mm <m - J ■B Gea Karhof, Yolanda Eveleens, Jan de Haan en Biem Kikkert exposeren in „De Zevensprong" g Beeldbuisvoetbal een mooie fotokans! MM» Cl INGEZONDEN 'Ljv «nanm „GEVANGENIS GEEN REMEDIETEGEN ALCOHOL IN VERKEER" VEEL REAKTIES OP GELUIDSHINDERCAMPAGNE MOEDER EN VADER IN JE EENTJE VEILIG BARBECUEN EEN FEEST SUBSIDIE VOOR BEGELEIDEN VAN GEZINNEN MET GEHANDICAPT KIND AUT0B0EK FRANKRIJK IS UIT asa« hp Bé SHETLAND PONYPARK SLAGHAREN 15JAAR UITKIJKPOST 14 JUNI 1978 Etsen, Aquarellen, olieverfschilderijen, grafieken en tekeningen. Vanaf vrijdag 16 juni tot en met zondag 25 juni zullen vier jonge mensen, allen afgestudeerd aan de Rietveldacademie in Amsterdam, gaan exposeren in „De Zevensprong" aan de Ewisweg. Het zijn Gea Karhof uit Edam, Yolanda Eveleens uit de Beemster, Jan de Haan en Biem Kikkert uit Purmerend. Deze vier zullen hun werk - etsen, aquarellen, olieverfschilderijen, grafie ken en tekeningen - vanaf vrijdag in De Zevensprong exposeren. Gea karhof uit Edam maakt hoofdza kelijk grafieken en tekeningen. Haar opleiding heeft ze, evenals de andere drie exposanten, gehad aan de Rietveldacademie te Amsterdam met lessen van o.a. Herman Gordijn, Nelle en Ab Sok. De natuur, vooral de ongerepte natuur, is haar grootste inspiratiebron, haast altijd wordt de verbondenheid tussen mens en natuur uitgebeeld. Ze heeft aan diverse tentoonstellingen deelgenomen. Dit jaar is haar werk te zien in Galerie Forni te Amsterdam en op de internationale grafiekbiennales te Zweden en Duitsland. Yolanda Eveleens werd geboren op 21 juni 1951 te Amstelveen. Na de lagere school te Castricum en het Murmellius- gymnasium te Alkmaar gevolgd te hebben studeerde ze aan de Gerrit Rietveldacademie te Amsterdam de richting grafiek en illustratie. Na een kort verblijf in Amsterdam verhuisde ze naar de Beemster, waar ze met een groep mensen een boerderij bewoont. Levensfilosofie Yolanda Eveleens over haar werk: „De reden waarom ik teken (ets) is dat er iets in te zien is. Misschien kun je het een levensfilosofie noemen, wat ik niet of uiterst onvolledig in woorden kwijt kan en wat er toch uit moet. Wanneer ik deze gevoelens direkt in beelden omzet geeft het mij enerzijds een heleboel voldoening - het helpt me om voor mezelf de dingen op een rijtje te zetten - en anderzijds blijkt het zo bij andere mensen zonder misverstand, misschien onbewust beter over te komen. Ik probeer in mijn etsen de oerprincipes in de natuur uit te drukken: ontkieming, groei, ont plooiing. Maar net zo goed de doodskrachten, die voor mijn gevoel even verheven en wonderbaarlijk zijn. De eenheid van die schijnbare tegenstelling gaat voor mij boven alles uit. Is hoogstens te benaderen door omschrijving imeen gedicht of beel" Jan de Haan, 31 jaar, maakt etsen en aquarellen, woont in Purmerend en is een groot bewonderaar van Hercules Seghers. Ook hij heeft gestudeerd aan de Gerrit Rietveld academie te Amsterdam. De vierde exposant is Biem Kikkert, 25 jaar, woonachtig in Purmerend. Biem Kikkert verhaalt met het penseel, voor wie dit zien kan wordt het bekijken van zijn kunst een wandeling door het land van de fantasie. Het kleurengamma van zijn schilderijen is steeds verschillend. Opvallend in zijn werk is de prachtige compositie en het goed gekozen ldeurenspel. Het is iem Kikkert orginaliteit onmogelijk het werk van te begrijpen zonder de ervan te erkennen. Biem Kikkert geeft een bezoeker alle kans tot wezenlijk beschouwen van zijn werk. Je mag er alles uithalen, wat hij - soms zeer zichtbaar - andermaal wat verborgen - com van sfeer. Het is zeer zeker de moeite waard ook de olieverfschilderijen van Biem Kikkert komende dagen in de Zevensprong eens te gaan bekijken. De openingstijden zijn als volgt: zaterdag van 12.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur, zondag van 12.00 - 17.00 uur. Op werkdagen van 14.00 - 16.