5 Herbouw van korenmolen De Oude Knegt goedkoper dan men dacht Grote aktiviteiten in Akersloter Jachthavens fcMÉI UITKIJKPOST LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN Slijterij - Wijnhandel GREEUW TELEFOON 331535 HOLLEWEG 55 WIJ BEZORGEN AAN HUIS LAATSTE S00SMIDDAG DE WEEK IS WEER VOORBIJ VOORLICHTINGSAVOND VAN ALLE POLITIEKE PARTIJEN ZEER GROTE BELANGSTELLING BIJ UITVAART VAN MEVR. W. M0LL-HIELKEMA. GLAS MELK TEGEN BLAUWE ACHTERGROND HH Nederland is in het trotse bezit van ongeveer 950 molens. Stromen toeristen bezoeken ons land alleen al om die „rare" molens te bekijken. Vele molens, die toch een rijke geschiedenis hebben, worden met de nek echter nauwelijks aangekeken. Dat komt omdat er van de oorspronkelijke staat weinig meer is overgebleven. Er zijn de zogenaamde stompen, die ook her en der verspreid staan. De één heeft geen wieken, de ander is verbrand en weer een ander heeft men vroeger geheel of gedeel- t k afgebroken. Niet afgebroken, cock wel schromelijk verwaarloosd is cic molen „je Oude Knegt in Akersloot. Doorn in 't oog. Deze molen, die ongeveer tegenover jachthaven Laamens staat, valt bij binnenkomst in Akersloot onmidde llijk op. Het is een oude vervallen molen, die niet bepaald een fraai< entree vormt voor het aan hel Alkmaardermeer zo rustiek gelegen Akersloot. Vele molengekken was dit alles een doorn in het oog. Zij verenigden zich in de werkgroep „Herbouw korenmolen ,,De Oude Knegt", met als doel De Oude Knegt weer in zijn oorspronkelijke staat te brengen. Later ging deze groep samen met de Stichting Uitgeester Molens. Zij gingen verder onder de naam Stichting Uitgeester- en Akersloter Molens. Deze vereniging is met zo'n 800 donateurs £én van de grootste in Nederland. De „fusie" met uitgeest was een verstandig besluit, daar Uitgeest met het herstellen van molens al de nodige ervaring heeft opgedaan. Zo werden in het verleden al de molen „De Kat en de Dorregeestermolen hersteld. Liliade. De eerste vraag waar de Stichting zich mee bezighield was hoe de Akersloter bevolking te interesseren voor het herstel van deze uit 1580 stammende korenmolen. Daartoe heeft men zich in '78 op de landelijke fietsdag en de Liliade gepresenteerd. De gevolgen bleven met uit. Verschillende mensen raakten bekend met en geïnteresseerd in De Oude Knegt en meldden zich aan als donateur. Geld. Het belangrijkste van alles was en is natuurlijk het bijeenbrengen van de benodigde financiën. Om aan geld te komen heeft de Stichting allerlei acties ondernomen, en zal men ook blijven ondernemen. Zo werd in het verleden een expositie gehouden in de molenstomp „De Oude Knegt". Hier werden allerlei onderdelen van oude molens uit Nederland en Belgie aan het publiek getoond. Men heeft op braderieën gestaan, ook op de braderie in Heiloo werd getracht de mensen te interesseren, in de winter heeft men met een koek- en zopietent op het ijs gestaan (in één dag zo'n f 600.- opgehaald") en in november '78 werd een restauratie concert gegeven in de hervormde kerk in Akersloot. Fasebouw. Dit alles met slechts één doel voor ogen: het volledige herstel van De Oude Knegt. Eén belangrijke stap in de goede richting heeft men al gezet. Na een gesprek van de voorzitter G. de Vries met burgemeester J. H. M. de Sonnaville en de gemeenteraad is men met een molenmaker gaan praten. Waarschijnlijk is het mogelijk de molen in fases (men denkt aan twee fases) te bouwen. De eerste fase kost dan ongeveer f 110.000.