ÏIPS Spelenderwijs dansen leren Op de fiets naar school Instituut Dompvloet meer dan 40 jaar 'onderwijs Muziek- en theateronderwijs gaat van start in Limmen Benoe: instituut voor kunstcultuur en reizen Yan harte proficiat met uw huwelijksplannen Deze middag zal hem nog lang heugen. w\ Ifc -theek Bibli- Ais de murmmmvam tm voor Huurcommissae gam. Met samenspel speelser leren leven Modevakschool Wilma Hoehe Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet is geplaatst. Indien de ruimte het toelaat, zullen wij de tekst zoveel mogelijk vol gende week opnemen. Openbare bibliotheek in Heiloo Engels voor 55-plussers Tekenen en schilderen drukkerij uitkijkpost b.v. (Hij heeft met iemand 'n kaartje gelegd). Vrijwilligerswerk. 't Zijn de kleine dingen die het 'm doen. UW Unie Van Vrijwilligers Telefoon 330956 of 333432 UITKIJKPOST 23 AUGUSTUS 1989 Cursussen Opleidingen Rechtswijzer: praktische informatie over personen- en familierecht, dit najaar op de televisie. Nederland is een land van fietsrecords. De grootste fietsdichtheid ter wereld, in verhouding tot de oppervlakte het grootste aantal kilometers fietspad, de meeste fietsclubs, het grootste aantal En vooral tegen de wintertijd natuurlijk de verlichting regelmatig controleren. Dat is van levensbelang. Bij het schoon maken ook aandacht geven aan de zijre flectie. Het reflecterende deel van de banden verliest door aangekoekt vuil Binnenkort start Stichting Krities Sa menspel weer een groep 'Met samenspel speelser leren leven'. Sleutelwoorden voor de groep zijn speels, creatief en communicatief. In de groep werken we op een gezellige en speelse manier aan het leren kennen van onze mogelijkhe den en remmingen. In gespreks- en discussiegroepen wor den thema's vaak op een intellectuele en afstandelijke manier besproken. Binnen deze groep wordt gezocht naar een crea tieve manier van met problemen om gaan Centraal staat niet kennis maar de mogelijkheden die je hebt om te kie zen en om probleemsituaties te veranderen. Thema's die aan de orde komen zijn: Het beeld dat je van jezelf hebt; taal, woorden en haar mogelijkheden; rela ties; vrijheid - onvrijheid; macht en on macht; over oordelen en vooroordelen; het beeld van de ideale maatschappij. In een aantal thema's zullen door Hans Erkende Modevakschool Wilma Hoebe start begin september weer, voor het dertiende jaar, een cursus patroon teke nen, knippen en naaien voor eigen ge bruik. De school geeft 's ochtends en 's avonds parttime onderricht in de techni sche kant van mode. Dit houdt in: - het maken van patronen op maat; - de verwerking van grondpatronen tot diverse modellen; ook kinderkleding, dit naar wens van de cursist; - het realiseren van eigen ontwerpen. Beginners zijn welkom. Zij kunnen be ginnen met het maken van eenvoudige kleding, eventueel met gebruik van ra derblad of kooppatroon. Modevak school Wilma Hoebe biedt ook gelegen heid om een patroon op maat te laten tekenen, wat natuurlijk voor iemand die 't echt alleen om het naaien en goed pas sende kleding een uitkomst is. Vooral als men een model wil wat niet in de bla den te vinden is: een op maat getekende pantalon of strakke rok zit toch altijd getailleerde Juist in deze tijd hoort een dansje erbij, omdat dansen weer een steeds belang rijker plaats inneemt in de moderne vrijetijdsbesteding. Personeels- en vere nigingsfeesten, congressen, een avondje schouwburg: ze gaan steeds vaker ver gezeld van een dansje. Want dansen is een gezellig, sociaal gebeuren, waar vrijwel iedereen warm voor loopt. Hotels en restaurants nemen meer en meer speciale diners dansant op in hun programma, vaak in combinatie