I i Huishoudboekje van de gemeente Heiloo voor 1979 1 mmmmmmm ;r^ Plantsoenonderhoud Behandeling begroting op vrijdag 1 december a.s. Verhoging verschillende tarieven Ook voor 1979 weer een sluitende begroting Ophalen van huisvuil Nieuwe werken in 1979 De begroting 1979 - cijfers Gerard Schouten: nieuwe slager in Kaandorp's Koopmarkt Jos van Tricht 25 jaar bij de PEN h. §m 29 NOVEMBER 197} fflJKpc De ontwerp-gemeentebegroting voor het dienstjaar 1979 is met de begrotingen van de takken van dienst (grondbedrijf, zwembad en sporthal) onlangs aangebo den aan de gemeenteraad, die ze in zijn openbare vergadering van 1 december 1978 zal behandelen. De vergadering begint om 15.30 uur met de algemene beschouwingen, welke daarna door burgemeesters en wethouders worden beantwoord. Dan volgt een artikelsgewijze behandeling en uiteindelijk de vast stelling van de begrotingen. De vergadering wordt om 18.30 uur geschorst en gaat om 20.00 uur weer verder. Voorts vermeldt de agenda nog een aantal met de begroting samenhangende voorstellen, zoals verhoging van de reinigingsrechten, de rechten voor het onderhoud van graven, de leges en de tarieven voor het zwembad, de sporthal en het gebruik van gymnastieklokalen. ledereen mag uiteraard bij de openbare behandeling van de begroting, waarin het gemeentebeleid voor de naaste toekomst besloten ligt, aanwezig zijn. Voor de geïnteresseerde inwoners, die iets meer willen weten over de inhoud van de begroting omdat zij betrokken zijn bij bepaalde beslissingen welke straks vallen, geven wij hieronder een résumé van de voornaamste punten. De geleidebrief stelt verder een noodzakelijke personeelsuitbreiding bij de plant soendienst met 6 man in het vooruitzicht, omdat deze dienst al geruime tijd kampt met een personeelstekort door de enorme toeneming van het groen-areaal in onze gemeente als gevolg van het gereedkomen van nieuwe woonwijken en het Recreatieplan-West. Hiermee is een bedrag gemoeid van f 216.000, waar van evenwel voor 1979 een bedrag van f 100.000,— ten laste van de aanleg van nieuwe bestemmingsplannen kan worden gebracht. Burgemeester en wethouders schrijven de raad dat het in hun voornemen ligt in de toekomst zoveel mogelijk onderhoudsarme groenvoorzieningen te doen aanleggen en dat met name van éénjarige beplanting zal worden afgezien. Voor de komende 2 jaren is er wel ruimte in de begroting voor deze uitbreiding van de plantsoenendienst. Voorjaren daarna is dit niet geheel zeker en de consequentie van de uitbreiding van het personeelsbestand zou kunnen zijn dat in 1980 zal moeten worden overgegaan tot verhoging van de tarieven van de onroerend- goedbelastingen van f 3,50 naar f 4,— per f 3.000,— waarde (voor de eigenaar/ bewoner dus f 0,50 verhoging; voor de huurder/gebruiker f 0,25 per f 3.000,— waarde). Van belang is verder datgene wat burgemeester en wethouders opmerken over het systeem van inning van reinigingsrechten. Zij schrijven de laatste tijd te hebben moeten constateren, dat het euvel om huisvuil mede te geven met de ophaaldienst voor grof vuil, om op die manier huisvuilzakken uit te sparen, hand over hand toeneemt. Omdat het doen rond brengen van de bundels gratis vuilniszakken aan het eind van ieder jaar verder veel tijd vraagt, wordt er aan gedacht met ingang van 1 januari 1980 over te gaan tot een wijziging van het systeem van inning van reinigingsrechten waarbij de huisvuilzakken via de plaatselijke middenstand zullen moeten worden betrokken. Van gemeentewege zal dan uitsluitend voor het afhalen en afvoeren een vast recht worden geheven. I i In de geleidebrief tot de begroting vermelden burgemeester en wethouders dat het enige moeite heeft gekost de begroting te doen sluiten met een redelijk bedrag voor onvoorziene uitgaven. Zo is de winstuitkering van het Gemeen schappelijk Gasbedrijf Kop Noord-Holland over 1977 f 206.000,die tot nu toe steeds aan de algemene reserve is toegevoegd - dit keer in de begroting geraamd voor uitgaven voor 1979, terwijl voorts zal worden beschikt over een slechts in 1979 beschikbaar bedrag van f 145.340,— aan kapitaalslasten, dat in 1980 en volgende jaren voor investeringen nodig zal zijn. Rekening houdend met de meer-opbrengst van