mt WIE VERRE REIZEN DOET PREDIKBEURTEN EN ANDERE DIENSTEN Knoflook, de koning der kruiden, heeft ook veel positiefs Stank voor dank Tarwekiemen blijken energierijke bron Eeuwenoud middel tegen welvaartsziekten Een avontuurlijke reis ft POLITIEBERICHTEN Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding DIERENBESCHERMING HEILQO-LIMMEN-CASTRICUM. GOED TEHUIS GEZOCHT VOOR: UITKIJKPOST 14 JULI 1982 door Charles A. Hart, ex-Radiotelegrafist S/S "Maracaibo". Wat ik u hier ga vertellen, gebeurde in het jaar 1929. Maar alvorens met mijn verhaal te beginnen, even een korte inleiding. In Venezuela regeerde destijds President Juar. Vicente Gomez. Meer dan 20 jaar heeft hij zich in deze functie kunnen handhaven. Hij was een der rijkste mannen van Zuid-Amerika en die rijkdom had hij zich eenvoudig bij elkaar gestolen ten koste van het land. Boeren nam hij hun vee af en ze mochten het als een gunst beschouwen over hun eigen kudden te waken. De rijke olievelden leverde hij uit aan de Koninklijke Shell, ontving een zeker bedrag voor ieder vat olie dat werd uitge voerd. Op deze wijze vloeiden fantastische sommen in de schatkist van Gomez. Van dit geld bouwde hij een prachtige residentie en heel moderne autowegen, o.a. de prachtige autoweg, die zich van de havenstad La Guaira rond de bergen slingert naar de hoofdstad Caracas, 800 meter boven de zeespiegel. President Gomez had gedurende de eerste jaren van zijn regering vele aanhangers gekregen, maar toen later bleek, dat hij geheel ten eigen bate handelde, veranderde men van inzicht. Hij regeerde toen nl. het land met ijzeren vuist. Ten koste van alles bezorgde hij zijn broers, familieleden en vertrouwden, aanzienlijke posities. Over het gehele land had hij zijn geheime diensten, zodat men uiterst voorzichtig moest zijn met gesprekken. Bij mijn bezoeken aan Venezuela kwamen mij talrijke voorvallen ter ore. Geen wonder dat President Gomez politieke tegenstanders kreeg. Men kwam in verzet, maar elke poging werd in de kiem gesmoord. De politieke gevangenen werden beestachtig behandeld, geslagen en wreed gemarteld. Na de dood van Gomez kwam het volk los, bestormde de gevangenissen en liet de nog in leven zijnde gevangenen vrijen wat men toen in de cellen heeft aanschouwd was hemelschreiend, de familie van de overleden president nam met al hun bezittingen de vlucht op n Venezolaanse boot naar Curacao, waar men aanvankelijk de toegang weigerde, maar later werd door de Nederlandse Regering toestemming verleend. Gomez liet bij zijn leven reeds een standbeeld voor zichzelf oprichten, liet zich "El Benemerito" noemen. (We/doener). Hij had vele vrouwen in zijn leven gehad en bij zijn dood werd door de B.B.C. omgeroepen, dat de President van 100 vrouwen was gestorven. zeer goede loods. Hij gaf orders aan de kapitein in welke richting de boot moest varen. Zondagochtend zagen wij de kust van Venezuela. Langzaam naderden wij Vela de Coro en op een zekere afstand gaf de kapitein order voor anker te gaan. De reddingsboten werden neerge laten en de mannen maakten zich gereed in de boten te gaan en naar de wal te roeien. Generaal Urbani riep mij bij zich en met de revolver in de hand zei hij: "Telegrafist, maak je gereed om in de boot te gaan Neem het roer en zorg er voor, de boot in de juiste koers te houden en vuur de mannen aan om snel te roeien. Als jullie aan land zijn gekomen moeten de vier roeiers de boot terugbrengen om de andere af