W S" r1 KERSLOOT AKERSLOOT AKERSLOOT S.O.S. WERELDHANDEL De derde wereld verdient beter. als het aan ons ligt VOORKOMING MISDRIJVEN Bakker Hemmer Slager Brink Cor Schaap COR SCHAAP ,s"Mi£*45r jij wensen onze relaties prettige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar! Drukkerij Uitkijkpost b.v, Blue Star en Maria Verano in Akersloot Niet halfdronken achter t stuur! Pas op manje speelt met vuur! Juteprodukten uit Bangladesh blauw S 49.90 Nergens zo goedkoop als bij Sinnige SINNIGE aardappelen, groenten en fruit MEERVOGELS HANDBAL H. Sen. 1 Meervogels 1 - De Blinkert 112-15 D. Sen. 1. Geel Zwart 1 - Meervogels 18-5 D. Jun. 1 Meerv. 1 - Conzelo 19-7 MEERVOGELS VOETBAL verstrekking geldlening aan handbalvereniging „MEERVOGELS'60 KAARSEN UIT S0WET0 INLEVEREN VAN KOPIJ VOOR ADVERTENTIES E.D TOT UITERLIJK 18.00 UUR Een zaak van de politie èn u. VOGELVERENIGING „PRACHT EN PRAAL" organiseert wederom tentoonstelling Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973* MIDDENSTANDS VERENIGING HEILOO Maak gebruik van de MVH-cheques van t 25,- en f 10,- besteedbaar bij alle winkeliers van Heiloo. AARDEWERK UIT MEXICO gefeliciteerd! Wij hebben dat reeds lang begeerd geen VAKMAN BAKKER in de buurt Dat heeft al veel te lang geduurd. proficiat! Het verbouwen heb je nu gehad. Als VAKMAN SLAGER steeds paraat Ben je zo'n pracht pand zeker waard. viert het feest graag mee En stemt zijn klanten vast tevree Deze week bij was-, vaat- of droogautomaat Voor U een fijne Hemmer taart. Bij een koelkast of C.V. Brengen wij een Brink worst mee (en St. Nic. aktie bonnen natuurlijk) U weet immers toch al lang Man, hou de vakman an! Kennemerstraatweg 410 - Tel. 331426 Mooie badstof X pyama. Turquoise .kobalt, marine ^gT^nortieve jumpsuit. Kwaliteits-tricot Marine/rood en kobalU LET OP: VRIJDAG EN ZATERDAG: Nieuwe Oogst Super Spaanse Sinaasappelen 20 voor5.00 1 pond Lof0.75 17 NOVEMBER 198". KIJKPOST :R 1982 .en zeer enerverdende en sportieve istrijd was het De Blinkert dat liend aan het langste eind trok. In de ningsfase was „de Blinkert" duide- de betere ploeg en wist via flitsende valspatronen een voorsprong te ien. Toch kwam Meervogels goed ig en kwam zelfs weer langszij ontwikkelde zich een open wedstrijd irin op sommige momenten zeer He combinaties aangegaan werden, jtstand 5-8. de tweede helft leek „de Blinkert" der uit te lopen en nam zelfs een irsprong van 5 punten, maar Meer- rels weigerde zich bij een nederlaag Ir te leggen en nam grote risico's. Dit gde voor vrij grote verwarring in de ensie van „de Blinkert" wat resul- rde in een aantal break-outs die irig afgerond werden. Meervogels s „de Blinkert" op 1 doelpunt laderd toen zij 3 maal op rij op paal lat schoten. Het moet gezegd worden t elk geluk de Akersloters ontbrak. Blinkert wist op routine de wedstrijd te spelen en de strijd in eigen ordeel te beslissen. ndstand 12-15, een goede wedstrijd ;t vele spectaculaire momenten. :gen koploper Geel Zwart kon Meer- igels het duidelijk niet bolwerken. In flvallend opzicht had Meervogels en enkele macht, vrijwel ieder ielpunt kwam uit een strafworp of ^onderbreking. Geel Zwart gebruikte el beter de gehele breedte van het veld at resulteerde in twee mooie doelpun- n. De ruststand werd uiteindelijk bij in stand van 5-3 in het voordeel van de uisspelende club bereikt. De tweede plft kenmerkte zich door zwak schut- rswerk waardoor beide ploegen meilijk tot score kwamen. Geel Zwart 1st nog 3 maal te scoren via aanvallen pgezet in het centrum. In de laatste linuten kon Meervogels door twee oelpunten de eer nog enigszins redden, iindstand 8-5. 