U Sport en Spel Akersloot zeehondencrèche Nieuws voor 5Jplussers Zeehondencrêche heeft altijd donateurs nodig PIETERBUREN I BON i Ja, ik red een zeehondeleven! i UITKIJKPOST 10 FEBRUARI 1988 Agenda de igmonden Candlelight concert in Akersloot Huilers noemen we ze. En hun geklaag gaat werkelijk door merg en been. Ze spoelen hulpeloos aan op de stranden van ons Waddengebied. Ziek, ondervoed en absoluut niet in staat om op eigen kracht in leven te blijven. Hun 'gehuil' is een laatste schreeuw om hulp! In de zeehondencrèche van Pieterburen wordt die hulp geboden. Met de juiste verzorging, voeding en medicijnen worden jaarlijks vele tientallen zeehonden van een wisse dood gered. Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het welzijn van de zeehond. Door het insturen van de bon zet u een eerste stap in de goede richting. I Maak mij donateur en stuur een acceptgiro i ter waarde van f Naam:I I Adres: Kode: Plaats: Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen OUDERENBOND WILLEN WIJZIGING WTZ De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), de Unie van Katholieke Bonden van Oude ren (UNIE KBO) en de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB) willen snel een wijziging van de Wet op de Toegang tot Ziektekostenver zekeringen "(WTZ). Zodoende wil len de ouderenbonden een einde maken aan de problemen, die dui^ zenden ouderen sinds 1 april 1986 met de ziektekostenverzekeringen ondervinden. Vanaf cfie datum zijn vele ouderen volgens de ANBO, UNIE KBO en PCOB ten onrechte van de zieken fondsverzekering overgeheveld naar de particuliere verzekering. Bij de opheffing van de bejaarden- en de vrijwillige ziekenfondsverzekering zijn grote aantallen ouderen buiten hun toedoen uit de ziekenfondsver zekering geraakt en staan zij nu voor onoverkomelijke financiële problemen. Bovendien neemt het aantal ouderen dat met deze proble men te maken krijgt dagelijks toe, aldus de ouderenorganisaties. De drie ouderenbonden willen met staatssecretaris Dees van Volksge zondheid en de Tweede Kamer pra ten over het toelaten van ouderen tot de verplichte ziekenfondsverze kering. Zij stellen voor een aparte loongrens voor personen van 65 jaar en ouder in te stellen. ZWEMMEN VOOR OUDEREN DIE DAARBIJ ENIGE BEGELEIDING NODIG HEBBEN Bij voldoende belangstelling zal de Stichting Ouderenwerk Heiloo in samenwerking met de Unie van Vrijwilligers met ingang van 15 maart zwemmen organiseren voor ouderen die - van huis gehaald moeten worden; - enige hulp nodig hebben bij het verkleden; - niet alleen (meer) het water in durven; - even iemand nodig hebben om hen 'de drempel' over te helpen. Deze extra begeleiding zal worden verzorgd door dames en heren van de Unie van Vrijwilligers. De be doeling is dit zwemmen voor oude ren, die daarbij enige begeleiding nodig hebben gedurende een half uur per week te organiseren in Zwembad Loos, De Omloop 7 te Heiloo en wel op (vooreerst) dins dagmiddag van 15.00-15.30 uur. De watertemperatuur van dit bad is 30° C. De diepte van het bassin is 1.40 m. Men kan dus overal staan. De afmetingen van het bad bedra gen 20 bij 5 meter. Een en ander maakt dit bad bijzonder geschikt voor wateraktiviteiten, ten behoeve van kleinere groepen (van 15 personen). Het is beslist niet noodzakelijk dat men kan zwemmen. Al naar gelang de eigen behoefte en mogelijkheden bepaalt men zelf of men dit half uur gebruikt om mee te doen aan bij voorbeeld watergymnastiek of om 'gewoon' alleen van het warme wa ter te genieten. De kosten bedragen 2,50 per persoon per week. Voor opgave en/of nadere