I SINT NICO LAAS-PUZZEL EEN GEWELDIGE VERRASSING Vele inzendingen en verzoeken om voortzetting. S3 r, VERBOUWINGS OPRUIMING lieftallige verbouwingsprijsjes. TIPS VOOR SINTERKLAAS terij Mallevoort uitgebreid met elicatessen- en party-centre :A - WONINGINRICHTING Holleweg 44 HEILOO als 2. nts5. koper; 10, pil; 14. siroop; 'ib. ge ["trans; 22. rek; 23. baker; 25. lb; 26. klein; 28. als; ira; 34. naaimachine; 35. Oder; 36. gt; 38. dar; 39. eea; 4'lAn; 4b. sneo; 4t>. setoor; 47. stom; 50. ap; 52. Anlo; 54. plat; 55. 3o; 56. ruë; 58. sap; 59. rak; 1 bar; 61. armoede; 62. akkoord; 63. des; 64. die; 63. oe; 66. KLM; 68. KRO; 70 71. ba? 72. od? 74. se; 75. rm? 77. helder; 79. trdnie? 82. periode; 83. onma- ig; 85. net; 86. sas; 87. mv? 89. face? 91. eelt; 93. uil? 94. pek? 95. tel? 96. as 97. keu? 98. et; 99. pil? 100. kat? 102. Ik? 103. Ate? 106. nop? 108. mest? al? 111. lo; 113. lava? 115. ent? 116. tra? 117. ark? 119. nel? 120. eerbied renet; siroop; 15. gerei; 16. adagia; 18. al; klein; 28. als; 30. ten; 31. egale; 33. 8. dar; 39. eea; 41. An; 43. sneb; 46. nel, kk; 132. sea; 133. 144. die; 145. 155. mening; mest; ram; etagere; 22, belboei; v; 137. brak; 139. langpootmug; 140# imam; 142. renet naai147. ek; 148. nabob; 150. be$; 152. kroon; 154. 50, Ameide; 162. laag; 163. blij; 164. ons; 165. snee. ai; 147. ek; 148. na Ameide; 162. laag; 3. torn; 4. Spa; 5. kg; 6. oer; 7. prelaat; 8. eek lapgo; 13. villen; 14. sake; 17. ober; 20. naad; 21. erts; 29. sire; 30. Theo; 32. Adam; 37. penseel; aren; 112. Orel; 114. vee; 116. Tiel| 11B. klok; 121. 25, penibel; 126, rage; 127. protege; 128. arts; 129» namaken; 131. ïdo; 134. muur; 136. uaarde; 137.brem; 138. Kenia; 140. innen; 141. mg; 146. soms; 149. bg§ 150. ba; 151. se; 153. <fra; 156. na; 158, tij 159. ro; 45.- 35.- 59.50 99.- 9.50 29.75 25.- 49.75 23.50 STICHTING VRIENDEN VAN AGUADE DI0S MUSICAL DOOR KLEUTERS VAN DE BASSER0ET TELEAC START MET RUSSISCH Sorry, voor het verbouwingsongemak wat u bij ons aantreft. Maar een fijne tegemoetkoming voor u is onze waarmee wij donderdag 30 november beginnen (met toestemming van de K.v.K.) Japonnen, mantels, blazers, coats, rokken, blouses, pullovers en pantalons kunt u meenemen tegen U bent welkom I Stationsweg 85 - Heiloo tel. 072/335465 NATIONALE-BANDEN- VEILIGHEIDS-TEST IN VOLLE GANG WARMER MET ZUIVEL Geschenken waar de ontvanger veel en lang plezier van heeft: Machinaal Smyrna en handweef tafelkleden Origineel handgeknoopte perzen, met garantiecertificaat Dekbedovertrekken 1-pers. 2-pers. litsjumeaux Lakensets 1-pers. 2-pers. litsjumeaux; ook in flanel Seahorse baddoeken en badlakens Jalla baddoeken en badlakens U ziet, allemaal geschenken die blijde en dankbare gezichten geven. (vlakbij Winkelhof ,,'t Loo"; Veel parkeerruimte!) 1978 29 NOVEMBER 1978 [KIJKPOST w was voor ons een prettige rrassing dat er zo zeer velen aan de jlossing van de Sint Nicolaas-puzzel ibben meegedaan. gaande van in vroeger jaren gedane ervaringen hadden wij een latting gemaakt van het aantal zendingen. ie schatting nu is vele malen lertroffen. jgj }s dan ook de bedoeling dat we m j naaste toekomst door zullen gaan et het plaatsen van Kruiswoorc}- dsels. Dit ook naar aanleiding van ivele verzoeken van de inzenders. ,t dit niet alle weken een «.puzzel zal zijn (door de Iministratieve werkzaamheden hier in verbonden) staat wel vast. op gezette tijden, zoals o.a. met estdagen in het vooruitzicht, wor- a aan de goede oplossingen weer rijzen