'as in de vierde minuut toen al tegen en 2-0 achterstand aangekeken werd, intwaakte Meervogels. Tineke Struyf n Maudy Kerssens trokken de stand elijk. Nu liep het eindelijk aan /ieervogels zijde, Wendy Kerssens drie- naai achtereen tot scoren. Duidelijk i ras echter wel dat in defensief opzicht liet alles geheel klopte. Ruststand 5-4. sla rust kregen beide partijen een itrafworp toebedeeld door het zeer slecht leidende scheidsrechtersduo. Hal verwege de tweede helft was de stand 5-6. De verdediging van ConZelo offerde soms twee dames op om Wendy Kerssens het scoren te beletten. Dit had Uot gevolg dat Mariël Beentjes, Bibi Stolk, en Marie José Hollenberg meer raimte kregen. Des? .geboden ruimte l benutten de dames goed, waardoor de foveiwinnihg ieilfe gestéW werd. Eindstand 9-7. Overige uitslagen: H. jun. 1-C.S.V. 1-Meerv. 1 9-14 M. Adsp. 1 Kolping 1 - Meerv. 1 3-18 J. pup. 1 Meerv. 1 - H.V.S. 1 10-12 Deze week weinig nieuws van het „voetbalfront" aangezien bijna alle wedstrijden werden afgelast. Zaterdag 2 verloor ditmaal in eigen huis met 3-2 van S.C. Castricum' Jun. Al verloor zondag in Heiloo met 4-3 van het altijd lastig te bespelen Foresters. En dan Jun. Cl, zij behaalden dit weekeinde hun eerste overwinning. Via leuke combinaties en goed aanvalspel wisten zij Alkmaarse Boys C2 vrij gemakkelijk op de knieën te krijgen. Gezien de kansen had de uitslag nog veel hoger uit kunnen vallen. De eindstand was hier 4-1. Zaterdag 20 november staat er in de Vriendschap alweer een ijzersterk programma op de mensen te wachten. Allereerst de bekende Noord-Hollandse formatie Blue Star, die in deze om geving zeer bekend en geliefd is. Blue Star heeft inmiddels een kleine wisseling ondergaan wat bezetting be treft en ook hebben zij hun reper toire daarbij aangepast. Dat wil zeg gen dat zij een geheel nieuw reper toire hebben, maar dat daarbij een groot gedeelte uit hun oude succes volle repertoire hebben opgenomen met nummers van o.a. Super-tramp en Moody Blues, terwijl er ook veel num mers van Deep Purple en Uriah Heep op het programma staan. Dus van de kant van Blue Star geen moeilijk heden wat betreft hun repertoire keu- 7% ze en nog minder wat de mensen tegenwoordig tegen het lijf lopen wat betreft de speelduur van veel bands, want de band speelt avondvullend. Als tweede attractie deze avond krij gen wij de in Noord-Holland zeer be kende en geliefde discozangeres Ma ria Verano. Zij heeft ondertussen al een scala aan succesvolle discosingles op haar naam staan en op dit moment is zij druk bezig met de opnamen van een nieuwe elpee met tal van ijzersterke disco en soulnummers. Zij zal daarmee weer een der beste discozangeressen van ons land wor den. De twee topattracties van deze avond zullen om ongeveer negen uur beginnen en het belooft weer een ge zellig avondje te worden daar in Akersloot. TENNISVERENIGING „WIMMENUM" Tennisvereniging „Wimmenum" te Egmond a/Hoef houdt op dinsdag 23 november a.s. om 20.15 haar jaarlijk se ledenvergadering. Deze zal worden belegd in Café-restaurant Speeltuin „De Egmonden" te Egmond a/Zee. Op deze vergadering, die