DROOM WERD WERKELIJKHEID rf. T VENNEWATER BADMINTON •V YONEX,+S5ohahnJSansen uw badmintonspecialisten ii ZELFWERKZAAMHEID SPEELT EEN BELANGRIJKE ROL DE SPORT VAN DE TOEKOMST? k Kennemerstraatwea 113- 1851 BC Heiloo Telefoon 072-336670 't Vennewater De nieuwe badmintonhal in Heiloo wordt zaterdag 11 september offi cieel in gebruik gesteld. Uiteraard gaat dat gepaard met talrijke aktivi- teiten. Voor u, als inwoner en inwoonster van Heiloo is met name van belang: Open huis Zaterdagmiddag twee uur gaan de deuren van de hal voor u open. U bént van harte welkom om een kijkje te nemen in de nieuwe hal. Hoog tepunt zaterdagmiddag is natuurlijk de demonstratiewedstrijd met Rob Ridder, vele malen Nederlands kampioen, en Willem Hackenitz) Om kwart voor vier komen zij op de baan om u te tonen hoe badminton werkelijk gespeeld kan worden. Bijzonder aantrekkelijk zal ongetwijfeld ook de herendubbelpartij zijn tussen Rob Ridder en Theo Nuyten enerzijds en Willen Hackenitz en Zaterdag 11 september: Zondag 12 september Hendrik Jan Rozenmeijer anderzijds. Pikant detail is dat de zeventien jarige Rozenmeijer in de eerste competitiewedstrijd van het seizoen er in slaagde Nederlands kampioen Guus van der Vlugt te kloppen. Op het programma staan zaterdagmiddag nog optredens van de Benny Bright Orchestra. Vrij spelen Wilt u zelf eens de racket ter hand nemen? Dat kan. Zondagmiddag vanaf één uur kunt u vrij spelen. Het kost u niets, u hoeft alleen maar sportschoenen mee te nemen. Verloting Er wordt natuurlijk een grote verloting gehouden. Op beide dagen kunt u loten kopen. Er zijn aantrekkelijke prijzen te winnen. De hoofdprijs is een fraaie fiets. NBB-V00RZITTER PAUL SNELLENS Voorzitter badmintonclub Jan Jeijsman: FF Ff MET DANK AAN 'Het Winkeltje' Wat zijn nu eigenlijk de kosten? Informatie UITKIJKPOST 8 SEPTEMBER 1982 UITKIJI Badminton - ':V OPENING BADMINTONHAL PROGRAMMA lO.OOuur: Optreden Harmonie Caecilia. 10.30 uur: Officiële opening 11.25 uur: Demonstratiewedstrijd herendubbel Rob/Raymond Berger en Bas Keijser/Ruud Admiraal. 11.45 uur: Bezichtiging hal met borrel en hapjes., 14.00 uur: Open Huis met: 14.10 uur: Demonstratiewedstrijd recreanten. 14.30 uur: Optreden Benny Bright Orchestra. 14.55 uur: Demonstratiewedstrijd herendubbel 't Vennewater Badminton. 15.20 uur: Optreden Benny Bright Orchestra. 15.45 uur: Demonstratiewedstrijd herenenkel Rob Ridder-Willem Hackenitz. 16.10 uur: Optreden Benny Bright Orchestra. 16.35 uur: Demonstratiewedstrijd herendubbel Rob Ridder/Theo Nuyten - Willem Hackenitz/Hendrik Jan Rozenmeijer. 17.30 uur: Einde. 13.OCT uur: OPENDAG. Alle inwoners van Heiloo die geen lid zijn en een shuttletje willen slaan zijn welkom. Voor rackets wordt gezorgd. Alleen toegang op zaal sportschoenen of op blote voeten. Er worden films gedraaid en er is informatie te verkrijgen over de badmintonsport. Verder wordt een grote verloting gehouden met schitterende prijzen. Steeds meer mensen ontdekken het plezier dat er uitgaat van een shuttletje slaan. De laatste jaren maakt de Nederlandse Badminton Bond dan ook een spectaculaire groei door. Nog steeds neemt het aantal aangesloten verenigingen toe, terwijl het aantal leden daarmee gelijke tred houdt. De NBB behoort dan ook tot de tien grootste sportbonden van Nederland met een ledenaantal dat de 93.000 dicht nadert. Het is van groot belang dat nieuwe leden binnen hun vereniging goed worden opgevangen door een daartoe opgeleid kader. Kadervorming is dan ook een zaak waar de NBB de nodige aandacht aan besteedt. Net als overi gens aan de recreatieve aktiviteiten. Een logisch gevolg van een dergelijke groei is ook de grotere behoefte aan geschikte accommodatie. De Neder landse Badminton Bond heeft dit een aantal jaren