VAN H ER EN Fotografeer de gezelligheid Mooiere kleurenfoto's door betere films T KNIPTIPS «f 'CaïÏ 7 A Warmoezierslaan Heiloo 1940-1945 VOLKSDANSEN De intieme, gezellige stemming van de december-maand met zijn feestdagen vormt een bijzondere gelegenheid tot het fotograferen van het gezin, de familie en de vrienden. Dit jaar zou het ook nog eens groot fotografische succes moe ten worden, omdat er op grote schaal, voor de gewone amateur, nieuwe foto grafische technieken beschikbaar zijn, die het mislukken van de foto's bijna onmogelijk maken. Tips voor geslaagde foto's KNIPTIP De nieuwe kleurenfoto's hebben nog frissere kleuren en zijn nog scherper dan hun voorgangers. Dat komt omdat Kodak speciaal voor de liefhebbers van de kleinbeeldfotografie een nieuwe reeks kleurennegatieffilms heeft uitgebracht. De laatste ontwikkelingen op fototechnisch gebied zijn daarin verwerkt. Vooral de zeer kritische reflexwerkers kunnen nu het uiterste uit hun hobby halen. r KNIPTIP U hebt een ideaal fotomodel in huis: uw hond of poes. Zet 'm zo nu en dan op de plaat. f' Snelle foto's Ook voor zaalsporten KNIPTIP Een duplicaat of een kleurvergroting van een dia... dat kan! Uw foto-adviseur weet er alles -- fi f van! KNIPTIP Zet die tiener eens op de foto! Ook met de foto's van deze leef tijd zijn ze .(Jr> later best blij. LM I KIJKl'OS I 14 DECEMBER i98) WIJZE "DAT IS DE KLEINE MAN" VAN LOUIS DAVIDS Het was in het laantje van de Groot, die lanae kruidenier. waar je toen nog zag een aardig rijtje boomen. Op een avond in de winter, in de diepe duisternis, zijn ze met hun zaag en bijltjes daargekomen. Ze keken in het rond, waar of een dikke stond, Eén ging er op de uitkijk staan, als een soldaat aan 't front. REFREIN Dat was die malle tijd, die heele malle tijd. van boomen rooien, eten schooien, echtelijk gekrijt. van kachelhoutjes, boudenboutjes, kool en suikerbiet, van zenuwen en razzia, van honger en verdriet. Toen de eerste zaagsnee werd gezet, een plechtige oogenblik, keken zij elkander aan met trotse snuiten, en maar trekken, trekken, trekken, want het was zoo weer acht uur, en dan moe ht je van de moffen niet meer buiten. Maar plots toen zat ie klem, nou staat ie op de rem zei eentje van het driemanschap met humor in zijn stem. REFREIN Na veel zwoegen, zweten, martelen, en met een zwaar gekraak, kw am het boompje suisend, zwiepend naar beneden. Juist op tijd schreeuwde er ééntje, jongens vlug er onderuit, anders was er van hun drie één overleden. Maar dan opeens een bons. gevolgd door een plons, en in de volle greppel lag er languit één van ons. REFREIN Daarna was het takken kappen en ontgroenen van de boom, doffe klappen, die de stilte daar verstoorden, met gekanker op de huisvrouw, die het hout zoo vlug verstookt, oh, w at vielen daarbij soms een harde woorden. van somme idioot, je slaat me op m'n poot zeg w il je soms mijn portie ook en loer je op mijn dood? REFREIN En de avond die toen volgde een drukte van belang, ook de concurrentie was toen opgekomen, 't leek wel bf je in een oerwoud in het ergste noodweer zat, want wat vielen op dien avond daar een boomen. Maar plotseling een gil. Meester S. verloor zijn bril, zag niets meer voor zijn oogen. hakte een zaagster in haar "been". REFREIN En de Groot de andere morgen roept zijn vrouw kom even hier, kijk voor de aardigheid eens eventjes naar buiten, zag je ooit wel in je leven zulk smerig dampig weer, 'k zie geen boom meer