SPORT en SPEL =tn h I<nï|henl>erg SCHERMEN A an Br VERENIGING? NIEUWS Bloembakken in de winter Keuze van de brandstof Het Bygoed-ABC Di Antiek "De Lantaarn" Ook wij feliciteren collega DEUTEK0M met de fraaie vernieuwde boekwinkel als u wat voor kantoor zoekt. 4. hr. mw. de Vrieüfcjjj GAS HEEFT TOCH DE VOORKEUR een dynamische sport! Kunst Per Li 'inkelh 1851b efoon Ma bes AUTORIJSCHOOL „DE WAAG" UITKIJKPOST klJKI'O! BESTE VOLLEYBALVRIENDEN EN VRIENDINNEN In poule 1 van de dames zetten Effect-2 en RS 77-1 hun overwinningen reeks voort door alle wedstrijden met duide lijke cijfers te winnen. In poule 2 werd Effect-1 voorbijge streefd door RS 77-2, daar beide wedstrijden in haar voordeel besliste. Effect-1 moest zowel in VCO-1 als Relax-3 haar meerdere verkennen. Spannend in deze poule was ook de wedsrtijd Relax 1 tegen Relax 3, welke onbeslist bleef en beide teams dus 1 punt opleverde. Bij de heren zijn het Effect-2 en Smiths welke al hoge ogen gooien naar het kampioenschap. Ook VCO heeft nog geen wedstrijd verloren. Tot 24 no vember a.s. NIEUWS VAN DE TERRIERS Uitslagen: Junioren: Hermes Al - Jongens Al 5-5 Bloemendaal A5 - jongens A2 2-1 Jongens BI - Bloemendaal BI 1-7 Jongens Cl - Magnus Cl 6-0 Strawberries Al - MEISJES Al 2-0 Meisjes BI - Bloemendaal B2 3-3' Meisjes Cl - Kraaien Cl 5-3 i Meisjes C2 - Uitgeest Cl 0-5 Hoorn A2 - Meisjes A2 1-71 Senioren: Lelystad - Heren 1 4-2 Magnus 2 - Heren 2 0-2 Heren 3 - Zandvoort 5 1-1 Qui Vive 8 - Heren 4 0-2 Heren 5 - AMVJ 4 1-3 Fit A - Veteranen B 0-3 Hermes - Dames 1 1-0 Purmerend 2 - Dames 2 1-4 Dames 3 - Eechtrop 5 6-2 Rood Wit B - Veterinnen A 1-4 Rood Wit C - Veterinnen B 1-1 Afgelopen zaterdag en zondag werd er eindelijk weer eens een behoorlijk programma afgewerkt. Bij de junioren lieten meisjes Al en jongens BI. De punten liggen door een verlies van resp. 0-2 en 1-7. Voor de meisjes was dit de eerste wedstrijd in de eerste klasse, jongens BI kwam eerst met 1-0 voor, maar na de rust stortte men ge heel in elkaar, waardoor Bloemendaal ruim zegevierde. Bij de wedstrijd tus sen Hermes Al en jongens Al in den Helder, waren maar liefst 10 doelpun ten te bewonderen en wel 5 aan iedere kant. Hierbij moet vermeld worden dat Her mes pas op het laatste moment van de wedstrijd gelijk kon komen. Heren 1 leed zijn derde nederlaag af gelopen zondag in Lelystad. Na slap spel in de eerste helft, wat resulteerde in een 3-0 achterstand, kwam men in de tweede helft zeer sterk terug tot 3-2. Men kon echter niet doordrukken, waardoor de punten wederom verloren gingen. Heren 2 wist in Schagen wel tot winst te komen, waardoor dit team zich in de kop van de ranglijst nestelt. Dames 1, kon helaas zeer moeilijk tot scoren komen en verloor zodoende met een magere 1-0 van Hermes. Dames 2 kon de uitwedstrijd tegen Purmerend wel in winst omzetten en staat nu twee de op de ranglijst. Komend weekend spelen dames 1 en heren 1 thuis, dus komt u eens een kijkje nemen bij de Terriers. De dames beginnen om 11 uur en de heren om 14.15 uur. Programma zondag 8 november: Heren 1 - Haarlem 1 14.15 Amsterdam 9 - Heren 2 12.30 Heren 3 - Eechtrop 7 12.30 Castricum 5 - Heren 4 11.00 Heren 5 - Reigers 4 14.15 Dames 1 - Alkmaar 11.00 Amsterdam 8 - Dames 2 11.00 Castricum A - Veteranen A 14.00 Veteranen B - Soest A 14.15 krommenie castricum heemskerk santpoort heiloo krommenie heiligeweg 6 tel. 286901 Op de 100 m vrije slag j. '69 evenaarde Marcel van Amstel zijn beste tijd van 1.21.7 en behaalde daarmee een der de plaats. Trinette van Vliet behaalde een eerste plaats in 1.33.4 op de 100 m school slag dames en Heieen Stam behaalde een 3e plaats in 1.34.9 daarmee haar beste tijd weer met bijna 2 sec. scher per stellend. Op de 100 m schoolslag heren zwom Christian Kuiper een nieuw clubrecord tijd van 1.20.7 en bezette daarmee een tweede plaats. Op de 100 schoolslag m. 1970 zwom Elke Dijkman een persoonlijk record in 1.59.9. Bij de jongens 1970 legde Wilco Stam de 100 schoolslag af in 1.47.0 wat goed was voor een derde plaats. Bert Koe man had 0.2 sec. meer nodig. Camille Stenvers zwom op de 50 m vlinderslag m 71 een persoonlijke