geleden reeds voorzien en heeft daarom in 1977 het initiatief genomen tot het opstellen van „Het Hallenplan". Dit plan is een handlei ding voor verenigingen die zich willen inzetten om hun gebrek aan speelruimte weg te werken door het bouwen van bijvoorbeeld een specifieke badminton hal. Noord-Holland vervult daarin een voortrekkersrol. De rij werd geopend met de Duinwijckhal in Haarlem. Dat was al in de zestiger jaren. In de jaren zeyentig volgden Hoorn en Heerhugo- waard. Drie jaar geleden borrelde bij de nog jonge vereniging 't Vennewater Bad minton het idee omhoog een eigen badmintonhal te bouwen. Ondanks de economisch moeilijke tijden is het deze vereniging gelukt alle plannen te verwezenlijken, met als resultaat dat aanstaande zaterdag haar nieuwe on derkomen kan worden geopend. Bij een project als dit biedt de Bond professionele begeleiding. Daarnaast spelen de leden van de vereniging een belangrijke rol. Zonder hun zelfwerk zaamheid zou het immers niet mogelijk zijn een eigen hal te bouwen. Het is daarom verheugend te constateren dat, dankzij de enthousiaste inzet van haar leden, ook tijdens de bouw van deze hal, het ledenaantal van 't Vennewater flink is toegenomen. Daarnaast mag bij de bouw van deze uitstekende accom modatie de plezierige en welhaast unieke medewerking van de gemeente niet ongenoemd blijven. Ik hoop en verwacht dat badmintonver eniging 't Vennewater in haar nieuwe accommodatie een goede tijd tegemoet gaat en dat dit voorbeeld voor andere verenigingen een stimulans zal zijn ook te streven naar een eigen badmintonhal. PAUL SNELLENS t® m mm Is badminton de sport van de toekomst? Moeilijk te zeggen, maar met de komst van nieuwe badmintonhallen is het helemaal niet zo gek te veronder stellen dat de badmintonsport in Nederland een grote populariteit zal ver werven. Badminton wordt overal in Nederland gespeeld. Vaak gewoon voor ontspanning op straat, op de camping of op het strand. Inmiddels wordt het ook massaal in competitieverband gespeeld. Om zich aan de top te kunnen handhaven moeten spelers als Rob Ridder en Guus van der Vlugt dagelijks enkele uren trainen. Badminton is een recreatiesport, maar kan ook werkelijke topsport bieden. Op 15 november 1931 werd de Nederlandse Badminton Bond opge richt. Alhoewel deze bond nog niet lang bestaat, heeft deze een korte en onstuimige ontwikkeling doorgemaakt. Zo onstuimig zelfs dat badminton nu al tot de populairste volkssporten van Nederland behoort. Het zal niet lang meer duren eer de NBB de magische grens van 100.000 leden zal passeren. Badminton dus voor iedereen. Het is een sport die gemakkelijk door jong en oud kan worden beoefend. Doordat de snelheid van de shuttle niet erg groot is, is het vrij gemakkelijk om de basistech nieken aan te leren. Heeft men eenmaal die technieken onder de knie, dan kan men verder gaan denken aan het opvoeren van de conditie, het kweken van kracht en het verhogen van de reactiesnelheid. In Nederland kan badminton zeker een volkssport worden, indien echter maar voldoende speelruimte is. Die ontbreekt ten enen male. De meeste verenigingen in ons land moeten noodgedwongen wachtlijsten instellen. In de meeste sporthallen kunnen zij maar één of twee avonden in de week terecht en hooguit nog op een zondagmiddag of ochtend. De oplossing is het neerzetten van eigen badmintonhallen, maar de kosten zijn dermate *hoog dat het verwezenlijken van deze accommodaties vaak op grote moeilijkheden stuit. Vorig jaar opende de Nederlandse Badminton Bond in Nieuwegein het Nationale Badminton Centrum, een project van zes miljoen gulden. De Bond beschikt hiermee over een schitterende accommodatie met de mogelijkheid twaalf banen er in uit te zetten. Bijzonder opvallend is dat met name in Noord-Holland Noord de bouwaktivi teiten bijzonder groot zijn. Elders in Nederland is er nauwelijks een badmin tonhal te vinden, terwijl in deze regio er inmiddels al drie zijn. Hoorn was de eerste, Heerhugowaard volgde met een qua oppervlakte bijzonder grote hal. 