informa tie: Stichting Ouderenwerk Heiloo, Westerweg 294, Heiloo, tel. 331297. TEGEMOETKOMING VERHUISKOSTENVERGOEDI NG Soms kan verhuizen naar een ande re woning om medische redenen noodzakelijk zijn. Indien de verhui zing noodzakelijk is omdat de hui dige woning niet geschikt is, kan een tegemoetkoming in de verhuis kosten en inrichtingskosten worden gegeven. De tegemoetkoming wordt slechts toegekend als de woning be lemmeringen oplevert met betrek king tot bereikbaarheid, toeganke lijkheid en bruikbaarheid. Om vast te stellen of hiervan sprake is dient de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) een onderzoek in te stellen en te adviseren. De tegemoetkoming bedraagt maxi maal 3.000,00. Onder verhuis- en herinrichtingskosten vallen: trans port, het monteren en demonteren van meubilair, het in- en uitpakken, verzekeringskosten, kosten van vloerbedekking, vitrage en overgordijnen. Om in aanmerking te komen voor deze tegemoetkoming moet ten minste 4 weken voor verhuizing bij de gemeente een zogenaamd mel dingsformulier ingediend worden. Dit meldingsformulier is verkrijg baar bij het gemeentehuis, afdeling openbare werken, van Aostastraat 5-7, Heiloo, tel. 333151. Daar is ook verkrijgbaar de folder 'Gehandicapt? Subsdidie voor het aanpassen van uw woning', waarin meer informatie over bestaande en andere regelingen, bijvoorbeeld over aanpassing in de woning. Dit kan variëren van een eenvoudige steun in de badkamer of toiletruim te tot een traplift. VAKANTIEREIZEN D.V.O. De Stichting Vakantie door en voor Ouderen te Heiloo (D.V.O.) opge richt in 1981, organiseert sedert 1982 meerdaagse reizen voor perso nen van 50 jaar en ouder, wonende in Heiloo en wijde omgeving. Se dert 1983 geschiedt dit in nauwe sa menwerking met het reisbureau Hippo te Hippolytushoef. De Stich ting staat los van enige bond of an derszins zodat iedereen zich voor één of meer reizen kan aanmelden. Voor 1988 staan vier reizen op het programma, twee binnenlandse en twee buitenlandse, te weten: een 7-daagse reis naar Zuid-Limburg, vertrek 18 juni, terugkeer 24 juni; een 10-daagse reis naar Salzkam- mergut (Oostenrijk), met overnach ting op de heen- en terugreis in Lin- dach aan de Neckar, vertrek 16 juli en terugkeer op 25 juli; een 7-daagse reis naar Zuid-West- Brabant, vertrek 13 augustus, te rugkeer 19 augustus; een 8-daagse reis naar Het Zwarte Woud (West- Duitsland), vertrek 3 september, te rugkeer 10 september. Tijdens de reizen worden heel mooie excursies gemaakt, terwijl ook de avonden steeds zeer gezellig worden doorgebracht. Inlichtingen over de reizen zijn ver krijgbaar bij: Dhr. IJ. v.d. Blom, Vredenoord 79, Heiloo, tel. 072-336455; Mevr. H. Dekker- Idema, Kennemerstraatweg 177, Heiloo, tel. 072-332528; Dhr. W. Otte, Middelhof 31, Heiloo, tel. 072-334213; Dhr. J.W. La Rooij, Zevenhuizerlaan 27, Heiloo, tel. 072-331480; Mevr. J. Glorie- Sneekes, Hogeweg 197, Limmen, tel. 02205-2261; Dhr. J.A. Struijf, Graaf Jankade 4, Alkmaar, tel. 072-111361 en dhr. J. Hooijberg, Maertenshof 18, Alkmaar, tel. 072-114758. BELASTINGDIENST HELP! MET HET INVULLEN AANGIFTEFORMULIER De aangifteformulieren van de be lastingdienst zijn weer verzonden. Indien u zelf het aangifteformulier invult, maar daar vragen bij heeft, kunt u op donderdag 17 maart van 13.00-16.00 uur en op vrijdag 18 maart van 9.00-12.00 uui* terecht op het spreekuur van de rijksbelasting dienst in het gebouw van de Stich ting Ouderenwerk Heiloo, Wester weg 294 te Heiloo. Om langdurig wachten te voorko men dient u vooraf een telefonische afspraak te maken. De