VERENIGINGS NIEUWS m I 1 I i SiSpg ORSTAIMJE Rollen vol keuze w, jgg| 4 i i wm löl Fraaie showroom firma Wabo Mevrouw A. J. Borst 12 V2 jaar verkoopster bij Joseph van Schagen Wolcentrum verbouwd 3* r UclAjs. f S&fi» AGENDA OPEN HUIS WEEK VAN 8 APRIL T/M 14 APRIL 1979 TEL. 333368 -331484 DORPSFEEST 1979 9 EN 10 JUNI. INFORMATIE OVER HET WATERFESTIJN. ornOMi \t Jrv eb- Jjuunk stiin Qpfux ia. JLoncUn hm Hd 10e ALdih Aomari yjJtnn m AlumoticIe^cU. e mo&cieM stjn cLctfi Acvh. cuviiJsoét.Juin. sTujtr w^ujinufrcLa/Jkirfscui :gf VERKEERSCERTIFICAAT UITREIKEN AAN JONGEREN Dan kunt u het royaal be kijken. Wol, katoen. nylon. Voor huiskamer, gang, keuken, slaap kamer of trap. En als u dan gekozen heeft is 't snel gelegd en nog vakkundig ook. Vrijdagavond koopavond Ruime parkeergelege# INTERIEURVERZORGING Kennemerstraatweg 115-119 - HEILOO - Telefoon 33106? UITKIJKPOST 4 APRIL N.C.V.B. AFDELING HEILOO MAANDAG 9 APRIL Ned. ver.v.Huisvr. b.b. 10.30-11.30 Plattel.vr. zang 14.00-15.30 E.H.K. klaverjassen 20.00-23.00 Sans Atout bridge 20.00-23.00 Nivon aquarellen 20.00-22.00 Filmliga Asta 20.00-23.00 DINSDAG 10 APRIL Doves gym 9.00-11.00 Ned.ver.v.Huisvr. B.B. 11.00-12.00 Yoga 9.30-11.30 Yoga 13.30-15.30 Bej. Soos 13.30-17.00 Heilooer str. orkest 14.00-16.00 Oppositie jr. schaken 18.45-19.45 Oppositie sr. schaken 20.00-23.30 Nieuw Leven zang 20.00-22.00 Heilooer bridgeclub 20.00-23.00 Haf fotografie 20.00-22.00 filmliga Asta 20.00-23.00 WOENSDAG 11 APRIL Slank fit 9.30-10.30 Yoga 9.30-11.30 Nivon jeugd 14.00-16.00 P.P.R. 20.00-22.00 Jehovah's Getuige 20.00-22.00 Falkland toneel 20.00-22.00 Theorie Rijscholen 19.30-21.30 Jazz Ballet 19.00-22.00 Nivon 20.00-22.00 Film liga Asta 20.00-23.00 DONDERDAG 12 APRIL Vrouwenraad 9.30-11.30 Iedere tijd is leeftijd 9.30-11.30 Bej. Soos 13.30-17.00 Bej. Gym 14.00-16.00 Yoga 13.30-15.30 Sjoelclub 20.00-22.00 Damclub jr. 19.00-20.00 Damclub sr. 20.00-23.30 Heilooer Bridgeclub 20.00-23.00 H.O.V. operette 20.00-22.00 Vergadering Verhage 20.00-22.00 Joodse Gemeenschap 20.00-22.00 VRIJDAG 13 APRIL Ned.ver.v.Huisvr. b Plattel, vr. volksd. Begel. ork. v. N.H. E.H.K. klaverjassen Philigrane postzegels ZATERDAG 14 APRIL Big Band 9.30-12.00 14.00-15.30 20.00-22.00 20.00-23.00 20.00-22.00 15.30-17.30 KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Precies 100 leden hebben de vorige maand volop kunnen genieten van de met veel humor gebrachte „bemesting van stadstuinen"; een juiste bemesting draagt zorg of staat borg voor een rijke bloei. In de natuur komen vele rijkdommen voor! Het in de Zaanstreek gelegen Ilperveld bijvoor beeld is ook het rijkste weide-, water en moerasgebied van geheel Europa en sommigen menen dat het het rijkste gebied is van de gehele wereld. Het is ook het rijkste grutto-gebied van Ne derland. 80 procent van alle in Europa voorkomende grutto's broeden in Nederland, en de meeste daarvan in de Zaanstreek. Met de cineast Jo van Dijk uit Oostzaan verblijven we in deze film vanaf het prille voorjaar tot aan de herfst in dit unieke gebied en staan oog in oog met grutto's, tureluurs, kemphaan en scholekster, visdiefjes, zwarte sterns, karekiet, rietzanger, graspieper etc. etc. Spr. besteedt speciale aandacht aan het landschap en de mens 1de boer) die geholpen heeft dit landscnap zijn vorm te geven. Het is zelfs zo, dat wanneer er in een polder niet meer wordt „geboerd", die polder zijn betekenis als vogelland gaat verliezen. Dus zonder boer, geen vogels! Wij nodigen u uit voor de prachtige film op dinsdag 10 april 1979 in de grote, zaal van de GerefKerk aan de Noordergeeststraat 9 te Heiloo, met als titel HET ILPERVELD Aanvang: 20 uur. De heer van Dijk heeft deze film vervaardigd naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de Stichting „Het Noordhollands Landschap". Wij weten uit ervaring dat u enorm geboeid zult zijn door de onvergelijkelijke schoon heid van dit zo vlakbij gelegen brok puur natuur. De heer C. Kamer bespreekt het klusje van de maand, terwijl de heer van Blommestein er wel weer zal zijn met zijn wedstrijd in het herkennen van wilde planten. Laatste avond van dit seizoen; volgende keer uitslag! Doe weer mee, U weet nooit! Deze werkgroep zal zich nu uit moeten spreken over de volgend jaar te houden cursus(sen) maar ook over de plaatselijke aktiviteiten die nu direct aan de orde zijn. Deze liggen voor alle afdelingen anders maar toch moeten we zien te komen tot een grondpatroon waarin de kans geboden wordt om reeds gedurende de zomer zoveel contakten te leggen dat in sept. een direct effectieve aanpak mogelijk is. Met deze serie heb ik nu op een na alle onderwerpen behandeld, alleen het onderwerp; Erfrecht enz., gebracht door candidaat notaris v. Leersum is niet genoemd. Maar dit is dan ook een onderwerp dat ik in een kranten artikel niet durf te behandelen. Wel moet ik zeggen dat ook dit een zeer leerzame ochtend is geweest. Uw bestuurders weten er nu in ieder geval zoveel van dat zij u een goed advies kunnen geven. De Kadercursus is geëindigd maar de plaatselijke aktiviteiten gaan nu beginnen, daarom blijf ideze stukjes voor ouderen lezen, beginnen, daarom blijf deze stukjes voor ouderen lezen. NIVON IN ACTIE VOOR CHILI SLACHTOFFERS Adoptie van Chileense gezinnen. Op de jaarvergadering van het NIVON deed de heer P. Vuister een dringend beroep op de aanwezigen de actie van adoptie van Chileense gezinnen te steunen. President Allende zorgde voor vele maatschappelijke veranderingen in Chili, die ten goede kwamen aan dë gewone mensen. In 1973 maakte de militaire junta daar wreed een einde aan. Gezinnen werden uit elkaar gerukt omdat de democratie werd uitgebannen. Velen hebben, officieel geen inkomsten. De werkloosheid is voorts in Chili geweldig groot. Hulp is dan ook dringend nodig. Landelijk is vorig jaar een actie gestart, die men ook vanuit Heiloo wil steunen. HOE WERKT DE ADOPTIE. Er is een speciaal gironummer opengesteld, daarop kan men bijvoor beeld storten f 10.-; f 25.- of f 35.-. Een Chileens gezin kan van ongeveer f 150.- per maand, enigszins rond komen. Met een aantal Nederlandse gezinnen een Chileens gezin adopte ren. Langs speciale kanalen wordt door het actiecomité contact gezocht met het Chileens gezin. Per maand wordt het geld rechtstreeks aan het geadop teerde gezin gestuurd. Door middel van correspondentie hoopt men op de hoogte te blijven binnen het gezin. De adoptie betreft in hoofdzaak de gezinnen waarvan de man gevangen zit, verdwenen of gefusilleerd is. De adoptieactie wordt op humanitaire gronden gevoerd. De ontvangen gelden komen bijna volledig ten goede aan het gezin in Chili. Bijna, want om de (geringe) bankkosten kan men niet heen. Het is te verwachten dat binnenkort in Heiloo een actie comité wordt gevormd. Voorlopig moet men zich voor medewerking wenden tot Ma rijke Zijlstra - Smit, Benelux 84 Heemskerk. MEDITATIE BIJ BUK-BUK Meditatie is een uitstekend genees middel voor diegenen, die lijden aan stress-lusteloosheid-slapeloze nachten e. d. Op zaterdagmorgen 