UIT HEILOO 1 h HOBBY FARM I LIMMEN AKERSLOOT DE VRIENDSCHAP "THE PRESS" met super act!!!!! SHORELINE ANDRÉ HAZES! VERENIGINGS NIEUWS De uroloog begon ooit als 'steensnyder' Het specialisme voor onze waterhuishouding ANDRE HAZES SAMEN MET „SHORELINE" IN AKERSLOOT THE PRESS IN AKERSLOOT!!! CAFÉ BAR DANCING n Kerklaan 18 - Akersloot - Tel. 02513-12886 Zaterdag 20 maart: De Limburgse topformatie Aanvang 20.30 uur. Entree 5,— Zondag 21 maart: met als speciale attractie: Aanvang 20.30 uur - Zaal upen om 20.00 uur. HENK EN RIET LEVERING COMMUNICATIE VERENIGING HEILOO WIJKVERENIGING TERMIJEN BLOEMENDAGEN LIMMEN EGM0ND-0RIE-ADE B Zondag 21 maart zal het troetelkind van de Nederlandse muziek naar De Vriend schap komen om daar de mensen te laten genieten van zijn Nederlandstalig repertoire, dat voor het grootste gedeelte bestaat uit louter hits, want dat zijn op dit moment al de singles die deze Amsterdamse zanger de Nederlandse topveertig inslingert. En het zal deze avond helemaal te gek worden als we zien dat Andre Hazes begeleid zal worden door Shoreline en wat dat betekent dat weten de meeste mensen wel, want Shoreline is en blijft in Akersloot en omgeving de populair ste band en dat zij Andre Hazes live zullen begeleiden is helemaal te gek. En zo zullen de mensen zondag kunnen genieten van hits zoals ,,'n Vriend", „Zeg maar niets meer" en nog tal van andere grote hits van deze razend populaire zanger. De aanvang van deze unieke avond is half negen, doch de zaal gaat al om acht uur open en kaartjes voor dit evenement kunt u kopen bij Disco Z op de Laat in Alkmaar, Platenzaak Aad Molenaar in Uitgeest en in De Meerboet en De Vriendschap beide in Akersloot, terwijl op de avond zelf aan de zaal ook kaartjes gekocht kunnen worden. Zaterdag 20 maart zal deze super topformatie in De Vriendschap te MEERVOGELS AKERSLOOT Zondag 1 speelde haar beste thuis wedstrijd van dit seizoen. In een aan trekkelijke wedstrijd werd met 2-0 van Foresters gewonnen. Al na 5 minuten spelen nam Meervogels de leiding via een afstandsschot van Ted Putter. Meervogels was nog enige malen ge vaarlijk maar vond de goed keepende Foresters-doelman op haar weg. De tweede helft gaf een zelfde spelbeeld te zien met een iets gevaarlijker Meer vogels. Hoewel keeper Stolk nog enkele reddingen moest verrichtten. Eind stand 2-0. i ii ii Kaartjes in de voorverkoop bij DISCO Z in Alkmaar, AAD MOLENAAR platenzaak in UITGEEST, DE MEERBOET en DE VRIENDSCHAP en 's avonds aan de zaal. SHALOMAVOND KOM OP VOOR ISRAEL 25 maart 1982 De interkerkelijke Stichting Reveil organiseert in samenwerking met een plaatselijk interkerkelijk team een Shalomavond onder het motto „Kom op voor Israël, nu" op 25 maart in de gereformeerde kerk te Heiloo. Het doel van deze avond is om de verbonden heid tussen christenen en Israël te be nadrukken en op te roepen tot een prak tische solidariteit met het joodse volk en de staat Israël. Er is een gevarieerd programma. Spreker is Ds. C.P. Sy- brandi, gereformeerd toerustings predikant uit Lelystad, die veel gepu bliceerd heeft over de relatie christenen en joden. Medewerking wordt verleend door een muziekgroep van hervormde en gereformeerde jongeren uit Heiloo. Bovendien zal er een korte film met be trekking tot Israël vertoond worden. De avond zelf begint om 20.00 uur, maar vanaf 19.15 uur is de kerk open en kun nen de aanwezigen kennis nemen van diverse stands; stands met Israëlische produkten, informatiemateriaal van allerlei organisaties die met Israël te maken hebben, boeken, etc. De toe gang is vrij. Tijdens de avond zal er geld ingezameld worden voor een pro- jekt in Israel. Voor meerdere informa tie kan men zich wenden tot het plaat selijke comité, tel. 072 - 333179 of tot Stichting Reveil, Postbus 30, 3780 BA Voorthuizen, tel. 03429 -1318. MATTHAUS PASSION 1982 In de Grote Kerk te Alkmaar kunt U op 3 april 1982 weer luisteren naar de Matthaus Passion van Johan Sebasti- aan Bach. In de tijd waarin de Christe lijke kerken zich bezinnen op het lij densverhaal is het traditie geworden dat de Alkmaarse Oratorium Ver eniging ditzelfde passieverhaal ten ge hore brengt zoals dit werd verklankt door Johan Sebastiaan Bach. De uitvoering van dit jaar is de voort zetting van een traditie die dateert uit 1943. Na de dirigenten Cornelis Jonker en Klaas Venneker, zal de uitvoering dit jaar onder leiding staan van de jonge dirigent Bruno Gerritsen, die tijdens zijn opleiding aan het Utrechts Conser vatorium onder meer les had van Klaas Venneker. Men heeft zich weten te verzekeren van uitstekende solisten. Kaarten zijn verkrijgbaar in Alkmaar bij: muziekhandel Klooster en Kiebert, muziekhandel Spanjaard, Boekhandel K. ter Burg. Voor nadere inlichtingen mevr. G. Kingma, tel. 072 - 119255. Akersloot optreden, The Press staat voor een zesmansformatie uit Maas tricht, welke in 1980 werd opgericht. Nauwelijks zes maanden oud scoorden zij hun eerste hit met de single „I'm gonna shoot the deejay" welke elf weken genoteerd stond in de Nederland se hitlijsten, en in Belgie en Duitsland zelfs een eerste plaats bereikte. Dat The Press geen eendagsvlieg was werd bewezen door de fantastische elpee „Press Here" welke begin 1981 op de markt kwam. Rock steady-up tempo ska, reggae en rock and roll, waren de ingrediënten van „Press Here". De tweede single „Write off" moest een genoegen nemen met een bescheiden hitnotering, maar de daaropvolgende single „Cantara pepe" werd weer een dikke top-tienhit welke in praktisch alle landen van Europa scoorde. Op de bühne staat The Press garant voor een avond stevig rockwerk, gelardeerd met de voor hun zo typische muziek, welke zijzelf en buitenstaanders omschrijven als reggae- pop. Deze populaire zesmans formatie bestaat uit: Renee Innemee: leadgitaar, John Coenen op basgitaar de broers Michel en Walther Nita op toetsen en gitaar, Floor Minnaert, toetsen en saxofoon en als laatste Willy Bronzwaer op de drums, en dit zestal zal zaterdag 20 maart De Vriendschap op z'n kop zetten met hun snelle hedendaagse rock and rollmuziek en dat alles voor een entreeprijs van maar vijf gulden. De St. Jan Mavo heeft 2 avonden in de Beun gehouden om te laten zien dat er buiten de gewone vakken ook uitstekend gedanst, gezongen en gemusiceerd kan worden. Ouders en leerlingen genoten deze avond van wat hun kinderen en medescholieren ten tonele brachten. AFRIKA-TENTOONSTELLING IN HEILOO Een flink gedeelte van de Moeder Godskerk aan de Holleweg te Heiloo (even voorbij het winkelcentrum) zal van 25 tot 28 maart veranderd zijn in een boeiende tentoonstelling, waarin zowel de kunst en de kuituur als de ge schiedenis en de aktuele problemen van Afrika zichtbaar worden gemaakt. De daarbij