BU bo\ ver u< VROUWENORGANISATIES STELLEN ZICH VOOR F.V.R. HEILOO Wer De Werkgroepen De aangesloten organisaties Vc\a o*en \efe cW b'W VkOt* e'\9e ocjeV* Qaa° to cjao eV.eo op VVteW"® ^eet toou «i en op V\e3 eeo ,CV^e O e*e \s v\^V Heerenweg 162 Heiloo Tel. 072-331960 po9 B® \CA B® De bakker die zelf nog zijn roggebrood, beschuit en ontbijtkoek bakt. VERENIGING FEDERATIEVE VROUWENRAAD HEILOO COMITÉ ZOMER POSTZEGELS RIJDENDE WINKELTJES KLEDINGBEURS OPPASDIENST COLLECTES EDUCATION PERMANENTE NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN - N.V.v.H. HERVORMDE VROUWENDIENST H.V.D. HERVORMDE VROUWENVERENIGING KATHOLIEK VROUWENGILDE ST. MONICA NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN ROOIE VROUWEN IN DE PARTIJ VAN DE ARBEID GEREFORMEERDE VROUWEN STUDIEVERENIGING DE DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING VROUWEN ADVIES COMMISSIE VOOR DE WONINGBOUW V.A.C. DE STICHTING „ORGANISATIE VROUWEN IN DE V.V.D." NEDERLANDSE CHRISTEN VROUWEN BOND-N.C.V.B. 0xje° >ie \OS \VJ^ w. UI 1 KIJKPOST 1 SEPTEMBER 1982 In het kader van de Vereniging werken de volgende vrouwenorganisaties samen: De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Heiloo De Gereformdeerde Vrouwen Studie Vereniging, afd. Heiloo het Katholiek Vrouwengilde St. Monica, afd. Heiloo de Doopsgezinde Zusterkring, afd. Heiloo de Vrouwen in de V.V.D., afd. Heiloo de Hervormde Vrouwen Vereniging, afd heiloo de Hervormde Vrouwendienst, afd. Heiloo de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afd. Heiloo de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw, afd. Heiloo de Rooie Vrouwen in de P.v.d.A., afd. Heiloo de Nederlahdse Vereniging van Huisvrouwen, afd. Heiloo. De Vereniging heeft tot doel: a. Het bevorderen van de samenwerking van de aangesloten organisaties, teneinde vanuit een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid de deelname van de vrouw aan alle facetten van de samenleving te stimuleren. b. De samenwerking is gebaseerd op de eerbiediging van de identiteit van elke deel nemende organisatie. De FVR tracht dit doel te bereiken door o.a.': 1Bijeenkomsten te beleggen, waar de aangesloten organisaties en de leden van die organisaties op de hoogte komen van eikaars werk, teneinde gemeenschappelij ke taken te ontdekken; en, indien wenselijk gezamenlijk uit te voeren; 2. Het oprichten en instandhouden van werkgroepen; 3. Het organiseren van cursussen en informatieve bijeenkomsten. Het bestuur van de FVR bestaat uit: Voorzitster mw. B.E. Ouwendijk-van Erven Secretaresse mw. B.G. M. Zemel-Lucassen, Op de Wieken 17, 1852 BS Heiloo, tel. 332734 Penningmeesteresse mw. J. Molenaar-Dekker, Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen Leden: mw. J. Beems-Franken, Ger. vrouwen Studie Ver. mw. L. Beke-Bruinsma, Kath Vrouwengilde St. Monica mw. A, Brommer-van Rijswijk, Doopsgezinde Zusterkring mw. E. Dekker-Dekker, Vrouwen in de V.V.D. mw. T. van Duykeren-Bom, Herv. Vrouwen Vereniging mw. A.H. v.d.Graaff-Lammerink, H.V.D. mw. M. W. Mooiweer-van Bart, N.C.V.B. mw. M.C. Pladet-Baljet, V.A.C. voor Woningbouw mw. L. Schols-Wilmink, Rooie Vrouwen in de P.v.d.A. mw. M. M. Steketee-Bennis, N.V.v.H. Het thema van de Zomerpostzegels was dit jaar de „Floriade" en gedurende 3 dagen in april, gelijk met de opening van de Floriade door H.M. Koningin Beatrix te Amsterdam, zat de werk groep in ons nieuwe postkantoor en zorgde voor een opbrengst van 6728,-. Namens de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels, kon het dagelijks bestuur van de Federatieve Vrouwen raad als plaatselijk comité, op 25 en 26 mei j.l. een cheque uitreiken aan resp. het U.V.V. van 1000,- en aan de W.A.O.