in het laantje door de ruiten. En 't hondje van de Groot, mist nu in hooge nood, zijn boompje in het laantje, dat hem veel gemakken bood. REFREIN Dat was die malle tijd, die heele malle tijd. van boomen rooien, eten schooien, echtelijk gekrijt. van kachelhoutjes, hondenboutjes, kool en suikerbiet, van zenuw en en razzia, van honger en verdriet. Pézet, v/h Heiloo-oorlogsjaren 1940-1945. GOED OMGAAN MET MEDICIJNEN: EEN NIEUWE STRATEGIE Het omgaan met medicijnen brengt een grote verantwoordelijkheid met zich mee. Iedere instelling, bjj wie regel matig grote partijen medicijnen door de handen gaan, moet in kunnen staan voor de kwaliteit en geschiktheid van produkten. Bovendien moet men kun nen garanderen dat de medicijnen op de juiste manier bewaard worden, en op een veilige manier worden gebruikt. Ook het Rode Ktuis is een van die in stellingen die deze verantwoorde lijkheid draagt, n.l. in noodhulp situa ties. Dat er tussen theorie en praktijk wel eens een kloof kan bestaan is bekend. Het Rode Kruis heeft wat dat betreft de hand in eigen boezem gestoken en ge constateerd dat zich wel eens gevallen hebben voorgedaan, waar het in zijn verantwoordelijkheid tekort schoot. Getuige het voorbeeld van een Aziati sche Rode Kruis vereniging, die in een rampsituatie hulp moest verlenen en daartoe een partij medicijnen kreeg toegezonden met labels in zestien ver schillende, onbegrijpelijke talen. M.a.w. onbruikbaar. De fout ligt niet altijd bij de gever. Want een nationale vereniging uit het Midden Oosten had bij de Liga om steun gevraagd bij de aankoop van een enorme hoeveelheid medicijnen voor gebruik bij een noodsituatie. Niet alle gevraagde medicijnen bleken daarvoor geschikt. Bovendien was het merendeel ervan duur en konden er maar relatief weinig mensen mee behandeld worden. FOUTEN HERSTELLEN Dergelijke slordigheden noopten het Rode Kruis tot het nemen van nieuwe maatregelen. Eerste uitgangspunt daarbij was: zorgen dat in noodsituaties de medicijnen die het hardst nodig zijn aangeleverd worden in een hoeveelheid voldoende om een zo groot mogelijk aantal mensen van nut te zijn. Dit bete kent in de; eerste plaats dat men zich opnieuw moest bezinnen over welke medicijnen eli welke medische appara tuur er precies bij Rode Kruis noodhulp moesten worden gebruikt. In de tweede plaats moest men het ingezette materieel standaardiseren en vereen voudigen om het risico van misbruik te verkleinen en de kosten te beperken. Na lang beraad besloot de Liga van Rode Kruis verenigingen alleen die essentiële medicijnen te gebruiken die vermeld staan in het rapport daarover van de Werelgezondheidsorganisa- tie van 1983 ("The Use of Essential Drugs"). Bovendien besloot men dank baar gebruik te maken van de drie stan daard medicijnen- en apparatuurs- lijsten die de Wereldgezondheids organisatie op basis van ervaringen in het heden en verleden heeft opgesteld t.b.v. hulpverleners in rampsituaties. De voqrraden die in deze lijsten staan aangegeven vormen tezamen een nood- gezondheidskit, voldoende voor 10.000 mensen over een periode van drie maanden. De nationale verenigingen werd vervolgens gevraagd met dit be sluit rekening te houden en geen ande re medicijnen te geven of aan te vragen dan er op de genoemde lijsten staan. De lijsten van de Wereldgezondheids organisatie bieden overigens ook het voordeel dat ze rekening houden met de mogelijkheid van gebruik door zowel beroepskrachten als