fSi? Jb I Nederland huldigt zijn Canadese Bevrijders Zeg 'ja'...dan bloeien ook uw tulpen 't volgend voorjaar in Canada! II II ALGEMEEN NIEUWS l=l*l=l*l=l*l=l*l=l*l=l+l=l*l=l*l=l*l 1=1 1*1 1=1 1*1 1=1 1*1 1=1 1*1 1=1 1*1 1=1 1*1 1*1 1*1 1=1 1*1 pksméhi Uiei\jubileum niet om te huilen Wat gebeurt er als u meedoet? Hoe kunt u meedoen? Wilt u nog meer weten? IH1 Nederland viert binnenkort - in dankbaarheid- de 35ste verjaardag van zijn bevrijding. O.a. door 1250 Canadese oudstrijders gastvrij te ontvangen. Vele tienduizenden andere Canadese oorlogsveteranen blijven echter thuis. Laat merken dat u ook hen niet bent vergeten! Doe mee aan de nationale manifestatie "Thank you Canada". T. U ontvangt naam en adres van een oud-strijder plus tw^e oorkonden. Een om ingevuld en ondertekend zelf naar Canada te sturen, b.v. met een briefje of foto, als blijvend bewijs van uw dankbaarheid. Een om zelf te houden als historisch aandenken. 2. U draagt bij aan de ontvangst van de 1250 oudstrijders. 3. Een pakket met 50 bollen van oranje-rode tulpen wordt door ons Comité rechtstreeks naar 'uw' oud-strijder verzonden. Maak nu f28,- over op bankrekening 56.01.26.085 of op postgiro 202010, t.n.v. "Tulpen voor Canada", Hillegom, of stuur een ingevulde en ondertekende betaalkaart ad. f28,- aan: "Tulpen voor Canada", Postbus 172, 2180 AD Hillegom. Vraag in dat geval ons vouwblad aan! Met veel interessante feiten en historische foto's over de prestaties van het Canadese Bevrijdingsleger in Nederland. Maak dan voor porti en verzendkosten f 1,50 (extra) over! UITKIJKPOST 1 MEI 1980 "fotttBSgtf P Op 1 mei 1980 bestaat de Groot en Slot 25 jaar. Dat betekent 25 jaar lang aktief in de jj 'groene sektor'. Van proffessioneel i uienzaad tot vaste planten voor de tuin. f Het bedrijf gelegen aan de Westerweg 5 tussen Heerhugowaard en Alkmaar is 'J uitgegroeid tot een vooraanstaand jj bedrijf in deze groene sektor. j Eigenlijk gaat het begin nog verder te- J rug dan 25 jaar. Omstreeks 1920 j verkreeg de tuinder Cornelis de Groot i uit Broek op Langedijk van zijn schoon- 'J vader een ui, een zgn. Noordhollandse jjj strogele. Deze ui werd een veelge- ïj vraagd soort. Twee zoons t.w. Corne- J lis jr. en Jacob, zelf ook zelfstandig tuinder in het Geesterambacht. Uiter- 5 aard kool telend en ook bloembollen, vonden dat deze ui niet het einde was 5 en namen er proeven mee. Het advies om de ui eens in te sturen voor de i proeven van de Stichting Nederlandse S Uienfederatie (SNUIF) werd gehono- reerd met de inschrijving op de Neder- landse Rassenlijst onder de naam GRO- BOL. Dit was in 1951. ïj Ze begonnen zaad te telen en te ver- g kopen in het belangrijkste uien- 5j gebied toendertijd Zeeland. Na het overlijden van Cornelis de Groot sr. jj besloten Cornelis jr. en Jacob de Groot en zwager Jan Slot hun zelfstandige tuindersbedrijven onder te brengen in één firma: de Groot en Slot. We schrijven dan 1 mei 1955. Een jaar later namen ze de zaadhan- del over van C. de Boer Wzn. te Zd.