Op vakantie in uw tuin 't Is bollentijd Plant ze nü I Milieu en hengelsport in het water van Heiloo Tuinvormgeving W. Koet: onconventionele ontwerpen TUINVORMGEVING W. KOET Ontwerp en beplantingsplan Aanleg en onderhoud, ook voor bedrijven WINTERCOLLECTIE WINTERCOLLECTIE WINTERCOLLECTIE WINTERCOLLECTIE Natuur- en milieuvriendelijke tuintips van de Paddenwerkgroep Muzikale actie voor de dierenbescherming 5.25 5.95 m Milieumarkt in bibliotheek van Akersloot mm Bloemendagen beginnen bij de bibliotheek Ons assortiment bestaat uit ca. 200 soorten bloembollen waaronder maar liefst 36 soorten lage tulpen. AANBIEDINGEN: 3 Keizerskronen 25 Kauf. Tulpen AGRARISCH CENTRUM NUYENS B.V. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Uw boe-geroep zal méér uitrichten dan het mijne. ZOSlS: skipakken, skisokken, skipully's jacks, sweaters, truien, sjaals, mutsen, trainings- en jogging pakken, enz. Ook verkopen wij NU jazz- en aerobickleding UITKIJKPOST 4 OKTOBER 1989 De tuin is meer dan alleen iets moois om naar te kijken. Je kunt van alles met en •in een tuin doen b.v. lekker buiten zit ten, kinderen kunnen er spelen. Groen ten en fruit uit eigen tuin smaken extra lekker. Je kunt er soms wat dieren hou den, b.v. een konijn of een paar kippen. Er zijn mensen die willen dat hun tuin er in de eerste plaats supernetjes uitziet. Geen ongerechtigheid is te bespeuren en geen luis zit op de onberispelijke ro zenstruik. Zulke tuinen doen erg kunst matig aan en weinig vogels, insecten, zoogdieren (egels) en amfibieën voelen zich hier thuis. Deze tuinen hebben maar heel weinig met de natuur te ma ken. Tuinieren in zo'n tuin is een voor tdurend gevecht tegen 'onkruid' en 'ongedierte'. 'Zwarte aarde' is vaak vermengd met slib, dat giftige stoffen bevat. Tegen te droge grond helpen bodem- bedekkende planten. Deze houden re gen en dauw vast en beschermen de bo dem tegen uitdrogen. Te vochtige grond onder struiken kan droger worden gemaakt door de strui ken flink te snoeien, zodat licht en lucht de bodem beter kunnen bereiken. Tegen tocht en vrieswind kan het plaatsen van een heg of rietmat helpen. Zonder dat het een janboel wordt, kan een tuin ook natuur- en milieuvriende lijk zijn. Dat betekent dat de natuur en de natuurlijke kringloop van planten groei, afsterven en weer verteerd wor den tot voedselbron kansen krijgen. De beplanting is aangepast aan de natuur lijke mogelijkheden en 'onkruid' en 'ongedierte' bestaan hier niet. Aanleg en onderhoud van een natuur- en milieuvriendelijke tuin vragen aan dacht, net als bij de supernette tuin. Als je niets doet krijgen sommige planten soorten de overhand en het is juist de afwisseling die het interessant maakt. Dat kost werk, maar zeker niet méér dan in zo'n nette tuin. Tips: Probeer de tuin in niet in één keer uit de grond te stampen. Bouw dit op: een natuurlijke tuin heeft een paar jaar no dig om zich te ontwikkelen. Breng zoveel mogelijk variatie aan: een laag vochtig gedeelte, een zonnig hellinkje, een houtwal (opgestapelde takken en stronken) als tuinbegrenzing, een ruige hoek (klaver en brandnetels), een vogeldrinkbak (waar ook andere dieren zich komen laven). Pas op met het gebruik van 'zwarte aarde', die als tuinaarde in de handel is. Electrische tuinverlichting past niet in een natuur- en milieuvriendelijke tuin. Het verspilt energie en verstoort de nachtrust van de dieren in de tuin. Gebruik handgereedscllap en vermijd het gebruik van electrisch of gemotori seerd tuingereedschap. Houd bij de aanleg van de tuin rekening met de be werkelijkheid. Beperk de aanleg hiervan als u het met handkracht niet aankunt. Zet eens wat 'wilde planten in de tuin. Wilde planten zijn vaak sterk en mooi en heel aantrekkelijk voor de vlinders. (Het motto van de Vlinderstichting Geen Vlinder