Bloemenweide in de tuin Hondebeten altijd direct laten behandelen door arts Diabetis Mellitus: niet te genezen, wel goed te behandelen. 033 630566 DIRBETES VERENIGING NEDERLRND Dekkend zijdeglans systeem Rubbol EPS Openingstijden en telefoon nummers Gemeentesecretarie 50.000-ste bezoeker zwembad Het Baafje M Nieuwe geluiden uit het dierenparkje in 't gemeentebos Het gemeentelijke Sociaal Fonds Hoogste punt nieuwbouw Gemeentehuis bereikt UITKIJKPOST 19 JULI 1989 Gemeentehuis, Raadhuisweg 4 Afdeling algemene zaken. Afdeling bevolking en burgerlijke stand, (o.a. voor paspoorten, rijbewijzen en buro Huisvesting). Afdeling financiën, (o.a. voor belastingen, huursub sidie, onderwijs en welzijn). Geopend voor publiek maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 uur. Sociale zaken en maatschappelijk werker, Kennemerstraatweg 382 Voor uitvoering Algemene Bijstandswet en Wet Werk loosheidsvoorziening geopend maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur. Spreekuren maatschappelijk werker: maandag t/m vrijdag van 9.00-10.30 uur, dinsdag ook van 19.00-20.00 uur. Tel. maatschappelijk werker - 313184. Openbare werken, Slim pad 16 Geopend voor publiek maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 uur. Alleen na afspraak kan van de vorengemelde openingstijden worden afgeweken. Telefoonnummers: Alle afdelingen via centrale gemeentehuis- tel. 313131 Daarnaast tevens via een doorkiesnummer rechtstreeks bereikbaar: Afdeling bevolking, burgerlijke stand Buro Huisvesting Afdeling financiën, belastingen huursubsidie en gemeentegarantie Openbare werken, administratie - tel. 313100 - tel. 313101 - tel. 313122 - tel. 313124 - tel. 313152 Zoals u al eerder in deze krant heeft kunnen lezen, heeft het zwembad Het Baafje verleden week de 50.000-ste bezoeker mogen verwelkomen. Er zijn nu al meer bezoekers geweest dan vorig jaar in het hele seizoen. Dit is natuurlijk vooral te danken aan het mooie weer, maar het is na een aantal slechte zomers toch verheu gend dat het zwembadbezoek een stijgende lijn vertoont. Het gemeentebestuur hoopt van harte dat dit zo blijft. Informatieve rubriek van en over de Gemeente Heiloo De vaste bezoekers van het gemeentebos hebben het al gezien: het aantal bewoners van het dierenparkje is uitgebreid met 6 jonge dieren. De laatste weken zijn er drie geiten geboren en drie damherten. De eerste dagen lopen en klimmen jonge geiten al alsof ze nooit anders gedaan hebben. De herten houden zich wat rustiger. Ze liggen onopval lend op een beschut plekje. Het lijkt alsof de ouders zich nauwelijks met hen bemoeien, maar ze houden ze wel degelijk in de gaten. Dat blijkt zodra er een hond in de buurt komt. Ze ren nen pijlsnel naar het hek, soms zo heftig dat ze hun neus bezeren aan het gaas. Met dat gebaar proberen ze de hond af te schrikken en weg te jagen. De hond reageert daar meestal wel op door inderdaad weg te lopen. Z'n baas ziet het gedrag van de herten nog wel eens aan voor speelsheid en blijft met de hond bij het hek staan. In de periode dat de herten jongen hebben kan men met een hond maar beter een beetje uit de buurt blijven van het dierenparkje. 