Direkt-klaar-foto's „Stomme" films Zelf kleurafwerken Wenskaarten Feestartikel Prettige fotosferen f/7/ws met geluid Nu makkelijker dan mart/wit Foto in duplo Belichten Prominent l Omdat pocketkamera's eigenlijk te klein zijn voor uw handen en licht van gewicht, waren on- t scherpe foto's door bibberen mogelijk. Een paar jaren geleden vond Kodak echter de oplossing (i i een handvat, dat tegelijk het deksel vormde. Flitsgemak was de volgende stap. Zo ontstond dr n.euwste ,,pockt t een Photokina '80 introduktie die er mag wezen; overigens van dezelf- Uniek is de aan/uit eigenschap van de ingebouwde flitser. Net volgens de basisgedachte ach ter de planschets van de kamera, bepaalt de uitgebrachte versie ook automatisch of er wordt geiUtst. Model Iele Ektralite 600 bezit zowel een tele- als normaal objektief. Via de telelens kun' u dichterbij fotograferen dan met andere pocketkamera's. Objektief" gezien blijkt hij dus beter! Kodak ontwierp het toestel ergonomisch. Het ligt goed in de hand en vereist van u geen kennis van technische zaken zoals diafragmeren. Scherpstellen blijft bij gebruik van de gewone ff (fi xed focus)-lens onnodig. Bij het tele-objektief stelt u de afstand, aan de hand van verlichte sym bolen in de zoeker, door een schuifje in. Verder dient u slechts de ontspanknop in te druk ken. Objektief Techniek Proef Mislukt Close-up Flitsen Ontwikkeling MM vy M| 11111111111ili'i- v -x Niemand anders dan uzelf weet eigenlijk wat u met een bepaalde eigen foto wil uitdrukken en daarom verheugt het zelf afwerken van negatieven of dia's zich in een toenemende belangstelling. Uit on derzoeken blijkt, dat inmiddels 250.000 gezinnen over vergrotingsapparaten be schikken. Telkens meer mensen maken hun belichtingen op kleurenpapier, want kleur heeft z'n geheimzinnigheid afge- schudt en voorgoed. In principe is elk zwart /wit vergrotingstoestel bruikbaar voor latente kleurafdrukken. Revolutio naire ontwikkelingen zijn debet aan het verdwijnen van een specifieke donkere kamer, terwijl het voor kleurenfoto's benodigde proces nu nog slechts twee baden inhoudt. U ontwikkelt lichtdicht in een speciale trommel, bekend onder de naam ontwikkelkoker. Vooral voor de beginnende kleurwerker valt het zelden mee om precies te achterhalen welk gereedschap Jhij/zij het beste kan gebruiken. Om dit probleem te ondervangen brengt Kodak sinds enige tijd twee hobby boxen (startsets) op de markt. Zowel voor dia's als kleurennegatieven bestaat er één en met juist op elkaar afgestemde materialen maken ze kleurvergroten.tot kinderspel. In feite is afwerking in kleur makkelijker dan in zwart/wit. U kunt kleurontwikkelen met de techniek van 't fluitketeltje warm water Vanaf dia's ontwikkelt u in drie baden (zwart/wit) ontwikkelaar, kleurontwikkelaar en bleek- fixeer. Een vergroting van een kleurennega- tiéf behandelt u slechts in ontwikkelaar en bleekfixeer (vroeger drie baden). Beide procédés gaan uit van een temperatuur van circa 20 graden Celsius zonder al te strenge tolerantiebeperkingen. Om deze temperatuur te bereiken, is een mantelbad (in een afwasteiltje) makkelijk. Hier plaatst u dan de betreffende maatbekers met afgepaste hoeveelheden chemicaliën in. U ontwikkelt het belichte fotopapier in een Zo 'n startset om zelf kleurvergrotingen te ma ken is er in twee uitvoeringen: één voor wer ken vanaf dia 's en de andere voor kleurenne gatieven. Elke hobbybox bestaat uit een ont- wikke/set chemicaliën, kleurvergro ting spa - pier, een kleurherkenningskaart en een boekje met duidelijke procesuitleg. ontwikkelkoker. Tijdens dit proces mag er licht branden. Voor het ontwikkelen heeft u maar een klein volume chemicaliën nodig en u hoeft niet met de vloeistoffen in aanraking te komen. Natuurlijk dient u te beschikken over een thermometer plus enkele plastic of glazen opslagflessen. In de Kodak hobby boxen ontdekt u een kleurherkenningskaart alsmede een boekje met duidelijke instruk- ties. Overigens valt de prijs mee. Met de 9 Volt alkaline batterij beschikt u over een minimum flitsreserve van 100 flitsfoto's. Tijd voor