VEREN1GINGS NIEUWS 1 kr™en Aduorte&rb fi kunt U nog kauwen? AGENDA OPEN HUIS WEEKVAN15T/M21 OKTOBER tel. 333368 -331484 0KT0BER-WIJN00GST-MAAND THEE Walnotenthee tot Russische thee. D 'n Muesli ontbijt GEZOND Reformhuis „HEILOO" KRUIDEN! Reformhuis „HEILOO" KRUIDEN 8)®'® keukenkruiden! VOGEL V.S.M. Reformhuis „HEILOO" KRUIDEN! Reformhuis „HEILOO" »)®®(§)®(§)(9>(§)G UITKIJKPOST Z( MD AG 15 oktober: D.V.W. heren 11.00-12.00 MAANDAG 16 oktober Plattel.vr. zang V.V.D. C.D.A. E.H.K. klaverjassen Sans Atout bridge Nivon tekenen Nivon aquarel Filmliga DINSDAG 17 oktober Yoga Nivon Wandkleden Yoga Bej. Sops Heilooër str. orkest Opp. jeugdschaken O pp. sr. scnanen Nivon Pottenbakken Nieuw Leven zang P.v.d.A. Heilooer Bridge club Filmliga (Asta) 14.00- 20.00- 20.00- 20.00- 20.00- 20.00- 20.00- 20.00- 15.30 22.00 22.00 23.00 23.00 22.00 22.00 23.00 asta 9.30-11.30 9.30-11.30 13.30-15.30 13.30-17.00 15.00-17.00 18.45-19.45 20.00-23.00 20.00-22.00 20.00-22.00 20.00-22.00 20.00-23.00 20.00-23.00 WOENSDAG 18 oktober Slank Fit 9.30- Yoga 9.30- N.B.M. film 15.00- Nivon Jeugd 14.00- Sans atout bridge dames 14.00- Postzegelclub Heiloo 20.00- Falkland toneel 20.00- Falkland toneel 20.00- Theorie Rijscholen 19.30- Nivon Marionetten 20.00- Filmliga (Asta) 20.00- DONDERDAG 19 oktober VOS cursus Iédere .tijd leeftijd Nivon poppen maken Bej. Soos Bej. Gym Heilooer Bridgeclub HOV Operette Damclub Heiloo Sjoel club Heiloo VRIJDAG 20 oktober Ned. ver. v.huisvr. bridge Volksdansen bej. Ned.ver.v.huisvr. bridge Plattel, vr. vol ksd. BegeLork.v.N.H. ZATERDAG 21 oktober Alkmaar Big Band Postzegelclub Jeugd Postdu iven ver. Vitesse 9.00- 9.30- 9.30- 13.30- 14.00- 20.00- 20.00- 20.00- 20.00- 10.30 11.30 17.00 16.00 17.00 22.00 22.00 22.00 21.30 22.00 23.00 11.00 11.30 11.30 17.00 16.00 23.00 22.00 23.00 22.00 9.30-12.00 11.00-12.00 14.00-17.00 14.00-15.30 20.00-22.00 15.30-17.30 15.00-17.00 20.00-24.00 NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN HEILOO Voorlichting over geneesmiddelen op 4 oktober j.L Deze ochtend stond het geneesmiddel met alle facetten van dien op het programma. De heer J. M. Keppels, één onzer plaatselijke apothekers was bereid gevonden de nodige informatie te geven over: a. de soorten geneesmiddelen, b.de wijzen van toedienen; c. de consequenties van gebruik van sommige medicamenten tesamen met alcohol, d. de houdbaarheid, e. het wegdoen van restanten. Aan de hand van een logisch opgezette serie dia's vertelde de Heer Keppels dat we als eerste een onderscheid kunnen maken tussen geneesmiddelen met een lokale (plaatselijke) werking en die met een niet lokale werking, dus middelen, die via maag of darmen of via een injectie in het bloed worden opgeno men. Onder lokale geneesmiddelen kunnen we rangschikken de neus-, oor,- en oogdruppels, zowel als zalfjes en crèmes. Niet lokaal werken o.a. capsules, dragees, drankjes, retard-tablet ten, injecties en zetpillen. Duidelijk werd uitgelegd waarom medicijnen in deze vormen worden toegediend en hoe het geneesmiddel na het innemen van b.v. capsules en dragees vrijkomt. Gewezen werd ook op de in acht te nemen hygiene, vooral bij het gebruik van pipets of druppelaars en injectie spuiten. Ook het "tijdstip van innemen kan belangrijk zijn. Bijv. 3 maal daags betekent niet: bij iedere maaltijd, doch liefst met regelmatige tussenpozen van ca. 8 uur, zodat de concentratie per -etmaal ongeveer gelijk blijft. Innemen direkt na een maaltijd is voor de uitwerking van het middel ook minder goed dan vóór het eten. De houdbaarheid van medicijnen is zeer verschillend, sommige zijn na een maand niet meer betrouwbaar (o.a. oogdruppels) andere na ca. 1/2 jaar (b.v. neus- en oordruppels). Vaste medicijnen, mits droog bewaard, hd)ben ongeveer een betrouwbare levensduur van 2 jaar. In geval van twijfel kunt U zich altijd tot de apotheken wenden, die U graag van advies willen dienen. U kunt hier ook Uw overtollige medicijnen terugbrengen, zodat ze op verantwoorde manier vernietigd kun nen worden. Gooi medicijnen echter nooit in de vuilniszak en spoel slechts in enkele gevallen een kleine concentratie door het toilet, aldus het advies van de heer Keppels. alhoewel we door voorlichting en publikaties reeds veel over het bovenstaande wisten, was het toch plezierig deze deskundige uitleg en voor velen ongetwijfeld aanvullende informatie op dit terrein te mogen ontvangen. PLATTELANDSVROUWEN KRIJGEN VOORLICHTING OVER ENERGIE Maandagavond 23 oktober wordt in de Gereformeerde kerk aan de Noorder geeststraat een voorlichtingsavond gehouden verzorgd door het gemeen schappelijk gasbedrijf kop Noord-Hol land. Zo zal onder meer voorlichting gegeven worden over de energie-voor raad, energievoorziening en- besparing, en over de isolatie van de woning. Medewerkenden op deze avond van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zijn de heren ir. A. van der Leij en J. Borst. Tevens is er gelegenheid vragen te stellen over het gebruik van allerlei gasapparaten. Cursussen De nieuwe cursusleidster is mevrouw N. van Leeuwen-Stam, van Catsstraat 35, tel 333973. De cursus hindeloper schilderen voor beginners zal starten op 24 oktober a.s. om 9.30 uur in het Open Huis. De deelnemende dames krijgen nadere inlichtingen schriftelijk toegestuurd. De cursus stoelbekleden (ook stoelen matten! die in het voorjaar 1979 zal beginnen, heeft nog plaats voor enkele dames. V de cursus tekenen en schilderen heeft de afdeling een gediplomeerde kracht aan kunnen trekken. De heer Gras zal 15 januari 1979 's morgens om 9.30 uur starten met een tien lessen durende cursus. De kosten zijn afhankelijk van het aantal deelnemers. De bridge-les is voor dit najaar volgeboekt. Misschien heeft u interesse voor een cursus in 1979? Belt u dan zo spoedig mogelijk. Voor de tuincursus voorjaar 1979 kunt u zich nog opgeven. Haken: Bij voldoende deelname zal er weer een cursus worden georganiseerd. Belt u zo spoedig mogelijk. JEUGDKAPEL A.s. vrijdag vertrekken we om half 7 vanaf de Rank naar Texel. De fiets en bagage moet al om 5 uur bij de Rank zijn, want die worden apart naar den Hoorn gebracht. Doe je bagage in 1 grote tas! Het is gebruikelijk dat iedereen een toneelstukje of zoeiets dergelijks op de Bonte Avond doet, dus verzin van te voren al iets. Zondag komen we om 5 uur in de Rank aan, waar we met de ouders koffie zullen drinken en nog wat over het weekend zullen napraten. De ouders die ons uit Den Helder halen, moeten daar uiterlijk 4 uur zijn. Neem allemaal een goed humeur mee, zodat we een leuk weekend zullen hebben BUK BUK FILM NIEUWS 't Is jammer, maar helaas, we moeten afzien van de filmavonden, aangezien we niet genoeg gegadigen kregen. Het spijt ons voor de mensen die er wel zin in hadden, maar met zo weinig is het voor ons té onrendabel. Voor de mensen die er wel zin in hadden draaien we vrijdag a.s. een film. We mogen de titel helaas niet noemen, maar het gaat over een mannelijke en een vrouwelijke gangster in de jaren dertig. De mensen die vrijdagavond toch nog wel zin hebben kunnen ook nog komen. Het entrée is voor leden f 2.-, en voor niet-leden f 3.