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Eventueel op verzoek: even bellen - tel. 335335. ENQUETEWEL REPRESENTATIEF Activiteiten ontplooid in het belang van onze mooie gemeente zijn bijzonder toe te juichen. Zo ook dus van de belangengroepering „Heiloo 2000". We vragen ons echter wel af of een enquête, zoals die nu in Heiloo gehouden is vel zulk een representa tieve steekproef is als men doet geloven in het artikel wat voorkomt in de Uitkijkpost van vorige week. Een onderzoek bij 277 Heiloose gezinnen van de ruim 6000 die we in Heiloo hebben. Wie zijn er bezocht, hoe zijn de vragen gesteld vragen wij ons af. Over het zwembad, „uit het onderzoek blijkt dat 80 procent van de bevolking vindt, dat men ook 's winters moet kunnen zwemmen" lezen wij. Zijn 277 bezochten de bevolking van Heiloo? Goochelen met procenten „in ieder geval 83 procent geen tegenstander is van de Kermis", aan de uitkomst „de jeugdigen willen de kermis wel weer terug hebben". 66 procent zou dat willen. Wie van de beperkte 277 Heiloose gezinnen leverden dit „repre sentatieve 'antwoord? Als je niet iedere dag bij een verkeerssituatie in de Zevenhuizerlaan betrokken bent dan kan je makkelijk antwoorden met een neutraal stand- unt, of deze niet belangrijk vinden, et is jammer dat via de enquête, wat toch een objectieve peiling had kunnen zijn het „Heiloo 2000 (dhr. ten Hoope) stokpaardje van stal werd gehaald. 66 procent is voorstander van een voetgangerstunneltje", de realiteit wil dat de overgrote meerderheid van de Raad de thans gerealiseerde plannen heeft goedge keurd en dat er zonder zeer ingrijpende veranderingen op de Stationsweg, geen tunneltje te realiseren viel bij het station. Indertijd is dat, dachten wij, door het dagelijks bestuur der Gemeente en technische diensten voldoende aangetoond. Natuurlijk zien wij een aantal belangrijke vragen beantwoord, die voor een bijna even belangrijk aantal al bekend, zijn bij vertegenwoordigers in de gemeenteraad. Een opsomming ervan zagen we rijk geëtaleerd in de verkiezingsprogramma s van de diverse groeperingen. De uitvoering ervan is een andere zaak! Daar wachten ook wij op Heiloo 10 juni 1978 Biem Kikkert, Gea Karhof en Yolanl N. Majolée. men Drs. Pannebakker over effect van Bankenbosch Is de gevangenis een remedie tegen alcohol in het verkeer? Nee, zo moet geconcludeerd worden op grond van praktische ervaringen en wetenschap pelijk onderzoek. Volgens drs. W.J.A. Pannebakker, directeur algemeen be heerder bij de Penitentiaire Inrich tingen te Veenhuizen, is het gevange niswezen er niet in geslaagd - en het zal er binnen afzienbare tijd waarschijnlijk ook niet in slagen - aan de problematiek van met name alcohol in het verkeer en aan de recidive op dit punt een wezenlijke bijdrage te leveren. Drs. Pannebakker, die sprak op de op 24 mei in Apeldoorn gehouden verenigings-studiedag van Veilig Ver keer Nederland over het thema „Alcohol, medicijnen en verkeer", vindt dat er gestreefd moet blijven worden naar een beïnvloeding van het verkeersgedrag, die er op gericht is te voorkomen dat men met de straf rechter in aanraking komt. In dat verband noemde hij een organisatie als Veilig Verkeer Nederland nuttig en noodzakelijk. GROOT VERSCHIL In Nederland werd in 1963 een speciale gevangenis voor verkeersdelinquenten in gebruik genomen: de inrichting Bankenbosch te Veenhuizen (sinds 1973 niet meer uitsluitend voor deze categorie gestrafden bestemd). Eén van de uitgangsstellingen bij dit experiment was, dat de verkeersdelinquenten zich eigenlijk niet van andere burgers onderscheiden. Deze stelling werd echter later fundamenteel ondergraven toen uit wetenschappelijk onderzoek bleek, dat deze delinquenten als groep nogal ongunstig verschilde met een vergelijk bare groep „gewone" mensen, en wel op de volgende punten: persoonlijk