verbonden. ier volgt de oplossing van de Sint colaas-puzzel: nrizontaals 2. nts; 5. koper; n r-i o o O O T D t/ 9 hnl/D-p 9 Deze Sint Nicolaas-puzzel was niet eenvoudig. Er zaten verscheidene moeilijke vragen in, ó.a. nummer 42 verticaal leverde de nodige fouten op. Hier moest voor worden ingevuld het woord paradox", als antwoord op de vraag „schijnbaar ongerijmde uit- velen hadden hier het woord „parabel" ingevuld. En ook de „belboei" op horizontaal 122 gaf nog al wat problemen. Wij hebben uit de goede oplossingen de drie prijswinnaars getrokken en deze gelukkigen zijn: le prijs: f 75.-, Carla Meijer, Butter- laan 55, Heiloo. 2e prijs: f 50.-, Tine Kuys, Bogerlaan 19, Limmen. 3e prijs: f 25.-, Mevr. Leeman- Bouberg Wilson, Laan van Zeeman 2 Heiloo. Als extra voor de vele goede inzendingen zijn wij besloten om, als pleister op de wonde nog 5 prijzen van f 10.- beschikbaar te stellen. Deze vallen toe aan de volgende personen: Mevr. IJpelaan, Breedelaan 26, Hei loo; R. M. de Boer, Gertoomsakker 9, Heiloo; R. Oly, Kennemerstraatweg 258, Heiloo; Mevr. U. Bayer, Sandecamplaan 25, Heiloo M. E. Zijl, De Vang 13, Heiloo. De prijzen worden deze week bij de winnaars thuisbezorgd. U behoeft dus niet naar de drukkerij te komen. En dan als slot, onze hartelijke dank voor uw spontane medewerking. Wij vertrouwen erop dat U in de nabije toekomst weer dapper mee zult doen aan de nieuwe opgaven. De redactie en Administratie van de „Uitkijkpost" B.V. lüt -.w. -A.V-» ..w. w w - - W W..WJ, na? hlaH? 47. alak; ARnf° ZlQ nnrrlppl s 51- srticaal panorama 11 o ene; 134. muur; 136. ua 146. soms; 149. bg ie. erscheidene inzenders lieten hun plossing vergezeld gaan van een idig gekleurd Sint Nicolaashoofd, ït op de puzzel voorkwam en weer lieren oefenden zich alreeds op de jmelarij voor de komende dagen. mi paar van deze rijmpjes drukken ij hier bij af: Sint Nicolaas verrassing wellicht ter aanpassing, n kruiswoordpuzzle deze heus redactie dat mag meer. onder de dikke van Dale, leken naar horizontale en verticale, kt is aangenaam bezig zijn, oor oud en jong voor groot en klein, lerhalve snel even opgelost ingeleverd bij de Uitkijkpost. Jeannette Nap Kennemerstr, 180H 1851 AV Heiloo. keer, Een leuk idee, hoor, Uitkijkpost, we zijn van het uitkijken nu verlost naar de puzzel in uw krant, hartelijk bedankt namens „KONING KLANT". Natuurlijk, een prijs is meegenomen, we zien de goede Sint al komen. Sorry hoor, nou geen gemier, bij ons ging het om puzzel-plezier. Mevr. Ypelaan Breedelaan 26 Heiloo. Kijk nou es....Gost! een puzzel in de „Uitkijkpost". Dat is een goed idee daar doe ik direct aan mee. 't Is maar een vraag als leek kan dat niet iedere week? Mevr. de Git Fonteinverschuirlaan 3 Heiloo. We hebben nu voor de Uitkijkpost eens een puzzel opgelost. Eerst was het voor het hart, daarna voor de nieren. Nu wagen we eens kans Om Sinterklaas te vieren. 't Was niet gemakkelijk deze keer en proberen dus maar weer Een paar uur was je er mee zoet, en voor je hersenen is dat goed. Al ben ik dé 80 reeds gepasseerd, met dit puzzelen heb ik weer geleerd. Want er kwamen woorden in voor, Die ik voor het eerst van mijn leven hoor. Nu nog een beetje geluk wil ik hopen, dan zal ik voor mijzelf een Sinterklaas kado hopen. E. de Jong Vinkenbaan 61 Heiloo. wat ant van de winkel alles zo smaakvol mogelijk tentoongesteld. Aan de ndere kant vindt men een fldjnstraatje" allerlei soorten wijn in Mke nisjes ondergebracht, duidelijk aangegeven wat voor wijn het