niet-professionele hulpverleners. Zo kunnen de medicij nen op lijst A b.v. zonder problemen worden voorgeschreven door daartoe opgeleide, maar niet-professionele gezondheidswerkers. Lijsten A en B te zamen zijn bedoeld voor beroeps krachten en lijst C geeft de basisuit rusting voor een kliniek aan. Voorzien van deze hulpkit moet men bij een noodsituatie in staat zijn de allereerste noden het hoofd te bieden en de eerste periode te overbruggen, totdat men een volledig inzicht heeft verkregen in de behoeften en totdat men weet wat er plaatselijk aan middelen aanwezig is. RICHTLIJNEN Met het aannemen van deze strate gie had de Liea slechts een deel van de problemen opgelost. Een ander punt was de kwaliteit van ieder artikel en het veilige gebruik ervan. Hiervoor stelde de Liga in samenwer king met het Internationale Comité van het Rode Kruis een aantal basisregels op. Zo moeten alle toegestuurde medi cijnen nu b.v. voorzien worden van la bels met daarop de algemene soort naam, geschreven in een taal die voor het ontvangende land begrijpelijk is. Dit laatste geldt eveneens voor bijge voegde instrukties. Een andere regel is dat ieder medicijn nog minstens zes maanden na de ge schatte tijd van aankomst in het hulp vragende land bruikbaar moet zijn. Bovendien moet iedere partij medicij nen aansluiten bij de behoeften zoals die ter plaatse geconstateerd zijn. Goed bedoelde maar ongeschikte zendingen kunnen, zoals wel is gebleken, eerder leiden tot verwarring, tijd- en geldver spilling dan hulp aan slachtoffers, en kunnen zelfs gevaarlijk zijn in de han den van niet-deskundigen. Wat dat gebruik van medicijnen door niet-deskundigen betreft, besloot de Liga de standaardlijsten van de wereld- gezondheidsorgansatie aan te vullen met behandelingsschema's voor alle medicijnen die op de lijsten voorkomen, zodat ook niet-professionele gezond heidswerkers in geval van nood daar mee veilig uit de voeten zouden kun nen. EERSTE AANZET Met deze nieuwe strategie hoopt de Liga een eerste aanzet te hebben ge maakt tot het uit de weg ruimen van een hardnekkig probleem. Met het voe ren van een strakker beleid hoopt zij te bewerkstelligen dat gezond verstand de goede bedoelingen zo niet zal over heersen dan wel zal aanvullen. Immers, het gaat niet aan om goede sier te wil len maken met de opmerking dat men de eerste was om x ton medicijnen te sturen naar een rampgebied of t.b.v. een gezondheidszorgprogramma, wanneer die medicijnen öf niet geschikt óf van mindere kwaliteit. VEEL 'GEBREID-IN-WOL' DEZE WINTER HOE DE LEKKERE TRUI MODE IS GEWORDEN.... Voor kledingkopers die houden van ruim, soepel en veel kleurig warm, is de mode van deze winter ideaal. Want er is meer "gebreid-in-wol" dan ooit in de winkels. Van sportieve Superwashtruien tot mooie, geklede vesten, twinsets en gebreide jassen. Vroeger kochten we eerst een pantalon en dan zochten we er een "beetje een leuke trui" bij. Die tijd is voorbij. Gebreid-in-wol (of dat nu machine- of handgebreid is) speelt tegenwoordig een grote rol bij het samenstellen van de garderobe. Verbeterde garens. Spannende, nieuwe breistructuren. Eigentijdse modellering. Asymetrische vlakverdeling. Bijzondere kleurcombinaties. Het js er allemaal! Met voor deze winter opvallend veel details in leer, suède of katoen op schouders, ellebogen en zakken. Sportief of gekleed De consument kan keuren, kiezen en combineren. Een voorbeeld. Een wollen trui-gecombineerd