heid (neurotischer, extraverter, minder zelfbeheersing), alcoholgebruik (-misbruik), gezinsproblematiek. VERBLIJF TE KORT Nagegaan werd welke aanpak of behandeling de meest geschikte zou zijn. De politie nam de verkeersvoor- lichting voor haar rekening. Dergelijke bijeenkomsten werden over het algemeen door de gedetineerden niet bijzonder gewaardeerd, vooral als gevolg van het gedwongen karakter. Het consultatiebureau voor alcoholis me te Assen hield zich bezig met voorlichting over alcoholproblematiek. Onderzoekresultaten brachten aan het licht dat de behandelingsmogelijk heden van Bankenbosch vrij negatief werden beoordeeld. Ten eerste werd de verblijfsduur in het algemeen veel te kort gevonden om tot een systema tische behandeling van de individuele problematiek te komen. Ten tweede schatte men het aantal verkeersdelinquenten in Bankenbosch met meer dan normale alcoholproble men op tussen de 30 en 50 procent. Aan alcoholisme valt in een tijdsbestek van gemiddeld enkele weken nagenoeg niets te doen, behalve dan deskundige verwijzing en bemiddeling. Uit een oogpunt van preventie, in de zin van een daarop gerichte behande ling, vond men het dan ook eigenlijk beter deze mensen met hun problemen maar helemaal niet naar een gevangenis te sturen en ze liever al vóór hun berechting in contact te brengen met een hulpverlenende instantie; plaatsing in een gevangenis loste in elk geval niets op. Onderzocht werd ook of men bij het ondergaan van zijn vrijheidsstraf in Bankenbosch op de een of andere manier minder vaak of minder gauw het strafbare feit opnieuw zou plegen dan na een verblijf in een strengere gevangenis. Uitkomst: het maakte geen verschil uit. „Daarmee werd onze laatste hoop op Bankenbosch als speciale inrichting voor verkeersdelinquenten de grond ingeboord", aldus drs. Pannebakker. GEEN LOLLETJE Na zijn conclusie dat de gevangenis geen middel is tegen het probïeem alcohol en verkeer, merkte de inleider op dat de verkeersdelinquenten de straf niet als lolletje beleven, dit in tegenstelling tot sommige vrolijke verhalen. „De vrijheidsstraf is een gevoelige ingreep in iemands leven. Zelfs al heeft iemand een onverwoestbaar goed humeur en een enorm aanpassings vermogen, dan nog is de man in kwestie vrijwel zeker zijn vakantieverlof kwijt en zoiets wordt je als man door je vrouw meestal niet in dank afgeno- De in het najaar van 1977 door de Ne derlandse Stichting Geluidhinder ge* starte campagne onder het motto "Laten we zacht zijn voor elkaar" heeft een groot aantal reakties opgeleverd. Tot op heden ontving het bureau van de NSG 3.886 reakties op püblikaties in de diverse media. 694 Personen vroegen uitgebreid dokumentatiemateriaal aan, terwijl er zich 1.249 met specifieke klachten of problemen tot de NSG wendden. Op aanvraag werden meer dan 10.000 geluidhinderbrochures ver zonden. Tegen de jaarwisseling werden naast een mailing van enkele tienduizen den vuurwerkaffiches aan alle Neder landse gemeenten, op verzoek nog eens 3,230 van deze affiches uitgestuurd. Nu de zomer voor de deur staat zal, zoals in het verleden is gebleken, het aantal klachten stellig toenemen. Reden voor de Nederlandse Stichting ^Geluid hinder om ïtfwe zacht zijn voor elkaar" de^^óme^elui- den" centraal te stellen. "De ramen gaan open, en dan komt het geluid van radio, tv of pick-up extra duidelijk naar buiten; mensen nemen transistorradio's mee de natuur in en verstoren daarmee de rust van anderen; ook in de tuin, op het water en op de camping kunnen mensen elkaar veel geluidsoverlast bezorgen", aldus dokter Vermeulen, voorzitter van de NSG. Al deze - en meer "buitenlawaai"-onder werpen komen aan bod in een grote Serie advertenties in dag-, dames-, familie- en radiobladen. De conclusie van elke boodschap is steeds, dat degene die wordt gehinderd, op zijn beurt ook wel eens een