uitsluitend voor leden van Wimmenum toeganke lijk zal zijn, zullen weer tal van zaken worden besproken. Zo zal b.v. het be stuur haar beleidslijnen voor het ko mende seizoen aan de leden voorleg gen. Uiteraard kunnen de aanwezigen hieraan hun wensen en ideeën koppe len, die dan door het bestuur in het be leidsplan kunnen worden verwerkt. Vooruitlopend op deze ledenvergade ring kunnen wij nu reeds melden, dat Wimmenum het principe van het vaste speeluur in stand zal houden. Dit be tekent dat ieder lid gedurende 1 vol uur per week, met zijn of haar partner een baan ter beschikking heeft. Voorts kan elk lid buiten het vaste speeluur om, op elke gewenst tijdstip van de be schikbare bane gebruik maken. Belang rijk om te weten is dat het bestuur van Wimmenum ook voor het seizoen 1983 weer zal uitgaan van een ledental van 80 per beschikbare baan. Dit is een laag gemiddelde, hetgeen betekent dat de kans op een vrije baan, wanneer men buiten het vaste speeluur om een partijtje wil tennissen, vrij groot is. Mensen die lid willen worden, kunnen bij het begin van het nieuwe seizoen direkt gaan spelen, omdat Wimmenum (nog) geen wachtlijst heeft. Belangstel lenden kunnen informatie krijgen van het sekretariaat, tel. 072-151222. De huidige grootte van het clubgebouw van de handbalvereniging „Meervogels '60", in hoofdzaak bestaande uit vier kleedkamers en een kantine, is geba seerd op de situatie van 1976, toen de vereniging over één speelveld beschikte. In 1980 echter is een tweede speelveld aangelegd en vanaf dit moment bestaat er een gebrek aan verkleedruimte. Dit is begrijpelijk als men bedenkt, dat het hier gaat om een sport, welke zowel door dames als door heren wordt beoefend. Het komt regelmatig voor, dat een dames- en een herenwedstrijd op elkaar aansluitend op het program ma staan, in welk geval zes kleedkamers beschikbaar zouden moeten zijn. Het verenigingsbestuur heeft zich over dit probleem gebogen en is aan het begin van dit jaar gekomen met een plan tot vernieuwing/uitbreiding van de accojnodatjp. Dit plan blgek echter in financieel opzicht niet haalbaar te zijn. A'ébvolgbitl: is héMiuidtge plafPÖntwik- keld, dat het volgende inhóudf: hand having van het huidige (in redelijke staat verkerende) clubgebouw en de aanbouw van twee kleedkamers, twee kleedruimtes voor de scheidsrechters, bijbehorende toiletten en een vergader ruimte. Het bestuur van de handbalvereniging stelt de gemeente voor een geldlening ad. 50.000,- te verstrekken. De commissie financiën en Gemeentewer ken kan zich reeds met het voorstel verenigen. Het wachten is alleen nog op het ja-woord van B. en W. SINT NICOLAAS MARKT IN AKERSLOOT VOOR BEHOUD DORPSKERK Ook dit jaar wordt een gezellige Sint Nicolaasmarkt gehouden ten bate van het restauratiefonds voor de dorps kerk te Akersloot. Soweto is het zwarte ghetto van Johannesburg in Zuid-Afrika. De inwo ners vormen het goedkope arbeidsreser- voir van de blanke minderheid. Elke ocgtend en avond reizen zij enorme „nden van en naar Soweto. Overdag in ze urenlang aan de lopende band, :nige kans op een inkomen. ,ir de duizenden werklozen is het ;aan zelfs nog uitzichtslozer. Met steun van onder andere de Neder- Jse protestantse kerken zet men juist jr hen projecten op. De coöperatie ikhanya, een kaarsenfabriek, is er van. Zij biedt inmiddels werk aan :veer 75 mensen. Omdat 80% van