-Scharwoude. De taken werden ver- ideeld: Cornelis trok de handelskant, Jacob ging verder met de uien en Jan ging door met de kool en de bloem- I bollen. Er werden nieuwe veredelingswegen ingeslagen. Zij gingen zich toeléggen op de hybridisering van de ui. Een lan ge en moeizame weg, want na onge veer 20 jaar werd de eerste hybride ui op de markt gebracht. Van toen af ging het snel. Er kwam een samenwerkingsverband alleen op het uiengebied met Jacob Jong uit Noord- Scharwoude. Momenteel worden er 5 hybriden op de markt gebracht. Enkelé jaren geleden kwam de fusie tussen Beemsterboer N.V. te Warmenhuizen en Jacob Jong tot stand, waardoor de uienrassen van Beemsterboer ook in de samenwerking ingebracht werden. De uienrassen uit deze kombinatie zijn toonaangevend geworden, niet al leen in Nederland, maar ook ver daar buiten. TUINCENTRUM Het is nu HVi jaar geleden dat het tuincentrum aan de Middenweg te Heerhugowaard werd geopend. Be- gonnert werd met 300 m2 kas en buiten nog eens 700 fn2. Thans is dit komplex uitgegroeid tot het grootste boven het IJ, met 1600 m2 kasopp. en ongeveer 7.000 m2 buitenverkoopopp. De klanten komen uit de wijde omtrek om hier alles te vinden zowel voor de tuin als voor de vensterbank. 400 m2 kasopp. is n.l. gereserveerd voor een permanente kamerplanten show. Parkeren is geen probleem er is ruimte voor 100 auto's. Een onderdeel van het tuincentrum is de hoveniers- dienst voor de aanleg en het onderhoud van tuinen zowel voor partikulieren als bedrijven en instellingen. SINDS ENIGE JAREN IS ER OOK EEN AFDELING INTERIEURBE PLANTING: Dit houdt in de aanleg en het onder houd van plantenbakken in kantoren, showrooms etc. Men heeft een systeem bedacht, waardoor maar lx per 3 we ken water gegeven behoeft te worden. Dit spreekt velen aan. De in het winkelcentrum Middenwaard gélegen blobmsierkunstzaak van de Groot en Slot viert dit jaar haar eer ste lustrum. Vanuit deze zaak worden vele bloemstukjes en plantenbakjes geleverd, eventueel kan men via de FLEUROP-organisatie ook naar familie of kennissen in het buitenland een bloe metje verzorgen. Een geheel anderè tak is de gewasbe scherming. Een team van vertegen woordigers is dagelijks op pad om de land- en tuinbouwer in deze regio te adviseren bij het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen. Door de servide, goede- adviézëff en snelle, levertijden, is de *groot|jjft> Siqt één van de belangrijkste leveranciers in deze streek geworden. De Groot en Slot is in de afgelopen 25 jaar uitgegroeid tot een veelzijdig bedrijf met bijna 50 vaste medewerkers en in het seizoen nog enige tientallen losse seizoenwerkers, aldus een bij drage leverend aan de werkgelegen heid in deze omgeving. De jubilea zullen uiteraard niet zomaar voorbijgaan. Er is een uitgebreid feestprogramma vastgesteld met onder meer een tuinmeubelshow, een maaier show en een hobbykasjes en tuinhuis jes-show, met als afsluiting op 5 mei een komplete braderie. Terwijl op 1 sept. a.s., na alle drukte, voor alle medewerkers een feestdag op het programma staat. RAADSVERGADERING Op de raadsvergadering van j.l. don derdag werd besloten de verbindings weg tussen de Zeeweg en de Westerweg langs het nieuw te bouwen Postkantoor de naam Matthijs Zonder- huisweg mee te geven. De betreffende weg ligt in de onmiddel lijke nabijheid van de Stationsweg waar, vroeger de verzetsman Matthijs Zonderhuis heeft gewoond. Matthijs Zonderhuis werd in de nacht van 2 op 3 sept. 1944 door de bezetters lafhartig in zijn woning doodge schoten. Om zijn naam voort te laten leven werd besloten de nieuwe ver bindingsweg bij het Postkantoor naar hem te