met bijvoorbeeld een overnachting etc. Dan sen betekent gezelligheid en ontspan ning: met je partner dansend op het rit me van eigentijdse muziek. Omdat sfeer en romantiek nu eenmaal onverbreke lijk met dansen verbonden zijn, is de dansvloer de plaats bij uitstek om con tacten op te bouwen en te verdiepen. w w Lekker dansen en na afloop een gezellig ganiseerd WOrden. Want naast de weke- Dansleraren een speciaal seniorenplan gestart, waarbij de dansdocenten met het omgaan met de ouder wordende mens vertrouwd worden gemaakt. Bij zondere aandacht wordt daarbij besteed aan een aangepast lesprogramma en di to lesmethode, aan verantwoord bewe gen en aan allerlei andere zaken, die vooral liggen op het terrein van gezellig heid en goed gastheerschap. Vooral dit laatste is een niet meer weg te denken factor, ongeacht de leeftijd van de cur sisten. Vóór de dansles een gezellig kopje kof fie of een glaasje fris en na afloop nog gezellig een afzakkertje om even bij te praten. En daarna uitkijken naar de volgende dansles of naar een van de gezellige bals etc., die regelmatig geor- uitgezette fietsroutes en ook het groot- banderberends in een breder maatschappelijk een stukje prettiger De getailleerde ste aantal georganiseerde fietstochten gemakkelijk zijn effect Een borste worden uitgewerkt. Ook uit de wintermode vraagt ook om een goed zit- rtpfipf per jaar. Ook de scholieren zorgen voor langs en het is weer in orde. kader worden ui ge e voren tende coupe. UL L IZJ per jaar een jaarlijks fietsrecord. Nergens ter wereld gaan, afgezet tegen het absolute aantal, zoveel kinderen op de fiets naar een onderwijsinstelling als in ons land. De meeste scholieren zijn voor hun da gelijkse vervoer dan ook op de fiets aan gewezen, want ze mogen nog niet een gemotoriseerd vervoermiddel zelfstan dig berijden en de openbaar vervoer- voorzieningen zijn vaak onvoldoende. Wel zijn er plaatselijke verschillen in het fietsgebruik door scholieren. Zo bezit ten in de grote steden minder scholieren een fiets dan elders in het land. Een nieuwe fiets Aan het begin van het nieuwe school jaar stappen heel veel kinderen voor het eerst voor de dagelijkse schoolgang op de fiets. Dat zijn vooral de leerlingen van het voortgezet onderwijs voor wie de nieuwe school doorgaans wat verder van huis is dan de basisschool. In veel gevallen is voor het nieuwe schooljaar ook een nieuwe fiets aangeschaft omdat het kind daar dan meestal aan toe is en de dagelijkse fietstocht om een goed en veilig produkt vraagt. Uit een recent onderzoek van de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek en de ANWB is naar voren gekomen dat het met de in Nederland op de markt zijnde kinder- en jeugdfietsen heel rede lijk is gesteld. Over de sterkte van de fietsen valt in het algemeen niet te kla gen en als er problemen ontstaan is dat heel vaak het gevolg van slecht onderhoud. Dat laatste punt verdient dan ook wel enige aandacht. Voor velen is de fiets nog steeds zo'n vanzelfsprekend ge bruiksartikel dat vergeten wordt dat er ook wat zorg aan zou moeten worden besteed om de fiets in goede staat te houden. Dat kost niet veel tijd, maar het loont de moeite want een goed on derhouden fiets rijdt heel wat comforta beler en de kans op mankementen wordt aanzienlijk kleiner. Een fiets die dagelijks en intensief wordt gebruikt, mag best iedere maand even worden nagekeken. Schoonma ken, banden weer goed op spanning brengen, nagaan of alles nog goed vast zit en van tijd tot tijd de bewegende de len wat olie of vet geven. groep kunnen thema s komen. Belangrijke creatieve elementen zijn: beweging, rollenspel, forumtheater, theatrale