ander geluidsoverlast bezorgt. En dat vindt de Nederlandse Stichting Geluidhinder een goed uitgangspunt om er samen' <£\%r te praten en rekening met elkaar hou den. Sóms lijkt het er op of het voetballen door televisiemakers is uitgevonden. Als men in Bussum van een weinig boeiend winterprogramma overschakelt op een nog kariger zomers TV-vertier, dan is daar ineens die lange rij voetbaluitzen dingen uit Argentinië, die de kijkcijfers op recordhoogte brengen. Want die sim- pele wit/zwarte Voetbal zorgt voor alles, waar programmamakers naar zoeken: beweging en kleur, spanning en soms zelfs sensatie. X Niet alleen kyken Wie meer wil dan alleen kijken naar wat onze landgenote)! presteren, kan voor zichzelf een logboek aanleggen van dit wereldkampioenschap in de vorm van beeldbuisfoto's, aoor opnamen te maken van de hoogtepunten. Beeldbuisfoto's zijn namelijk niet moeilijk te maken. Gewoon proberen Het beste is om er van te voren eens een proef mee te nemen, zodat u, als het ef straks op aan komt, precies weet wat er moet gebeuren. Hier zijn wat tips, waardoor u waarschijnlijk de eerste, de beste keer ab goede opnamen van televi siebeelden zult krijgen. 1. Flits nooit bij TV-opnamen want u flitst dan het beeld juist weg. Boven dien is straks op de foto de weerkaat sing te zien van het flitslicht. 2. Gebrqik altijd een belichtingstijd van l/25e of l/30e seconde, of langer. "Makkelijk praten", zegt u, want op uw (kassette)-kamera staan geen tij den aangegeven, maar alleen symbo len als zon, wolken e.d. Geen nood! Zet dan een gebruikt flitslampje of -blokje op uw kamera en hij staat au tomatisch de juiste tijd. 3. De lensopening moet groot zijn, want een TV-beeld is tamelijk donker. Als u een kassette-kamera hebt, zet dan het symbool:"wolkje" Voor, want dan is de lichtinval het grootst. Bij een lensopening met cijfers is er, afhan kelijk van de lichtgevoeligheid van het gebruikte filmpje een bepaald diafragma nodig. Als u een filmpje hebt: Van 17-19 DIN (is 40-64 ASA) zet dan de lensopening op 2.8. Van 20-22 DIN (80-125 ASA) is een lensopening nodig van 3.5. Bij een film van 23-24 DIN (160-200 ASA) gebruikt u de lensopening 5.6. Overigens is het verstandig om uw fotohandelaar om een snelle film te vragen, een film dus met een hoge DIN- of ASA-aanduiding. Wanneer u dia's wilt maken, let er dan op dat u een daglichtfilm in uw kamera stopt. 4. De afstand is ideaal als het komplete beeld in de zoeker komt. Meestal is de afstand dan 1 m tot 1.20 m. Pro beer in principe zo dichtbij te komen als uw kamera toelaat, maar neem enige reserve om het beeld heen, want door üta zbëker ziet u niet altijd precies hetzelfde beeld als wat er op de foto komt. De kamera staat na tuurlijk op een stevige ondergrond. En nóg iets* pas op voor weerkaat send licht van lampen of ramen. Dat komt storend op de foto en verzwakt bovendien hët televisiebeeld. 5. Het te fotograferen, beeld moet - als njïet vap dichtbij zijn opgenomen (de zgn. close-ups). Beelden metweel élementen komen meestal minder goed ovgr. En verder kunt u het beste de rustige spelmomenten fotografe ren, bTjv. een Vrije schóp, een ingooi of ook het voorstellen van de elftallen vóór de wedstrijd. 6. Voor kleurenfoto's van kleurentelevi sie gelden preéies dezelfde regels. Alleen is 't verstandig het beeld iets lichter te zetten dan u gewend bent, maar laat voofal de verzadiging van de kleuren onveranderd. Het filmen van TVrbeelden Ook dat is mogelijk, hoewel het goed is vast te stellen, dat men geen topkwaliteit moet verwachten. Dat komt omdat de beeldopbouw van #5 beeldjes per secon de niet dezelfde is als die van de film, die normaal 18 b/s heeft. Hierdoor ontstaat nl. een donkere "balk" die steeds weer dóór het beeld lóópt. Öp den duur is dat wat vermoeiend om naar te kijken en bij uw "historische" opnamen zult u dat voor