vernoemen. "NIEUW LEVEN" Tevens werd besloten de gemengde zangvereniging "Nieuw Leven" sub sidie toe te kennen "Nieuw Leven" dat dit jaar haar 35-jarig jubileum viert, wil op 25 nov. van dit jaar een jubileumconcert geven. Naast te ver wachten rijks- en provinciale subsi die ad resp. 3500,- en 1000,- verzoekt "Nieuw Leven" ter financiering van het geschatte exploitatietekort van in totaal 17.500,- een gemeentelijke subsi die van 5000,-. In voorgaande jaren varieerde het gemeentelijke con certsubsidie voor "Nieuw Leven" van 2500,- tot 3500,-. Het thans door "Nieuw Leven" gevraagde sub sidiebedrag, dat duidelijk hoger ligt dan eerder genoemde bedragen, houdt voornamelijk verband met hogere or- kestkosten. Gelet op het feit dat be doeld concert van algemeen cultureel belang is voor de Heilopse inwoners en het concert in het teken staat van het 35-jarig bestaan van "Nieuw Leven", werd besloten groen licht te geven voor het subsidiever zoek van Nieuw Leven. TULPEN VOOR CANADA Om een bijzonder accent te geven aan de 35ste verjaardag van de bevrijding, heeft het Nationaal Comité "Thank you Canada" de taak op zich genomen om 1250 Canadese oud-strijders uit te nodigen om naar Nederland te ko men. Als uiting van dankbaarheid, vriend schap en verbondenheid jegens die Canadezen, die zich ook ingezet heb ben voor de bevrijding van ons land maar niet kunnen worden uitgenodigd, heeft voornoemd Comité het voorstel gelanceerd dit jaar tulpenbollen, als symbool van Nederland, te zenden naar Canadese veteranen, gemeenten, als mede vrienden en nabestaanden van hen, die op Nederlandse oorlogskerk hoven begraven liggen. Dit initiatief zal onder verantwoordelijkheid van het Comité worden uit genodigd door de Projectgroep "Tul pen voor Canada". In de ogen van de comité-leden is het zinvol gebaar indien de Nederlandse Gemeenten naast particulieren, bedrij ven en scholen, aan Canadese gemeen- teneen bollenpakket aanbieden. Eén pak bestaat uit 1000 bollen van oranje rode tulpen. De kostprijs bedraagt incl. verpakking, verzending etc. 380,-- per pakket OUDERENKOOR BEHAALDE WEER EEN EERSTE PRIJS! Royaal met 328 punten Het ouderenkoor van Heiloo behaalde vrijdag in Beekbergen weer een eerste prijs! Royaal met 328 punten. Nodig waren 300 punten. De vreugde was groot vooral omdat het koor de laatste tijd wat verzwakt was. Dit kwam sterk tot uiting op de zangersdag van ^de V.A.R.A. te Beverwijk, op maandag 14 april. Toen moest men genoegen nemen met een goede tweede prijs. Er is na die tijd nog hard gewerkt aan de voorbereiding voor dit concours waaraan niet over vier dagen verdeeld, ruim 80 bejaarden - koren deelnamen. Dirigente mevr. Mooijen-Dik koos als uit te voeren werkjes: Des winters als het regent" en ,,Een karretje wat op de zandweg reed". Het eerste een lang niet gemakkelijk te zingen werkje. Bijzonder gezellige sfeer Het was begrijpelijk dat na dit opval lende succes, er een bijzonder gezellige sfeer heerstetijdens het goed verzorg de diner in restaurant ,,IJsselmeer" te Harderwijk. De heer Majolée, welke als reis leider en organisator optrad (evenals voor het ouderenkoor Huiswaard (Alkmaar) waarvan Mevr. Mooyen eveneens dirigente is) feliciteerde beide koren met het behaalde succes. Het koor uit Alkmaar behaalde name lijk nog meer punten dan dat uit Heiloo, namelijk 