Flevoland ontvangt Nederland Vondsten uit ijs en poldergrond Prins eregast op vierde luchtshow I m- Flevoland kijker in Rotterdam 'C IN FLEVOLAND IS NOG ALLES MOGELIJK ^ntvan8tNeae™d Nieuwe start informatiecentrum Nieuw Land De Nederlandse Spoorwegen presenteert zich bij afronding Flevolijn Spoorwegen en organisatie rekenen op tienduizenden bezoekers in Flevoland Nu al meer dan 2 miljoen overnach tingen Materieelshow, speciale treinen en tentoonstelling Muziek centraal bij Veluwemeer Gratis: Veerdienst over het Gooimeer AGENDA - Zaterdag 28 mei Gastvrij onthaal in de Gemeenten Noordoostpolder en Urk UITKIJKPOST 25 MEI 1988 FLEVOLAND - De VW Flevoland gaat ook dit jaar door met de traditie om ieder voorjaar heel Nederland uit te nodigen op bezoek te komen bij bedrijven, kunstwerken (zowel in de betekenis van beeldende kunst als van waterstaatbouw), woningen, re creatiemogelijkheden, feesten, mu sea, openbare instellingen en nog veel meer. De dag onder het motto Flevoland ontvangt Nederland' wordt dit jaar gehouden op zaterdag 28 mei. Instellingen en bedrijven van de meest uiteenlopende pluimage hou den dan open huis, veel horeca- en andere recreatiebedrijven bieden be zoekers uitgebreide menu's aan te gen sterk gereduceerde prijzen, door de hele twaalfde provincie zijn fees ten als kermissen, braderieën, mu- ziekvoorstellingen en dergelijke. Een belangrijke plaats wordt ingenomen door de trein. De NS houdt in Lelystad een open dag, naar aanlei ding van de ingebruikname van het laatste stuk van de Flevospoorlijn, het traject Almere-Lelystad. Het zwaartepunt van alle festivitei ten en attracties ligt dit jaar dan ook in de provinciehoofdstad Lelystad. Niet alleen heeft die plaats nu als laatste van de twee grotere steden ook een treinverbinding en een groot station in het centrum, maar de stad wordt dit jaar ook 21. Lelystad is dus volwassen geworden, en on danks alle problemen die het op groeien nu eenmaal met zich mee brengt vinden ze dat in Lelystad tijd voor een feest. Dat feest wordt naar Nederlandse begrippen groots aangepakt. De Lelystedelingen hebben een behoor lijke ervaring in het op plezierige wijze op stelten zetten van hun stad. Burgers, verenigingen, bedrijven, VW en overheidsinstellingen slagen er al jarenlang in om iedere zomer wekenlang, zij het telkens met enke le dagen rust, een reeks van evene menten op touw te zetten. Daarbij gaat het niet alleen om een voudige programmapunten als buurtvoetbal en braderieën, maar daarnaast om vaak spectaculaire tot soms zeer spectaculaire zaken als een culturele manifestatie in de open lucht rond zonsopgang op de eerste zomerdag, een internationale luchtshow en oldtimershows. Dat ge beurt dan ook nog op zo n manier dat de bevolking en de andere gas ten zich vrijwel met gesloten beurs kunnen vermaken. Voor de 28e mei is een aantal punten van dit jaarlijkse Lelystadse zomer festival (dat zijn eerste lustrum be leeft) in één dag geconcentreerd. De naar schatting tienduizenden bezoe kers die voor een groot deel door de NS met speciale treinen worden aan gevoerd (het is niet ondenkbaar dat de Lelystadse bevolking van zestig duizend mensen gedurende een dag wordt verdubbeld) krijgen dan onder meer de befaamde Lelystad Airshow te zien. Verder kunnen belangstel- SCHOKLAND - Wie denkt dat de grond van Flevoland pas sinds enke le tientallen jaren door voeten en po ten wordt betreden, vergist zich be hoorlijk. Weliswaar is het gebied de laatste eeuwen zee geweest, maar dat was slechts een korte periode in de geschiedenis. Tot in de middel eeuwen waren de huidige polders een moerassige delta waar mensen woonden, en die aanwezigheid