omdh&idseentrum Tftó&a&f- flr 1 "mMj fl UITKIJKPOST 28 NOVEMBER 1979 STICHTING NATIONALE COMMISSIE INTERNATIONAAL JAAR VAN HET KIND 1979 Over 1 november wet KOMITE WABW El\l VAK BEWEGING: „WERKGEVERS EN ILLEGALEN, WACHT AF! P. EN J. KUYPER BV MOGEN NIET BOUWEN PARKEREN GEZONDHEIDSCENTRUM „0UD0RP" TE ALKMAAR Wi nsr', HUISDIEREN KUNNEN NIET ZONDER VOLDOENDE KALKEN FOSFOR VOLKSSCHILDERKUNST... EEN STUKJE LEVEND VERLEDEN SPORT VOOR GEHANDICAPTEN IN NEDERLAND Er is nog veel te doen... WAAR KOM IK VANDAAN? Op 5 december a.s. zendt de NOS via Nederland 1 een anderhalf uur durend amusementsprogramma uit dat in het tejken staat van het Jaar van het Kind. T©t de muzikale gasten die presenta tor Willem Duys zal ontvangen, Vliet, Tol Hansse, Gerard Lenorman, h^t team van de Film van Ome Willem, het Russisch Ballet Azerbeidz- jafr en het orkest van Harry van Hoof. Als rode draad door het programma loopt een spel waaraan iedereen kan pièedoen. Zes buitenlandse kinderen <3ï£ hier in Nederland wonen, de zögenoemde tweede generatie van culturele minderheden, worden via een gefilmd portretje voorgesteld. De vraag is: Waar komen ze vandaan? Dfcelnameformulieren zijn in de week van 5 december te vinden in alle omroepbladen. Bovendien zijn ze vanaf 20 november te krijgen bij alle vestigingen van Vroom Dreesmann, Vèndety Hema, Maxis en de Bijenkorf, zolang de voorraad strekt. Het totaal aantal in omloop te brengen formulie ren is 5,2 miljoen. Uiteraard kan de oplossing ook per briefkaart of per giro worden ingezonden. De inzenders moeten minstens f 2.50 aan extra postzegels bijplakken of overmaken. De op brengst van deze actie is bestemd voor projecten in minstens 5 steden. Die projecten moeten in het kader van het Jaar van het Kind tot stand komen. Jonge kinderen, die opgroeien in een soort niemandsland, tussen twee culturen, met twee talen, twee woorden voor elk begrip of voorwerp, dreigen tussen de wal en het schip te raken. In deze situatie moet verbete ring komen. Dat kan o.a. door aanpassing van kindercentra, e aanpassing wordt geprojecteerd in bestaande kindercentra in minstens vijf grote steden door middel van aanschaf van speciaal spel- en ontwikkelingsmateriaal en uitbreiding van opvangmogelijkheden. De plannen hiervoor zijn gereed en kunnen dan ook binnenkort worden uitgevoerd. De actie wordt gevoerd onder auspiciën van de Stichting Nationale Commissie Internationaal Jaar van het Kind - 1979. Al. eerder zijn naar aanleiding van de ,,^Vet Arbeid Buitenlandse Werk nemers", die per 1 november ƒ.1. van kracht is geworden in de pers een aapt al, deels tegenstrijdige berichten vqgschenen. Egn kleine maand na het van kracht wdrden van de wet bestaat bij vrijwel alp betrokkenen og steeds grote onduidelijkheid ov de exacte bete- IvQhis cii de mof jke gevolgen van d^ze wet. Wat inmiddels wt luidelijk is, is dat opk in onze re, io grote groepen illegale" buitenl r dse arbeiders de dupe zijn geworaer. of nog zullen wbrden: veel wer gevers, ook die werkgevers, die voo" hun illegalen sociale lasten afdragtu, nemen het zekere voor het onzek ^re en ontslaap, uit. angst voor de bij de -et geregelde hdge bolte, de werknei.A die ze illegaal in dienst hebben. Dft massa)ontslag vindt plaats, terwijl erdoor diverse groeperingen (m.n. de vakbeweging, komité's, NCB) nog