de hierboven genoemde rechten en tarieven is voor het komende begrotingsjaar beschikbaar voor nieuwe investeringen f 597.400, aanzienlijk minder dan voor 1978 en voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 31.250, De oorzaak van de wat minder ruime begrotingspositie ligt in het feit, dat ook de gemeentebesturen in het kader van de in Bestek '81 voorgestelde bezuinigingen hebben moeten "inleveren". Het kabinet heeft namelijk gemeend, dat op dit punt ook van de gemeenten een bijdrage mag worden gevraagd in de beperking van de groei van da overheidsuitgaven. Nietterhin is de financiële positie van onze gemeente nog steeds goed te noemen en is er ook nog een voldoende algemene reserve. In de loop van het dienstjaar 1979 zal de raad geld worden gevraagd voor nieuwe investeringen. De voornaamste zijn: uitbreiding van de aula op de algemene begraafplaatsf 47.000,— aankoop van een mammoet-grof-huisvuilautof 160.000,— bouw van een dorpszaal (nieuw Asta theater)f 1.750.000,— inrichten van een oudheidskamer in De Oude Pastorijf 150.000,— bouw van een nieuwe volksmuziekschoolf 1.500.000,— In de begroting voor 1979 bedragen de kosten van het verzorgingspeil f 1.772,69 per inwoner; gesplitst ziet dit er uit als volgt: f 141,56 8% voor algemeen beheer (kosten bestuursapparaat) f 39,58 2,2% voor openbare veiligheid (brandweer, straatverlichting, verkeersvoorzieningen) f 22,19 1,3% voor volksgezondheid (ambulancedienst, kruisvereni gingen, schoolartsendienst, keuringsdienst van waren, in entingen, bevolkingsonderzoeken) f 135,29 7,6% voor volkshuisvesting (woningbouw, verbetering van woningen) f 366,03 20,6% voor openbare werken (onderhoud straten en wegen, plantsoenen, riolering, algemene begraafplaats, gemeente reiniging) f 13,89 0,8% voor eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd (gemeentelijk woningbezit) f 545,55 30,8% vooronderwijs, cultuur en recreatie (onderwijs, biblio theek, volksmuziekschool, sportterreinen, zwembad, sport hal) f 499,96 28,2% voor sociale zorg en maatschappelijk werk (bijstands uitkeringen, sociale werkvoorziening) f 4,96 0,3% voor economische aangelegenheden (winkelcentra) f 3,78 0,2% voor overige uitgaven f 1.772,69 100%. I TAXIBELEID VELGLINT EN PLEISTERS VOOR SMALLE BANDJES GEEN ALCOHOL OP DE FIETS ~V~ De heer G. Scholten heeft vanaf vandaag de slagerij van de heer Ottens overgenomen. De heer Ottens is elders een versmarkt begonnen. Veel zal er voor de buitenstaander niet verande ren want U zult dezelfde vertrouwde gezichten achter de toonbank zien. Gerard Scholten heeft ruime ervaring op het gebied van de slagerij, maar daar hij graag zelfstandig wilde werken, was dit een unieke gelegen heid. Voorheen werkte de heer Scholten in Heerhugowaard. Natuurlijk zijn er de eerste week veel leuke openingsaanbiedingen, maar dat leest U in de advertentie. Tv,- V V VVV;:<' Voor de tweede keer hebben G.S. van Noord-Holland aan 41 gemeenten een brief geschreven met net dringende verzoek nog voor het einde van dit jaar met elkaar te praten over het taxivervoer. In de praktijk krijgen gedeputeerde staten met een zekere regelmaat te maken met meningsverschillen waarbij intergemeentelijk taxivervoer is be trokken. De op 1 maart 1975 in werking getreden wet tot wijziging van de W.A.P. (Wet Autovervoer Personen) biedt juist mogelijkheden om door onderlinge samenwerking het taxi vervoer niet langer te hinderen door enge gemeentegrenzen. Uitgangspunt van deze wetswijziging was de taxi te populariseren en meer te gaan zien als een verlengstuk van het openbaar vervoer. De Rijksverkeersinspektie heeft in middels een onderzoek ingesteld - op verzoek van de provincie - naar de taxisituatie in de regio's Kennemer- land, Oostelijk West-Friesland en de Gooi- en Vechtstreek. Op grond van deze gegevens menen G.S. dat in de regio Noord-Kennemerland in eerste instantie de gemeenten Alkmaar, Castricum, Heerhugowaard en Heiloo in aanmerking komen voor een gemeenschappelijke regeling evenals alle gemeenten in de regio Oostelijk Westfriesland. Wat de Gooi- en Vechtstreek betreft zouden Blaricum, Büssum, Hilversum, Huizen, Laren, Muiden, Naarden, Nederhorst den Berg en Weesp in aanmerking komen voor een dergelijke