't Vennewater Badminton heeft nu voor de derde gezorgd. Badminton is dus in deze streken behoorlijk populair. Het district Noord Holland Noord, dat in het zuiden wordt begrensd door het Noordzeekanaal, telt momenteel circa 7500 leden. Daarvan zijn 2500 competitiespelers. De overigen zijn recreanten. Het niveau houdt nog geen gelijke tred met de groei van het ledenbestand. De hoogst spelende club, Heerhugowaard, is nog altijd twee klassen verwijderd van de hoogste klasse in de badmintoncompetitie. Het lijkt ongelooflijk, maar amper zes jaar na de oprichting heeft 't Venne water Badminton al een eigen sporthal. Een schitterende accommodatie, die tot stand is gekomen door de inzet van een aantal leden van de Heiloose badmintonclub. Eén van hen is Jan Jeijsman, die bij het Alkmaarse Flash kennis maakte met het flitsende spelletje met die shuttle. Jan Jeijsman, 39 jaar, system-engineer bij Shell, voorzitter van 't Vennewater Badminton en ook nog voorzitter van de Stichting Badmintonhal Heiloo. In 1976 maakte hij al deel uit van het eerste bestuur, samen met zijn vrouw Elly, Helen Landwehr Johann, Bob Wiede mann en Joop Dekker. Het vijftal was natuurlijk blij met de speelruimte in sporthal 't Vennewater en werd verrast door de grote belangstelling, die er in Heiloo voor de badmintonsport bleek te leven. Al bij de introduktieavond op die vrijdagavond in juli meldden zich 75 leden aan. Gewoon mensen die zo maar een shuttletje wilden slaan, maar ook enthousiastelingen die werkelijk iets wilden bereiken in deze sport en aan de competitie wensten deel te nemen. In de afgelopen jaren is de interesse voor de badmintonsport alleen maar verder toegenomen. Tientallen Heilooërs meldden zich aan, maar speeluren in de sporthal werden noodzakelijk. Een wachtlijst werd ingesteld, 't Vennewater Badminton raakte overvol. Dat derhalve plannen ontstonden om te komen tot een eigen accommodatie mag niet zo vreemd worden genoemd. Te meer ook omdat uitbreiding van het aantal uren in sporthal 't Vennewater nauwelijks realiseerbaar bleek. „In feite hadden we bij de oprichting van de club al ergens in ons achterhoofd die plannen voor een eigen accommoda tie zitten", aldus Jan Jeijsman. „Wat wij namelijk toen voor ogen hadden was van 't Vennewater Badminton toch een beetje redelijke vereniging te maken. Niet met uitsluitend recreatie spelers, maar wel degelijk ook met leden die meer prestatiegericht waren. Wat wij min of meer wilden was een soort tweede Duinwijck worden". Ambitieuze plannen, toen al. Het ledental groeide, de plannen voor een eigen onderkomen namen steeds vastere vormen aan. In 1977 waren er al gesprekken met de toenmalige wethou der van sportzaken van de gemeente, de heer Bolten over een eigen accommoda tie. In 1978 ontstonden contacten met Van 't Hof en Blokker, maar die liepen op niets uit. In 1979 werden de eerste plannen gemaakt, die uiteindelijk leidden tot déze-nieuwe hal. Jan Jeijsman verder: „Ik weet nog goed, het was op 12 december 1979, tijdens een vergadering van de sportcommissie. Schietvereni ging De Vrijheid wenste graag een eigen accommodatie. Wethouder Dekker toen: 'Goed hoor, maar hoe willen jullie dat financieel rond krijgen?' Nou, toen stak ik mijn vingertje omhoog en zei: 'Wij willen ook wel wat. Waarom gaan we niet iets gezamenlijks doen?' Van het een kwam het ander. Plannen kwamen op tafel, maar het eerste ontwerp bleek financieel niet realiseer baar. We zijn opnieuw begonnen en eind '80 