Financiën van de gemeente Heiloo in 1983 La Strada LUCHTVERWARMING J. D. SCHERMER B.V. KLAVERJASDRIVE Villa naast motel in lichterlaaie HEILOO SCHRIKT OP DOOR BRANDSTICHTING Behandeling gemeentebegroting op donderdag 25 november en maandag 29 november a.s. Meerjarenraming 1983-1987 Worden aanstaande echtparen wel goed voorgelicht? Uitkijkpost Algemene beschouwingen van de gemeente Heiloo Inkomsten Begrotingsbeeld Bezuinigingen TABEL 1: BELANGRIJKSTE INVESTERINGEN IN 1983 VAN DE GEMEENTE HEILOO TABEL 2: OMBUIGINGEN IN 1983 IN DE BEGROTING VAN DE GEMEENTE HEILOO i WIST U DAT... in de zomer uw huis ventileert? Swanendael 7 - Heiloo - Telefoon 072-330680* 3 Biljarts t.b.v. D.V.W. Vrijdag 26 november a.s. aanvang 20.00 uur. Kennemerstraatweg 215, 1851 NA Heiloo Telefoon (072) 330860 HEILOO - Een grote uitslaande brand in de villa naast Motel Heiloo heeft vorige week voor ruim één miljoen gulden schade aangericht. Met verontwaardiging werd gereageerd op het bericht dat de brand, even na drie uur 's nachts, door een 22-jarige man uit de Willibror- dusstichting opzettelijk werd aangestoken. Deze jonge man maakte gebruik van het feit dat één van de kinderen van de eigenaar van het huis, in de veronderstelling verkeerde dat zijn ouders voor de deur Het interieur werd volledig verwoest stonden. Hij opende de deur middels een autoihatisch systeem, waardoor de indringer moeiteloos de toegang kreeg tot het huis. UITKIJKPOST 24 NOVEMBER 19 j UITKIJK Zoals ieder jaar rond deze tijd wordt ook dit jaar weer de begroting van de Gemeente Heiloo voor het jaar 1983 behandeld. Dit gebeurt morgen (25 november) en maandag (30 november) in een openbare zitting van de raad. Vorige week kon iedere inwoner van Heiloo middels een pagina-grote advertentie in de Uitkijkpost kennis nemen van de belangrijkste pinten uit de begroting voor 1983. Deze week wil de redaktie het doek iets verder ophalen. In het onderstaande artikel vindt U een samenvatting van de 'Geleidebrief behorende bij de Begroting der Inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1983'. De redaktie van de Uitkijkpost ziet het niet als haar taak een kriti sche beschouwing te geven over de begroting. Veeleer ziet zij als haar taak het geven van informatie over het reilen en zeilen van de gemeente. Om alle gemeentelijke voorzieningen te kunnen bekostigen moet de gemeente kunnen beschikken over inkomsten. Dit klinkt heel logisch, maar de bronnen van inkomsten voor de gemeente zijn veel ingev/ikkelder dan menigeen denkt. Eén van de belangrijkste bronnen is de Centrale overheid (Den Haag), die door middel van het Gemeentefonds gelden doorgeeft aan de gemeentes. In 1983 zal de gemeente Heiloo ongeveer 187.500 gulden meer uit dit fonds ontvangen dan in 1983. Dit bedrag bestaat bijna geheel uit prijs- en salariskompensatie, dus om te zeggen dat de gemeente er op vooruit gaat is wat overdreven. De enige direkte vooruitgang zit in een bedrag van 25 cent per inwoner voor de uitbreiding van de werkgelegenheid in de kwartaire sektor (bij de gemeente zelf dus). Omgerekend komt dit neer op 5268 gulden en 50 cent, een niet bepaald riant bedrag om de werkgelegenheid uit te breiden. Maar ja, alle beetjes helpen! De inkomstenbron via het Gemeente fonds zal trouwens in de nabije toe komst een wijziging ondergaan. De verdeling van de gelden voor de gemeentes in Nederland is gebaseerd op een heleboel faktoren. De basis voor deze verdeling is vastgelegd in de Financiële Verhoudingenwet uit 1960. De herziening bestaat hieruit, dat een nieuwe faktor wordt ingevoerd, name lijk die van de bebouwing. Voor Heiloo betekent dat - zoals een proefbere- kening voor 412 gemeentes, waaronder Heiloo, heeft aangetoond -een achter uitgang van de inkomsten met 825.000 gulden. Wanneer de herziening van de wet in het parlement wordt aangenomen, zal dit betekenen dat gedurende tien jaar een achteruitgang van de inkomsten van jaarlijks 82.500' gulden moet worden ingekalkuleerd. Het wetsvoorstel bevat namelijk ook een regel, waarin