van mensen (en zoogdieren) was al zeer oud. Zo oud zelfs dat na de drooglegging de verse poldergrond een dorado bleek voor archeologen. Geologische trefwoorden als 'Swifterbantcultuur' verwijzen naar vondsten van be schavingen die zeer, zeer oud zijn. Flevoland heeft dan ook een eigen archeologisch museum. Het is on derdeel van het museum Schokland, waar de geschiedenis van het gebied tot aan het dramatische einde van het visserseiland Schokland ligt uit gestald (in de loop van de vorige eeuw was het door de golven zover weggevreten dat verdere bewoning onverantwoord bleek en koning Willem het hele eiland definitief liet ontruimen). In Museum Schokland is van eind mei tot begin oktober een tentoonstelling te zien, gewijd aan de wolharige mammoet. Dat was in zijn tijd het grootste zoogdier, met een gewicht tot zes ton en een schouderhoogte van drie en een hal ve meter. Beendervondsten hebben aangetoond dat dit kolossale dier in een van de ijstijden (toen Nederland een grote toendra was en de noorde lijk helft schuil ging onder een dikke laag landijs) heeft geleefd op de plek waar nu Flevoland ligt. De mam moet werd door een dikke roestbrui ne vacht, waarvan de haren ruim een halve meter lang waren, be schermd tegen de kou, maar uitein delijk is uitgestorven doordat de mens steeds betere jachttechnieken ontwikkelde. Tot de onderdelen van de expositie behoort een kopie van een mam moetbaby. Het is gemaakt naar het gaaf be waard gebleven kadaver van een jong dat destijds vermoedelijk in een bodemspleet in Siberië is gevallen, van uitputting stierf en ingevroren raakte. De mammoetbaby werd in 1977 door goudzoekers ontdekt, en na de ber ging snel weer ingevroren. Verder is op de tentoonstelling een mammoetjagerskamp ingericht. Overigens komen ook andere dieren uit die periode aan bod, zoals wolha rige neushoorns. Lelystad - Op het vliegveld Lelystad wordt tijdends Flevoland ontvangt Nederland de vierde internationale Lelystad Airshow gehouden, waar Prins Bernhard het boek "Demoteams van de Koninklijke Luchtmacht" aanbiedt aan de bevel hebber van dat legeronderdeel, Ltn. Gen. F.J. de Jong, en de hem zeer welbekende Beech 18 S van de Dutch Dakota Association (de club die in Nederland oude Dakota's in de lucht houdt) zal dopen. De toegang tot dit festijn is, net als vorige jaren, gratis. Dat is ook een voorwaarde om het spektakel zijn zeer bijzondere karakter te laten be houden. De Lelystad Airshow is een van de weinige luchtshows waar zo wel burger - als luchtmachttoestel len aan deelnemen. Het Lelystadse luchtfeest is inmid dels ook internationaal in die zin dat de bezoekers niet alleen uit heel Nederland, maar ook uit het buiten land komen. De ervaringen in voor gaande jaren hebben geleerd dat het programma steeds beter wordt, er steeds meer publiek komt en be kendheid ontstaat en de animo bij vliegers om mee te doen daardoor groter wordt, waarmee de cirkel rond is. Vorig jaar kon de eenvoudi ge eenbaans tweestrooks weg Lelystad-Harderwijk de drukte (een slordige zestigduizend bezoekers) al haast niet meer aan, en de organisa toren raden de bezoekers dan ook aan gebruik te maken van de bussen die de hele dag voor een rijksdaalder per retour heen en weer rijden van uit het centrum van Lelystad. Wel heeft een boer uit de omgeving toe gezegd dit jaar zijn weiland open te stellen voor betaald parkeren. De opbrengst gaat naar een goed doel. Een reeks trefwoorden uit het pro gramma: F27, F16, Grashoppers (kunstvliegen met militaire helicop ters) RAF, USAF, Awacs, Lockheed Orion (Marine), SAR-heli (idem), Dakota (DC3 en Beech 18S), F50, FlOO, Luftwaffe, Concorde. Junker 52, lenden gaan kijken naar de vorde ringen van de bouw van de Batavia, is er kermis, rijden er oude legerwa gens door de stad, en nog veel meer. Dat accent op Lelystad betekent niet dat de andere plaatsen er dit jaar zo hard aan trekken. Ook in de andere gemeenten is een programma in el kaar gezet om de gasten te verma ken. En ook hier geldt dat de organi satoren er alles aan doen om de gast deze ene dag zo min mogelijk in de buidel te laten tasten. De toegang sprijzen zijn maximaal enkele gul dens, en veel evenementen als mede een deel van het openbaar vervoer zijn gratis. Het is de derde keer dat in de drie jaar oude provincie deze dag wordt gehouden. Flevoland is de enige pro vincie die een dergelijke open dag heeft. LELYSTAD - Een enorm toeristen spektakel als "Flevoland ontvangt Nederland" is altijd goed voor een flinke dosis publiciteit, niet alleen in kranten, ook op radio en televisie. Directeur Adriaan Buesink van de provinciale VW weet dat Flevoland die tamtam kan waarmaken. Een ge bied dat minder bekendheid geniet dan het op grond van zijn toeristi sche mogelijkheden verdient, is zijn oordeel. "Om te beginnen is het nu eenmaal zo dat zo n dag organiseren nergens anders kan. Dus als je dat wel kunt moet je het ook doen. Daarnaast weet de Nederlander weinig van het gebied. Het imago, het beeld dat mensen ervan hebben, is vaak verou derd. Dat stamt niet zelden uit de tijd van net drooggevallen grond, net omgeploegd", zegt Buesink. Volgens hem is de twaalfde provincie tegen woordig juist bij uitstek een toeris- LELYSTAD - Informatiecentrum Nieuw Land is weer open, zij het nog op bescheiden schaal. Nadat vorig najaar een felle brand het gebouw en de collectie over aanleg en inrichting van polders in tien minuten tijd verwoestte, is in afwachting van definitieve herbouw, een loods neergezet waarin en een tijdelijke collectie samengesteld. Even verderop ligt de Oostindiëvaarder De BataviaDit prachtige schip van de Verenigde Oostindische Compagnie uit 1628 wordt identiek nagebouwd. Geïnteresseerden zijn 7 dagen per week welkom op de bouwplaats, waar leden van het promotieteam alle informatie geven. LELSYTAD - Door de komst van de trein naar Lelystad, staat de provin ciehoofdstad centraal op 28 mei. De NS richt daarom ook een groot deel van haar aandacht op Lelystad. Dat gebeurt met het inzetten van specia le treinen (dubbeldekkers) tegen een sterk gereduceerd tarief, een mate rieelshow, speciale postzegels, expo sities, films, de Harmonie der Nederlandse Spoorwegen en nog een aantal zaken die met railverkeer te maken hebben. De materieelshow vindt plaats aan het uiterste einde van de spoorlijn. Dat is de opstel plaats aan de Houtribweg. Belangstellenden worden er gewoon per trein heen gebracht. Een greep uit de onderdelen van de show: loco motieven uit de 1600-serie en de 6400-serie, dubbeldekkers, nieuwe dieseltreinstellen, een railshunter, de ongevallenkraan, materieel dat is in gezet bij de aanleg van de Flevolijn, rangeerlocomotieven, goederenwa gons, de nieuwe rode Benelux trek- duwtrein, en (van speelgoed-gigant Bart Smit) een grote modelspoor baan. De aanleiding tot dit alles is het in gebruik nemen van de laatste fase van de Flevospoorlijn, het tra ject Almere-Lelystad. Officieel ge beurt dat de volgende dag, maar de lijn krijgt zaterdag al een vuurdoop: tussen Amsterdam en Lelystad rij den van een uur of acht 's ochtends tot half twaalf 's avonds de speciale dubbeldekkers en de sprinters af en aan. Overdag wordt ieder kwartier gere den, en in de avonduren ieder half uur .Op het vertrekpunt, Amsterdam CS, op alle tussenliggende stations buiten Amsterdam en op het ver