7 april start Jongerensociëteit Buk-Buk met een Dynamische meditatie-programma, dat ontwikkeld is door de Indiase Goeroe Bhagwan Shree Rajneesh. De meditatie brengt rust in het lichaam en dit breidt zich verder uit naar het hart. Meditatie werkt rustgevend en ontspannend. Omdat meditatie met een nuchtere maag gedaan moet worden is de aanvang om 8.30 uur. Voor opgave en verdere inlichtingen kunt U even bellen naar Peter Krul tel. 072-151318. Het geheel kost de deelnemers voorlopig niets. Tijdens de ledenvergadering van de N.C.V.B. op 27 maart gaf de heer O. J. van Os, uit Heiloo een uiteenzetting over de stichting „Terre des Hom mes". Door de communicatiemedia is men tegenwoordig onmiddellijk op de hoogte van rampen, enz., die elders in de wereld gebeuren. Dergelijke ge beurtenissen kunnen een politieke achtergrond hebben maar ook een natuurlijke. Terre des Hommes houdt zich niet bezig met het oplossen van de oorzaken ervan, maar schenkt hulp waar dat nodig is. Terre des Hommes is een partikuliere organisatie, opgericht door de Zwitser Edmund Kaiser, nadat hij het gelijknamige boek van de vlieger schrijver Antoine de Saint-Exepury, dat gaat over het kind van de rekening, had gelezen. Men heeft in 10 landen organisaties met een overkoepelend orgaan Terre des Hommes International. Hoewel er samenwerking is werkt elk land zelfstandig. De afdeling in Nederland bestaat nu 12-1/2 jaar en er zijn 100 werkgroe pen. Het bestuur bestaat hoofdzakelijk uit artsen, die zich hiervoor belangeloos inzetten. Het sekretariaat in Den Haag heeft wel betaalde krachten, t.w. 7 full time en 6 part time medewerkers. Het sekretariaat verzorgt ook de berichtgeving over de stichting. De werkgroepen zorgen voor het beno digde geld door middel van het organiseren van loterijen, fancy-fairs, disco-avonden, enz. De leden van de werkgroepen bezoeken ook de patien tjes, die in Nederland - op kosten van Terre des Hommes - worden ver pleegd. Nog niet zo lang geleden werd in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar een kindje uit Afrika opgenomen dat fceer ernstige brandwonden had opgelopen en ter plekke niet meer te helpen was. De verpleging, behande ling en vervoer van het kind waren gratis, maar Terre des Hommes stond borg voor de onkosten van de oma, die het kind vergezelde. Het adopteren van een kind kost f 37.50 per maand. Dit bedrag komt geheel ten goede aan het kind of aan het tehuis waar dit kind verblijft. In Nederland heeft men ongeveer 9000 adopties, waaraan Heiloo met 25 adopties ook haar steentje bijdraagt. Er zijn twee manieren om een kind te adopteren: a) men adopteert „een" kind in „een' tehuis. Het geld komt dan ten goede aan dit tehuis, zodat geen kind wordt bevoordeeld boven de anderen; b) men adopteert „gericht" een kind. Heeft dan de naam en het adres van het kind en correspondeert ermee. De eerste methode is voor de stichting het gemakkelijkste. Indien men om de een of andere reden moet stoppen met de adoptie, dan neemt de stichting „Terre des Hommes" het over. Om de aandacht te vestigen op Terre des Hommes zal een groepje wiel rijders a.s. zomer door Nederland fietsen. Op 29 en 30 juni hopen zij Heiloo aan te doen en zo goodwill te kweken voor de organisatie die hun zo na aan het hart ligt. De presidente dankte de heer van Os hartelijk voor zijn uiteenzetting en deed haar dank vergezeld gaan van een bidrage voor de organisatie. NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFDELING HEILOO Voorlichtingsavond reform-artikelen. Er was grote belangstelling voor de voorlichtingsavond over reform-artike len, die verzorgd werd door de heren Letschert en Molenaar, die gegeven werd op woensdag 28 maart. Alvorens de heer Molenaar het woord kreeg, volgden er enkele mededelin gen: o. a. vrijdag 30 maart, tentoonstelling Hindeloper schilderen in Hotel Wiron te den Oever op Wieringen. Tijd, 's middags van 2-4 uur (exposan ten worden een half uur eerder verwacht), kosten f 2.