staat dat de herziening van de inkomsten van de gemeentes via het Gemeentefonds in tien jaar moet zijn doorgevoerd, te beginnen in 1984. Nieuw als bron van inkomsten voor de gemeente Heiloo zal in 1983 zijn de verhuur van dranghekken, stoelen en dergelijke. Deze invoering van huur past in het beeld van de verhoging van de rechten en tarieven voor gemeentelij ke provinciale en rijksdiensten volgens richtlijnen van de minister van Binnen landse Zaken. Een andere bron van inkomsten voor de gemeente zijn de rijksbijdrageregelin gen. Dit zijn regelingen voor het betalen van bepaalde zaken door de gemeente, waarvoor de gemeente later weer geld krijgt van de centrale overheid (het rijk). Een voorbeeld van zo'n regeling is de bibliotheekvoorziening in een gemeente. In de komende jaren zullen de rijksbijdragen aanzienlijk dalen. Zo werd de rijksbijdrage voor sociaal-cul tureel werk in 1982 al verlaagd met 6,6%, terwijl voor 1983 opnieuw een korting zal plaatshebben van ongeveer 7%. Voor maatschappelijke dienstver lening bedragen deze percentages res- pektievelijk 7,55% en 10%. De begroting 1983 is sluitend. Binnen de begroting is een bedrag van ongeveer 377.000 gulden opgenomen voor on voorziene uitgaven. Om de begroting sluitend te krijgen zijn een aantal maatregelen genomen, die in het ver volg van dit verhaal nader aan de orde komen. Het beleid van de gemeente is er op gericht geweest de bestaande voor zieningen zoveel mogelijk in takt te laten. Dit beleid vloeit door naar de geplande investeringen, die worden toegespitst op een goede staat van het wegennet riool, etcetera (infrastruk- tuur) en op het vervangen van ma terieel. De investeringen bedragen toch nog een aanzienlijke hoeveelheid geld, het totale bedrag is ongeveer 1,9 miljoen gulden. De belangrijkste investeringen ziet u in tabel 1. Een investering wordt gedaan voor een langere periode. Dit wil zeggen dat de uit de investeringen voortkomende ka- pitaallasten over een aantal jaren kunnen worden uitgespreid. De voor gestelde investeringen voor 1983 bren gen in datzelfde jaar ruim 300.000 gulden aan lasten met zich mee. Dit bedrag moet in mindering worden gebracht op de eerder genoemde post onvoorziene uitgaven (377.000). Ook moet als onvoorziene post worden beschouwd de kosten voor de derde wethouder in Heiloo. Al met al blijft er voor werkelijk onvoorziene kosten een bedrag over van ongeveer 20.500 gul den. Dit bedrag is lager dan de wettelijke norm, die er bestaat voor de reservering binnen de gemeentelijke begroting voor onvoorziene uitgaven. Deze norm is, dat er per inwoner één gulden en vijftig cent wordt gerekend aan onvoorziene uitgaven. In Heiloo komt dat neer op 31.575 gulden, uitgaande van 21.050 inwoners. Naast dit tekort van 11.000 gulden verwacht de gemeente ook dat door verdere ombuigingen in 1983 er minder inkomsten zullen zijn voor de gemeente van de kant van de Centrale Overheid (Minder geld uit Den Haag). Om toch de noodzakelijke uitgaven te kunnen doen acht de gemeente het nodig om het tarief van de onroerend- goedbelasting per 1 januari 1983 te verhogen met 10 cent per eenheid van 3000 gulden en te brengen op 2 gulden en 20 cent per eenheid. De meerop brengst uit deze maatregel wordt ge schat op ongeveer 76.500 gulden. Volledigheidshalve moet hierbij worden vermeld, dat door de 5-jaarlijkse her waardering van onroerend goed per 1 januari 1982 een daling van de inkom sten uit de onroerend goedbelasting heeft plaatsgevonden van 80.000 gul den. In de geleidebrief bij de begroting 1982 werd meegedeeld dat ondanks het nemen van een aantal bezuinigings maatregelen de begroting voor dat jaar (1982) slechts sluitend te maken was door een aanspraak te doen op de gemeentelijke reserves (voor een bedrag van ongeveer 500.000 gulden). Ook voir de begroting van 1983 moesten weer voldoende dekkingsmid delen gevonden worden voor de uitga ven van de gemeente. De gemeente is er vanuit gegaan dat niet opnieuw een beroep gedaan moest worden op de gemeentelijke reserves. Om