-. De film begint om 21.00 uur en het gebeurt in het brunogebouw. Tot dan. PAPPOD CREATIEVE MIDDAGEN De creatieve zaterdagmiddag in Het Veld was weer reuze gezellig. In de tekenwedstrijd, die verbonden was aan de poppenkastvoorstelling van 23 september beloonde Menno Watzema de mooiste tekeningen. De gelukkigen waren: Martijn Adema en Joeri Sands tra. De rest van de middag heeft iedereen met plezier en fantasie gewerkt aan poppenkast-poppen of marionetten. VOGELVER. KLEURENPRACHT HOUDT KONTAKTAVOND Op maandagavond 16 oktober houdt de Vogenvereniging Kleurenpracht een kontaktavond in de zaal van de Gereformeerde Kerk aan de Noorder geeststraat. De avond begint om acht uur. Het belangrijkste onderwerp dat op deze bijeenkomst ter sprake zal komen is de tentoonstelling 1978. Zo zal onder meer gevraagd worden om medewerkers voor de tentoonstelling en zal met cJp aanwezigen de tentoonstelling „doorgepraat" wor den. Uiteraard vindt er ook een verloting plaats. WIJKVERENIGING VREDENOORD Vrijdag 20 oktober is er voor de kinderen van Vredenoord een filmmid dag. De films zijn voor kinderen van 4 tot 10 jaar. We verwachten jullie om 14.00 uur bij het speel tuintje, waarna we met z'n allen naar de plaats van bestemming gaan. De film middag zal om ongeveer 16.00 uur afgelopen zijn. De toegang is gratis. Tot ziens! De kinderkommissie. OPERETTE-NIEUWS. De trouwe lezers van de Uitkijkpost zal het niet ontgaan zijn dat de operette wekelijks repeteerd op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Dit keer is de operette ,,Ein Walzertraum" van Oskar Straus in studie genomen, en als alles gaat zo het moet gaan, zal deze operette met zijn onsterfelijke melodiën op zater dag 10 februari 1979 zijn première in Heiloo beleven, waarna er nog een tweede opvoering zal plaatshebben op zaterdag 17 februari. De operette telt vandaag de dag vele liefhebbers, en ook over de belang stelling valt in het algemeen niet te klagen. Alleen de werkelijk aktieve heren moet men met een kaars zoeken. Ook H.O.V. kent dit probleem en probeert op alle mogelijke manieren meer heren voor de operette te winnen, hetgeen helaas maar ten dele lukt. Dus wederom een oproep aan die mannen die ook eens mee willen doen, en als u niet te lang wacht, kan ook de „Walsdroom" voor u werkelijkheid worden. Kom donderdagavond 20.00 uur naar het Open Huis, en ontdek u zelf. DONATEURS OPGELET! Eén dezer dagen zal een lid van H.O.V. u bezoeken om u enige informatie te verstrekken over een gewijzigde 1 donatie regeling. Wij verzoeken u hier goede nota van te nemen en het antwoord strookje weer ingevuld in te leveren wanneer deze H.O.V.'er dit weer komt ophalen. Wilt u meer informatie? bel dan met Frits Hogerheyde tel: 334275. ALG.NED.BOND V. OUDEREN, AFD. HEILOO Hierbij delen wij de belangstellenden mede, dat wij op woensdag 18 oktober 1978 een kienmiddag hou den. Aanvang 2 uur. Er zal gespeeld worden om fraaie prijzen. Plaats van samenkomst is de zaal van de Stichting Dienstverlening Alkmaar- Heiloo, Westerweg 294. Deze aktiviteit, die georganiseerd wordt in samenwerking met de Kath. Bond voor Bejaarden en Gepensio neerden, staat onder leiding van de heer Y. van der Blom, die geassisteerd wordt door de heer J.E.W. Lammers. Koffie en thee worden in de pauze tegen de gebruikelijke prijs geserveerd, terwijl ter bestrijding van de kosten, deelname per spelronde f 0,25 be draagt. Zoals vermoedelijk bekend, komen iedere dinsdagmiddag in de zaal aan de Westerweg een aantal dames bijeen, die zich bezig houden met handwer ken. Dinsdagmiddag 31 oktober 1978 worden de artikelen, die de dames in de loop der maanden hebben gemaakt, tentoongesteld. Men wordt dan tevens in de gelegenheid gesteld deze werkstukken te kopen. Wii kunnen U verzekeren dat er