341 punten, het hoogste aan tal van de groep waarin het koor was ingedeeld. Dus een klinkende eerste prijs. Voor- en na het concours reed men door de prachtigste delen van Utrecht en Gelderland. Zo onder andere door de bossen rond Vierhouten en Otterlo- Hoenderlo. Na een prettige en succesvolle dag toog men dan ook huiswaarts. GROOTSE BRADERIE OP 5 MEI Ter afsluiting op de feestelijkheden rondom het 25-jarig jubileum van tuin centrum de Groot en Slot B.V. te Heer hugowaard, organiseren zij een gewel dige braderie. Op het terrein van het tuincentrum aan de Middenweg Al komen ongeveer een 30 kramen te staan. Deelnemers aan deze braderie zijn o.a.: De Heerhugowaardse Amateurkunste naars, waaronder tekenaars, schilders. Verder komt er nog een spinster, een kaasboer, een pottendraaier en een sieradenmaker. Ook zijn er stands met meubelen, isolatiematerialen, munten, antiek etc., etc. Natuurlijk is het tuincentrum zelf ook geopend, de winkel gaat echter pas om 13.00 uur open, zodat U ook voor uw plantje of heester terecht kunt. Het belooft maandag a.s. een gezellige drukte te worden bij de Groot en Slot B.V. De braderie begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. j KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE AFDELING HEILOO Zaterdag 10 mei gaat onze excursie naar het Kroondomein in Gelderland. Dit Kroondomein is - tesamen met het aangrenzende staatsdomein - met een oppervlakte van 10.300-hec. het groot ste aaneengesloten Nederlands natuur gebied, met ongekende schoonheid. Ongeveer 3000 ha is vrij te betreden, 3000 ha is beperkt toegankelijk, de rest bestaat uit zogenaamd rustgebied waar geen enkele bezoeker wordt toe gelaten. Voor ons excursiegezelschap hebben wij toestemming gekregen om met de bus een rit door dit rustgebied te maken. Het is een 2Vi uur durende tocht onder leiding van een gids. Er bestaat een reële kans dat we hier groot wild zoals herten, moeflons, wilde zwijnen en reeen zien. Na deze safari gaan we de in wendige mens versterken met een uit- Igebreide koffietafel. Als sluitstuk van deze dag kozen we paleis Het Loo waar we in de koetshuizen jachtwagens, sle- r den, ouderwetse automobielen en kost baarheden uit het bezit van H.M. de Koningin konden bewonderen. ®We zijn 6.30 uur weer thuis. De deelnemersprijs voor deze unieke reis is slechts 37,-- p.p. "'[voorleden. Niet-leden betalen 45,-. inbegrepen zijn: busreis, 2x koffie tafel, entrees en tip chauffeur. -n SPOEDIG AANMELDEN - ook als u per giro betaalt 234927 tnv. J. Knip, Bergen bij een van onderstaan de adressen: mevr. Tolk, Sarturnusstr. 76, Alkmaar, tel. 072-112315 (na 3 uur). :>TS. J. Knip, Middengeestw. 2, Bergen, tel. 02208-2824. G. Stam, Wilhelminastr. 18, Egmond tan Zee, tel. 02206-2330. Mevr. Diemer, Kostvèrlorenstr. 29, t rN.Niedorp, tel. 2261-1535 C. Kamer, Heerenweg 108, Heiloo, tel. ^072-333523. VERTREKTIJDEN: Alkmaar Molenbuurt 6.15 uur Alkmaar Bergerw. t/o hhs. 6.20 uur Bergen Plein 6.30 uur Egmond ad Hoef Raadhuispl. 6.40 uur Egmond aan Zee VVVkantoor 6.45 uur Egmond Binnen Café Swart 6.50 uur Castricum voor Station NS7.00 uur Alkmaar Str.w. ïheilooerd. 