is en e prijs. Wer zagen we nog een grote epvrieskist met de meest heerlijke gerechten, zoals van het bakkersijs i vele soorten bavaroises. Ook in Bee wordt een groot assortiment Êvoerd. Met een dag of veertien kan tën hier ook alles huren om een azellig feestje te bouwen. Glaswerk, ?rvies, bestek en meubilair, eenvou- maar smaakvol, kunt U hier rijgen. lit party-centre is een aanwinst voor fêt winkelcentrum Mallevoort. Op hun 'trek' naar het zuiden, zullen enige miljoenen vakant.egangers op het Autobahn-traject München - Salzburg weer de Chiemsee passeren. Op het grote eiland dat 'Herrenchiemsee' heet, is er dit jaar voor bezoekers van de Beierse Zee een nieuw attractie bijgekomen. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het slot Herrenchiemsee, dat van 1878 tot 1885 op instigatie van Ludwig we d gebouwd, schittert nu het water van vijf waterpartijen in de uitgestrekte tuinen in het licht van schijnwerpers. Gudurende de weekends laten, gelijktijdig met de verlichting van het slot, ruim 130 onderwaterschijnwerpers hun licht op de talloze fonteinen en waterpartijen spelen. Voor de grootste waterpartij (zie foto) heeft Siemens al zes jaar geleden de verlichtingg geïnstalleerd, waar nu, precies op tijd voor de 100ste 'verjaardag' van de eerste-steen-legging en voor de vakantiespits, de vier overige zijn bijgekomen. Agua de dios, dorp met dramatisch verleden Twaalf en een half jaar geleden adopteerde het Nederlandse volk een tot dan toe volkomen onbekend dorp, Agua de Dios, in het Zuid-Amerikaanse land Colombia. Het bleek het grootste leprozendorp van de wereld te zijn, waar meer dan 4000 leprozen en 12.000 gezonden bij elkaar woonden. Die eerste jaren dat er hulp op gang kwam, wist men nog niet, dat Agua de Dios, hetgeen „Water van God" betekent, bijna honderd jaar bestond, want in 1870 woonden er in Tocaima, dichtbij geneeskrachtige bronnen, zo'n zeventig leprozen in hun eigen huisjes en op hun eigen stukje grond. Ze werden door de bevolking geduld tot aan de fatale datum van 6 april 1870, toen zich het gerucht verspreidde, dat er vanuit Bogota, de hoofdstad, zo'n honderd leprozen onderweg waren om zich ook in Tocaima te vestigen. Er ontstond paniek en de gezonden besloten de zeventig leprozen met geweld te verdrijven. Er werden geheime bijeenkomsten gehouden en tenslotte ging men tot de aanval over. Dat was voor de zeventig reden voldoende om naar een ander dorp LA MESA te verhuizen, maar daar joeg de prefect hen met behulp van het leger weer terug naar Tocaima, waar ze enkele maanden later weer met geweld verdreven werden, zodat ze zich eindelijk vestigden in Agua de Dios, een verlaten stuk grond. Het gehucht. Ze bouwden er dertig hutten en toen later de provinciale autoriteiten van het departement Cundinamarca er zich mee gingen bemoeien, werden er nog eens veertig huisjes bij gebouwd. De eerste leprozen, en zij die daarna kwamen, behoefden geen huur te betalen, ontvingen van de Dienst Algemeen Welzijn subsidie en het recht om 1 HA. land te bebouwen. LA ALDEA - Het gehucht zoals Agua de Dios in de volksmond heette, werd bestuurd door een administrateur bijgestaan door een sekretaris en een adjudant. In 1880 woonden er 300 leprozen. In 1887 begon men met de bouw van het eerste ziekenhuis met twee grote zalen, één voor mannen en één voor vrouwen. In 1896 nam men proeven met een nieuw soort leprabehandeling. De resultaten van deze therapie wekten aanvankelijk grote verwachtingen. Van eldêrs