te halen." Er zat niets anders op dan te gehoorzamen, want ik had geen zin om een blauwe boon door mijn hoofd te krijgen. Dat ze heethoofden waren Deze inleiding was nodig om u hetgeen hier volgt beter te doen begrijpen, daar dit voorval plaats vond naar aanleiding van de bovenvermelde toestand. Het gebeurde in de zomer van 1929. Ik werkte destijds als Radiotelegrafist en Purser op het Amerikaanse Passagiers schip genaamd "Maracaibo". Wij ver trokken vrijdagmorgen uit de-haven van Maracaibo (Venezuela) met passagiers via Aruba naar Curacao en kwamen zaterdag 's avonds om 7 uur aldaar aan. Alvorens naar huis te gaan dronk ik met vrienden even een biertje. Toen wij tegen negen uur in onze auto wilden stappen, was onze chauffeur spoorloos verdwenen. Wij gaven een nummertje claxon weg, zochten overal, maar ner gens was hij te vinden. Onderwijl meenden wij het geluid van schieten te horen en plotseling zagen wij de chauf feur in de verte naar ons toe hollen. Bui ten adem kwam hij aan en riep, geheel overstuur: "De Venezolanen hebben het fort overvallen, de brug staat open en er wordt aan de andere kant van de Sint Annabaai bij het Gouvernements huis geschoten." Wij schrokken gewel dig, stapten direct in de auto en gingen in volle vaart de Rifbrug over naar het Brionplein, en inderdaad de grote brug, die Punda en Otrabanda verbindt, stond open en er werd geschoten aan de iets vergeten had, wat ik dringend voor mijn werk nodig had, maar het lukte mij niet. Ik kreeg geen kans de trap af te komen. Hij snauwde mij toe: "Je^bent aan boord en nu blijf je aan boord". Er zat dus niets anders op dan te blijven. De eerste machinist vertelde mij, dat hij tekort aan personeel had om behoorlijk te kunnen uitvaren. Inmiddels werd het drie uur 's morgens. Twee grote vrachtwagens volgeladen met gewapende mannen stopten bij de boot, de mannen sprongen uit de auto's en renden de trap op. Sommige mannen droegen kisten met munitie en smeten deze op dek. Er kwamen meerdere wagens en in de laatste merkte ik tot mijn verbazing Gouverneur Fruytier en ook Kapitein Borren van de politietroe- pen op. De beide laatsten werden aan boord gebracht, gevolgd door gewa pende mannen. Kapitein Morris van de "Maracaibo", die inmiddels op de hoogte was gebracht, stond zijn hut aan de gouverneur af. De loods was in die tijd ook aan boord gekomen, de trossen werden los gesmeten en daar voer de "Maracaibo" de haven van Curacao uit met onbekende bestemming Het hele gebeuren was zo goed voorbe reid en zo zorgvuldig uitgevoerd, dat men in Curacao van dit alles niets af wist en de bevolking rustig sliep, terwijl V. zijde van het fort. Wij stopten en vroe gen wat er toch eigenlijk aan de hand was en wij vernamen, dat twee grote vrachtwagens met gewapende Venezo lanen het fort hadden overvallen en zich toegang hadden verschaft tot de binnen plaats, nadat zij eerst drie Hollandse soldaten, die op wacht stonden, de schedels hadden ingeslagen. Wij geloof den natuurlijk niets van die verhalen en besloten maar naar huis te gaan. 