ernstige pogingen worr' i onder nomen om in ieder geval e» i deel van de' illegaal in Nederland verblijvende buitenlandse arbeiders gelegaliseerd te krijgen. Zo zou een dezer dagen in een gesprek tussen vertegenwoordigers van de vakbeweging, werkgeversorganisaties en de ministers Albeda (Soza) en de Ruiter (Justitie) nader bekeken warden of en zo ja aan welke illegalen alsftog een verblijfsvergunning gegeven kan worden. Hèt Komité WABW en de Vakbewe ging verzoeken bonafide" werkge vers, die illegalen in dienst hebben dan o<)k met klem, deze illegalen voorlopig niet te ontslaan. Op zijn minst dienen zij de uitkomsten van de besprekingen af te wachten. Dé illegale werknemers zelf wordt aangeraden zich bij problemen (ont slag, dreigende uitzetting etc.) te wenden tot de Regionale Stichting Buitenlanders PEREGRINUS" (spreekuren in Zaandam, Beverwijk, Alkmaar en Hoorn), een Buro voor Réchtshulp (spreekuren in Alkmaar, D£n Helder, Hoorn, Purmerend, Zaandam en Haarlem) of tot een adyokaat. Secretariaat van het Komité WABW: Acjyokatenkollektief Varnebroek, Putbus 98, Alkmaar, tel. 072—12 22 13. is Op 27 september heeft het bouwbe drijf P. en J. Kuyper BV, Heerenweg 167 te Heiloo, een aanvraag ingediend om een vergunning voor het bouwen van een overkapping van 17 1/2 bij 6 meter met een hoogte van 4,50 meter ten behoeve van de opslag van bouwmateriaal. Dit op het perceel Heerenweg 167. Reeds in februari 1979 heeft bureau bouw en woningtoezicht gekonsta- teerd dat men zonder in het bezit te Zijn van een bouwvergunning, met de werkzaamheden was begonnen. De bouwwerkzaamheden zijn toen ter stond van gemeentewege stilgelegd. Het toenmalige college van B. en W. heeft Bouwbedrijf Kuyper op 10 mei 1979 bericht, bereid te zijn met toepassing van artikel 50, lid 8 van de Woningwet, alsnog vergunning te verlenen-voor het betreffende bouw werk. Deze procedure is noodzakelijk omdat het betreffende perceel een achtertuinbestemming heeft, behoren de bij de woonhuizen van de Heerenweg. Teneinde aan het bouw plan alsnog medewerking te kunnen verlenen is het noodzakelijk dat voor een gedeelte van het onderhavige perceel een voorbereidingsbesluit wordt vastgesteld. De heer Visser (CDA) begreep niet dat juist een bouwbedrijf bouwt zonder vergunning. „Als iemand dat moet weten, zijn zij het, bovendien Ruimtelijke Ordening weert ambach telijke bedrijven uit de woonwijken, dus wij stemmen tegen", aldus de heer Visser. De VVD zei: gelijke monniken, gelijke kappen. Als je de één weigert^ moet je dat een ander ook doen, we stemmen tegen.". Dok de Progr. Comb, stemde tegen. Heiloo 2000 was het^er niet mee eens. ^Natuurlijk zijn we~hët~"*er niet mee e§n? dat er gebouwd wordt zonder v^gunning, maar bedrijven die van vader op zoon gaan en al zolang op e|ipn plaats gevestigd zijn, moeten die nu naar dat dure industrieterrein. Geef ze toch een kans", aldus de heer ten Hoope. Maar ondanks dit pleidooi werd het afgewezen met vijftien tegen In toenemende mate ontstaat overlast door het parkeren van auto's in de berm van de Kennemerstraatweg ter hoogte van het Heilooër bos. Met het oog op de verkeersveiligheid en het regelmatig toebrengen van schade aan de wegberm en het bos heeft het gemeentebestuur Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland gevraagd het parkeren