lief moeten nemen. Eerst proberen Ook hier is het verstandig om van te voren enkele proefopnamen te maken als u bijvoorbeeld toch een film vol- moet schieten. Noteer dan: de afstanden, die u uitprobeert en maak - als dat kan met uw kamera - ook een scène met 24 beeldjes per sekonde. Ook hier is het van belang, dat het beeld op "helder" wordt ingesteld en zullen close-ups betere resultaten geven dan van veraf opgeno men scènes. En natuurlijk filmt u niet "uit de hand", maar staat de kamera op een stevige ondergrond of op een statief. En - in verband met de tijd - het filmpje meteén voor ontwikkeling opsturen. Dat waren ze: enkele tips voor het maken van beeldbuisfoto's en -films. Wie het probeert, zal ontdekken dat het niet moeilijk is en dat je op deze wijze veel bijzondere spelmomenten van het voetbalfestijn of andere leuke onderwer pen vast kunt leggen voor je eigen foto- en filmarchief. Onder dit motto zullen we woensdag 24 mei a.s. om kwart voor acht weer een ..OPEN AVOND" hebben voor alleenstaande ouders. Deze avond zal gehouden worden op het Buro voor (a.s.) alleenstaande ouders, v.d.Meijstraat 2 te Alkmaar, (tel. 072-114911). We hebben de ervaring, dat ongehuwde moeders, gescheiden vaders en moeders, weduwen en weduwnaren vele gemeenschappelijke vragen heb ben. FOTOROUTEFOLDER HERDRUKT De grote belangstelling voor de fotoroute „Hollands Glorie" - in het Noordhollandse West-Friesland - heeft een snelle herdruk van deze fotoroute- folder noodzakelijk gemaakt. Nietten onrechte want de route voert u langs schitterende plekjes in het Noord hollandse polderlandschap, waarbij ook de momenteel kleurrijke bollen velden niet worden vergeten. De route is bedoeld voor de automobilist, maar is ook heel goed - zij het in gedeelten - per fiets af te leggen. Om de veiligheid bij het barbecuen te bevorderen is het thans zinvol om te wijzen op de folder, waarin door het Veiligheidsinstituut samen met het Nationaal Brandpreventie Instituut de weg naar een feestelijk barbecuen wordt gewezen. „Veilig barbecuen een feest" geeft volop informatie en voorlichting o.m. over het aansteken en onderhouden van het vuur. Mocht er ondanks alle in de folder genoemde voorzorgen toch nog iets mis gaan brandwonden direkt met veel koud, liefst stromend water, behandelen óm erger te voorkomen „Veilig barbecuen een feest" kan als het om losse exemplaren gaat, gratis besteld worden (grotere aantallen moeten aangevraagd worden) bij het Veiligheidsinstituut, postbus 5665, 1007 AR Amsterdam, tel. 020— 736414. Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels is bereid om subsidie te verlenen voor projecten welke ten doel hebben het begeleiden van gezinnen met een gehandicapt kind. Het Comité wil daar f 250.000,- per jaar voor beschikbaar stellen voor een maximum periode van 3 jaar. Te denken valt aan hulp om ouders in de gelegenheid te stellen direct te werken aan de ontplooiing van hun gehandicapte kind - iemand die thuis komt praten ten behoeve van alle leden van het gezin - gespreksgroepen van ouders van gehandicapte kinderen - het attenderen op verschillen in dienst verlening {ook financiëel) als gehandi capte kinaeren thuis verblijverTen niet in een tehuis wonen enz. jMet name zijn welkom modellen van begeleiding en hometraining. jGei'nteresseerden in Noord-Holland kunnen concrete pro jecten indienen bij de Provinciale Revalidatie Stichting, Spaarndamse- weg 520, 2022 EC Haarlem, tel. 023-380950. Een auto-atlas bestaande uit 45 fekleurde deelkaarten die geheel 'rankrijk weergeven, gevolgd door 256 pagina's toeristische informatie van A(bbeville) tot Z(onza) en daarna nog allerlei gezellige wetenswaardigheden over Franse culinaire heerlijkheden, verkeersborden, een trefwoorden register en een duidelijke afstandstabel, daarmee is het gloednieuwe Autoboek Frankrijk van Lannoo