's Nachts om twee uur, terwijl ik rustig lag te slapen, werd er op de deur ge klopt. Mijn moeder deed open en voor de deur stond iemand, die namens de kapitein van de "Maracaibo" kwam en mededeelde, dat ik zo spoedig mogelijk aan boord moest komen. Hij wist zelf niet waarom. Ik stond op, kleedde mij vlug aan en vertrok, mij afvragend wat er toch wel aan de hand kon zijn, want de boot zou pas zondagmiddag vertrek ken. In gedachten verzonken liep ik door de stille straten, niet vermoedend wat mij te wachten stond. Bij de boot aangekomen bemerkte ik, dat er iemand boven aan de trap van het gangboord stond. De trap opgaande zag ik, dat de man een cowboy-hoed droeg en gewa pend was met twee grote revolvers Hij vroeg mij in het spaans wie ik was, waar ik naar toe wilde gaan. Ik ant woordde, dat ik de marconist was en dat de kapitein mij had laten roepen. Hij liet mij hierop onmiddellijk door. U begrijpt, dat ik er steeds minder van begreep wat hier toch wel gaande was. Had ik maar het minste vermoeden ge had wat de ware toedracht was dan had geen haar op mijn hoofd er over ge dacht aan boord te gaan. Ik begaf mij naar de hut van kapitein Morris en deze vertelde mij het volgende: Een zekere Venezolaanse generaal ge naamd Rafaël Simon Urbina was aan boord gekomen en had hem het bevel gegeven om binnen een paar uur met troepen aan boord te vertrekken. Hij weigerde dit aanvankelijk, maar moest later toegeven. Naar mij later ter ore kwam was de gouverneur van Curacao wij, op de Caraïbische Zee dobberden, met onrust in het hart en niet wetende wat ons boven het hoofd hing Wij voeren op halve kracht, daar het personeel van de machinekamer niet voltallig was. Er waren naar schatting ongeveer 200 gewapende Venezolanen aan boord. Nadat ik nauwelijks een kwartier in mijn hut was, werd er op de deur geklopt en kwam kapitein Morris binnen in gezelschap van twee gewapen de Venezolanen. Ik werd aan beide mannen voorgesteld. Het waren Gene raal Urbina en Generaal Machado. Ik kreeg de mededeling, dat ik de bevelen van Generaal Urbina had te gehoorza men. Genoemde Generaal beval mij met hem naar de radiohut te gaan en daar uit te luisteren naar berichten uit Cüra- cao. Terwijl ik met de koptelefoon zat te luisteren, had Generaal Urbina naast mij plaatsgenomen, zijn revolver in de hand. U begrijpt dat ik mij gedurende die tijd wel enigszins benauwd voelde. Af en toe vroeg hij mij of ik nog niets hoorde uit Curacao of naburige landen. Er kwamen geen berichten over de "Maracaibo", dus moest ik ontken nend antwoorden. Het was mij door hem verboden te seinen, zodat ik onmo gelijk Curacao op de hoogte kon brengen van onze positie. Na ongeveer een uur vergeefs te hebben geluisterd werd mij bevolen het station te sluiten en naar beneden te gaan. De hofmeester nodigde ons uit in de salon koffie te ko men drinken. Wij gingen aan tafel zit ten; Generaal Urbina, Generaal Macha do, 1ste Machinist Prescott, Hofmees ter Van Eps en ik. Er werd over alles en nog wat aan tafel gesproken. Generaal Urbina vertelde o.a., dat hij absoluut niets tegen Cura cao had, maar dat de overval op het fort alleen was gedaan om wapens te be machtigen, die gebruikt moesten wor den om de regering-Gomez omver te werpen en dat hij de Gouverneur als gij zelaar had meegenomen uit voorzorg. bleek wel uit het feit, dat kort voor het vertrek een van 'de mannen zich nog even zó kwaad maakte, dat hij zijn sabel door een der hutdeuren stak. Vier boten vertrokken, met elk ongeveer 25 man aan boord. Er stond een sterke wind en de stroom was oorzaak, dat de boten ver uit elkaar dreven en wij moeite hadden de juiste koers te houden. Zodoende kwamen wij ver van elkaar aan wal. De troepen be gaven zich door het water wadend naar het land en zochten contact met elkaar. Ik bleef in de boot achter, wachtend op de terugkomst