belasting dienst is bereikbaar onder nummer 072-145330. Dhr. G. Rens (toestel 393) of mevr. I. Strijbos (toestel 542) leggen uw afspraak vast. Deze afspraak en zijn met name be doeld voor mensen, die minder goed in staat zijn naar het hoofd kantoor der belastingdienst te ko men. Overigens kan iedereen elke dag terecht voor informatie en ad vies op het hoofdkantoor van de be lastingdienst, Robonbosweg 1 te Alkmaar, tel. 145330. TENNIS 50 Deze vorm van 'Meer bewegen van Ouderen', ca. een jaar geleden uit de startblokken gekomen, is een succes. De opzet blijkt goed te zijn geweest, want elke maandag zijn ca. 120 enthousiaste 50-plussers bezig in de tennishal De Dors in 9 groepen van 8.30 tot 17.30 uur. Het verloop van deelnemers is mini maal, zo nu en dan moet iemand zich afmelden, meestal om medi sche redenen. De sociale contacten binnen de groepen zijn inmiddels oorzaak van een sterke gebonden heid binnen de groepen. Voor geoe fende beginners zijn enkele plaatsen beschikbaar, afhankelijk van de be schikbare uren. Beginners kunnen zich aanmelden. Afhankelijk van het aantal aanmel dingen zal worden bezien of met een complete groep beginners een begin kan worden gemaakt. Voor de wer kelijk gevorderden is een enkele plaats open. Aanmeldingen bij de voorzitter: C.J. van der Steen, tel. 337830. TC Hogedijk Zaterdag 13 februari: derde tennisa- vond in de Valkeyhal te Limmen, aan vang 20.15 uur. De deelnemers wordt verzocht vooral tijdig aanwezig te zijn. Donderdag 11 februari: jaarlijkse bij eenkomst van commissie en leden van de commissies ter voorbereiding op het nieuwe seizoen, aanvang 20.00 uur in het dorpshuis te Egmond aan den Hoef. Zondag 14 februari: Schulpentoernooi voor de middelbare schooljeugd in de sporthal te Egmond aan Zee. Degenen die zich hiervoor hebben opgegeven moeten aanwezig zijn om 9.15 uur. Galerie De Kapberg Tot en met 28 februari is in Galerie De Kapberg, Slotweg 17 in Egmond aan den Hoef, de expositie 'Egmonders te zien op iedere zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. ALGEMENE JAARVERGADERING T.V. HEILOO Op maandag 18 januari hield T.V. Hei loo haar algemene jaarvergadering. Na dat de voorzitter, de heer Joop Hekker, de aanwezige leden welkom had gehe ten, kon hij gelijk overgaan met de me dedeling dat zowel het beheerdersecht paar, als ook de beide trainers hun con tracten weer hadden verlegd. Het leden bestand van de vereniging bestaat uit 647 spelende leden, terwijl er nog steeds 146 wachtlijstleden zijn. Het financieel overzicht werd door het bestuur nader toegelicht. Aan de orde kwam onder meer de inning van de con- tributiegelden. Door de matige mede werking in deze is het voor de penning meester een steeds problematischer ge beuren om alles op tijd binnen te krij gen. Buiten dat de betaaltermijn niet al tijd in acht wordt gehouden, kost het ook handen vol extra werk voor de pen ningmeester. In aansluiting op het fi nanciële verslag is door de vergadering aangenomen om per 1 januari 1989 een contributieverhoging in te voeren. Er zullen met ingang van heden ook nog 15 leden extra worden toegelaten. Deze maatregelen zijn nodig om voor de ko mende jaren een kleine reserve op te bouwen voor het onderhoud van de banen. Vervolgens heeft de voorzitter dit jaar eens een speciaal licht laten schijnen op de leden die werken "achter de scher men". Daarna kwam de lange lijst met toetreden, afzwaaien, en zittenblijven van bestuurs- en commissieleden. Uit het bestuur is getreden volgens statutai re bepalingen (na 6 jaar) de penning meester Jan Leek. Hij werd