet alleen het geval bij onderwijs maar ook bij sociale zorg, bibliotheek, enz." Het CDA-raadslid verder: „Indien U als bijlage bij een volgende begroting een staatje zou maken waarin U deze doeluitkeringen elimineert, dan kun nen wij precies zien welke bedragen ten laste van de gemeente komen. Daartegenoyer kunnen dan naast de algemene uitkering, de inkomsten uit eigen belastingen en overige inkom sten worden vermeld." Reinigingsrechten De heer Pieters zag het niet zo zitten met de verhoging van de reinigings rechten. Uit de cijfers, gegeven in de begroting, blijkt dat wat de verkoop van plastic zakken betreft, èr een soort evenwichtstoestand is bereikt, waarbij praktisch evenveel zakken worden verkocht als ingeleverd, een situatie, mede veroorzaakt door de toename van het^gebruik van containers. De heer Pieters: ,^Na de verhoging van de tarieven zoals door U voorgesteld, zal iemand die 60 zakken terugbrengt f 0,43 per week betalen, terwijl iemand die 60 zakken bijkoopt f 1,72 per week bijdraagt. Dit verschil zal bij elke vijf procent korrektie in de komende jaren alleen maar groter worden. Aangezien de situatie voor 1978 inmiddels niet meer is terug te draaien, wellicht een aanbeveling voor het komende jaar." Woningbouw In verband met de toename van het aantal woningzoekenden, stelde de heer Pieters het college van B. en W. voor een nota uit te brengen waarin een overzicht wordt gegeven over de laatste vier jaren: „Wij zijn van mening, dat de door ons gevraagde nota wat meer duidelijkheid kan brengen en wellicht steun kan bieden bij het beleid in de komende jaren." Zwembad Het zwembad baart de heer Pieters zorgen. Het gemeentelijk zwembad heeft een moeilijk jaar achter de rug. Een extra tekort van f 100.000,-- wordt door B. en W. al aangekondigd. De heer Pieters: „Onlangs heeft de raad een bezoek gebracht aan een zwembad te Kampen. Dit open bad werd in de wintermaanden overkoe peld en deed dan dienst als overdekt zwembad. Uit oogpunt van exploitatie lijkt dit aantrekkelijk. Mogen wij vernemen of het college plannen in deze richting ontwikkelt? De CDA kan zich verenigen met het beleid van B. en W. inzake de subsidies. Een kompliment had de heer Pieters over voor het aktiecomité Pater Borst, die zonder subsidie geslaagd is haar gestelde doelen te bereiken. Kapitaalsuitgaven Speciale opmerkingen over de lijst van meuwe kapitaalsuitgaven had de heer Pieters niet. Wel hóópte hij dat de kosten van het nieuwe Astatheater in de hand wordt gehouden. Blij was de heer Pieters met de konstatering, dat aan het meerjaren programma uitvoering kan worden gegeven zonder verhoging van de onroerend goed belasting. Tot slot had de heer Pieters nog vragen over de medezeggenschapcommissie, het edu- katieve plan en de grond op het industrieterrein aan de Oosterzij. Namens de Progressieve Combinatie sprak de heer Hoogland. „Gezapig", noemt de heer Hoogland de geleide brief, waarin het beleid voor het jaar 1978 wordt uitgestippeld. En dit gezapig slaat dan vooral op de volkshuisvesting, waar in de geleide brief slechts enkele regels aan waren besteed. De heer Hoogland sprak op de vergadering van woningnood in Heiloo, hetgeen overigens wel door het college onderkend wordt. Maar: „Het stelt ons daarom teleur dat we niet wat meer informatie krijgen van de zijde van het college. Al de vragen die we hebben zouden we graag in een Nota Volkshuisvesting behandeld zien om de raad enig inzicht te geven op de omvang van het probleem en op de middelen die kunnen leiden tot de oplossing ervan." De heer Hoogland wilde nog twee opmerkingen kwijt: „Met ingang van 1 januari 1978 moeten voor alle woningen die met overheidssubsidie worden gebouwd, de voorschriften in acht genomen worden die gesteld zijn met het oog op de geluidswering. We vinden dit een belangrijke zaak en verzoeken het college op de uitvoering van deze voorschriften streng toezicht te houden. Het college heeft er tot nu toe naar gestreefd dat de woningwet woningen in handen van de corpora ties blijven. We vinden dit een verstandig beleid en zullen het blijven steunen.' Kapitaalsuitgaven Twee