dit te bereiken is er in het begin van 1982 een commissie geïnstalleerd met als opdracht alle posten in de begroting kritisch te bekijken en verslag uit te brengen over de mogelijkheden tot vermindering van de uitgaven (bezuini gingen), dan wel tot verhoging van de inkomsten. De commissie bestond uit de gemeentesecretaris, de adjunct-di- rekteur Openbare Werken en de chef afdeling Financiën. Het verslag van de commissie heeft geleid tot een aantal in de begroting doorgevoerde ombuigin- gen. Daarnaast is nagegaan of de afschrijf- termijn van de investeringen (eerder vermeld als de jaarlijkse kapitaallasten) niet kon worden herzien. Dit bleek in een aantal gevallen moge lijk, zodat ook op dit punt een besparing in de uitgaven kon worden opgenomen in de begroting. Een totaal overzicht van de ombuigin gen vindt u in tabel 2. Bij het bedrag van de ombuigingen komt ook nog een kwart miljoen gulden door besparingen op rente door het financieren met eigen reserves. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat de onkosten voor energie (olie, gas elektra) in 1983 op gelijke hoogte (in guldens) worden geschat. In een tijd, waarin de energie-prijzen konstant stij gen, is er hier dus sprake van een relatieve onkostendaling en dus in feite een besparing. Trekker/manschappenwagen280.000,-■ Renovatie Kennemerstraatwego'mn Wegdekverlaging Oosterzijweg318.000,- Vernieuwen wegdek Holleweg 231.000,- Rekonstruktie riolering Kennemerstraatweg110.000,- Isolatie openbare gebouwen100.000,- Integratiebasis-/kleuteronderwijs200.(XXI,- Reparaties en schilderwerk sporthal en zwembad, rekonstruktie speelterreinen117.000,- Vervanging vervoermiddelen en maaimachines van de plantsoenendienst136.000,- Bron: Geleidebrief behorende bij de Begroting 1983. Deze week heeft de regering-Lubbers de regeringsverklaring afgelégd en zyn de algemene beschouwingen in volle gang. Een soort van regerings verklaring is door het college van Bur gemeester en Wethouders van Heiloo vastgelegd in de geleidebrief bij de Begroting 1983. Naast een financiële uiteenzetting over die begroting en een korte blik in de meerjarenraming be vat de geleidebrief ook een overzicht van en een toelichting op enkele algemene onderwerpen. In dit artikel vindt u hiervan een samenvatting. Verlenging van de afschrijftermijnen van een aantal investeringen300.200,- Het niet vervullen van een drietal vakat*ires:175.000,- De vermindering van de subsidies uit de gemeentekas met 5% 71.300,- De verlaging van de totale onderhoudsbegroting van Openbare Werken met 5% t.o.v. 1982 105.300,- Incidentele besparingen33.500,- Sub-totaal 685.300,- Hoger bedrag aan bespaarde rente als gevolg van financiering met eigen reserves256.800,- I Totaal der ombuigingen 942.100,- Bron: Geleidebrief behorende bij de Begroting 1983 Voor de periode 1983-1987 is voor de derde maal een meerjaren raming op gesteld voor de komende vijfjaar. Bij deze raming is uitgegaan van ge gevens, zoals die op dit moment bekend zijn. Ondanks het feit dat voor 1983 een sluitende begroting is op gesteld, is er geen reden tot optimisme in de komende vijfjaar. Vooral door de al eerder genoemde la gere uitkeringen van het Rijk via het Gemeentefonds aan de gemeenten zal er zeker geen ruimer beleid gevoerd kunnen worden met betrekking tot de investeringen door de gemeente. An dere gegevens, waarvan gebruik ge maakt is bij het opstellen van de meer jaren raming 1983-1987 zijn: - Rentepeil: men is er vanuit gegaan dat de jaarlijkse rentelasten 10 procent bedragen. - Prijsaanpassing: elk jaar wordt be keken of de geplande investering nog wel voor het oorspronkelijk begrote bedrag kan worden uitgevoerd; zo niet, dan moet de prijs worden aan gepast. - Verhoging van rechten en tarieven: voor 1983 is het de gemeente toege staan de rechten en tarieven (van ge meentelijke diensten) met maximaal 4 procent te verhogen. Bij de meer jaren raming is men er vanuit gegaan, dat ook in de toekomst jaarlijks een prijsstijging van maximaal 4 procent mag worden