ter plaatse te verbieden. Inmiddels is door dit college hiertoe besloten en zijn de parkeerverbods borden geplaatst. Dit betekent, dat op het gedeelte Kennemerstraatweg tussen de be bouwde kom en de Kuillaan niet meer - ook niet in de berm - mag worden geparkeerd. Voor het parkeren van auto's van bezoekers van het Heilooërbos zijn voldoende mogelijkheden aanwezig in de vorm van de bestaande parkeerstro- ken langs de Kennemerstraatweg, de parkeerruimte bij Winkelhof 't Loo en het parkeerterrein aan de Belieslaan, welke terreinen op korte afstand van het bos zijn gelegen. SPORT HEILOO UITSLAGEN BRIDGE-CLUB SANS ATOUT 26 NOVEMBER 1979 A. N-Z: 1. mw. Rootjes - Kramer 6-1/2 2. fam. Weisenborn 58-1/2 3. Nap - v.Steeg 49 4. Rootjes - Schouten 45 5. fam. Daudeij 44-1/2 6. fam. de Waal 43 B. O-W 1. Brandenburg - de Vries 68-1/2 2. fam. Mak 56-1/2 3. fam. Kaashoek 54 4. fam. Schreiber 44 5. de Winter - v.Zomeren 40-1/2 6. ds. Hulskamp - Roozen 37 B. N-Z: 1. Punt - v.d.Woude 2. Bolweg - v.Diepen 3. Haafkens - Kuijt 4. fam. Dolmans 5. Post - Tensenl 6. hh. Visser O-W. fam. Nieuweboer fam. Schaffer ds. Vos - Beerepoot ds. Feller - Stolk fam. Bakker Velserboer - v.Leeuwen2 N-Z: ds. Cornelissen - de Wild ds. v.d.Goot - Löhr ds. Dekker - Gallee Lansdaal - Vendel ds. Meijering - Smit Koersen - v.Toornburg O-W ds. Hommes - Schouten fam. Jac. de Vries ds. Kemper - Lansdaal ds. Bolweg - v.Steeg mw. Krab - Witting fam. Boersen N-Z: fam. Broksma ds. Grootes - Harreveld ds. Glorie - Zomerdijk ds. Piersma - Velserboer Post ma - v.Twuijver O-W: fam. Groeneveld fam. Tamminga Kemper - Verkleij ds. Fijma - v.Wissen mw. Bleijs - Appel (45) N-Z: fam. Toby ds. de Geus - Nobel mw. Garrltsen - v.Santen ds. Berkman - Hart 64-1/2 59 49 47-1/2 39-1/2 54-1/2 53-1/2 51-1/2 49-1/2 49 42 61 59 54-1/2 54 (45)40 31-1/2 60-1/2. 54-1/2 53 48 46-1/2 37-1/2 i 57-1/2 53-1/2 48 48 43 59-1/2' 52-1/2 50-1/2 50 37-1/2 65-1/2 54 46 45-1/2 ds. Goldsteen - Koebrugge (45) 39 O-W: fam. Slob 64-1/2 Gerssen - Zwitselaar 59 ds.Blikslager* - de Jager 50 ds. Schuiling - Spruijt 49 hh. Elders 42 Frugte - v.Staveren 36 N-Z: ds. v.Duin - Frugte 61 ds. Krul - de Vries 53 fam. v.d.Wulp 51-1/2 mw. v. Buitenen - Heideman 50-1/2 4 5. fam. Maas 34 F. O-W: 1. Bonnewit - Israels 66-1/2 2. mw. Moscou c.s. (55) 57-1/2 3. Dijkstra - Jansen 44-1/2 4. ds. Pohleij - Post 42-1/2 5. fam. Vreeswijk9 Op 23 november 1979 werd de eerste steen gelegd voor een gezondheids centrum in de wijk Oudorp. Het is een wat bijzonder centrum en zover ons bekend in Nederland nog niet gesignaleerd. In zijn normale vorm bestaat een gezondheidscentrum uit een samen werkingsverband tussen minimaal 2 huisartsen, een fysiotherapeut, maat schappelijk werk en wijkverpleeg kundigen.^ Het bijzondere van het gezondheidscentrum „Oudorp" is nu dat deze samenwerking is uitgebreid met een apotheker, een tandarts, de gemeenschappelijke geneeskundige en gezondheidsdienst en" de gemeente lijke sociale dienst. Deze kombinatie is gewenst omdat ook apotheek en tandarts, maatschap pelijke dienstverlening en openbare gezondheidszorg zich in de toekomst meer op één wijk zal moeten gaan richten en gemeenschappelijke proble men hebben. In het centrum dat door architekten- buro van Ast b.v. te Heiloo werd ontworpen, heeft iedere participant een eigen