-. Op koortjesdag, vrijdag 6 april in de gereformeerde kerk aan de Noorder geeststraat, is een ieder welkom. Aanvang 10 uur. Met de handwerkwedstrijd zijn er in Heiloo weer heel wat prijzen gewonnen. De voorzitster feliciteerde de winnaressen. Het waren de dames: A. Koomen - Luit; 2e prijs, J. Kieft - de Boer 2 maal een 3e prijs, A. Teller - Molenaar; 3e prijs, T. Bakker - v. d. Sluis; le prijs, F. Bies - v. d. Meulen; 2e prijs; J. de Graaf - Vader; eervolle vermelding, S. Koelman - Molenaar, 2e prijs, J. Blaauwboer - Kuiper le prijs, en 3e prijs, A. Molenaar 2 maal een le prijs, D. Coreen - Dekens le prijs, H. Kuiper - Zijsling 3e prijs, A. C. M. Kruiten 2e en 3e prijs. De heer Molenaar vertelde ons dat reform-levensmiddelen al heel lang gebruikt worden. In 1880 was er in Berlijn al een vegetarische commune die zich hiermee voedde. De bekende schrijver Frederik van Eden heeft in 1920 geprobeerd in Nederland ook zo'n groep mensen niet deze eetgewoonten bij elkaar te brengen. Dit is echter niet gelukt. De laatste jaren, volgens de spreker, dank zei de „Hippies", is er weer veel belangstelling voor reform- voedsel. Als men bedenkt dat in jam bij de wet 72 kleurstoffen worden toegestaan en een potje reform-jam alleen maar vruchten en rietsuiker bevat, spreekt dat voor zichzelf. Een tarwe-slankheidsmiddel van dr. Ritter, wat al 25 jaar in de handel is, geeft gewichtsafname van 4 tot 5 kilo in een week. In de pauze werden we verwend met gratis koffie en een glas zuivere vruchtensap. E<n 25 jaar getrouwd lid en „De Zeemansvrouwen" (als dank voor het mogen bijwonen van deze avond) hadden voor een traktatie gezorgd. De heer Letchert had bovendien voor alle dames een uiteraard gezonde reform-attentie. KADERDAG VOOR OUDEREN Verslag van de op 23 maart gehouden evaluatiedag in net Dienstencentrum Westerweg 294 te Heiloo. Evaluatie is in het Hollands vertaald; Waarde bepaling. Een belangrijke dag dus want de cursisten spreken zich uit over hoe zij de cursus hebben ervaren en over wat zij er in hebben gemist. Zoals voor elke cursusdag hadden de cursisten opk nu weeks tevoren een praatpapier mee gekregen met een behoorlijk aantal vragen omtrent hun bevindingen van deze cursus. Ze hoefde zich van al die vragen echter niet veel aan te trekken als ze maar veel aandacht wilde schenken aan de laatste vraag; Hoe gaan we verder? Alle deelnemende afdelingen hebben zich over alle vragen schriftelijk uitgesproken terwijl de meeste afdelin gen hun schriftelijke inzending nog mondeling hebben toegelicht. Inmid dels is het br. Sjors Muhlenweg gelukt om binnen een week alle reacties op een rijtje te zetten zodat er nu een zuivere waardebepaling voor mij ligt. Wat was nu het nut van deze cursus? We hebben de gordijnen misschien zelfs wel luiken open getrokken om uit onze intimiteit te treden om samen met de andere verenigingen te zoeken naar positieve elementen die we samen kunnen waarmaken in ons beleid als bejaardenbonden. De bij alle cursisten gegroeide geestdrift om te gaan werken aan een beleid