benoemd tot lid van verdienste. Zijn werk is over genomen door bestuurslid Ton Kloots en tot het bestuur is toegetreden mevr. Ans v.d. Neut. Uit allerlei andere commissies traden mensen af en werden anderen benoemd. Vele dankwoorden werden gericht aan de scheidenden voor het vele werk dat zij voor de vereniging hadden gedaan. Tegen 22.00 uur kon de voorzitter de vergadering sluiten. VIERJARIGE HAALT DIPLOMA B! Tijdens het maandelijkse diploma- zwemmen van zwembad Loos volbracht de vierjarige Lonneke Nowee het huza renstukje om binnen 13 maanden haar diploma A en B te halen. Verder zijn geslaagd voor diploma A: Bert Bakker, Peter Dekker, Martijn Harren, Joost van Kessel, Sander Kou wen, Patricia van Leyen, Robbert Manshanden, Joost Mattheyer, Niels Mossel, Christine Out, Anita Pater, Linda Ranzijn, Laura van Rees, Guus Schilte, Bas de Wit, Abe IJssels. Voor diploma B: Sebastiaan Bais, Lin da Bloedjes, Susanne Booij, Linda Bosch, Tim Bras, Karei Bruin, Roy Dekker, Jantien Ekkes, Sabine haring, Monique Kaandorp, Robert Klamer, Gerjan Klinken, Jelle Koel, Daphne Kraakman, Edith Kuiper, Lonneke No- wee, Ilse Punt, Angelique Swart, Natas- ja Swart, Sietske Vellinga, Caroline Vlotman, Mevr. Harris. HEILOOER BRIDGE CLUB Dinsdag 2 februari: Lijn: A. 1. Mevr. Hoff-Hr. Tamminga 62.50 2. Mevr. Stark-Hr. Tiel (55) 60.00. 1. Fam. v.d. Vlies 63.50 2. Dames Brokx-Verhoef 55.00. Lijn: B 1. Fam. Kraakman 60.50 2. Dames Rus-Tuinstra 53.50 1. Dames Leegwater-Uiterlinden 54.50 2. Hr. Bruin-mevr. Geels 53.50. Donderdag 4 februari: Lijn: A. 1. Hr. Bennink-v.d. Vlies 54.00 2. Dames de Bruyckere-Stark 51.50 1. fam. Kuiper 54.50 2. Dames Janssen-Ritchie 54.00. Lijn B: 1. Hr. Ranzijn-Spruit 64.50 2. Fam. Nieuweboer 59.50 1. Dames Hopman-Klerk 55.00 2. Dames Evenbly-Jacobs 54.00. Lijn: C 1. Hr. Lange-v.d. Linden 57.50 2. Fam. v.d. Steen 54.58 1. Fam. Schoonhoven 56.67 2. Hr. Mak-de Wit 51.67. Lijn D: 1. Dames v. Swol-v. Zutphen 62.50 2. Da mes v.d. Goot-Koens 53.46. Afzeggen: voor de dinsdag bij Mevr. Admiraal, tel. 335718; voor de donder dag bij hr. Lohr, tel. 330052. ZO SCHAAKTE OPPOSITIE De wedstrijd tegen DOS uit Alkmaar is gewonnen door het eerste team van Op positie uit Heiloo. De eindcijfers waren. 5,5 tegen 2,5. De kans op het kampioen schap in de derde klasse en dus promo tie is nog steeds levensgroot aanwezig. Deze week hebben het tweede en derde achttal uitwedstrijden voor de bond- scompetitie in de vierde klasse van de N.H.S.B. Van Bentum is voorlopig lijstaanvoer der in de competitie door winst op zijn concurrent Avis. Hij leidt nu met 4 uit 4. In het algemeen klassement blijft Wagenaar leiden. In de B-poule wordt eveneens fel gestreden om de eerste plaats. Vermeulen en De Vries vochten om de eerste plaats en hielden elkaar in evenwicht, zodat Oudeboon zich nog net boven dat leidende tweetal kon plaatsen. Uitslagen van ronde 19, A-poule: M. van Bentum-P. Avis 1-0, H. Reyer- sen v. Buuren-W. Ligthart 1-0, P. Folkertsma-P. Manni afg., H. Maas-K. Jongkind rem., J. Wagenaar-L. van Hoek afg., W. van Bakel-J. Alleman rem., R. Sauer-G. Heeringa afg., O. Koenders-D. de Jager rem. B-poule: D. Vermeulen-J. de Vries rem., I. Oudeboon-W. Bos 1-0, P. v.d. Werff- C. Brink 0-1, P. Ooyevaar-L.Obdam rem., H. Niehaus-J. Hassing 0-1, J. Ernsting-J. Kooy 0-1, J. Werksman-M. Alleman 0-1, J. Vegter-G. v.d. Brink rem., F. Beyers-H. Horninge 0-1, A. Creutzberg-B. van Stee 1-0, H. Niehaus-P. v.d. Werff rem. DAMCLUB HEILOO Bij de Heilooër damclub zijn al weer vijftien speelavonden achter de rug. Op vallend hierbij is de lichte