's Morgens om 7.00 uur worden de dieren door de ver zorger gevoerd. Ze krijgen dan voldoende te eten voor de hele dag. In de loop van de dag krijgen ze ook voedsel van be zoekers en dat is vaak net even teveel. Ook af komen de dieren 'hongerig' naar u toe; In het belang van de dieren: NIET VOEREN!! In de gemeente Heiloo bestaat sinds oktober 1988 een gemeentelijk Sociaal Fonds. In de vergadering van de gemeenteraad van mei 1989 is via een verordening ge regeld op welke wijze van het fonds gebruik kan wor den gemaakt. Zelfstandig wonende inwoners van Heiloo, die een in komen hebben beneden, gelijk aan of net iets onder het sociaal minimum, kunnen een beroep doen op het fonds. Een bijdrage kan bestaan uit een financiële tegemoet koming, maar het kan ook in de vorm van een pakket. Die keuze is aan betrokkenen zelf. Een bijdrage kan worden verstrekt in alle mogelijke kosten. Dat kan voor iedereen verschillend liggen. Kosten die voor iedereen gelijk zijn is'b.v. de aanslag van De Uitwaterende Sluizen. Een paar voorbeelden van andere kostensoorten zijn: de contributie voor het lidmaatschap van een vereni ging; de aanschaf van een zwemabonnement; het lid maatschap van de Bibliotheek; bepaalde studiekosten, maar misschien ook gewoon een bijdrage in te maken reiskosten. En zo zijn er nog wel andere voorbeelden. Belangrijk is, dat het gaat om kosten die moeten wor den gemaakt en waarvoor niet via.een andere weg een vergoeding kan worden gekregen. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk mensen met een inkomen op minimumniveau van het fonds gebruik gaan maken. Voor 1989 zijn de bijdragen voor een gezin bepaald op f 85,00 en voor alleenstaanden f 65,00. Na af loop van dit jaar zal er een evaluatie plaatsvinden en zal worden bezien of er een andere werkwijze moet worden toegepast. Het is namelijk mogelijk dat ieder jaar opnieuw een beroep op het fonds wordt gedaan. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen dient een schriftelijke aanvraag te worden ingediend. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de afdeling Sociale Zaken en bij De Openbare Bibliotheek. De formulieren moeten worden ingeleverd bij de afde ling sociale zaken. Voor een goede beoordeling is het wel noodzakelijk dat gegevens worden meegenomen over de financiële omstandigheden van aanvraagster/aanvrager.. Mocht het bovenstaande stukje voor u niet duidelijk zijn, aarzel dan niet om contact op te nemen met de af deling sociale zaken waar men u alle mogelijke inlich tingen kan verstrekken, (tel. 313181). Voor reacties: Raadhuisweg 4 Postbus 1 1850 AA Heiloo Telefoon 072-313131 Verleden week donderdag is het hoogste punt van de nieuwe kantoorvleugel van het gemeentehuis bereikt. Dank zijn de gunstige weersomstandigheden vordert de bouw goed en heeft het nieuwbouwgedeelte inmid dels ook duidelijk vorm gekregen. De werkzaamheden liggen nu in verband met de bouwvakvakantie tot de 2e helft van augustus stil. Na de bouwvakvakantie zal met de 'aankleding' van het gebouw met het buitenmetselwerk worden begon nen en met het aanbrengen van de aluminiumpuien en de kozijnen. Wanneer de bouw verder volgens het schema ver loopt, kan deze eind dit jaar voltooid zijn. Daarna moet de inrichting nog verzorgd worden zodat het nieuwbouwgedeelte niet eerder dan in het voorjaar van het volgend jaar echt in gebruik genomen kan worden. GEMEENTE HEILOO «Éi Op nieuw hout: 1. Voorbehandelen; reinigen en ontvet ten met thinner. 2. Gronden; grondlaag aanbrengen met Rubbol EPS, 10% verdund. Schuren; oneffenheden in de eerste grondlaag wegschuren. 3. Stoppen; volledig stoppen van gaten, warren, openstaande verstekken, na den, barsten en scheuren met Compo- nex MDL. Schuren, droogschuren van plamuur en andere ondergronden tot alle oneffen heden weggehaald zijn. 4. Voorlakken; gelijkmatig een laag 5% verdunde Rubbol EPS aanbrengen. 5. Afwerken; gelijkmatig een laag Rub bol EPS aanbrengen. Periodiek onderhoud van reeds behan deld hout 1. Voorbehandelen; nog gave lagen af nemen met een ammoniakoplossing en opschuren. Kleine gebreken bijwerken door schrappCTi en schuren. 