nieuwe stijl waarin naast de ontspanning veel meer aandacht zal worden besteed aan belangenbeharti ging van onze bejaarden is een grote stap vooruit. Vooral het thema pastorale begeleiding dat heel duidelijk aantoonde dat tenminste 40 procent van onze bejaarden niet de aandacht krijgt die ze nodig hebben, heeft toch wel indruk op onze bestuurders gemaakt. Over de cursus - de organisatie - de onderwerpen en de inleiders heeft men zich zeer positief uitgesproken. Wij hebben dan ook kunnen vaststellen dat deze cursus een geweldige geestdrift heeft opgewekt. Gezien de vele maatschappelijke sociale elementen die op deze cursus eerlijk en duidelijk werden belicht, is hun geestdrift begrijpelijk. Hoe houden we nu die geestdrift vast? Hoe gaan we verder? Afgesproken is dat we na grondige bestudering van de waardebepaling alle afdelingen die aan deze cursus hebben deelgenomen zullen uitnodigen om deel te nemen in een werkgroep, die uitnodiging zal waarschijnlijk reeds binnen 14 dagen verzonden worden. Wat is de taak van deze werkgroep? De nu aanwezige geestdrift moet in daden worden omgezet. KINDERKOOR DE WALNOTEN ZONDAG A.S. IN GEREFORMEERDE KERK HEILOO Het interkerkelijk kinderkoor De Walnoten, dat onder leiding staat van mevrouw A. E. van der Hilst-Mater, is uitgenodigd om op Palmzondag 8 april a.s. te zingen in de dienst in de Gereformeerde Kerk in Heiloo. Aan deze uitnodiging heeft het koor graag gevolg gegeven. De te zingen liederen zullen uiteraard afgestemd zijn op het karakter van de laatste zondag vóór Pasen. Ds. H. A. Wierda zal de dienst leiden. De aanvangstijd is (let wel) half tien. In dezelfde kerk repeteert het koor elke woensdagmiddag van half twee tot half drie. IJKPOST De firma Wabo, bekend van de massief eiken meubelen en keukens, heeft een nieuwe showroom betrok ken. Aan de Rijksstraatweg 43 in Limmen is een fraai pand verrezen, waar alle eiken meubelen, slaapkamers en keukens zijn te bezichtigen. De vorige showroom, die aan de Ewislaan, werd door o. a. de uitbreiding van de collectie massief eiken keukens te klein. Vandaar dat Nico en Annelies Bolten een nie pand zochten en vonden. Met behulp van het personeel het pand herschapen in een bijzon fraai ogende showroom. De totale ruimte bedraagt nu 600 Niet alleen kant- en klare keukens er te koop, ook mensen die keuken naar eigen ontwerp w hebben zijn van narte welkom, j alles wordt op maat gemaakt. Volgende week dinsdag 10 april zal het 12-1/2 jaar geleden zijn dat mevr. Borst bij Modehuis van Schagen in dienst zal zijn. Toen natuurlijk nog aan de Kennemerstraatweg, in die tijd werd ook nog herenkleding (pullovers e. d.) en mooi beddegoed verkocht, maar al gauw werd toen overgegaan op alleen damesmode. „Ik vond het toen leuk om buiten het huishouden iets anders te gaan doen en na een gesprek met de heer van Schagen kon ik daar beginnen". Mevrouw Borst is na al die jaren niet meer weg te denken en is een onmisbare kracht. In de begintijd was alles nog veel kleiner, toen waren er nog maar 3 paskamers, nu zijn er elf. Zij maakte ook vele verbouwingen mee. Maar het allerleukste buiten de mooie kleding vindt mevrouw Borst toch het contact met de mensen, zij heeft in die jaren ook een geheel eigen klantenkring opgebouwd, mensen die graag door haar geholpen willen worden. „De werksfeer is ook heel plezierig en ik hoop dit werk nog veie jaren te kunnen doen" aldus de jubilaresse. Wie het wolcentrum aan de Zeven- huizerlaan binnenkomt, wordt bijna dronken van de vele