doorgevoerd. - Aantallen woningen en inwoners: doordat de gezinnen kleiner worden en ook doordat kinderen steeds eerder het ouderlijk huis verlaten, moet rekening gehouden worden met een verdergaande daling van de gemiddel de woning bezetting. Dus ondanks de beperkte groei van het inwoner tal van Heiloo is er toch een steeds gro tere hoeveelheid woningen nodig. In de komende vijf jaar wordt ver wacht dat er bijna 500 woningen bij komen, te bouwen in Boswijk, aan de Westerweg (Van Haneghem en Maat) en de Pastoor van Muijenweg (oude HSV-terrein) en in Zuid-Oost (Ooster zij). Daar valt tegenwoordig - dachten wij - niet over te klagen. Alleen als het aankomt op het kiezen van verlovings en huwelijkskaarten ontbreekt er soms nogal eens wat aan de voorlichting' Weest daarom verstandig neem.vóór de 'feestelijkheden even de kleine moeite om bij ons binnen te lopen en doe uw keuze uit die prachtige stijlvolle Kennemer Kaarten Kollektie. Dikke boeken vol ideeën en tekstsuggesties liggen vóór u klaar' Na een telefoontje de monsterboeken bij u thuis: tel. 072-330175. DRUKKERIJ Rechte Hondsbossche- Gaan 22, Heiloo. Informatie (zonder postzegel) antwoordnummer 1601 1850 WB HEILOO. Wilt \a mij vrijblijvend O documentatie sturen O na tel. afspr. bezoeken Naam: Adres: Plaats:Tel De onlangs aan de gemeenteraad aangeboden ontwerp-begroting voor 1983, wordt samen met de begrotingen voor het grondbedrijf, zwembad en de sporthal behandeld in een tweetal openbare raadsvergaderingen op donderdag 25 novem ber 1982 en op maandag 29 november 1982. De vergadering op 25 november begint om 15.00 uur, die op 29 november om 20.00 uur. Op de eerste dag komen aan de orde de door zes raadsfracties uit te spreken algemene beschouwingen; dirpet daarna volgt de beantwoording door de leden van het college van burgemeester en wethouders. Na de schorsing van 18.30-20.30 uur komen de raadsfracties in tweede termijn aan het woord, gevolgd door het antwoord van het college. Op maandag 29 november komt de artikelsgewijze behandeling van de begroting aan bod, met daarna vaststelling van de gemeentebegroting 1983. Voorts vindt dan nog behandeling plaats van een aantal met de begroting samenhangende voorstellen. Een ieder'die deze openbare begrotingsbehandeling wil bijwonen om kennis te nemen van het door het gemeentebestuur voor 1983 uitgezette beleid is van harte welkom. - Personeelsuitbreiding: de gemeente verwacht de komende jaren een uit breiding var. het gemeentepersoneel van zeer beperkte omvang. Alleen de afdeling Openbare Werken zal enig zins uit kunnen breiden, maar alleen dan, wanneer het bestemmingsplan zal worden uitgevoerd. - Onroerend-goedbelasting: sinds de invoering van deze belasting in 1977 is het tarief al verhoogd van 1 gulden en 75 cent tot 2 gulden en 10 cent in 1982 per eenheid van 3000 gulden. Voor de jaren 1983-1987 zijn drie modellen opgesteld met betrekking tot de verdere verhoging van de belasting. Welk model zal worden uitgevoerd is afhankelijk van de beslissing van de Raad. De drie modellen omvatten: 1. verhoging van de inkomsten uit sluitend door de toename van het aan tal woningen (dit heet officieel accres) 2. verhoging met accres plus een stij ging van het tarief met 5 procent per jaar. 3. het zelfde als 2, maar dan een jaar lijkse stijging met 10 procent. Uitkomsten Bij hef opstellen van een begroting voor de gemeente dienen optredende tekorten gedekt te worden. In de opge stelde meerjaren raming 1983-1987 zijn voor de jaren vanaf 1984 te korten te zien, die voortkomen uit de hoge kos ten van de geraamde investeringen. Het nadeel, maar ook logisch gevolg!, van investeringen is immers dat een investering over meerdere jaren wordt afgeschreven. Hierdoor drukken de lasten van een investering in een be paald jaar ook automatisch op de vol gendejaren. Een meevaller kan zijn een daling van de rente op de kapitaalmarkt of het vervallen van afschrijvingstermijnen. Door dit laatste hoeft er jaarlijks min der afgeschreven te worden en dalen dus de lasten. Hiertegenover staat de al eerder genoemde verwachte daling van de inkomsten uit het Gemeentefonds. Om toch in dte komende jaren tot een sluitende begroting te komen staan de gemeente een aantal maatregelen ter beschikking: 1. Het verlagen van de uitgaven, zo wel voor de gewone diensten als voor de investeringen. 