heel fraaie kunststukken bij zijn, die een bezoek aan de Westerweg 294 dubbel en dwars waard zijn. Door deze artikelen te kopen steunt U bovendien dit prachtige welfare-werk. Vanaf 2 uur s middags is de zaal geopend. In de Uitkijkpost van 4 oktober j.l. stond een artikel over kookles voor mannen. Indien U het niet hebt gelezen, omdat het misschien aan uw aandacht is ontsnapt, adviseren wij U dit interessante bericht toch eens op te zoeken. Misschien dat U denkt, „hé, dat was wel wat voor mij geweest! "Deze gelegenheid gaat zich nog eens een keer voordoen. Begin januari 1979 gaat er weer een cursus koken voor mannen van start en wel voor ouderen van 50 jaar en ouder. Deze cursus, die bestaat uit 12 lessen a f 2,- per les, wordt gehouden in de Agnesscnool aan de Pastoor van Muvenweg, iedere dinsdagavond van half acht tot half tien. Cursusleidster is mevrouw C.A.M. Tullekens-Lampe. Voor verdere inlichtingen en aanmel dingen kunt U zich wenden tot mevrouw E.H. Emke, tel. 331297, b.g.g. 124344. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN HEILOO Een avond vol antiek op 27 september j.l. Een echt knusse bijeenkomst is het geworden, deze antiekavond met de neer Mensink. Doordat de stem van de spreker niet zo'n grote draagwijdte had, hadden we ons allen dicht om de tafel met meegebrachte kostbaarheden ge schaard, een beetje in afwachting als op een Sinterklaasavond. En spannend was het voor de meesten wel, want hoe zou hier ons voorwerp, waaraan we thuis zoveel waarde hechtten, beoordeeld worden? Wel, voor velen werd het een prettige verrassing, anderen werden misschien ietwat teleurgesteld, maar echt totaal ont goocheld werd niemand. En al naar gelang de avond vorderde, voelde de Heer Mensink zich meer thuis en vertelde hij ons met humor en gloed belevenissen uit zijn praktijk. Om antiquair te worden kun je helaas nog geen gerichte opleiding volgen. Een antiquair is als net ware nog een self-made" man, die zich door lezen, museumbezoek, contact met oudere collegae, maar vooral met interesse en niet te vergeten feeling voor de materie moet ontwikkelen. Een beschermd beroep is het ook nog steeds niet, al is het lidmaatschap van het Ned. Antiquairsgenootschap een zekere waarborg voor de koper. Een lijst van betrouwbare antiquairs zal in de toekomst ook worden vermeld in het blad „Antiek". De Heer Mensink waarschuwde - en dit vooral aan leken - niet te snel te kopen, vooral niet op diverse beurzen waar nogal eens een koop achteraf op een teleurstelling uitdraait. Informeer en vergelijk van tevoren zoveel mogelijk. Wat de in Uw bezit zijnde kostbaarheden betreft, laat deze als ze de moeite waard zijn eens taxeren door een betrouwbaar antiquair - of zoals U wilt gratis in een museum. In beide gevallen is het wel raadzaam van te voren een afspraak te maken. Stel daarna een gedetailleerde lijst met omschrijvingen en/of foto's op, waarvan U een kopie in Uw kluis of bij familie of vrienden bewaart, zodat U in geval van diefstal of vermissing goed beslagen bij de politie terecht kunt. Ja, wat hoorden we zo en passant nog meer? Dat gaaf porselein en kristal beide te herkennen zijn aan de mooie klank als je er tegen tikt; dat kopergravures over het algemeen meer waarde hebben dan b.v. staalgravures door het verschil in oplaag; dat men bij tinnen voorwerpen zeer bedacht moet zijn op evt. tin-pest, die door een fout in de legering kan optreden; dat oud antiek altijd te herkennen is aan de slijtage die je kunt voelen! Maar daarvoor moet je volgens mij toch al een beetje feeling voor antiek hebben. Als dank voor het verzorgen van deze avond bood