terugval van Cor van Lieshout. Deze sterke dammer, die altijd in de top is te vinden, heeft het zwaar en was ook nu weer niet in goede doen. In de partij tegen de wel in de spits meedraaiende Klumper maakte Van Lieshout reeds vlot een forse fout. Klumper maakte nuchter een slagzet naar dam en zegevierde eenvoudig. De uitslagen waren: R. de Boer-J. Ha- geman 2-0, C. van Lieshout-J. Klumper 0-2, C. Bijwaard-M. Out 1-1, R. Koch- L. Koersen 0-2, A.Kroon-J. Kraakman 2-0. HANDSOME EIGHT Na de competitie-zege op Bupro Hout (6-2) had Handsome Eight/Casino Ber gen, ongeslagen lijstaanvoerder in de rayonshoofdklasse zaalvoetbal, een week vrij. Daarna moesten de zebra's voor de hartlandbeker aantreden tegen AFC, koploper in de eerste klasse. HE was sterk gehandicapt doordat we gens een samenloop van griep, verhin dering en vakantie, zonder ook maar één wisselspeler moest worden geduel leerd. De conditie van de overgebleve nen bleek echter ijzersterk. Ze bleven van begin tot eind goed op de been en sloten de wedstrijd af met 3-3. Straf schoppen belisten in het voordeel van HE (3-2). Klanker (2) en Van Veen wa ren de zebra-schutters in dit niet direct fraaie, maar zeker boeiende bekerduel. De oude supporter van Handsome Eight: 'Als er iemand geblesseerd was geraakt, had ik er zelf nog in gemoeten TAFELTENNISVERENIGING ROZING De Rozing-jeugd kijkt met gemengde gevoelens terug op de eerste speeldag van de voorjaarscompetitie. Rozing 1, gedegradeerd uit de tweede klasse, deed wat van ze werd verwacht: de Victors uit Obdam werden met 7-3 verslagen. Rozing 2, ook uitkomend in de derde klasse, startte verrassend sterk met een 7-3 overwinning tegen Esopus uit Wog- num. Flopelijk is dit de aanzet tot een competitie zonder degradatiezorgen. Teleurstellend waren de resultaten van het derde en vierde team. Beide drietal len verloren hun uitwedstrijd met 7-3. Noordkop was te sterk voor Rozing 3, terwijl Rozing 4 ten onder ging tegen Dito. Fred Snoek soleert tijdens het cand lelight concert in Akersloot. Zaterdag 13 februari zal de in Frankrijk wonende Nederlandse pianist Fred Snoek een piano-recital geven in de dorpskerk, Dielofslaantje te Akersloot. Fred Snoek begoh zijn pianostudie als 8-jarige. Op zijn twaalfde jaar won hij de eerste prijs in een radioconcours en trad daarna op voor AVRO en KRO. Zijn professionele opleiding kreeg hij in Arnhem bij de paedagoog Herman Uhl- horn. Na het behalen van het solistendi ploma zette FFred Snoek zijn studie voort in Genève bij Louis Hiltbrand en volgde eveneens interpretatiecursussen bij Nikita Magaloff. Behalve in Nederland heeft Fred Snoek veel opgetreden in Frankrijk, Zwitser land en Duitsland. Ook maakte hij on langs een tournée door Amerika. Zijn eerste compact-disc bevat werken van Prokofjev. Deze avond zal Fred Snoek werken vertolken van Chopin, Soler, Schubert en Liszt. Zijn sprankelende spel, de sfeervolle entourage en de prachtige vleugel van de firma Ypma garanderen een bijzondere en romanti sche avond. De toegangsprijs is 10,-, CJP en 65 7,50. Aanvang 20.15 uur. Inlichtin gen: telefoon 02513-12598 of 13221. Het volgende candlelight concert is be paald op 12 maart. De bekende pianiste Regina Albrink zal dan, samen met de Belgische tenor Paul Bouts, een avond vullende uitvoering geven van de liede rencyclus "Die schone Müllerin" van Schubert. OUDERWETSE ROCK ROLL MET CHEERS IN T ACHEROM The Five-O-Six-O Dance Band Cheers. Met swingende muziek uit de eind 50er en begin 60er jaren die niet stuk te krij gen is en altijd in is. Van Earl Bostic tot Elvis Presley, van