Op vakantie in uw tuin Natuur laat je leven K S ÓJL DE 11 NOVIB CATALOGUS GRATIS BIJ U THUIS. U wilt iets anders met uw tuin? HEIDEMA Tuinarchitectuur "Yv) L Jfe JM. w: Bollen te kust en te keur in tuinwinkel Jan Ranzijn Zeehondencrèche Pieterburen start nieuwe donateurswerving Als zijn grootste vijand de mens is, bij wie moet hij dan voor hulp zijn? iiggg m Unieke recycling proeven leiden tot succesvolle verwerking van plastics m Kor-excursie Strand en zee Voor: Deskundig advies Een uitgekiend tuinontwerp Tuinaanleg Tuinonderhoud AANBIEDINGEN: BLOEITIJD VOORJAAR li ïirt PLANTTIJD NAJAAR Met zoveel bloembollenbedrijven in de omgeving kan het natuurlijk niet anders dan dat er ook in de tuinen in Heiloo en omstreken veel bloembollen geplant worden. Het najaar is de periode om de bollen in de grond te stoppen, zodat er in het voorjaar en vroege zomer een bloemenzee rondom het huis te voor schijn komt. Bij Ranzijn (pal naast de trein) zijn nu weer vele soorten bollen verkrijgbaar, een opsomming van het aanbod zou te ver gaan. Wel een aantal tips van Ranzijn met betrekking tot het planten van bollen. Bloembollen kunt u in elke grond plan ten, zolang de grond het water goed doorlaat. Op kleigrond is het beter de bovenste laag te mengen met zand, turf molm of compost. Extra bemesting is voor de bloei van bollen niet nodig. De plantperiode voor bloembollen, die in het voorjaar tot bloei komen, is van september tot en met december. Na de eerste nachtvorst kunnen de bollen nog gewoon geplant worden, zolang de grond maar bewerkbaar is. De plant- diepte is variabel per soort. Maar een vuistregel is er wel: twee maal zo diep als de bol hoog is. De ondergrond moet goed los zijn. Daarna maakt u de grond gelijk en kun nen de bollen op de juiste onderlinge af stand geplant worden. Grote bollen op ongeveer 12 cm van elkaar, kleinere soorten zo'n 10 cm van elkaar. De bol len worden hierna afgedekt met de eer der uitgegraven grond. Direct na het planten moet de grond vochtig gemaakt worden. Bij strenge vorst is een laagje turfmolm of bladeren aan te bevelen. Daarmee wordt ook het uitdrogen van de grond voorkomen. Bloembollen zijn verkrijgbaar in alle kleuren. Van geel tpt rood, van diep paars tot wit. Het beste kan men - voor dat men bollen koopt en plant - een plan maken. Bijvoorbeeld tulpen achterin de border en crocussen voorin. Om de tuin van februari tot juli kleurrijk te hou den, is het ook varl belang om te weten wanneer bepaalde bollen in volle bloei staan. Het is overigens wel aan te bevelen om de bollen van een bepaalde soort en kleur bij elkaar te plaatsen. Niet enkele bollen, maar groepjes. Bijvoorbeeld 10-15 tulpen, 7-10 narcissen, 25-30 cro cussen. Zo'n groepje bloemen is fraaier in de tuin dan hier en daar een uitbundi ge bloeier. Voor meer informatie over soorten, kleuren en groottes van bloembollen staan de mensen van Ranzijn klaar. Zij geven u graag advies bij de inrichting van uw (bollen)tuin. De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten wil natuurgebieden en landschappen in ons land veilig stellen. Daarkom koopt Natuurmonumenten waardevolle gebieden en beheert ze. Natuurmonumenten zorgt voor meer dan 60.000 ha natuurgbied verspreid over ruim 200. terreinen. Ook in Noord- Holland bezit ze natuurgebied, bijvoor beeld: het duingebied Zwanenwater bij Callentsoog, weidevogelgebieden in het Wormer-en Jisperveld en het landgoed Nijenburg bij Heiloo. Nederland is zo mooi, zeggen ze. Maar daar is wel wat voor nodig. De natuur bescherming heeft haar handen vol. Zij doet haar werk voor planten en dieren, die in ons land thuis horen, maar ook voor de gezondheid en de behoefte aan rust van de mens. Neem nu