-. Een belang rijke besparing op de eerdere plannen, die spraken van zo'n f 280.000. De molen wordt dan kaal, ledig opgeleverd met de wieken en de as met de vang (rem). De stichting hoopt dat de as gegoten kan worden in de blokvormgieterij van de Hoogovens bij de heer Meiman. De besprekingen hierover zijn in een vergevorderd stadium. Als de as gegoten is, moet hij nog wel bewerkt worden. Dat gaat de Stichting zei f doen, waarmee opnieuwe een hoop geld (f 30.000.-) bespaard wordt. Nog veel meer restauratiewerk wil de Stichting trouwens zelf laten opknap» pen. Voor het schilderwerk, timmer werk, schoonmaken enz. hóópt men niet tevergeefs een beroep op de men sen te kunnen doen. Meevallers. Ook in andere opzichten krijgt de Stichting veel medewerking. Firma De Gilde wil de romp voor niets verplaatsen. (Cmdat de jachthavens van Laamens veel wind tegenhouden, wordt De Oude Knegt zo'n 300 meter noordwaarts verplaatst), i.v.m. met de verplaatsing is een nieuwe fundering nodig, die door een Amsterdamse architect gratis wordt ontworpen, van de Rabobank ontving de Stichting f 1000.- en de gemeente Amsterdam heeft 90 meter grenen balk ge schonken. Deze liggen klaar op 't erf van Nico Kaandorp om daar de vroeger afgezaagde achtkantstijlen mee te verlengen. Tenslotte heeft een verzekerings maatschappij de firma Rood, aan geboden de molen vijf jaar lang gratis te verzekeren. Vrijwilligers. De Stichtingheeft nog steeds behoefte aan vrijwilligers, jong en oud, die de molen een goed hart toedragen en die in hun vrije tijd een handje willen helpen met allerhande werkzaamheden. Belangstellenden vin den een gewillig oor bij vice-voorzitter Theo Visser, Rembrandsingel 30, Akersloot, tel. 02513-12148. Hel is o.a. de bedoeling in de toekomst, (ong. 1983), wanneer De Oude Knegt weer in volle glorie staat te pronken, om weer meel te gaan malen en wellicht te gaan samen werken met warme bakkers. Andere punten die de Stichting met het herstel van de molen voor ogen heeft is ten eerste het aanzicht van het dorp te verrijken en ten tweede van De Oude Knegt een sociaalontmoe tingspunt te maken, waar jong en oud de laatste nieuwtjes kunnen uitwisse len. Inderdaad is de entree van Akersloot aan de noordkant met zo'n vervallen molen niet bepaald een lust voor het oog. Waarom zou Akersloot, dat aan de zuidkant is afgerond met een fraaie waterpartij van de Strammerzoom, ook de noordkant niet afronden met een 'mooie molen, die de bezoekers van Akersloot welkom heet? IN DE WEEK VAN 28 MEI T/M 4 JUNI Afhalen op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00 -16.00 uur. Rode trainingsjack „Adidas"; rood kinderfietsje; kassleutel plus rode label; plastic tas met sportschoenen en witte kleding; paars metalen dienblad; blauw regenjack „Adidas"; grijs/witte kater; jongensriem; bruine skai porte monnee met geldsinhoud; kinderpor temonnee met geldsinhoud plus 'sleutel; rijzweepje; 3 sleutels met zwart sleutelhoesje; Philips auto-cas sette-recorder; bankbiljet. Voor Wijnen en Gedistilleerd De Algemene Ned. Ivaliden Bond zal op dinsdag 12 juni a,s. haar laatste Soosmiddag geven. Deze wordt als van ouds gehouden in de H.S.V.-Kantine, Bayershoffweg te Heiloo. Aanvang 14.00 uur. Aan deze middag is weer een mooie verloting verbonden en kienen om mooie prijzen. Neem ook uw kennissen mee. W.A.O.