het opladen van de flitscondensator bij een verse batterij slechts 3 seconden Uw flitsbereiken bedragen circa 1,20 tot 3,65 m met Kodacolor 2 en ongeveer 1,20 - 5,50 m bij een Kodacolor 400 cassette in het toestel. Filmsnelheid 100 ASA/21 DIN tot 400 ASA/27 DIN. Het rode LED-signaal (bij inge drukte tiptoets) waarschuwt u voor een bijna lege batterij door 60 seconden te knipperen en dan, via het IC, uit te schakelen. Voor de jaren '80 blijkt een ingebouwde flit ser het belangrijkste kenmerk van een kame ra vereist door amateurfotograferen. aldus een onderzoek van Kodak. Eén ding is zeker: met de Tele-Ektralite 600 wordt fotograferen voor de gewone amateur onder een grotere verscheidenheid van omstandigheden moge lijk dan voorheen het geval was. Vanwege dit feit bezet de Sensalite-flitser een prominente plaats in het rijtje van kameraverbeteringen van de fabrikant U koopt de pocket'' kompleet met een Ko dacolor film, metalen polsband, een MN 1604 9 Volt batterij, technische beschrij ving, instruktiefolder en 3 jaren garantie. Z'n afmetingen zijn. 175 X 57 X 33 mm; een echt klein, handig-en-verstandig toestel dus, fijn om zelf te hebben of kado te doen. Close-up van de bovenzijde met het schijfk- jjnopje voor de wisseoptiek Nu is de normale K,,fixed focus" lens in gebruik., Schuift de 'i vinger door, dan komt het tele-objectief voor. Hoe simpeler de foto in termen van belichten en her resultaat-zien, des te moeilijker het is om de produkten ervoor te ontwerpen. Onder .ho .dreven U drukt op de knop, wij doeif de 'res* ging er veel denkwerk aan de Tele-Ek tralite 600 vooraf: duizenden man- en vrouw jaren onderzoek en ontwikkeling, met name w*si betreft de solid-state IC technologie Nu nadert de fotografie, mede dankzij het Kodak Sens dite-flitsprincipe, in deze cassettekame ra de „state-of-the-art". Het tele-objektief vergroot üw onderwerp tweemaal van dezelfde afstand en ten opzich te van de gey^one lens. Middels een schuifje bovenop het toestel, kiest u het f8 normale (22 mm) qf het f8 tele-objektief (44 mm vaste opening) van de wisseloptiek. In ,,tele"-posi- tie bezit de schuif nog enige speling voor de variabele afstóndsinstelling: deze instelling word' in een symbool (5 mogelijkheden) zichtbaar in de zoeker4 uitgedrukt. Telefoto s zijn scherp te stellen tussen circa 1,20 m en oneindig. Shots" via de gewone fixed focus" lens van de Kodak Tele-Ektrali- te 600 pocketkamera krijgen een automati sche scherpte in hetzelfde grensgebied. In kleurafwerkingcentrales bleken veel foto's onscherp vanwege een te korte opnameaf stand. Door de in het nieuwe toestel inge bouwde telelens zet u zonder hulpmiddelen kleine voorwerpen toch voldoende groot op de kiek Kijk, die drie korrels dat is mijn Flitslicht volgde een lange, innoverende weg sinds de pas -op voor- brand- in - de - gordijnen - rook en stank-dagen. Menselijke vindingrijk heid biecht vervangers voor zonnestralen -— even effaktiefen meer handelbaar. Sensa/ite van Kodak is op dit moment de nieuwste en frappantste onderwerp" hoeft u daarom dus minder vaak te zeggen. Zowel de Sensalite-flitser als de sluiter opere ren binnen een tijd van 1/125ste of 1 /250ste seconde voor dag- of flitslicht bij respektievelijk Kodacolor 2 en Kodacolor 400 film Wanneer u het handvat/deksel van de kame ra opent, verbindt de batterij met het IC (elek tronisch circuit). Hierna bereidt de flitser zich voor op verdere instrukties Met een lichte vingerdruk op de oranje tiptoets in het cen trum van de zwarte ontspanknop (de eerste steekt iets boven de laatste uit) stelt u de zelf denkende Sensalite in werking. Tegelijkertijd meet het IC via een fotocel het opgevangen licht en besluit tot wel of niet flitsen. Indien flitslicht overbodig blijkt, aktiveert het IC kon- tinu een groene LED in de zoeker en gaat de flitser niet op. Eisen de lichtomstandigheden echter invullicht van de ingebouwde Kodak flitser, dan getuigt een rood knipperlampje in de zoeker hier van. Zodra dat rode licht uit gaat volgt een groen knippersignaal dat aan geeft, dat de flitscondensator is opgeladen, waarna - bij indrukken van de ontspanner er automatisch wordt geflitst. Om de Tele-Ek tralite 600 binnen pocketformaat te houden en toch het flitslicht goed van de lenspositie te scheiden, werd de flitsreflektor vertikaal geïntegreerd. Na elke flitsopname zorgt het IC voor opla ding van de flitscondensator. Verder schakelt het IC zichzelf na 1 6 seconden uit bij groene signalen en na 60 seconden als de rode LED brandt. U kunt het circuit weer aktiveren door eenvoudig de tiptoets in te drukken. Film transport geschiedt via de bekende duimbe- weging, zodat u energieverspilling van de batterij voorkomt: hij leeft" daardoor lan ger. Sinds twintig jaren bestaan er fototoestellen, die alles voor u doen behalve op de ontspanknop drukken: de direkt-klaar-kamera's. U maakt een opname en na onge veer een minuut levert het apparaat de foto. Bliksemsnel dus en voor tal vpn men sen ook leuk. Zij zien vrijwel onmiddellijk hoe ze erop staan, waardoor het effekt var) de kiek versterkt. Spanning van afwachten, in geval u filmpjes naar de foto- handelaar brengt, is voorbij evenals het heen en weer reizen. Op feestjes blijkt de direkt-klaar-kamera ideaal: laat u een goede, lachwekkende opname zien, dan gaat de hele meute lachen veel spontaner vergeleken met rolfüm Bovendien kunt u de aanwezigen gelijk een foto meegeven. En het feit dat u geen negatief bezit voor extra afdrukken hoeft geen probleem te vormen, want in de foto handel maken ze er gewoon een duplofoto van. beeld ontstaat. Zo werkt de afgebeelde Kodak EK 160 EF. Direkt-klaar toestellen werken niet met filmpjes, maar filmpak- Toestellen met ingebouwde ontwikkel centrales bestaan er overeenkomstig twee technieken, het afpel- en droogsys- teen Bij het afpelsysteem trekt u op el kaar geplakt negatief en positief mate riaal uit de kamera wacht een minuut en pelt daarna de foto af. Kamera's volgens het droogprincipe brengen een droge kiek naar buiten, waarop langzaam het ken. In het algemeen bevat zo n pak tien onbelichte foto's, die u in één keer in de kamera schuift Voor flitsen maakt u ge bruik van de, bij de meeste apparaten, in gebouwde elektronische flitser. Elk jaar weer bent u op zoek naar kerst- en nieuwjaarsskaarten die iets persoonlijks bezitten. Ondanks het overgrote aanbod slaagt u er vaak toch niet in de juiste kaart te vinden. U neemt er dan maar een, die uw gevoel het dichtst benadert. Toch is het mogelijk precies de goede kaart te vereenden: wat dacht u namelijk van één van uw eigen foto's op zo'n wenskaart?! Ja, dat kan heel makkelijk, ledereen vindt in haar/zijn fotoalbum wel een kiek die zich daar prima voor leent en die echt bij uw gedachten past: u schoot die foto immers ooit zelf eens...! In de fotohandel drukken ze uw uitverkoren kiek op formaat 9x9 of 9x13 cm af met daarbij een voorgedrukte kerst- en/of nieuwjaarswens (die wens ziet er op een witte strook aan vast). Slechts kleurenfoto's worden verwerkt. U dient wel tijdig te bestellen: de minimum afname bedraagt tien wensfoto's en de prijzen zijn afhankelijk van het aantal en inklusief enveloppen Voor 25 exemplaren betaalt u circa 1,05 en bij 50 kaarten of meer ongeveer 0,95 per stuk. Fotografen die bijvoorbeeld moderepor tages maken, erkennen de direkt-klaar-ka- mera op een andere manier dan het grote publiek. Hij (of zij) neemt eerst met dat handige toestel opnamen om te kunnen zien of een bepaald dekor of een pose van een fotomodel nog beter kan. Zo schakelt hij onaangename verrassingen uit, voor komt fouten, want pas als de direkt-klaar- foto goed is pakt hij zijn andere kamera. Langzamerhand - valt te verwachten - zal deze taktiek tevens bij de fanatieke foto amateur toepassing vinden. Indien alles klopt schiet u de definitieve foto. Het tegendeel van zelf doen: de Kodak EK 160 EF direkt-klaar-kamera. Spontane foto grafie binnen handbereik. Na circa één minuut rolt uw opname kant-en-klaar uit het toestel. Invullicht komt van de ingebouwde elektroni- f sche flitsef. Het blijkt met het oog op het vorige kader interessant te weten, dat u er \/erstandig aan doet mislukte