praktijkruimte gerangschikt om een patio, waarop alle uitgangen uitkomen. In het centrum worden gehuisvest: R. Gabeler, huisarts (de tweede arts wordt op korte termijn aangetrok ken); C. Out, fysiotherapeut; H. Pellikaan, apotheek Oudorp; G. Ackema, tandarts; Stichting Interkruis (deze verleent tevens huisvesting aan de stichting algemeen maatschappelijk werk Alkmaar); Gemeentelijke Sociale Dienst (gezins- en bejaardenzorg); Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst. Naar verwachting zal het gezondheids centrum „Oudorp" in september 1980 in gebruik kunnen worden genomen. Voor inwoners van de omliggende gemeenten is dit centrum mede van belang in geval van weekend- en avonddiensten. Het wordt gebouwd aan de Dommelstraat recht tegenover het einde van de Rijnstraat. FORESTERS - HANDBAL NIEUWS Heren-senioren: Foresters 1 - Watervogels 2 20-6 Dames senioren: Foresters 1 - A.V.A. 1 9-8 Foresters 3 - V.Z.V. 2 7-6 Andijk 1 - Foresters 4 4-4 Dames junioren Foresters 1 - A.V.A. 9-7 A.V.A. 2 - Foresters 2 6-11 Foresters 3 - Schoorl 1 10-1 Dames adspiranten: Meervogels 1 - Foresters 1 9-2 Berdos 2 - Foresters 2 13-5 Foresters 3 - C.S.V. 4 5-4 C.S.V. 5 - Foresters 4 18-1 Accom/K.S.V. - Foresters 5 1-11 Welpen en pupillennieuws Kolping 1 - Foresters 2 9-5 Meervogels 4 - Foresters 3 7-6 Foresters 4 - C.S.V. 2 1-7 Foresters 5 - Sporting S 2 6-6 Foresters welp 1 - Graftdijk 1 2-1 A.V.A. 2 - Foresters 2 6-11 De derde overwinning op een rij van Foresters is een feit. Nu was het A.V.A., dat in een boeiende en goed gespeelde wedstrijd van beide kanten het onderspit moest delven. A.V.A. begon goed en kwam op een 1-0 voorsprong. Dit was het sein yoor Forestérs om de mouwen eens flink opx te stropen, wat als gevolg had dat de achterstand omgezet werd in een 4-1 voorsprong. Maar A.V.A. kwam goed terug en de rust ging dan ook in met een kleine 6-5. voorsprong voor Foresters. In de tweede helft domineerde Foresters steeds meer maar kon zich niet echt losmaken van A.V.A. Toen echter A.V.A. het tempo niet meer kon bijbenen en Foresters niet verslapte, werd er een gat van vijf doelpunten verschil geslagen. Een leuke wedstrijd waarbij vooral het doorzettingsvermogen en strijdlust van Foresters de doorslag gaf tot het tot stand komen van de 11-6 overwinning. Het ligt ook in de bedoeling een afdeling herenjunioren en jongens adspiranten op te richten. Bij voldoende aanmeldingen is het rhoge- lijk om in de 2e helft veld, al te spelen. Het is ook weer mogelijk zich op te geven bij het Foresters heren senioren team, het ligt n.l. in de bedoeling een tweede team te formeren. Voor meer informatie of aanmelden, zich wenden tot B. v.d.Raa Vrieswijk 94, Heiloo. tel. 072-333199. UITSLAGEN DAMCLUB DE .BROEIKAS" Dinsdag 20 november speelde dam club de „Broeikas" tegen Bergen (B.D.C.). De uitslag zag er als volgt uit: Broeikas 1 - B.D.C. 1 7-9 Broeikas II - B.D.C. II 4-18 Na de laatste speelavond zag de stand er in de onderlinge competitie zo uit: Afd. A W. Broersen A. Broersen 8 4 2 2 10 C. de Wit 7 3 3 1 9 R. Hollenberg 7 2 4 1 8 L. Leijen 8 3 2 3 8 D. Pekel 7 1 5 1 7 M. Glas 5 3 0 2 6 D. Bruin 7 2 1 4 5 G. J. Zonneveld 8 0, 4 4 4 Afd. B. P. Beentjes 7 4 3 0 11 C. Broersen 7 4 3 0 11 P. Heine 7 3 2 2 8 A. Obij v 7 3 2 2 8 J. Zwart 7 3 2 2 8 M. Twaalfhove'n 8 3 2 3 8 K. de Ridder 8 2 4 2 8 D. Berkhout 6 0 3 3 3 J. Schut A. Buurf -U v i.