Een week volpension voor de halve prijs Wij willen geen school reisje voor bejaarden Uit met PAS 65 1 Middelburg - De provincie Zeeland wordt nogal eens beti teld als een stukje Nederland met veel water, een massa strand en een groot aantal bruggen en dammen. Maar dat is lang niet alles. Natuurlijk, na de watersnood van 1 fe bruari 1953 is het ambitieuze Deltaplan ontworpen, dat nu de laatste fase nadert; van oudsher biedt Zeeland in de zo mermaanden strandvertier aan badgasten en dagjesmensen en al jarenlang zijn de "eilanden" een geliefd oord voor hengelaars en watersport-enthousiasten. Maar er is meer. Veel meer. Zowel te zien als te doen. Je moet misschien wel eventjes zoeken, of met weer een veerptpnt de zoveelste zee arm oversteken, maar dan is het er ook. Zeeland. In al zijn verscheidenheid: historie en natuurschoon, folklore en mo numentale panden, jachthavens en restaurantjes - van een voudige eethuisjes tot sterrenrestaurants toe - en ga zo maar door. Zeeland. Meer dan water en strand alleen. Neem bijvoorbeeld de histo rie. Kasteel Westhove in Domburg heeft Floris V, Ka- rel de Stoute en Karei V bin nen de muren gehad; het marktplein van IJzendijke werd door Prins Maurits als paradeplaats gebruikt en in de kerk van het dorpje Groede is een van de zitbanken ge noemd naar dichter-raads- pensiQnaris Vadertje Cats. Allemaal niet zó belangrijk, maar toch interessant om te weten als u deze plaatsen be zoekt. Wist u bijvoorbeeld dat Middelburg uit de Karo lingische tijd stamt en onder meer jarenlang als zetel fun geerde van de West- en Oostindische Compagnie. En hebt u enig idee hoeveel kaste len er in Zeeland zijn te vin den? Waarschijnlijk meer dan u vermoedt. Vele zijn welis waar particulier bezit, maar het is best de moeite waard om er gewoon langs te rijden. Want ook de buitenkant van de vaak imposante landhui zen mag gezien worden. En dan de natuur. Buiten het strand en de duinen heeft Zee land nog heel wat andersoor tig natuurschoon. In Haam stede bijvoorbeeld zijn fiets en wandelpaden aangelegd door de Boswachterij Wester- schouwen met aangrenzend een broedkolonie van onder andere zilvermeeuwen. En in Quwerkerk en omgeving ligt de "Vier Bannen", een 80 hectare groot krekengebied. Op Zuid-Beveland vindt u veel oude binnendijken en ook dichte meidoornhagen, zoals in de buurt van Nisse. In het voorjaar zijn de bloeiende boomgaarden -bijvoorbeeld rondom Wemeldinge - een lust voor het oog. Mocht het leven en werken op een fruit- telersbedrijf of een boerderij u interesseren, dan is het mo gelijk om een paar uur door te brengen bij een tuinder of boer en door praten en kijken een hoop informatie over zo'n bedrijf te vergaren. Even een telefoontje naar de pro vinciale VVV en u bent van harte welkom. Zeeland en zijn stadjes en dorpen. Zo is er Veere, eigen lijk op zichzelf al een monu ment in bouwkundig opzicht, maar ook Middelburg met zijn Gistpoort en patriciërs woningen, Sluis met het Bel fort uit 1375, Domburg, Vlis- singen en Hulst, om er maar een paar te noemen, bieden de toerist fraaie gevels, monu mentale kerken en beziens waardige gebouwen. Voor de ouderen onder u roept het rij den in een open landauer door Walcheren of een ritje door Middelburg met de paardentram herinneringen op aan "die goeie ouwe tijd", toen er nog geen intercity reed of snelverkeer was. Misschien een reden om eens lekker ou- Haven van Zierikzee 60 arrangementen Middelburg De provinciale VVV Zeeland heeft al weer enige tijd een aantal arrangementen in het servicepakket, speciaal af gestemd op de groep mensen van 60 jaar en ouder. Volgens de directeur van die VVV, de heer De Regt, is dat heel be wust gedaan: "we hebben deze vakanties voor ouderen be dacht, omdat het meestal om mensen gaat die eigenlijk nooit in de gelegenheid zijn geweest om eens lekker met va kantie te gaan: crisis eind van de jaren twintig, oorlog, 6-daagse werkweek en noem maar op. Nu ze ouder zijn, de kinderen de deur uit, en via de AOW ook vakantiegeld krijgen, kan dat wel. Maar dat mag dan - vinden wij -niet teveel kosten. Logisch dat je dan al gauw naar voor- of naseizoen toe moet, wat ook weer mogelijk