direkt-klaar-kiekjes te bewaren. Bezit u er tien, dan stapt u naar de Kodak-fotohandelaar, levert de mis sers in en krijgt er een nieuw filmpak van 10 onbelichte foto's voor terug. Zo spaart u een hoop geld uit Wellicht kunt u in de toekomst van die uitgespaarde centen een kamera met ingebouwde „motief- wekker", die daarnaast automatisch af drukt, kopen. Een foto maken van een foto kan zon- Super-8 kreeg er een nieuw broertje bij: de Kodachrome PS film. Met dit type is het mogelijk aan „stom" opgenomen films in een later stadium toe te voegen. Hiervoor gebruikt men dezelfde techniek als voor geluidsfilms, alleen later. Na ontwikkeling wordt de PS film, in een gewone cassette ondergebracht, van een magnetisch randspoor en een balansspoor voorzien. Kwalitatief ontdekt u geen verschil tussen PS en direkte geluidsfilm. Voor een flink aantal amateur-cineasten biedt deze nieuwe film van Kodak grote mogelijk heden. Wie werken met een geluidskamera teveel rompslomp vindt, kan zijn /haar kant en-klaar gemonteerde PS film toch via een geluidsprojektor geluid verschaffen. Uiter aard bedoelen we hier met geluid zowel muziek als kommentaar Tevens voor de bijna professioneel schieten de amateurs bezit de Kodachrome PS film voordelen: veel van deze filmers werken met aparte bandrecorders, die zij synchroon met de kamera laten lopen. Ook zij brengen na eindmontage geluid op de film Vanwege de bewerkelijke nabehandeling die PS films in het laboratorium ondergaan, is de ontwikkeling voor Europa geconcentreerd in Frankrijk. Het blijkt daarom denkbaar, dat ter ontwikkeling aangeboden films iets langer onderweg zijn dan andere types. Binnenkort is het wachten op een bezoek van de goede bisschop uit Madrid, de gezelligheid rond de kerstboom en de geur van verse olie bollen en appelflappen weer voorbij. Maar echt verleden tijd hoeft die feestvreugde, vooral dankzij de fotografie, niet te worden. Tijdens de ze dagen kunt u immers met een direkt-klaar-kamera prima aktiefoto's klikken of via hetgewone" kleinbeeldtoestel meer blijvende momen ten ter herinnering vastleggen. Voor feestelijke kwaliteit dient u wel een aantal vuistregels te hante ren. Hieronder beschrijven wij ze afgewisseld met algemene tips, want juist later op de avond moet u de fotokamera stil houden... In Neder land heeft de horizon bijvoorbeeld nog altijd de neiging recht te lopen. Soms blijkt dat op foto's achteraf niet het geval: de feestvierders lijken dan bijna van de aardbol (berghelling) af te vallen. U neemt zich, als fo tograaf, dus voor allerminst veel van de bisschopswijn te nuttigen. Leuk!, nuchtere, u kunt anderen daardoor betrappen. Na ontwikkeling wordt de nieuwe Kodachro me PS Super-,8 cassettefilm van een magne tisch randspoor en balansspoor voorzien. Kwalitatief bestaat er geen verschil met di rekte geluidsfilm en bovendien bezit PS het voordeel van de eindmontage uitgave: Page Press, Bussum redactie: Martin v. Brake! stelwerk daarom 2 nummers verder open dan de opnameafstand laat vermoeden Via een wit kartonnen reflektievlak flitsen, met name wanneer u geen wit plafond bezit, levert nog betere resultaten Op sommige draaibare flit sers kunt u daarvoor een speciale houder be vestigen. Hang niet de fotograaf uit, doch ga onopval lend te werk. Vermijdt dwangfoto's: laat uw familie en vrienden hun eigen gang gaan, tenzij ze uw huis op z'n kop zetten uiteraard. Over het algemeen maakt u de beste kiekjes als u afdaalt tot het niveau van uw onder werp. Zitten er mensen op de bank, foto grafeer ze dan niet staand, maar neem er te genover op een stoel plaats of zak door uw knieën (tevens goed voor uw conditie!). Klik de prachtigste surprises vóór het uitpakken Close-ups zijn vaak veel interessanter in rela tie tot totaalopnamen. Kom gerust dichtbij voor „shots" van enkelingen. Wees niet bang: hoe kompakter, des te pakkender die rode neus. Kunst is zuivering van overbodig heden Neem geen tè korte opnameafstand, zodat u komplete hoofden op de foto's krijgt. Een telelens biedt in veel gevallen uitkomst. Tracht drukke feestvreugde op