Wereldwinkel Heiloo: door vicieuze cirkels van commerciële handel breken *S?2 Oud papier acties in Heiioo m MAKELAARDIJ VAN STAALDUINEN J nu 69.00! m Cd NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN ■li icii:iar STAATSLOTERIJ GEMEENTEGIDS HEILOO 1986-1987 drukkerij uitkijkpost b.v. 1 UB a HUIZEN TE KOOP GEVRAAGD De laatste restanten van IN-WEAR en MATINIQUE 1®, A. G. v. d. Nagel ST. JAW HAVO St. Jan Mavo, De Dors 2, Heiloo Veel creativiteit in de Woonheuvel Tally-Ho Huize De Loet heeft een Toko Expositie Annette Neervoort bij Silhouet 51e JAARGANG NO. 4-29 JANUARI 1986 p. -ï* oMwl Een keur aan artikelen is te koop in de Wereldwinkel. Van zuivere koffie tot en met originele kunstar tikelen, alles voorzien van informa tief materiaal als folders en derge lijke. je Nieuwe loten verkrijgbaar vanaf maandag 3 februari. OPEN DAGEN Vrijdag 31 januari van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 1 februari van 11.00 tot 13.00 uur. Een figuur in hout. Een op de traditie van ikonen geba seerd kunststuk. Voor verschillende cliënten hebben wij een opdracht tot aankoop van een huis. Mocht U direkt of later Uw huis willen verkopen, dan zullen wij een vrij blijvend gesprek zeer op prijs stellen. Kennemerstraatweg 129. Tel. 330332* Raadhuisweg 13 Heiloo De Loet heeft een eigen winkeltje. De fotograaf van de Uitkijkpost was getuige bij de officiële opening daarvan. Een fijn en gedetailleerd schilderij in blauw, wit, rose en karmijnrood. B Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo. (072-330175 b.g.g. 334531) Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo. (072-331081) Westerweg 371, 1852 PR Heiloo. (072-333775) 't Stet 4, 1921 BT Akersloot (02513-12671). Dit blad verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 13.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 18.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 60 cent (excl. BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Vraag onze prijsopgave! De verkoop van goederen uit de Derde Wereld is in Nederland al jaren een bekend verschijnsel. De gemeente Hei loo vormt daarop geen uitzondering. Al zo'n zeventien jaar wordt door een kleine groep van mensen koffie verkocht in stands, die worden opgesteld in kerken en winkelcentra. Recentelijk is ook de verkoop van koffie en natuurlijk andere levensmiddelen uit de Derde Wereld via een aantal detaillisten. Maar niet alleen consumptiegoederen worden verkocht. Ook pronken op de stands al vele jaren allerlei kleine en grotere kunstvoorwer pen uit andere delen van de wereld. Vanaf a.s. zaterdag (1 februari) komt aan de verkoop van artikelen via de diverse standplaatsen een einde. De Wereldwinkelgroep Heiloo neemt dan officieus een eigen winkeltje in gebruik aan de Stationsweg. Het is de voormali ge bakkerszaak van Borst, die inmiddels is verhuisd naar de overkant. Natuurlijk is de Wereldwinkelgroep Hei loo blij met haar eigen pandje. In de afgelopen jaren is er in Heiloo en omstreken voldoende verkocht om met enig vertrouwen de exploitatie tegemoet te zien. Echter, de kosten, die een pand met zich meebrengen, zullen voor lopig niet uit de verkoopopbrengst be taald kunnen worden. Het is namelijk zo, dat tien procent van de verkoopprijs van artikelen door verkoper gebruikt mogen worden. Als men dan nagaat dat in '85 voor ongeveer 50.000 goederen werd omgezet en bedenkt dat de jaarlijk se kosten zo'n 10.000 gulden belopen, dan is het verwachte tekort van 5.000 gulden snel verklaard. In het eerste jaar hoeft men zich daar niet zoveel zorgen over te maken: de gemeenteraad van Heiloo heeft de groep een eenmalige subsdidie van 5.000 gulden toegekend. Het is echter zeer de vraag of men in het tweedejaar al zonder aanvullende subsi die kan draaien. Omzetverhoging is natuurlijk realiseerbaar, maar of er van een verdubbeling sprake zal zijn Zuiver. De handel in goederen uit de Derde Wereld laten zich kenmerken door een eerlijke betaling aan de mensen in andere landen, die produkten kweken en/of maken. De verbouwer van koffie in Latijns Amerika ontvangt in de commerciële wereldhandel misschien tien procent van de uiteindelijk verkoop prijs. Bij de koffie, die men in de Wereldwinkel koopt, weet men, dat dertig procent naar de verbouwer gaat. Geheel zelfstandig kan de handel in 'zuivere' koffie niet draaien. Dat heeft te maken met de prijsafspraak over de koffie op werledniveau. De handelaars namens de Wereldwinkel-organisatie kunnen daarvan niet afwijken. Dat wordt wel gedaan door de grootmachten uit de wereldkoffiehandel, zoals enkele amerikaanse bedrijven. Een aantal Ne derlandse bedrijven, zoals Douwe Eg berts, vallen weer onder die multinatio nals, die hun koffie onder de wereldprijs kopen. Het moge duidelijk zijn dat de tussenhandel goud geld verdient ten nadele van de oorspronkelijke Zuidame- rikaanse en Afrikaanse koffieboeren. Voor de Wereldwinkel is en blijft het uitgangspunt, dat de mensen die aan een produkt werken een rechtvaardig loon krijgen. In Heiloo worden onder andere koffie, thee, wijn en andere consumptie-artikelen verkocht. De groep bepaalt zelf het assortiment, dat natuurlijk aangepast wordt, wanneer daar verzoeken om zijn. De winkel, die gaat draaien dankzij de inzet van vele vrijwilligers, is echter niet uit op winst: als Stichting Wereldwinkel Heiloo is dat ook niet mogelijk. Het is de bedoeling door de verloop van goederen meer rechtvaardigheid te bereiken. Om de klant daarvan op de hoogte te houden, worden bij alle produkten folders uitge reikt: men kan zo weten wat en waarom men bij de Wereldwinkel koopt. De Wereldwinkel aan de Stationsweg zal voorlopig geopend zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-12.00 en van 13'30-16.00 en op zaterdag van 9.30- 16.00 uur. De officiële opening is zaterdag 22 februari. m DOKTERSLAAN 16 - HEILOO - TELEFOON 072-332447 Telefoon 072*332780 De Dors2-Postbus 541850 AB Heiloo Gemeentel Heiloo In samenwerking met de uitgever van dit blad zal in juni 1986 een nieuwe editie van de gemeentegids verschijnen. Deze zal gratis huis-aan-huis in Heiloo worden verspreid in een oplage van 9.000 exemplaren. De gemeentegids 1986-1987 bevat ondermeer gegevens over onderwijs, sport, gezondheidszorg en het verenigingsleven. Wij verzoeken alle verenigingen c.q. organisaties in Heiloo, die in de gemeente gids 1983-1984 staan vermeld of waarvan de gegevens, zoals deze in de gemeen tegids 1983-1984 voorkomen, niet meer juist zijn, dit schriftelijk of telefonisch (tel. 313146) op te geven. KERAMIEK-CURSUS TE ALKMAAR In de eerste week van februari start Ma rieke Koudstaal weer keramiekkurussen in haar atelier in Alkmaar. De kursus omvat 12 lessen van 2Vi uur en wordt gegeven op maandagavond, donderdag ochtend en donderdagmiddag. Voor verdere informatie en/of inschrijving kunt u bellen: 072-156231 of 072- 117448. Reparatie, modernisatie Opberging en cleaning Grote collectie nieuwe mantels Maatwerk op eigen atelier Lid Stichting Bontwaarborg Hertenlaan 8 - Bergen Tel.: 02208-95530 Wagenweg 11 - Haarlem bij Houtplein, tel. 023-312086 Donderdag 30 januari De Duif, Mariënstein 180. Tijdens schooluren. Vrydag 