kleuren en krijgt onmiddellijk een kriebel in z'n vingers om iets te gaan maken Twee jaar geleden was dit nog gewoon een opslagplaats voor wol en alleen 's Zaterdags open voor publiek, maar de creatieve bevolking van Heiloo had daar niet genoeg aan, toen kwam de maandag erbij en spoedig daarna was het de hele week open. Het wolcentrum importeert de ruwe wol en spint het zelf. Ze brengen een volledig pakket, zoals katoen, knoop- garens, smirna wol, handwerkpakket ten, patronen en accessoires. Daar tot voor kort alles niet zo goed te overzien was, besloot men tot renovatie over te gaan. De firma Groenland verbouwde het en de firma Klaver zorgde voor het schilderwerk. Alles is nu overzichtelijk uitgestald en vriendelijke dames zullen U helpen uw keus te bepalen. Een eldorado voor iedereen die maar een beetje creatief is. Voor alle mensen die een beetje water niet schuwen, en graag wat willen knutselen, hebben we ook dit jaar weer het WATERFESTIJN georganiseerd. Wat houdt het waterfestijn in? Op en rond de vijver aan de Frederica's Hof in Plan Oost zullen enkele spelletjes gespeeld worden, waarbij in ieder geval water gebruikt wordt. Als rode draad loopt door het geheel de tewaterlating van de pieremegoggels, dit zijn door de deelnemers zelfgemaakte vaartuigen, met als voorwaarde dat het geen kiel mag hebben, dus op de een of andere vernuftige manier moet het drijvende worden gehouden. Het kan variëren van badkuip tot een stoel met vergroot drijfvermogen, of van regenton tot een vlot van etalage poppen. Deze pieremegoggels worden via een groene zeep helling te water gelaten en moeten vervolgens een afstand van 25 meter afleggen. Hoe? Dat mag u zelf weten! Voor de snelste en leukste pieremegoggel is nog een leuke prijs te winnen. Verder kunt u deze middag nog genieten van een touwtrekwedstrijd, een behendigheidsrace in het „Schotsen lopen" een spuitbalwedstrijd en nog veel meer. Wilt u zich opgeven voor één van deze activiteiten, bel dan de z.g. „Feestlijn". Het nummer van de feestlijn is: 336376. Wilt U niet nat worden maar toch genieten van al dat natte geweld, dan kunt u natuurlijk op zondag 10 juni komen kijken bij de vijver. Een ding moet u wel meenemen, en dat is mooi weer. Als we dat hebben wordt het vast en zeker weer een groot succes! USUI burgemeester bovenstaande burgemeester De reactie van de wnd. van Heiloo op het episteltje is als volgt: In het jaar van het kind, 'n klacht, die de gegrond vindt. Bedankt beste kinderen. Hopelijk zal het euvel verminderen, met medewerking van de grote mensen, dat is wat ik jullie wil wensen. De wnd. burgemeester van Heiloo. Alexander Kleijngeld, De Wildtlaan Gwen Kleijngeld, De Wildtlaan Coen de Graaf, van Vladerackenl 6; Jpb de Graaf van Vladeracke 6; Noortje de Graaf van Vladerac laan 6; Karsten Hopman, de Wild® 6; Cody v.d.Valk de Wildtlaan 2 s V.V.N. WIL „ACTIEPLAN" VOOR OPLEIDING VAN BROMFIETSERS. Veilig Verkeer Nederland wil dat het verkeer voor bromfietsers veiliger wordt gemaakt. Een „actieplan" daartoe zou volgens V.V.N. de volgende punten moeten bevatten: -Bromfietslessen voor elke jongere tussen de 16 en 18 jaar, die op een brommer wil rijden. Deze lessen zouden al dan niet in schoolverband kunnen worden gegeven door speciall opgeleide docenten en zouden al moeten beginnen voorafgaande aan het 16e jaar. Op dit ogenblik is er op het gebied van de verkeersvorming van de jeugd tussen de 12 en 20 jaar helemaal niets. -Het aanwijzen van „oefenplaatsen", waar onder deskundig toezicht