-A.A.W. Belangenvereniging van 500,-, beiden te Heiloo. Op 12 juni j.l. kon tijdens de opening van de tentoonstelling ,,Egmond-Wa- ter-land" een cheque van ruim 200Q,- worden overhandigd aan de Stichting „Museum van Egmond", voor het beter toegankelijk maken van het museum ook voor-rolstoelgebruikers. Inlichtingen: mw. J. C. van E)uyven- dijk-Cambier, tel. 330159. Deze werkgroep wordt „bevrouwd" door 4 vaste medewerksters, wekelijks bijgestaan door een groot aantal vrijwilligsters, die in de bejaardentehui zen „de Loet" en „Overkerck" kleine artikelen verkopen zoals koekjes, an sichtkaarten etc. De verkoop is in deze niet het belangrijkste, maar het contact met de mensen staat voorop. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij de dames: H. M. Hoorn-Zwagers, tel. 332407, D. van Soest-Horsfall, tel. 330448, T. Everaars-Bos, tel. 332494, B. Wedda-Kok, tel. 330027. Zij verwerven zo meer zekerheid en worden zich bewust van hun plaats in de samenleving. Op 9 september a.s. is er een informatieve middag over „Het gaat weer over", vrouw in de overgang. Bij Aanvang 13.45 uur „Open Huis", toegang gratis. Bij voldoende belangstelling zal eind september een V.I.D.O. cursus starten. Voor 1983 staan de volgende cursussen op het programma; V.H.O.M. (Vrouwen Heroriënteren zich Op de Maatschappij), Ruimtelijke Ordening, Vrouw en Geloof, Vrouw en Milieu, Kom eens om een bestuurster. Deze cursussen worden steeds ruim van te voren aangekondigd met uitgebreide informatie in de „Uitkijkpost". Al deze cursussen worden door de gemeente gesubsidieerd, zodat de prijs laag is. Hebt U vragen en of suggesties dan kunt u zich wenden tot de leden van de werkgroep E.P.: mw. L. Schols-Wil mink, Heersmeeth 6, tel. 333718, mw W. Vogel-Dijkstra, Korbeellaan 4, tel. 331220, mw. M. Sauer-de Bruijne, Munnickenhof 24, tel. 332001. Deze werkgroep zorgt voor twee kledingbeurzen n.l. de voorjaarbeurs in april en de najaarsbeurs in oktober voor kleding van 4 tot 14-jarigen. Zij worden altijd gehouden in de Rank en gezien de grote belangstelling, de geweldige inbreng en de drukte op de verkoopmiddagen, voorziet dit in een grote behoefte. De najaarsbeurs zal zijn op 13 oktober a.s. De opbrengst wordt 'als volgt verdeeld: 3/« deel voor de inbrengsters en Vi deel voor het werk van de Federatieve Vrouwenraad. Inlichtingen: mw. E. Dekker-Dekker, tel. 02206-2964 en mw. B.S. van Domburg-Stoker, tel. 333995. Deze dienst voorziet in een grote behoefte. Er zijn gelukkig voldoende jongeren (meest scholieren van 16 jaar en ouder), die 's avonds willen oppassen. Voor overdag is dit moeilij ker. Het tarief is 2,- per uur en na 23.00 uur 2,50. Hebt U belangstelling? Voor inlichtin gen, aanvragen en aanmelding kunt u terecht bij mw. A. Meertens-Wiltens, tel. 116377 ofmw. J. van 't Veen-Paarl- berg, tel. 330127. De werkgroep collectes geeft jaarlijks haar medewerking aan het organiseren van twee collectes n.l.: Collecte Natio naal Rheumafonds en de SAKOR-col- lecte (Samenwerkende ffinder Organisa ties). Het werven van collectanten wordt ieder jaar echter moeilijker. Daarom wordt hier wederom een beroep gedaan op hen, die een uurtje van hun vrije tijd willen afstaan, contact op te nemen met mw. M. C. Pladet-Baljet, tel. 332410. Education permanenteeen moeilijk woord voor iets heel gewoons. Het wil namelijk niets anders zeggen dan: levenslang leren. En dat doen we allemaal, altijd*;" TrveTaf èlt op allerlei manieren. Een mens is immers nooit :4e oud om te leren. Landelijk, provinciaal en plaatselijk is men bezig met permanente educatie, met vorming, scholing, ontwikkeling voor volwassenen. Hier in eiloo probeert de werkgroep E.P. van de Federatieve Vrouwenraad dit door cursussen te organiseren waar vrouwen met elkaar en van elkaar leren wat zij belangrijk vinden. Bij voldoende deelname zal dit najaar weer een V.O.S. cursus (Vrouwen oriënteren zich op de samenleving) starten. Een cufëus waar vrouwen vaak ontdekken dat zij eigenlijk al veel weten en kunnen, may waar zij leren zelf actief mee te doen op een niet schoolse manier. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, opgericht in 1912, is één van de oudste verenigingen in Nederland en is verspreid over'ruim 200 afdelingen met een totaal ledenaantal van 60.000; de afdeling Heiloo heeft ruim 300 leden en mag een zeer aktieve afdeling genoemd worden. De Vereniging stelt zich ten doel de sociaal-culturele belangen en het verant woordelijkheidsgevoel van de vrouw als lid van de samenleving te bevorderen; zij behartigt de belangen van haar leden als consument op huishoudtechnisch en economisch gebied door het geven van voorlichting en adviezen via het eigen Instituut voor Huishoudtechnisch Ad vies (I.V.H.A.); zij kiest geen partij op levensbeschouwelijk en politiek gebied. De Vereniging bevordert voorts het sociale contact door sport- en spelclubs, excursies, lezingen, demonstraties en voorziet in een uitgebreid cursussenpak- ket, o.a. .vreemde talen, artistieke vaardigheden, politieke scholing, hob bies, culinaria enz. Bovendien geeft zij de vrouw gelegen heid zich te vormen door deel te nemen aan discussiegroepen over actuele maat schappelijke onderwerpen. Het Centraal Bureau is gevestigd in Den Haag, terwijl het Heiloo-secretariaat in handen is van mw. G. E. M. Wakkers-Dille, de Schoren 13, tel. 332229. DefH.V.D. is een kerkelijke instelling, bestaande uit vrouwelijke gemeentele den die in overleg met kerkeraad/diaco- nie allerlei taken in de gemeente verrichten. Dit betreft b.v. bezoekwerk bij nieuwin- gekomenen, bij ouderen, langdurig zieken en bij geboorten. Voor de medewerksters worden studie ochtenden georganiseerd. Daarnaast moet vermeld worden dat tweemaal per jaar een bijeenkomst wordt gehouden, waarop een bepaald onderwerp gezamenlijk wordt bespro ken. Inlichtingen bij mw. J. Rietveld-van Oeveren, Heersmeeth 2, tel. 334931. Wij komen eenmaal in de 14 dagen op dinsdagmiddag van 14.30 - 16.15 uur bijeen in de Rank. We beginnen de middag als regel met een lied en een korte overdenking. Bij een kopje thee wisselen we wat nieuws uit aan elkaar. Het tweede deel van de middag is gevarieerd: discussie over een actueel onderwerp, een boekbespre king, een creatief spel of een met dia's geïllustreerd reisverhaal, enz. Gezellig heid en ontmoeting spelen er een belangrijke rol. We zijn momenteel met 30 leden. Voorzitster is: mw. B.E. Ouwendijk- van Erven, tel. 330719, Secretaresse is: mw. G. Rijneveld- Schraa, tel. 335859. De vereniging stelt zich ten doel vanuit evangelische inspiratie een bijdrage te leveren aan de ontplooiing en ontwikke ling van de vrouw, zowel wat betreft haar persoonlijk, leven, als met betrek king tot haar plaats in gezin, kerk en samenleving. Onze avonden zijn altijd op woensdag, acht maanden lang. Het jaarprogramma ziet er als volgt uit: 15 sept. 1982 Eucharistie-viering, jaar- vergadering-cabaret 20 okt. 1982 Lezing van de hartstich ting. j 17 pov. 1982 Creati.eve avond. 22 dec. 1982 Kerstavond te beginnen met een broodmaaltijd en kerstzang. 19 jan. 1983 Huishoudelijke voorlich ting. 16 febr. 1983 Mode-show. 19mrt. 1983 Boekbespreking. 27 apr. 1983 Bloemschikken. Tussentijdse bijeenkomsten zijn: 4 nov. 1982 een bezinningsdag bij de Zusters Juliaantjes, 24 mrt 1983 koffieochtend en in mei de bedevaart naar Kapel. Een of twee excursies en in mei 1983 het jaarlijks uitje. Voor nadere inlichtingen kunt U terecht bij mw. Molenaar-Tesselaar, tel. 334433. De Vereniging heeft ten doel door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verantwoordelijkheid voor- en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder in plattelandsgebieden. De vereniging staat open voor vrouwen van alle gezindten en onthoudt zich van elke partijpolitiek. Alle bijeenkomsten, cursussen en ande re bezigheden zijn steeds gericht op deze doelstellingen. Per jaar zijn er gemiddeld 10 avondbij eenkomsten en 5 ochtendbijeenkomsten voor ontspanning en voorlichting. In creativiteits-, huishoudtechnische- en algemene ontwikkelingscursussen, ge spreksgroepen e.d. wordt gewerkt aan persoonlijkheidsontwikkeling en me ningsvorming. Practische oriëntatie is mogelijk door middel van excursies. Ook de leden zelf zijn actief door mee te werken aan het zangkoor, de toneel club; het volksdansen; de handwerk- club; de literatuur-, gedichten- en gespreksgroepen en de diverse cursus sen. Voor meer gegevens kunt u contact opnemen met ons secretariaat: v.Cats- straat 19, tel. 330333. Emancipatie betekent: vrijmaking uit slavernij of lijfeigenschap. De strijd van mensen voor het recht op zelfstandigheid, een Wrije keuze en gelijke rechten heet emanciaptiestrijd. Vrouwen, die deze strijd voeren en die tevens opkomen voor de maatschappe lijke en geestelijke bevrijding van de vrouwen, zijn feministen. Feministen, die strijd leveren voor en vanuit zichzelf en samen met anderen strijden voor het doorbreken van de patriarchaal, kapitalistische verhoudin gen, strevend naar een socialistische samenleving zijn feministisch socialis ten. Rooie Vrouwen zijn feministisch socia listen in de Partij van de Arbeid. Hier in Heiloo werkt een groep vrouwen bewust in deze richting. Momenteel werken zij mee aan een landelijk onderwijsproject, samengesteld door de landelijke kerngroep van de Rooie Vrouwen. Zij maken zich o.a. sterk voor deeltijdarbeid, de aktie „Tijd voor school" en voor individualisering van inkomen, dus tegen het kostwinners principe. Voor meer informatie kunt U bellen naar tel. 152826. De doelstelling van de Gereformeerde Vrouwen Studie Vereniging is: Het met elkaar bestuderen van onderwerpen, waarbij de Bijbel wordt beschouwd als het richtsnoer, ons door God gegeven en waaraan wij onze motivatie willen ontlenen om als gereformeerde vrouwen in kerk en maatschappij te functione ren. Het komend seizoen zullen wij ons bezig houden met het onderwerp: Gods tent onder de mensen; het begin van het basis-verhaal. Elke 2e woensdagavond van de maand vergaderen we in één van de zalen van de Gereformeerde Kerk, Noordergeest straat. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen met mw. C.A. Venema-van der Welle, tel. 335039. De Doopsgezinde Zusterkring is maar een kleine kring met 17 leden, waarvan de meesten oudere dames zijn. Contact met elkaar, dat is de hoofdzaak van onze bijeenkomsten één keer in de 14 dagen. Er wordt gewerkt, meestal thuis, voor de jaarlijkse verkoopdag van de Doops gezinde Gemeente in Alkmaar. Daar naast zijn er dames die breien voor het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Lam- barene. Breiwerk voor de leprapatiën ten. Onze contributie is laag, wij verzorgen zelf het programma van de bijeenkom sten. Dat ziet er als volgt uit: Wij openen met een wijdingsstukje waarover kan wor den nagepraat. Zoveel mogelijk worden daar de actuele gebeurtenissen .bij betrokken. Een boek wordt gedeeltelijk verteld en voorgelezen. Omdat het gezamelijk zingen al moeilijker werd, sluiten wij de middagen nu af met een gedicht. Er is een vaste groep dames die deze middagen trouw bezoekt. Dus gaan wij verder op deze wijze. Inlichtingen bij mw. A. Brommer-van Rijswijk, Boekelermeerweg 16, tel. 117567. Het doel van de V.A.C. is gesprekspart ner te zijn namens bewoners tussen opdrachtgever (woningbouwvereniging, gemeente) en ontwerper (architect) tijdens de voorbereiding van het bouwplan. We proberen een kritisch oordeel te geven over de leefbaarheid van de woning. We letten erg op draairichting van deuren, kastdeurtjes, drempels, opstelling keukenapparatuur, kapstokruimte, droogruimte en nog veel meer. Wij krijgen de tekeningen van de woningbouwverenigingen via de ge meente en ook aan deze 2 instanties geven wij adviezen. Soms worden deze adviezen opgevolgd, soms ook niet omdat ze kostenverho gend zijn. Onze laatste adviezen betroffen de woningen in Boswijk. Onze commissie bestaat uit 4 vrijwilli gers. Wij bezoeken jaarlijks de jaarver gaderingen en 2 keer per jaar de provinciale vergadering. Wij houden ons op de hoogte door cursussen te volgen, lectuur te lezen over bouwen en excursies te houden. Inlichtingen: mw. M. C. Pladet-Baljet, tel. 332410. De Stichting „organisatie Vrouwen in de V.V.D." is een organisatie binnen de V.V.D. waaraan alle vrouwelijke leden van de V.V.D. kunnen deelnemen. Zij betalen daarvoor geen extra contri butie. Taak en doel van de landelijke stichting: „De stichting heeft tot taak de vrouwelijke leden van de V.V.D. te organiseren en stelt zich ten doel het bevorderen van het onderling contact en de politieke meningsvorming onder de leden. Zij voert propaganda voor de beginse len van de V.V.D. en geeft voorlichting en scholing aan vrouwen in kennis van staat en maatschappij. Zij stimuleert haar sociale en culturele activiteit. Zij bevordert het vrijwillig en belange loos verlenen van practische sociale hulp, en het medewerken aan alles wat aan het culturele leven van het Nederlandse volk dienstig kan zijn". Binnen de V.V.D. is haar organisatie vertegenwoordigd in het