*•»•- 6 0 '0. 3, 3 31 tL Afd. C. J. Wester 8 5 i 2 •1 i T. Olgers 7 4 2 1 10 P. v.Diepen 8 5 0 3 10 G. Berkhout 8 4 2 2 '10 A. Verduin 8 4 2 2 10 N. Oud 6 4' 1 3 9 B. de Jong 8 3 3 2 9 F. Zonneveld 7- 3 0 4 6 R. Laan 8 1 0 7 2 S. Admiraal 8 0 1 7 1 öëëf. Zoals kalk en fosfor onontbeerlijk zijn voor een kip om een ei te leggen, zo zijn deze stoffen onmisbaar in de voeding van onze huisdieren. Heel wat huisdieren krijgen te weinig kalk en fosfor toegediend. Zeker wanneer niet wordt gezorgd voor een voldoende evenwichtig voedingspatroon. De ge volgen daarvan merken we pas later. Soms te laat. Een tekort aan deze essentiële bouwstoffen kan zeer vervelende ziektes veroorzaken. Kalk en fosfor zijn met name voor honden en katten minstens even nodig als voor de kip en het ei. Botvorming Bij een huisdier is het vooral zaak, dat het gehalte aan kalk en fosfor in het bloed op peil blijft. Dat kalk en fosfor daarnaast nodig zijn voor de vorming van een stevig skelet zal voor de meesten onder ons niets nieuws zijn. Toch vindt die skeletvorming plaats vanuit het bloed. Krijgt het dier voldoende kalk en fosfor - en wat belangrijker is in de juiste verhoudin gen - dan staat het bloed bouwstoffen af voor de vorming van botten. Het skelet dient daarnaast ook als opslagplaats voor reserve voorraden kalk en fosfor. Zakt de kalk- en fosforspiegel in het bloed naar eente lage waarde, die niet verenigbaar is met de behoefte, dan wordt door het bloed kalk en fosfor onttrokken aan de reserve die opgeslagen is in het skelet. De mechanische sterkte van het skelet neemt af en na verloop van tijd kunnen botbreuken optreden. Vooran bij jonge dieren is de behoefte aan kalk en fosfor groot. Deze dieren in de groei hebben weinig reservevoor- raden kunnen opbouwen in het skelet. Bij oudere dieren is die behoefte aanmerkelijk geringer. Toch moeten we ook bij oudere dieren zorgen voor een goede kalk-fosfor verhouding in de voeding. Ontkalking kan al snel leiden tot een spontaan verlies van tanden, tot kaakabcessen en tot tandsteenvorm ing. Stinkende aanslag op tanden verwijderen Kalk en fosfor moeten door de darm vanuit het voedsel worden opge nomen. Daarvoor is een kleine hoeveelheid vitamine D nodig. Kalk en fosfor blijven4 niet eeuwig in het lichaam. Het is een proces van opname en uitscheiding. Dat laatst kan gebeuren via de urine en met de ontlasting. De meest typische plaatsen van uitscheiding zijn waarschijnlijk echter de speekselklieren. Kalk en fosfor vinden we dan eigenlijk continu terug in het in de mondholte aanwezige speeksel van dieren. Omdat voedsel heel wat stoffen bevat die zich met kalk verbinden, zien we op de tanden na verloop van jaren erg vaak een bruin kleurige aanslag ontstaan. Soms kan die uitgroeien tot vrij dikke koeken (meerdere millimeters is niets ongewoons). Hoe het dier dit voelt, is niet te zeggen. Wat wel overbekend is, is de hevige stank die het dier de die aanslag in zijn bek voortbrengt. Een bezoek aan de dierenarts is dan gewenst. Van tijd tot tijd zal het gebit daarna moeten worden gereinigd. Dat kan men zelf ook proberen door regelmatig het gebit van het diet te poetsen. Waar dit niet lukt, zal men wederom de dierenarts moeten inschakelen. Botbreuken genezen