-ers die geen lid zijl), zijn van harte welkom. Indien u met vervoer zit zijn wij bereid u te komen ophalen. Contact adres: P. S. Schouten, Groenelaan 6, Heiloo, tel. 330690. Wij rekenen weer op u aanwezigheid en daarom tot zien op dinsdag 12 juni a.s. Namens het bestuur, P. S. Schouten. De wee kis weer om, wat ging dat toch vlug. Morgen gaan we alweer naar Heiloo terug. Maar ik wil even zeggen, Tc denk namens U allen, Dat '{ons hier uitstekend is bevallen. De organisatie was, als altijd, patent. Ja, dat zijn we van Majolée nu eenmaal gewend. Hij doet dit vakantie-werk al zo menig jaar, Dn het is altijd ,,dik-voor-mekaar". Als dank vind je in deez' envelop een bedrag, Dat je nu eens voor jezelf besteden mag. Hen klein kadootje voor je vrouw komt erbij. Want zij staat haar man steeds zo trouw terzij. En da n onze dank aan het „Meestérsgezin Vooral aan het vrouwelijk lid, de kokkin. Wat een werk heeft zij daar in de keuken gedaan, Opdat wij allen kilo's zwaarder naar huis toe gaan. De huisvrouwen hier kunnen het beste weten. Hoeveel tijd er gaat zitten in 7 bereiden van 't eten Hulde aan haar en aan alle 4 heren. U ziet in deez' envelop hoe we jullie waarderen. Besteedt hetgeen hierin zit. voor Uw eigen plezier. Misschien zieti; ons 7 volgend jaar wet weer hier. iVu wil ik ook iets tegen Arie nog zeggen. Maar het is heel moeilijk om uit te leggen, Wat hij deze week voor ons heeft gedaan. Alles lijkt zo van zelf te zijn gegaanf Maar vergeet niet, hij heeft in zijn wagen Zo'n 42 „Ouden van dagen". I n dat is een grote verantwoordelijkheid. Maar hij reed voortreffelijk, dat is een Jeit. Hij speelt met zijn bus, dal lijkt tenminste zo. En zo brengt hij ons hopelijk heelhuids in Heiloo. Hij vertelde ons veel en hij leidde ons rond. Uit alles blijkt zijn liefde voor zijn geboortegrond. Veel dank, beste Arie, en dit is voor jou, We wensen je wel thuis bij moeder de irouw. Vorige week woensdagavond werd in het Ópen Huis, een bijeenkomst ge houden van alle politieke partijen, die meedoen aan de Europese verkiezin gen. Burgemeester G. J. Glijnis opende deze avond „Het verheugt mij, dat de politieke partijen elkaar gevonden hebben en deze avond allen hier aanwezig zijn. Ook voor de kiezers moet dit een gunstige indruk maken maar belangrijk is dat wij deelnemen" Burgemeester Glijnis wilde dit gebeu ren in een historisch perspectief plaat sen. „Het is 400 jaar geleden dat de Unie van Utrecht gesloten werd en de grondslag legde voor de Nederlandse Staat. Hieruit kwam een rechtstreekse verkiezing van het Parlement en de verkiezing van de Gemeenteraad voort. De volgende stap is dus een gekozen Europees Parlement". In ver band hiermee wees burgemeester Glij nis op een tentoonstelling in het Centraal museum te Utrecht. De heer L. J. A. van Dantzigzat deze avond voor, geen eenvoudige taak elke spreker kreeg precies tien minuten om zijn zegje te zeggen. De volgorde werd volgens loting bepaald; De spits werd afgebeten door de heer D.C. Dubben gemeenteraadslid van de C.P.N' in Medemblik. „Wij doen mee maar roepen geen Halleluja, wij zullen de bevoegdheden van het parlement aan een drastische controle moeten onderwerpen". Voor de P.S.P. sprak Fred v.d. Spek: „Wij zijn tegen de superkapitalistische E.E.G. toch doen wij mee om de afwijzing van de E.E.G. aan de men sen duidelijk te maken". Maarten Engwirda sprak voor D'66. D'66 doet mee, omdat er belangrijke beslissingen genomen moeten worden i.v.m. de landbouw en de douane tarieven, die worden niet meer natio naal bepaald". Verder werd gesproken over milieu, energie en werkgelegen heid, hier spraken trouwens alle par tijen over. De heer Huib Jacobson sprak namens de V.V.D. en vond het toch wel wat dat we nu 40 jaar na de tweede wereldoorlog allemaal naar dezelfde stembus gingen. Tevens vestigde hij er de aandacht op de