Hoofdbestuur van de V.V.D., Partijraad, Kamercen trale bestuur, landelijke propaganda commissie, Commissie Vorming en Scholing en in partij commissies. Buiten de V.V.D. is haar organisatie vertegenwoordigd o.a. in de Nederland se Vrouwenraad, de Provinciale en Plaatselijke vrouwenraden, in Marie, word wijzer!', het Informatie en Documentatie Centrum van de N.V.R., Het internationaal Archief van de Vrouwenbeweging, de stichting Hulp bij Ongewenste Zwagerschap, de stich ting Nationale Commissie tegen Alco holisme. Provinciaal is de organisatie werkzaam in het „Provinciaal Contact Vrouwen in de V.V.D. Noord-Holland". Dit provinciaal bestuur vergadert ten minste 2 keer per jaar met V.V.D. vrouwen binnen haar gebied met het doel: contacten met V.V.D. vrouwen te onderhouden, contact tussen landelijke en plaatselijke organisaties te stimule ren, verkiezing van V.V.D. vrouwen in vertegenwoordigende lichamen te be vorderen. Voorbereiding algemene ledenvergade ring van de Federatieve Vrouwenraad N.H. Themadagen organiseren, waarbij poli tici worden uitgenodigd een inleiding te houden. Plaatselijk wordt, al naar gelang de activiteit en interesse van de leden, d.m.v. cursussen, spreekbeurten en discussiegroepen, politieke informatie gegeven, discussienota's behandeld over diverse onderwerpen (o.a. op verzoek van landelijke stichting) - en worden vrouwen gestimuleerd tot deel neming aan het maatschappelijk leven door zitting te nemen in oudercommis sies, wijkraden en besturen van organi saties waar men lid van is. Secretariaat: J. M. Cahn-Vogel, de Dors 12, tel. 332520. De afdeling Heiloo van de N.C.V.B. is een vereniging die momenteel 75 leden telt. Elke laatste dinsdag van de maand komen wij bij elkaar in de Gereformeer de Kerk aan de Noordergeeststraat om 8 Wij proberen zoveel mogelijk de aan de orde zijnde onderwerpen, vanuit de Bijbel te belichten. Voor het komende seizoen is het volgende programma samengesteld: 28 sept. 1982: mw. C. Borst-v.d.Pol uit Tuitjenhorn houdt een lezing over „Een vrijgezel over vrouwen". (Pau- lus). 26 okt. 1982: Zr. Cecilia uit Slootdorp komt vertellen over „Het moderne kloosterleven". 30 nov. 1982: mw. W. Brand uit Alkmaar houdt een lezing over „Kijk op blindheid". 21 dec. 1982: Kerstavond. 27 jan. 1983; Broeder Lindner van de Abdij van Egmond. 22 febr. 1983: Hr. H. Wolzak uit Amsterdam komt vertellen over „De Situatie in de Sowjet-Unie". 29 mrt. 1983: Eéndagsbestuur. 26 apr. 1983: nog niet bekend. 31 mei 1983: Hr. H. v.d.Eng uit Haarlem vertelt over „Acupunctuur". U bent van harte welkom als één van deze onderwerpen Uw belangstelling heeft, terwijl wij uiteraard ook graag nieuwe leden verwelkomen. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de propagandiste: mw. L. G. de Groot-de Bruyn, Obriglaan 42, tel. I 331090. UITKIJK H< voet! kantf Dt van c Dt stevij Kt tegel gezoi H EMMER a.s. tv te 9.00 morger hopen c komstij zitten, Breken Wester ;artijtj( der té wissi È>e acti ^an 9.C dag vat bedraa, tjen van |aniset goorste tfe's, vi |Ve ht instant verenig lerdag spreekt die inl is in he yan de De et maand; Worder Graag 'Éfrefpt BONI Het be löo orj fionte tembet Het pr samen: zelsch; Deze i zaal t aanvar 3De kos hiervot 'woenst fussen Trefpu 'dag 6 jtenhui 13, en zaal. een 1 openin

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 6