mevr. Zemel-Lucassen de Heer Mensink tenslotte een bloemstuk aan, waarna een ieder met haar bezittingen huiswaarts keerde, om daar de onttakelde muren, kastjes, enz. weer op te fleuren. TRIP NAAR EEN RIJK WATERGEBIED En bezoek aan twee interessante stadjes Vorige week donderdag genoten een 44 ouderen van 'n ééndags trip, naar Oudewater en Schoonhoven. In Oudewater was het hoogtepunt een bezoek aan de Heksenwaag en in Schoonhoven het bezoek aan het Silverhuys. Dat de heksenwaag van uit alle delen van de wereld wordt bezocht bleek uit het gastenboek, maar ook uit een recent bezoek van de bekende Amerikaanse filmacteur Martin Milner, beter bekend als Karl Robinson uit de Avro-serie „De familie Robinson", die met zijn familie, op de fiets door Nederland trok. „Wat is uw mooiste belevenis geweest in Nederland? was de vraag d aan de familie Milner „De Heksenwaag in Oudewater". Ook voor onze Heilooërs, grotendeels leden van de Alg. Ned. Bond voor ouderen, was dit bezoek bijzonder aantrekkelijk. De meesten van hen lieten zich wegen en ze waren allen zo zwaar dat geen van hen te licht werd bevonden en dus niet naar de brandstapel behoefden, volgens oud gebruik uit de beschikbare literatuur wat daar aanwezig was bleek wel ondubbelzinnig dat het vroeger ook geen lieverdjes waren! Oudewater bezit een schat van prachtige gerestaureerde gevels. In een sfeervolle omgeving werd een eenvoudig maar goed verzorgde koffietafel gebruikt. Vele edelsmeedbedrijven in Schoonhoven In Schoonhoven zijn nog vele edelsmeedbedrijven. Een ervan werd door de groep bezocht, namelijk het Silverhuys. Een tweetal explicateurs lieten de vele zilveren voorwerpen zien, veelal nog echt handwerk. Kleine en grote werxstukken, sommige die duizenden guldens kosten: Een zilversmid demonstreerde het vervaar digen van fraaie mandjes. Schoon hoven een zeer oud vestingstadje heeft naast fraaie gerestaureerde huizen, evenals Oudewater een bijzonder mooi oud stadshuis. Juist de dag ervoor zond de NOS-televisie, in het programma „Toeristische tips", beel den uit van Schoonhoven. Voor de Organisator - reisleider prettig te weten goed in de roos geschoten te hebben. Van het hooggelegen restaurant „Belvédère uit had men wei een bijzonder fraai gezicht over de rivier de Lek. Langs plassengebieden De heenweg leidde langs de Westein- derplassen en de Reeuwijkse plassen. In het wegrestaurant te Reuwijk werden de deelnemers verrast op gebak en niet minder dan twee kopjes koffie. Er werd voorts gereden langs het riviertje de Vlist. Kronkelend door het prachtige Zuid-Hollandse weideland schap. Het weer liet de groep niet in de steek, ook al bleef de zon achter de wolken. Er heerste een fijne sfeer in de touringcar. Alles bij elkaar genomen: wat wil je nog meer? Ja een herhaling van zulk een trip, daar zinspeelde de heer W. A. Muller op in zijn dankwoord. Dhr. Majolée reageerde er op met bereid te zijn, maar dan ook weer met iets waar men wat aan heeft. FEEST BIJ BUK BUK Buk Buk vierde afgelopen weekend haar tienjarig bestaan. Afgelopen zaterdag werd het feest geopencj met een voetbalwedstrijd tussen Oud-Buk- Bukkers en de huidige generatie Bukk-Bukkers, hetgeen de nodige hilariteit en spierpijn opleverde, 's Avonds vond het eerste hoogtepunt plaats: de receptie met een uitgehrpiH muzikaal toetje, verzorgd door Sam's Big Band. Velen waren op deze recentie komen opdagen om de stijlvol geklede bestuursleden van Buk Buk te feliciteren. Voorzitter Ruud Freriks haalde nog even drie personen naar voren, die zich op de één of andere wijze verdienstelijk voor Buk Buk hebben gemaakt. Zo bijvoorbeeld de heer Overmeer, die