2. Gronden; waar de grondverf is ver dwenen, plaatselijk gronden met 10% verdunde Rubbol EPS. Werkwijze ver der als bij nieuw hout. Mens Renovatie van reeds behandeld hout Voorbehandelen; alle oude lagen ver wijderen door afbijten met een afbijt- middel of door afbranden met de Sik- kens Afbrandföhn. Verweerd hout ver volgens schrappen en schuren tot op het blanke hout. Werkwijze verder als bij nieuw hout. Voor meer informatie: DECORETTE URSEM, Heerenweg, Heiloo (Stationscentrum). Naar hartelust bloemen plukken, dat spreekt iedereen aan. In de vrije natuur mag dat doorgaans niet. Daarom is een bloemenweitje in eigen tuin een goed al ternatief. Zo'n bloemenmengsel vraagt niet veel ruimte, een paar vierkante me ter is al voldoende. Park veldboeket is ideaal voor zo'n fleurig stukje tuin. Na tuurlijk ontbreken wilde bloemen zoals margrieten en korenbloemen niét in dit mengsel. Zelfs in een kleine tuin is wel eens stukje van 2 x 5 m te vinden om een bloemen mengsel in te zaaien. Park veldboeket bevat zaden van eenjarigen en van over blijvende -zogenoemde vaste- planten. Margrieten zijn bijvoorbeeld overblij vend, korenbloemen en klaprozen een jarig. In het mengsel zitten ook grassen, die prachtig bloeien. Door elkaar ge bruikt, houden ze de herinnering levend aan de rijk bloeiende bermen van vroeger. In een grote tuin kan Barenbrug veld boeket een verrassend effect geven door een flinke oppervlakte in te zaaien en er een pad doorheen te maaien. Zo'n bloemrijk grasland is verrassend in elk jaargetijde en zal zich in de loop van en kele jaren een grote verscheidenheid aan planten ontwikkelen. Inheemse planten hebben allemaal hun eigen specifieke wensen. Afhankelijk van de bodem gesteldheid (voedselrijke klei, voedse- larme zandgrond, een hoge dan wel late grondwaterstand, zure of kalkrijke grond e.d.) zal een bepaalde vegetatie ontstaan. Barenbrug veldboeket wordt niet voor één seizoen ingezaaid. Daarvoor zitten er te veel overblijvende planten in. Na dat de grond is gespit, kan het mengsel worden uitgezaaid. Dat is alles. Zitten er in de grond onkruiden met hardnek kige wortels zoals zuring, hoefblad, kweek, paardebloem of brandnetel, dan moeten die eerst zorgvuldig worden ver wijderd. Ze zullen zich anders opnieuw manifesteren, ten kosten van het zaaisel. Door de beschikbare ruimte van niveau verschillen te voorzien en plekgewijs zu re, kalkrijke, natte en droge gebiedjes te maken zal er een nog grotere verschei denheid aan planten komen. Het zaaisel zal er elk jaar anders uitzien, want bij voorbeeld de eenjarige klaproos groeit het liefst op pas gespitte grond. Een jaar later zullen er wel planten opkomen, maar minder. Margrieten houden juist weer van een plek, die met rust gelaten wordt. Dat zorgt voor afwisseling, elk jaar weer. Tips grond wordt zuurder gemaakt door tuinturf door de bovenlaag te mengen grond wordt kalkrijker gemaakt door kalk te strooien een natte plek kan met behulp van vij verfolie worden gemaakt een droge plek ontstaat bijvoorbeeld op een puinheuveltje 'Van hondebeten zien wij natuurlijk al leen de grote en gecompliceerde', zegt Dr. Haeseker, als plastisch chirurg ver bonden aan het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. 'Vooral bij beten in hoofd in hand. Een hondebeet ontsteekt on middellijk en de wond is vaak gecompli ceerd. Zeker als er een gewricht is geraakt'. 'Wij worden in die gevallen onmiddel lijk ingeschakeld. Dat zijn vaak inge wikkelde en microscopische operaties. Maar ze zijn nodig want een hondebeet kan blijvend letsel veroorzaken als hij niet direct behandeld wordt. Het grootste deel van slachtoffers van bijtgrage honden kan gelukkig meestal na behandeling door huisarts of polikli niek direct weer naar huis. Toch zijn er nog altijd zo'n 250 mensen die jaarlijks in een ziekenhuis moeten worden opge nomen ten gevolge van een hondebeet. Dat blijkt uit cijfers van een onderzoek naar hondebeten dat de Stichting Con sument en Veiligheid onlangs publiceer de. Het totaal aantal slachtoffers is ech ter niet te verwaarlozen: jaarlijks laten zich ongeveer 50.000 mensen medisch behandelen aan de gevolgen van een hondebeet. 