6.30 uur Heiloo Witte Kerk 6.40 uur JEUGDLIDMAATSCHAP DIERENBESCHERMING Sinds 1 jan. 1980 kunnen jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar jeugdlid van de Dierenbescherming worden.De be doeling van dit jeugdlidmaatschap is om hen al in een vroeg stadium bij het werk van de Dierenbescherming te betrekken. Meestal toont de jeugd zelf al veel belangstelling voor dieren en dierenbeschermingswerk, soms doet ze ook enthousiast mee aan bepaalde acties ten behoeve van de dieren. Het jeugdlidmaatschap wil deze belang stelling verver ontwikkelen. Om te- beginnen zullen de jeugdleden 6 x per jaar een eigen jeugdblad ontvangen waarin actuele onderwerpen worden behandeld, waarover ze eventueel werkstukken kunnen maken, en waarin acties worden aangekondingd waaraan ze kunnen meedoen zoals handtekeriin- genacties tegen de jacht op ganzen, zeehonden en (in de komende maan den) voor de afschaffing van de leg batterijen in de EEG. In het jeugdblad zal ook telkens verslag worden uit gebracht over de activiteiten door en voor jeugdleden in de 134 over het gehele land verspreide afdelingen van de Dierenbescherming. Verder kunnen jeugdleden nuttig werk ver richten binnen de eigen afdeling o.a. door mee te helpen aan wintervoe- dering, tentoonstellingen, dierendag, verkoop van artikelen. Daarnaast is het uiteraard de bedoeling om de kinderen d.m.v. films,v lezingen, be zoeken aan asiels en bepaalde evene menten kennis en inzicht bij te bren gen inzake het dier, de natuur en de- bescherming van beide. De Dierenbe scherming zal trachten hierbij zoveel mogelijk samen te werken met andere jeugdorganisaties. Wat er tenslotte in de praktijk met de jeugdleden ge daan zal worden zal per afdeling en bin nen de afdeling zelf per plaats sterk verschillen. Dit is afhankelijk van de jeugdleden zelf en vooral van de vol wassen leden die aan kleine groepjes jeugdleden enige leiding moeten geven en zo nu en dan iets met hen moeten ondernemen. Aan dergelijke mentoren heeft de Dierenbescherming nog grote gehoefte. Het jeugdlidmaatschap bedraagt 15,- per jaar. Nadere inlichtingen hierover kan men verkrijgen bij: Mw. H. Geutskens, tel. 072-336180 Heiloo en Mw. M. Bakkum, tel. 02205-1806, Limmen. overweging dat de financiële middelen van de gemeente afhankelijk zijn van de gemeente-grootte, hoopt het Comité dat grotere gemeenten meerdere bol- lenpakketten schenken. Het ligt in de bedoeling dat de gemeen ten, die aan het project deelnemen, worden opgenomen in één herden kingsoorkonde, welke door de ambas sadeur van Nederland in Canada zal worden overhandigd aan de Minis ter-President van Canada. Naar de mening van de raad verdient het initiatief van het Nationaal comité "Thank you Canada" om, ter gele genheid van de 35ste verjaardag van onze bevrijding als blijk van dank baarheid en verbondenheid tulpen pakketten te zenden naar Canada, ondersteuning. Er werd dan ook be sloten het project "Tulpen voor Ca nada" te steunen in de vorm van het schenken voor twee bollenpakketten van in totaal f 760,--. OOK DAT KON IN DE OORLOGSJAREN.... Najaar 1944. Op een gammele fiets met om het achterwiel een stuk auto band en vóór een autoped wieltje, kwam ik met tien kilo aardappelen terug uit ,,de Noord". De oogst was niet groot, maar thuis zou ik ongetwij feld enthousiast ontvangen worden. Als ik flink doortrapte, kon ik voor don ker nog in Haarlem zijn. Helaas sloeg in Heiloo het noodlot toe. Op de Straatweg vóór boekhandel Bakker gaf mijn voorwiel de geest. De