stroomden de zieken in grote getalen toe, zodat het aantal patiënten opliep tot 1000. De nieuwe behandeling gaf echter niet de resultaten, die men ervan verwachtte. Integendeel, bij veel zieken verergerde ze de toestand. Het eerste jaar kwam er één of tweemaal per maand een arts, daarna één of tweemaal per week. Door het feit dat de leprozen weinig bezoek ontvingen, werd hun saamhorigheids gevoel gestimuleerd en, kwam het verenigingsleven binnen de gemeen schap tot grote bloei. Drama Eigenlijk zou je kunnen zeggen, dat Agua de Dios in de laatste tien jaar van de vorige eeuw in zekere zin een gelukkig dorp was, al deed dat natuurlijk niets af aan de ernst van de ziekte. Het drama begon op 26 januari 1905, toen de toenmalige president Reyes een einde maakte aan de autonomie van de departementen. Voortaan zou Agua de Dios niet meer bestuurd worden door de Dienst Algemeen Welzijn van het departement Cundina marca, maar voortaan rechtstreeks vallen onder de centrale regering in de hoofdstad Bogota. De gevolgen voor de bewoners waren rampzalig. Het hele dorp werd afgerasterd met een zware prikkeldraadomheining. Geen leproos n©cht er meer uit en iedereen die gezond was, werd de toegang ontzegd. Ter kontrole werden zes wachtposten gebouwd, konstant be waakt door speciale politie. Elke zieke die trachtte te ontsnappen, werd in de gevangenis gegooid. Een agent, die er in slaagde een voortvluchtige te pakken, kreeg twee dagen vrij af. Voortaan kon men Agua de dios alleen nog maar binnen over de „brug der zuchten". Vervoer per kar Omdat men - overigens zeer ten onrechte - dacht, dat de ziekte zeer besmettelijk was, begon de regering over het hele land leprozen te arresteren. Ze werden naar een speciaal centrum in Bogota gebracht, dat LOS ALISIOS heette en vandaar begon het vervoer naar Agua de Dios. Dat geschiedde in een houten kar met aan weerskanten kleine raampjes. In één kar konden vijftien mensen en de tocht naar Tocaima, onder bewaking van politiemensen, duurde tien uur. In Tocaima werden ze overgeladen in een andere kar en zo arriveerde men dan bij de BRUG DER ZUCHTEN. Daar vond een korte inspectie plaats en werden de papieren in orde gemaakt. Aan de andere kant van de brug stond weer een wagen klaar om de nieuwe bewoners naar de twee hospitalen te brengen. Intussen werden in de woonplaatsen, waar de zieken vandaan kwamen, hun huizen verbrand, omdat er, zoals gezegd werd. „een vloek op rustte". Voor de familieleden zat er mets anders op dan te verhuizen naar elders, omdat ze vanaf dat ogenblik door iedereen werden uitgestoten. Pas in 1948 kwam er enige verandering in dit barbaarse regime. Met speciale Eermissie mochten de zieken af én toe et dorp verlaten. Burgerrechten Maar de gemeenschap „buiten" was niet bepaald gediend van hun aanwezigheid, en iedereen sloeg op de vlucht zo gauw hij een leproos zag aankomen. Wanneer een zieke ergens heen moest buiten het dorp, werd hij altijd begeleid door een jongetje, dat een kaartje voor de bus moest kopen, omdat niemand een bewoner van Agua de Dios ook maar enige dienst wilde bewijzen. Ook hier was men bang voor besmetting en zag men de ziekte als een straf van God. In 1950 werden alle zieken van het leprozendorp Cafio de Loro aan de kust naar Agua de Dios overgebracht en niet lang daarna verdwenen, hoofd zakelijk door de bemoeienissen van een Nederlandse missionaris, Frans van Galen, de prikkeldraadomheining rondom het dorp. In 1961 werd Agua de Dios een gemeente