meerdere malen zijn handen uit de mouwen heeft gestoken om het blad van Buk Buk in elkaar te draaien. Ook Nol Oudshoorn, vanaf de oprichting lid van Buk Buk, kreeg aandacht: hij werd benoemd tot het eerste erelid van Buk Buk. Burgemeester Hoekstra werd bedeeld met het eeuwig lidmaatschap van Buk Buk. Niet ten onrechte, want hij is er al zovaak geweest. Na het officiële gedeelte volgde het optreden van Paul des Chats, die liet zien over telepatisch vermogen te beschikken. De aanwezigen waren in ieder geval zeer onder de indruk van zijn optreden. De avond werd besloten met het optreden van de voortreffelijke 25^mans formatie van Sam", die voor swingende muziek zorgde. De volgende dag was het een soort instuif voor jong en oud in het Bruno gebouw. Bijzonder veel belangstelling was er bijvoorbeeld voor het koffieconcert, dat gegeven werd door Bernd Brackman en Sjaak Zoon. Ook de optredens van de verschillende groepen in de middag mochten zich in een goede belangstelling verheugen. Hoogtepunt was wel het optreden van RobHoeke met Railway, 's avonds en alleen voor leden. Geen wijnbouwgebied op deze aarde ligt noorderlijker dan het gebied van de beschutte dalen langs Rijn en Moezel in Duitsland. Heeft men vaak de neiging wijn uit het „Noorden" enigszins sceptisch te benaderen, in feite is die hoge ligging juist een pluspunt voor de Duitse wijn. De lage gemiddelde jaartemperatuur en de betrekkelijk geringe duur van de zonneschijn zorgen ervoor, dat het nergens zo lang duurt voordat de druiven rijp zijn. Daardoor heeft de vrucht meer tijd om uit de aarde te halen wat daar aan voedings-en smaakstoffen inzit. En het zijn juist die essences, die de aard van de wijn, het karakter en de kwaliteit bepalen. Wanneer het herfstweer de laat rijpende druiven voldoende gelegen heid geeft een hoge concentratie voedings- en smaakstoffen te ontwik kelen, is een goed wijnjaar praktisch gegarandeerd. SEPTEMBERWARMTE De droge en warme septemberdagen in het gebied Rijn en Moezel hebben tot op heden de optimisten in het gelijk gesteld: de oogsten van zowel de vroegrijpe als de andere druivesoorten zullen nog zeker twee a drie weken worden uitgesteld. Tot in oktober dus. Uitstel kan mogelijk een kwaliteits verbetering inhouden. Op 1 oktober zal nog maar een bescheiden begin gemaakt zijn met het oogsten van enkele vroegrijpe soorten. De oogst van de Müller-Thurgaudruif bijvoorbeeld kan verwacht worden in de tweede week van oktober, terwijl de laat-rijpe Riesling langere tijd op zich laat wachten. Kortom, de oogst van 1978 zou wel eens tot de laatst vallende oogsten sinds vele jaren kunnen gaan behoren. NOG MOEILIJK TE VOORSPELLEN Hoewel het moeilijk is nu reeds voorspellingen te doen, ziet het er naar uit dat de oogsthoeveelheid slechts 75 procent van een doorsnee jaar zal zijn. Dit komt doordat de bloei in de voorzomer al te traag op gang kwam, waardoor hier en daar ook de "doorbloei" uitbleef. Zowel de verlate bloei als de aanhoudende regen deden aanvankelijk iedere kwaliteitsverwach ting uitblijven. Toch heeft de. hevige regenval ook een positief effect gehad: de wijngaarden verzamelden veel vocht, dat later de wijnstokken ten goede kwam. Terwijl in andere wijnregio's de rijping reeds voltooid is, krijgen de druiven van de Duitse stokken nog even de tijd zich verder te ontwikkelen. Een langere tijdsduur betekent een sterkere ontwikkeling van mineralen en aroma- stoffen in de druif. Hierdoor is redelijkerwijs te verwach ten dat naast Taf el wijnen ook een aanzienlijke hoeveelheid Kwaliteits wijnen geoogst zal worden. Het w eersverloop in oktober zal moeten uitmaken hoe