schetsmatig getekend. Wie het stevig gebonden boek gaat gebruiken ontdekt dat een overzichtskaart op de binnenzijde van de omslag het mogelijk maakt om, uitgaande van het reisdoel, de juiste deelkaarten voor het uitstippelen van de reisroute open te slaan en achter de toeristische attracties te komen waarvan men op die reisroute kan genieten. Meer dan 3500 steden en plaatsen worden namelijk beschreven en ruim 500 kleurenopnamen sieren de tekst. Ook andere kaartjes en een groot aantal stadsplattegronden zijn in kleur uitgevoerd, zodat men zich door middel van dit boek thuis reeds in vakantiesfeer kan verplaatsen en ook tijdens de reis zich gemakkelijk kan oriënteren. Dit maakt het ook mogelijk dat men zelf routes uitstippelt waarin al die punten zijn opgenomen waar men in geïnteresseerd is, terwijl bovendien nog eens 50.000 verwijzingen naar toeris tisch of uit anderen hoofde belang wekkende plaatsen in het ferme boek voorkomen. Ook ontspannings-, sport en kampeercentra zijn genoemd, terwijl tevens lijsten met VvV-kanto- ren en andere nuttige adressen zijn vermeld. Het hoeft nauwelijks betoog dat het wegennet in zeer actuele staat op de deelkaarten is weergegeven. De gebruiker van dit Autoboek Frankrijk is, bladerend in dit boek, al „op weg" naar „La douce France". In relatie tot het vakantiebudget zijn de kosten van deze fleurige reisgids laag te noemen, n.l. f 47.50, waarmee men zich al voordat men op reis is van een geslaagde vakantie kan verzekeren. L, Interieur NaaldkunstMarianne" zuidelijke wijkontsluitingsweg waardoor het gebied Henk Bemboom: „Als je de mensen wat goeds biedt, dan komen ze! Met het in gebruik nemen van een 2000 meter lange,luchtrail' en een fantas tisch Amerikaans videotheater is het Shetland Ponypark Slagharen zijn vierde lustrum ingegaan, vijftien jaar geleden begonnen met de opzet van een bescheiden vakantiecentrum op een aan de landbouw onttrokken boeren- bedoening heeft de Slagharense winkelier Henk Bemboom (57) het Ponypark laten uitgroeien tot een van; de grootste recreatiecentra van Neder land. Vrijwel iedereen in zijn omj was sceptisch toen de plaatselijke zakenman zich op het rekreatiegebeuren stortte; niemand durfde te geloven, dat de toeristen in grote getale zouden komen. Een van de weinigen, die dat wel deden was J. H. Bemboom zelf. „Als je de mensen wat biedt, dan kómen ze! was zijn stelregel. Hij heeft gelijk gekregen. Het zal niet lang meer duren of Slagharen trekt ieder jaar een miljoen bezoekers. Het vijftienjarig bestaan kan dus met tevredenheid worden gevierd. De 200.000 boompjes en struikjes, die in '63 werden geplant om de kale boerengrond te stofferen zijn tot waarachtige groene zóne, waarin kampeerhuisjes van toen hebben plaats gemaakt voor zo'n 300 gerieflijke zomerbungalowtjes; de 50 pony's hebben gezelschap gekregen van bijna 800(! de eenvoudige speeltuin toestellen werden in de loop der jaren vervangen door attrakties van wereld formaat. Nu zijn alleen al de parkeerterreinen omvangrijker dan vijftien jaar terug het gebied, waar alles op is begonnen. En het eind is beslist nog niet in zicht. Kroon op het werk De consequentie van de groei van de laatste jaren is, dat we steeds met nieuwe initiatieven moeten komen. Dat zegt Ponyparkdirekteur Bem boom. „We hebben de prétentie gehad door middel van groot opgezette reklame campagnes via t.v., radio, advertenties en huis- aan huis folders heel Nederland en zelfs grote delen van West-Duitsland op Slagharen attent te maken en dan moet je de mensen natuurlijk wel wat goeds bieden". De voorlopige kroon op het werk wordt in dit jubileumjaar gevormd door de gigantische „Luchtrail" waarop vier monorail-treinstellen meer dan 300 passagiers tegelijk kunnen vervoeren, en een Amerikaans film theater met plaats voor ruim 500 toeschouwers, die een sensationele superscoopfilm