Minder'). Beplanting die aantrekkelijk is voor vogels. Koop de planten altijd bij een goede vakman. Onbetrouwbare handelaars zeggen al vlug 'deze plant doet het overal'. Beplanting die de bodem bedekt: voorkomt uitdroging en verhindert groei van 'onkruid'. Er zijn bodembe dekkers voor schaduwrijke plekken en voor zonnige plekken. Afgevallen bladeren niet weggooien. Hark zoveel mogelijk alles bij elkaar en meng het door de border, het afgevallen blad dient als voedsel voor de planten en beschermt ze tegen de vorst. Is er te veel blad dan kan op de composthoop de rest gegooid worden. Uiteraard zijn er nog vele nuttige tips. De Paddenwerkgroep Heiloo kan des gewenst informatie verstrekken: Els Swart, tel. 072-330324 of Nic Bakker tel. 072-330646. m/rn Dit jaar is één van de betere jaren ge weest om uw vrije tijd in de tuin door te brengen. Veel mensen hebben ervan af gezien uren in de auto door te brengen om naar het zonnige zuiden te rijden. De vakantie werd in eigen land of omge ving gehouden. Uw tuin kan u dan vol doening hebben gegeven. Juist omdat er veel tijd in de tuin is doorgebracht vallen meer of minder geslaagde delen van de tuin op. Mis schien heeft u deze zomer al nagedacht over eventuele wijzigingen. Nu is het de tijd deze gedachten om te zetten in een plan. Hoveniersbedrijf In Heiloo zijn veel hoverniersbedrijven gevestigd. Voor iedere smaak is er wel een passend bedrijf te vinden. In dit stukje wat achtergrondinformatie over Tuinvormgeving W. Koet. Helaas bellen de meeste mensen nog steeds in het voorjaar met de vraag of er een tuinontwerp gemaakt kan worden. Met voorjaar is een zeer drukke tijd voor het hoveniersbedrijf. Er is bijna geen tijd over om tekenwerk te verrich ten. Daarom een pleidooi om nu dat te kenwerk te laten doen, of nu uw tuin te laten veranderen,of aan te leggen. Het plan Het ontwerp dat door een hoveniersbe drijf wordt gemaakt moet zoveel moge lijk tegemoet komen aan uw wensen. Toch zal het herkenbaar zijn welk be drijf de tuin heeft aangelegd. Het mooie van het hoveniersvak is ruimte indelen met levende (de planten) en dode (hout, steen) materialen. Met behulp van de elementen (aarde, water, zon). Ons bedrijfje probeert dat op een on conventionele wijze te doen, terwijl er toch een konsekwente lijn in het ont werp moet zitten. Dit wil zeggen dat er een Japanse, Romantische of Moderne sfeer in kan zitten. We gaan wel zo vrij mogelijk met de beschikbare materialen binnen de gestelde criteria om. Een tuinvijver: Willem Koet advi seert u graag over de talrijke mogelijkheden. Deze criteria komen in een gesprek naar voren. Bijvoorbeeld hoeveel geld u wilt besteden, aan welke planten u gehecht bent, dat het gras eruit moet, of dat ein delijk die bielzenbak met heide weg kan. Ook wordt gelet op uw voorkeur voor kleuren of op uw interieur om aan te voelen wat uw smaak is. Het resultaat is een specifiek voor u ont worpen tuin. De kosten van het ontwerp en beplantingsplan komen te vervallen als u de tuin door ons laat aanleggen. U kunt het ontwerp ook zelf uitvoeren. De kosten variëren tussen 200,00 en 500,00 voor een ontwerp en beplan tingsplan. De benodigde materialen zijn dan vanzelfsprekend bij ons te bestellen. Hengelsportvereniging DVW (De Vroegte Wint) wil hierbij de aandacht vestigen op,de activiteiten die zij en an dere hengelsportorganisaties al jaren lang verricht in belang van het milieu. Hetzelgde milieu waarvan de politiek nu gretig gebruik maakt om stemmen te winnen. Wij hopen met deze bijdrage in de Uitkijkpost dat de politiek het niet alleen bij woorden laat en dat er ook in Heiloo voldoende draagvlak is om hier de waterkwaliteit te verbeteren. Het wateroppervlak van de sier- en re creatiewateren in onze woonplaats Hei loo bedraagt ruim 16 hectare. Dit staat