Kernenergie met veel zorg te blijven bestuderen en het wat minder emotioneel te benaderen. Maurits Henkemans van de P.P.R. gaf een duidelijk beeld van het pro gramma van zijn partij en wees erop dat i.v.m. het dreigende energie te kort, we meer duurzame producten moeten gaan maken. De P.v.d.A. werd vertegenwoordigd door Piet Darikert, hij kon zich voor een groot gedeelte bij D'66 aansluiten maar had be zwaren tegen de kreet „Kom op voor Europa" maar wilde er liever „Kom op voor een democratisch Europa") van maken. Hekkesluiter was de heer J. J. M. Penders van het C.D.A. „Na 7 juni wordt alles anders is een loos gezegde, er verandert niets. We mogen geen illusies wekken". Ook hij sprak over werkgelegenheid en ontwikkelings samenwerking. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. De heer G. Helder bedankte alle sprekers en gaf aan ieder een boekenbon. Vrijdagmiddag bij de uitvaart van Mevr. W. Moll-Hielkema bleek weer opnieuw hoe groot haar vriendenkring is geweest. Vrienden, maar ook uit de kring van organisaties waarin de over ledene in haar lange leven een rol heeft gespeeld. Hiervan getuigde dhr. N. Majolée welke, plaatselijk, van vóór de tweede wereldoorlog met mevr. Moll, op verschillende terreinen, contact had en/of samenwerkte. Vooral de laatste jaren was dit contact intens. Hij kenschetste mevr. Moll, als een idea- liste welke tot in haar laatste levens jaren meeleefde wat in staat en maat schappij gebeurde. Haar zijn teleur stellingen dan ook niet bespaard ge bleven, aldus dhr. Majolée. De heer F. Meeken sprekende namens de gemeenschap Alkmaar van net Humanistisch Verbond \yees op de diepzinnige instelling en levensover tuiging van mevr. Moll. Tot kort voor haar heengaan, stelde zij er prijs op thuis bij haar, de gespreksgroepen bijeen te laten komen. De heer C. Egas sprak over c gegroeide vriendschapsband met de? warm voelende vrouw die sari| met anderen veel had willen bereiket maar teleurstellingen niet gespaj zijn gebleven. Nog net geboren in de vorige eeifo aldus dhr. Egas, groeide mevr. Moll óp in Bovenknijpe (bij Heerenveen), J sociale omstandigheden in de omge ving van de familie brachten henfe contact met de beweging van Domei; Nieuwenhuis en later met de positieve socialistische bewegin welke geleid werd door Pieter Jel Troelstra. Het heeft haar verdere leve; bepaald, zij heeft een aandeel gelevei in de strijd voor een betere maal schappij. De toespraken werden oir lijst door het spelen van enkele so<| listische liederen, waaronder het tot passelijk werkje van Otto de Nobt „Morgenrood". Een glas melk met als achtergrond et: blauwe cirkel. Dat is sinds knrt'| Europese melksymbool. Het isgei'm duceerd door de melkindustrieën de Europese Gemeenschap - verenig in de organisatie Assilec - ter gelegei heid van de Internationale Melkdi die op 22 mei werd gehouden. Het is de bedoeling, dat het overali; de EG wordt opgehangen, waar meli verkrijgbaar is en dat het de toeriste in zeehavens, op vliegvelden, in;|sk tionsrestauraties en in restaurants'}; duidelijk maken dat hij er vooriet: glas melk terecht kan. Het teken is'z; duidelijk, dat het geen verdere tel of uitleg nodig heeft. Het is niet m enig handelsmerk of merknaam k bonden, het is ontworpen door Deense Zuivel Federatie en door lii zuivelbedrijfsleven in de gehele meenschap aanvaard. De heer Owens vertelde, dat totstandkoming van het nieuwe ir symbool, de nodige voeten in aari heeft gehad. Het moest van toepassl zijn op alle soorten melk. Verder gin; men ervan uit, dat het geen kwalitei