Nijenburg Een landgoed met weilanden, boerderij en, een landhuis met omringend park en bossen. Het bos was in gebruik als hak- houtbos. Elke zeven haar werd het hout gekapt. Tegenwoordig is er nauwelijks vraag naar hakhout en het bos groeide uit tot een bos met veel dunne stammen en weinig ondergroei op de grond. Natuurmonumenten vormt het bos nu om tot een gevarieerd bos met inheemse bomen en met een struik- en kruidlaag. Daartoe zijn delen van het bos gedund. Het resultaat is al zicht- en hoorbaar. Op open plekken is opslag van jonge planten, bomen en struiken te zien. In deze ondergroei voelen vogels zich thuis. De wandelaar kan de zang van veel vogels horen tijdens zijn wandeling. Het merendeel van de terreinen van Na tuurmonumenten is vrij toegankelijk voor het publiek, zo ook Nijenburg. Veel mensen uit de omgeving wandelen hier. Een deel van de paden was vaak modderig. Daarom is een jaar geleden de bovenste laag van de paden afge haald. Deze laag bestond uit half ver teerd blad, waar regenwater niet door kon weglopen. Nu zijn de paden weer zonder laarzen te bewandelen. Natuurmonumenten, een vereniging Natuurmonumenten is een landelijke vereniging met meer dan 280.000 leden. Door de steun van die leden kan Na tuurmonumenten gebieden aankopen en beheren. Door de grote achterban kan zij ook invloed uitoefenen op de overheid. Voor informatie over het werk van Natuurmonumenten en het Lidmaatschap kunt u contact opnemen met Natuurmonumenten, Noordereinde 60, 1243 JJ 's- Gravenland, tel. 035-62004. De zeehondencréche van Lenie van 't Hart in Pieterburen is een nieuwe ver- wing van donateurs gestart. Het huidige aantal donateurs kan zo ongeveer de ex ploitatiekosten dekken, maar als we iets extra's willen moeten we méér dona teurs hebben. Volgens Lenie 't Hart is er heel veel geld nodig om een noodzakelijk stuk nieuw bouw te plegen bij de crèche. „Vroeger kwamen er zeehonden binnen en ver zorgden we ze, totdat ze weer terug kon den worden gezet. Maar dat is nu veel ingewikkelder geworden. Tegenwoordig weet je niet wat voor ziekten ze hebben en moet je enorm oppassen dat een nieuw aangekomen zeehond niet onge merkt de herstellende groep zeehonden, die toch al wat bevattelijker is, opnieuw besmet met een of ander virus. Vandaar dat we elke zeehond die binnenkomt eerst gescheiden van de rest moeten op- Boordevol aanbiedingen vangen, om besmetting te voorkomen. Pas als precies onderzocht is wat er aan de hand is, kan zo'n zeehond uit z'n aparte ruimte bij de overige tijdelijke crèche bewoners worden gezet". „En al die aparte hokjes, met een mooi woord quarantaine-ruimtes, moeten nu worden gebouwd. En dat kost een hoop centen, die we via meer donateurs ho pen binnen te krijgen. Evenals de voor gaande twee jaar hebben we ons weer gewend tot reclamebureau Ogilvy Mather Drachten, die ook nu weer gra tis een campagne voor ons maakte, waar we heel blij mee zijn. En waarvan we hopen dat die werk", aldus Lenie van 't Hart. Dat laatste ziet directeur Ad van Rooy van O&M in Drachten niet zo zwaar in. „De campagne is even simpel als opval lend. We laten een zeehondje zien in een reddingsboei want dat symboliseert pre cies wat Lenie en haar medewerksters doen, namelijk zeehonden redden". „De voorgaande campagnes die we ge maakt hebben zorgden ervoor dat er aanzienlijk meer donateurs kwamen. Dat was hard nodig omdat het honden- ziektevirus een enorme aanslag op het budget van de crèche deed. Maar niet alleel geld zorgde voor het vinden van het virus en de behandelingsmethode, ook de toewijding en inzet van die men sen daar is iets waar ik diep respect voor heb", aldus Van Rooy. „Dat is ook iets wat overkomt bij de mensen. Het is