soft swing tot Rock en Roll. Cheers bestaat uit vier muziekveteranen van het eerste uur, met o.a. Willem Lig thart op piano, van oorsprong blues- en boogie-woogie-pianist. Zingt nu num mers van o.a. Fats Domino, maar laat ook nog een gierende boogie woogie door zijn vingers glijden. Hans Tonkes op basgitaar. Hans heeft vroeger veel Top-40-werk gedaan, daarna nog coun try en hardrock. Maar Hans doet nu het langzamer werk zoals Hurt van Timi Yuro of Unchained Melodie van de Righter Brothers. Gian Carlo Romita op drums. Carlo, zoals de meeste hem noemen, heeft al in grote delen van Europa gespeeld. Carlo, afkomstig uit Italië, speelt het nacht clubwerk, dus allround. Bij Cheers neemt hij het zangwerk van Louis Pri ma voor zijn rekening, maar een mooie balled is voor hem ook niet te versma den. André van het Hoof op saxofoon. André, de Earl Bostic in de band, heeft ook van alles gedaan, van Jazzrock tot popmuziek. André doet ook vocaal een duit in het zakje. Zo zingt hij een a ca- pellanummer waar hij veel succes mee heeft. Dit alles is te zien en te beleven, zondag 14 februari vanaf 18.30 uur in Bar 't Achterom te Akersloot. Poppentheater Dibbes Deze maand zijn er voorstellingen op 13, 17, 20 en 24 februari, aanvang 14.00 uur, entree 4,00. Reserveren wordt aanbevolen (02513-13447). Poppen theater Dibbes, Kerklaan 45 te Akersloot. MEERVOGELS HANDBAL Door de weinige fouten, die de Meervogels-dames in de eerste helft maakten kon Blinkert scoren. De Haar lemse tegenstander moest in Meervolges de meerdere erkennen, die vooral door balsnelheid en techniek de overwinning opeiste. Ondanks twee gemiste penal ties, waardoor de score hoger was ge weest, is er duidelijk een opgaande lijn welke de hoop op een kampioenschap doet versterken. Het was een sportieve wedstrijd geleid door een uitstekend scheidsrechtersduo (13-10). Alkmaar wist na achterstand in de rust 6-13 toch een punt van het herenteam van Meervogels te pakken. Meervogels speelde na de rust chaotisch en werd vooral verdedigend op het verkeerde been gezet. Door het missen van vele kansen verspeelde Meervogels de volle winst. Het gebrek aan rust en reële kan sen afwachten kostte Meevogels een punt, dat in de toekomst hard nodig zal blijken (19-19). SCHIETVERENIGING DE VRIJHEID AKERSLOOT Uitslagen van dinsdag 2 februari: Ere klasse le H. Bosman 99 pt. 2e T. Coom- bes 98 pt. 3e H. Levering 97 pt. A- klasse le S. Beentjes 97 pt. 2e F. Ruige- waard 96 pt. 3e H. Jak 96 pt. B-klasse le P. Verduin 95 pt. 2e M. Zijp 94 pt. 3e J. Palma 93 pt. C-klasse le H. Putter 98 pt. 2e L. Soeterbroek 90 pt. 3e P. Appelman 88 pt. Een dikke nederlaag was ons deel in Eg mond aan Zee tegen SV Prins Hendrik, 985 punten tegen 965 punten. Een grote nederlaag die van te voren voorspelbaar was, immers onze tegenstanders staan fier aan kop in de driekamp en een on mogelijke opgave stond ons te wachten. Alhoewel de 96.5 een forse verbetering van ons clubgemiddelde betekende was de bewondering voor de Egmondse ver eniging die nimmer in haar bestaan tot zo'n hoge score was gekomen. Rest nog te vermelden dat van onze zijde een fan tastische opkomst te noteren viel, maar liefst 35 schutters van onze vereniging waren naar Egmond getogen. WAAROM IN KASSEN DE LAMPEN BRANDEN In de wintermaanden branden in veel kassen de lampen, vooral op tuinders- bedrijven waar snijbloemen als rozen en chrysanten worden geteeld. De telers maken gebruik van speciaal geel-oranje licht. Het gaat hier om natrium- of groeilampen, die op straat verlichting lijken. De groeilampen ge ven veel licht en