klopten we bij de gemeente aan met een nieuw plan. Dat bleek zoveel beter te zijn dat daarop verder kon worden voortgeborduurd". Toen in het voorjaar van 1981 de leden van 't Vennewater Badminton hun bestuur fiat gaven om door te gaan met te komen tot de bouw van een eigen hal, was de weg bijna vrij voor het bereiken van het grote doel: een eigen onderko men. Het wachten was nog slechts op de gemeentegarantie van de gemeente. Eind vorig jaar ging de gemeenteraad van Heiloo akkoord met het voorstel van B en W 't Vennewater Badminton financiële zekerheid te geven voor de bouw van een badmintonhal, gelegen aan het Zevenhuizen, dichtbij sporthal 't Vennewater. Kosten: omstreeks ne gen ton. Een Stichting werd in het leven geroepen om het verenigingsbestuur te vrijwaren van de risico's die nu eenmaal de bouw van een dergelijk groot project met zich meebrengt. In januari ging de eerste paal de grond in. Zaterdag is het dan zover en wordt de hal officieel geopend. Natuurlijk, de bewondering zal alom zijn, maar zal iemand er bij stil staan dat er heel wat heeft moeten gebeuren om uiteindelijk zover te komen? Dat bijvoorbeeld de grond zo drassig bleek te zijn dan extra voorzieningen moesten worden getrof fen? Dat men bijvoorbeeld achter kwam op het tijdschema? Dat de bijiomende werkzaamheden -natuur lijk, zou je haast zeggen- tegen vielen? Ach, het hoort er allemaal bij. De voldoening zal achteraf dan groter zijn. Maar wie zal het Jan Jeijsman kwalijk nemen, de man die in de afgelopen anderhalf, twee jaar nauwelijks vrije tijd meer heeft gekend, wie zal het hem kwalijk nemen als hij over een paar weken pas op de plaats maakt en, terwijl het seizoen al enkele weken oud is, enkele weken van een heerlijke vakantie gaat genieten? Jan Jeijsman, de man die kritiek heeft ontvangen, maar door zijn doorzet tingsvermogen, zijn inzet ook mag rekenen op bijzonder veel waardering en respect van de vele badmintonlief- hebbers, wil tot slot best nog eens kwijt, wat er zou zijn gebeurd als 't Vennewater Badminton niét tot een eigen accommodatie was gekomen. „Het antwoord is simpel: dan had je binnen de mogelijkheden van sporthal 't Vennewater moeten blijven. Dan bleef je in feite een recreatieve vereniging met een klein groepje competitiespelers. Dan was je stil blijven staan. Je had geen mogelijkhe den tot uitbreiding, de kansen op inkrimping zou dan zelfs in de loop der jaren groter worden. Nee, dat zou ik eerlijk gezegd niet hebben zien zietten". Aan de totstandkoming van de badmin- tonhald hebben velen meegewerkt: De namen: Architect: Architectenburo Mw. E. Delicat-Fel- kai Amstelveen Aannemer: SBB Stadswerk BV Haarlemmermeer Staalconstructie: Las- en constructiebedrijf Jack Zoon Heiloo Sanitair: Firma Coppens Beverwijk Verwarm ingssysteem Firma Schermer Heiloo Electra: Firma Hellingman Speciale verlichting badmintonhal: Firma Etaloid Ondervloer: Firma Weymans Sportvloer: Firma Teka Deventer Badmintonpalen/netten: Firma Nyha Lochem Schilderwerk: Stichting en leden vereniging Banken kleedkamers: Firma J. Zoon Heiloo Badinrichting: Firma Rood en Bakker Heiloo Vloerbedekking: Tapijtenhal IJmuiden DE HAL De nieuwe badmintonhal met een schietsportaccommodatie ten behoeve van de schietsportvereniging De Vrij heid is het resultaat van een particulier initiatief, hetgeen in deze tijd toch iets opmerkelijks genoemd kan worden. Het aantal banen in de hal bedraagt zes. De hal voldoet aan alle normen, dat wil zeggen dat interlandwedstrijden tot de mogelijkheden behoren. De verlichting mag bijna uniek worden genoemd. Zij is speciaal voor de badmintonsport aangepast. De hal in Heiloo is na het nationale badmintoncentrum in Nieuwegein de tweede in Nederland die over een dergelijk schitterende