31 januari W.J. Hofdijkschool, Mariënstein 178. Tussen 8.15 -14.00 uur. Zaterdag 1 februari St. Benedictusschool, J. P. Hasebroekweg 21. Tussen 9.00 - 12.00 uur. Ook dagelijks onder schooltijd kan oud papier gebracht worden. Halen op verzoek: 331857. Handbalvereniging De Foresters, parkeerterrein Egelshoek, Laan van Muijs. Tussen 8.00 - 17.00 uur. Halen op verzoek: 331724. Base- en Softbalclub Heiloo, parkeerterrein nabij sporthal Het Vennewater. Gehele dag, ook zondag. Halen op verzoek: 129258. St. Radboudschool, parkeerplaats nabij voormalige Adelbertschool, Bergeon- straat 22. Tussen 10.00 - 12.00 uur. Atletiekvereniging Trias, kantine bij de atletiekbaan, Het Maalwater 1. Tussen 9.00- 11.00 uur. Maandag 3 februari Rehobothschool, Holleweg 98. Tussen 11.00 uur en volgende ochtend 7.30 uur. Vrydag tot en met maandag Hockeyvereniging De Terriers, kantine nabij sporthal Het Vennewater. Elke zaterdag en zondag van 11.00-17.00 uur en elke vrijdag en maandag van 20.00- 22.00 uur. Maandag tot en met vrijdag Freinetschool, Het Malevoort 9. Tijdens schooluren. Muziekvereniging Eensgezindheid, Laan van Muijs 1. Tussen 8.00 - 16.00 uur. Halen op verzoek: 332336. De Zeskant, Het Malevoort 5-7. Tijdens de schooluren. Geen papier bij de con tainer plaatsen in het weekend. 'De Nieuwe Hoeve, Boekenstein 43. Tijdens de schoolurenOok lompen. Alle dagen Cl. Willibrordschool, container nabij Grosmarkt, hoek Westerweg-Ewislaan. Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar-Heiloo, hoek Westerweg-Kerke- laan. ook lompen, mits in plastic zakken. Halen op verzoek: 333760. Vorige week kon men zien, wat de bewoners van de woonheuvel (Westerzij) aan de Zeeweg, zoal in hun vrije tijd doen. Mevrouw Keizer, een van de bewoonsters, had beneden in de lounge een tentoonstelling georganiseerd. Er was veel moois te zien, het begon met een foto-overzicht van de vele aktivitei- ten, die de evenementen commissie organiseert, een barbecue, een boottocht enz. Maar het meest opvallende was toch wel de grote verscheidenheid aan hobbies, die de bewoners alzo beoefenen Natuurlijk was er het vele brei en borduurwerk, maar in zo'n perfektie uitgevoerd Prachtig waren de twee geborduurde ikonen, schitterend van kleur en ragfijn van draad. Bepaald indrukwekkend was het beeldhouwwerk stoer, en uitstekend van vorm. Verder zagen we wandkleden, Hindeloper schil derwerk, modelbouw, brooddeeg, fi guurtjes, merklappen, droogbloemschil derijtjes, enz. enz. Er werd ook gedemonstreerd met kant klossen en het breien met kraaltjes. Het poppenhuis met alles d'r op en d'r an deed je terug verlangen naar je kinderjaren. Jammer dat deze bijzonder leuke exposi tie niet voor iedereen open stond, maar ook hier moet rekening worden gehou den met ongewenste bezoekers, daarom mocht men alleen vrienden en bekenden vragen om te komen kijken, maar voor hen was het de moeite dubbel en dwars waard. INFORMATIEDAG OVER DIABETES Zaterdag 8 februari organiseert de Dia betes Vereniging Nederland afdeling ALkmaar e.o. een informatiedag in het ontmoetingscentrum ,,de Nieuwe Slot", Kerkstraat 46 te Beverwijk. Dit wordt een dag met uitgebreide inhoude lijke informatie over en voor diabetici en voor iedereen die geïnteresseerd is in het ,,vak" diabetes mellitus. De zalen zijn van 10.00 tot 16.00 uur open en de toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u terecht bij Aafke Tjeertes, (tel. 02203-595) of Mar- ja Blaas (tel. 023-271760). BRILLEN ACTIE, VOORLOPIG STOPGEZET In december 1985 startte een actie om brillen, die toch niet meer gebruikt