aanduiding zou inhouden, maar ui sluitend zou dienen om verko punten van melk aan te geven. Het eindelijk verbeterde weer heeft in watersportplaats Akersloot voor grote drukte gezorgd. De watersporters krijgen de kriebels en willen óf dadelijk uitvaren óf hun boten opgeknapt zien, om zo spoedig mogelijk het ruime sop van het Alkmaardermeer (660 ha. water vlakte) te kunnen kiezen. Daardoor gonst het op de twee grote Akerslootse jachthavens, die van de gebr. Verduin en die van vader en zoon Laamens van aktiviteit. De drukte is nog vergroot door de lange winterperiode en hef daarna steeds matige weer, waardoor bij velen de seizoenvoorbereidingen op de achter grond zijn geraakt. Nu moet het allemaal gebeuren en het is dus hoogtij in de kleurige watersportwereld van Akersloot. „We kunnen het aan" aldus de broers Verduin, „maar vrije tijd is er voorlopig niet méér bij". Reparatiewerk. De vraag naar opknapbeurten en reparatiewerk is heel groot en daar houden de Verduins zich nog altijd mee bezig. Zij hebben een naam op dit gebied, hetgeen wordt geillustreerd door het feit, dat zelfs uit andere watersportgemeentes, b.v. Vinkeveen den Den Helder, aanvragen voor bootreparaties komen. Ook verzeke ringsmaatschappijen wenden zich vaak tot de gebroeders met schadegevallen. De twee Verduins begonnen in 1950 hun bedrijf met de bouw van kano's. Later bouwden zij ook motorkruisers. Nu vindt er op hyn werf geen nieuwbouw meer plaats. Nu alleen nog stalling (er liggen zo'n 80 zeil- en motor boten) en reparatie- en opknap- werk, schuren, schilderen enz. Familiebedrijf Het is een echt familiebedrijf. D. Verduin (47, twee kinderen) en N. Verduin (50, zes kinderen) wonen met hun gezinnen boven de jacht haven. De zes zoons van de oudste Verduin, tussen tien en 25 jaar oud, zijn allen bezeten van de zeilsport. Vier van hen zijn wedstrijdzeilers. De twee oudsten, Piet en Adrie, zijn zelfs naar de wereldkampioenschappen in Italië geweest F. J.-klasse) Twee zoons stappen waarschijnlijk ook in het bedrijf. Vader en zoon Het andere Akerslootse watersport bedrijf waar momenteel grote drukte heerst, is dat van vader Laamens (55) en zoon (26). Hun onderneming omvat ook hotel-café-restaurant. De hotelkamertjes waren tot dusver meer bedoeld voor het overblijven van gasten die het wat laat hadden gemaakt. De vertrekken worderij verbeterd door de aanleg stromend water en electriciteit. jachthaven van Laamens is groterj die van zijn directe buurman Verdj Negatief. Een nieuwtje dat bij beide bed Hl negatief wordt beoordeeld, is] invoering van 18 procent B.T.W. de kosten per ligplaats, een flj aderlating voor de watersporters. „Van niets op 18 procent is well fors" tekent de heer Laamens hierbij aan. „Daar 'komt dan nogï dat deze B.T.W.-regeling alléén gei voor particuliere jachthavens, z| wij, en niet voor verenigingen". VoJ is er in Akersloot een nijpjj parkeerprobleem. Werd vroeger! fiets nog vaak ingeschakeld, tej woordig komt vrijwel iedere waj sporter per auto naar de jachthaf Daar staat niet genoeg parkeerruj tegenover, zodat men op zeilweekenj vaak niet weet waar men de au} moet laten. De bedrijven hopen dit betreft op initiatieven van B. en en op steun van burgemeestér Sonnaville. Ondanks enkele problemen behoij echter de watersportwereld vrolijke, gemoedelijke sfeer, natuuf vooral als zon en wind wij meewerken. i\'. de Vries-Ero. Gemaakt naar aanleiding van de vakantie-week voor ouderen, van 19 tot en met 26 mei 1979, te Renesse (Z).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 12