een rustige achtergrond te schieten. En indien uw zoeker een beeldkader bezit, probeer het motief daar dan binnen te houden, ook als u toch een beetje te diep in het glas heeft gekeken. Suc ces! Handige pocketcamera met een zelfdenkende ingebouwde flitser, die automatisch aan of uit schakelt en slechts flitst a/s de lichtomstan digheden dat eisen. Naast de gewone fixed focus" lens bezit deze nieuwe kamera een in gebouwd tele-objektief voor dichtbijopna men, zodat daar geen hulpmiddelen voor no dig zijn. Heb geduld en treedt op als een „betrokken buitenstaander die afstand bewaart plus meeleeft. Wacht op fotogenieke scènes. U bent niet aan de omstandigheden overgele verd: door het kiezen van uw standpunt be paalt u de foto Zorg dat er een goed merk kleurenfilm (zoals bijvoorbeeld Kodacolor) in uw kamera zit. Het gaat immers om een feest, een kleurrijke gebeurtenis. Extra tip: Met een diafilm houdt u materiaal over voor een dia avondje. Projektors«zijn relatief goedkoop en vormen een leuk familiekado. In tegenstel ling tot dia's moeten foto's rouleren, waar door opnieuw samen met de feestgangers ge nieten moeilijker wordt. Zoek een goede plek die licht biedt uit de juis te richting, gewoonlijk dus van achter u ko mend of van opzij. Met een (komputer) flitser tast u niet in het duister. Flits nooit voor een spiegelend oppervlak of recht vooruit indien het ook anders kan. Het licht is in die situaties namelijk onnatuurlijk hard. Tegen het plafond flitsen, als dit bij kleu renfotografie tenminste wit blijkt, verdient de voorkeur (de zogeheten „bounce flash"). U verliest bij deze methode circa twee diafragmanummers: zet het betreffende in- Er zijn eigenlijk drie termen voor een en dezelfde handeling: vergroten, afdrukken en belichten Moet u nog beginnen met zelf vergroten, kies in dat geval meteen een vergrotingsapparaat met tenminste één filter lade. Zo'n belichter blijkt namelijk erg handig voor kleurafdrukken. Neem er een die niet wiebelt en een goede kwaliteit lens (met een egale lichtverdeling) bezit. Wie wat meer te besteden heeft schaft zichzelf gelijk een kleurenkop aan, hoewel 'n zwart/wit-kop ook voldoet. U hoeft bij de laatste slechts het licht te kleuren met filters. Om de juiste- kleurfiltering te vinden, biedt een belich tingsmeter uitkomst. Tevens is hiervoor een veel goedkopere filterkit (kleurbeoordeling via proefstroken) van Kodak in de handel. Bij dia's kunt u een eenmaal gevonden instelling vrijwel doorlopend toepassen. Kleurenpapier kenmerkt zich immers door enige tolerantie. Een tot op seconden nauwkeurige schakel- klok zorgt voor exakte belichtingstijden. Verder blijft het vergrotingsraam een niet per se noodzakelijke accessoire evenals spe ciale dokaverlichting. Om handelingen te herhalen houdt u pen en papier bij de hand. Kleurenpapier bestaat in talloze formaten. der meer indien u over een negatief be schikt. Heden is het echter ook moge lijk een reproduktie te bestellen van een (direkt-klaar-) foto waarvan het ne gatief ontbreekt. Zo'n foto heet een duplikaatfoto ofwel duplofoto. Tussenkomst van een negatief, voor een afdruk van uw opname, blijkt bij gebruik van zogeheten omkeerpapier overbodig. Zowel kleur als zwart/wit foto's kunnen worden gereproduceerd. Originelen mogen echter niet groter wezen dan 9x13 cm; de kosten bij deze exklusief-negatief-methode zijn aan trekkelijk; voor een duplikaat betaalt u rond 1,85. Een vergroting tot ander halve maal kost u circa 4,00. Films (super-8) en dia's lenen zich eveneens voor omkering. Uw fotohandelaar ver telt u er, op verzoek alles van. Zeker, gezelligheid kent geen tijd. Om dat ge zegde in het absolute te trekken, is de foto grafie het middel bij uitstek. Foto's blijven ideale opfrissers van de herinnering. Op de Kodak Kodeword cassette wordt het hele ontwikkelprocédé besproken. Verderop de band zijn de tijden met signalen opgenomen plus de handelingen die daar bij horen. In de tussenliggende perioden vult een gezellig muziekje de stilte. Kortom: een prima methode!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 26