en verkregen de bewoners burgerrechten. In 1966 „ontdekte" Nederland het dorp en kwam er een grootsp hulndc.tie op gang, die - na een korte enderbreking - door de STICHTING VRIENDEN VAN AGUA DE DIOS werd voortgezet. Het dorp, dat gezien zijn dramatisch verleden HET DORP VAN D"E WANHOOP werd genoemd, is dank zij Nederland HET DORP VAN DE HOOP geworden. Dat moet zo blijven. Maar daar is veel geld voor nodig, voor hospitalen, woningbouw, voedselprogramma, het opsporen van nieuwe leprapatiënten, verpleging, het Tehuis voor Bejaarden, voor zieke ouders en hun gezonde kinderen en voor de laatsten wel het meest. De STICHTING VRIENDEN VAN AGUA DE DIOS staat er borg voor dat het werk voortgaat en uw giften eens per jaar in het openbaar verantwoord zullen worden. Wij vragen uw regelmatige bijdrage op VRIENDEN VAN AGUA DE DIOS, Rotterdam. Giro 3975500. Blijf helpen want Agua de Dios mag nooit meer een dorp van wanhoop worden, zoals het zovele jaren is geweest. Donderdag 16 november j.l. voerden de oudste kleuters van openbare kleuterschool De Basseroet, de musi cal „Zeg 's aaahhh" op, onder leiding van hun juf, Willeke Wardenburg. Om 19.00 uur begon het feest. De zaal (aula vap de school) was stampvol met vaders, moeders, oma's en opa's, tantes en ooms. Op het toneel stond een echt ziekenhuisbed klaar. Het tafereel speelde zich dan ook af in het ziekenhuis, waar juf (niet de echte, maar één van de kleuters) opgenomen werd, omdat ze aan haar amandelen geopereerd moest worden. Na veel prikjes en veel vieze pilletjes werd ze geopereerd achter een groot wit scherm. Af en aan liepen de doktoren en de zusters; met doekjes, potten, flessen, spuiten, enz. En ze zongen allemaal, geweldig! Toen de doktoren tevreden waren over het resultaat van de operatie, en de zaal onder het luidkeels zingen van de schoonmaakploeg was schoon gemaakt, kwamen de koks en de kokkin om juf allerlei lékkere hapjes te brengen. „Is dat geen goed idee? zongen ze aan het einde van hun liedje. Nou een goed idee was het niet, want juf mocht alleen maar ijsjes... Dan kwamen vader en moeder op bezoek! Schitterend aangekleed en met uit zonderlijke hoofddeksels op! Ook de neven en nichten kwamen een bezoekje brengen. Wat zagen ze er kostelijk uit allemaal en wat zongen ze geweldig. Af en toe maakte de souffleuse een beginnetje, maar nadat ze de draad weer vast hadden, zongen ze zonder enige plankenkoorts verder. Dan kreeg juf eindelijk het ijsje! Een echte ijskoman kwam met ijskar en al het toneel op. Groot sukses natuurlijk! En dan mag juf weer naar huis. Het bed is versierd met bloemen, slingers en erebogen. Allen zingen dan de slotaria „Juf is weer beter en mag weer naar huis", wat een koor! Als grote verrassing kwam er voor alle kleuters een echte ijslollie uit de ijskar. Al smikkelend en likkend verdwenen ze daarna naar de kleedvertrekken onder hartverwar mend applaus van alle toehoorders. Het was een geweldig sukses: voor de kinderen, maar ook voor hun juf. Wat hebben ze er samen hard aan gewerkt! Gelukkig was de zin er steeds in gebleven. Tot het einde toe ging alles goed. Tiny Bais, de hoofdleidster, bedankte hen voor de kostelijke avond en tevens voor de fijne, speelse wijze waarop alles was gegaan. Ook het enthousiaste publiek werd bedankt voor de zeer talrijke opkomst. Daarna vertrok iedereen voldaan huiswaarts. Teleak natsjienjet nóviej koers róes- kava jazika dlja natsjienajoesjtsjiech! Wat jammer nou, dat u niet meteen kunt lezen wat