van de vier roeiers. Daar de zee ruw werd besloot ik ook aan land te gaan, waagde een sprong, maar kwam juist in 'n diep gedeelte terecht en stond tot mijn hals in het water. Intus sen bemerkte ik dat de andere drie boten weer naar de "Maracaibo" waren teruggekeerd en ik vroeg aan de roeiers ook weer hbn plaatsen in te nemen en te vertrekken, maar ze weigerden met de mededeling, dat ze te moe waren. Goede raad was duur en ik besloot voorlopig aan het strand te blijven, mijn kleren te laten drogen en af te wachten hoe ik uit mijn benarde positie verlost zou worden. Na ruim een uur keerden de drie boten terug, maar zouden deze weer naar de "Maracaibo" gaan?, dat was de grote vraag. Ik ontdekte in een der boten de 1ste machinist en nadat de mannen uit zijn boot waren gesprongen, begaven wij ons met zijn roeiers naar de "Maracai bo". Aldaar aangekomen, kwam Urbina naar mij toe en deelde mede, dat ik niet meer naar de klist behoefde te gaan en droge kleren moest gaan aantrekken. Hij begaf zich daarna samen met Machado in een boot en vertrok. Zo spoedig mogelijk werd de machine kamer gereed gemaakt en wij aanvaard den de terugreis. Onmiddellijk na ons vertrek kwam de kapitein naar mijn hut met een telegram voor onze rederij, waarin hij meedeelde, dat wij op de terugweg waren naar Curacao en dat de Gouverneur en allen aan boord in goede welstand waren en wij negen uur 's avonds zouden aankomen. Ik riep het kuststation enige malen op maar kreeg geen antwoord. Ik hoorde wel twee tankschepen van de Shell de "Maracaibo" oproepen, het waren de "Chepita" en "Casandra". Zij vroegen naar onze positie en of de Gouverneur aan boord was. Tevens seinden zij, dat zij gewapende vrijwilligers aan boord hadden en op zoek naar ons waren. Ik gaf het gevraagde antwoord en tijd van aankomst. Gedurende de gehele terug reis kreeg ik geen contact met het Cura- caose Radiostation. Bij onze aankomst vernamen wij dat het Radio-station on klaar werd gemaakt door de Venezo lanen. Men kon wel uitluisteren maar niet seinen. Onder luide toejuichingen kwam de Gouverneur en kapitein Poütietroepen van boord. Het was voor ons allen een grote opluchting weer veilig in Curacao te zijn. Nog dezelfde dag van aankomst ver trokken wij te middernacht volgens reis plan naar La Guaira, een andere haven van Venezuela. Aldaar aangekomen werden wij door de autoriteiten over het gebeurde ondervraagd en wij vernamen, dat geheel Venezuela reeds van alles wat was gebeurd op de hoogte was en dat de goed gewapende regeringstroepen die van Urbina hadden verslagen. Generaal Urbina vluchtte de bergen in en ver momd als priester wist hij de grens over te komen naar Colombia en vandaar naar Mexico. Enige jaren later probeer de dezelfde generaal Urbina weer een dergelijk avontuur ten uitvoer te bren gen, maar werd wederom verslagen. Na de dood van Gomez werd een nieuwe president gekozen, vele uitgewekenen keerden terug en Urbina werd benoemd als Gouverneur van een der staten van Venezuela. Zwaar gewond De 21-jarige motorrijder T.v.A. uit Heiloo raakte zaterdagmiddag zwaar gewond toen hij op de hoek Kenne- merstraatweg/v. Aostastraat in bot sing kwam met' een personenauto. De motorrijder, die waarschijnlijk met vrij hoge snelheid heeft gereden kreeg bij het passeren van de krui sing geen voorrang van een uit de rich ting Limmen afkomstige auto die links af wilde. Het resultaat was verschrik kelijk. T. v. A. liep zwaar