33.000 daarvan laten zich alleen door een huisarts behandelen. De overigen worden poliklinisch behan deld. Met andere woorden: per dag gaan er gemiddeld 140 mensen naar een huisarts of polikliniek voor de behande ling van een hondebeet. Verminking Uitgebreide gelaatswonden hebben vaak een behoorlijke verminking tot ge volg. Het restaureren daarvan is het specialisme dat plastische en reconstruc tieve chirurgie heet. Werk dat een gewo ne chirurg niet doet. Soms is zelfs de hulp van een microscoop onontbeerlijk. 'Als een stuk helemaal uit de lip is gebe ten, dan moeten de bloedvaten in de lip opgezocht worden en onder de micro scoop weer vastgehecht worden', vertelt Haeseker. 'dan moet je alles uit de kast halen van je vak: de vaat-, zenuw- en peeschirurgie om te proberen het geheel weer goed aan elkaar te krijgen'. In niet alle gevallen is de wond geheel te her stellen. Bij beten in de hand waarbij het ge wricht gekraakt is en het kraakbeen flink is beschadigd, kan het voorkomen dat de vinger wel wordt gered, maar dat een of twee kootjes blijvend vast moe ten worden gezet. Smerig Hondebeten zijn smerige beten omdat er bacteriën worden overgedragen die wij als mens niet hebben. Die ontsteken de wond en (als het gewricht is geraakt ook het gewricht) vrijwel onmiddellijk. Dat speelt dan vooral bij beten in de hand. Meer nog dan bij een beet in het gezicht. 'Dat komt doordat de bloed vatvoorziening in het gezicht vele malen groter is dan in de hand', aldus Haese ker. 'Daarom geneest een gezichtswond ook veel sneller. Hondebeten in de hand worden daarom ook losjes gehecht zo dat eventueel aanwezig vuil er makkelij ker uit kan'. Kinderen. De ernstigste beten komen voor bij kin deren tot vijf jaar, zo blijkt uit cijfers van het onderzoek van Consument en Veiligheid. In bijna een kwart van alle opnamen na een hondebeet ging het ook om een kind tot vijf jaar. In het zieken huis Leyenburg worden kinderen met hondebeten aan het gezicht altijd opge nomen wanneer ze door de plastisch chirurg behandeld moeten worden. 'Dat is veel rustiger voor ze en voor ons ook', aldus Haeseker. 'We kunnen ze dan be ter helpen en beter in het oog houden tot er geen risico meer is'. Direct behandelen Elk slachtoffer van een hondebeet wordt in ziekenhuis Leyenburg direct geholpen. Niet alleen in verband met het gevaar op infectie, maar ook omdat gezichtswonden anders niet meer te her stellen zijn. Wacht je daarmee, dan wordt de kans op reparatie kleiner, en bovendien zijn verse wonden het mak kelijkst te herstellen. Dr. Haeseker ad viseert mensen een hondebeet, hoe klein de wond ook lijkt, altijd te laten desin fecteren door een arts of EHBO: 'Je kunt vaak niet direct zien of voelen of misschien het gewricht is aangetast. Maar de volgende dag kan je met een gi gantische infectie zitten. Met name dat desinfecteren van handen is heel belang rijk. Daarmee voorkom je het risico op blijvende schade of het niet meer functi oneren van vingers of hand'. Oorzkaen?, vraagt Haeseker. 