kooppunt van de NS bij het bussta tion in de Gordiaan in Lelystad zijn vanaf 21 mei speciale kaarten ver krijgbaar. Een retour kost voor volwassenen een rijksdaalder, en voor kinderen tot en met elf jaar een gulden. Aan een voorspelling durven de orga nisatoren in Lelystad zich net zo min te wagen als een woordvoerdster van de Spoorwegen, maar de NS houdt in ieder geval rekening met de moge lijkheid dat vele tienduizenden men sen van de aanbieding gebruik zullen maken. Op het station Lelystad CS staan NS-informatiestands en de bezoeker kan er terecht voor de aanschaf van een eerste-dag-enveloppe (uitgave NS) voorzien van een speciale PTT- afstempeling. In het stadhuis zijn twee exposities. Een over de aanleg van de Flevospoorlijn en een onder de titel 'Van arend tot sprinter'. het Flevoland in de kijker op Zuidplein in de maasstad De inwoners van Rotterdam en om geving kunnen in de maanden mei en juni door een immense kijker een "kijkje" nemen in de provincie Flevoland. Door de objectieven, die elk een door snede hebben van maar liefst 2.40 meter, ziet de toeschouwer de vele toeristische mogelijkheden van dit gebied. Deze 's werelds grootste op schaal gebouwde kijker (7.50 meter lang, 5.50 meter breed), een kopie van de Zeiss kijker, heeft voor het eerst gestaan op de Hiswa- Watersporttentoonstelling 1988. Flevoland was daar gastprovincie onder het motto "Flevoland in de kij ker". De kijker (eigendom van de provincie) staat nu bij Rinck optiek- land. Dit bedrijf gebruikt het voor promotionele acties. De Ray Ban bril heeft het snelle en kwalitatieve beeld van de luchtvaart. Daarom wordt ge durende mei en juni kopers van zo n bril de mogelijkheid geboden gratis vanaf vliegveld Lelystad een rond vlucht boven Flevoland te maken. Hieraan is een fotowedstrijd gekop peld. Klanten van de Rinck vestigin gen ontvangen een brochure over Flevoland en een prijsvraagformu lier, die zij na het maken van een foto in Flevoland, terug kunnen sturen. De prijzen variëren van rondvluch ten tot zeil- of culinaire weekends. Om nu al een idee te krijgen van de enige provincie die ieder jaar mooier wordt, draait er op de kijkerscher- men de videofilm van Henry Remmers "Flevoland in de kijker". Adriaan Buesink directeur VW Flevoland tisch gebied, dat overigens ook al meer dan twee miljoen toeristische overnachtingen per jaar telt. Uit deze cijfers blijkt dat het aantal toeristen steeds groeiende is. Flevoland geniet vooral bij de Westduitsers een grote populariteit als weekend- of vakantiebestem ming. Maar Flevoland is in staat méér mensen van ruimte en voorzieningen voor vrije tijd te voorzien, er zijn in vesteerders die voor het ontwikkelen van voorzieningen belangstelling hebben, en aan Buesink en zijn me dewerkers de taak de toerist op de mogelijkheden van het gebied te wij zen. Dat doet de directeur in elk ge val met geestdrift: "Er is destijds in de planning van Flevoland ruimte gelaten voor recreatieve mogelijkhe den. Die zijn er nu ook volop. De be staande voorzieningen zijn goed be zet. Maar er zijn voldoende mogelijkheden voor nieuwe. Er is hier nog altijd groei mogelijk". Het enthousiasme waarmee de pro vincie, de ondernemers en talrijke in stellingen met de VW Flevoland sa menwerken om de Open Dag "Flevoland ontvangt Nederland" tot een succes te maken is uniek. Het groot aantal evenementen is impone rend. Zo mag Nederland Flevoland leren kennen. De enige provincie die elk jaar mooier wordt. Ook in 1988. hof over. Overbuurman Rivièra Park BIDDINGHUIZEN- De grote recrea tie-ondernemers langs het Veluwemeer in Biddinghuizen (Dronten) staan de 28e mei in het te ken van de muziek. De Flevohof