werkvormen, communicatie, lichaamstaal met adem, spelen met lichaamsspanning en ontspanning. Waarnemen met ogen, oren, handen, gevoel en intuitie; spelen met taal. Werken met plastisch, beel dend materiaal en grime. We zoeken en spelen met de grenzen van communicatie. Spelend leer je je ei gen sterke en zwakke kanten kennen. De groep is bestemd voor iedereen die op een prettige manier nieuwe levenser varing op wil doen of op en ontspannen Veilig fietsen Vaak wordt de vraag gesteld of fietsen voor kinderen wel veilig is. Je kunt hier op niet zonder meer met ja of nee ant woorden. Iedere deelname aan het ver keer heeft risico's, maar wie zich aan juist verkeersgedrag gewent beperkt het risico tot een minimum. Voor fietsers betekent dat, naast natuurlijk een veili ge fiets, het steeds goed rechts houden, niet met z'n tweeën naast elkaar fietsen als daar niet voldoende ruimte voor is, duidelijk aangeven als je van richting gaat veranderen, niet door rood licht rijden en voorrang verlenen waar dat is voorgeschreven. Wat dit laatste betreft moet een fietser zeker niet te veel op zijn strepen gaan staan, gezien zijn kwetsba- en creatieve manier met levensproble- rp nnsitie men om Wl1 leren gaan' V0? ,ntor~ Voor jonge kinderen geldt in het bijzon- matie of opgave: Stichting Krities Sa- der dat zij met het verkeer vertrouwd menspel, Merwedestraat 9, Alkmaar, Het patroon tekenen geschiedt met de leerboeken van de Danckaerts- jnstjtuut Dompvloet houdt zich al sinds methode. Deze modevakschool- j^4g bezjg met bet verzorgen van cur praatje met vrienden aan de bar. Maar dansen moet je wel éérst leren, voordat je er echt van kunt gaan genie ten. Hoe ingewikkeld het soms ook lijkt, goed dansen leren is eigenlijk best eenvoudig. 'Wie twee voeten heeft om te lopen en tot vier kan tellen, die kan ook dansen leren.' Deze eenvoudige constatering komt uit de mond van een van de grondleggers van de moderne ge zelschapsdansen. Iedere dans heeft een heel eigen karakter en een heel eigen aanpak: of het nu het legato is van een Wals of Slow Foxtrot of het staccato van een Tango, een Cha cha cha of een Samba. Heel belangrijk bij het dansen leren is, dat er een goede opbouw zit in de les sen, dat in een rustig tempo wordt ge leerd, dat de lessen boeiend en onder houdend blijven en dat de komische noot niet ontbreekt. Want wie voor z'n plezier dansen gaat leren, wil zich niet het hoofd breken over allerlei moeilijke toestanden. De erkende NBD-dansscho- len zijn van dit principe doordrongen. Dirty Dancing lijkse danslessen is er meestal bij de goe de dansscholen nog een boel te beleven aan activiteiten waarbij dansen een hoofdrol speelt. Gezellig vrije dans avonden bijvoorbeeld, waarbij een goed orkestje voor extra sfeer zorgt. Of gala avonden om eens een keer extra chic uit te gaan. Iedere dansschool vult dit soort zaken uiteraard op z'n eigen wijze in, maar wél met één en hetzelfde doel: een stuk meerwaarde toevoegen aan de danslessen. Dansen leren kun je op veel plaatsen. Niet iedere stad of ieder dorp beschikt zomaar over een speciaal ingerichte dansschool. Vooral in kleinere plaatsen komt het vaak voor, dat danslessen ge geven worden in zaalaccommodaties van een plaatselijk café, een gemeente huis, etc. Juist dan is het erg belangrijk, dat de man of vrouw die de danslessen geeft het vak van dansleraar of -lerares goed verstaat en de juiste sfeer weet te scheppen, waarin beginnende dansers zich thuisvoelen. Let er dus op of een dansschool F.D.O.