oningen geen electriciteit heeft, zijn nensen aangewezen op kaarslicht. >roducten van de fabriek vinden dus [ig aftrek, de opbrengsten betaalt men niet :n de werknemers, maar onder- it men ook andere activiteiten ~ht op de verbetering van de [nsomstandigheden van de zwarte tiking. Zo is er een meubelwerk- jts opgezet. Daar worden meubels laakt die aangepast zijn aan de eisen le portemonnaie van de zwarte 'lking. :ns is er een vormingsprogramma jsteld en zijn er leningen verschaft andere groepen die een kaarsenma- willen beginnen, iifred Nuse is één van de inpaksters de Kaarsen in de Ukukhanyafa- Zij is 42 jaar oud en heeft vier ieren. Na de dood van haar man im ze in grote moeilijkheden. Hoe- haar broers haar hielpen, kon ze nauwelijks rondkomen. Ze besloot jnten te gaan verkopen, jifred: „Ik was niet geschikt voor de lel. Ik was niet slim genoeg om op ,.nkoop af te dingen, en op de verkoop verdiende ik te weinig. En als het regende bleef ik met mijn hele handel zitten, die dan snel verrotte". Ze dreigde te worden teruggestuurd naar een thuisland. Sinds ze bij Ukuk- hanya werkt, kan ze goed voor haar «Sr. M0f Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Evenals vorig jaar is een groot aan tal artikelen bijeengebracht door kerk leden en vele anderen die het rustieke kerkje een warm hart toedragen. Wie voor weinig geld leuke surprises wil kopen, moet deze markt be slist bezoeken. De verkoop vindt plaats op vrijdag 19 november a.s. s middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur in Jeugdgebouw "Het Kwik", aan de Joh. Strausslaan. (Nabij sporthal Overdie). Heeft u eventueel nog artikelen voor de verkoop beschikbaar, neemt u dan s.v.p. kontakt op met mevrouw S. Blokker, tel. 02513-12533. De Akerslootse vogelvereniging „bracht en Praal" houdt op 19, 20 ent 21 november weer haar jaarlijkse tentoonstelling. Deze tentoonstelling zal plaats hebben in het dorpshuis dat gelegen is aan het Mendelssohnplein. U kunt gedurende deze dagen bijna 200 vogels bewonderen. Voorts kunt u een aantal foto's bekijken, deze zijn inge zonden door degenen die deelnemen aan de fotowedstrijd. Iedere jeugdige bezoeker ontvangt gra tis een goudvis, aangeboden door Kees Veldt eigenaar van dierenhuis 't Loo gevestigd in Heiloo. Laatstgenoemde heeft op de tentoon stelling een stand ingericht waar u van alles kunt vinden voor uw „gevederde vrienden". Al met al is de komende tentoonstelling zeer zeker de moeite waard. Op de tentoonstelling is tevens een gezellige zithoek ingericht waar u van een kopje koffie of glas fris kunt genieten. Tot ziens op 19,20 en 21 november. BILJARTCLUB H.F.S. Ria v. Opzeel. Marja Hink Ria v. Opzeel. Marjan v.d. Werf Joke Bussing 2 Veronica Becker Marjolein Pater Ella Schouten Harriët Eikenaar Harriët Kwant Veronica Becker Truus Buys Gerry Nanne Marga de Vries Hannie de Jong Harriet Eikenaar Ria Berger Marian de Wit Ria Berger Gerry Nanne Truus Buys Marriët Kwant Hanka Boerhof Hanka Boerhof Marian de Wit Wil Vader Harriet Eikenaar Wil Vader Marja Hink marga de Vries Ella Schouten Marjan-v.d. Werf <vx8«» Veronica Becker Marjolein Pater Hanka Boerhof Joke B ussing Hannie de Jong Hannie de Jong Bep Nanne Bep Nanne 0 0 0 0 2 0 2 2 0 2 0 0 0 0 0 2 2 0 0 0 2 2 2 2 0 2 (L 0 2 0 2 2 2 2 2 Was Bangladesh tot in het begin van de 18e eeuw een welvarend land dat genoeg voedsel voor