recordtijd van 59.6 sec. De tweede plaats op de 50 m rugslag meisjes 72/73 was voor Joanne de Hoop in 53.3. Op de 100 iji vlinderslag dames viel Heieen Stam in de prijzen en behaal de een tweede plaats in 1.23.2 Op de 100 m vlinderslag heren behaal de Jos Brugman een derde plaats in 1.27.4. De 5x50 m vrije slag estafette m.o. 14jaar werd gewonnen door de M.A.C. ploeg in een tijd van 3.00.6. De ploeg bestond uit Areke de Hoop, Anja Bijtelaar, Kirsten de Hoop, mar lies van der graaf en Sandra Zonne veld. De jongensploeg bestaande uit peter Smit, Patrick de Glas, Marcel van Am- stel, Jurriaan Warmenhoven en Nils Groot behaalden ook de le plaats op de 5 x 50 m vrije slag estafette in een tijd van 2.57.-. De punten verdeling was als volgt: I H.A.C. 145 punten II Kromduikers 140 punten III D.W.R. 106 punten IV Het Zwet 94 punten UITSLAG TREKKING LOTERIJ SZ EN PC HEILOO Op vrijdagavond j.l. heeft notaris A. J. van den Bosch de trekking ver richt van de jaarlijkse loterij van de Stichting Z en PC Heiloo. De uitslag volgt hieronder: le prijs op lotnr. 297; 2e prijs op lotnr.: 2815; 3e prijs op lotnr.1762; 4e prijs op lotnr. 5653; 5e prijs op lotnr. 717; 6e prijs op lotnr. 1758; 7e prijs op lotnr. 3517; 8e prijs op lotnr. 315; 9e prijs op lotnr. 2627; 10e prijs op lotnr. 488; 11e prijs op lotnr. 933; 12e prijs op lotnr. 3606; 13e prijs op lotnr.3287; 14e prijs op lotnr. 3822; 15e prijs op lot nr. 5664; 16e prijs op lotnr. 939; 17e prijs op lotnr. 4086; 18e prijs op lotnr. 4457; 19e prijs op lotnr. 127; 20e prijs op lotnr. 4001. De prijzen zijn/worden bij de winnaars thuisbezorgd. UITSLAGEN BRIDGECLUB SANS ATOUT van 2 november 1981 H.A.C. ZWEMPLOEG NOG ONGESLAGEN AAN KOP Na de derde wedstrijd in de jeugd zwemcompetitie staat de H.A.C. zwem ploeg van de 4 deelnemende verenigin gen in haar afdeling nog steeds aan kop. Ook afgelopen zondag zijn weer veel persoonlijke recordtijden ver beterd en werden ook 2 clubrecorden verbeterd. Er werden 5 eerste, 5 tweede en 5 derde plaatsen bereikt. Op de 100 m wisselslag m.o. 12 jaar verbeterde Marlies v.d. Graaf (11 jr.) het club record met liefst 4.6 sec. en zwom nu 1.35.7. Op de 100 m schoolslag m.o. 10 jr. bezette Joanne de Hoop een 2e plaats in een tijd van 1.15.6 en Marina Kwak kel een derde plaats in een tijd van 1.52.1. Bij de jongens 0. 10 jr. bezette Erwin Kijzers een eerste plaats in 1.42.3 en Arno Bijl een tweede plaats in 1.46.1 Op de 100 m vlinderslag m.o. 7 behaal de Areke de Hoop een eerste plaats in 1.31.6. Sandra Zonneveld verbeter de op deze moeilijke slag haar beste tijd met 2.4 sec. en zwom nu 1.52.6. Op de 100 m rugslag m. 68 zwom Anja Bijtelaar 1.24.5 wat goed was voor een eerste plaats en Kirsten de Hoop be haalde hierop een derde plaats in een tijd van 1.34.7. Op de 100 m rugslag j'68 pakte Jur riaan Warmenhoven de tweede plaats in 1.31.0, daarmee zijn laatste tijd ver beterend met 3 seconden. Op de 100 m vrije slag verbeterde Ger- tina Havermans haar tijd met 2 secon den en zwom 1.24.0. .a. N.Z. 1. hr. mw. Bakker 57'/) 2. hr. mw. Schaffer 57 3. Post - Tensen 49'A 4. hr. mw. Mak 48'A 5. De Winter-v.Zomeren 46V) 6. Nap-v.Steeg 41 A. O.W. 1. hr. mw. Dolmans 64 2. ds. Kuijt - Roozen 51 V) 3. mw. Rootjes - Kramer 51 4. mw. Kaashoek - Schouten (50) 47V) 5. v.Leeuwen - Nieuwendijk 47 6. Bolweg - v.Diepen 39 B. N.Z. 1mw. Stolk - Kuijt (55) 56'/) 2. Koersen - v.Toornburg 52 3. ds. Goldsteen - de Geus 51 Vi 4. Koster - Tamminga 45'/) 5. ds. Hommes - Schouten 44'/) B. O.W. 1ds. Meijering - Werdmuller (55)58'/) 2. hr. mw. de Waal 56 3. Brandenburg - de Vries 51 4. hr. mw. Daudeij 43'/) 5. Haafkens - Sandham 41 c. N.Z. 1Roozen - Driesen (55) 56 2. Lansdaal - Vendel 53 3. ds. Bolweg - v.Steeg 53 5. hr. mw. Slob C. O.W. 1. hr. mw. G. Toby 54 2. ds. Piersma - v.d.Pol 53 3. Kaashoek - Witting 48'/) 4. mw. Grootes - Punt 47V) 5. Grootes - v.Linden 47 D. N.Z. 1. hr. mw. H. Toby 58'/) 2. hr. mw. Groeneveld 55'/) 3. ds. Cornelissen - de Wild 48'/: 4. ds. Broksma - Hulskamp 47V) 5. mw. Dekker - Zwitselaar 40 D. O.W. 1. ds. Zonneveld - Potze 59 2. hr. mw. v. Twuijver 56 3. ds. Fijma - Janssen 52 4. Bonnewit - Postma 45'/) 5. ds. Krul - de Vries 37'/) E. N.Z. 1. ds. v.d.Goot - Löhr 61 2. ds. v. Duin - Frugte 49 3. ds. Schuiling - Spruijt 48 4. ds. Harreveld - Roest 46 5. hr. mw. Vreeswijk 46 E. O.W. 1. ds. Blikslager - de Jager 59'/) 2. elders - de Geus 51 3. hr. mw. Moscou 50 4. Kemper - Verkleij 48 5. mw. Roos - Israels (45) (50) 4I V) F. N.Z. 1. Dijkstra - Jansen 56 2. mw. v. Buitenen - Heideman 50'/) 3. ds. Hart - de Haan 49 4. mw. Maas - v. Santen 49 5. mw. Kemper - Rusch 45'/) HEROÏSCHE STRIJD TUSSEN HEILOOËR BILJARTCLUBS Dat lijkt de enige juiste kop boven het verslag van de jaarlijkse tweestrijd tus sen BC "La Strada" en "De Poedel". Deze twee jonge biljartverenigingen speelden afgelopen donderdagavond voor de derde maal in hun bestaan te gen elkaar, waarbij BC "La Strada" als gastheer fungeerde, en met de wel willende medewerking van Bep en Dick Nanne (hij zou later een dramatische hoofdrol vervullen in het wedstrijd gebeuren) werd het een avond om nooit te vergeten. Nu eerst de uitslagen: J. Bijvoet - J. de Graaf 2-0 A. v.d. Velden - K. Sinnige 0-2 J. Louter - A. Duyker 0-2 Th. Hoogeland - F. Kops 0-2 N. Timmer - P. Kok 2-0 G. Hoopen - R. Manshanden 2-0 J. Kuiper - C. Kops 0-2 R. Bruin - G. Molenaar 2-0 P. Vos - W. van Wijk 0-2 S. Houtsager - W. Sinnige 0-2 Rene Nanne - K. Sinnige 2-0 Ron Nanne - A. Duyker 1-1 G. J. Beentjes - J. v.d. Weert 0-2 A. Klaasse - W. v. Wijk 2-0 M. Berger - P. Stavenuiter 2-0 P. Pilkes - W. Sinnige 0-2 B, Bakker - F. Kops 0-2 D. Nanne - J. Bok 0-2 Deze uitslagen resulteerde in de eind stand 17-19 in het voordeel van "De Poedel". Vooral de start en het slot wa ren in het voordeel van "De Poedel" waarbij aangetekend kan worden dat Dick Nanne zich een tijdje mag gaan schamen voor de manier waarop hij de laatste beslissende punten weggaf. Misschien was hij wel beslissend aan geslagen door de manier waarop Jan Bok "tekeer ging" op dit late uur! Verder dient vermelding de keurige wijze waarop Ron Nanne met 5 caram boles in de nabeurt nog remise wist te behalen, en ook niet vergeten mag worden hop "pieoew-nou-nou" Jaap van de Weert de punten uit handen van G. J. Beentjes wist te houden. Al met al een zeer geslaagde- en spor tieve avond en "De Poedel" kan er verzekerd van zijn dat de mannen van "BC La Strada" bij de nog te ver spelen returnwedstrijd zeer gemo tiveerd ter tafel zullen verschijnen! Graag tot dan! DAMESBILJARTCLUB „HET FELLE STOOTJE" Uitslag kompetitie maandag 26 okto ber j.l.: Ria Berger-Harriët Eikenaar 2-0 Agnes Leering-Ria Berger 2-0 Marja Hink-Agnes Leering 2-0 Mariëtte Kwant-Marja Hink 2-0 Hanka Boerhof-Mariëtte Kwant 2-0 Hantfa Boerhof-Harriët Eikenaar 0-2 Ella Schouten-Hanka Boerhof 0-2 Harriët Eikenaar-Ella Schouten 2-0 Ella Schouten-Tineke Bijvoet 0-2 Ria v.Opzeeland-Agnes Leering 0-2 Marian de Wit-Ria v.Opzeeland 0-2 Ria v.Opzeeland-Carla v.Zaal 0-2 Bep Nanne-Carla v.Zaal 0-2 Bep Nanne-Marian de Wit 0-2 Carla v.Zaal-Vronie Becker 0-2 Bep Nanne-Carla v.Zaal 0-2 Marjolein Pater-Vronie Becker 0-2 In verband met het inhalen van de kompetitie zijn er door sommige dames meer dan 2 wedstrijden gespeeld. Ver der was het weer een gezellige avond. Vronie Becker won met glans de partij tegen Marjolein. Ga zo door Vronie! En Harriët kwam verrassend terug in haar 2e partij tegen Ellen Schouten. Dan tot slot een mededeling: de volgen de keer vergadering, graag allemaal om 8 uur aanwezig. A KINDERZEGELS VERKRIJGBAAR Vanaf dinsdag 10 november zijn ze er. De Kinderpostzegels 1981. In Heiloo vindt U vanaf die datum de stand in ons nieuwe postkantoor. U kunt er ook weer een keuze maken uit een uitge breid assortiment wenskaarten. Deze zijn dit jaar weer bijzonder fraai. Zoals in andere jaren zijn o.a. verkrijg baar het mapje met vijf wenskaarten (een mooi St. Nicolaas of Kerst ka- dootje), de „doorkijk" reprodukties van de beroemde Goudse Glazen, bor- duurkaarten groot en klein om een handwerkster blij te maken. Een mapje met vijf kaarten „vogels" naar papierknipkust, knipsels, linosneden, bloemcollages en merklappen. Teveel F. 1Krieger - Overtoom 2. ds. Pohleij - inv. 3. hr. mw. Schneider 4. hr. mw. v.d.Wulp 5. hr. mw. Huiberts O.W 64 50 48 47 40'/: om op te noemen. Dus komt U zelf eens kijken. Vanaf 10 november elke dag in het postkantoor en op 24, 25, 26 november en 1, 2 en 3 december 's middags in het Winkelcentrum 't Loo. De opbrengsten van kaarten èn zegels komt ten goede aan lichamelijk, gees telijk en sociaal gehandicapte kinderen in binnen- en buitenland. De zegels staan dit jaar in het teken van het Internationale Jaar van Gehandicap ten. Afbeeldingen van de zegels zijn bij de stands verkrijgbaar als serie kaarten 2,- per serie) en als serie posters 15,- per serie). Wij hopen U allen in onze stand te mogen ontvangen! Bij de brandstofkeuze voor een CV- installatie gaat het voornamelijk tussen aardgas en olie. Het benutten van alternatieve energiebronnen (zonne-energie, windenergie, aard warmte etc.) verkeert nog in een (te) experimenteel stadium. In vroeger jaren waren kolen als brandstof geliefd maar, al is er weer een groeiende belangstelling voor kolen, de toepas sing zal in de toekomst wel beperkt blij ven tot de grote centrales. Ook al blijven de aardgasprijzen stij gen, als de woning is aangesloten op aardgas is dit de meest geschikte brandstof voor de CV-ketel. Als men besluit om olie te nemen zal men immers ook rekening moeten hou den met de installatie van een opslag tank. In huizen met een tuin is dit niet zo'n probleem maar op een etage met een balkon kan alleen een kleine tank worden geplaatst. Het stoken van de CV-installatie met aardgas heeft een aantal belang rijke gunstige aspecten: - een gasketel is vrijwel geruisloos - de apparatuur is gemakkelijk te be dienen en te onderhouden - aardgas heeft geen stoffen in zich, die tot corrosie leiden. - de verwarming is makkelijk te rege len. - een gasketel is compact gebouwd, heeft weinig plaatsruimte nodig, sommige modellen kunnen hangen en/ of op zolder worden geplaatst. - er is geen tankopslag - de installatiekosten zijn t.o.v. olie- stook lager - de kans op vervuiling is minder, wel moet regelmatig de schoorsteen wor den geveegd. VLOEIBARE BRANDSTOFFEN Als vloeibare brandstoffen kennen we petroleum en huisbrandolie. Huis brandolie is goedkoper dan petroleum maar bevat meer verontreinigende bestanddelen zoals zwavel. Voor het verstoken van deze brandstof moeten verstuivingsbranders worden gebruikt. Petroleum is geschikt om gestookt te worden in verdampingsbranders. In CV-installaties wordt dit echter weinig toegepast met het oog op de hoge kosten. Factoren die bij het kiezen van olie als brandstof nader overwogen moe ten worden: - een olieketel met verstuivingsbran- der geeft lawaai - de warmteontwikkeling kan vrij snel worden aangepast aan de warmte behoefte. - voor de brandstofopslag heeft men een reservoir of tank nodig. Bij een eta gewoning kan de opslag moeilijkheden geven. - eenvoudige bediening, maar in ver gelijking met een gasgestookte ketel meer onderhoud - snelle vervuiling van het afvoerka naal, regelmatig vegen is noodzakelijk. ALVAST AAN DENKEN Wel kan men nu bij nieuw te bouwen huizen al rekening houden met zonne- energie. Door beter te letten op de stand van de ramen ten opzichte van de zon kunnen zij als zonnecollectoren gaan fungeren. Ir. J. A. Knobbout van het TNO centrum voor energie vraagstukken in Apeldoorn noemt dit passieve zonne-energie. Volgens Knobbout zullen zonne- en windenergie het probleem van de energievoorziening slechts ge deeltelijk kunnen oplossen. Welke energiesystemen het wel zullen winnen dat zal de toekomst uitwijzen. Het belangrijkste aspect blijft in tussen: zorg voor een goede isolatie van de woning en van een goede aan gepaste CV-installatie, een zuinige ketel, goed geplaatste radiatoren en een goede warmteregeling. Een zorgvuldige keuze en een opti male installatie bespaart energie én kosten. Wilt u het leren? Informeer dan 's woensdags 19.30 uur gymnastiekzaal achterkant Lidwinaschool, Past. v. Muijen- weg 19, Heiloo of tel.: 331185. 1 Uw bloembakken kunnen ook in de winter een fraaie aanblik hebben. De geraniums, petunia's en overige zomerbloemen zijn inmiddels door de overvloedige regen aan het einde van de bloei gekomen. Voor zover gewenst worden de gera niums uit de bakken overgeplaatst naar een veilige, vorstvrije plaats binnens huis. De grond in de bakken kan nu verwisseld worden door een mengsel van potgrond en tuinturf (doorvroren zwartveen). De bakken kunnen opge vuld worden met winterheide, winter- violen en daartussen door kunt u bloembollen planten. Gebruik voor het beplanten van bloembakken, plan- tenschalen, plantenkuipen e.d. hyacinthen, lage en kleine botanische tulpen, b.v. de greigii en kauf- manniana soorten. Tevens zijn ge schikt voor de bakken, speciekrokus sen, grootbloemige krokussen, blauwe druifjes, scilla's, puschkinia. Vanzelf sprekend passen in de bakken ook uit stekend de lage rotstuinnarcissen als Peeping Tom, Canaliculars, Febru ary Gold en Tête a Tête. U zult in het voorjaar versteld staan van de schit terende resultaten als uw bloem bakken nu gevuld worden met bloem bollen. In de tuincentra kan men u volledig voorlichten omtrent bloem bakken in de winter, terwijl er ook (gratis) dokumentatie beschikbaar is. Het bijgoed ABC Onder de naam bijgoed verstaat men in het bloembollenvak alle bolgewassen welke niet behoren tot: Hyacinthen, Tulpen, Narcissen, Krokussen. Wie denkt dat het woord bijgoed staat voor een samenraapsel van overige, niet belangrijke bloembollen, komt bedro gen uit. Het bijgoed vormt in het bloembollenvak een uiterst belangrijk onderdeel van de handel. Veelal ont dekt men echter bij het publiek een ze kere weerstand tegen het planten van bolgewasjes die men niet zo goed kent. Immers iedereen kent sneeuw klokjes, anemoontjes, winterakonietjes, blauwe druifjes. Maar wist u dat het bijgoed assoritment in de dagelijkse bloembollenhandel een kleine veertig geslachten omvat. Per geslacht kan het aantal variëteiten uiteenlopen van slechts een tot een vijftig kultivars. In vogelvlucht zullen wij trachten u nader te laten kennis maken met enkele van deze overigens zeer fraaie en vaak zeer eenvoudig te kweken bol- en knol gewassen. De sierlijke Allium, sierui, in hoogte variërend van 10 cm. tot een 150 cm„ t.w. de bekende Allium gi- ganteum. Het geslacht Allium omvat wel een twintigtal soorten. Amaryl lis belladonna, een schoonheid oor spronkelijk stammend van de Cana- rische eilanden, thans ook in Nederland geaklimatiseerd, sierlijk bloeiend in de zomermaanden met fraaie, fijn rose bloemen. En wie kent niet de schitte rende Amaryllis voor huiskamer kuituur, die eigenlijk Hippeastrum heet. Amaryllis kopen is een zaak van ver trouwen. De goede vakhandel kan u met raad bijstaan, terwijl bij elke Ama ryllis bol een gratis kuituuradvies wordt bijgevoegd. Verkrijgbaar in vele fijne kleuren, zoals eerder gezegd voor huis kamerkuituur. Anemoontjes kennen wij allemaal, maar wist u dat er Anemone Blanda is voor bloei in februari maart, terwijl Anemone Coronaria, De Caen enkel en St. Brigid dubbel die later in het voorjaar, c.q. vroege zomer bloeit? Anemonen kunnen jarenlang op de- KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Aan de leden, Evenals voorgaande jaren gaan we - als afsluiting van het excursie seizoen - op zaterdag 7 november a.s. naar de grote Nationale Bloemen- en Planten Vaktentoonstelling te Aalsmeer. Deze tentoonstelling is een wereld bekende presentatie van Hollandse bloemen en planten. Het mooiste en het beste is hier verzameld - een uit gelezen sortering kamerplanten en snijbloemen in prachtige arrangemen ten. Het zal weer een lust voor het oog zijn. De ledenprijs is bij inlevering van kor tingsbon nr. 8 van het Groei en Bloei- paspoort 10.- per persoon. Leden zonder bon betalen 15,-. Niet-leden betalen 20,-. Busreis, entree en fooi chauffeur inbegrepen. Het deelnemersgeld kunt u bij aan melding contant betalen. Ook kunt u na telefonische aanmelding per giro over maken op postgirorekening 4018152 t.n.v. S. J. Knip te Bergen. Teneinde iedereen een gelijke kans te geven is de aanmelding opengesteld vanaf maandag 2 november om 9.00 uur. We zijn omstreeks half drie weer thuis (eventueel lunchpakket mee nemen). Vergeet u niet uw kortingsbon nr. 8 van het Groei en Bloei paspoort? Bonnen die niet bij aanmelding worden ingeleverd worden in de bus opge haald. De bon is geldig voor één per soon. Leden zonder bon betalen 15,-. Aanmelden: S. J. Knip, Middengeestweg 2, Ber gen, tel. 02208-2824; G. Stam, Wilhel- minastraat 18, Egmond aan Zee, tel. 02206-2330; mevr. Diemer, Kost- verlorenstr. 29, Nw. Niedorp, 02261- 1535; C. Kamer, Heerenweg 108, Heiloo, 072-333523. Vertrektijden: Heiloo, Witte Kerk, om 8.00 uur. Zwerftocht door Frankrijk Na het bezoek dat we vorige keer met 135 leden aan Lapland brachten, gaan we nu onder leiding van heer C. Hout man uit Hoorn zwerven door ver schillende delen van Frankrijk; we be zoeken het zuiden van Bretagne, een paar kastelen aan de Loire, reizen daar na door het dal van de Dordogne en rusten uit aan de Rivièra. In elk gebied zullen we kunnen genieten van zeld zame uitingen van leven. Met veel genoegen nodigen wij u dan ook uit voor de lezing met dia's op. Dinsdag 10 november 1981 in de grote zaal van de Geref. Kerk aan de Noor dergeeststraat 9 te Heiloo, met als on derwerp: Zwerftocht door Frankrijk, aanvang 20.00 uur. De heer G. Houtman is oud-leraar biologie aan de Rijksmiddelbare Tuin bouwschool te Hoorn en heeft een zeer speciale hob by: geologie. Onderdeel van die hob by is het verzamelen van fossielen; en voor dat verzamelen moet hij veel reizen....altijd op zoek.... De vaste rubrieken als het praatje van de heer C. Kamer over de natuur om het huis en de wedstrijd in het "her kennen" van de heer JCT van Blomme- stein komen natuurlijk aan de orde. De afdeling Heiloo heeft nu meer dan 500 leden. Tijdens de ledenavond van 10 novem ber zal het 500e lid van onze afdeling in de bloemetjes worden gezet, ter wijl elk lid van de afdeling Heiloo ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal, een blijvende her innering zal ontvangen. Bezorging convocaties in Heiloo noord west. voor het bezorgen van de ongeveer 12 brieven per jaar bij onze leden, wonende in de wijk te noorden van de Zeeweg en ten westen van de Westerweg, zoeken wij een paar le den die dat serieus en blij willen doen. Als u het bestuur op deze wijze be hulpzaam zoudt willen zijn, neemt u dan even contact op met de heer C. Kamer. Alvast bedankt! Op de bestuurstafel liggen altijd prachtig boeken van Plantproganda, zoals Sierheesters. Vaste Planten en Coniferen, alsmede vele andere boe ken en brochures ter inzage. En te koop tegen verenigingsprijs. Idee voor 5 dcc. JAARPROGRAMMA SEIZOEN 1981 - 1982 Dinsdag 8 dec. 1981: Van HUT TOT HUT DOOR DE BLOEIENDE ALPEN: Dinsdag 12 jan. 1982 tussen helm gras en rietkraag. Dinsdag 9 febr. 1982 jaarvergadering. Dinsdag 9 maart 1982 spiegel der jaar getijden. Dinsdag 13 april 1982 Ecuador, van oerwoud tot eeuwige sneeuw. Dinsdag 11 mei 1982 australië, woes tijnen en koraaleilanden. Tot ziens op dinsdag 10 november VVN: GOEDE FIETSVERLICHTING GEWOON VAN LEVENSBELANG Tot begin december aktie „Fietser laatje zien" Veilig Verkeer Nederland gaat in de woensdag 30 september van start gegaan zijnde en tot begin december durende landelijke voorlichtings- kampagne „Fietser laat je zien", nadrukkelijk aandacht vragen voor het levensbelang van goede verlichting van fiets en bromfiets. Gebleken is dat de kans die een fietser heeft op een do delijk ongeluk bij duister ongeveer vier maal zo groot is als bij daglicht. Hier bij speelt de slechte zichtbaarheid een rol en dan vooral in die gevallen waar bij geen of onvoldoende straatverlich ting aanwezig is. Voor de voorlichtingscampagne .Fietser laat je zien", werkt VVN welhaast gewoontegetrouw samen met de Centrale Politie Verkeerscommissie (CPVC) en de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie (VCOM). Regionaal Aan de aktie wordt bij wijze van experiment in het zujidelijke deel van de provincie Zuid-Holland en in de provincie Zeeland een extra aksent ge geven. Daarbij wordt nagegaan of door het geven van een regionale „verta ling" van een landelijke campagne beter ingespeeld kan worden op de be vordering van de verkeersveiligheid in de regio. De aktiviteiten in Zuid-Holland en Zee