zorgen voor meer groei en een betere kwaliteit van de rozen- planten: zwaardere takken, groenere bladeren en meer knoppen. De rozen teelt vindt her en der in Nederland plaats, maar vooral in de omgeving van Aalsmeer en in het Westland. Steeds meer van de ongeveer duizend Neder landse rozentelers maken gebruik van de groeilampen. Bij de chrysantenteelt in kassen wordt gebruik gemaakt van twee soorten lam pen: gewone gloeilampen en groeilam pen. De gloeilampen zorgen in de don kere dagen voor een verlenging van de dagperiode. De chrysant is een her- fstplant en gaat, als de dagen korter worden, bloemen vormen. Dit gebeurt ook 's winters, als de planten nog te klein zijn. Het kunstlicht voorkomt het ontstaan van bloemknoppen en stimu leert de groei van stengels en bladeren, het tweede gedeelte van de groei wordt gestopt met bijbelichting. De uitge groeide chrysantenplanten gaan dan di- rekt bloemknoppen vormen. Steeds meer chrysantentelers gaan bo vendien met groeilampen werken. De planten krijgen door dit speciale licht groenere bladeren, sterkere stengels, mooiere bloemen en staan bij de consu ment langer in de vaas. Assimilatiebe lichting heet dat in vaktaal. Een chry- santenbedrijf van anderhalve hectare aan kassen levert zo'n 450.00 bossen per jaar aan de veiling. In 1987 exporteerde Nederland voor ruim vier miljard gulden aan snijbloe men, potplanten en jonge planten. Tachtig procent van de aanvoer ging de grens over, voornamelijk naar West- Duitsland. De Nederlandse bloemen worden geteeld op een oppervlakte on der glas van ruim drieduizend hectare. MANEGE GROOT R.G.E. Afgelopen zaterdagavond is er weer een gezellige onderlinge dressuur-wedstrijd gereden. De uitslag is als volgt: BI le: Anneke Gallacher - JLWA, 2e: Ben Henningheim - Doeska 3e: Henk van Essel - Komeet. B II le: Tamara Kager op Windsor 2e Sonja Zonderhuis op Amigo 3e Anneke Lenterman op Jerom. L I le: Nancy Kager op Windsor 2e: Annet Groot op Ielora 3e: Sjors Wig man op Pandora. L II le: Lizet Wijker op Verona. 2e: Henny Groot op Jerom. Alle prijzen waren gesponserd door Swaag Sport. Voor elke deelnemer was er een verrassing. Zondag aanstaande is de jeugd weer aan de beurt, wat natuur lijk in carnavalstijl zal gebeuren. Aan vang 13.00 uur. De laatste tijd zijn er gelukkig een aan tal donateurs voor de zeehondencrèche van Lenie 't Hart in Pieterburen bijge komen. Dat was ook hard nodig, want in 1987 werd er met zo'n kleine 100 zie ke zeehonden een triest nieuw record ge vestigd. En de conditie waarin de zee honden binnenkomen wordt steeds slechter. Door gebruik van dure medicijnen en door 7 dagen per week zo'n 16 uur per dag bezig te zijn is het sterftecijfer van de binnengekomen zeehonden laag. De 500e is vorig jaar gezond en wel terugge zet. Maar behalve inzet kost zo'n ver zorging ook geld. Veel geld zelfs. Van daar dat er nog donateurs nodig zijn. Via een bon in de advertentie kan men zich als donateur aanmelden. Maar rechtstreeks storten op giro 36.73.095 kan natuurlijk ook. De crèche in Pieter buren is geheel afhankelijk van giften en donaties, welke uitsluitend voor de verzorging van zieke en verzwakte zee honden worden gebruikt. Waddenzee In 1976 waren er nog maar ruwweg zo'n 350 zeehonden in de Waddenzee. Mo menteel zijn het weer ongeveer 800. Me de door de goede zorgen van de Stich ting iZeehondencrêche in Pieterburen. Maar om dit aantal in stand te houden zouder er jaarlijks zo'n 200 geboren moeten worden. Het zijn er echter am per 150. Die vermindering van het aan tal geboorten komt vooral door de ver ontreiniging