haar eigen bevolking produceerde, nu is het één van de armste landen in de wereld. Het nationale inkomen van de 90 miljoen inwoners is voor zo'n 80% afhankelijk van buitenlandse hulp. Vooral op het platteland bekleden de vrouwen een ondergeschikte positie in de samenleving. En dat niet alleen door de armoede, maar ook door de aloude islamitische tradities. Vrouwen die hier tegen in opstand komen of zelfs buiten hun schuld niet meer aan de normen kunnen voldoen, worden als outcasts' beschouwd. Vanaf het begin van de jaren zeventig, hebben groepen vrouwen het initiatief genomen, daarbij gesteund door inter nationale ontwikkelingsorganisaties, om coöperaties op te richten. Met als doel om door het maken en verkopen van jute-producten- het belangrijkste exportartikel van Bangladesh- geld te verdienen om in het eigen levensonder houd te kunnen voorzien. Nu bestaan er zo'n 70 vrouwencoöpera ties die hun producten verkopen aan de organisatie Jute-Works. Deze draagt zorg voor de export van de milieu vriendelijke producten naar onder an dere Nederland. Hier neemt de S.O.S. Wereldhandel de producten af, en verkoopt ze via bijvoorbeeld de wereld winkels. Tevens wordt daarbij informa tie over Bangladesh, de coöperaties en jute versterkt. De afzet van de producten zorgt voor een vast inkomen van de vrouwen, zodat ze een economisch onafhankelij ker positie krijgen. Een vertegenwoor diger van het Monnonite Central Com mittee, één van de ondersteunende ontwikkelingsorganisaties zei onlangs in Nederland: „Het maken van jute producten biedt geweldige voordelen. Je hebt het zo geleerd en het vraagt nauwelijks enige investering. Bovendiep,bereiken we op deze manier de meest achtergestelde gebruikt voor de aanschaf van bijvoor beeld een naaimachine, een buffel of wat kippen, of voor de inrichting van een winkeltje. Waardoor men uiteinde lijk blijvend in het eigen levensonder houd kan voorzien, zonder afhankelijk te zijn van de afzetmarkt. In de Novib-S.O.S./Wereldhandel ge schenkencatalogus vindt u tussen vele andere producten ook jute-kerstversie- ring uit Bangladesh. De catalogus is verkrijgbaar bij de Novib, Amaliastraat 7, 2514 JC Den Haag. Tel. 070-624081. groep in Bangladesh: de vrouwen. Zij kunnen zelfstandiger worden. Ze halen de jute-lappen op en werken er thuis aan. Dan brengen ze de tassen naar het MCC-Centrum en krijgen ze hun loon. Vaak is het hele gezin, ook de echtgenoot, van dat geld afhankelijk. De vrouwen in de jute-projecten hebben daardoor echt een verandering meege maakt. Als kostwinners hebben ze in die dorpen meer aanzien verworven". Naast de voorziening van de eigen levensbehoeften, wordt een deel van het geld uit de opbrengst van de producten Deze vrouw uit Bangla Desh maakt jute-tassen en probeert zo het oude patroon van armoede en onderdanigheid te doorbreken. de" kinderen zorgen. „En", zo zegt ze, „bij Ukukhariya is er altijd iemand die naar je problemen wil luisteren en die je wil helpen". S.O.S./Wereldhandel neemt kaarsen van Ukukhanya af. Niet alleen om de mensen die er werken, maar ook om het uitstralingseffect dat het heeft op de inwoners van Soweto. Ukukhanya laat zien dat ook zwarte ondernemingen in het blanke Zuid-Afrika overeind kun nen blijven. Daarmee is Ukukhanya inderdaad ge worden wat haar naam betekent: Licht in de Duisternis'. In de Novib-S.O.S./Wereldhandel ge