langzaam Bij; voortdurende tekorten aan be paalde stoffen zal de reactie in het lidhaam niet uitblijven. Een dier is wat dat betreft niet verschillend van een mehs. Een gebrek aan fosfor en kalk is het, eerst merkbaar in het skelet. Zien kunnen we dat niet. Alleen wanneer eer? eventuele botbreuk optreedt, die ahr langzaam geneest., is een tekort aannemelijk. Niet alleen genezen ze langzaam, ze ontstaan ook veel sneller. De truc is namelijk, dat het bloed er alles aan gelegen is voldoende kalk en fosfor te verwerven. Wanneer te weing via het voedsel wordt opgenomen, wordt door het bloed vooral kalk onttrokken aan het skelet. Het eerst bij de kaken. Tandkassen worden steeds ondieper, waardoor tanden en kiezen los gaan zitten. Vooral bij een forse aanslag op de tanden vindt dit proces versneld plaats. Vandaag de dag komt het.maar al te vaak voor, dat vooral honden van vier, vijf jaar al volledig tandeloos door het leven moeten gaan. Een gevolg van de afhankelijkheid van het dier van de mens, die de zorg voor de voeding op zich genomen heeft. - Er ontstaatbovendien een algehele ontregeling van het dierenlichaam, waardoorkalk terecht komt op plaat sen waar het helemaal niet thuis hoort, zoals in de gewrichten. Bewegingen worden pijnlijk en dieren zullen het niet prettig vinden als ze worden opgetild. Een dergelijke reactie kan dus een indicatie zijn dat er iets mis is. Hoeveel is er nodig en hoe geven we dat Te weinig kalk en fosfor is niet gezond. Te veel geeft ook weer ongewenste bij-effecten. De verhou ding tussen kalk en fosfor is zo mogelijk nog belangrijker dan de hoeveelheden. Een dergelijke verhou ding is nooit exact te geven. Er is altijd eenige speelruimte, waarbinnen in de behoefte wordt voorzien. Voor dieren een verhouding van tien delen kalk op acht delen fosfor als uiterst acceptabel worden aangemerkt. Enige afwijking is niet erg. Hoemeer men de beste verhouding benadert, hoe beter het voor het dier is Geven we een dier vlees, dan bevat dat meestal één deel kalk op twintig delen fosfor. Die scheve verhouding moet worden gecorrigeerd. Wanneer fabrieksmatig bereid voedsel wordt gegeven, dan is die correctie al uitgevoerd. Extra toevoeging van kalk en fosfor kan dan alleen maar schadelijk gaan werken. Bij bovendien nog een teveel aan vitamine D kunnen onherstelbare skelet-vervormingen ontstaan. Bij zelf bereid voedsel spelen het corrigeren een rol. Het meest simpele is om bij het geven van vleesvoeding ook enig beendermeel of melk te geven. In de regel eet de hond het beendermeel niet graag wanneer het als los poeder over het eten wordt gestrooid. Fosforzure kalk is in dat geval aan te bevelen. Voor een hond van twintig kilo zal dat rond de vijftien a twintig gram per dag zijn. Soms mengt men fosforzure kalk in gelijke delen. Dan moet tenminste twintig gram per dag worden toegediend, omdat melkzure kalk geen fosfor bevat. Voor katten liggen die waarden anders. Als regel kan men hanteren eén gram fosforzure kalk per kilo lichaamsgewicht. In de dierenspeciaal zaken kunnen ook voorbereide kalkmengsels worden verkregen. Meestal zijn daar ook vitamines en sporenelementen aan toegevoegd, zodat het de bereider van een zelf ontworpen honde- of kattemenu wel erg makkelijk wordt gemaakt, ten minste wanneer de juiste hoeveelheden worden aangepast aan de hoeveelheden die de toegediende voedingsstoffen al bevatten. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag is een voedingsmiddelen tabel te koop met analyses van de gewone alledaagse voedingsmiddelen. Bedenk altijd dat niets zo variabel is als de natuur, zodat geringe afwijkin gen weer opgevangen worden. Natuur lijk zijn er onder- en vooral bovengrenzen. Precies af te bakenen zijn die grenzen niet. Dat zou ook biologische nonsens zijn. Pas wel op met overdoses. Zeker wanneer vita mines bijgemengd zijn in het kant en klare produkt. Fabrieksmatig bereid dierevoer bevat een zeer evenwichtige voeding, waarbij bijvoeging absoluut overbodig is en zelfs gevaarlijk kan zijn. Kleurige beschildering van meubels, ge bruiksvoorwerpen en kleding: volks kunst zoals dat werd - en gedeeltelijk nog wordt - bedreven in Assendelft, Hindeloopen, Staphorst, Marken en Zeeland. Maar ook in Duitsland en Oos tenrijk, om slechts twee voorbeelden te noemen. Dat begrip 'kunst' in volkskunst is een wat omstreden begrip. Volkskunst wordt gemaakt door mensen die nooit het pre dikaat 'kunstenaar' hebben gekregen en daar ook geen belangstelling voor had den. Het waren ambachtslieden en boe ren die in hun vrije tijd - en boeren had den die nogal veel in de winter - hout snijwerk maakten, leer bewerkten, of met verf en penseel meubels, dekenkis ten, gebruiksvoorwerpen versierden. Deze mensen mochten dan geen oplei ding gehad hebben tot 'kunstenaar', creatief waren ze wèl. Met resolute kwaststrepen, soms ook heel precieus, maakten zij hun decora tie. Zo ontstonden voorstellingen van een primitieve kracht en eerlijkheid, zonder moeilijk te begrijpen symboliek, zonder raffinement. Hun gebrek aan theoretische kennis over schaduw, pers pectief of de anatomie werd ruimschoots vergoed door hun 'ongekunstelde' crea tiviteit. Volksschilderkunst is al heel oud, maar wordt in sommige streken ook van ons land, nog druk beoefend. Op de een of andere manier blijken we ons daartoe aangetrokken te voelen. Misschien wel omdat het iets is dat niet tot de hoogver heven culturele uitingen behoort die is De Olympische Spelen voor Gehandi capten, die volgend jaar in Arnhem en Veenendaal worden gehouden, hebben behalve hun sportieve waarde een grote positieve invloed op de bekendheid met de gehandicaptensport in Nederland. Alhoewel de actieve sportbeoefening door gehandicapten zowel als topsport als recreatief, qua organisatie geschei den is van de sportbeoefening door vali den, is de wereld van de gehandicapten geen andere dan die van de validen. Via de sport ervaart de gehandicapte dat hij niets minder hoeft te zijn dan de valide mens. Een treffende uitspraak van de door polio getroffen Amsterdamse Marijke Ruiter luidt: "Een gehandicapte moet niet thuis achter de geraniums blijven zitten" en zij onderstreepte dit door in Toronto zeven gouden medailles bij elkaar te zwemmen. Zij wilde zeilen en leerde het, zij wilde basketballen en leerde het. Marijke is thans zo in de maatschappij geïntegreerd, dat haar handicap bijna wordt vergeten. De gehandicaptensport in Nederland is duidelijk op de goede weg. De activitei ten van de sportbonden en verenigingen voor gehandicapten zijn de laatste jaren verveelvoudigd en daarmee ook de kan sen van gehandicapten om actief hun