gelegen zaal wordt een afri- kaanse herberg, waar ook allerlei origi neel afrikaanse voorwerpen te koop zijn. Bovendien worden er zaterdag 27 maart „wandeltochten voor Afrika" gehouden (5, 10 en 15 km), waarvoor tevoren „sponsors" gezocht moeten worden, die voor iedere kilometer, die hun favoriete wandelaar maakt, een kwartje of een gulden inzetten (in lichtingen tel. 02205-1584). Een en ander zal een goede achter grond zijn voor de vele akties, die in allerlei plaatsen van onze regio voor Afrikaanse doeleinden worden ge houden. Woensdag 24 en donderdagavond 25 maart: Afrika-avonden in de herberg (20.00 uur). Zaterdag 27 maart, van 12.00 tot 13.00 uur, start van de Afrika- wandeling bij genoemde kerk. Zaterdag _27 maart van 13.00-T7_.Q0j uur en zondag 28 maart van 12.00 tot 16. 00 uur is de tentoonstelling, die de naam draagt „De barmhartige Sama ritaan" geopend. Onmacht eindigt, waar inzet begint Overal worden in deze weken voor Pasen akties gehouden voor projekten, waardoor mensen in armoede een kans krijgen. Zo wil men zich in Heiloo, Akersloot en Limmen inzetten voor de bouw van een lagere school in het af gelegen dorp Kapon in Opper-Volta (NW. Afrika). Men kan zichzelf daar voor letterlijk inzetten door mee te doen aan de „wandeltocht voor Afri ka", die op zaterdag 27 maart tussen 12.00 en 13.00 uur van start gaat bij de tentoonstelling. Als men van te voren eerst probeert de nodige spon sors te werven voor elke kilometer, die men loopt, kan dat aardig wat op brengen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Tiny Ruiter (tel. 332014), of bij Agnes Bakker (tel. 02205-1584). Dan hoort men wel hoe men mee kan doen en waar de inschrijfformulieren te krijgen zijn. NED. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN AFD. HEILOO Op woensdag 10 maart 1982 was er voor de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afd. Heiloo, een dis- kussie-ochtend in het Open Huis. Het onderwerp ging .over: „Kies ik, kies jij, kiezen wij voor ver antwoordelijkheid?' De diskussie stond onder leiding van mevrouw A. Alberts-Cob uit Bergen, die alle aanwezigen van harte welkom heette. Hoe kom je aan zo'n onderwerp? Het is door vrouwen zelf gekozen. De doelstelling van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen is immers door vorming en ont wikkeling van vrouwen hun besef voor verantwoordelijkheid en voor deelname aan de samenleving te be vorderen. De verantwoordelijkheid voor de huis vrouw is juist in deze tijd erg groot maar ze kan natuurlijk niet voor alles verantwoordelijk worden gesteld. Dit zou teveel worden. In verschillende groepjes werd met elkaar gediskussi- eerd over verschillende onderwerpen, die mevrouw Alberts aan de dames voorlegde. Het resultaat was dat toch alle aanwezigen het met elkaar eens waren. Mevrouw Alberts sloot deze diskussie-ochtend met de volgende woorden: Vanmorgen hebben we met elkaar gedacht en gepraat over een vervelen de spreker die het ons moeilijk maakt. Wat we in zo'n geval zouden gaan doen. We reageren met ons verstand, gevoel en fatsoen. Ook persoonlijke omstandigheden bepalen mee of we opstandig worden of zijn tevree. Een keus maken we allemaal, of we nu weg gaan of blijven zitten in de zaal.. Graag zoeken we steun bij andere leden van wege onze eigen onzekerheden. Die zijn heel kenmerkend voor de mensen maar wij