beenletsel op waardoor hij vermoedelijk een been moet missen. Verder raakten bij het ongeval de motor en twee auto's zwaar beschadigd. In beslag genomen Verleden week werd in het recreatie park een crossmotor in beslag geno men. De 17-jarige bestuurder pro beerde in eerste instantie aan de poli tie te ontkomen maar slaagde hier niet in. De wedstrijdmotor, die niet aan de voorschriften voldeed, werd in beslag genomen. Inbraak Bij een inbraak aan de Nieuwe Planta- gie werden een portemonnee met 150,-- en een bankpasje ontvreemd. De inbraak gebeurde vermoedelijk toen de bewoners thuis waren. Informeert u eerst Er wordt de laatste tijd nog wel eens gecolporteerd met ansichtkaarten voor de Stichting "Hulp waar nodig". Deze Stichting heeft echter geen ver gunning omdat gebleken is dat de meeste hulp bij de Stichting zelf te recht komt. Informeert u altijd in geval van twijfel bij de politie of gemeente of het wel zuivere koffie is. Een goede raad: Het warme weer kan zorgen voor ver maak maar ook voor ergernis. Wat de een een leuk tuinfeest noemt, wordt door de ander nogal eens als geluidsoverlast ervaren. Een goede raad: Denk om uw buren: of nodig ze uit. Hervormde Gemeente Heiloo Witte Kerk 10 uur: naar de Kruiskerk. Kruiskerk 10 uur ds. C. Lebbing. Crèche in de achterzaal. 19 uur ds. Moonen, uit Am sterdam. Geref. Kerk Noordergeeststraat 9.30 uur ds. H. U. de Vries, Amstelveen; 19.00 uur idem. Parochie-zondagsdienst Moeder Godsparochie, Holleweg 111, Heiloo, tel. 072-331453. Evangelie-Centrum Zondagmprgen 10 u. Dienst en woens- dagav. 8 uur bijbelstudie. Westerw. 294. Hervormde Gemeente Limmen 10 uur ds. K. Lieve, Castricum. Ned. Herv. Gemeente Egmonden Egm.-Binnen, 10 uur ds. J. v. d. Graaff, Heiloo. Evang. Luth. Gemeente Alkmaar Zie Doopsgezinde Gemeente. Remonstrantse Gemeente Alkmaar Zie Doopsgezinde Gemeente. Doopsgez. Gem. Koningsweg Alkmaar 10 uur DoReLu-dienst. Charismatische Bijbelkring Hoogegeest 37 - Akersloot Samenkomst: dinsdagavond 20.00 u tel. 02513-12205. R.K. KERKDIENSTEN Willibrnrduskerk, Westerweg 265 Zaterdag 19 uur. Zondag 9 uur - 11 uur. In de week: maandag-, dinsdag- en vrij dagavond 19.30 uur. Woensdag en donderdag 'smorg. 8 uur. Spreekuur biechthoren: zaterdag 16- 17.30 uur. H. Moeder Gods, Holleweg 111 Zaterdag 19.00 uur. Zondag 9.30 - 11.00 uur. In de week: ma.-, do.- en vrijdagavond 19.30 uur; dinsdag en woensdag 8 uur. Biechthoren: zaterdag 16.30 - 17.30 uur. R.K. Kerkdiensten O.L.Vr. ter Nood Kapellaan H.Missen: zaterdag 19 uur, zondag 7.30 uur (bij de Julianazusters), 9 uur, 11 u. In de week: maandagavond 19 uur, ove rige dagen: 's morgens 8 uur in de Gena dekapel. Avondmis: le vrijdag v.d. maand 19 u. Lof: zondagavond 18.30 uur. Biechthoren: zaterdag in beide kapellen vanaf 16 uur. Kapel Psvch. Centrum St. Willibrord H. Missen: zaterdagavond 18.45 uur. Zondag (Hoogmis) 9.30 uur. MYTHEN Gedurende eeuwen werd knoflook beschouwd als een magisch middel om de kwade geesten 's nachts uit het huis te houden. Zelfs nu nog worden in sommige landen knoflookbolletjes meegedragen als beveiliging tegen heksen, demonen, vampiers en het bo ze oog. Laten we die mythologische krachten maar de mythologische krachten laten. Door veelvuldige waarnemingen we ten we dat knoflook enkele positieve eigenschappen heeft: - natuurlijk antibioticum - gunstige invloediop de luchtwegen - reiniging darmeff (antr-wormenkuur) - hoog vitamine-C gehalte - prestatieverhogend - geen bijwerkingen KNOFLOOK ZONDER GEUR als enige "bijwerking" wordt wel de geur voor de niet-gebruikers genoemd en zoals we gezien hebben moeten we knoflook eigenlijk dagelijks gebrui ken. Wanneer we echter de geur uit de knoflook halen, zouden we ook het werkzame bestanddeel allicin uit knof look verwijderen. Uw drogist heeft echter een reukloze en smaakloze oplossing voor dit probleem in de vorm van (Bioform) capsules. Geconcentreerde zuivere knoflookolie is in een kleine makkelijk in te nemen gelatine-capsule vervaardigd. Deze gelatinelaag lost pas in de darmen op, Op deze wijze kunt u optimaal prcifi- teren van de bijzondere kraehtèh van knoflook zonder dat iemand last heeft van de geurtjes. Zo kunnen we de "Koning der krui den" volledig eren. Stank voor dank heeft dit wonderlijke gewas na vele eeuwen heilzame werking beslist niet verdiend. MISSIE TENTOONSTELLING EN VERKOOP Vanaf 10 juli t/m 8 augustus, orga niseer Zuster Angeline v.d.Meij, een tentoonstelling van Afrikaanse Moder ne Kunst, in de R. K. Kerk, Dorpstraat 113, te Castricum. De expositie is dagelijks geopend. Toegang vrij Te zien en ook te koop uit deze collec tie zijn beelden van de Makonde- Stam uit Oost-Afrika, waarbij de hui dige houtsnijwerk van dit volk heeft zijn wortels in een ver verleden. Deze authentieke kunst, ligt diep verankerd in dit volk. Al vóór 1900 kon men in Europese musea de makondekunst be wonderen. In die tijd was de stijl na turalistisch, de kunstenaars van nu kunnen expressionisten worden ge noemd. Verder is er uit West-Afrika, de prachtige bronscultuur van de Bobo en de Bamum-stam en uit West-Afrika' zijn er nog oude maskers, voorouder- beelden en enkele gebruiksvoorwer pen. Uit de geïnspireerde Makonde- (Fruitier) door de Venezolanen gedwon- De Gouverneur had nl. wel bevel kun- gen een bevel uit te vaardigen tot ver- nen geven om in dit geval de "Maracai- ,,nr. Aa "N/firo/^olVtA" k'cinitpir trek van de "Maracaibo". Kapitein Morris achtte het daarom noodzakelijk dat ik, als marconist aanwezig was. Bij het horen van dit alles besloot ik zo gauw het kon van boord te gaan. Ik ging naar de trap en maakte met de ge wapende Venezolaan een praatje en zei, dat ik even naar huis njpest, daar ik nog bo" niet te laten uitvaren. Verder vertelde hij, dat de boot naar Vela de Coro (Venezuela) ging en dat al daar troepen gereed waren om met hem en zijn mannen op te trekken naar Coro en vandaar naar Caracas. Urbina kende p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Venezuela op zijn duim en ook de gehe- Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam le kuststrook, bovendien was hij een Telefoon (020) 938973* DOKTERSDIENSTEN [uitsluitend voor spoedgevallen Dr. Th. E. Kempers, Achtkant HEILOO, TEL. 072-330077. 19, Dr. Koelman, Maas Geesteranusweg 17, Heiloo, tel. 072-330530. Weekenddienst Apotheek Apotheek De Bever, Emmastraat 36 te Alkmaar, tel. 112956. Weekenddienst Wijkverpleging Egmond - Heiloo - Limmen Mevr. J. van Leeuwen, tel. 072-331021. Verloskundige Heiloo Via boodschappendienst: 072-123123. Verloskundige Limmen Mevr. C. Motzo, tel. 02513-12020. Dienst Tandarts Alkmaar - Heiloo Dr. A. E. M. Mathlener, Rinnewaard 36 Alkmaar, tel. 610658. Organisatie van Nederlandse Tandprothetici Weekenddienst in de kop van Noord- Holland, tel 02240-7939. DIERENARTSEN Dr. Eberson en Dr. Schaap zijn altijd te bereiken op tel.nr. 072-331606. Zaterdags spreekuur van 11-12 