2. Een aanspraak doen op de gemeen telijke reserves. Deze aanspraak is aan een maximum van 3 1/3 procent gebonden. Wanneer incidenteel ge bruik gemaakt wordt van de gemeente lijke reserves dan hoeven er geen verder strekkende gevolgen te zijn. Wordt het gebruik struktureel, dat wil zeggen elk jaar gebruik maken van de reserves, dan is er het nadeel dat de renteopbrengst zal dalen. Er ontstaat dan een nieuwe derving aan inkomsten. 3. Het verhogen van de inkomsten op gemeentelijk nivo. Hiermee worden inkomsten bedoeld uit de rechten en tarieven, de onroerend-goedbelasting, de hondenbelasting en de toeristen belasting. De laatste twee belastingen worden momenteel niet geheven in Heiloo. Over de eerste twee is al eerder geproken. Konklusie Al met al een somber beeld dat we krij gen middels de meerjarenraming 1983-1987. Onzekerheden over de inkomsten, terwijl de uitgaven vast en zeker zullen stijgen als we op het huidige nivo doorgaan. Ook de ge meente Heiloo zal in de komende jaren moeten bezuinigen. Daar is geen ontkomen aan. Ruimtelijke Ordening De woningbouw in Boswijk momen teel in volle 'gang. De 149 koningen, waarvoor subsidie wordt gegeven (woningwet-, premie-, huur- en pre miekoopwoningen), zullen nóg in 1982 worden opgeleverd. Na de voltooiing van Boswijk zal de woningbouw in Heiloo moeten worden voortgezet in het zuid-oostelijk deel van de gemeente (Bestemmingsplan Zuid-Oost). Ten aanzien van Zuid-Oost is al een begin gemaakt met het ontwerpen van het eerste uitwerkingsplan. Dit ondanks het feit dat het Bestemmings plan Noord-Kennemerland van de Provinciale Staten pas met ingang van 1 december a.s. voor de bevolking ter inzage ligt en dus openjbaar is. De haast van de gemeente was geboden om tijdig de benodigde gronden voor woningbouw in het bezit te krijgen, al dan niet via onteigeningsprocedures. Ook is de planning van enkele kleinere bouwprojekten in volle gartg. Het gaat om woningbouw aan de 'Westerweg (Maat en Van Haneghem), de Pastoor van Muijenweg (oude HSV-terrein) en in Boekenstein. In totaal gaat het om een kleine 200 woningen. Tenslotte maken wij melding van het ontwerp-bestemmingsplan Zuidelijke Wijkontsluitingsweg, een plan om door middel van een nieuwe weg Het Male- voort sneller te verbinden met de Ken nemerstraatweg. Het definitieve plan zal in de loop van 1983 verschijnen. Politie De in 1981 begonnen voorlichting van de politie aan de bevolking werd in 1982 voortgezet. Hierbij werd ge bruik gemaakt van een speciaal daartoe ingerichte Voorlichtingswagen van het Landelijk Buro Voorkoming Misdrijven. Het belang van deze campagne moge blijken uit.het feit dat de inbraak-fre- kwentie iri Heiloo hoger'ligt dan het landelijk gemiddelde. Preventieve taken zijn er ook op het terrein van het vandalisme. In onze ge meente is een commissie samengesteld om te bekijken welke initiatieven ge nomen kunnen worden ter voorkoming van vandalisme. Deze commissie zal binnen afzienbare tijd met konkrete aanbevelingen komen. Brandweer De sterkte van de vrijwillige brandweer bedroeg in augustus 1982 34 man. Dit is onder de normsterkte van 40 man. Verdere uitbreiding is voorlopig uitgesteld in verband met de finan ciële positie van de gemeente. De overschakeling van de brand meldingen van de centrale bij het Psychiatrisch Centrum Sint Willi- brord op de regionale alarmcentrale in Alkmaar is voor wat betreft Heiloo vrijwel probleemloos verlopen. Openbare Werken In 1983 zullén nieuwe investeringen wellicht achterwege moeten blijven door het beperkt beschikbaar stellen van financiële middelen. Daarnaast moet 5% worden gekort op de onder houdsdienst Samen met een prijs' stijging van ongeveer 5% in 1983 wordt er