'Zenu wachtige baasjes. Die maken hun hond zenuwachtig. Die gaat vervolgens bij ten. Ook in dronkenschap gebeurt het nogal eens. Er wordt dan te wild met de hond gestoeid. Het dier bijt dan in neus, lippen of oren van de baas'. Dr. Haese ker: 'Naar mijn weten staat bij ons de herdershond vrij hoog genoteerd. Ho ger dan beten van andere honden of bij voorbeeld mensen. Want die krijgen we ook, en die zijn ook gevaarlijk. We heb ben nog nooit een beet van een Pit Buil Terriër gehad'. Voordat u aan een hond begint... Het zijn niet altijd anderen dan de baas die door een hond worden gebeten. Maar bazen en gezinsleden van de baas maken wel een flink deel uit van de slachtoffers van hondebeten. Ook om andere rede nen is het verstandig eens goed na te denken voordat u een hond aanschaft. De Stichting Consument en Veiligheid heeft daarover een brochure geschreven die gratis te verkrijgen is. De titel luidt: 'Voordat u aan een hond begint...' U kunt de brochure bestellen door te bellen met het gratis nummer van de Stichting: 06-0220 220, of door een briefje te sturen naar de Stichting Con sument en Veiligheid, Antwoordnum mer 17035, 1000 SL Amsterdam. HEILOO - Diabetes Mellitus, suiker ziekte in de volksmond, is een aandoe ning waaraan meer dan 250.000 Neder landers lijden. Zo'n tachtigduizend van hen hebben insuline nodig, terwijl hon derdzeventigduizend kunnen volstaan met het houden van een dieet, al dan niet aangevuld met tabletten. Diabetes is (nog) ongeneeslijk en dat be tekent dat een jongen of een meisje waarbij de ziekte zich op jonge leeftijd openbaart, zijn of haar verdere leven in suline zal moeten spuiten. In vakkrin gen heet dit type I diabetes. Ingrijpend en lang niet altijd eenvoudig om mee te leven. Doch ook de oudere patiënt, die bijvoorbeeld op zijn zestigste hoort 'dat hij suiker heeft' (dat wordt dan type II diabetes genoemd), zal moeite hebben zich te schikken in zijn lot. Een dieet houden en ook verder een wat strakker geregeld leven leiden, is iets waaraan je moet wennen. Diabetes mellitus is een stofwisselings ziekte, waarbij het hormoon insuline niet of in onvoldoende mate wordt aan gemaakt door de alvleesklier (pan creas). Insuline is nodig om de glucose uit de voeding toegang te verlenen tot de cellen. De insuline is als het ware de sleutel die de celdeur opent. Vicieuze cirkel Bij jonge diabeten openbaart de ziekte zich meestal als een soort vicieuze cir kel: veel plassen, veel dorst. Omdat de glucose niet door de cellen wordt opge nomen, zal het lichaam dit op een ande re manief afvoeren. Via de nieren naar de blaas. Daar is veel vocht voor nodig. Dat wordt uit alle hoeken en gaten van het lichaam gehaald en het lichaam wil het noodzakelijke vocht aanvullen. Dorst is dan het gevolg. Als de patiënt om de dorst te lessen een (zoete) fris drank drinkt - hij weet immers niet dat hij diabetes heeft - dan is hij nog verder van huis. Want die suiker moet dan óók weer met behulp van vocht afgevoerd worden. Zoals gezegd, een vicieuze cirkel. Bo vendien zal de patiënt vaak sterk verma geren enerzijds door het vochtverlies, anderzijds omdat de cellen geen 'voe ding' (glucose) kunnen opnemen. Dat de aspirant-diabeet zich steeds ellendi ger gaat voelen, ligt voor de hand. Is de diagnose eenmaal gesteld -dat is tegen woordig met een bloedprikje eenvoudig te doen- dan volgt, meestal na een korte ziekenhuisopname, de behandelingswij ze. De patiënt knapt dan meestal zien derogen op. Vage klachten Bij type II -ofwel ouderdomsdiabetes- is het minder eenvoudig. De pancreas werkt wel, maar in onvoldoende mate, en daardoor zijn de symptonen minder spectaculair. En is de diagnose dus ook minder gemakkelijk te stellen. De syfnp- tonen beperken zich meestal tot ver moeidheidsverschijnselen en soms jeuk (vooral aan het onderlichaam). Ook klachten over wazig zien komen voor. Al met al zijn het verschijnselen die in het algemeen ook aan het ouder worden kunnen worden toegeschreven, behalve de jeuk dan. Maar voor jeuk ga je niet zo gauw naar de