heden biedt in verband met de vakantiespreiding. Trouwens, deze mensen gaan juist liever niet in het drukke hoogsei zoen met vakantie." Vandaar die 60+ arrange menten dus. Dit houdt in: een hele week in voor- of nasei zoen op basis van volpension voor de helft van de prijs in het hoogseizoen, 's avonds een kopje koffie en verder alle mogelijke service. Van de ver goeding van de busreis vanaf het station Middelburg naar het hotel tot dieetmenu's toe. Met excursies door Zeeland en naar België, waar geheel vrijblijvend aan kan worden deelgenomen. Alles kan, niks moet. Want volgens de heer De Regt "worden de bejaar den veel te vaak betutteld. Het zijn volwassen mensen, die hun hele leven hard heb ben gewerkt en het liefst zelf willen bepalen hoe ze hun va kantie willen doorbrengen. Wij als VVV geven alleen de mogelijkheden aan en laten de mensen zelf kiezen." Dat de 60 plusser inderdaad als een volwaardig toerist wordt aangemerkt, blijkt ón der meer ook uit het feit, dat er behalve een verblijf in een hotel tevens de mogelijkheid bestaat voor het maken van een "cruise" door Zeeland. Het gelijknamige motorschip is weliswaar geen luxe passa giersschip, maar is wel voor zien van slaaphutten met was gelegenheid, traplift, salon en zonnedek. Voor zo'n twintig tot dertig personen, die geen moeite hebben met traplopen en zo, is dit een aardig alter natief. De folder over 60+ arrange menten bevat alle gegevens en eveneens een aanvraagformu lier en is verkrijgbaar bij de provinciale VVV Zeeland, postbus 123 te Middelburg, telefoon 01180-28051. derwets te gaan lopen. Er is onder andere een wandelpad dwars door de duinen van Zoutelande naar Vlissingen,f waar u vanaf de twee kilome ter lange boulevard een* prachtig uitzicht hebt op het drukke scheepvaartverkeer op de Westerschelde. Als u toch een autoritje wilt maken zijn er diverse routes, waar u een geheel andere kijk op deze provincie krijgt. Wat dacht u van een molenroute, een fotoroute, een kreken- en dijkenroute of een smokkel route. U kunt natuurlijk ook zomaar een eind weg rijden. En ontdekken dat in Oostka- pelle een fossielenmuseum is, dat meneer Van Daele - van de woordenboeken - een standbeeld in Sluis heeft, dat de vuurtoren van Westkapelle ooit een kerktoren was en dat op de Nolledijk in Vlissingen een windorgel van bamboe staat. Of om een bezoekje te brengen aan het geweldige sluizencomplex bij Terneuzen of de vogels zien en horen in het reservaat Verdronken Land van Saeftinge. Zomaar een willekeurige greep uit de mogelijkheden en evenzovele bewijzen voor het feit dat Zeeland - ook buiten het hoogseizoen - de toerist, de recreant, kortom, de bezoe ker meer te bieden heeft. Meer dan strand en water al leen dus. Familie Gitz: Voorburg - Een bekend spreekwoord zegt: de ouderdom komt met gebreken. Gemakshalve worden de bejaarden ook nogal snel aangemerkt als een groep oude, hulpbehoe vende mensen, die niet meer in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Dus ook niet als ze op vakantie willen. De familie Gitz uit Voorburg is het daar totaal niet mee eens. "Kijk," zegt de tachtigjarige heer Gitz, "natuurlijk zullen er best mensen zijn die liever een georganiseerde reis willen ma ken, maar wij houden niet van: elke mogen zo laat van hup, de oudjes de bus in en rijden maar." 'Nee, zeker niet", valt zijn vrouw hem bij," en dat is nou het mooie van bijvoorbeeld die 60+ vakanties in Zeeland, daar kan alles maar hoeft niks. Je hebt betaald voor het slapen en het eten en voor de rest ben je helemaal vrij." Beiden hebben vorig jaar sa men een weekje doorgebracht in Zeeland. En dat 60+ ar rangement is hen uitstekend bevallen. "Goede verzorging, lekker eten en daarnaast ve lerlei mogelijkheden om naar eigen idee de tijd door te brengen. Er waren wel één of twee georganiseerde bustoch ten, maar je kon zelf beslissen of je daaraan mee wilde doen. Wij heben heerlijk gewandeld door de duinen en langs het strand. En gefietst", bena drukt de heer Gitz, "jazeker, we hebben allebei een fiets ge huurd, prachtig karretje had hebben tochtjes ge- naar Westkapelle en ik, en maakt zo." Deze zogenaamde 60 arran gementen zijn