dingen viel de heer Hoogland hierbij op: v „De nieuwbouw van de Volksmuziek school is pro memorie opgenomen. We vinden dat het college deze zaak slecht voorbereid presenteert. We hadden het juister gevonden als de raad een goed onderbouwde nota van het college had gekregen met gegevens van onderwijskundige, bouwtechni sche en financiële aard. Aan de hand van zo'n nota hadden we bij de algemene beschouwingen de noodzaak van de door U voorgestelde investerin gen kunnen afwegen tegen andere projekten. We nodigen het college uit alsnog zo'n nota te maken." Het overdekte zwembad: „Dit door velen in Heiloo gewenste bad heeft een aantal jaren binnen de gezichts kring van het college gelegen. Afgelopen zomer heeft het college ons het beloofde water zelfs al even laten zien door ons mee te nemen naar een overdekt bad in Kampen. We hadden in de geleidebrief eigenlijk een follow-up van deze in dubbel opzicht natte excursie verwacht. Maar helaas, geen woord rept U over deze zaak. Zeer teleurstellend, te meer daar de financiële positie zoals we zojuist doet de heer Hoogland zeer simpel aan. De heer Hoogland: „We kunnen ons niet voorstellen, dat we er in de komende vier jaar zijn met een nieuwe riolering, wat verbeteringen aan twee wegen en een volksmuziekschool. De voornaam ste funktie van een meerjarenplan is immers een beter inzicht te verkrijgen in de omvang en de prioriteiten van alle toekomstige investeringen en van de behoefte aan financierings- en dekkingsmiddelen. Graag hadden we de beschikking gehad over adviezen van het ambtelijk apparaat en van deskundigen van buiten." Bestemmingsplannen De Progressieve Fraktie vindt het nodig dat een extra kracht op de afdeling Algemene Zaken aangetrok ken moet worden omdat het voorbereiden van nieuwe bestem mingsplannen en het herzien van de oude nog enige tientallen jaren arbeid zal vergen. J. Pieters (CDA) Kuituur De heer Hoogland uitte zijn vreugde over het langzamerhand uit de verf komen van net kultuurbeleid. Met waardering dacht hij terug aan de tentoonstelling van Heiloose kunste naars in het Witte Kerkje. Problemen had de heer Hoogland wel met het subsidiebeleid „Het subsidiebeleid is no£ steeds ondoorzichtig en wat erger is, vrij willekeurig. Zo vragen wij ons af waarom het plan van Pappod niet integraal gesteund kan worden." Verder zijn de Progressieven van mening: dat de stichting Scarabee gesteund moet worden met subsidie, dat de tarieven van de Volksmuziek school gedifferentieerd moeten wor den. De Progressieven zijn ervan overtuigd, dat de commissievergaderingen in het openbaar gehouden moeten worden en dat de gemeente zich moet aansluiten bij alle andere gemeenten door het aannemen van een kap- verordening. De heer A.J.M. ten Hoope van Heiloo 2000 was ook tevreden over de sluitende begroting. „Een aantal aspekten dat U aanhaalt aangaande dit gunstige begrotingsbeeld voor 1978 komen zeer reëel over, al geven zij geen indruk betreffende de hoogte,1 terwijl U wel aangeeft wat de gevolgen zijn van de financiering met kort geld tegen een aanzienlijk hoger renteper centage zal moeten worden geconsoli deerd. Dit heeft tot gevolg dat de post onvoorziene uitgaven wordt vermin derd met ca. éénderde." Volksmuziekschool Vreemd vindt de heer ten Hoope dat Volksmuziekschool pro memorie staat vermeld: „Wij kunnen ons niet verenigen met het feit dat deze post überhaupt op het lijstje voorkomt. Wij zijn van mening, dat andere, reeds veel langer lopende zaken, hier niet voor naar achteren mogen worden verscho ven. Wij vinden bijvoorbeeld dat de overkapping van het zwembad voor rang dient te hebben boven de nieuwbouw van de Volksmuziek school. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat wij de Volksmuziekschool geen goed hart zouden toedragen, want ook het bestuur bleek aange naam verrast te zijn met de nieuwbouw beslissing van de ge meente." Onderwijs De heer ten Hoope merkte op, dat de rivaliteit tussen diverse scholen in Heiloo hem opgevallen was. Met name was de heer ten Hoope bezorgd over de agressie, die hierbij loskomt: „De leerlingen uit hogere klassen deinzen er niet voor terug de kinderen uit lagere klassen van andere sholen tegen de grond te slaan," A.J.M. ten Hoope (Heiloo 2000) Woningbouw De stagnatie in de woningbouw baart Heiloo 2000 zorgen ondankt het feit dat er momenteel in Boekenstein druk wordt gebouwd. De heer ten Hoope vond de hele gang van zaken* rond dit plan uiterst onbevredigend: „Tussen raadsbesluit en uiteindelijke toe wijzing verliep een periode van 16 maanden, hetgeen niet alleen komt door het boete- en kettingbeding." De heer ten Hoope had ode kritiek op de verscheidenheid aan plannen: „Er zijn maar twee typen woningen, de ple Eei premiewoningen van 105/115.000, waar de differentiatie alleen zit in de ligging en de vrije sektor van ruim boven de twee ton. Hierdoor neemt de vraag naar premiewoningen toe." De heer ten Hoope pleitte verder voor de categorie der alleenstaanden, die inmiddels een kwart van het gehele woningzoekendenbestand uitmaken. Hij betreurde in dit geval het niet gebruiken van de mogelijkheid in het Stationscentrum, dat een mooie aanzet had kunnen zijn om de goede wil van het college in deze te tonen. Kritiek had de heer ten Hoope ook op de welstandscommissie. Hij vroeg zich af wanneer de gedachtenwisseling over de samenstelling van de commissie zou plaats vinden, of de samenstelling wel juist is, wat de normen zijn van deze adviescommissie. Een sterk kostenverhogende commissie? Kermis Heiloo 2000 is van mening, dat het college de zaken rond de kermis wat te rigoreus heeft aangepakt. Met name doelde heer ten Hoope op het verbieden van de levende muziek die in de café's gedurende deze periode ten gehore wordt gebracht. Een soepeler optreden is gewenst. Verder vroeg de heer ten Hoope zich af wanneer er eens een gesprek komt tussen de woningbouwverenigingen en de commissie volkshuisvesting en hoe het zit met het bedrijfsvoetbalveld. Nadat de raadsleden de heren Dekker, t Pieters, Hoogland en Ten Hoope klaar 'waren met hun algemene beschou wingen, stond burgemeester Hoekstra voor de niet gemakkelijke taak antwoord te geven voor de vragen en opmerkingen die in de algemene beschouwingen naar voren waren ekomen. e heer Hoekstra was blij met de lof, die de raadsleden gaven. Hij verklaar de dat de begroting wel behoudend, maar zeer veilig was. De heer Hoekstra gaf eerst antwoord op de vragen en opmerkingen van de heer Dekker. De burgemeester heeft geen problemen met de aktiecomité's: ,,'t Zijn pressiegroepen, wel eenzijdig, maar een probleem is het niet. We vragen ons wel steeds af of we goed overleg legeft. n lager tarief vobr de twee gymnastiekverenigingen zag de heer Hoekstra niet zo zitten. Als voor deze twee verenigingen een uitzondering wordt gemaakt, dan wordt het evenwicht verstoord, zo vreest de burgemeester. Wat het zwembad betreft hoeft vanuit het gemeente bestuur geen voorstellen te worden verwacht. Er zit ontzettend veel aan vast en overkapping betekent een grote hap uit de financiën. Maar: „Als de raad ons opdraagt om volledige informatie en voorlichting te geven, dan zullen we dit doen aldus de burgemeester. Wat het toenemend aantal diefstallen betreft, kon de burgemeester alleen maar zeggen dat de politie uiterste waakzaamheid betracht en dat de bevolking ook moet meewerken en bewust preventieve maatregelen moet nemen. Een folder hierover is in aantocht. Ten aanzien van de kapitaalswerken en het meerjarenperspektief stelde de burgemeester: „We hebben in de afgelopen vier jaar een groot programma uitgevoerd, welhaast uniek in deze omgeving. Denk maar aan 't Loo, Stationscentrum, zuide lijke randontsluitingsweg, scholen bouw, bibliotheek, en het programma voor dit jaar. We ronden het programma nu af". Een nieuw, uitgewerkt programma hoeven we pas na de gemeenteraadsverkiezingen te verwachten. Personeelsuitbreiding Uitbreiding van het personeel in verband met meer werkzaamheden voor de plantsoenendienst hoeft niet verwacht te worden. Uitbesteding aan derden indien mogelijk, zal blijven voortduren. Dit stelde de heer Hoekstra als antwoord op de vraag van de heer Pieters. Het staatje met uitgaven onderwijs waar de heer Pieters om vroeg, komt. De