fietsenmaker had geen tijd om me te helpen en daar stond ik, niet wetend hoè nu verder te gaan. Zelden daarna heb ik me zo eenzaam en verlaten gevoeld als op die najaarsdag in Heiloo. Misschien heeft het daarom zo'n indruk op me gemaakt, dat er een meis je aan kwam fietsen met een melkbus- je aan het stuur. Ze stapte af, vroeg wat de problemen waren en bood spontaan aan om met haar mee te gaan naar hun melkzaak op de Nic. Beetsweg. Daar was wel een handige broer, die de fiets weer rijklaar kon maken. Bij haar thuis werd ik direct in de kamer genodigd en daar onthaald op een paar eigen gebakken boterhammen en een groot glas melk. Het meest luxueuze diner van nu, kan niet lekkerder .smaken dan die boterhammen van toen. Ondertussen was mijn fiets weer opge lapt en uitgezwaaid door de gastvrije familie begon ik aan de laat ste 30 km. Bij de Velserpont was geen voedselcontrole en mèt mijn zakje aard appelen kwam ik veilig thuis. Nu mijn kinderen inHeiloowonen, pas seer ik vrij regelmatig de Nic. Beets weg. En steeds betrap ik me er op, dat die toch eigenlijk zo onbelangrijke gebeurtenis uit 1944 zó scherp in mijn herinnering blijft voortleven. Zou dat komen door de boterhammen met het glas melk, waardoor ik de kna gende honger even vergat? Of heeft de warmte van dat eenvoudige melkboerengezin me toen zo diep getroffen? Ik denk het laatste! Het melkmeisje van toen, zal nu de vijftig al wel gepasseerd zijn. Misschien heeft ze zich in die borlogs- winter nauwelijks gerealiseerd, wat «ze deed. Ik ben haar er echter nog altijd dank baar voor! Naam en adres bij redaktie bekend. TENTOONSTELLING 4 HOBBY -FARM Afgelopen zondag vond de jaarlijkse tentoonstelling weer plaats. Ondanks het mooie weer kwamen er vele mensen kijken naar wat er het afgelopen Hobby-farm seizoen allemaal door de kinderen gemaakt is. Naast ouders zijn er ook heel wat be langstellenden geweest. Er was voor de kinderen nog een prijsje te winnen door te raden hoeveel knik kers er in de pot zaten. Niemand had het precies geraden. Het waren er 138. Diegene die er het dichtst bij zaten waren Annemarie Kleiber met 139 knikkers, en Cathy Zonneveld met 137. Dames gefeliciteerd! Het prijsje word zo gauw mogelijk bij jullie gebracht Bij de informatie-stand kwamen een paar aanmeldingen binnen voor het volgend seizoen. U kunt uw kind(eren) van 6 tot 12 jaar nog opgeven, liefst zo gauw mogelijk, bij mevr. A. Gerrits, Op de Wieken 27, tel: 331253. De kos ten zijn 6,-- per maand. Voor het nieuwe seizoen kunnen we ook nog wat nieuwe leiding gebruiken op één van onze avonden, maar met name voor de woensdagmiddag. Diegene die interesse hebben en ouder zijn dan 16 jaar, kunnen zich opgeven bij: Joop Vermeij, De Vang 3 Heiloo, tel: 332566. Hopenlijk kunnen wij u, óf één van uw kinderen terug zieri in het volgend seizoen. Tot dan! Hobby-farm. SCHOOLVERLATERSCAMPAGNE 1980 VAN START Ruim 95% van de rond 240.000 school verlaters die vorig jaar op zoek gingen naar werk heeft op het ogenblik een baan. Een ongeveer evengroot aantal jongeren doet dit jaar deze belangrijke stop. Omdat het niet voor alle school verlaters gemakkelijk zal zijn direct aan de slag te komen begint het ministerie van Sociale Zaken begin april weer een grote voorlichtingscampagne om hen daarbij te helpen. Het startschot voor deze campagne