verlichting be schikt. De grootste hoogte van de speelruimte bedraagt ruim tien meter, de afmetin gen bedragen 32,75 maal 24,27 meter. Op de begane grond van de badminton- accommodatie bevinden zich de speel hal, de entree, kleedkamers (twee) met daarbij behorende doucheruimtes, een winkeltje waar leden de badmintonbe- nodigdheden kunnen aanschaffen, toi letten (aangepast voor gehandicapten), een kamer voor de wedstrijdleiding en een berging. Vanuit de entree gaat een trap naar de ,bovenruimte'. Daar bevindt zich een ruime en fraai ingerichte kantine, die een voortreffelijk uitzicht biedt op de speelhal. De kantine is in eigen beheer. De afwerking van de hal kwam tot stand door de inzet van een groepje hardwerkende leden van 't Vennewater Badmiinton. 'Het winkeltje'. Jawel, een echt winkeltje in de badmintonhal, waar de leden van 't Vennewater Badminton terecht kunnen voor al hun badmintonbenodigdhe- den. Dat kan een goedkope, maar ook een heel dure racket zijn, shuttles of badmintonkle- ding. Het winkeltje wordt geëxploi teerd door sporthuis Johan Jan sen en beheerd door leden van 't Vennewater Badminton. Het winkeltje zal op vaste tijden zijn geopend. Badmintonvereniging 't Vennewater is opgericht in 1976. In het seizoen 1977/1978 werd voor het eerst deelge nomen aan de districtscompetitie en wel met vier teams in de vierde klasse. Het daaropvolgend seizoen werden ook jeugdteams ingeschreven. Nu, aan het begin van het zesde competitieseizoen, heeft 't Vennewater Badminton twee teams in de eerste klasse, één team in de tweede klasse, drie teams in de derde klasse en drie teams in de vierde klasse. Daarnaast zijn er nog vijf jeugdteams. Het merendeel van de leden van 't Vennewater beoefent deze sport echter recreatief. Op een vaste avond in de week (of zaterdagmiddag of zondagochtend) spe len zij, om in conditie te blijven, om wat extra gewicht te verliezen of gewoon om samen met anderen lekker bezig te zijn. Dat wil overigens niet zeggen dat er niet fanatiek wordt gespeeld. Het spelpeil is vaak verrassend hoog en er wordt geknokt om ieder punt. Als deze manier van sportbeoefenen u aanspreekt aarzel dan niet en geef u op als lid. Iedereen heeft badminton wel eens gespeeld, hetzij op het strand, hetzij op de camping of in de tuin. Badminton als wedstrijdsport is natuurlijk iets heel anders, maar toch, u kunt al gauw een wedstrijdje spelen. De basisslagen, die u nodig heeft om een 'game' te spelen, kunt u in enkele weken onder de knie krijgen (elke avond is er wel een trainer) en u zult verbaasd zijn over uw snelle vorderingen. In de eerste plaats natuurlijk de contributie, die, afhankelijk van de speeldag, varieert van 140 tot 200 gulden per jaar. Dan de kleding. Een shirt en een short heeft u al voor een paar tientjes (te verkrijgen in de eigen shop in de hal). U kunt natuurlijk ook duurder uit zijn, zelfs tot enkele honderden guldens. Sportschoenen zijn uiteraard noodzake lijk. Een goede schoen heeft u al vanaf ongeveer vijftig gulden. Verder heeft u nodig een racket.Een degelijk houten of metalen racket varieert in prijs van 35 tot 100 gulden. Een topracket van koolstofvezel kost al gauw 300 gulden. Maar dat is meer iets voor de werkelijke topspelers. Shuttles: een piek per stuk, er zijn ook duurdere. In het begin doet u enkele avonden lang met één shuttle. Als u wat harder gaat slaan dan heeft u toch wel één of twee shuttles op een avond nodig. Een werkelijke topspeler slaat in één wedstrijd er wel tien stuk. Informatie kunt u verder krijgen tijdens het Open Huis en op de Open Dag. U kunt zelfs dan al eventjes spelen. Voor telefonische informatie kunt u terecht bij Elly Jeijsman, telefoon 072-332927.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 4