Au/% i/tm m/s Koffiemolen in Egmond: historische attractie HELP STAATSLOTERIJ blom ZIJ WERDEN NEGENTIG JAAR 10% Zomerkorting wintermantels NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Isotherm Heiloo B.V. SLORDIG! Een foto-album geeft veel plezier A. G. v. d. Nagel Donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 juli Laatste dagen uitverkoop Mevrouw Bammens en de heer Huyzer BROCHURE NOORD-HOLLAND EN HET MILIEU op Bij aankoop van een nieuwe wintermantel ontvangt U tijdelijk een Mode-cheque ter waarde van 10% Vrijdag koopavond van 7-9 MODE VAN STRAKS STATIONSWEG 85 HEILOO VISWEDSTRIJD BEWONERS "HUIZE DE LOET" LOTERIJVERKOOP voor de maand AUGUSTUS vanaf 2 AUGUSTUS. Stationsweg 74 Heiloo - Tel. 333308 WIE VANGT DE KLAPPEN OP? KON. WILHELMINA FONDS/ KANKERBESTRIJDING FOTOWEDSTRIJD KERMIS, ALTIJD IN TREK ROEMEENSE VOLKSDANSGROEP IN DE BEUN DE ENGELSE JEUGDBAND "WNCB' SPEELT SAMEN MET HET JEUGDORKEST "DE COMBINATIE" *0* MUIS Morgenavond, 29 juli, speelt de Engelse jeugdband "West Nottinghamshire Con cert Band samen met het Jeugdorkest "De Combinatie" in de muziekschool aan 't Veld. Aanvang 20.00 uur. De beide orkesten zullen eigen werken spelen en zullen ook gezamenlijk spelen. Er zullen blues zowel als wat zwaardere werken gespeeld worden, voor elck wat wils dus. Vanaf deze plaats dank ik, namens de beide orkesten de V.V.V. en de directie van de Volksmuziekschool die de uitvoe ring van dit concert mogelijk maken. De bandleden zullen zorgdragen voor een goede uitvoering, en ik hoop dat velen uit Heiloo en omgeving zullen komen luisteren. Tot ziens op donderdagavond 29 juli. om 20.00 uur. De provincie heeft een nieuwe brochure Noord-Holland en het milieu uitge bracht. Hierin wordt beschreven wat een provincie kan doen op milieugebied en hoe het milieubeleid in Noord-Holland wordt uitgevoerd. De milieutaken van de provincie zijn grotendeels vastgelegd in milieuwetten. Daarnaast is de provincie ook aktief met bijv. een milieubeleids plan, het afvalstoffenplan en met het zo danig inrichten van streekplannen, dat zij uit oogpunt van milieuhygiëne opti maal zijn. Exemplaren van de brochure zijn gratis verkrijgbaar bij bureau Voorlichting, Dreef 3, 2012 HR Haarlem, tel. 023- 163109, 163309, 163409 of 163110. Zie advertentie in dit blad. HANDELSWEG 34 - 1851 NX HEILOO TEL. 072-334245 'orige week woensdag troffen degenen ie een Uitkijkpost ontvangen hebben, en bijlage aan van een krantje van Jef .etschert, over gezonde voeding etc. Ju brengt zo'n krantje vanzelfsprekend xtra werk met zich mee, maar daar rordt voor betaald. rorige week bleek een van de bezor- ers/sters er geen zin in te hebben. Wel et geld opstrijken voor het rondbren- en en de hele handel in het gemeente- 'Os gooien. Dit is natuurlijk geen stijl. )ns verzoek aan u is: wjbf vorige week roensdag geen Uitkijkpc1?. met gezond- eidskrantje heeft gehad, wil die zo riendelijk zijn dit bij ons te melden? "elefoon 330175. Elke mens stelt aan het leven andere eisen. De één rijdt in een dure auto, de ander heeft genoeg aan een oude fiets. Sommige mensen genieten van een klas siek concert en anderen luisteren graag naar pop. Maar bij al die verscheiden heid is er één overeenkomst: geef een mens een album in handen met foto's van zijn gezin of beelden van zijn jeugd en hij of zij geniet. Wie op een visite avondje de conversatie aan de gang wil houden, legt een paar foto-albums op tafel. Het wordt dan gegarandeerd een avondje vol nostalgisch praten en lachen over vroeger. Bij alles, wat er is veranderd en moder ner is geworden, is één ding gelijk geble ven: de gewoonte om wat je beleeft in foto's vast te leggen en die te bewaren in een album. Er zijn moderne