favoriete sport te bedrijven. Maar er is nog veel te doen. In ons land zijn 800.000 gehandicapten(l), waarvan er 80.000 medisch gezien aan sport zouden kunnen doen. De achterstand op niet-gehandicapten is onaanvaardbaar groot en dient snel te worden ingelopen. Daarvoor is geld nodig. Geld voor de organisatie van de Olympische Spelen voor Gehandicapten, voor de Schaakolympiade, maar ook voor speciale sporttoestellen, aangepast spelmateriaal, accommodaties, enz. Een deel van dat geld kan er nu komen, van het Nederlandse volk via TeleBingo. De opbrengst van dit televisieprogram ma zal voornamelijk worden geschonken aan de Stichting Nationeel Fonds Sport Gehandicapten, die daarmee de volgen de evenementen en organisaties finan cieel zal ondersteunen. Olympische Spelen voor Gehandicapten Op 21 juni wordt op Papendal het start sein gegeven voor de 6e Olympische Spe len voor Gehandicapten. Er worden zo'n 2000 sporters uit 43 landen verwacht, niet alleen de rolstoelers maar ook drie andere grote groepen, namelijk de visu eel gehandicapten, de amputé's en de spastici. Voor het vervoer van de deelnemers en begeleiders van het Olympisch dorp naar Papendal, de Rijnhal of naar het Valleidal in Veenendaal, staan 50 aan gepaste busjes klaar, waarvoor 130 chauffeurs nodig zijn. Gehandicapte supporters kunnen rekenen op nog eens 80 busjes. Als de spelen eenmaal draaien zijn er 1600 mensen in touw om het eve nement goed te laten verlopen. voorbehoudèmdian een beperkt aantal talentvolle kunstenaars. Bovendien is het levend verleden en als zodanig past het in de nostalgische trend van deze tijd. Hoe dan ook de volksschilderkunst spreekt aan, krijgt weer meer belangstel ling. Niet zozeer passief als een zekere verzamelwoede, maar vooral ook aktief. Tal van volksuniversiteiten en creatieve cursussen nemen de volksschilderkunst op in het lesprogramma. Als het 'afkij ken' van de oudere generatie niet meer mogelijk is, dan zullen we echt les moeten nemen. Helemaal vanzelf gaat het niet. Het 'geheim' van de volksschil derkunst schuilt in de penseeltechniek. Bloemen - vaak het hoofdmotief in de volkskunst - worden op een geijkte, tra ditionele wijze geschilderd. Het is niet zo moeilijk deze techniek in de vingers te krijgen, maar enige oefening is wel nodig. In dit verband is het wellicht nuttig te wijzen op het boekje 'Volksschilder kunst uit Nederland, Zuid-Duitsland en Zwitserland' door Michel Spohr, m.m.v. Piet Eskes. Het is te koop in winkels voor (kunst)schildersmaterialen, in kan toorboekhandels en warenhuizen. In dit boekje wordt vooral de penseeltechniek, stap voor stap, in meer dan dertig voor beelden duidelijk voorgedaan. Voor het schilderen volgens de traditio nele technieken is een aantal speciale kleuren nodig. Ook die zijn in de han del: Talens levert kleine en grote assor timentsdoosjes en losse potjes van 50 ml; een aantal specifieke ondergrondkleuren is er in potten van 330 ml. Volksschilderkunst is niet moeilijk te leren. Onze voorouders zijn er ook ijve rig mee bezig geweest, zonder dat zij een speciale opleiding hadden genoten. We kijken het nu weer van hen af, maar dan moeten we ook wel van hen leren dat we er regelmatig mee bezig moeten zijn. Oefening baart kunst, ook volksschil derkunst.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 4