uur. Consulenten Dierenbescherming Heiloo en omstreken Honden: tel. 335642 mw. E. Elzenga. Katten: 334810, mw. H. W. de Waart. Watervogels: 333073, hr. C. de Lange. Knaagdieren: hr. Jacobs, 331484. Zieke, gewonde en jonge vogels: Mevr. Duivenbooden335065, hr. Baars 336227 Aktie Vakantie Pleegdier: tel. 336180. Praktijken Fysiotherapie Spreekuur vlgs afspraak (ma. t/m vr.) J. J. H. Cooper, Ewisweg 34, Heiloo, tel. 072-331100; J. de Moor, Kerkelaan 69, Heiloo, tel. 072-333398; M. A. van Riel, De Wildtlaan 28, Heiloo, tel. 072- 333271; E. J. Waal, Kennemerstraatweg 452, Heiloo, tel. 072-331266. P. A. Slinger, De Hoghe Weijdt 55, Hei loo, tel. 072-333746. Zwangerschaps/ Nabevallingsgymnastiek Mevr. E. Bakker, tel. 072-334694. Mevr. A. Vinckers, tel. 072-334398. KRUISVERENIGING „HEILOO" Kantoor: Wijkgebouw Holleweg 94 Kantoor geopend iedere maandag- en donderdagavond van 17-18 uur. Uitleenmagazijn geopend op werkdagen van 19-19.30 uur. Tel. 072-331073. Wijkverpleegkundigen: Mevr. A. H. Kroon, tel. 072-330082, te bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. J. van Leeuwen, tel. 072-331021, te bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. A. van Staveren, tel. 072-334326, te bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. H. Meesters, tel. 072-337465, te bereiken van 8-8.30 uur. Men. E. Jansen, Bergen, tel. 02208- 6203, te bereiken dinsdag, donderdag en vrijdag tussen 8-8.30 uur. Mevr. L. de Waard, tel. 02518-55495, te bereiken tussen 8-8.30 uur. Spreekuur in wijkgebouw, dagelijks tus sen 12 en 13 uur, tel. 072-331073. Diëtiste Na telefonische afspraak dagelijks tus sen 12-13 uur en maandagen donderdag tussen 17-18 uur. Tel. 072-331073. kunst, waarbij de beeldhouwers werken met ebbehout. Hoewel moei lijk te bewerken, is dit hout in erva ren handen uitermate dankbaar mate riaal. Ebbehout heeft een lange his torie. Reeds 1000 jaar vóór onze jaar telling betaalde Ethiopië zijn oorlogs schatting aan Perzië in ebbehout en Koning Salomo wenste ebbehout voor de tempelbouw in Jeruzalem. De vi taliteit is diep geworteld in al deze expressies van het dagelijks bestaan. Vreugde en verdriet, humor en harde arbeid vindt men terug in de beelden en ook de eerbied voor de levens kracht. Ook te zien en te koop uit China, de kenkisten grote en kleine - juwelen- kisten - Spéksteen - ivoren beelden boten pagode - armbanden - kettingen - geluksballen - porselein vazen, Cloi- sonné, scherm en - bamboevoorwer- pen. Alles wordt te koop aangeboden. U bent van harte welkom. Bij voorbaat dank voor uw steun. Namens zuster Angeline v.d. Méij. Het handbalteam van De Zeskant bestaat uit: Sandra, Muriel, Elsbeth, Greetje, Dagmar, Paulien, Mirjam, Wendy, Ancella en Jejanthi. Ze werden 2e in hun poule. Dus moesten ze om de 3e en 4e plaats strijden. Er werd gewonnen en dus kwamen ze op de 3e plaats terecht. ^'W Steeds meer mensen raken ervan overtuigd dat onze voeding sterk "ver armd". Door allerlei raffinagetechnie- ken en verkeerde eetgewoonten missen we de dagelijkse voedingsstoffen, die noodzakelijk zijn voor een gezond functioneren van ons lichaam. Door dat gemis, of door een overdaad van bijv. vet en zout, is onze spijsverte ring niet meer optimaal, krijgen hart ziektes een kans, ontstaat bloed armoede, voelen we ons sneller moe of wordt onze huid niet meer voorzien van de benodigde voedingsstoffen. Gelukkig worden we ons steeds be wuster van het belang van een goede