zelfkleef- boeken waar je de foto's zo in kunt leg gen. Maar het mooiste is toch echt zo'n kunstleer gebonden boek met stevige bladen en van dat spinragpapier om de foto's extra te beschermen. Die ouderwets-mooie albums hebben trouwens nog een belangrijk voordeel. In zelfkleefalbums worden namelijk Advertenties en administratie: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon 072-330175 b.g.g. 072-334531 Redaktie-adressen: Laarmanstraat 7, 1851 JD Heiloo - Telefoon 072-330525 Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo - Telefoon 072-331081 Dit blad verschijnt 's woensdags huis-aan-huis in een oplage van 11.500 exemplaren in Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond a/dHoef. Advertenties moeten uiterlijk maandagmiddag 6 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 52 cent (excl. BTW) Bü regelmatig adverteren AANZIENLIJKE REDUKTIE. Mascotte Afgelopen woensdagmiddag, 21 juli, werd met medewerking van de dames en heren van de U.V.V. weer de traditione le viswedstrijd georganiseerd voor de be woners van "Huize De Loet". Hoewel het weer aanvankelijk wat triest leek, bleek de belangstelling voor dit jaarlijks terugkerend evenement toch groot te zijn. Voor de aanvang van de wedstrijd had de heer H. Scholten met zijn medewer kers al diverse voorbereidingen getrof fen, zoals het gereedmaken van de hen gels, het klaarzetten van de zetels, het "asen van de stekkies": kórtom alles wat voor zo'n gebeuren gebeuren moest, was gebeurd. Toen de wedstrijd dan ook begon, was er geen enkele deelnemersplaats langs de waterkant onbezet. Ook het publiek liet zich niet onbetuigd. Aangemoedigd door medebewoners, personeel, dames van de U.V.V.enkele bestuursleden en overige belangstellenden werden de snoertjes uitgegooid. En niet tevergeefs. Want het duurde niet lang of de heer Schuur, als opperjurylid, kon de eerste vangsten noteren. Dank zij de goede zorgen van de dames personeelsleden, behoefden de aanwezi gen niet op een droogje te zitten, terwijl 'ook voor de inwendige mens was ge zorgd. Bij het klinken van het eindsig naal kon de balans worden opgemaakt. Er was redelijk gevangen en onderstaan de bewoners vielen in de prijzen t.w.: mevrouw Van Lare, mevrouw W. M. Mouw, de heer Scharn, mevrouw M. B. A. Scheffer, mevrouw S. Nap. de heer M. de Groot en mevrouw D. Oostra. Naast de kleine witjes vingen zowel me vrouw Van Lare als de heer M. de Groot ieder nog een vloermat van een brasem, die uiteraard veel belangstelling trok ken. Na afloop verrichtte de directeur, de heer H. Schuur, ter plekke de prijsuit reiking, waarbij hij tevens een ieder bedankte, die zijn medewerking aan deze fijne middag had gegeven. Het was een heerlijke middag geweest, wij dachten voor herhaling vatbaar. DOKTERSLAAN 16 - HEILOO - TELEFOON 072-332447 47e J kARGANG NUMMER 30 28 JULI 1982 MODEADVISEUR exclusieve herenmode uitsluitend het betere genre. Op het kruispunt Ringweg-Spillaan werd van de week weer eens een harde klap gehoord. Twee auto's tegen elkaar, alle twee total loss. Dat dit een levensgevaarlijk kruispunt is hoeven we niet nogmaals te benadruk ken en er zijn er meerdere in Heiloo. Waar echter nooit iemand aandacht aan besteedt zijn de mensen die bij zo'n kruispunt wonen. Zij zijn de eerste die hulp verlenen, mensen die overstuur zijn vangen zij op, er moet getelefoneerd worden enz. In dit geval was het mevrouw E. van Oostindië die rustig en kalm de zaak in handen nam voordat de politie kwam. Tranen werden gedroogd, de telefoon mocht gebruikt worden, er werd koffie gezet. Dit overkomt haar regelmatig. In haar, een speciaal woord van dank aan alle mensen die vaak met deze situa tie geconfronteerd worden en in