is op 1 april door minis ter Albeda, gelost tijdens een perscon ferentie in Den Haag. Het doel van de actie is tweeledig. Enerzijds worden de schoolverlaters aangespoord zich in een zo vroeg mogelijk stadium te komen oriënteren op hun mogelijkheden op de arbeidsmarkt door een kijkje te nemen bij het arbeidsbureau. Aan de andere kant wordt de werkgevers gevraagd de komende maanden zoveel mogelijk vakatures te melden bij het arbeids bureau. De voorlichtingscampagne bestaat uit verscheidene onderde len. De schoolverlaters worden onder meer benaderd via een televisie spot (Postbus 51) advertenties, stickers en het radioprogramma Vast en Zeker. Schoolverlaters die het arbeidsbureau bezoeken, krijgen daar de nieuwe edi tie van de Werkwijzer voor jongeren' en een ,Info' met tips om sneller aan de slag te komen. Deze tips worden ook in een oplaag van 100.000 uitgereikt aan voor hun eindexamen geslaagde scholieren. In de vakanturebank op het arbeidsbureau kunnen schoolverla ters zelf zoeken naar banen die op dat moment beschikbaar zijn. In het kader van de schoolverlaters campagne wordt ook eén groot aantal affiches verspreid. Deze zijn o.a. toe gezonden aan scholen, openbare biblio theken en arbeidsbureaus. De werkgevers worden benaderd via een advertentiecampagne en via een persoonlijke brief van minister Albeda. Vanuit de arbeidsbureaus zal ter plaat se zoveel mogelijk op de landelijke cam pagne worden ingespeeld. Samenwerking met O. en W. In het cursusjaar 1979/1980 hebben 1500 leerlingen deelgenomen aan de (schakel)cursussen Jeugdige Werklo zen. Deze hebben het doel de kansen op een baan te vergroten voor jeugdige werklozen die moeilijk aan de slag komen vanwege een gebrekkige voor opleiding. Deze experimentele cursussen in 1976 door het ministerie van Sociale Zaken opgezet in samenwerking met het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen, krijgen met ingang van 1 augustus een definitief karakter. Het plan is de cursussen uit te breiden met een nieuw type, speciaal bedoeld voor 'uitvallers' (drop-outs) onder de jong ste categorie schoolverlaters: de 16-18 jarigen met name de partieel leerplich tigen. In het nieuwe type cursussen wordt het accent gelegd op het opdoen van werkervaring bij bedrijven en in stellingen. De cursussen worden gege ven aan de Streekscholen voor Beroeps begeleidend Onderwijs. De leerlingen ^yorctan geselecteerd uit a de cliënten* van ae arbeidsbureaus. w* MET DRIE ONS MATRAS OP REIS Sinds kort is in warenhuizen en sport en kampeerzaken een nieuw soort cam ping-matrasje te koop, dat ideaal is voor kampeerders, en trekkers, omdat het zeer compact, vederlicht (ongeveer drie ons) en sterk kou- en vochtwerend is: de Compact-O-Mat kampeermat. Deze nieuwe slaapmat, een Nederland se vinding, heeft zijn unieke eigen schappen vooral te danken aan de ge bruikte materialen: een aluminium coating, die werkt als een warmte- isolerend schild en hecht verlijmd is met een laag geïmpregneerd katoen met hoogwaardig polyesterschuim in de kwaliteit van 35 kg/m3. Dit biedt de nodige zachtheid tegenover een mini maal volume, waardoor het matrasje slechts ca 300 gram weegt en heel klein (ca 26x10 cm) opgerold gemakke lijk in iedere rugzak en zelfs in een beetje wijde jaszak kan worden meege nomen. Uitgerold meet het vier millimeter