dus zo'n 10% bezuinigd. Een deel van de wel te verrichten in vesteringen zal bestaan uit vervanging van een aantal versleten machines en apparatuur. Daarnaast staan nog wel een aantal werken op het programma, waarvan u een deel kunt zien in de tabel met investeringen elders op deze pagina. Beplantingen Er bestaat nog steeds een achter stand met betrekking tot het onderhoud van de bomen in Heiloo. Enkele tekens hiervan zijn veel over- en laag hangen de takken en het uitwaaien van takken bij harde wind. Direkte maatregelen zullen genomen worden ten aanzien van de sierkersen in het Tuindorp en de Linden in de Stationsweg. Sociale Zaken Ook in Heiloo krijgt de afdeling So ciale Zaken van de gemeente steeds meer te maken met mensen die recht hebben op een uitkering. Voor 1983 is de verwachting dat 600 aanvragen zullen worden ingediend voor een Werkloosheidsuitkering (eind 1980 waren dit er nog maar 274). Een stijging wordt ook verwacht bij het aantal aanvragen op grond van de Algemene Bijstandswet. In 1980 be droeg het aantal 321, dit daalde in 1981 onder invloed van de langere wacht tijd voor schoolverlaters tot 296, maar in 1982 is het aantal van 300 alweer] overschreden. Deze stijging zal zich in 1983 naar alle waarschijnlijkheid' voortzetten. Welzijn Op 17 juni 1982 is de Commissie Wel zijn geïnstalleerd. Deze commissie: adviseert het college van B W met betrekking tot het sociaal-cultureel werk in de gemeente. Meest recent: zijn de adviezen van de commissie over de subsidie-aanvragen voor 1983. Op grond van de prioriteiten bij het welzijnswerk in Heiloo, welke zijn - vastgelegd in het Sociaal-Cultureel Plan 1982-1985, zal de commissie in de nabije toekomst eerst aandacht be steden aan het jeugd- en jongerenwerk. Daarna komt het emancipatie beleid aan de orde. j Onderwijs De (nieuwe) Wet op het Basisonderwijs blijkt niet'zo snel ingevoerd te kunnen worden als werd verwacht. Voordat dè Wet zijn intrede zal doen, zal eerst een Overgangs Wet in werking treden met ingang van 1 augustus 1985. Vanuit de landelijke politiek dringen steeds meer bezuinigingen binnen het onderwijs door. De gemeente kan van dit landelijk beleid niet afwijken, maar zal er toch ten alle tijden naar blijven streven, dat de kwaliteit van het onder werp tenminste gehandhaafd blijft op het huidige nivo. Binnengekomen stak hij met een tafel aansteker de gordijnen in brand en vluchtte, de kinderen in het huis achter latend. Door een automatisch brandalarm wer den de kinderen gewekt en konden op tijd het als een fakkel brandende huis verlaten. De brandweer van Heiloo kon al na één minuut uitrukken omdat enkele van de manschappen nog in de kazerne de sporen van een oefenavond uitvlakten. Eén van hen vertelt: "Toen we gealar meerd werden, zijn we onmiddellijk naar beneden gerend en hebben de eerste auto vast buiten gezet. Op dat moment stonden er al vijf man bij de auto en zijn we onmiddellijk uitge rukt". Het mocht echter niet baten. Ondanks dat het Heilooër Korps het vuur snel controleerde, kon niet w.orden voorkomen dat er voor ruim één mil joen gulden schade werd aangericht. Bij het blussen, waarbij ook de burge meester van Heiloo, de heer Glijnis, aanwezig was, was overigens alleen het Een brandweerman stelt mevrouw Van Veen gerust. korps van Heiloo betrokken en niet dat van Alkmaar zoals alom wordt veron dersteld. Vroeg in de ochtend van woensdag 17 november werd er pas weer naar de kazerne teruggekeerd, waarna het be richt van de radio-nieuwsdienst zorgde voor een grote belangstelling op de Ken nemerstraatweg. Wat er precies met de, tot een ruïne ver] worden, villa gaat gebeuren is nog niet bekend. De dader heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Hij kon worded aangehouden omdat hij zich vlak na het stichten van de brand bij de politie heefjj gemeld. Foto's en reportage Ronald Kool. Totaaloverzicht van de uitslaande brand in de vili Burgemeester Glijnis was eveneens ter plekke bij de brand.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 4