met jeans, sportief shirt en jack, levert perfecte vrijetijdskleding 'op. Dezelfde trui, maar nu over een wit overhemd met grijze stropdas en op een.grijze pantalon, zal heel gekleed staan. Met als tussenvorm de uitstekende pasvorm en het soepele com fort van de wollen stretch pantalon, die sinds een paar jaar sterk in opkomst is. Behalve combineren kunt u ook duidelijk kiezen. De in ternationale ontwerpers hebben twee lijnen uitgezet: de informele, sportieve en de formele, geklede lijn. In de winkel vindt u die lijnen terug. Stijlvolle, comfortabele pak ken, twinsets, rokken, pullovers, spencers en jassen, gebreid in zuiver scheerwol, voor mannen en vrouwen die goed en modieus gekleed willen winkelen, werken en uit gaan. Tip: heel mooi voor de feestdagen zijn met name de prach tige, heerlijk zachte lamswollen truien, die te kust en te keur worden aangeboden. WAT IS MEER BEWEGEN VOOROUDEREN Meer bewegen voor Ouderen (afgekort M.B.v.O.) is het geheel aan aktivitei- ten die worden georganiseerd om 55- plussers onder deskundige leiding wat aan beweging te laten doen. Bij M.B. v.O. gaat het niet om wedstrijden, trai ningsschema's of prestaties maar uit sluitend om de persoon zelf: om zeker der te worden in het bewegen, de eigen mogelijkheden te leren kennen, behen diger te worden en te genieten van de afwisseling tussen inspanning en ont spanning. Zo worden in het kader van het M.B.v. O. aktiviteiten georganiseerd zoals: volksdansen, koersbal, wateraktivitei- ten. jeu de boules, unicurl. tafeltennis, gymnastiek, yoga, tennis, badminton, kegelen, golf en bowlen. Kortom: te veel om op te noemen. GYMNASTIEK Wie van U al jaren niet (en misschien wel nooit) aan gymnastiek heeft ge daan zal waarschijnlijk denken: "Daar komen ze weer met hun rek en trekoefeningen op de stoel". Maar niets is minder waar Gymnas tiek voor ouderen heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een zeer gevari eerde aktiviteit, waaraan iedereen kan meedoen. Niet de lesgever, maar U zélf bepaalt hoever u wilt gaan. Tijdens de gymnastieklessen worden er allerlei bewegingsoefeningen gegeven, waarbij gebruik wordt ge maakt van ballen, hoepels, knotsen, ringen, touwtjes enzovoort. Iedereen kan daarbij zijn eigen tempo bepalen, het gaat erom gevoel te krijgen voor al lerlei bewegingen en inspanning met ontspanning af te wisselen. Alle gewrichten komen daarbij in bewe ging Vaak ook wordt er op muziek ge werkt. wat het bewegen vergemakke lijkt en het gymnastiekuurtje tot een vrolijke bezigheid maakt. Wat lange tijd alleen voor andere leef tijdsgroepen een heerlijke, gezonde ontspanning was, leek voor de ouderen nog niet te zijn weggelegd: het volks dansen Maar de laatste jaren is er nog al wat veranderd. Op veel plaatsen zijn nieuwe volksdansgroepen opge richt speciaal voor ouderen. Nu kunnen ook de mensen boven de 55 jaar naar hartelust aan deze gezellige bezigheid deelnemen. Volksdansen bestaat uit een selektie van dansen uit alle landen van de wereld, zowel oude als moderne Volksdansen is daardoor zeer afwisse lend: niet alleen door de diverse dans passen en dansfiguren, maar ook door de verschillende soorten muziek. Ie der land brengt weer een andere sfeer met zich mee. Volksdansen is een heer lijke ontspanning. En echt moeilijk is het niet. Natuurlijk kan er wel eens een danspas mislukken, maar dat verhoogt alleen maar de gezelligheid. Want dat het gezellig is, zult u merken als u een kijkje gaat nemen. KIJKEN, OFDOEN Welke aktiviteit uw belangstelling ook heeft, u kunt altijd eerst een kijke ko men nemen en een praatje maken met de leiding of de deelnemers. En als u een keertje mee wilt dóen 'om het te proberen: ook dan bent u van hafitë wel kom U zult dan zelf ervaren hoe fijn het is te bewegen en same,n met ande ren bezig te zijn met uw gezondheid. MEER INFORMATIE Wilt u meer informatie over het Meer Bewegen voor Ouderen in uw omge ving. dan kunt u zich wenden tot de plaatselijke - dienstencentra; - oude renbonden; -kruisverenigingen; - of buurthuizen. Het is één van deze in stanties die de bewegingsaktiviteiten voor 55-plussers organiseert. Als er nog geen M.B.v.O-aktiviteiten zijn in uw woonplaats, dan kunt u voor informatie terecht bij de afdeling "M. B.v.O." van de Prbvinciale Kruisvere niging Noord-Holland, Spaarndantse- weg 520, 2022 EC Haarlem, telefoon 023-383344. TEAM VOOR ONDERKENNING VAN ONTWIKKELINGSSTOORNISSEN BIJ KINDEREN Met ingang van september 1983 is het VTO-team haar werk begonnen in Noord-Kennemerland. VTO-team is een afkorting van: Team voor Vroegtij dige onderkenning van ontwikkelings stoornissen bij jonge kinderen. Als er iets met een kind aan de hand is mer ken ouders dat meestal het eerst. Zij Rustieke twee-effecten in deze modische Ierse truien. Voor buiten. Van A Different Dialogue. Ierse wol In de sportieve, informele lijn zijn er de grof gebreide, ruim vallende Donegal-tweeds naast de handgebreide Ierse wollen truien, die weer erg in trek zijn. Vroeger brei den de Ierse vissers hun truien zelf, met door hun vrouwen gesponnen wol. En nog altijd is de Ierse trui op dat ver leden geïnspireerd en vindt u in de kabels, ruiten en zig zag-patronen de symbolen terug die de vissers geluk, rijk dom of behouden vaart moesten brengen. Wat het materiaal betreft: Ierse wol wordt maar gedeelte lijk ontvet en is daardoor niet alleen warm, maar extra water- en wïndafstotend. Echt een trui voor een winter- wandeling dus. Wol in de wasmachine Tenslotte - maar zeker niet op de laatste plaats - is er de ze winter veel keus in Superwash-garens. Het Super- wash-label in kleding van zuiver scheerwol stelt zeker, dat het artikel zonder enig probleem het wolwasprogramma van de machine doorstaat Superwash-garens zijn daarmee uitermate geschikt voor soepele, sportieve truien die het transpirerende lichaam tijdens en na het sporten beschermen tegen te snelle afkoeling. Bovendien zijn er nu kinder Superwash-garens. Een wollen trui of vest voor baby en kind kan veelvuldig en gemakkelijk worden gewassen. Conclusie: steeds meer aanbod van betere garens in eigen tijdse modellen voor binnen en buiten, voor sportieve- lingen, zowel als voor zakenvrouwen, voor kritische kopers net zo goed als voor thuisbrei(st)ers die kwaliteit aan krea- tiviteit willen koppelen, dat alles laat déze winter zien. Is het dan een wonder dat die lekkere trui van vroeger nu mooie, veelgevraagde mode geworden is? Een opvallende combinatie van gebreide jurk en poncho voor wie sjiek uit wil. Hij past zich aan met een soepele, in donkere tinten gehouden Wolmerk-trui vol Italiaans raffinement (Portobello's). Voor degenen die alleen maar wil len fotograferen, en zich in het ge heel niet met techniek willen be moeien, is er de disc fotogratie. Iets meer dan een jaar geleden werd dit fotografische systeem door Kodak in Europa geintrodu- ceerd. Inmiddels heeft het een gro te