hier staat. Dat wil zeggen: u kunt het wel lezen of hardop voorlezen, maar de betekenis van de klanken die u dan produceert zal u dan ontgaan. U kunt de cursus succesvol volgen als u op enkele jaren MAVO en/of enige kennis van de andere moderne talen kunt bogen. Dit moet u overigens niet al te strikt nemen; iedereen voelt zelf wel aan, in hoeverre hij of zij -de omgang met een vreemde taal "aankan". Wel willen wij benadrukken dat het Russisch, vergeleken bij de trits Frans - Duits - Engels, sterk afwijkt maar beslist niet moeilijker is. Die vreemde letters, waar men in het algemeen zo van schrikt, zijn na een paar lessen al zo vertrouwd dat ze geen probleem meer vormen. En dan bent u al op het niveau dat u uw reisgezelschap in Rusland kuqt verbazen door opschrif ten op gebouwen of straten te "vertalen". Zo zijn er meer redenen te bedenken waarom je die Teleac-cursus gaat volgen. Gewoon omdat, het leuk is, bijvoorbeeld om een paar uur per week met iets heel anders bezig te zijn. Niet allen met de taal en de ammatica, trouwens. Want de cursus aat haast ongemerkt een heleboel dingen uit het Russische leven van alledag zien (we gebruiken Sovjet filmmateriaal), met aansluitende tekst en uitleg door de presentatoren. De cursus bestaat uit dertig wekelijkse tv-lessen van elk 45 minuten. Begonnen wordt op woensdag 1 november om 18.10 uur op Nederland Behalve dertig televisielessen bestaat het cursuspakket verder uit: drie cursusboeken waarin illustra ties uit de televisieafleveringen, film dialogen, nieuwe woorden en uitdruk kingen, grammatica, oefeningen en naspreekoefeningen een woordenlijst (Russisch-Neder lands en Nederland-Russisch), waarin alle in de cursus voorkomende woorden alfabetisch zijn gerang schikt;— een grammatica-brochure; acht langspeelplaten of vier geluidscassettes met naspreekoefenin gen en enkele Russische liedjes; studiebijeenkomsten; zomercursussen. Wilt u nadere inlichtingen dan kan dat door te schrijven naar Stichting Teleac In- en Externe Betrekkingen Postbus 2414, 3500 GK Utercht, of te belllen naar nummer 030- 940244. - nnasc© c De door Mr. Pieter van Vollenhoven vorige week gestarte Nationale - Banden - Veiligheids - Test vindt veel weerklank bij particuliere automobi listen. Dagelijks worden tussen de 3 a 4000 automobielen aan een banden - onderzoek onderworpen. Dit gebeurt bij 500 door de Vereniging van Bandenspecialisten (VACO) geselek- teerde bandenbedrijven die herken baar zijn gemaakt met spandoeken en vlaggen met de vermelding: Natio- nale-Banden-Veiligheids-Test. Tijdens deze testperiode, die duurt tot 10 november, worden de banden van automobielen getest op een aantal veiligheidsaspekten zoals de spanning, de wielstand, de sporing, de eventuele onbalans, ongelijkmatige slijtage ten gevolge van onvoldoende werkende schokdempers of remmen, veroude- rings-verscnijnselen en - heel belang rijk - niet - zichtbare karkasbreuken. Juist deze laatste kunnen bij automobielen die regelmatig lange tijd stilstaan, voorkomen en aanleiding geven tot ongelukken. Deze bandentest wordt GRATIS door specialisten uitgevoerd. Juist omdat in de komende maanden de weers-en wegomstandigheden weer veel inspan ning van automobilist en voertuig zullen vragen is een bandentest een nuttige zaak waarmee iedere auto mobilist zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van zijn mede-weggebruikers kan tonen. Gespreid over geheel Nederland staan daartoe 500 gespecialiseerde banden bedrijven