zouden dat graag anders wen sen. Als je je gemoed niet lucht, wees er dan wel op beducht dat je blijft zitten met de brokken, en dan thuis gaat zitten mokken. Je gaat niet meer met plezier naar de Bond, waar je het juist zo gezellig vond. Kiezen voor verantwoordelijkheid, het is voor waar geen kleinigheid! Wel leden, de krantenaktie van 13 maart zit erop. Hoewel het begin moeilijk leek te worden (wat het aantal mobieltjes be trof,) is het toch weer vrij goed verlopen en hebben we de container voor ruim (zeg maar zeer ruim) driekwart vol gekregen en dat lijkt me toch een goede prestatie. Het aantal medewerkenden en hun inzet was hartverwarmend. Jongens, dit was weer eens ouderwets en we hopen dat we bij de volgende krantenaktie ook weer op jullie medewerking kunnen rekenen. In ieder geval bedankt voor de grandioze inzet. Ook willen we bij deze de mensen bedanken die hun papier voor onze vereniging opsparen en soms spontaan kwamen brengen, zoals de Groene Kaketoe oftwel Egbert (bedankt hé). Nu even iets anders. Zoals jullie misschien al weten of zullen horen op de meeting op 26 maart bij Het Hoekstuk, zijn wij uitgenodigd voor een zaalvoetbaltoernooi in de lokatie Hoorn. Dit zal gebeuren op 18 april 1982. De nadere bijzonderheden krijgt een ieder bijtijds op papier. Mensen, dit was het dan weer. Nog maals iedereen bedankt voor de gran dioze inzet en we zien jullie allemaal graag terug op de meeting van 26 maart. Ook niet-leden en andere geïnteresseer den zijn van harte welkom op die avond vanaf 8 uur. groetjes oei, Kleintje. Op zaterdag 13 maart jl. kwamen ruim 40 kinderen uit de wijk naar de Hofdijkschool voor een middag die onder leiding stond van twee dames van de dierenbescherming afd. Heiloo. Na een inleidend verhaal over het werk van de Dierenbescherming konden de kinderen die zelf een diei hadden meegenomen hierover een en ander vertellen. Vervolgens konden de kinderen gaan knutselen, waarbij zij als opdracht kregen hun lievelingsdier uit te beelden. De makers van de vijf mooiste werkstukken kregen een kleine verras sing. Het is een bijzonder leerzame en heel gezellige middag voor de jeugd gewor den. Werkgroep jeugd t/m 12 jaar. De Hobby-Farm is een stichting waar per week 6 groepen van 20 kinderen tussen de 6 en 13 jaar, onder begeleiding van vrijwilligers komen knutselen. Voor dat knutselen,is geld nodig, zodat het materiaal en het gereedschap ge kocht kunnen worden. Omdat de kontributie zo laag mogelijk wordt gehouden, kunnen we daar niet alles van kopen. Daarom komen de kinderen van de Hobby-Farm op zater dag 17 april 1982 bij u langs om eeld in te zamelen voor hun hobby-club, zodat ze volgend seizoen weer heerlijk één ochtend, middag of avond in de week kunnen knutselen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. MEERVOGELS HANDBAL H.sen. 1 A.O.G. 1 - Meerv. 1 9-16 In de laatste en beslissende wedstrijd in de eerste klas liet Meervogels zien het kampioenschap waard te zijn. A.O.G. had geen schijn van kans te gen het sterke en soepel draaiende Meervogels team. Meervogels wist direct al een voorsprong van vier punten te nemen. Meervogels gaf deze voorsprong niet meer uit handen en wist deze zelfs uit te bouwen. Na afloop kon Meervogels de bloemen in ontvangst nemen en het glas heffen. Met dank aan de vele meegereisde Akerslootse sup porters. D.jun. 1 Meervogels 1 - Aristos 1 13-7 Dit was de laatste wedstrijd voor de Meervogels meisjes. Meervogels trok al direct het spel naar zich toe via snelle combinaties wist Meervogels al na 15 minuten spelen een 6-0 voor sprong te bewerkstelligen. Ruststand 8-1. Na rust had Meervogels ook weer het betere van het spel. De eind stand van 13-7 bewijst dat Meervogels de behaalde 4e plaats in de jeugd- divisie ten volle waard is. Een com pliment aan het adres van coach Arie Krom met dit resultaat. Overige uitslagen: D. sen. 1 Meerv. 1 - Waterv. 1 13*>6 H. Jun. behaalde een le prijs bij het Jan Kuut-toernooi. Hiermede is te vens een einde gekomen aan de zaal competitie. Vrijdag 19 maart organiseert Meervo gels handbal wederom een klaverjas- drive in de kantine aan de Boschweg. Dus tot vrijdag 19 maart. VROUWENCAFÉ HEILOO Op woensdag 24 maart komt Marjan- neke v.d. Heuvel in het vrouwencafé praten over infektie- of geslachts- ziektenbestrijding. Zij is werkzaam bij de GG en GD in Alkmaar en haar werk bestaat uit het geven van voorlichting op scholen e.d. Deze avond wordt niet aan de Pastoor v. Muyenweg gegeven, maar in het nieuwe buurtcentrum in Plan Oost. Adres: Laan van Zeeman. Wij hopen op een goede opkomst. Aan vang 20.15 uur. Entrée gratis. UT* (gÊF- JAARVERGADERING A.N.B.O. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Heiloo houdt haar jaar vergadering 24 maart 's middags om 2 uur in het Trefpunt aan de Wester- weg. Leden toont uw belangstelling voor het werk van de Bond door Uw aanwezig heid. Na afloop gaan wij gratis Bingo spelen om mooie prijzen. LIMMER RAAD VERGADERT Donderdag 18 maart, 's avonds om uur, zal de Gemeenteraad van Limmen in het Cultureel Centrum Vredeburg bijeen komen om een twaalftal agenda punten te behandelen. De agendapunten in ogenschouw ge nomen wordt het een niet te lange ver gadering. Zo zal men zich moeten uit spreken over een voorstel tot sub sidiëring van de Stichting "de Oude Gracht" te Alkmaar, over het beschik baar stellen van een krediet voor de aanschaffing van een tekst verwen kingssysteem en men moet een be slissing nemen inzake het beroep schrift van de Fa. Bloedjes Dirkson. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN Zaterdag a.s. organiseren de 3 grootste politieke partijen P.v.d.A., C.D.A. en V.V.D. in Limmen een informatie ochtend over de Provinciale Staten verkiezingen. Van 10.00 tot 12.00 uur zullen op de parkeerstrook naast het Parochiehuis informatiestands zijn opgesteld waai materiaal over de provinciale program ma's verkrijgbaar zal zijn. Een langs rijdende verkiezingskaravaan zal zater dagmorgen nog eens extra de aandacht op dit gebeuren vestigen. De traditionele bloemenfeesten te Lim men, dit jaar voor de 30e maal ii successie, zijn voor 1982 vastgesteld op het weekeinde van 1 t/m 4 mei a.s. De voorbereidingen zijn reeds in volk gang, verschillende bouwers hebben ds ontwerpen of geraamten al klaar staan, Via de Limmen rubriek zult u regelma tig geïnformeerd worden omtrent df komende Bloemendagen. Egmond-drie-ade voor en door Egmon- ders op 20 en 21 maart 1982, in jeugdherberg „Klein Rinnegom" Eg- mond-Binnen. Met medewerking van o.a.: Ned. Jeugdherberg Centrale, reisinformatie voor jongeren. Kon. Mij Tuinbouw en plantkunde met bloemschikken, motor club Egmond, Basketbalvereniging Eg- mond, radio Montevideo, Wereld Na- tuurfonds, Cor Mooy met eigen fotore portage, Egmonds museum en Jan Lute met Egmondse historie, Galerie de Kapberg, Zeefdrukken van Frans Thijsens, Video presentatie van diverse Egmondse verenigingen door Egmond T.V., Kreatieve handvaardigheden met o.a. Hindelopen schilderwerk, poppen maken, en oud Hollandse handwerk technieken, houtsnijwerk. Geopend: zaterdag 14.00-22.00 uur, zondag 11.00-17.00 uur. Toegang gratis. TENNISCLUB HOGEDIJK De opening van het tennisseizoen 1982 wordt verricht op zaterdag 27 maart a.s. om 11.00 uur door wet houder C. Luitjes. Alle leden, oude en nieuwe, zijn van harte welkom. Om 12.00 uur zal het bestuur speciaal de nieuwe senior-leden ontvangen De trainer, Michel Delzig, zal even eens aanwezig zijn, o.a. in vel band met afspraken voor lessen. Openingstoemooi, georganiseerd door de wedstrijdcommissie, op l le en 2e Paasdag: het wordt een bel toernooi, waarbij gespeeld wordt met mixed-doubles. De deelname is vrij en gratis, er wordt gespeeld met speel- briefjes: medespelers en tegenstan ders zijn steeds een verrassing. Men speelt ofwel 3x op le Paasdag ofwel 3 x op 2e Paasdag. Speelbriefjes kan men afhalen In de kantine op vrijdag 9 april van 19.00-20.00 uur en op zaterdag 10 april van 10.00 uur -11.00 uur. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1982 Vanaf 9 april zijn in de kantine ver krijgbaar de inschrijfformulieren vooi de clubkampioenschappen 1982 en kelspelen. Let op: de inschrijftermijn sluit al'«|| 1 mei 1982. Openit derdag verder toestel üitbet: 12.00 Spreel 14.00 weg 2< Al| Spreel tot 15 denwe Bereik overig Heiloc Indi Verzo denhu de ine te Lin Middi Op di eentc voor Na al aanv; Dinsc klave Onde Cams er bi; reis kan c augu Opg£ denb nade K( VOLL Oranj Oranj Axmc Oranj ZAAI Verdi Vend Tel.S Smoi Auto ZAA AVJ 'tHc de W AVJ Stet Rolfl Onze "waterhuishouding" vormt een zeer belangrijk deel van onze lichaamswerkin Het menselijk lichaam bestaat immers voor het grootste deel uit water en mineralei Daarom dient het opnemen, verwerken en afvoeren van vocht dus goed te zijn gen geld. Een mens heeft flink wat nat nodig om in leven te blijven, ën als de nuttip stoffen daaraan zijn onttrokken door de organische werking van maag, darmen nieren, moet hét afvalwater (urine) het lichaam op tijd weer kunnen verlaten. Et goede doorstroming is, wat wij dag en nacht nodig hebben. "Want als de kurk op fles zou zitten, zou het slecht met ons aflopen", zegt de uroloog, de specialist die het bijzonder voor onze waterhuishouding zorg draagt. Vanzelfsprekend dateert de urologische kennis niet van vandaag of gisteren. Door eeuwen heen hebben medicijnmeesters geweten, dat het lichaam voortdurend waai devol vocht moet opnemen en de afgewerkte stoffen als overtollig weer kwijt moet De gehele natuur is trouwens gebaseerd op vochtverwerking in al wat leeft. In grijze oudheid werd daaraan al volop aandacht besteed, ook al kon men toen no lang niet zo verfijnd als nu onderscheiden, welke ziekten of stoornissen het ontregi len van de waterhuishouding konden veroorzaken. Altijd is daar naarstig na) gezocht en langzamerhand werd er meer en meer ontdekt. Zo wisten heelmeesters in de middeleeuwen al, dat er zich in de blaas steenvormin kon voordoen en dat die stenen de uitgang van de blaas konden verstoppen. Uit I tijd kent men de eerste stappen op het terrein van de urologie als specialisme: waren heelmeesters, die zich toelegden op het operatief weghalen van blaasstenen zij werden in hun kwaliteit "steensnijders" genoemd. Maar verder dan blaasope raties kon men toen nog niet gaan, de nieren bleken onbereikbaar. Toch vorderde de wetenschap op dit gebied voortdurend. In latere eeuwen, om streeks 1800, begonnen grootmeesters in de chirurgie zich sterk te interesseren voo wat ongeveer een eeuw later de urologie (als zelfstandig specialisme) zou wordei genoemd. Zij gingen begrijpen, hoe nuttig het zou kunnen zijn, als men alvorens opereren in de blaas zou kunnen kijken. Zij probeerden daarom met hun toen no| hoogst eenvoudige instrumenten van buitenaf de blaasuitgang te openen en zo lichi naar binnen te laten vallen, waarbij zij door een buisje het inwendige konden besta deren. Voor de bijlichting gebruikten zij een kaarsvlam, een gloeiende platina lus o een vlam, gevoed door een mengsel van alcohol en terpentijn. Zij waren opgetogei over deze mogelijkheid en wat een moeite en zorg hadden zij daarvoor over! Nieuwe methode Een geheel nieuwe, zeer mooie methode op het gebied van prostaatbehandeling is in de jaren 30 in Amerika ontwikkeld en na de oorlog ook in Nederland toegepast Moest vroeger elke prostaatvergroting via buikoperatie worden weggenomen, nu is het mogelijk om door de penis met een lampje de vergroting te bekijken en dan met een fijn instrumentje de zwelling als het ware weg te schillen. Dit is medisch-tech- nisch bijzonder hoogwaardig werk, dat meestal onder plaatselijke verdoving kan worden uitgevoerd, zeer ten gunste van de patiënt. Daardoor wordt ook het verblijf in een ziekenhuis tot ongeveer tien dagen verkort. Alleen bijzondere prostaatvergro tingen eisen nog een operatie via de buik. Helaas komt ook prostaatkanker meer en meer voor. Of wordt die bij de moderne onderzoektechnieken sneller ontdekt? De uroloog zegt er dit over: "Wij kunnen inderdaad deze ziekte nu veel beter herkennen, maar zij treedt op in zeer verschil lende mate van agressiviteit. Zij kan weinig kwaadaardig zijn, maar ook tot het andere uiterste gaan. Wij kunnen prostaatkanker bestrijden met toediening van vrouwelijke hormonen of andere medicijnen en ook de bestraling ervan komt op gang. Het is nog niet geheel duidelijk, welke methode van behandeling de beste is, Een operatie komt pas ter sprake wanneer de patiëmt ernstige moeilijkheden krijgt met urineren. Ook dan echter wordt deze operatie binnendoor verricht". De nierkanker is op zichzelf een merkwaardig gezwel. Vaak wordt dat pas ontdekt bij flinke grootte, aangezien deze tumoren pas heel laat symptomen gaan afgeven, bijvoorbeeld door bloed in de urine of hoge bloedbezinking. "Wij kunnen", zegt de specialist, "dan de hele nier verwijderen, maar tegenwoordig is het ook mogelijk bij patiënten die maar één nier hebben een deel van de nier weg te nemen. Wij kunnen zelfs de nier tijdens de operatie uit het lichaam nemen, het zieke stuk er uit halen en het andere deel weer terugplaatsen. Dat komt niet dikwijls voor, maar het kan heel goed gebeuren in een gespecialiseerd centrum". Op uur Lin wej Loe Spr i!,,Spi De zen Nic de Lec Oir De Ine ma Wi Wi De Ad Ap Gr: bei En ho y wii hé vu de Za 14 ze; Z( lei fn ne A dï gc zc zv ai tc (wordt vervolgd)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 14