stilte de zo nodige eerste hulp bieden. COMMUNICATIE VERENIGING HEILOO (27 MC) Zo beste leden, daar gaan we weer. Ik moet zeggen dat me nu niet zoveel te binnen wil schieten, maar dat mag de pret niet drukken. Uiteraard wil ik wel even laten weten, waar we mee bezig zijn. Allereerst de le denvergadering. De stand van zaken wat dit betreft, is dat we wel een bepaalde datum in ons hoofd hebben, maar wij nog aan het uit zoeken zijn wat de plaats betreft. Het is wel een feit dat jullie zeer waarschijnlijk deze week schriftelijk bericht zullen ont vangen. Als tweede punt: de barbecue-avond. Wat dit punt betreft, zijn we bezig in lichtingen in te winnen bij diverse in stanties of er enige beperkingen zijn waarmee wij eventueel rekening moeten houden. Dit kan dus met name meespe len, indien het op een gemeentelijk ter rein zal plaatsvinden. Dan het derde punt: de zaalvoetbalwed strijd van 21 augustus. Wij hebben' nu een lijst van 16 personen, die zich bereid hebben verklaard om aan deze wedstrijd deel te nemen. Deze wedstrijd zal, zoals bekend, gaan tussen twee teams, die sa mengesteld zijn uit het ledenbestand. Deze personen zullen 2 a l'A week van tevoren nogmaals benaderd worden, waarna een definitieve lijst zal worden samengesteld. De betrokken mensen zullen dan 1 a IVi week voor de wed strijd schriftelijk bericht krijgen omtrent de bijzonderheden voor de wedstrijd (zo als samenstelling van de teams, kleur shirtjes, etc.). In ieder geval rekenen wij op zeer veel supporters tijdens deze wed strijd. Wij hebben tevens bericht gekregen van onze CB-vrienden uit de lokatie Castri- cum. De zeskamp die zij zullen organi seren en waarvoor zij ons hebben uitge nodigd, zal gehouden worden op 29 aug. Wij hebben voor die zeskamp 3 heren en 3 dames nodig. Mensen, dit was het weer. Oh ja, moch ten er voor de 21ste vervangers nodig zijn in verband met eventuele afberich- ten, dan zullen er andere mensen ge vraagd worden. Tot horens en werkens, Jack(831) Voor de collecte van 23 augustus tot 5 september zoeken wij nog een aantal collectanten. Opgave: mevr. Klerk, Heersmeeth 18, Heiloo, tel. 334368. Na 15-8: Hr. v.Duy- keren, 333233. Vanaf 15 juli organiseert de VVV Heiloo een vakantie-fotowedstrijd. Ieder die wil deelnemen kan zijn of haar foto, met als onderwerp "Vakantie in Heiloo" inleveren bij het VVV-kantoor- tje op de Heerenweg hoek Stationsweg. Vergeet niet uw naam, adres en woon plaats te vermelden. Na 15 aug. zal een deskundige jury uw vakantie-fotowerk beoordelen. De vier fotohandels in Heiloo, t.w. Kino, Wuijts, Flandria en Jef Letschert heb ben hun medewerking toegezegd en staan ook borg voor mooie fotoprijzen. Dit weekeinde werd er in Heiloo weer flink kermis gevierd. Rond het Stations plein hoorde men muziek met daar doorheen het getoeter van de botsautoot jes, de geur van oliebollen vermengde zich met die van gerookte paling en het bier vloeit rijkelijk, dat is kermis en jong en oud geniet ervan. Dit kermisgebeuren was georganiseerd door het Stationscentrum. De cafés had den deze dagen levende muziek, voeg daarbij nog de braderie op vrijdagavond en er was "reuring" genoeg waar toeris ten en de eigen bevolking veel plezier aan beleefden. De thans 90-jarige mevrouw Bammens temidden van het speelgoed van de Sint Ni- colaas Vara-speelgoedaktie waaraan ze, bijna 25 jaar, zo'n werkzaam aandeel heeft gehad. Het gebeurt nu regelmatig dat in onze omgeving inwoners 90 jaar worden. Meestal wordt het gevierd in de eigen, rustige, omgeving. Het viel ons daarom op, in een advertentie van de "Uitkijk post", te lezen dat een ieder in de gele genheid werd gesteld de heer A. P. Huyzer, vrijdag jl. te feliciteren met zijn 90ste verjaardag. In het N.K.J.B.