schaar van enthousiaste aan hangers gevonden. Bij de disc- fotografie luidt het devies: Rich ten en Knippen. De rest gebeurt automatisch en vrijwel alle foto's lukken. Maar ook op het gebied van de kleinbccldfötografie is heel wat gebeurd. Er zijn juwelen van ca .mera's beschikbaar gekomen, die met zoveel electronica zijn uitge rust, dat de bewust fotograferende amateur het vrijwel niet meer fout kan doen. Dezer camera's stellen hem in staat zelfs onder zeer moei lijke omstandigheden uitstekende foto's te maken. Er zijn in dit ver band twee types camera's te noe men: de bekende spiegelreflex camera's met hun verwisselbare objectieven, en de zgn. compact- camera's. Dit laatstgenoemde type is bedoeld voor degenen die hoge eisen stellen aan de kwaliteit van hun foto's, maar zich desondanks niet echt met de fotografische techniek willen bemoeien. Een heel grappige en ook nuttige eigen schap van verschillende van de ca mera's is hun automatische scherp- stelling. Zodra de fotograaf op de ontspankop drukt, zendt de came ra een onzichtbare, infra-rode lichtstraal uit. Deze wordt door het onderwerp gereflecteerd, en een systeem in de camera meet aan de hand hiervan de afstand en stelt vervolgens het objectief scherp op het onderwerp. Dat gebeurt zo ra zendsnel dat de fotograaf het niet eens merkt. Een mooi voorbeeld hiervan is de Pcntax 35 AF. Een andere, zeer belangrijke ont wikkeling vond plaats bij de fabri cage van de kleurenfilms. De Ko- daeolor VR films omvatten een reeks kleinbeeldfilms met gevoe ligheden van ISO 100tot 1000. Dat betekent dat aan de wensen van al le amateurfotografen kan worden voldaan. Zij die de grootst mogelijk scherp te wensen te bereiken gebruiken de VR 100, en de liefhebbers van ak- tic of van het fotograferen bij het weinige, bestaande licht kiezen de VR 1000. Het echte werkpaard onL der de nieuwe films is de VR 200. Kortom, de fotografie heeft het afgelopen jaar zoveel nieuwe ont wikkelingen gezien, dat het foto graferen een onbekommerd ple zier is geworden. gaan met hun vragen eerst naar het consultatiebureau of naar de huisarts. Het komt echter voor, dat deze geen atitwóord kunnen geven op de vragen, maar ook geen duidelijk argument zien om de kinderen te verwijzen naar een specialist of andere hulpverlening. De ouders/verzorgers blijven dus met hun vragen zitten. Zij kunnen zich nu dus rechtstreeks wenden tot het VTO- team, dus zonder verwijzing van huis arts etc. In dit team zitten vertegen woordigers uit verschillende vakge bieden n.l.:een kinderarts, een psycho loog, een orthopedagoog, een verpleeg kundige jeugd-gezondheidszorg en een maatschappelijk werker. De taak van dit team is om de ouders of hulp vragers eén advies te geven over de juiste weg naar verdere opvang of on derzoeksmogelijkheden van het kind. Drie maanden na het uitbrengen van dit advies wordt door het team nage gaan of het door hen uitgebrachte ad vies inderdaad het juiste was. Het ad vies, is kosteloos, dit om de drempel naar de hulpverlening zo laag mogelijk te houden. De vragen kunnen niet al leen gesteld worden door de ouders maar ook bijv. door leidsters van een peuterspeelzaal of kleuterschool, een consultatiebureauarts, een huisarts of wijkverpleegster. Het team is bereik baar bij de Stichting lnterkruis, Gast huisstraat 2 in Alkmaar, (tel. 072- 199222). SPEELSE HANDWERKPAKKETTEN BIJ KOOMEN IN 'T LOO Bij de handwerkzaak van Koomen, in de Winkelhof treft men