bezorgdheid voor het in de hand houden van de kosten van het nieuwe theater, delen B. en W. niet, de medezeggenschapscommissie heeft tot nu toe twee maal vergaderd, wat het edukatieve plan betreft, is het afwachten wat de huidige regering doet en het gemeentebestuur blijft zoeken naar mogelijkheden industrie in de kom van het dorp over te brengen naar een industrieterrein. Dit waren in het kort de antwoorden van de burgemeester op de vragen die heer Pieters in zijn algemene beschouwing stelde. Volksmuziekschool In antwoord op het verzoek van de heer Hoogland om een nota met gegevens van onderwijskundige, bouw technische en financiële aard over de nieuwbouw van de volksmuziekschool is de heer Hoekstra bereid, indien de raad dit wenst een dergelijke nota te maken, zodat in de begroting van 1979 een juist bedrag kan worden vermeld. Een extra kracht op algemene zaken voor de bestemmingsplannen ziet de heer Hoekstra niet zitten. Het is volgens de burgemeester beter het werk over te laten aan een stedebouwkundig bureau. De vraag van de heer ten Hoope over de levende muziek tijdens de kermis werd door de heer Hoekstra beant woord met de opmerking, dat als de raad besluit tot afschaffing van de kermis, het niet nodig is dat café's zonder aanleiding tot diep in de nacht kunnen doorgaan met levende mu ziek. Vervolgens was het de beurt aan wethouder Bolten om enkele vragen te beantwoorden. De suggestie van de heer Dekker om trottoirbanden op straathoeken te verlagen is in Mallevoort al in praktijk gebracht. Indien mogelijk zal ook in bestaande situaties hier iets aan gedaan worden. De rekensommetjes die de heer Pieters in zijn algemene beschouwing maakte waren volgens de heer Bolten juist, maar het is ook zo, dat het ophalen van huisvuil ook ontzettend veel geld kost. Nota volkshuisvesting Wethouder Mevrouw A.M.E. van der Zee-Mandersloot kon mededelen dat er al gewerkt wordt aan de Nota Volkshuisvesting, waar de heren Pieters en Hoogland om vroegen. In deze nota wordt.- d* v-r o- illende categorieën woningzoekend e* onder de loep genomen en zullen alle gegevens die nodig zijn om een goed inzicht te geven in de omvang van de woningnood in Heiloo, en hoe men zou kunnen komen tot een aanvaard bare oplossing, worden gegeven. Wat Pappod betreft kon mevrouw van der Zee-Mandersloot mededelen, dat inmiddels een verhelderd gesprek heeft plaats gevonden met Pappod: „We kunnen ons echter niet permit- Papi al elders subsidie mocht krijgen, dan is teren doublures te maken. Als Pappod het hier niet nodig. De andere ideeën van Pappod moeten nog van de grond komen en we zijn er nog niet van overtuigd dat subsidie hier nodig is". Na de antwoorden van burgemeester en wethouders kregen de woordvoer ders van de diverse frakties nog eenmaal het woord met betreffing tot de algemene beschouwingen van de begroting. Het werd in ieder geval duidelijk, dat een overdekt zwembad wel eens in de komende jaren in Heiloo een feit kan gaan worden. Zo vindt de heer Dekker het toch wel noodzakelijk dat dit jaar alles maar eens op een rijtje gezet moest worden. Als de gemeente inderdaad een onderzoek gaat instellen, dat is de heer Pieters ervan overtuigd, dat na deze eerste stap ook de tweede stap gezet zal worden naar een overdekt zwembad. Hij is van mening, dat eerst de lasten eens goed bekeken moeten worden, en dan pas beginnen aan een plan. De heer Hoogland vond dat maar eens naar diverse mogelijkheden gekeken moet worden. A. Hoogland (Progr. Comb.) Mevrouw A. Brolsma-Polling (Progr. Comb.) Burgemeester Hoekstra verklaarde vervolgens dat de verschillende moge- lijkheden op een rijtje zullen worden gezet, de lasten en wat de gevolgen voor de begroting zullen zijn. Scarabee pe heer Hoogland ging nog even door - op de weigering van B. en W. geen subsidie aan Scarabee te verlenen. Momenteel is B. en W. helemaal niet meer geneigd om subsidie te verlenen, daar zij gehoord hebben dat mensen uit Heiloo als lid van Scarabee geweigerd zijn om dat Heiloo deze vereniging met subsidieert. De heer Hoogland is van mening, dat een vereniging als Scarabee, die zich bezig