houdt een 'Flevohof- Muziekdag'. Dat houdt in dat zo n tweeduizend muzikanten van vijftig muziekverenigingen voor het publiek gaan spelen. Het 'Kijk- Speel- en Doepark' verwacht 'een spectaculair muziekfestijn', omdat op negen ver schillende plekken op het terrein niet minder dan vijfenzestig optre dens worden gehouden. Op het pro gramma staan show- en drumbands, fanfares, harmonie-orkesten brass bands, kapellen, tamboers en majo- rettenkorpsen. Twintig korpsen be ginnen direct bij aankomst op het parkeerterrein aan een marsroute van een kilometer door het park. Twee andere bijzonderheden: in de Zwitserse Alpentuin die deel uit maakt van het complex is een optre den van de Egerlander Kapellen, en vanuit de Gieterse punters die voor kleine rondvaarten worden gebruikt blazen boerenkapellen hun tonen de houdt vanaf het middaguur een ta lentenjacht. Overigens is ook in het naburige Swifterbant (eveneens Dronten) het een en ander op touw gezet op muziekgebied. Daar ligt het accent op Schotland. Op 28 mei wordt in Swifterbant een internatio naal dansconcours gehouden onder de titel 'First Continental Highland Dancing Competition' (eerste hoog land dansconcours op het vasteland van Europa). Evenement nummer twee is het 'Open Continental Championship for Pipebands' (open kampioenschap voor doedelzakgroe- pen). Zowel de dans als het muziek zijn dus Schots - evenals trouwens een flink deel van de jury - en de deelne mers gaan gekleed in Schotse kleder dracht. Dronten heeft een eigen pipeband - die volgens insiders op een redelijk internationaal niveau meedraait - en organiseert op gezette tijden de Lowland games, een variant op het Schotse krachtsport-evenement Highland games. EMMELOORD - De Juniorkamer Noordoostpolder en Urk houdt 's middags in samenwerking met het bekende veilinghuis Sotheby's een kunstveiling in het gemeentehuis. Geveild worden hedendaagse Nederlandse kunstwerken, waaron der schilderijen, tekeningen, plastie ken, keramiek en sieraden. De verkoping begint om half drie. Van 17 tot en met 20 mei en van 24 tot en met 27 mei worden de werken tussen 8.30 uur en 12.15 uur alsme de tussen 13.15 uur en 17.00 uur tentoongesteld. De opbrengst komt ten goede aan twee doelen. Het eer ste is AIDA, een internationale orga nisatie voor kunstenaars die vanwe ge hun werk worden onderdrukt. Het tweede is een project van land schapskunst in de Noordoostpolder. Verder ontvangt de gemeente Noord oostpolder - waarvan Emmeloord de hoofdplaats is - de bezoekers (tegen betaling van een gulden, kinderen tot zestien jaar mogen onder begelei ding van een volwassene mee voor drie kwartjes) in de poldertoren. Die is 65 meter hoog, maar biedt volgens Emmeloord aan hen die de moeite willen nemen naar boven te klimmen een adembenemend uitzicht. Een zestiental restaurateurs uit de Noordoostpolder en Urk serveert voor twintig gulden per persoon een heerlijk menu. De gerechten in dit "Flevolandmenu" zijn grotendeels sa mengesteld uit landbouwprodukten die de Noordoostpolder zelf voort brengt. En de vis is natuurlijk af komstig uit Urk. Het winkelcentrum De Lange Nering is deze dag het toneel voor een swin gend Zuidamerikaans showorkest. ALMERE - Een veerdienst tussen Huizen en Almere-Haven: varen met uitzicht op de bossen. Dat is een van de gratis attracties die deze dag de binding van Flevoland met de water recreatie aantoont. De passagier schepen Mobidik 2 en 3, die normaal gesproken worden ingezet voor rond vaarten en varende feesten, onder houden de hele dag lijndiensten tus sen beide plaatsen en zij kunnen maar liefst zeshonderd passagiers per oversteek aan land zetten. Maar dan wel luxe. Niet