gelijk aan 22 voetbalvelden. DVW heeft er groot belang bij dat de kwaliteit van deze wateren goed is. Daar willen wij geen doekjes om winden. Onze leden willen nu eenmaal hun sport kunnen blijven beoefenen. De reden waarom hengelsportverenigingen actief bezig zijn met milieubeheer ligt aan dit ver langen ten grondslag. DVW bewaakt al meer dan 10 jaar de kwaliteit van het water waarvan de vis rechten door de gemeente aan DVW worden verhuurd. Een goede waterkwa liteit is natuurlijk niet alleen van belang voor de visserij. Drinkwatervoorzie ning, watersportrecreatie, akker- en AKERSLOOT - Iedereen heeft met het milieu te makeh. Daarom wordtop 7 oktober in de bibliotheek van Akersloot een milieumarkt gehouden, waar stands ingericht zijn op allerlei gebied, zoals huishouden, reform, IVN, Noordhol lands Landschap, verf, groenboeken uit de bibliotheek, Max Milieu, PWR, (plastic recycling), enz. De informatie is vooral gericht op praktische zaken voor het dagelijks leven. De organisatoren van de markt willen de bezoekers duidelijk maken dat iede reen een bijdrage kan leveren aan een beter milieu. Het zijn niet alleen de des kundigen of overheden die op dit gebied veranderingen kunnen bewerkstelligen, juist van het gedrag van de burgers zal veel afhangen. Voor jongeren is er op de milieumarkt van alles te beleven. Door de school jeugd gekweekte pompoenen wórden tentoongesteld. Ook is er een aantal vlinderwerkstukken te zien, die in het kader van het vMndérjaar Werden ge maakt. Jeugdige bezoekers kunnen deelnemen aan verschillende milieu spelletjes, zoals een werpsel, een elec- trospel, een puzzel, een vlinderbouw plaat enz. Iedereen kan meedoen aan een excursie naar het natuurgebied bij de Hemweg (duur ca. 2 uur), die om 13.00 uur per fiets bij de bibliotheek van start gaat. De milieumarkt is dus op zaterdag 7 ok tober, begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het is een initiatief van de Conciliair Proces Groep Akersloot en de Milieu Kompasgroep Akersloot. tuinbouw zijn evenzeer gebaat bij schoon water. Wat vissers al jarenlang weten is nu ook meer algemeen bekend. Hoewel: ook in Heiloo zijn er plaatsen waar mensen hun auto wassen, terwijl ze kunnen weten dat het sop rechtstreeks in het viswater terecht komt. De basisvoorwaade voor een goed leef milieu in het water is de aanwezigheid van voldoende zuurstof. Zuurstof wordt geproduceerd door groene water planten en door microscopisch kleine algen die in het water zweven. Voor de vorming van zuurstof is zonne-energie nodig, 's nachts daalt het zuurstofgehal te doordat de planten en algen dan zelf zuurstof gebruiken. Te veel algen of onvoldoende lichtinval veroorzaakt zuurstofgebrek. Het gevolg is vissterfte. Het water gaat stinken en de bewoners beleven er geen enkel ple zier meer aan. In het ergste geval wor den er er ziek van. Vorming van te veel algen komt door overbemesting. Dit doet zich voor na een overstort van het riool in de waterpartijen. In de rubriek van de gemeente Heiloo op 6 september jl. is al uitgebreid ingegaan op dit over- storten onder de titel: „Waterpartijen geen zwemwater". Het bezitten van de visrechten van een water betekent verantwoordelijk zijn voor de visstand in dat water. Om een visstand te kunnen beheren is het nodig dat er invloed wordt uitgeoefend op za ken als waterkwaliteit, water- en oever- plantenbeheer, baggerwerkzaamheden e.d. De verantwoordelijkheid voor deze zaken ligt in Heiloo bij de gemeente. De hengelsportvereniging heeft de moge lijkheid om invloed op de visstand uit te oefenen door vis uit te zetten of door vis te vangen. Ook hiermee is de waterkwa liteit indirect te beïnvloeden. DVW meet regelmatig de zichtdiepte en het zuurstofgehalte. De resultaten wor den doorgespeeld aan de gemeente, zo dat deze in voorkomende gevallen actie kan nemen. Ook de bewoners kunnen actief meehelpen de waterkwaliteit op peil te houden. Wie het voorrecht heeft aan een watergang te wonen kan er voor zorgen dat drijfvuil en kroos worden verwijderd. Tijdens een hevige plensbui is het milieu er mee gebaat dat op zo'n moment het rioolstelsel minder wordt belast. Een kleine moeite om dat het wasprogramma te onderbreken of uit te stellen. Hengelsportorganisaties staan naast het milieubeschermingsorganisaties aan de basis voor een beter milieu. Help het milieu door deze organisaties sterk te maken door hiervan lid te worden. Inspiratie voor de mozaïeken en tuinen wordt door velen opgedaan bij de bibli otheek van Limmen. Reeds lang van te voren moeten plannen en ontwerpen ge maakt worden. Dat begint al in het na jaar wanneer de tuinen in gereedheid worden gebracht om er in het voorjaar misschien een prijs mee in de wacht te slepen. O.a. daartoe heeft de biblioteek een collectie boeken over tuinieren: het ontwerpen van grote tot kleine tuinen, aanleggen van gazons en wat ook be langrijk is: boeken over alle mogelijke soorten planten, heesters, bol- en knol gewassen, bodembedekkers, noem maar op. Dit wat de tuinen betreft. Voor de mozaïeken is de bibliothecares se vaak vertrouwensvrouw. Maanden van tevoren wordt op vaak fluisterende toon om de meest uiteenlopende onder werpen gevraagd. Het is dankbaar werk wanneer je tijdens de bloemendagen op je tocht door Limmen menig onderwerp herkent. Mocht ook u inspiratie nodig hebben, kom dan gerust naar de biblio theek van Limmen. Wij doen daar onze uiterste best voor u. Wilt u boeken of tijdschriften mee naar huis nemen dan heeft u een lezerskaart nodig. U kunt de betreffende afbeelding ook kopiëren. Een lezerskaart kost niets voor de jeugd tot 18 jaar jongeren 18 t/m 25 jaar: 12,50; 26 jaar en ouder: 21,50; 65 jaar en ouder: 12,50. rood, slechts roodkapje Rijksweg 35/37, 1906 BD Limmen, Tel. 02205-2484. Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet geplaatst is. Indien de ruimte het toelaat, zullen wij de tekst zoveel mogelijk vol gende week opnemen. Een vereniging waar tuinliefhebbers zich goed thuisvoelen en ook openstaat voor hen die nog niet zoveel plezier van hun tuin hebben. Ons maandblad heet dan ook Groei en Bloei. Middels vele aktiviteiten proberen wij al ruim 100 jaar de belangstelling voor de natuur en de kennis van bomen bloe men en planten te verbreiden. Natuur lijk heeft de tuin daarin een belangrijke plaats. Komt u gerust eens op onze ledenavond die iedere tweede dinsdag van de maand wordt gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat, aan vang 20.00 uur vrije toegang. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij de heer Ka mer, Heerenweg 108, Heiloo, tel. 072-333523. 'Kinderen zingen voor Dieren': dat is het thema van een actie rond Werelddie rendag ten bate van de 125-jarige Die renbescherming. Stond de actie vorig in het teken van asieldieren, dit jaar spelen kinderen en hun huisdieren de hoofd rol. Kinderen zingen niet alleen over dieren, maar het bijeengebrachte geld zal de Dierenbescherming gaan gebrui ken voor een project om kinderen voor te lichten over het houden van huisdie ren en over de verzorging die elke huis dier vraagt. 'Kinderen zingen voor dieren' is ook de titel van een LP, die speciaal voor de Werelddierendag-actie is uitgegeven. Het eerste exemplaar van de LP werd de Dierenbescherming aangeboden door Gerard Joling, die samen met het kin derkoor één van de liedjes zingt. De liedjes op de LP vertellen over hon den, katten, pony's en andere dieren. Ze zijn gecomponeerd en geschreven door bekende Nederlandse tekstschrij vers en componisten, zoals Ruud Bos, Hans van Hemert en Piet Souer. Het lied dat Gerard Joling zingt, 'