r Haal het doek maar op EEN BLADZIJDE BOORDEVOL BIJZONDERHEDEN EN BUITENGEWONE GEBEURTENISSEN ROND DE BEUN OPTOCHT-ROUTES (Vertrektijd is 19.10 uur) Theatergeschiedenis van Heiloo mm „DE BEUN-JEUGD-BON" Het is zover, vrijdagmiddag 27 november wordt theater,,de Beun Willibrordusweg 2, tegenover de winkelhof 't Loo, officieel geopend en heeft Heiloo een eigen theater! Hoe verliep de bouw Architect Saarberg: Het is een uniek theater! R uitkijkpost ag ste tan Theater ,,de Beun" Corr.adres Stichting Open Huis Win kei hof't Loo 19, 1851 HT Hei loo Telefoon 072-333156 Een feestelijke uitgave van Drukkerij Uitkijkpost B.V. Heiloo Wie de opdracht krijgt een theater te ontwerpen ziet zich voor een zware op gave geplaatst. Het moet aan vele eisen voldoen. We vroegen architect Wilfred Saarberg, de ontwerper van theater ,,de Beun", hoe je met zoiets begint. ËÜÜP =w= ZONDAGAVOND 18 NOVEMBER 1981 ladat op 6 november vorig jaar de eer- paal voor het nieuwe theater de Beun ierd geslagen door de heer R. W. leijer, voorzitter van de Stichting Open uis, is in geheel Heiloo reikhalzend tgekeken naar de verwezenlijking van :n lang gekoesterde droom. /ie even de geschiedenis induikt en ziet oe het verenigingsleven in onze ge- leente „onder dak" gebracht was ge- ■urende lange jaren, is het van harte ins met dit gebeuren. is trouwens een tijd geweest dat er ilemaal geen dak was voor het theater ven en de comedie in de open lucht erd opgevoerd. et was namelijk al in 1820 dat er in eiloo een comedie werd gesticht. :anette Agnes, baronesse van Delen, ichtte in dat jaar een heuse comedie in :t Deelense bosje, gelegen tussen de ijenburg en het Deelenslaantje, dat aar genoemde barones genoemd was. :anette was getrouwd met Jonkheer r Cornelis van Foreest. De heggen enden als coulissen, de zomers moeten jen zeker beter geweest zijn dan nu. De rschillende cafés in het dorp fungeer- ;n toen later ook als onderkomen voor verschillende verenigingen die het orp toen rijk was. ,an de Oude Straatweg stond eertijds et café „De Nachtegaal", gedreven aor IJsbrand Blokker, later door P. ozing. Vele oudere Heilooërs zullen :rn nog kennen. In dat café werden roeger - nog in de oorlogsjaren - verko- yjbrtingen gehouden, ook wel boelhuis noemd. Maar veel werd er ook gere- ^^^eteerd. Ook stond er vóór 1938 nog het SW^afé „Zomerlust". Café „De Onderne- ing" van Jac. van Gemeren, dat later De Oude Herberg" werd, was een toe- uchtsoord voor vele verenigingen. In 941 werd er het distributiekantoor ge- stigdHet langst fungeerde echter wel De Rustende Jager" als onderkomen gjgfe,: een echte toneelzaal waar verenigingen van diverse pluimage repeteerden en hun uitvoeringen gaven. Toen de mensen na de oorlog weer graag wat vertier wilden was het de heer Bruin uit Alkmaar die in De Rustende Jager met zijn reizende bioscoop film voorstellingen kwam geven. Eenmaal per week op woensdag, aanplakbiljetten bij de plaatselijke sigarenwinkeliers ga ven aan wat er gedraaid zou worden. Waarlijk „halsbrekende toeren" moest men verrichten om de voorstelling goed te kunnen volgen, maar het trok veel publiek. Dit alles bracht de heer S. Spanjaart, bioscoophouder, op een idee. Heiloo moest een echte bioscoop rijk worden. Het sportgebouwtje aan de Holleweg, in gebruik bij tal van sport en muziekverenigingen als repetitielo kaal, werd door hem gekocht en voor dit doel geschikt geacht. Het werd prak tisch geheel vernieuwd en er kwam een piekfijn Asta-theater met alles derop en deran. Er werden steeds goede films ge draaid en het was een genoegen een filmpje te pikken in het eigen dorp. Ook de Filmliga vond hier later haar onder komen. De heer Spanjaart filmde hier vanaf 1958 tot ongeveer 1971 toen het pand door hem aan de gemeente werd verkocht, onder burgemeester mevrouw J. M. Corver-van Haaften. Na nog een jaar van de gemeente te hebben gepacht, hield de heer Spanjaart het voor gezien en verdween de bioscoop weer uit Hei loo. Nadat ook „De Rustende Jager" voor goed „ter ruste" was gegaan hadden de verenigingen in Heiloo weer als in 1820 „geen dak meer boven het hoofd prak tisch". De operette vereniging was zo gelukkig toestemming te krijgen van het psychiatrisch centrum „St. Willibrord" om in de aula hun uitvoeringen te ge ven. Evenals de Heilooër Kring die hier concerten organiseerde. oor de diverse verenigingen, zoals b.v. De Rederijkerskamer Het Ontluikende oosje" met als regisseurs in de loop er jaren Paul van 't Veer, Cor Vennik n laatstelijk Guus Spruijt. De toneel- leniging „Falkland", ontstaan uit de sneelgroep van de Bond voor Staats- ensionering" met als regisseur J. Ros- ïnbacker. Maar ook was er vroeger og het amateur-amusementsorkest De Groentjes", hoofdzakelijk begelei- |ingsorkest van de plaatselijke revue- :reniging, er was een kinderkoor dat ipeteerde in de Rus. Maar ook gym- istiek en muziekverenigingen werden De Rustende Jager gegeven, met bal In 1924 kwam De Rustende Jager, [otel-café-restaurant aan de Kennemer- raatweg in het bezit van Cornelis Nap, huwd met Sijtje Brouwer, een zuster n Cor Brouwer die in later jaren het fé voortzette.' Wie in Heiloo kende 'or Brouwer niet? In zijn tijd kwam er Vroeger gaf trouwens ook de R.K. to neelvereniging „Het Masker" onder regie van de heer Jean Robert, hier ook vaak een uitvoering. Oud-wethouder Jan Bolten was indertijd ook een trouw lid van „Het Masker". En als we dart zo nostalgisch teruggaan in de geschiedenis mag ook niet vergeten worden de ouwe trouwe Muzieknis in het Gemeentebos. Ook hier zijn tal van op- en uitvoeringen gegeven op mooie zomeravonden of zondagmiddagen. Het publiek gezeten op banken (die toen nog niet vernield werden) of stoelen die na de opvoering onder de nis werden opge borgen. Rustige en echt dorpse genoe gens die we toch best een beetje in ere zouden mogen en willen houden. En nu dan in 1981 als klap op de vuur pijl, een heus echt theater „De Beun". Wat zouden baronesse Jeanne Agnes zeggen als ze dit kon zien? Rijkje Vennik-Gelderblom aar de zaal 300 zitplaatsen heeft zal :t eerst maalt" j Voor de vrijdagavond heeft U geen kaarten nodig, dus vrij entree. Voor de kindervoorstellingen op za terdag moet de onderstaande „Beun-Bon" worden ingevuld en tot 23 november in de brievenbus van het V.V.V.-kantoor in het Stations centrum worden gedeponeerd. Op woensdag 25 november kunnen dan de bestelde kaarten worden af gehaald tussen 10 en 17 uur op het zelfde adres. (voor kinderen van 6 tot 12 jaar) Ik wil graag op zaterdag 28 november naar één van de onderstaande jeugd-voorstellingen DE SPROOKJES SHOW (10.00 uur) DE BONTE MUTSEN SHOW 13.30 uur) JEUGDFILM: DE BENDE VAN HIERNAAST (ló.OOuur) Naam Adres Geboortedatum Vul in en breng meteen naar het V.V.V.-kantoor in de bus vóór 23 november. de Beun is klaar Maar het blijft niet bij een officiële ope ning alleen, iedereen in Heiloo krijgt de kans, gedurende vijf open dagen, het theater van binnen te kunnen bekijken. Een speciaal daarvoor in het leven ge roepen feestcommissie, onder de inspi rerende leiding van Klaas Koomen, is maanden aan het werk geweest een pro gramma samen te stellen, waar iedereen aan mee kon doen. Voor Heiloo, door Heiloo Een uitgebreid programma vindt u op deze pagina. Niemand zal straks nog kunnen zeggen: „de Beun, wat is dat?" Het theater Het is een intiem theater geworden. Bij binnenkomst aan de Willibrordusweg komt men in de kleine maar gezellige foyer, waar ook een bar is, hierbij be vindt zich ook de garderobe. Van twee kanten kan men de zaal bin nen komen. Alles is in warme tinten ge schilderd en bekleed, donkerrood tapijt op de vloer en naturelkleurige stoelen. Het toneel is, door de amfitheaterbouw, vanaf elke plaats uitstekend te zien en de mensen met de lange benen zullen hier geen problemen hebben. Aan de zijkant van het toneel bevindt zich een deur, die in verbinding met buiten staat; deze is voor de aan- en af voer van decors. Boven in de zaal is een filmkabine, zo dat vanaf december, de Filmliga, hier zijn maandelijkse avonden kan organi seren. Twee modern geoutilleerde kleedkamers zullén de gebruikers van de Beun alle comfort bieden. Aangrenzend vindt men douches en toiletten. Ook aan de invaliden is gedacht; voor hen is er een speciaal toilet, ook de zaal is makkelijk te bereiken, er is plaats voor twee rolstoelen. Gebruik Om het theater optimaal te gaan gebrui ken, heeft men reeds verschillende kon takten gelegd. Een commissie is hier druk mee bezig, echter wel voor het sei zoen 1982/83. Voor dit seizoen wordt het wat moeilijk daar dit al geruime tijd aan de gang is. Men denkt aan cabaret, toneel, klassieke muziek en ballet. Tijdens de open dagen zullen er in het theater enquête-formulieren liggen. Aan u de vraag deze in te willen vullen en kenbaar te maken wat uw wensen zijn, zodat de commissie hier rekening mee kan houden. Natuurlijk zullen Falkland, de Heilooër Operette Vereniging en de Filmliga het theater volop gaan gebruiken. Gwen Bos-Fiolet Op 28 november a.s. opent ons nieuwe theater „De Beun" haar deuren. Een historisch moment, want Heiloo krijgt er een belangrijke voorziening bij. Na vier jaar voorbereiding en een jaar bouwen, zien we thans het resultaat van veler inbreng en arbeid. Het is een prachtige aanwinst voor onze gemeente. De architect is er in geslaagd een eerlijk en goed in de omgeving passend gebouw te ont werpen. Binnen bevat „De Beun" elementen van een echt theater, zoals een groot toneel, een orkestbak, comfortabele stoelen, een vrij uitzicht en een film en een lichtregelcabine maar men heeft ook de gezellige sfeer van een kleinere zaal. De ruime foyer vormt een goede gelegenheid tot ontmoeting. „De Beun" is met zijn 300 zitplaatsen niet bedoeld voor kostbare pro- dukties. Voor het overige biedt het goede mogelijkheden, zowel voor gezelschappen van buiten af, als voor plaatselijke verenigingen op het gebied van toneel, film, muziek of anderzins. „De Beun" - gebouwd voor de toekomst - zal een eigen geschiedenis maken. Het gemeentebestuur hoopt dat ons nieuwe theater zich zal ontwikkelen tot een waardevol cultureel ontmoetingspunt in onze gemeente. De burgemeester van Heiloo, Drs. G. J. Glijnis Op 25 mei 1976 viel de beslissing tot het maken van een schetsplan van het nieu we theater, het zou echter nog vier en een half jaar duren voor de eerste paal geslagen werd. Dit gebeurde op 6 no vember 1980, het was ijzig koud toen de heer R. W. Meyer, voorzitter van het stichtingsbestuur Open Huis, deze han deling verrichtte. De heer De Blois van aannemersbedrijf J. Nelis bracht zijn gelukwensen aan het gemeentebestuur. Bij deze gelegenheid vertelde architect W. Saarberg hoe het theater er uit kwam te zien. De bouw verliep voorspoedig, de winter was gunstig en op de kop af vijf maan den later was het hoogste punt bereikt en hees burgemeester G. J. Glijnis de vlag in top. Intussen was de bevolking van Heiloo bezig een naam voor het theater te be denken; er kwamen in totaal 117 inzen dingen binnen. Een jury, bestaande uit Klaas Koomen, Ine Veen, Gwen Bos, Wilfred Saarberg en Piet Veen kozen tenslotte voor „de Beun". Deze naam was bedacht door Jan Pannekeet en is het Westfriese woord voor Bühne. De beslissing lag echter bij het gemeen tebestuur en het stichtingsbestuur Open Huis; deze gingen met de keuze accoord. De bouw verliep zo voorspoedig, dat men al aan plannen voor de opening ging denken. Er werd een feestcommis sie samengesteld o.l.v. Klaas Koomen, geassisteerd door Marian Scholte, Gwen Bos, Wim Schols, Piet Veen,' Frits Ho- herheyde en R. Meyer. Met een onderbreking van de vakantie' heeft dit team maanden hard gewerkt om er een echt feestelijk gebeuren van te maken. En vrijdag 27 november gaat het theater open, dan wordt er vijf dagen feest ge vierd, hierover kunt u alles op deze pa gina lezen. hier zeker gelden: „Wie het eerst komt, Voor alle overige voorstellingen is ons V.V.V.-kantoor open op dins dag 24 en donderdag 26 november, eveneens tussen 10 en 17 uur. Hier wordt gesteld dat per persoon max. 2 kaarten mogen worden gehaald. LET WEL: ZONDER KAART HEEFT U GEEN TOEGANG!! Laat deze kans U niet voorbijgaan. Kom kijken, luisteren en genieten in Uw eigen nieuwe Theater „De Beun". „Het eerste wat ik doe, is naar de plaats gaan waar het gebouw moet komen te staan, je bekijkt de omgeving en proeft de sfeer." De vorm wordt aan de omgeving aange past, maar het gebouw moet wel z'n functie uitstralen. Vervolgens breekt er een periode aan van veel denkwerk. „Ik ben geen schetser, het plan moet eerst helemaal in m'n hoofd zitten, pas dan zet ik het op papier," aldus Saar berg. Een theater moet in de eerste plaats functioneel zijn, liever gebruikt men nog het woord „multifunctioneel" met de klemtoon op multi, maar juist dat woord staat het functionele in de weg. Saarberg spreekt dan ook liever over meervoudig gebruik. Goed zicht is het allerbelangrijkste, om dat men dan per definitie ook goed hoort; goed zien is goed horen. Om dit te bereiken heeft men een oplopende zaal (amfitheater) nodig en die is niet multifunctioneel en daar ligt het pro bleem, er moet dus een keuze gemaakt worden. Bij het ontwerp van de Beun heeft men toch gekozen voor het amfitheater, goed zien en horen en niet te vergeten goed zitten is het allerbelangrijkste voor een theater. „De binnen- en de buitenkant van een theater hebben een relatie met elkaar, vandaar dat ik het amfitheater architec tonisch aan de buitenkant heb laten meespelen" aldus Saarberg. Functioneel Tussen de zaal en het toneel bevindt zich de orkestbak. Deze kan door een vloer worden afgedekt. De ruimte die hierdoor ontstaat kan zowel bij de zaal als bij het toneel getrokken worden en is dus duidelijk functioneel. - Akoestiek In een theater heeft men rekening te houden met zowel het gesproken woord als met muziek. Bouw je een laag toneel dan klinkt de muziek niet mooi, terwijl het woord wat meer beslotenheid ver langt. „Dit probleem hebben we opgelost door op het toneel de mogelijkheid te creëren de bedoeking naar behoefte te gebruiken of juist weg te halen d.m.v. een elektrische trekker, men kan dus het volume vergroten of verkleinen" zegt Saarberg. Budget De zorg bij het bouwen van een theater is, om binnen het budget te blijven. „Vaak zijn er meer wensen dan dat'er geld is" aldus de architect. Dat is dan ook de reden dat de foyer aan de kleine kant is gehouden; men heeft altijd nog de gezellige bar van het Open Huis ach ter de hand. De zaal en het toneel zijn het belangrijkste. „Het is een goed beleid van de gemeente geweest om nog een aanvullend krediet te geven voor belichting en gordijnen. Het getuigt van een goede visie. Het is een uniek theater, ideaal voor deze grootte", zegt een tevreden Saarberg. Een bijzonder woord van dank wil hij nog richten aan de heer Dolf Meijer, voorzitter van het stichtingsbestuur Open Huis. „Hij heeft intensief meege dacht en legde veel deskundigheid aan de dag op het gebied van elektrotech niek. Ook het aannemersbedrijf Nelis uit Uitgeest deelt in de waardering. Al les ging op tijd en er is kwaliteit gele verd." Wilfred Saarberg In 1960 afgestudeerd in Delft; begon hierna een eigen buro met zijn studie genoot J. W. v. d. Scheer. Zelf zegt hij ervan: „In onze studietijd waren wij beiden „theatergek". In een jeugdige overmoed wilden wij alleen maar theaterbouw gaan doen, maar daar was niet zo gek veel werk te vin den. We tekenden dus ook scholen, sporthallen en een wijkgezondheids centrum." Het architectenburo houdt zich veel bezig met accommodatiebouw. Op het ogenblik houdt Saarberg zich bezig met de renovatie van de gevange nis in Hoorn en met die van het Kenne- mer Lyceum in Bloemendaal. Bij het architectenburo werkt 15 man personeel waaronder (al 7 jaar) binnenhuisarchi tect Peter Thomkinson; hij houdt zich bezig met het interieur, de materialen en de kleuren. Ook op de inrichting van de Beun heeft hij zijn stempel gedrukt. Toch is het ontwerpen maar een onder deel van de bouw, een gebouw staat pas, als iedereen zijn steentje heeft bijgedra gen, je doet het met elkaar. In het geval van theater de Beun is dit in een uitste kende harmonie verlopen. OPTOCHT 1: Parkeerpl. bij Sport hal 't Vennewater, Het Zevenhuizen, Ewisweg, Past. v. Muijenweg, Wes- terwtj, Schuine Hondsbosschelaan, Holleweg, FEESTPLEIN. OPTOCHT 2: Bayershoffweg/par- keerplaats HSV-terrein, Op de Wie ken, De Spanring, Ringweg, Fontein Verschuirlaan, Van Merlenlaan, Baafjeslaan, Bayershoffweg, Wes- terweg, Kerkelaan, FEESTPLEIN. OPTOCHT 3: Start: Laan van Zee man/Laan van Frans, Groot Barla- ken, Dokterslaan, Middelhof, De Laghe Weijdt, Klein Barlaken, Bu- renweg, Maas Geesteranusweg, Ken- nemerstraatweg, Laarmanstraat, Van Aostastraat,Heerenweg, Kerke laan, FEESTPLEIN. OPTOCHT 4: Starts: Breedelaan/ hoek Zevenhuizerlaan, Butterlaan, Heerenweg, Stationsweg, Holleweg, FEESTPLEIN. ESTAFETTE-LOOP MET FAKKELS Start: Zevenhuizerlaan/hoek Bree delaan 19.45 uur. De vlam wordt door 5 Heilooër TRIAS-top-athleten vanaf dit punt door de Zevenhuizerlaan en de gehe le Heerenweg aangedragen naar het FEESTPLEIN. PROGRAMMA-OVERZICHT 10 X VOORSTELLINGEN 27 NOVEMBER VRIJDAGAVOND Om 19.15 uur starten, op 4 verschillende plaatsen in ons dorp, 4 optochten, samengesteld uit muziek-, sport- en culturele groepen. Fakkels zorgen voor de nodige fleur en verlichting. Trek Uw jas aan en ga mee, ACHTER DE MUZIEK AAN!Wandel gezel lig mee als de optocht langs komt en schaar U tussen die honderden andere Heilooërs welke zich reeds opstelden op het theaterplein om getuige te zijn van de ludieke opening en happening om 20.00 uur exact. We wachten met z'n allen op de Trias-sporters welke de fakkels zullen overreiken aan onze twee wethou ders, mevr. Willemse en de heer Dekker, welke zich zo ingezet hebben bij de totstandkoming van ons nieuwe theater. Na het ontsteken van de „festiviteiten-vlam" kan iedereen, uiteraard gratis, de nieuwe toneelbehuizing zelf ontdekken. Stap naar binnen; in de hal staan informatiestands; op het toneel een spektakel met home-trainers waarbij een quiz-element wordt inge bouwd waarmee een paar maal op deze avond iemand van U een leuke prijs kan winnen. De spreek- stalmeester is Ben Lieferink. Ook kunt U luisteren naar de gezellige swingende muziek van de Cathill Jazz-band. Om iedereen de kans te geven het theater te zien wordt U verzocht niet langer te blijven dan nodig is om zodoende anderen ook in de gelegenheid te stellen naar binnen te stappen. 28 NOVEMBER ZATERDAG-OVERDAG 3 Kindervoorstellingen voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. Ze kunnen kiezen uit: 10.00 uur: SPROOKJES-SHOW door Toneelver. Falkland. 13.30 uur: BONTE FEESTMUTSEN SHOW met goochelen/muziek/acrobatiek/dans/ marionetten. ló.OOuur: JEUGDFILM: „De Bende van Hier naast". Bij alle drie voorstellingen extra prijzen, lekker drankje, grabbelton, en ballonnen-wedstrijd. Wie komt het verst?? Op woensdag 2 dec. gaan alle ballonnen de lucht in. ZATERDAGAVOND 20.00 uur: BONTE AVOND-SHOW met een keur van Heilooër artiesten o.a. zang/cabaret/Jazz-ballet/ goochelen/Westfries/film/toneel/show/sport enz. Uw spreekstalmeester is Martin Affourtit. 29 NOVEMBER ZONDAGMORGEN 11.30 uur: Een Koffie-concert, duidelijk gegoten in een populair-klassieke vorm. Medewerking van: leerlingen van de Volksmuziek school/Balletschool van Els Bijlsma/Liederen van Schubert Schumann en pianomuziek van Brahms en Chopin door de dames Schuitemaker en Hoeve nagel/het Kamermuziek-ensemble o.l.v. mevr. Boll/ de Heilooër Operette Vereniging/het grote koor van „Nieuw Leven". ZONDAGMIDDAG 14.30 uur: Een Thee-concert. Andere muziek, ander rythme. Big Band (in originele 20-mans bezetting met originele arrangementen) Folk-groep (3 man sterk) „Vollux" met beslist wat anders en een ijzersterke drumsolo. 20.00uur: We gaan letterlijk blazen en strijken!! Aan dit programma werken mee: de Harmonie Cae- cilia/de Fanfare Eensgezindheid/het Heilooër Salon Orkest en de M.M.D.-Show Band. Aan elkaar gepraat door Ben Lieferink. 30 NOVEMBER MAANDAGMIDDAG en 1 DECEMBER DINSDAGMIDDAG 15.30 uur: Twee middagen, speciaal georganiseerd Plattelandsvrouwen voor onze oudere Heilooër ingezetenen; met zang door het Koor van de Ned. Ver. van Huisvrouwen/ het Kinderballet van Els Bijlsma/goochelen/Weense melodieën/Theatergroep Schmink/het Koor van n - In de pauze natuurlijk een gezellig drankje en hapje. Indien U dit wenst kunnen wij ook voor vervoer zorgdragen. Wel opgeven bij het kaarten bestellen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 19