wor den, af te geven. We hebben enige we ken geleden al meegedeeld in de Uitkijk post, dat deze actie geweldig was aan geslagen. We willen die, per 8 februari beëindigen. Tot die datum kunnen nog brillen worden ingeleverd: Torenlaan 13. Niet minder dan, ongeveer 130 brillen kwamen binnen. Een deel er van is al doorgestuurd naar het Missie Cen trum" te Rotterdam, waar ze geselec teerd worden voor gebruik in de Derde Wereldlanden. De organisatie van de actie, N. Majolée, zegt allen die brillen afgaven, hartelijk dank voor de spontane medewerking en de prettige contacten welke ook zijn ontstaan. PROGRAMMA OPEN JONGERENWERK Vooralsnog gaat alles naar wens. De belangstelling voor de activiteiten, die Carola Zwartjes voor de jeugd van 12 tot 18 jaar organiseert, is nog steeds groei end. Bijvoorbeeld de disco-middagen: het is maar goed dat de grote zaal van het Bruno-gebouw beschikbaar is voor alle belangstellenden. De eerstvolgende disco is op 9 februari. Voor die tijd zijn er voldoende andere mogelijkheden. Bijvoorbeeld morgen. Vanaf 19.00 uur is er aanloop-café in het Bruno-gebouw.Tevens worden allerlei video-opnamen vertoond. Ook vrijdag middag vanaf 15.00 uur kan men in het Bruno-gebouw terecht. Behalve een beetje kletsen onder het genot van een kop koffie of een andere consumptie, kan men ook de achterstand op de gymnastieklessen op schaal inhalen. Er is namelijk vrijdagmiddag de mogelijk heid om sportieve activiteiten te onder nemen. Na een weekend van rust, waarin je overigens wel terecht zou kunnen bij Buk Buk -zaterdagavond een hardrock- avond met een op voorhand succesvol en gratis optreden van de formatie Germa ne (aanvang 22.00 uur) - kan je op maandag 3 februari tussen 15.00 en 19.00 uur langsgaan bij de Heilooër jongerenwerkster. Zij zit dan op haar kantoortje, op de hoek van de voorma lige Agnesschool, naast het Bruno-ge bouw. Carola staat open voor allerlei ideeën en wil natuurlijk ook helpen om die uit te werken. Heb je niet iets in het bijzonder om te bepraten, maar wil je er gewoon even tussenuit, ook dan ben je welkom: de koffie staat klaar. HEILOOËR AMATEUR FOTOCLUB H.A.F. Na een door de feestdagen wat lange „winterstop" begon het nieuwe jaar voor de H.A.F. op dinsdag 14 januari met een club - foto-avond, vrij onderwerp. Een deel der aanwezige clubleden had haar laatste en. naar wij aannemen ook beste foto's in zwart-wit en/of kleur meegebracht ter bespreking en beoorde ling door alle aanwezige leden. De op komst een deelname bleef wat achter bij wat wij gewend zijn, daar verscheidene leden helaas verhinderd waren en ver stek moesten laten gaan. Het aantal en de kwaliteit waren echter toch voldoen de om er een interessante en genoegelij- ke avond van te maken, die voor alle aanwezigen leerzaame waren. Wij bieden de maand januari een zeer voordelige Permanent aan, van f 79,50 voor f 62,50 Behandeling volgens afspraak Tel. 332779 MAKROBIOTISCHE KOOKLESSEN IN HEILOO Voor de eerste keer zullen er in Heiloo makrobiotische kooklessen gegeven worden vanaf woensdag 19 februari tot en met 26 maart, van 20.00 - 22.30 uur. De lessen worden gegeven door Tine den Hoed, die reeds eerder kooklessen gaf in verschillende steden in Neder land. Als moeder van 4 kinderen heeft zij ook ruime ervaring in het samenstel len van volwaardige maaltijden voor het hele gezin. Tijdens de lessen zal Tine u demonstre ren hoe u gerechten kunt maken met verschillende granen, peulvruchten, groentes, plantaardige eiwitprodukten, enz. Na de les wordt de gemaakte maal tijd gezamenlijk geproefd. U zult versteld