groot het aandeel Piedi kaats wijn zal worden. T.K.: STEVIG KINDER FIETSJE 3-6 jr. f 30,-. Tel. 072-335508. LEKKER COURSEN op een fiets van BOER SEN. Stationscentrum 79, Hei loo. POEN! Voor uw bagage of aanhangwagen of caravan, stawagen a/contant. Tel. 072-332963 of Kanaalweg 22a, Firma let op! en Zn. LEUKE ROKKEN VANAF f 59,75; iedere week nieuwe kleine collectie japonnen en pakjes bij RIA PIJNAPPEL, KERKWEG 44, LIMMEN, tel. 1256. Enorme sortering van Te koop PELGRIM RO- BINA GASHAARD 94x33x70 en aluminium roetzakpijp f 300,-. W. J. Jansen, Kennemer.str.weg 389, Heiloo, tel. 072- 331190. Inlichtingen van 6-7 uur n.m. Student geeft ELECTRO - NISCH ORGEL-LES. TEL. 072-331354. «i is pas 'n ontbijt!! Verkrijgbaar bij V.N.R. Heerenweg 148 Stationscentrum Tel. 330890 Specialiteit: Lid Ver. Ned. Reformhuizen Heerenweg 148 Stationscentrum Tel. 330890 ^<lO^ Specialiteit: Lid Ver. Ned. Reformhuizen B.V. Beheermij Jagersburg, Groot Barlaken 9, Heiloo. Hardhouten KOZIJNEN en deuren, op maat ge maakt. Tel. 072-333673. HARDHOUTEN VOOR DEUR te koop met hang en sluitwerk, Lg.st. 95x211 cm. Haesackerlaan 73. Gevraagd HULP IN DE HUISHOUDING 1 ochtend per week in jong gezin. Tel. 335551. HUISHOUDELIJKE HULP gevraagd 1/2 dag in de week. Tel 334343. Obrig- laan. Te koop: gebr. Peerles MEISJESFIETS 8 tot 12 jr.; voetbalschoenen z.g.a.ru Adidas superflash mt. 6 1/2. Tel 330913. Gevraagd LERAAR voor bijlessen boekhouden en scheikunde laatste klas Mavo 4 niveau - Bakker, De Blomhof 9, tel 333283. Wegens verhuizing te koop aangeboden: KOELKAST met vriesvak 1 jr. oud; wasmachine volautomaat nieuwe vloerbedekking, no- vilonzeil; 2 nieuwe zonne schermen 160 br. elk;T.L. keukenlamp; gasfornuis; wasem kap; nieuwe 2e an tenne; rode velours gor dijnen. Te bezichtigen 13 okt. vanaf 10 uur tot 6 uur. Hoog en Laag 4, Heiloo, of teL 02232-1560. Voor ENGELSE CONVER SATIELES. Er is nog plaats voor enkele dames op de donderdagochtend. Enige kennis van het Engels is vereist. Inlichtingen. Tel. 335151. B.V. Beheermij Jagersburg, Groot Barlaken 9, Heiloo, voor alle VERBOUWIN GEN. TeL 072-333673. Geselecteerde Geneeskrachtige (j Te huur gevraagd: PRAK TIJK- of BEDRIJFSRUIM TE. TeL 072-333519. Homeopathische Geneesmiddelen van V.N.R. Heerenweg 148 Stationscentrum Tel. 330890 lo^ Specialiteit: Lid Ver. Ned. Reformhuizen. 'n grote sortering v.n.r. Heerenweg 148 Stationscentrum Tel. 330890 Lid Ver. Ned. Reformhuizen Zeer oude HANDNAAI MACHINE goed werkend TeL 334094 f 120,--. T.k. aangeb.: PHILIPS ELECTRISCHE RADIA TOR f 75,--; staande lamp (2 spots) f25,-; bloemen tafel hoog f 150,-; carmen krulset (18) f 50,-; schom melstoel f 50,-; kinderfiets mand f 35,-. TeL 335697, Wii geven bij een BROM FIETS BUITENBAND een binnenband kado. H. Boer- sen, Stationscentrum 79, Heiloo. Te koop: 2 pers. bed en spiraal en matras f 125,--; 2 OUDERWETSE NACHT KASTJES a f 35,— ouder wetse dressoir f 25,-; alu minium windscherm met matglas 180x150 f 250,--; 12 mtr rietplaten 180 hg f 75,-; eikenhouten ronde salontafel f 200,-. Tel 334626. OPEN HAARDHOUT ge zaagd en gekloofd f 75,~ per m3. Franco thuis. Tel 072-334528. Feest bij Buk-Buk r Ja, écht kauwen met alle tanden en kiezen, die u hebt. Een leven lang kauwen met je eigen gebit is er voor velen van ons niet meer bij. Langzamerhand weet iedereen dat het droevig is gesteld met onze tanden en kiezen. Ondanks het feit dat er steeds acties worden gevoerd voor het behoud van het gebit. Er zijn nu eenmaal te weinig tandartsen öf te veel rotte tanden en kiezen Een mooi gaaf gebit is een sieraad, zei men vroeger. Maar het is bekend dat de stralende lach van