dik ke matrasje 190x60 cm. Aan het hoof- einde bevindt zich een opgestikte hoes, die kan worden opgevuld met kledingstukken, waardoor een hoofd kussen (en tegelijkertijd veilige berg plaats voor geld en waardevolle voor werpen) wordt gevormd. De winkel prijs bedraagt 29,50 en er is ook een zwaardere uitvoering met een dikte van tien millimeter, die 49,50 kost. Niet alleen handig voor kampeer ders, maar ook voor jeugdige oplucht- toeristen en zomerse veerbootreizigers. HANG DE VERSIERDER UIT! De algemene gedachte is, dat bloem schikken een kunst is die je meester moet zijn om op dat gebied iets voor elkaar te kunnen boksen. Dat valt een voudig te weerleggen: Bloemschikken kan namelijk zeer eenvoudig zijn en met weinig kosten kunt u heel veel plezier aan de door u gekochte bloe men beleven. Uiteraard kunt u niet gaan schikken met l£ge handen. Nodig zijn: bloemen, een schaal, vaas of bakje of een ander voorwerp waarin u uw bloemen wilt verwerken. Verder het materiaal om de bloemen in te prik ken, zoals bijvoorbeeld een steek- schuimprikker, een bloemenprikker (u weet wel, met de naalden) of oasis, (steekschuim dat water vasthoudt). Een behoorlijk mes moet u ook bij de hand hebben en verder wat dun draad om eventueel de bloemen of ander te gebruiken materiaal in een vorm te zetten, hiervoor wordt veelal hét zoge naamde anjerdraad gebruikt. Met wat fantasie kunt uzelf velerlei stukjes maken, die alnaargelang de gewenste vorm aan enige basisregels moeten voldoen om het juiste resultaat te kunnen bereiken. Laten we nu eens de zogenaamde ronde schikking nemen. Deze wordt toegepast bij de steeds meer in zwang rakende tafelstukjes, die voor een werkelijk feestelijk gezicht op tafel zorgen. Een ronde schikking moet van alle kanten bekeken kun nen worden. Als basis kunt u een stuk met water volgezogen steekschuim in een schaaltje doen. Met vijf afge sneden bloemen geeft u de hoofdvorm van het stukje aan en wel door één bloem in het midden vertikaal te plaat sen en in de vier zijkanten horizontaal. Er ontstaat een denkbeeldige halve bolvorm, waarbinnen u de rest van uw bloemen verwerkt. Iets dergelijks is te realiseren met allemaal dezelfde bloemen, doch uiteraard is het resul taat nog veel leuker als u wat andere materialen (b.v. takjes) of andere bloe men mee verwerkt. Let u er wel op, dat het stukje niet te kolossaal wordt. Daardoor zal het beslist niet mooier worden. Niet dat grote bloemstukken niet fraai zijn. Het tegendeel zouden we willen zeggen. Maar men kan der gelijke imposante stukken nu eenmaal niet voor elk doel gebruiken, zeker niet op de tafel. Onderwgs-Arbeidsmarktbeleid Per 1 augustus gaat ook een 10-tal projecten van start die traditionele jongensopleidingen toegankelijk moeten maken voor meisjes. Het gaat hier om opleidingen electrotech- niek '[VEV], installatietechniek [Gawalo], meubelmaker [Stichting Hout], schilder [SVS] en montage bankwerker [SOM]. Voor de groep langdurig werkloze jeug digen is overigens reeds geruime tijd de loonkostensubsidie jeugdigen 650,-- regeling] en de werkge- legenheidverruimende maatregel [sinds 1 februari 1979] van kracht. W' Tulpen voor Canada is een project van de Stichting Nationaal Comité Thank you Canada Beschermvrouwe: Hare Majesteit de Koningin.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 12