-gediplomeerd is en lid van de vakorganisatie N.B.D. non-verbale vereniging werd in 1909 in Den Haag sussen op het gebied van kantoorprak- Dg dansschool aan het einde van de Terug op dansles tal. Spelen opgericht en viert dit jaar haar 80-jarig tijk In de eerste jaren waren dat vooral tachtiger jaren is een eigentijds vrije- w ie echt jubileum. Nu zijn er vele vestigingen, opieidingen voor machineschrijven, ste- verspreid over het hele land, die deze nografie) boekhouden en diverse mo- methode, aangepast aan de laatste mo- deme talen De iaatste jaren echter, nu de, met veel succes gebruiken. de Personai Computer op grote schaal Ook het gebruik van de naaimachine en jntrede heeft gedaan, zowel in het i Ik/>traffanHo VtPf on i T tijdsgebeuren, waar moderne mensen ondermeer een boel gezelligheid vinden. Het dansen gaat met zijn tijd mee. Zo ook de dansleraar en de danslèssen. Sal sa werd reeds 2 jaar geleden gepresen- diverse technieken betreffende het op bedrijfsleven als thuis, is Instituut teerd hel jaariijkse vakcongres (lang ^aar dat neem me stof leggen, knippen en naaieri horen bij Dompvloet ook begonnen met het ge- yoordat er van de film sprake was). Het jaiz^„s te hefnieuwen. het onderricht. Gevorderden kunnen de y£n yan cursussen ^verwerking met. najaar van 1988 bracht de film Salsa, da"Ss^elds iS Skkeüng en ver- b"eeSeL™" de populairste programma's ve?noemd naar de gelijknamige Latin- De to" s steedsn ont «1 Wanneer je echt goed dansen geleerd hebt, verleer je het eigenlijk nooit. Heb je eenmaal het ritme onder dé knie, dan hoef je niet benauwd te zijn om nog ooit op de dansvloer voor joker te staan. Maar dat neemt niet weg, dat het reuze aantrekkelijk kan zijn om de gang naar de dansschool nog eens te hernieuwen. betreft het patroon tekenen en/of aan- 0ok W£rd het vak noluieren meer en dans Qe NBD-dans"scholen pikten deze passen, als het naaien. meer een 'mUst', niet alleen in het danstrend direct op. Speciale instruc- Voor meer inlichtingen kunt u bel'en bedrijfs- maar eveneens in het vereni- teurs brachten reeds vorig jaar het naar: Modevakschool Wilma HoeDe- gingsieven. Notuleren is niet een vak dat iaatste Salsa-nieuws, compleet met een van der Peet, Vredenoord 179, heiloo, j£ £r >zomaar even bijdoet'. Het is ge- publieksvriendelijke lesmethode naar tel. 072-335893. bleken dat vele mensen behoefte hebben Nederland. In het afgelopen voorjaar Zie ook de advertentie elders in de Qm de fijne kneepjes van het vak onder werden reeds de eerste nieuwe moeten worden gemaakt. Dat kan het best door met hen te gaan fietsen, zodat zij zien hoe meer ervaren fietsers op ver schillende situaties reageren. Veilig fiet sen is sterk afhankelijk van ervaring. Ouders doen er daarom goed aan samen met hun kinderen te gaan fietsen en dat niet bij één of twee keer te laten. Samen regelmatig fietstochten maken is sterk aan te raden. Gaat het kind voor het eerst op de fiets naar school, zoek dan naar de beste, dat wil zeggen: meest veilige routes waarbij gevaar opleverende situaties worden vermeden. Zo'n veilige route mag dan best een klein beetje langer zijn dan een minder veilige. Rijd de gekozen route een aantal malen samen met het kind en wijs daarbij op eventueel minder veilige situaties, zoals kruisingen e.d. Geef tij dens het samen fietsen vooral zelf het goede voorbeeld, want helaas de monstreren niet alle volwassen fietsers een verantwoord verkeersgedrag. Reke ning houden met anderen is een goede gewoonte. Samenvattend kan gezegd worden dat wie zijn kind veilig op de fiets naar school wil sturen, moet zorgen voor een degelijke fiets, erop moet toezien dat de fiets in goede staat blijft, moet opvoe den tot juist verkeersgedrag en de moei te moet nemen ook zelf met het kind te gaan fietsen. tel. 