op het ogen blik handwerkpakketten aan met een tweeledig doel. Ten eerste kan men echt handwerken" het maken van de poppetjes en beestjes enz. die d.nt.v. klitteband op de achtergrond worden geplakt. Dan kan men gaan spelen omdat de figuurtjes (vanwege het klcefband) verplaatsbaar zijn. Erg leuk voor kinderen die graag creatief bezig zijn. Deze pakketten komen uit Denemarken en zijn ontworpen door Jette Vibij. Zowel zij als haar man hebben een kunstakademische opleiding. Haar werk getuigt van een originaliteit die men direkt herkent. En omdat elk speelobject handwerk was lagen de prijzen eerst vrij hoog. Tegenwoordig zijn ze te verkrijgen als handwerkpakket en daardoor een stuk vnorHHiger. Echter niet alleen door hun vorm en bruikbaarheid is het geheel origineel, vooral ook door de vele kreatieve ele menten, die er haast ongemerkt in zijn 1 verwerkt zijn opvallend. Denk eens aan de grappige tackel en var kentje, die als men hun buikje open- rist plotseling een paar jonkies hebben, die men dooreen drukkertje aan moe ders buik kan laten drinken. Op de boerderij leert men het verschil tus sen schaap cn ram, kip en haan, koe en kalf. paard en veulen enz. En wat te denken van een vriendelijk ogende slinger-aap om de hals, die als het ware gemaakt is om de hele dag met je mee te dragen. Gaat u maar eens kijken bij Koomen het is alleszins de moeite waard en er is een ruime keuze zoals: circus, bos. boerderij, alphabeth enz. Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind (V.B.O.K.) De naam zegt het al: deze vereniging die opgericht is in 1971 en nu 24.000 leden telt, zet zich in voor het ongeboren kind en verzet zich tegen abortus provocatus. Een nieuw leven ontstaat op het moment van bevruch ting en een zwangerschap is dan ook een zaak van leven en laten leven. De V.B.O.K. is niet alleen maar eenzij dig tegen abortus provocatus, zij helpt ook daadwerkelijk bij het vinden van oplossingen in noodsituaties, die voor meisjes en vrouwen door hun zwanger schap kunnen onfsfaan. De V.B.O.K. heeft haar hoofdbureau iri Amersfoort (het Dienstencentrum) eït in tal van plaatsen over het-hele land werkgroepen (ook in Alkmaar). Het Dienstencentrum heeft een aantal vas te krachten in dienst, waaronder enkele maatschappelijke werksters. De werk groepen draaien op vrijwilligers. De hulpverlening neemt wel een zeer be langrijke plaats in binnen de V.B.O.K. Bijna elke werkgroep heeft enkele vrij willigsters die zich hiervoor inzetten, geruggesteund door de maatschappe lijk werksters van het Dienstencen trum. Zij geven begeleiding en onder steuning bij de problemen rondom de zwangerschap mede in samenwerking met andere instanties (bv. gemeente lijke sociale dienst, huisvestings bureau). Naast de hulpverlening is ook de voorlichting over het ontstaan en de groei van het nieuwe leven van belang vanwjle^if sT) ié#jirëVèfiti.eVe worden bijeenkomsten georganiseerd waarop gewerkt wordt met dia's en film. Er worden gastlessen gegeven op scholen. Verder wordt er schriftelijk informatie verstrekt of naar aanlei ding van verzoeken of op initiatief van de V.B.O.K. Zoals reeds vermeld is er ook een werkgroep in Alkmaar. Zij houdt zich bezig zowel met de hulpver lening als met de voorlichting. Door het verspreiden van foldermateriaal, een stand in de Langestraat (uitgezonderd de wintermaanden) en het aanschrijven van scholen, kerken, en verenigingen, wordt getracht meer bekendheid te