geleerd kan worden met de bromfiets als vervoermiddel om te gaan. -Het werken aan een op den duur verplichte opleiding voor jonge bromfietsers van 16 tot 18 jaar; deze opleiding zou kunnen worden afgeslo ten met een „verkeerscertificaat". Dat de veiligheid van de bromfietser in het verkeer verhoogd dient te worden, bewijzen de ongevalsstatis tieken. In 1976 verloren 144 bromfietsers in de leeftijdsgroep 16 tot en met 20 jaar het leven en raakten er 11.945 gewond. Ging het hier om jongeren die de leeftijd van 16 jaar hadden bereikt om op een bromfiets te mogen rijden, de cijfers maken ook nog melding van een grote groep meisjes en jongens van 11 tot en met 15 jaar, die toch op een brommer stapten. Bij de ongelukken die hiermee gebeurden kwamen in 1976 13 kinderen om en liepen er 733 verwondingen op. VRIJWILLIG Er gaan intussen steeds meer stemmen op om rijlessen voor bromfietsers te gaan invoeren om daarmee de ongevalsvatbaarheid van deze cate gorie verkeersdeelnemers te beperken. Zo heeft minister ir. D. S. Tuijnman van Verkeer en Waterstaat tijdens de behandeling van zijn begroting voor 1979 in de Tweede Kamer gezegd te denken aan een algemeen verkeers certificaat op vrijwillige basis. Dat beginnende bromfietsers les moeten krijgen is ook een conclusie die het Studiecentrum Verkeerstech niek in Rotterdam uit een driejarige studie onlangs heeft getrokken. LEVENS GESPAARD Volgens recente cijfers zijn- er in ons land 1,6 miljoen bromfietsen. Het rijden op dit vervoermiddel is vooral na 1 februari 1975 veiliger geworden toen het dragen van een valhelm door bromfietsers en hun passagiers verplicht werd gesteld. De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (S.W.O.V.) heeft berekend dat als gevolg van de toename van het gebruik van de bromfietshelm er in 1974 ongeveer 50 doden minder zijn geweest en in 1975 ongeveer 100. LINKS HOUDEN LOKT RECHTS INHALEN UIT. Op wegen waarvan de rijbanen in twee, drie of meer stroken zijn verdeeld, wordt beslist onvoldoende rechts gehouden. Het zonder nood zaak links blijven rijden lokt vaak rechts inhalen uit. Veilig Verkeer Nederland wijst er met klem op dat dat een tot schrikreacties leidende, levensgevaarlijke manoeuvre is in een land waar nog steeds wordt uitgegaan van het principe van links inhalen. Volgens de Algemene Verkeersdienst rijkspolitie is het stug-op-de-linker- strook-blijven ook de indirecte oor zaak van menig ongeval op autosnel wegen. De keiharde uitspraak dat er duizenden mensen rondlopen, die zonder het te weten en ongewild brokken hebben veroorzaakt door hun gedrag op de linkerstrook, wordt met het volgende voorbeeld toege licht. Op de tweestrooks rijbaan van een snelweg rijdt een automobilist al een poosje links, met in zijn kielzog een rij auto's die hem niet voorbij kan. jOp een gegeven ogenblik ziet hij op flinke afstand vóór zich op de rechterstrook een weggebruiker die, omdat hij inloopt op een langzamer rijdende voorligger, naar links wil om te gaan inhalen. IN DE FUIK De bestuurder op de linkerstrook kan maar moeilijk verkroppen dat daar door „zijn" strook wordt bezet. Hij voert zijn snelheid op in, een poging de ander geen inhaalkans te geven. Dit „in de fuik rijden" mislukt evenwel, want voordat hij die ander dicht genaderd is, heeft deze nog gelegenheid gehad op de linkerstrook te komen. Daar moet de automobilist die meer gas had gegeven om vóór te kunnen blijven, noodgedwongen wat remmen MMi

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 4