072-150897. Uitkijkpost. de knie te krijgen. Bij het vak notuleren is stenografie, waarmee je drie tot vier keer sneller kan schrijven dan het gewone schrift, een bijzonder fijn hulpmiddel. Vandaar dat het vak stenografie uit het stoffige jasje van briefjes opnemen gehaald is en zich meer richt op het notuleren van vergaderingen. Natuurlijk speelt machineschrijven nog steeds een grote rol. Eigenlijk meer dan ooit, nu we overal te maken krijgen met een computer en een toetsenbord. Een computer hoort een efficiënt appa raat te zijn, daarom zijn steeds meer mensen van mening dat dot apparaat ook zo efficiënt mogelijk bediend moet worden. De geldt met name voor de daarop gebruikte toepassingsprogram ma's zoals tekstverwerking. In de prak tijk blijkt dat 70% van de mogelijkhe den van en tekstverwerkingsprogramma onbenut blijft door gebrek aan kennis van de apparatuur en programmatuur. En dan de Nederlandse taal en cor respondentie. Nederlands is voor veel Nederlanders een struikelblok. Er zijn maar weinig mensen die zelfstandig brieven kunnen opstellen zodanig dat ze weten dat er ook een perfecte brief de deur uitgaat. Al kan 60% van de cor respondentie tot standaardbrieven wor den teruggebracht, 40% van de te voe ren correspondentie zal toch door ge- Het seizoen 89/90 luidt de start in van zult u meer willen weten over dit unieke een uniek nieuw project in Limmen: De project. Ook daar is rekening mee g - Stichting Muziek Theateronderwijs houden °P *a\e^ Limmen. Initiatiefnemers van dit pro- vanaf 10.30 tot 15.00 uur een open cl g 0. ----- iect zijn de voor veel Limmers bekende worden gehouden. In het Harmomege kwalificeerde mensen moeten worden school bezoeken, b.v. bij gelegenheid n i A n Kr\ii\i/ QQn nP Sf nOO 2311. L/clcirO VcT VU1~ Uim LinHprpn oaan werden danstesten gehouden met de meest actu ele dansen, waaronder Salsa. Of het nu gaat over Discodansen, Rock and Roll of Aerobic, de dansscholen speelden er steeds op in en hebben ze in hun lesprogramma's opgenomen. Juist dat maakt de moderne dansschool zo aantrekklijke. De mogelijkheid om te kiezen uit een ruim cursusaanbod naar ieders voorkeur. Liefhebbers van Rock and Roll rocken erop los en de disco freaks kiezen voor een eigentijds disco programma. Heeft men een voorkeur voor oude dansen als Veleta, Kruispol ka of Bernhardwals, dan kan men ook daarvan de kneepjes onder de knie krijgen. Het belangrijkste terrein van de dans scholen blijft liggen in de Ballroom- dansen, zoals de Quickstep, Tango en Engelse Wals, maar vooral ook in de steeds populairder wordende Zuidame- rikaanse ritmes, zoals Cha cha cha, Rumba en Jive. Deze dansen zijn dan ook stuk voor stuk in het beginnerspro gramma van de NBD-dansscholen op genomen. Voor wie na een beginner scursus méér wil, zijn er ook dansen als Slow Foxtrot, Weens^ Wals, Samba en Paso Doble. Wie tien jaar of langer geleden een dansschool bezócht, zal constateren, dat er intussen heel wat veranderd is. Familieleden, die weer eens een dans- Marcel Baars, Marjo Valkering en An- dré Dekker (voor Harmonie Excelsior). Het door Matthijs Beentjes ontworpen mogen worden. Zo ligt er mo- vignet zegt meer dan duizend woorden. De bibliotheek in Heiloo ziet als één van haar taken de ondersteuning van diverse cursussen en de ondersteuning van het onderwijs. De informatie die de biblio theek heeft, heeft ten eerste betrekking op de diversiteit aan opleidingen en cur sussen die gevolgd kunnen worden. Ten tweede biedt de collectie achtergrond materiaal, dat bij het onderwijs of bij cursussen gebruikt kan worden. In de bibliotheek is een aparte hoek ge creëerd onder de naam 