schenkencatalogus vindt u tussen vele andere producten ook de kaarsen uit Soweto. De catalogus is verkrijgbaar bij de Novib, Amaliastraat 7, 2514 JC Den Haag. Tel. 070-624081. Mvjy De nieuwkomers waren weer ontzet tend "op stoot" deze avond. Van de wat meer ervaren biljartsters wonnen allen Bep en Marriët hun beide par tijen. De rest van ons moest toch behoorlijk afzien. Dat belooft nog wat voor het clubkampioenschap dit jaar. Tot de volgende keer. Harriet. Van oudsher is Mexico een land van pottenbakkers. Al sinds de tijd van de Maya's en de Azteken -de grote Indianenrijken die door de komst van de Spanjaarden ten onder zijn gegaan- maken zij speelgoed en servies van aardewerk. Met de opkomst van plastic, metaal en glas als vervangende materialen hebben deze ambachtslieden het steeds moeilij ker gekregen. Voor de boeren is, naast het feit dat hun lapjes grond vaak te klein zijn, de kwaliteit van de aarde zo slecht dat men er bijna geen voedsel op kan verbou wen. Daarom treden deze boeren veelal in dienst van een grootgrondbezitter, waar zij tegen een hongerloon op het land werken. Of zij maken thuis kunstnijver heidsproducten, die tegen uiterst lage prijzen door opkopers gekocht worden. In Taltenango, een dorp op twee uur van Mexico-stad, is nu het Centro Artesenal de Tultenango (CAT) geves tigd. Deze organisatie leert de boeren om te gaan met weefgetouwen. Er worden producten vervaardigd, voor namelijk bestemd voor de binnenlandse markt. De boeren uit de omgeving kunnen er werken en een vak leren. Hier verdienen zij een dagloon, dat Zo'n vijf gulden hoger ligt dan het officiële minimumloon. Tevens verkoopt het centrum de pro ducten van diverse kunstnijverheids- groeperingen. Hierbij wordt de tussen handel uitgeschakeld, zodat de potten bakker een redelijke prijs voor zijn producten krijgt. Met het geld uit de verkoop onderneemt het CAT ook allerlei andere activiteiten. Er worden huizen gebouwd, er wordt land voor landlozen aangeschaft en men zet er een stelsel van sociale voorzienin gen mee op. Ook geeft het centrum juridische steun, en helpt het .bij de afzet en de ontwikkeling van de producten. Bij die ontwikkeling wordt grote aandacht geschonken aan de traditionele stijl. Sommige ontwerpen zijn meer dan duizend jaar oud. De export van het aardewerk zorgt voor een groot deel van de inkomsten waarmee deze aktiviteiten betaald wor den. In de Novib-S.O.S./Wereldhandel ge schenkencatalogus vindt u tussen vele andere producten ook aardewerk uit Mexico. De catalogus is verkrijgbaar bij de Novib, Amaliastraat 7, 2514 JC Den Haag. Tel. 070-624081. Winkelhof 't Loo 13, Heiloo Tel. 330345 Toren straat 56 Castricum tel. 02518-51270 Zijn wi| er mei die wensen wat TE vroeg bij? Misschien maar als u nu alvast komt kijken naar de Kennemer Kaarten Kollektie met kerst- en nieuwjaarswensen voor uw kliènten en andere relaties, dan bent u er in elk geval niet te laat bij! U heeft de eerste keus uit een groot aantal prachtige stijlvolle ontwerpen en WIJ kunnen drukken zonder drukte 1 R. Hondsbosschelaan 22, Heiloo Telefoon 072-330175 Rode Goudreinetten, 6 pond 2.50 1 pond gesneden Rode kool0.25 5 kg puikbeste Aardappelen2.50 2e zak voor HALVE PRIJS. 10 rode Grape Fruits4.50 Kennemerstraatweg 301 (hoek Zevenhuizerlaan) Heiloo - Telefoon 330366

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 9