houdt met aktiviteiten voor volwasse nen in de creativieve sfeer, wel subsidie verdient. Later op de avond kwam mevrouw A. Brolsma - Prolling nog met het voorstel om Scarabee subsidie te verlenen, maar dit voorstel haalde het niet doordat zowel de CDA als de VVD-fraktie tegenstemden. De heer Hoogland wilde graag wel een kapverordening in Heiloo zien, maar zelfs zijn voorstel alleen maar het college haar gedachten te laten gaan over invoering van een kapverordening en bij andere gemeenten te infor meren naar pro s en contra's kreeg geen steun van de CDA en de VVD,' Het voortbestaan van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Pappod staat op de tocht. Doordat afgelopen vrijdagavond de raad niet wenste mee te gaan met het voorstel van het Progressieve raadslid Mevrouw A. Brolsma-Polling om Pappod integraal te subsidiëren, heeft de meerderheid van het Pappodbestuur besloten het bijltje erbij neer te gooien en is van plan per 8 maart af te treden. In een open brief, die hieronder staat afgedrukt, zet het bestuur uiteen, waarom zij tot deze stap is gekomen. In zijn algemene beschouwing vroeg de heer Hoogland zich al af waarom Pappod niet integraal gesteund werd. Het gemeentebestuur wil Pappod subsidiëren tot een bedrag van f7000,-, bestemd voor het Timmer dorp, organisatie en bureaükosten en huisvestingskosten. Pappod vroeg om ruim f 12.000,- hetgeen overigens aanzienlijk minder is dan ze oorspron kelijk gevraagd had, Pappod is namelijk ook van plan het tneaterge- beuren in Heiloo nieuw leven in te blazen door bekende en minder bekende kleinkunstenaars naar Heiloo te halen. Het optreden van Miel Cools in november van het vorige jaar was hier al een voorproefje van. Ook deze theateroptredens wil Pappod gesubsi dieerd zien. Dat dit laatste niet gesubsidieerd zou worden, wist Pappod al vorig jaar bij de opening van het Pappodgebouwtje aan 't Veld. Burgemeester Hoekstra was in zijn openingswoord destijds hier maar al te duidelijk over. Er restte Pappod nog slechts één hoop: namelijk, dat op de raads vergadering van afgelopen vrijdag avond de raad akkoord zou gaan met het voorstel van de Progressieve Combinatie om Pappod wei integraal, d.w.z. inclusief het theatergebeuren zou subsidiëren. Wethouder mevrouw A. M. E. van der Zee-Mandersloot had al gesteld weinig brood te zien in het subsidiëren van theateroptredens. Ze was bang voót doublures. Mevrouw Brolsma-Polling was echter van mening, datPappodop deze manier beknot wordt in haar werkzaamheden „Het lijkt er wel op dat Pappod alleen met f7000,- gesubsidieerd wordt om een timmer dorp te organiseren". Zowel de CDA-fraktie als de VVD-fraktie vonden het niet nodig om het voorstel van de Progressieve Fraktie te steunen, zodat Pappod alleen maar kan rekenen op f 7000,-. OPEN BRIEF AAN DE INWONERS VAN HEILOO Ongetwijfeld zult U wel eens kennis hebben "gemaakt met de aktiviteiten van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk „Pappod"; vrijwilligers die binnen de gemeenschap van Heiloo gestalte willen geven aan een brokje cultuur en ontspanning, dat zich ontlaadt in het organiseren van een dorpsfeest, een waterfestijn, een theatervoorstelling, een timmerdorp voor de jeugd, kreativiteitsmiddagen, sport- en spelmiddagen voor de wat oudere jeugd, het coördineren van koninginnedagaktiviteiten, oosterse weekends, kerstboomverbrandingen en kinderfilmvoorstellingen. De ongeveer vijftig vrijwilligers(sters) steken een groot deel van hun vrije tijd in de veel omvattende organisatie van al deze aktiviteiten. Maar dat nam iedereen voor lief, want men had slechts één doel voor ogen: SAMEN werken aan een brokje saamhorigheid en kreativiteit, want met brood alleen komt men er niet. Deze aktiviteiten kosten geld; geld waarvoor Pappod, binnen de mogelijk heden van zijn werkgroepen zelf zorg draagt door het heffen van entree prijzen, hoewel de doelstelling van de Stichting er niet is op gericht de financiering van de aktiviteiten zelf ter hand te nemen. v De verantwoordelijkheid voor een stukje kultureel welzijn ligt volgens het huidige bestuur in eerste instantie bij een gemeente