voeding en gaan we onze voedings gewoonten weer verrijken, hetzij door een andere samenstelling van onze voeding, hetzij door een toevoeging van hoogwaardige natuurlijke produk- ten in de vorm van makkelijk in te nemen (Bioform) capsules of tablet ten. Dit alles ter voorkoming of gene zing van de zogenaamde welvaarts ziekten. TARWEKIEMEN Tarwe is één van de oudst bekende voe dingsmiddelen in de menselijke ge schiedenis. Duizenden jaren geleden ontdekte men al dat het een ver sterkend voedsel was. En ook nu nog is het de basis van onze dagelijkse voeding in de vorm van bijv. brood. Het moderne brood is echter ontdaan van haar rijke voedingsmiddelen. Door betere maaltechnieken werd de mo lenaar in staat gesteld om de tarwe korrel volledig te ontmantelen. Zo kon hij de zemelen, griesmeel, kiem en de witte bloem scheiden. Voor de molenaar bood dit het voordeel dat het meel niet meer aan bedref onder hevig was, omdat het levende deel van de korrel, de tarwekiem, verwijderd was. RIJKSTE BRON VITAMINE E Echter met het verwijderen van de kiem werd het meel ook van haar grootste rijkdom ontdaan, want hoe wel de kiem niet meer dan een fractie van de korrel is, bevat het vele vitaminen, mineralen, onverzadigde vetzuren, eiwitten en sporenelemen ten. De kiem is in staat zijn leven en ktacht door te geven aan de mens. Tevens is het de rijkste natuurlijke bron van vitamine E. Vitamine E is in de jaren twintig ont dekt en wordt ook wel de vrucht baarheidsvitamine genoemd. Het heeft een zeer gunstige invloed op ons lichaam om twee redenen: ten eerste door een positieve invloed op de doorbloeding van hart- en bloed vaten en ten tweede speelt het een rol bij de verdeling van zuurstof, die weer nodig is om onze spieren aan het werk te zetten. prestatieverhogend Door deze gunstige werking van vi tamine E kan gerust gesteld worden dat het voor de mens een prestatie- verhogende invloed heeft. Nogal lo gisch dat tarwekiemen bij sporters geen onbekende zijn. Naast deze vitaliserende werking heeft vitamine E nog een regulerende wer king bij onze koolhydraat- en vethuis- houding. VERMOEIDHEID/ STRESS De mens heeft dagelijks zo'n 10-20 miligram vitamine E nodig. Bij een te kort ontstaan vermoeidheidsverschijn selen (stress), stoornissen in de spijs vertering of zelfs aandoeningen van hart en bloedsomloop. Bij een normale voeding hoeft geen vrees te bestaan voor een gebrek aan vitamine E. Toch kunnen er situaties voorkomen dat we wat exta's goed kunnen gebruiken. HANDIGE CAPSULES Bij flinke lichamelijke of geestelijke inspanningen, bij een te hoog choles terolgehalte, tijdens de overgang of wanneer we een dagje ouder worden bijv. kan een hoogwaardige natuurlijke oppepper geen kwaad. Gelukkig hoeft dit niet door grote hoeveelheden vol korenbrood te nuttigen, maar kunnen we de geconcentreerde kracht van tarwekiemen d.m.v. (Bioform)tarwe- kiemolie capsules, smaak- en reukloos innemen. Uw drogist kan u advies geven. Wanneer we daarnaast ook nog op een goede voeding letten, kunnen we op een natuurlijke wijze de "welvaarts ziekten" te lijf gaan. - Rode kater, gecastreerd. - Wit/Cypers poesje. Inl.: mevr. Bakkum, tel. 02205-1806. GEVONDEN - Rode kater, witte bef ongecastreerd. en poten WEGGELOPEN - Zwarte kater, gecastreerd, vlooienbandje. draagt Goed tehuis gezocht voor: -Zwarte kater, gecastreerd, 2 jaar. Inl.: mevr. de Waart, tel. 334810.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 2