verwerven en aandacht te vragen voor ons werk. Mochten er n.a.v. het boven staande, vragen gerezen zijn of zou U graag zien dat op een avond voor uw vereniging een voorlichtingsbijeen komst gehouden wordt, dan kunf'tl bellenvoor ipliifbtitigptt naar M 12»335ix voor hulpverlening naar Jgl. 126360, 02265-2236, 033-620244. IJspret... doe als de oude schilders en leg die Hol landse winter in beelden vast! Niet met de kwast maar met uw camera. - r\ De Kbdacolor VR films zijn verkrijgbaar in ge voeligheden van ISO (een nieuwe naam voor ASA) 100 tot 1000. Dit betekent dat aan de ene kant een film met een ongekende scherpte be schikbaar is gekomen en dat aan de andere Zelfs van kleine ge schenken, zoals film pjes kunnen leuke sur prises worden gemaakt De Kodacolor VR 400 is o.m. geschikt voor het fotograferen van snel bewegende onder werpen, bijv. sport. Bij normaal zonnig weer kan men met deze film belichten met 1/500 sec. bij diafragma //li. Door deze waarden is de film erg geschikt voor telefotografie. Im mers het werken met te rne gevoeligheid van de ze film blijft de grootte van de korrel binnen zeer redelijke grenzen en is de scherpte beter dan die van de oude 400 ASA films. Dat opent natuurlijk perspectieven voor de M'J kant, met tic Kodacolor VR 1000 film onder tot nu toe ongekende om standigheden kleurenfo to's kunnen worden ge maakt. Maar het echte werkpaard uit tic reeks zal toch wel de Kodacolor VR 200 blij ken te zijn..Met zijn twee keer zó grote ge voeligheid in vergelij king met tic VR 100 opent deze film, die on der normale omstandig heden in kwaliteit nau welijks voor de VR 100 onderdoet, nieuwe mo gelijkheden voor de ge bruikers van zoomlen zen. De/e lenzen heb ben over het algemeen de handicap v an een re latief geringe lichtsterk te. De hogere gevoelig heid van de film maakt het mogelijk het dia fragma een nummer verder dicht te draaien, waardoor de foto bete re kwaliteit zal krijgen. leleit/en vereist korte belichtingstijden, en omdat vooral de lange re types een beperkte lichtsterkte hebben, is het ideaal om een klein diafragma te kunnen gebruiken. Wanneer de lichtomstandigheden wat minder l'lorisant zijn biedt deze VR 400 film nog zeer veel mo gelijkheden. Extreme mogelijkheden biedt de Kodaeflior VR 1000 film. Hiermee kan men onder extreme om standigheden mooie sfeerplatén maken. Een gezellig etentje, bij kaarslicht kan gemak kelijk en goed worden gefotografeerd. Door hel achterwege blijven van het harde flitslicht blijft de sfeer in de foto behouden. Maar deze film is ook bij uitstek geschikt voor het vast leggen van snelle bewe gingen, zelfs bij moei lijke lichtomstandighe den. Ondanks de extre- liefhebberx van zaalsporten. Nu is elke zaal niet even ideaal verlicht en bovendien worden veel 11-buizen toegepast. Over het al gemeen kan men in een helder verlichte /.aal niet een lichtsterk ob jectief tot verassend korte sluitertijden ko men. Het enige verve lende blijft het tl-.li.cht dat een sterk groene zweem in de foto's ach terlaat. Toch is deze zw eem er met een beet je goede w il uit te Iilte- ren, hoewel de til druk nooit een echt perleete kléuibalans zal krijgen. I en andere interessante toepassing van de R 1000 is de buitensport die 's winters dikwijls bij slecht weer plaats v indtKortom de Kodacolor VR 1000 is uitstekend geschikt voor extreme fotogra fische omstandigheden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1983 | | pagina 6