die het mogelijk moet maken dat er binnen een gemeenschap niet alleen verenigingen zijn waar men het lichaam gezond kan houden, maar ook instellingen die zich op het sociaal-kulturele vlak manifesteren, financieel in staat moet stellen zich in redelij kermate te kunnen ontplooien. Vorig jaar december nam de Stichting aan 't Veld een tweetal noodlokalen in gebruik. De gemeente Heiloo was bereid de exploitatie van dit gebouw tje in een gemeentelijke subsidie op te nemen, echter weigerde de subsidie aanvraag van Pappod voor aktiviteiten in 1978 te honoreren. Pappod schrok hier toch wel van, hanteerde het rode potlood en was bereid genoegen te nemen met een lager subsidiebedrag dan aanvankelijk was gevraagd. Dit was o.a. mogelijk doordat vrijwilligers- (sters) van Pappod verklaarden een deel van de kosten voor eigen rekening te nemen, zoals postzegels, telefoonkosten, materiaal, enz. Een hernieuwde subsidie-aanvraag werd ingediend en bij de gemeente Heiloo toegelicht. Vrijdagavond j.l. brachten het college van burgemeester en wethouders en meerderheid van de gemeenteraad begrip op voor de sociaal-kultu rele aspekten van Pappod. Door het niet honoreren van de subsidie-aanvraag van Pappod ziet een deel van het bestuur van de Stichting doelstellingen van de Stichting verwezenlijken. De meerderheid van het bestuur heeft haar konsekwentie getrokken en treedt per 8 maart af. Op die d^tum wordt in het Pappodgebouw aan 't Veld een algemene informatie-avond over de problematiek gehouden. Aan de orde zal komen het aftreden van de meerderheid van het huidige bestuur en de benoeming van een eventueel nieuw bestuur. Getekend door J. Piet, voorzitter; mevrouw T. ten Berge, penningmees ter; G. ten Berge, vice-voorzitter; eri de bestuursleden F. Oostenrijk, G* Sengers, A. de Bok en mevrouw EJ van Kappel. In het NKJB gebouw, hoek Stations straat Wester weg, hebben de Heer en; Mevrouw Sandee, beter bekend als- Beger het Sieradenwinkeltje een' expositie in Deense sfeer georgani-; seerd. Er zijn o.a. tinnen sieraden, die eruit zien als zilver, Egyptische! wandplastieken naar bestaande afbeel dingen en een grote verscheidenheid kaarsen. Toen de familie Sandee het plan had opgevat, een Deense expositie te organiseren, bleek al gauw dat nog vele - anderen hier ook wel belangstelling; voor hadden, dus waarom niet met z'n allen geexposeerd. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. Zo vinden we hier Rob Koomen, Chez Robert (Deense kaas) de firma Vader (drank) de firma IJpma (deense hifi- apparatuur), het Alk- maarse parketvloeren bedrijf (deens parket) de firma Schouten (bloemen), en Martin Hoebe (Lego en Deense driewielers), Woninginrichting Groot (Deense donzen dekbedden), en de firma Rozing heeft zijn etalage met Deense meubelen ingericht en last but not least het Deens Verkeersbureau. -1 Grote belangstelling Onder grote belangstelling gisteren, om twee uur de officieel geopend door de Heer deze memoreerde aan de overeenkom sten tussen Denemarken en Nederland, 't beide kleine landjes met hardwerkende mensen: „Buiten de taal is er weinig verschil, vandaar in het kader van de f Deens Nederlandse handelsbevorderin gen, deze expositie" aldus de Heer Sandee. „Dit initiatief is zo aangeslagen, dat wij alle medewerking hebben gekregen van zowel de Deense Ambassade als het Deens Verkeersburo". Hierna overhandigde de Heer Sandee aan de vertegenwoordigster van het Deens Verkeersburo een bos bloemen in de kleuren van haar land. (rode;; rozen, en witte anjers) En een casettebandje met de opname van de; opening. En om in de juiste stemming te komen werden alle aanwezigen getrakteerd op een Deens drankje met een Hollands hapje De Partij van de Arbeid belegtt op 2 en op 13 maart een ledenvergadering in het Open Huis. De Gemeentepolitiek en het Verkie- f zingsprogramma worden op 2 maart toegelicht. Op 13 maart kunnen de leden zichS uitspreken over de volgorde van de- kandidaten voor de komende Ge-! meenteraadsverkiezingen. Beide avonden beginnen om 8 uur '1 'fi avonds werd expositie Sandee,

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 11