kunnen bewonderen. Deze nieuwe attrakties vergden een miljoeneninvestering, die alleen maar verantwoord was, omdat de trek naar Slagharen zo goed op gang is gekomen Dit mag ondermeer blijken uit het feit, dat het Shetland Ponypark reeds in het derde jaar van zijn opneming (1974) in het dagtochtenpakket van de Ned. Spoorwegen als „DAGTOCHT 35" de meeste reizigers trok. Samen met de Drentse Vervoersmaatschappij (DVM), die vanuit Zwolle, Hardenberg en Hoogeveen de busverbindingen tussen park en stations onderhoudt, zorgden de spoorwegen in 1976 en 1977 voor bijpa 200,000 vervoersbewegingen. Waar is dit sukses van het Overijsselse recratiècentrum aan te danken? Betaalbaar Henk Bemboom: „Aan het feit, dat we iedereen een stuk ongecompliceerd recreatiegenoegen verschaffen. De mensen hebben hier bijzonder veel plezier en dat werkt dubbel, omdat het allemaal zo betaalbaar is. Als ik de zaak analyseer, en daar hoef ik helemaal niet gewichtig over te doen, dan geloof ik dat de in 1972 voor het eerst gehanteerde toegangsformule de be- lanrijkste stoot tot de groei heeft gegeven". De formule behelsde het instellen van een „all-in" entreeprijs. Wie eenmaal z'n toegangskaartje heeft betaald kan van alle attrakties gratis en onbeperkt gebruik maken. Dit systeem is geweldig in de smaak gevallen. Het heeft er toe geleid, dat amusementsparl qua aantal maar ook naar omvang van de attrackties. Zo vindt men er zes op 29 meter hoogte draaiende zeppelins, een gigantische maan met een doorsnee van 25 meter waar ruimtecapsules omheen cirkelen, een enorme zesbaans glijbaan, een wervel rad met cabines, waarin veertig mensen tegelijk „op hun kop" staan, een lange kaoelbaan, een overdekt amusements centrum en tientallen andere attracties ik gevallen. Het heeft er toe „Slagharen" nu het grootste tspark van ons land is, groot Luchtfoto gepland is van formaat. Om op de hoogte te blijven van wat er in de wereld op recreatiegebied te beleven valt reist direkteur Bemboom door Europa en andere werelddelen; vorig jaar waren dat Zuid- en Noord Amerika. De invloed van die reizen zal in Slaghareü' duidelijk merkbaar zijn. Plannen voor 1979 We zijn bu al weer druk bezig met de lannen voor 1979. Men kan van ons ijven horen", zegt de heer Bemboom. Hij richt zich daarbij met speciale aandacht op nieuwe categorieën bezoekers. „Door de jaren heen is de image opgebouwd, dat we in hoofdzaak een kinder- en familiepark zijn. Door onze uitbreidingen en veranderingen zullen we echter ook meer aandacht krijgen van volwasse nen, vooral in groepsverband, want we mogen ons zo langzamerhand zonder enig bezwaar een universeel recreatie park noemen". Om dit te onderstrepen zijn in het kader van het vijftienjarig bestaan alle bejaarden organisaties;/ uitgenodigd in groepsverband aan Slagharen een bezoek te brengen. Die uitnodiging geldt ook (tot 1 juli) de 65-plussers, die buiten de groep een dag uit willen. Economisch belang „Het mooie van dit werk is, dat je iedereen zoveel vreugde ziet beleven aan alles wat hier te doen valt. Met tachtig man in vaste dienst en in het seizoen nog eens een paar honderd „extra's" merk je, dat het groter groeien het werk niet altijd gemakker lijker maakt,maar dat heb ik er graag voor over. Dit recreatiewerk is mijn lust en mijn leven, echt een levensvervulling mag ik wel zeggen. Maar daar komt ook nog bij, en zeker niet in de laatste plaats, dat het Shetland Ponypark voor Slagharen en omgeving in tal van opzichten een groot economisch belang vertegenwoordigt. Dank zij de groei van het ponypark heeft de middenstand, winkeliers zowel als pension- als hotelhouders, een nieuwe ontwikkeling kunnen door maken.De hele gemeenschap heeft er prof ij t< van en dat was mede mijn doel, toen ik in 1963 begon," aldus Henk Bemboom uit Slagharen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 10