onderlinge af spraak waarbij ook de gemeente 's-Gravelanri kan worden betrokken. G.S. verzoeken de betrokken gemeen ten dus opnieuw (in 1974 werd dit verzoek voor de eerste keer schrif telijk gedaan) zich samen te verdiepen in de huidige situatie en daarbij o.m. te betrekken het vergunningenbeleid, de voordelen voor het publiek van een gemeenschappelijke regeling, tarieven en concentratieplaatsen van taxi's. Hoewel de provincie volgens de wet een gemeenschappelijke regeling kan opleggen vindt zij het op dit moment nog een zaak van de gemeenten zelf. Met de opkomst van allerlei lichte sportfietsen is ook de toepassing van smalle fietsbanden toegenomen. De daarbij behorende velgen zijn ook extra smal. Daar de banden extra smal zijn, moeten ze ook extra hard worden opgepompt en daardoor is de kans op beschadiging van de binnen band door de velgspaakgaten gr< geworden. De Frahse fabriek Velox heeft daar iets op gevonden en brengt in overleg met de bandenfabrikanten een speciaal velglint in de handel, dat op zeer eenvoudige wijze op de velg kan worden geplakt voordag de band wordt gemonteerd. Er is namelijk een gat in elk rolletje versterkt velglint aangebracht dat men om het ventiel legt, waarna het lint strak om de velg kan worden gelegd. Wie desondanks toch nog een lekke band krijgt en met het probleem zit dat de normale bandenplakpleisters voor de smalle band te groot zijn, kan gebruik maken van zeer smalle (15 mm) en extra dunne pleisters. Deze artikelen zijn ook in Nederland verkrijgbaar. Veel fietsers zijn er niet van op de hoogte dat de alcoholbepaling in de huidige verkeerswetgeving ook op fietsers van toepassing is. Dat bleek weer onlangs toen bij een acoholcontrole ook fietsers moesten worden geverbaliseerd. Ook fietsers mogen met een teveel aan acohol in hun bloed niet rijden. De oude leuze "geen alcohol bij snelverkeer" moet wat dit betreft dus een uitbreiding ondergaan: "ook niet bij langzaam verkeer". Deze bepaling is overigens geen overbodige luxe. Alcoholgebruik vermindert het reactievermogen en het verantwoor delijkheidsgevoel. Zo'n vermindering kan ook voor fietsers fataal zijn. Een trotse Jos van Tricht wil best weten dat hij 25 jaar lang lief en leef met de P.E.N. heeft gedeeld. Na in 1934 in Heiloo op de jongensschool te zijn geweest bij de heer Tamis, werd het vak geleerd bij Piet Kessel, die een installateursbedrijf heeft in Limmen en een zelfde bedrijf in Alkmaar. De eerste standplaats wasxSt. Pancras. Dat waren wel wat andere tijden dan vandaag de dag. Jos van Tricht kan hier smakelijk van vertellen. „Mijn vrouw verkocht toen nog muntjes en ik nam de meter op, de ene maand opnemen en de andere maand afrekenen. „Ik moest soms wel drie keer terug komen voor ik m'n centen binnen had, dat terwijl het geld er best was, eens lieten ze me zo ver gaan dat ik al in de paal zat om de elektriciteit af te snijden. Toen pas kwam de knip te voorschijn." De klant was in die tijd nog echt koning, want had het bijvoorbeeld geijzeld dan braken de draden vaak en bij nacht en ontij moest je er dan naar toe om de schade te herstellen. Een glad en koud (en niet ongevaarlijk) werkje. Jos van Tricht kan zich ook nog goed herinneren dat hij er op uit moest tijdens een zware storm. Met z'n gereedschap in een bootje, heen was niet zo moeilijk, want toen had hij de wind in de rug, maar toen het karwei geklaard was, moest hij weer terug. Maar dat was makkelijker gezegd dan gedaan, wat hij ook kloette (boomde), het bootje dreef helemaal af. Toen heeft hij zich maar tegen de kant laten waaien en maar afwachten of er hulp kwam. Eindelijk hoorde hij in de verte een motorboot aankomen, toen die genaderd was, werd er wel gelachen: „Hé Jos, kon je 't niet redden, ieder z'n vak hè! aldu Jos van Tricht heeft altijd met vei plezier zijn werk gedaan en doet nog, zijn vrouw heeft hem hierb altijd goed terzijde gestaan. „Iederefl is altijd erg dankbaar als je komt en leert erg veel mensen kennen,'" de jubilaris. Op 7 december wordt deze 25 herdacht met een receptie in Mot Heiloo van 16.00 tot 18.00 uur. Iedereen die Jos van Tricht met jubileum wil feliciteren, is van harl welkom.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 20