land concentreren zich op zowel de zichtbaarheid als de technische staat van de (brom)fiets. Ook zal aandacht worden geschonken aan de zichtbaar heid van landbouwvoertuigen, gezien het agrarische karakter van dit deel van Nederland. Onmisbaar Geprobeerd zal worden vooral jonge fietsers van 6 tot 16 jaar, jonge brom fietsers van 16 jaar en bestuurders van landbouwmotorvoertuigen ervan te overtuigen dat een goede zichtbaar heid en een goede technische staat van hun voertuigen onmisbaar zijn voor een veilige deelname aan het verkeer. Bestuurders van landbouwvoertuigen wordt duidelijk gemaakt dat een goede zichtbaarheid van achteren in het don ker en bij slecht weer het achteropko mende verkeer de mogelijkheid geeft deze langzaam rijdende voertuigen tijdig te kunnen zien. zelfde plaats blijven staan. Een nieuw artikel van de laatste jaren is de Arum Dracunculus, purperkleurige bloem- scheden in het voorjaar. Zeer grote knollen welke winterhard zijn, worden evenals alle overige bijgoed gewassen in het najaar, dus nu, geplant. Brodiaea, een prachtig blauw snij- bloemetje zult u zeker wel eens ge zien hebben. Ook blauw zijn de Ca- massia Cusikii en Esculenta, fraaie stervormige bloemen. Cusikii groeit tot plm. 50 cm„ terwijl Esculenta veel lager blijft. Cionodoxa, oftewel Sneeuwroem kent ook bijna iedereen wel. Zeer eenvou dig te kweken, uiterst dankbaar in het vroege voorjaar, en oersterk. De Colchicum planten we als eerste eind augustus of de eerste week van sep tember. De Herfsttijdloos bloeit na melijk al in september of begin oktober. Deze bol kan ook zonder grond of wa ter tot volledige bloei binnenshuis komen, waarna de bol buiten geplant wordt en jaar na jaar opnieuw in uw tuin in de herfst met zacht lila bloemen tevoorschijn komt uit het niets. Er zijn bij Colchicum ook witte en dub bele variëteiten verkrijgbaar. Tijdig bestellen bij uw tuincentrum! Zeker niet onvermeld mogen blijven de herfstbloeiende en de voorjaars- bloeiende specie crocus. Een onge kende verscheidenheid in Specie Kro kussen is tegen veelal lage prijzen ver krijgbaar bij de vakhandel. Ook komen de laatste jaren steeds meer de cy clamen voor de tuin in zwang. Volko men winterhard zijn deze gewassen, oorpsronkelijk stammend uit Tur. kije en het nabije Oosten, terwijl ook in landen als Joegoslavië, Honga rije e.d. deze bolgewassen veel voor komen in het wild. Na het planten van de Cyclamen ziet men bijna een jaar lang niets verschijnen. Dan plots klaps komen er blad en bloemetjes tevoorschijn. De kleur is zilver- achtigrose. Het blad blijft de gehele winter fraai groen, gemarmerd. De bloemen zijn klein, maar sterk en blij ven lang staan. Zeer geschikt voor verwildering. De winterakonieten luisteren naar de naam Eranthis. Schitterend geel, de vorst trotserend komen zij ieder jaar opnieuw het voorjaar aan kondigen. Gemakkelijk te vermeer deren uit zaad. Er zijn twee kulti vars, n.l. Cilicica en Hyemalis. Eremurus, Naaldvan Cleopatra een keizerlijke verschijning in juni/juli. Oersterk, groeit altijd en overal. Moet u ook beslist eens proberen. In vele kleuren. Hoogte tot 200 cm. Erythronium, ook wel Hondstand ge naamd. Een luxe, duur bolgewas. Een bolletje kan wel 1,75 tot 2,-- kosten. Fraai blad en mooie bloemen, een laag bolgewas. Fritiïlaria, dc Keizerskroon kennen wij ook bijna allemaal. Een adekwaat middel tégen mollen en muizen die een uitgesproken hekel hebben aan sterkte, penetrerende geur welke bollen in de grond verspreiden. Fritillaris kent twee bekende soi ten: Imperiallis en Meleagris, de ki vietseitjes, een wettelijk bescheri bolgewasjes wat ook in het wild weilanden e.d. nog wel voorkomt, laatste jaren is ook de Fritiïlaria Pi sica meer op de markt gekomen. Deze bloeit fluweelpaars met klein klokjes aan de stam, terwijl Imp rialis met zeer grote klokbloemen a de kroon bloeit. Galanthus is de latijnse naam vo sneeuwklokjes. Er zijn enkele ki tivars in ons land bekend, n.l. Niv lis, het bekende enkelbloemige sneeuwklokje, Nivalis Flore Pleno ei dubbele bloemvorm, en er is Elwes een grove bollenmaker, veelal Turkije geïmporteerd met. grote forsere