alleen zijn tijdens de overtocht een hapje en een drank je te krijgen, het geheel wordt ook nog opgeluisterd door een orkest. De boten vertrekken en komen terug in de binnenhaven van Almere-Haven, pal bij het gezellige centrum. Vanaf de Almeerse oever gaat het naar de vaargeul die vanaf het zuidelijke IJsselmeer via de randmeren naar het Ketelmeer en Overijssel voert: een drukke route voor de recreatie vaart, waar het op mooie dagen vaak krioelt van de pleziervaartuigen. Hieronder volgt een beknopt over zicht van de activiteiten die deze dag in Flevoland te zien of te doen zijn. Veel evenementen zijn gratis, voor een aantal moet één tot enkele guldens worden betaald. Nauwkeurige informatie over prij zen en tijden staat in de speciale 28 mei krant, die gratis verkrijgbaar is bij alle VW- I kantoren in het hele land. LELYSTAD: Gratis openbaar ver voer, open huis NS, rondrit treintje Bello, rondrit per historische bus, technische show autobussen (Stationsplein), lunapark (station), straat-muziekfestival, kinderboer derij (Muntstraat), zwemmen in één van de Lelystadse zwembaden, woon- en bedrijvenmanifestatie, 's ochtends parade historische leger voertuigen (van centrum naar vlieg veld), airshow (vliegveld), 's avonds reuzenballonnen (18 meter door snee) (Stadhuisplein) gevolgd door symfonisch vuurwerk, Amateur Ruimtevaart Museum (Schoener 16-79), open huis Flevocentrale, rondleidingen bouwplaats Batavia (Oostvaardersdijk), expositie over de aanleg en inrichting van polders in Informatiecentrum Nieuw Land (Oostvaardersdijk), informatie over de plannen voor de kleine Marker waard (Stadhuisplein, Provincie huis), bezichtiging Houtribsluizen (Oostvaardersdijk) en excursies Oostvaardersplassen (telefonisch aanmelden via 03240 - 22449). ALMERE: Muziek, circus en kermis (Marehof), helicopterrond vluchten (Stadhuisplein), stadsrohdritten per bus, veerdienst over het Gooimeer (met restauratie en levende mu ziek), open dag modeltuinen. De Kemphaan (Kemphaanweg), brand weerdemonstraties (Stadhuis) foto expositie (stadhuis), woonmarkt (Stadhuis), bezichtiging gemaal De Blocq van Kuffeler (Oostvaarders dijk), natuurexpositie De Trekvogel (bij gemaal De Blocq van Kuffeler). EMMELOORD: Straatmuziek (De Lange Nering), nationale kunstvei ling (Gemeentehuis) en beklimming Poldertoren. DRONTEN: Midgetgolf (Recreatie centrum Wisentbos), 's middags ar tiesten (winkelcentrum De Meer paal) en speciale rondleidingen Mu seum voor Scheepsarcheologie (Ketelhaven). BIDDINGHUIZEN: Talentenjacht (Rivièra Park) en manifestatie met 2000 muzikanten (Flevohof). SWIFTERBANT: Schots dansfestijn met doedelzakmuziek, en voetbal toernooi Twaalf Provinciën. ZEEWOLDE: Feestprogramma met wereldrecordpoging bakken van de langste tompoes (300 meter) in Recreatiecentrum Zeewolde (Dasse- laarweg), koolzaadtentoonstelling (Rijp-gebouw, Gruttoweg), rondlei dingen bos Horsterwold (Dasselaar- weg), bezichtiging kerkelijk cen trum Open Haven (Kerkplein) en wooninformatiecentrum (Stevin- weg) URK: Bezichtiging dieselgemaal Vissering (Sluisweg), bezichtiging en orgelconcerten Bethelkerk (Wil- helminaplein), beklimmen vuur toren, klederdrachttentoonstelling (De Boet, Wijk 1-61), Visserijmu seum (Westhavenkade) en open huis Stichting Ethiopië (projecten ontwikkelingssamenwerking) in het oudste gebouw van Urk (Het Wakend Oog, Wijk 4-77). LUTTELGEEST: Orchideeënhoeve (600 soorten, Oosterringweg 34). SCHOKLAND: Expositie de Wol- harige Mammoet (Museum Schok land, Middelbuurt). Verder her en der in de provincie braderieën, oude ambacht-markten en dergelijke.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1988 | | pagina 8