dokter. Probleem is vaak dat wel degelijk spra ke is van diabetes, maar dat het vaak niet wordt ontdekt of bij toeval, omdat de klachten nogal vaag zijn. Toch moet ook deze vorm van diabetes zorgvuldig worden behandeld om vervelende com plicaties te voorkomen. De behandeling is eenvoudiger dan die van type I diabe tes. In elk geval een dieet en wat leefre gels. Vaak is dat voldoende om de aan doening onder controle te krijgen. Als de patiënt te zwaar is en er in slaagt af te vallen, blijkt in sommige gevallen dat de diabetes verdwijnt. De restcapa- citeit van de pancreas is dan nog wel voldoende om het dunnere lichaam van voldoende insuline te voorzien. Het blijft dan natuurlijk wel oppassen ge blazen. Soms is alleen een dieet niet vol doende en heeft de pancreas een extra duwtje nodig. Hiervoor worden dan ta bletten voorgeschreven. Isolement Iemand die diabetes heeft, moet de kunst verstaan om met die diabetes te leren leven. Dat zal niet altijd even een voudig zijn. Want telkens wordt een di abeet eraan herinnerd dat hij iets man keert. Of hij nu insuline moet spuiten, tabletten moet slikken of een dieet moet houden. Misschien zijn er daarom mensen die zich liever voor hun diabetes afsluiten, dan te aanvaarden dat ze diabetes heb ben. Misschien zijn daarom veel mensen die diabetes hebben geneigd hun 'aan doening' te verstoppen en hun omge ving er onwetend over te laten.-Deze mensen kiezen -met andere woorden- dan voor een isolement. Om zichzelf en ook hun omgeving niet voortdurend met hun diabetes te confronteren. Je kunt je afvragen of dat een verstande ge houding is. Want het is nog steeds een gegeven, dat diabeten in de maat schappij achtergesteld worden. Bij het afsluiten van een verzekering, bij sollicitaties met vervelende complicaties op latere leeftijd. Een diabeet, of hij nu wel of geen insuline moet injecteren, moet in alle gevallen bewust met zijn lichaam omgaan. Diabetes is door de uitsteken de controlemiddelen van tegenwoordig, een aandoening waarbij de patiënt zijn welbevinden voor een deel in eigen han den heeft. De Diabetes Vereniging Nederland or ganiseert dan ook educatiecursussen om haar leden (en alle andere diabeten) wegwijs te maken in 'diabetenland'. Maar de DVN doet meer. De DVN is al bijna 45 jaar actief en telt inmiddels meer dan 38.000 leden. De DVN is ac tief in het geven van voorlichting en educatie, het bevorderen van onderling contact, de verkoop van diverse materi alen (van voorlichtingsbrochures tot injectie- en testmaterialen) en belangenbehartiging. Bij de DVN blijft het belangrijkste doel diabeten te helpen hun diabetes te aan vaarden. Zodat ze zich niet hoeven te verstoppen. Door ze te laten zien hoe veel mogelijkheden er zijn om meer van het leven te maken. Mét diabetes. Niet alleen, maar samen met andere diabe ten. Want door aansluiting bij de DVN is naast hulpverlening óók sprake van ervaringsoverdracht. En hoe belangrijk is het niet om met 'lotgenoten' ervarin gen uit te kunnen wisselen! Het is zo be langrijk niet in een isolement te raken! Diabetes Vereniging Nederland Postbus 933 3800 AX Amersfoort tel. 033-630566 Diabetes Vereniging Eén ding staat vast: goed geïnformeerde diabeten kunnen beter met hun diabetes -en hun omgeving- omgaan dan zij die van toeten noch blazen weten. Kennis over diabetes draagt bij tot een betere gezondheid. Zowel voor nu als voor la ter. En dat is heel belangrijk in verband Diabeten staan er niet alleen voor. De DVN is al 40.000 leden sterk. Meldt u aan. Wij helpen u meer van het leven te maken. Met voorlichting, cursussen, gespreksavonden met andere diabeten, enz. Ook met individuele hulp.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 4