bloemen dan Nivalis. A soorten zijn zeer aan te bevelen. Iris zijn ook in een zeer grote verschi denheid op de markt. De eers bloeiers zijn Reticulata blauw en Da fordiaea geel. Hoogte plm. 10 ci Bij Reticulata zijn dan weer een tie tal soorten bekend in verschillen; kleurgradaties van hemelsbla» naar diep purper. Zeer fraai en v harte aanbevolen. Ixia bloeit in de zomer in een schitt rende kleurenpracht. Veelal alle; gemengd verkrijgbaar. Ook zeer brui baar als snijbloem. Houdbaar en hs mooi. Ixiolirion is minder bekend, do daarom niet minder fraai, groi plm. 30 cm. hoog met fraaie purpi blauwe bloemen. De bolletjes zi( er uit als pinda's met een vliesje. Leucojum is de naam voor Zomerk! je en doet sterk denken aan sneeui klokjes, echter groter, hoger en vi later bloeiend. De bolletjes lijken ste op kleine narcisjes. De Madonna lelie werd reeds 5.0 voor Christus afgebeeld en genoem Ook in bijbelse verhalen wordt stee over de leliën des velds gesprok' Hier bedoelt men dan de Lilium Ca didum, schitterende zuiver wil bloemen, groeihoogte plm. 60/80 cm. De blauwe druifjes heten eigenli Muscari, variëteiten zijn Armeni cum blauw, Blue Spike, dubbi bloemig blauw, Botroyides Albui wit, Comosum Plumosum, gevede lichtpaars. Het assortiment Rotstu Narcissen omvat ook een vijftigl bekende soorten, waarbij mén soi denkt hoe bestaat het dat uit ei dergelijk kleine narcissenbol een v< ledige plant kan groeien. Rol tuinnarcissen zijn zeer geliefd in kil ne tuinen. Ook in heide tuinen zijn zeer bruikbaar. Vogelmelk en Knikkende Vogelme (wettelijk beschermd) luisteren na de naam Ornithogalum. Ornitli galum umbellatum noemt men ook w Snottebel. De Knikkende Vogelme heet Ornithogalum nutans. Ze fraai, zaait gemakkelijk uit. Ook is er Orn. Arabicum m( prachtige witte bloemen met e; zwart hartje. De geluksklaver he Oxalis Deppei, terwijl er een sooi genoot met de naam Adenophylla ze fraai bloeit in de zomer. Puschkin is en scilla-achtig bolgewasjs. zilve grijs/blauw bloeiend/ zeer vroeg het voorjaar, altijd bloeiend en eenvi dig in kuituur. Ranunculus komen gedurende de z- mer in fraaie dubbele vormen kleuren. Ook uitstekend als siii bloem. De Roos van Jericho he officieel Selaginella, recentelijk op de t.v. geshowd op een schol water. Niet geschikt voor de tui Een kuriositeit voor de huiskamer - eigenlijk niet thuishorend bij de bc gewassen. De Scilla is bij bijna iedereen beker Scilla siberica (Spring Beauty) ook w; genaamd boshyacinthje. komt al vroi in het voorjaar met een uitbundi| bloei in fraai donkerblauw. De Sch la campanulata lijkt sterk op ei kleine hyacinth. Deze bloeit in jur Sparaxis komt in juni in een sch terende kleurenpracht. Laag groeier TON LEURS HET ZEVENHUIZEN 15A HEILOO - TEL. 072-330294 Opnieuw komen wij nu een zgn. drooi bloeier tegen de Sternbergia lutei heldergeel. De bol lijkt op een narcii terwijl de bloem een botergele krokt lijkt. Bloeit ook in de herfst. Komt i het wild o.a. op Corsica voor. Een aai dige kuriositeit, die gelijktijdig m( de Colchicum geplant moet worden Triteleia Uniflora is ook een vooi jaarbloeier, lichtblauw, fraai, een laa bolgewas, gemakkelijk te kweken geschikt voor verwildering. Bij de Tulipa vinden wij ook vele soo ten welke uitstekend in het bijgoe assortiment passen, b.v. batalin Bright Gem en Bronze Charm, Pers ca, helder paars, Pulchella Viblacae; lichtpaars, Acuminata, roodged zeer apart bloemvorm, Urumiensi helder geel meerbloemig. Tarda Dasy temon botergeel met witte punten, a les m.u.z. Acuminata Stenopetaf niet hoger dan plm. 10 cm. Voor praktisch alle bijgoed geldt dl het uitstekend is voor rotstuinei verwildering, tussen heesters en stru ken, tussen tegels en flagstones, oprijlanen en tussen tegels op een gi ragepad. Dit Bijgoed ABC is slechl een greep uit het schitterende a sortiment dat thans nog bij de tuil centra verkrijgbaar is. Het is overigens nu ook de juiste tij' voor het planten van alle bolgewassei Laat u dekkundig voorlichten en vraa naar de gratis dokumentatie. Na Raadhuisweg 12 - Heiloo Telefoon 072-336352

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 4