'opleidingsdocu- mentatie'. In deze ruimte kan informa tie gevonden worden over de volgende zdkcn* Opleidingsgidsen: deze gidsen bieden informatie over de opleidingen die ie mand kan volgen met een bepaald soort vooropleiding, de cursusduur, de plaat sen waar de opleidingen gevolgd kun nen worden. Heeft u bijvoorbeeld een mavo-diploma dan kunt u in zo'n gids zien welke vervolgopleidingen met dat diploma mogelijk zijn. Er staat ook een gids volwassenen-educatie. Welke mo gelijkheden heeft een volwassene indien hij/zij zich wil laten scholen. Wetgeving: er staan enkele wetten die betrekking hebben op het onderwijs. Zo staat er bijvoorbeeld de wet op het Ho ger Beroepsonderwijs. In zo'n wet staan gegevens over bekostiging, inspraak binnen het onderwijs, rechtsbescher ming, informatie over de open universi teit en andere onderwerpen. Financiering: welke financiële bijdragen worden gevraagd voor bepaalde oplei dingen en cursussen. Welke aanspraken kunt u maken op vergoeding van be paalde onkosten. Brochures: de bibliotheek verzamelt brochures van verenigingen en instellin gen in Heiloo en directe omgeving die cursussen of opleidingen organiseren. Enkele voorbeelden daarvan zijn: mid denstandsavondschool, cursus machine-schrijven, bloemschikken en bloembinden, opleidingen binnen de horeca. Vaak krijgt de bibliotheek bro chures die door geïnteresseerden meege nomen0— - menteel een cursusoverzicht 1989/1990 van de volksuniversiteit Alkmaar en omstreken. Behalve de opleidingsdocumentatie, is de bibliotheek ook op andere manieren actief bij de ondersteuning van het on derwijs en cursussen. Voorbeelden hier van zijn talrijk. Teleac organiseert via de televisie, de radio en boeken menig cursus. De bibliotheek heeft veel van deze cursussen op video met de bijbeho rende boeken en andere boeken over datzelfde onderwerp bij elkaar staan in een aparte kast. Wilt u talen gaan leren, dan kunnen taalcursussen met bijbeho rende geluidscassettes een extra hulp middel zijn. De computer bepaalt in veel gevallen het gezicht van de samenleving. In de bibliotheek staat een grote diversiteit aan boeken op het gebied van de infor matica, computertalen, etc. Soms heeft de bibliotheek de bij het boek behoren de floppy-disk die u kunt meenemen en gebruiken op uw computer. Naast deze floppydisks, videobanden en boeken heeft de bibliotheek een collectie parti turen. U kunt individueel een instru ment leren bespelen, verder zijn er ook partituren waarin verschillende sa menspelmogelijkheden staan. De bibliotheek organiseert zelf af en toe ook een cursus. Op 11 september wordt er een bijeenkomst gehouden voor be langstellenden in het bibliohteekgebeu- ren. Op deze bijeenkomst wordt infor matie gegeven over de soorten materiaal van de bibliotheek, de geautomatiseerde catalogus, hoe u de boeken in de kast kunt vinden. Kortom wat de bibliotheek de gebruiker te bieden heeft. Opgave kan bij de bibliotheek tot uiterlijk 8 sep tember. De kosten bedragen slechts één gulden inclusief een kop koffie. Een bloembol als stalmeester ui 'Caba ret', staande op een vrolijk golvende notenbalk. En dat is precies waar het om gaat. Op een gezellige manier mu ziek, zang, dans en toneel beleven. Bin nenkomen op elk niveau, op elke leef tijd en voor weinig geld. Iedereen kan meedoen. Sleutelwoorden zijn 'met el kaar'. Nog even kort waarvoor men zich op kan geven. Marcel Baars neemt als do cent voor zijn rekening: Algemene Mu zikale Vorming (AMV). Dit kan een eerste contact zijn met zelf muziek ma ken. Ritmeoefeningen, improvisatie, en kennismaking met instrumenten zijn en kele belangrijke onderdelen hieruit. En- semblespel. Dit