bedoeld voor buiten het hoogseizoen. Het echtpaar Gitz vindt dat alleen maar prettig. "Want ik hou niet van dat lawaai van brom mers en dat gedoe met radio's op het strand. Ik wil in mei de vogeltjes horen fluiten. Dat is pas mooi." "Ja, vervolgt zijn vróuw, "in het voorjaar be ginnen ook de bomen bloe sem te krijgen. Al die ontlui kende knoppen. Dat vinden we prachtig. Bovendien ge- Yerseke - In bijna elk Zeeuws restaurant staan mosselen op de menukaart. En dat hoeft eigenlijk geen verbazing te wekken. Want mosselen zijn een gewaardeerde en relatief goedkoop lekkernij. Mosse len kun je eten op verschillen de manieren. Lekker ouder wets: gekookte mosselen, mosselbrood met boerenboter en een glas bier of witte wijn; of op de manier waarop de chef-kok ze heeft bereid, als ragoüt, beignet, croquet of zelfs als saté. De VVV Zeeland heeft een speciale mosselfolder uitgege ven, waarin precies staat be schreven wat mosselen nu ei genlijk zijn, hoe u ze thuis kunt bereiden en waar u de "mossel"-restaurants kunt vinden. Bovendien staan er drie mosselroutes in, zodat u met de auto én Zeeland kunt gaan verkennen én onderweg of na afloop u te goed kunt doen aan een mosselmaaltijd. loof ik dat we die week het mooiste weer van het hele jaar hadden. De hele dag zon en een strakblauwe lucht. Je kon zomaar plompverloren in het gras gaan zitten en rondkij ken naar al dat moois om je heen. Dus voor het betere weer hoef je niet persé in de zomermaanden te gaan, vol gens mij." De prijs van het arrangement vonden ze erg aantrekkelijk. "Als je ziet wat je er allemaal voor krijgt: volpension, pri ma bed en 's avonds ook nog een kopje koffie. Overigens hadden we op de heenweg toevallig vrij reizen met de trein. Pas 65, weet u wel. Dus je had bij wijze van spreken je portemonnee wel thuis kun nen laten." Naar de mening van het Voorburgse echtpaar is zo'n 60+ arrangement een schot in de roos. Een volledig ver zorgde vakantie tegen één aantrekkelijke prijs. Met als belangrijkste uitgangspunt dat de bejaarde een volwaar dige gast is. "Jazeker, we zijn oud en wijs genoeg om zelf te bepalen wat we in de vakantie willen doen of waar we naar toe willen. We hoeven geen schoolreisje voor bejaarden." Samen denken ze er hard over om dit jaar opnieuw zo'n 60+ arrangement te nemen. En waarschijnlijk weer in Zeeland. "Per slot van reke ning ben ik een geboren en ge togen Zeeuwse, dus ik heb daar familie en kennissen zit ten, die je in de vakantie dan mooi even een bezoekje kan brengen. Buiten dat is er na de oorlog zoveel veranderd daar, dat je steeds benieuwd bent, hoe de plaatsjes die je uit je jeugdjaren kent er nü uitzien." Meneer Gitz heeft het weer om een andere reden naar zijn zin in ZeelandAAls oud-marineman heeft hij zijn hart aan de zee verloren. "De zee is altijd in beweging, er is altijd iets te horen: de gofslag, de meeuwen, een mistboei. Ik heb uren zitten kijken naar de scheepvaart op de Schelde. Er kwam zelfs een flottielje voorbij." v Een Zeeuwse mosselkotter aan het vissen Den Haag - Voor houders van de bekende Pas 65, maar ook voor andere belangstellenden komt er elke twee maanden een nieuwe "Uit met Pas 65"- krant uit. Boordevol toeristi sche tips en wetenswaardighe den: een aardig stadje, een nieuw museum, een ten toonstelling en noem maar op. Per provincie gerang schikt. Allemaal suggesties voor een dagje uit in eigen land. Waarbij meestal de Pas 65 recht geeft op korting. En dat is natuurlijk mooi meege nomen. De krant bevat ook een agen da, waarin een hele reeks van concerten, exposities en ande re evenementen wordt aange kondigd. Erg handig daarbij is dat staat aangegeven of u er vanaf het .station met open baar vervoer kunt komen of binnen tien minuten naartoe kunt lopen. En ook wordt vermeld of de toegang gratis is danwel de Pas 65 reductie geeft. Kortom, een krant, die met name voor ouderen een interessant en handig hulp middel kan zijn bij het zoeken naar mogelijkheden voor een uitstapje. Op elk ANWB- en VVV-kantoor ligt er een voor u klaar. UITKIJKPOST 21 FEBRUARI 1979 ZEELAND meer dan water alleen Zeeuwse mosselen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 6