staan van de heerlijke smaak van onbewerkt voedsel en de grote gevarieerdheid die u kunt aan brengen in maaltijden met natuurlijke ingrediënten. De lessen worden gegeven op de Stationsweg 49 te Heiloo. Inlich tingen en opgave: Tine den Hoed, (tel.: 072-330592) of Annemiek de Leth (tel.: 072-613327). KOOKCURSUS VOOR MANNEN EN JONGE MENSEN De Nederlandse vereniging van huis vrouwen start op 17 februari een nieuwe kookcursus voor mannen en jonge men sen. Het is een cursus bedoeld voor mensen, die al enige kookvaardigheid hebben. Natuurlijk kunnen ook dames meedoen. Mogelijk zijn er moeders en/of vaders, die dat samen met hun kinderen vanaf 16 jaar willen doen. De cursus (6 lessen) wordt gegeven in de Agnesschool, Pastoor van Muijenweg 16, op maandagavond. Verdere inlichtingen: mevrouw J. Bik ker, tel. 072-331273. Tevens zal er in februari begonnen wor den met een cursus calligraferen. Deze cursus, bestaande uit 8 lessen, zal gege ven worden op donderdagmorgen van 10-12 uur in het Open Huis. Tijdens de koffie werd op vrijdag 24 januari in Huize de Loet een winkeltje (Toko) geopend. Mevr. A. Meertens-Wil tens heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de dames van de Federa tieve Vrouwenraad en de bibliotheek. Door het wegvallen van de Supermarkt de Spar, waren de bewoners aangewezen op de winkelhof 't Loo en de winkels op de Kennemerstraatweg. Men moest al tijd de drukke verkeersweg over en in de wintermaanden viel dat niet mee. Vandaar dat het bestuur meende, dat er in de eetzaal een toko moest komen, waar men de noodzakelijkste boodschap pen kan doen. De heer Y. v.d. Blom, vroegere chef van Albert Heyn, gaat dit winkeltje runnen en voelt zich weer als een vis in het water. De dames van de Federatieve Vrouwen raad blijven gewoon elke donderdag morgen, met het rijdende winkeltje komen, er zijn bewoners die niet zo goed ter been zijn en graag uitkijken naar de dames van de Fed. Vrouwenraad, want ook het praatje met de bewoners op de kamers is van groot belang. Mevrouw C.C. Haafkens-Leenders viel, als een van de oudste bewoners (100 jaar), de eer te beurt, het lint, dat voor de nieuwe winkel gespannen was door te knippen. Als dank ontving zij een mooie bos bloemen en als eerste klant mocht zij een pak sprits in ontvangst nemen. Vanaf dat moment werd het druk in het winkeltje en rinkelde de kassa volop, iets dat de heer v.d. Blom als muziek in de oren klonk. De toko is geopend, iedere dinsdag en vrijdagmorgen van half tien tot elf uur. In de zaak van Piet Duijneveld en Kees Schermerhorn aan de Stationsweg is een expositie van Annette Neervoort te zien. Daar Annette een opleiding in de tuinbouw heeft gehad en zich gespeciali seerd heeft in de bloemsierkunst en daar ook veel les in heeft gegeven, zal het u niet verbazen dat haar onderwerpen hoofdzakelijk uit bloemen bestaan. Zij kweekt ze zelf, schikt ze zelf en de stap naar het schilderen is dan niet zo groot meer. Zij houdt van Engelse ronde boeketten en heeft een hekel aan boeket ten met „schietstukken" zoals zij het zelf noemt. Haar compositie's zijn heel evenwichtig en bijzonder mooi van kleur. Annette is een leerling van Ineke Wat- zend geweest, maar heeft zich een heel eigen stijl meester gemaakt, zij werkt met een gemengde techniek. Hoewel zij al jaren schildert, kreeg zij de afgelopen zomer de smaak goed te pakken en maakte een groot aantal schilderijen. De eigenaren van silhouet waren zo gechar meerd van haar werk dat zij haar spontaan een plaats in hun zaak aanbo den.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 1