klaar. Iedere automobilist is welkom. VEEL AUTOMOBILISTEN LATEN BANDEN TESTEN De 2e Nationale -Banden - Veiligheid - Test welke od 18 oktober van start ging en duurde tot 10 november, bleek goed aan te slaan bij particuliere automobilisten aldus een commu- niquué van de Vereniging van Bandenspecialisten in Nederland (VACO). Tijdens deze veiligheidsaktie testten 500 gespecialiseerde bandenbedrijven verspreid over het gehele land - GRATIS de banden van elke personen - wagen die zich voor een test meld de. Gelet wordt in het bijzonder op de spanning in de banden en op ongelijkmatige slijtage welke bijvoor beeld wordt veroorzaakt door defekte schokdempers of versleten remblok- ken. Het is opmerkelijk dat aan de hand van de eerste resultaten van d§ze 2e nationale - banden - veiligheids - test kon worden vastgesteld dat te weinig profiel over het gehele bandoppervlak minder voorkomt dan plaatselijke slijtage tengevolge van mechanische defekten. Bij automobielen die lang stilstaan en veelal alleen in het weekend worden gebruikt is het gevaar niet denkbeeldig dat er een breu k in het karkas van de band kan ontstaan. Daarom is een bandentest bij een gespecialiseerd bandenbedrijf een verstandige zaak, zeker met het natte seizoen voor de deur. Hoera, de r is weer in de maand. Had er eerst nog een beetje zomer moeten komen voor de herfst begon? Helaas, zij heeft ons dit jaar mooi in de steek gelaten. Bij herfst horen gelukkig niet alleen regen en wind, maar ook van die hele mooie, windstille dagen, met mistige morgens en een oranje zonsondergang, die de herfsttinten van de bomen zo laat opgloeien. Dagen met een vermoeden van komende vorst, waarop je ineens bedenkt, dat het hoog tijd wordt om de warme truien en de overjassen te voorschijn te halen en je plotseling zin begint te krijgen in stamppot zuurkool of snert. Alsof je daar in de komende maanden niet toch al genoeg van zult krijgen. Maar als de r in de maand is, dan wil je daar ook een beetje naar gaan eten. Dat hoort er gewoon bij. Dat geeft sfeer in huis en aan tafel. De kachel of de centrale verwarming kan alweer een klein beetje aan: niet te hoof, net genoeg om de kilte uit het huis te verdrijven. En als je over een open haard beschikt, is het nu de tijd om op een rustige zaterdagmiddag houtjes te hakken en wie weet (want niet iedereen koopt ze kant- en - klaar) boomstammetjes in nette blokken te zagen. Zo'n knappend haardvuur is trouwens ook ideaal om er lekkere hapjes in klaar te maken. In de as kun je aardappels en kastanjes poffen. Wat goed in de vuurgloed smelt is kaas. De Zwitsers uit het Franssprekende kanton Valais hebben die eigenschap van kaas gebruikt om er een heel apart gerecht van te maken. Raclette. De naam komt van het werkwoord „racler", wat zoveel betekent als afkrabben. En dat is precies wat je doet: eerst een stuk kaas met het snijvlak bij het vuur houden en er dan datgene wat gesmorten is van af krabben. Er horen in de schil gekookte of gepofte aardappels bij en uiteraard een glas droge witte wijn. Echt een prima herfstgerecht, niet alleen geschikt voor gesmikkel in een Zwitserse berghut, maar net zo goed in een gezellig Hollands binnenhuisje en dan uiteraard bereid met die onvolprezen Goudse kaas. jMet zuivel zijn er naast raclette vele mogelijk heden voor smakelijke herfstkost, zoals tomaten - aardappelschotel, macaroni favoriet, zuurkool royal en rijstschotel met prei en kaas. S,

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 17