in Pieterburen geen cir cus, geen show, maar 'n ziekenhuis. Een symbool voor wat ze met z'n allen met het milieu aan het doen zijn. Iets wat wij van O&M van harte steunen en vandaar opnieuw gratis aan de slag zijn gegaan. Dat is onze bijdrage, nou die van u nog, zegt Van Rooy lachtend. Heel stiekum rekent hij op zo'n 10.000 nieuw donateurs. Want dat zou inhou den dat die quarantaine ruimten goed gebouwd kunnen worden. En met het kleine aantal zeehonden wat na dat ver schrikkelijke virus epidemie nog over is, moeten we als Nederlanders alles doen wat we kunnen om onze verantwoorde lijkheid te dragen en vechten voor elke zeehond die nog een klein kansje op overleving heeft". Donateurs zijn de enige bron van in komsten voor de crèche. En dus de eni ge redding voor de zeehonden, die ook niet hebben gevraagd om de vervuiling waar ze dagelijks in moeten zwemmen. Het is jammer dat het zo enorm gecom pliceerd is geworden, zeggen Lenie 't Hart en Ad Van Rooy in koor. Want veel liever hadden we gezien dat het bestaansrecht van Pieterburen opgehe ven was. Dan zou er schoon water zijn. Maar het tegendeel is het geval. Elk jaar worden de ziekten ingewikkelder en neemt de weerstand af. Met als gevolg steeds duurdere onderzoeksapparatuur en medicijnen om te redden wat er te redden valt. En nu als noodzakelijk kwaad dus die aparte opvangruimten. Jammer, maar heel noodzakelijk. Van daar deze nieuwe campagne, via giro nummer 8020 waar eigenlijk iedereen aan mee zou moeten doen! Want als de mens de grootste vijand van de zeehond is, bij wie moet hij dan voor hulp zijn. District Noord-Holland van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (kortweg NJN), organiseert op zaterdag 7 oktober een openbare excursie met als thema strand en zee. Dit wordt gedaan in het kader van het landelijk project ,de landelijke kordag'. Deze dag zullen afdeling Bakkum, Pur- merend, Zaanstreek, Haarlem, Alk maar, Hoorn en Schagen onder leiding van twee excursieleiders, zich gaan be zig houden met het vangen en bekijken van zeedieren die dicht bij de kust leven. De excursieleiders, Hans Hollander van de strandwerkgroep van de NJN, en Maria v.d. Werf van de milieuwerk groep, zullen eerst een lezing geven over de Noordzee, de kust en zijn leven, waarna voordat het laag water is, naar het strand begeven zal worden. De excursie van 7 oktober vindt plaats in Bergen aan Zee. Iedereen tussen de 12 en 23 jaar, die belangstelling heeft, kan mee gaan. Er wordt vertrokken oih 11.00 uur bij het zeeaquarium van Ber gen aan Zee. De verwachting is dat het om 17.30 uur is afgelopen. Voor infor matie over vertrek tijden bij hou in de buurt: Castricum, Bas Glorie, tel. 02510-50191, Alkmaar, Iwan Rosse- naar, tel. 02263-2005. Meer informatie over deze dag en over de NJN in het al gemeen is te verkrijgen bij: Bas Goris, tel. 02510-50191, of, Postbus 217, 1901 AE Castricum. HEILOO - PWR Recycling BV uit Hei loo is er als eerste in Nederland in geslaagd om duurzame en onderhouds vrije eindprodukten te winnen uit onge sorteerd kunststof-restmateriaal en ge mengd kunststof-afval (plastics). Sinds begin dit jaar is proefgedraaid met de fabricage van vrijwel onverslijtbare planken en palen uit afval. De produk- ten kunnen worden aangewend voor tuin- en straatmeubilair en onder meer afzettingen. Ook recreatievoorzienin gen maken gebruik van PWR-produkten. Door hergebruik van kunststof-afval, die vrijkomen uit industrie-, winkel- en huisafval, levert PWR een belangrijke bijdrage aan het terugdringen van het verbranden van vuil. Bovendien is het recycling-materiaal een goede vervanger voor tropisch hardhout. Dit is van be lang voor het behoud van de regenwouden. Tot voor kort was het slechts mogelijk om gelijksoortige kunststoffen te recy clen. Dat leverde dikwijls problemen op doordat er tientallen soorten kunststof bestaan. Bovendien raken diverse soor ten kunststof in het gebruik door el kaar, waardoor het hergebruik bijna onmogelijk werd. Het nieuwe PWR- procede voorziet hierin. Het inzamelen en verwerken van kunststof-afval, van welke samenstelling dan ook, wordt daardoor wordt daardoor een stuk eenvoudiger. PWR heeft nu - na de proefperiode - niet alleen het gehele fabricage-proces onder de knie, maar stelt deze maand tevens een tweede productielijn in be drijf. Op donderdag 24 augustus is de fabriek, aan de Kanaaldijk in Heiloo, officieel geopend door gedeputeerde G. de Boer in aanwezigheid van de staats secretaris van binnenlandse zaken, me vrouw D.Y.W. de Graaff-Nouta. Tër gelegenheid van deze opening was er ook een symposium met als onderwerp: 'verantwoorde recycling'. Aan dit sym posium deden diverse deskundigen mee uit milieu-kringen. Verder werkten poli tici en hoge ambtenaren van het rijk, provincie en gemeenten mee. Tenslotte lieten ook kunststofproducenten en grootafnemers hun stem in de discussie - 'Welvaart: vaarwel?' - horen. De Noordhollandse onderneming PWR beschikt inmiddels over welgevulde or derportefeuille van overheid en be drijfsleven. Ook in andere delen van het land overweegt men om, op de PWR- formule, zelfstandige verwerkingsbe drijven te stichten. Aan een verkoopap paraat voor de particuliere markt wordt gewerkt. Vraag deze Catalogus van 64 pagina's met meer dan 500 handgemaakte artikelen uit de Derde Wereld aan. Schrijf een kaartje naar: NOVIB, Antwoordnummer 1304, 2501WB Den Haag of bel de Novib Telelijn 013-633355 BOOMKWEKERIJ G. MEIJER Op onze kwekerij hebben wij een uitgebreide kollektie tuinplanten in voorraad. Ook zijn wij ruim gesorteerd op het gebied van tuinhout, tegels, natuursteen etc. Grote bessenstruiken (rood, zwart, wit) per stuk 2.95 Cupressocyparis Leilandii van 40 t/m 200 cmvanaf 3.95 Zware vaste planten per stuk 1.75 Heideplanten in vele soortenper stuk 1.75 3 Sierheesters (diverse soorten)9.75 Belgische Kasseien z.g. 'kinderhoofdjes' per stuk vanaf 0.85 Wit-gele Maaskeien per kilo 0.29 4 Grote zakken bemeste tuingrond9.90 Restant gebruikte klinkers per stuk 0.45 Hoogeweg 57 - Heiloo Telefoon 02205-2925. Verkoop op zaterdag - Gratis bezorgen - Lid garantiefondsen KTL UITKIJKPOST 4 OKTOBER 1989 3* J.Ö.. era. 60 40 2»» 10 0 sneeuwklokje Anemone crocus blanda botanische narcis botanische tulp blauw' druifje hyacint Darwin lelie NATUUR laat jeleven trompet hybride narcis tulp JU keizers- bloemige Hollandsesicmi kroon tulp Iris211 N\\W De zeehondencrèche in Pieterburen geeft I1 Ja, ik red een zeehondeleven! Maak mij donateur Lonr i n EnHo» I stuur een acceptgiro ter waarde van f. zieke zeehonden een kans op overleven, cn dat 1 3 is van vitaal belang voor ons totale milieu. Zolang er nog steeds mensen afval storten in hun leefgebied zullen wij om een storting op ons gironummer blijven smeken. Geef de zeehonden die laatste kans. Word Naam Adres Postcode Plaats I Zonder postzegel opsturen naar Stichting Zeehondencrèche, I Ant woo rd nummer 950. 9950 WL Pieterburen. Giro 8020. donateur van de Zeehondencrèche Pieterburen. zeehondencrèchepieterburen (24 uur per dag, 7 dagen van de week). voor kwaliteit en deskundig advies BOMEN. HEESTERS. CONIFEREN VRUCHTBOMEN, HAAGPLANTEN, ROZEN HEIDEPLANTEN. KLIMPLANTEN, WATERPLANTEN GESPECIALISEERD IN VASTE PLANTEN exclusieve variëteiten van klein tot groot A Westerweg 53, 1851 AB Heiloo, tel.072-128936-116700 VfflEMWmO TUW IN LAMDSCMAFSV03UKNING

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 12