is speciaal voor de wat gevorderde muzikanten, die onder des kundige begeleiding (letterlijk en fi guurlijk) samen met anderen willen spelen. Marjo Valkering neemt zang, spel en bouw aan de Schoollaan. Daarover gende week meer. Noteer wel alvast de ze datum en kom kijken. Is het voor u echt niet mogelijk om te komen, dan kunt u ook de docenten bellen voor in formatie: Marjo (072-338141) of Marcel (072-401016). Eén van de meest succesvolle cursussen Heiloo is de cursus Engels voor gedaan. Basiskennis Boekhouden is vrij nieuw. De cursu is bestemd voor boekhoudin gen van kleine zelfstandigen, stichtin gen, verenigingen, enzovoort. Het is een goede basis voor verdere studies zoals Praktijkdiploma Boekhouden en Com puter Boekhouden. Instituut Dompvloet is continu bezig met het bewaken van de kwaliteit van haar opleidingen en de begeleiding van haar cursisten. Daarom wordt uitslui tend opgeleid voor de erkende diplo ma's van de Nederlandse Associatie en de Associatie SMK. Zie voor verdere informatie de adver tentie elders in dit blad. van de danstest van hun kinderen, gaan vaak op herharling. Met z'n tweetjes of in het gezelschap van kennissen. Een verandering in de dansscholen is, dat er de laatste jaren speciale danscursussen gegeven worden voor zeer uiteenlopen de leeftijden. Op veel danssscholen kun nen kinderen vanaf ca. zes jaar reeds te recht; er zijn bovendien clubs voor tie ners, 18 plussers, paren en ook speciaal voor ouderen. Fit in de VUT Ook het 'Fit in de VUT' is tot de dans scholen doorgedrongen. In de weten schap, dat de Nederlandse bevolking vergrijst, is de Nederlandse Bond van andert regelmatig. Dat is op een reden om weer eens gezellig 'op her haling' te gaan. Maar er zijn méér rede nen. Van veel paren kan bijvoorbeeld maar één van de partners dansen. De ander heeft dan meestal ook wel een paar pasjes geleerd, maar hangt er ei genlijk maar wat bij. Ook verdwijnt na verloop van tijd soms de routine uit het dansen en gaat het allemaal niet zo soe pel meer. Maar de voornaamste reden, waarom velen nog eens op herhaling ko men, ligt eigenlijk in het feit, dat destijds de danslessen zo goed bevallen zijn, dat men graag nog eens terug- komt. Men kan eigenlijk zo lang op dansles blijven, als men zelf wil. Na de begin nerscursus ligt de weg open naar specia le cursussen voor gevorderden en vérge vorderden. Steeds een stapje verder om nog meer plezier aan het dansen te bele ven. Elke cursus kan worden afgerond door de danstest. Men kan naar keuze deelnemen aan vervolgcursussen in Ballroom, Latin of beide -en eventuele danstesten. Wil je meer dan alleen de basispassen, dan kun je je hart ophalen aan uitbreiding en technische verfijning van het dansen of deelnemen aan wedstrijden: op vrijwel elk niveau en in elke leeftijdsklasse, variërend van schoolkampioenschappen tot regionale en zelfs vele landelijke wedstrijden. Dansen kun je dus ook als sport beoefe nen: samen met je partner trainen voor wedstrijden en je, al dan niet via extra lessen, voorbereiden op de competitie met andere dansliefhebbers. Maar hoe je het ook bekijkt: dansen is plezier voor twee! NBD-Dansschool De letters N.B.D staan voor Nederland se Bond van Dansleraren, de grootste vakorganisatie voor F.D.O.- gediplomeerde dansleraren en leraressen, waarbij zo'n 250 dansscho len in Nederland zijn aangesloten. N.B.D.-dansscholen zijn gediplomeerd onder toezicht van het ministerie van W.V.C. en zijn herkenbaar aan het N.B.D.-embleem. Meer inlichtingen kunt u krijgen bij het N.B.D.- secretariaat (Groenendaal 25, 4003 EM Tiel) of via het speciale informatienum mer: 05945 - 17463. De N.B.D. stuurt u kosteloos een adreslijst van de erkende dansscholen en een aardige folder toe. in 55-plussers van de Stichting Ouderen werk. Op een aangename en tevens nut tige wijze wordt overdag Engelse les ge geven op diverse niveaus. Vele ouderen gaan tegenwoordig met vakantie naar het buitenland en probe ren daarom zich de beginselen van deze taal eigen te maken. Maar niet alleen deze Op zaterdag 9 september van casso, Bauhaus in zijn tijd, Egypte, In- beweging YzS&B) voor haar rekening, vakantiegangers volgen dezeCursus ope^daï^enoeTeefi Ujkheid en'filo'sofie7 EMs^z^ffs ditsö- Doel hiervan is het ontwikkelen en ver- Ook ouderen waarvan de kinderen naar teweg,28, baaiope g: ht|ijn zoen een cursus buikdansen, maar er is SSST "en" ÏÏS mogelijkheid gU- A— of nog veel mee, voUe^evredenheid van de deelnemers uitzendingen. Ook zullen velet Engelse 1See. waardevoller, «"word, eigen initiatief en in- breng uitermate op prijs gesteld. Muzt- Zi^dte Engels tebh^fdcenU, een^ kunstgesclue- september. Telefonisch bBenoe te be- dio beter begrepen Zij die nooit Engels hebben geleerd en relken'onder nr." 02205-3616. bijgehouden, kunnen nu door het vol- Op vrijdag 1 september beginnen de bij eenkomsten weer van de teken- en schil derclub voor 50- plussers. Bedoeld voor mensen die het leuk vinden eenmaal per week elkaar te stimuleren en verder te bekwamen in de (eerste) beginselen van de teken- of schilderkunst. Er wordt geen les gegeven. Iedere vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. zig zijn. den gericht op een afsluitend muziek theaterevenement, dat ieder jaar zal worden georganiseerd. De groepen zul len daarin voor elkaar en met elkaar hun kunnen vertonen. Marcel, André en Marjo hebben inmid dels velen al enthousiast gekregen voor hun initiatief. De hoop bestaat dat in de toekomst steeds vaker ook een geza menlijk uitvoeren van verenigingen mo gelijk wordt gemaakt, b.v. zoals eerder Harmonie en Jongerenkoor. Er zijn reeds uitstekende contacten met andere bekende Limmer musici en docenten, als Jan de Goede, Rob van der Sande, Peter Rijs en Paul Min, zodat mogelijk binnen afzienbare tijd nog meer activi teiten kunnen worden opgestart. Ook de bestuurders van Limmen staan zeer positief ten opzichte van het pro ject. En terecht, want deze stichting is niet alleen een unicum in Limmen, maar ook in de naaste omgeving. Uiteraard gen van deze cursus hun vrije tijd nuttig besteden. De lessen worden in een rustig tempo gegeven en er wordt niet voor een diplo ma opgeleid. Belangrijk is alleen het verstaan en het leren spreken van deze taal. In een groep van 15 mensen wordt er door bevoegde docenten les gegeven. Van belang is ook te melden dat er voor de cursisten in het voorjaar van 1990 voor de derde keer een trip naar Enge land wordt georganiseerd. Door het succes van de vorige reizen is daar veel belangstelling voor! De lessen beginnen weer op 11, 12 en 13 september en worden gegeven in het Trefpunt, Westerweg 294. Er zijn nog enige cursusplaatsen vrij, zowel voor beginners als voor degenen die reeds iets van deze taal kennen. Wie interessen heeft kan telefonisch inlichtingen krij gen onder nummer 333872. De fraaiste huwelijkskaarten t horen daarbij. Mercard dus. J Zo'n fantastische kollektie zag u nog niet eerder. Bekijkt u ze bij uw drukker. Vraag naar de Mercard- kollektie... als u de mooiste zoekt. Van harte gelukgewenst... Rechte Hondsbosschelaan 22 1850 AB Heiloo telefoon 072 - 330 175; Als u ook iemond wilt zijn woor ouderen, gehandicnpten en langdurig zieken op kunnen rekenen, meldt u dan oan bj: r

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 8