van de Waddenzee en de verstoring van de rust in dit gebied. Ongeveer de helft van het vervuilde slib van de Rijn komt met de vloed via de zeegaten in de Waddenzee. En met dat slib komen ook giftige stoffen als zware metalen zoals kwik en chemicaliën (on der andere DDT) de Waddenzee in. In lage concentraties zijn deze stoffen niet dodelijk. Maar via de voedselketen ho pen de vergiften zich op in spek, herse nen en lever. Zij verminderen de condi tie van een zeehond en ondermijnen zijn weerstand tegen parasieten zoals long wormen en andere infecties. Ook de verstoring van de rust is een be dreiging voor de zeehond. Met zijn moeder vlucht het jong dan in het water en pas bij de volgende laagwater- periode is er een nieuwe kans op zogen van de onontbeerlijke vette moeder melk. Het zogen kan alleen maar op een zandbank. Binnen enkele weken moet het jong zijn geboortegewicht verdrie voudigd hebben. Als dat niet lukt heb ben ze te weinig conditie om zelf vis te vangen en kunnen ze aan ondervoeding sterven of zo verzwakt raken dat ze heel vatbaar worden voor infectie. Sinds 1970 al probeert de crèche van Le nie 't Hart de zeehonden in leven te houden en terug te zetten in de Wadden zee. Lenie: 'In het begin waren het al leen maar huilers, maar sinds enige ja ren zijn er het hele jaar door zeehonden in de crèche. Van elke twee die er gebo ren worden op het wad blijft er één in leven dankzij het werk van de crèche'. 'De crèche is dan ook meer een zieken huis geworden', volgens Ad van Rooy, directeur van reklamebureau Ogilvy Mather in Drachten. 'En ziekenhuizen kosten een hoop geld, dat weet iedereen. Vandaar dat we weer opnieuw proberen het aantal donateurs te vergroten. Het is heel leuk werk, zeker als je ziet dat het resultaat heeft. Als grootste reclamebu reau van het Noorden voel je je toch verplicht om ook iets voor je omgeving te doen. En sinds een paar jaar werken we gratis voor Lenie 't Hart. Eigenlijk werk dat nooit af zal komen, want er zal altijd geld nodig zijn. De mensen weten niet half wat er daar allemaal in Pieter buren gebeurt. Een compleet ziekenhuis voor zeehonden is het. Zodat ze ook kunnen nagaan wat voor medicijnen een zeehond nodig heeft. Want praten doen die beestjes niet veel!' Wetenschappelijk Er is een complete medische adviescom missie die het ziekenhuis ook weten schappelijk begeleidt. Er komt nogal wat voor kijken. Ook letterlijk, want de zeehondencrèche is een van de belang rijkste toeristische attracties geworden van Groningen. Maar het zijn dan ook prachtige beesten. In het water kunnen ze een snelheid halen van 5 a 6 km/uur, op de langere afstand tot wel 35 km als ze op jacht zijn. De speklaag is ongeveer 4 cm dik en daardoor kan de temperatuur op zo'n 36,7 graden Celsius blijven. Zelfs in de winter. Een volwassen mannetje weegt zo'n 80 tot 100 kilo en een vrouwtje blijft daar ongeveer 10 kilo onder. Een zeehond is een dier, dat adem moet halen boven water. Meestal duurt het 5 a 6 minuten voor hij weer boven komt. Maar het kan ook veel langer duren. Het record staat op 40 minuten onder water. Prachtige beesten 'Prachtige beesten die alle zorg verdie nen die ze kunnen krijgen', aldus Ad van Rooy. 'Zeker als ze door de mens z'n schuld zichzelf niet goed kunnen verzorgen. Door donateur te worden helpt u ook mee de exploitatie van de zeehondencrèche veilig te stellen. Lenie .'t Hart en haar staf doen nu een beroep op u om ze te helpen in hun goede werk. Denk er eens aan'. (Postzegel niet nodig)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1988 | | pagina 4