veel filmsterren en fotomodellen een aangemeten schoon heid is, bestaande uit dure jackets en kronen Ook het dragen van een kunstgebit is een alledaagse zaak geworden, die niet alleen meer behoort bij de ouderdom. In sommige streken van ons land is het de gewoonte dat jonge ménsen zich, voor ze gaan trouwen b.v. „even" een kunstgebit aanschaffen, dan zijn ze voor de rest van hun leven van „dat gezeur en de kosten af" Oplossingen genoeg dus, voor wie rotte kiezen en tanden heeft Kostbare oplossingen, die de gezond heid niet altijd ten goede komen. We praten zo gemakkelijk over een kunstgebit. Toch is zo'n prothese, want dat is het, niet echt je ware. Evenmin als een kunstbeen of -arm nooit helemaal werkt zoals echte ledematen, kan een kunstgebit zo goed de functie van het oorspronkelijke gebit overnemen als we zouden willen. Vaak kun je met een kunstgebit niet zo goed kauwen en afhappen als met eigen tanden en kiezen. Natuurlijk moetje er in het begin aan wennen en eet je wat zachte kost. Na een poosje eet je er „gewoon" mee, maar dikwijls worden er toch voedingsmiddelen geschrapt, die wat lastig zijn om te kauwen gezond gebit voor een goede spijsvertering Wordt het geen tijd, dat we ons realiseren waaróm we een gebit hebben? Om te kauwen natuurlijk; maar wat gebeurt er feitelijk als je eten kauwt? Het voedsel wordt vermalen tot kleine brokjes, die goed worden vermengd met speeksel. In speeksel zitten enzymen die een deel van het voedsel al wat voorverteren. Goed gekauwd voedsel dat in de maag komt, wordt daar gemakkelijk vermengd met het maagsap. Daarin zitten weer andere enzymen die belangrijk zijn voor de vertering. Daarna kunnen in het darmstelsel de eiwitten, koolhydraten, vetten, vitamines en mineralen uit de spijsbrij worden ge haald. Die worden dan weer vervoerd naar de ver schillende organen in het lichaam, die ze nodig hebben om goed te kunnen werken. Wie slecht gekauwd voedsel doorslikt, geeft zijn maag meer werk. Ook kan het voedsel minder goed worden vermengd met maagsap. Op den duur kan ook een maag daardoor overwerkt raken en er een beetje de brui aan geven. Dan verdwijnen er brokken voedsel, die onvoldoende zijn vermengd met maagsap naar de darmen, die dan lang niet alles uit de spijsbrij kunnen halen. Zo kun je dus wel goed voedsel in je mond stoppen, maar toch je lichaam tekort doen, door niet of slecht te kauwen. „Automatisch' eten, b.v. onder het lezen of T.V. kijken kan een oorzaak zijn van „vergeten" te kauwen, net als natuurlijk te haastig eten. gezonde tanden en kiezen beschermen de gezondheid Goed kauwen gaat het beste met een gezond gebit. Houdt dat gebit gezond door produkten te gebruiken waar goed op moet worden gekauwd en niet te dikwijls suiker en suikerhoudende voedingsmiddelen te eten. Elke keer wanneer iemand zoetigheid eet, volgt een een heel kleine aantasting van het gebit. Gaatjes in tanden en kiezen worden veroorzaakt door tandplak. Tandplak is een laagje, dat voor het grootste deel bestaat uit bacteriën en verder uit speeksel en voedselresten. Tandplak zit buiten op tanden, kiezen en tandvlees. Hoe vaker er suiker in de mond komt, des te beter voelen de bacteriën zich en hoe meer ze voort kunnen bouwen aan de tandplak. Op plaatsen waar de tandenborstel niet komt, zit de grootste hoeveelheid tandplak, b.v. tussen tanden en kiezen en waar tanden en tandvlees elkaar raken. Tandplak is de belangrijkste schakel in het proces van tandbederf en tandvleesaandoeningen. In de tandplak maken bacteriën o.a bepaalde zuren die de harde tandweefsels kunnen aantasten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 6