-ge- bouw, met het gebruik: "van een hap en een snap". De jarige heeft daaraan veel plezier be leefd, ook al was het een hele ruk van 4-9 uur! Naast de grote familie: 10 kinderen, 26 klein- en 12 achterkleinkinderen, heeft de heer Huyzer nog vele vrienden en kennissen. Ook nog in Linschoten, waar hij geboren werd. Vele herinnerin gen werden vrijdag opgehaald. In Lin schoten was dhr. Huyzer een "schilders baasje" en verhuisde later naar Heiloo, waar hij vele jaren aan de Heerenweg 238 heeft gewoond en nu van een rustige levensavond geniet, samen met zijn huis genote mevr. Ringelesteyn, die hij vroe ger in Linschoten al kende, in de Vin- kenbaan 13. Vissen was één van zijn hobby's, en dit liet dhr. Huyzer enige tijd ook blijken in een gedichtje wat de Uitkijkpost plaatste Zij vergaten haar niet Zaterdag was het feest aan de Kenne- merstraatweg 79. Mevr. C. J. Bammens- Kaijk, zij werd negentig jaar. Heilooërs, welke hier al wat langer wo nen/hebben haar naam op de een of andere manier gehoord of met haar te maken gehad. Altijd op pad voor ande ren! Samen met dhr. Groot startte zij met de organisatie van dagtochten voor ouderen. Jarenlang, vooral vóór de tweede Wereldoorlog, de enige uitgaans dag voor velen. De Vara-Speelgoedaktie sprak haar aan en samen met het echt- baar Bood, werden in de loop der iaren duizenden stuks speelgoed naar Hilver sum gezonden om verdeeld te worden onder kinderen, die het moeilijk hebben, uit te delen in kindertehuizen, met St. Nicolaas. Ze betitelde zichzelf als een "aardsbede- lares". Ze sloeg niemand over en dus werden pastoors, dominees en burge meesters ook "aan hun jasje getrokken". En met succes! Voor haar maatschappelijk werk werd ze dan ook zichtbaar beloond met o.a. een Koninklijke onderscheiding: de Gouden Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Naast familie en vele kennissen kwamen ook diegenen de jarige de hand drukken welke jaren met haar hebben samenge werkt. Het werd voor mevr. Bammens een on vergetelijke dag, temeer daar zij nog met volle teugen van het leven kan en wil genieten. Op dinsdag 10 augustus wordt er in theater De Beun een Roemeense avond georganiseerd. Deze groep Resiteana ge naamd, kan dit optreden verzorgen door de grote inzet van de Heiloose volks dansgroep Pridini, die deze groep naar Heiloo haalde. Op dinsdag 10 augustus zal er om 9.30 uur een officiële ontvangst zijn op het gemeentehuis. De groep zal zich daar in de originele kostuums presenteren. Wie hier wil komen kijken is van harte wel kom. 's Avonds wordt er een show van Roemeense muziek en dans gegeven. De toegangskaarten voor deze avond kosten 6,en zijn verkrijgbaar bij: Piet Avis op het Stationsplein; Jan-Tine Braam, rook- en barbershop in 't Loo, VVV-kantoortje Stationsweg en 's a- vonds aan de zaal. (\an de Egmonderstraatweg 34 in Eg mond aan den Hoef staat nog een zgn. Beltmolen, de enige aan de kuststreek in Nederland. In 1962 kwam deze molen in het bezit /an de heer T. Scharlewi sr., die er een ;afé in maakte en dat de "Koffiemolen" noemde. De heerT. Scharlewi jr. nam in 1965 alles van zijn vader over. Het grappige is, dat deze molen in de vandel nog altijd de molen van Berk- nout wordt genoemd, de vroegere eige naar. Straks komen we hierop terug. In de begintijd was de molen geopend /an 's ochtends 10 uur tot 's nachts 1 aur. Na de opening van het restaurant 'De Bikkerij", dat vlak bij de molen ligt jn ook van de familie Scharlewi is, werd Je openingstijd aanmerkelijk ingekort; hier was mede de op 1 november 1976 ingevoerde drankwet debet aan. Toch bestaat er voor deze molen altijd nog veel belangstelling, vooral de vele buitenlanders laten zich de kans niet ontnemen om op deze manier eens een echte hollandse molen te bekijken. Buiten verschillende soorten koffie die men hier kan drinken, zijn er ook nog echte Oudhollandse likeurtjes te krijgen zoals: Hemdje ligt op, Pimpeltjen. Half om half en Fladerack. Levens wordt de molen nog vaak ge bruikt voor feestjes 40 man). De in tieme sfeer en de goede verzorging geeft u het gevoel uit en toch thuis te zijn. Het onderhoud van deze molen is na tuurlijk erg kostbaar en daar er geen subsidie gegeven wordt, moet de heer Scharlewi dit zelf doen. Deze week wordt de kap opnieuw gerestaureerd. In de kleine gaten wordt het riet vastge plakt met oude koemest, wat een uitste kend plakmiddel blijkt te zijn. Ook met het schilderwerk is men mo menteel druk bezig; er is echter één pro bleem: de heer Scharlewi heeft hoogte- /rees en heeft met het schilderen van de bovenkant van de molen dan ook de grootste moeite. Als er nog mensen zijn die hem met dit katwei 'n handje willen helpen, zal hij u erg dankbaar zijn. Opmerkelijk is dat de vakantiepiek de laatste jaren zich als het ware heeft toe gespitst op het tweede gedeelte van juli :ot de voorlaatste week van augustus. Vroeger was dit heel anders en was het toeristenseizoen veel meer gespreid over sen langere periode. Maar dankzij de goed lopende "Bikkerij" is de familie Scharlewi niet meer afhankelijk van het seizoen. Historie De molen is een in 1899 als korenmolen gebouwde en als bergmolen uitgevoerde achtkant bovenkruier. Hoewel in de loop ier tijd de omgeving bebouwd is, heeft Je molen, met name gezien van' enige af stand, toch nog een vrij grote landschap pelijke betekenis. Monumentenzorg is gebrand op het behoud van deze molen, tnaar door geldgebrek is het onmogelijk jen (molen)steentje bij te dragen. In 1978 was men ook genoodzaakt de wieken er af te halen, daar die in een keer slechte staat verkeerden. De eerste korenmolen te Egmond stond bij de omstreeks 950 gestichte en later zo bekende Abdij van Egmond. De molen die op korte afstand van het klooster ge legen was, bestond al vóór 1360, want omstreeks dat jaar ging hij door brand verloren. Als gevolg van de krijgshande lingen rond Alkmaar in 1573 werd de Abdij verwoest en hierbij zou ook de mo len verloren zijn gegaan. In 1899 kreeg J. Levendig, molenmaker sn woonachtig te Dirkshorn, vergunning om te Egmond aan den Hoef een molen te bouwen. Op de huidige plaats, waar voorheen nooit een molen heeft gestaan, werd door hem een uit Schagen afkom stige houtzaagmolen als korenmolen herbouwd. Direkt na het gereed komen werd de molen verkocht aan J. Berk hout, toen molenaarsknecht te Andijk [vandaar nog altijd de molen van Berk hout). Toenemende windbelemmering, door bebouwing en verval, waren aanleiding om in 1946 naast de molen een motor maalderij te beginnen. Omstreeks 1957 zijn de gaande werken verwijderd en werd de molen tot zomerverblijf inge- De molen zoals hij er nu uitziet. richt. In 1962 kwam de molen in het bezit van de familie Scharlewi. V.l.n.r.: met paard opa Berkhout, vader Berkhout, tante Aaf Berkhout, tante Trien Berkhout, tante Co Berkhout en ome Arie Berkhout, die de molen "De Dood" in zijn bezit had en enige tijd in Heiloo heeft gewoond. album voor uzelf of als een geschenk een goed album te kopen. Een tip voor het inplakken van de foto's: plak ze niet vast met een lijmsoort, die zó hecht lijmt dat u ze nooit meer van de ondergrond kunt af halen. De beste lijm is de speciale foto- lijm, die bij de fotohandelaar verkrijg baar is. Ook de kleine, dubbelzijdig kle vende stickers zijn geschikt om de fo to's, de poortjes naar het verleden, op een goede wijze te bewaren.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 1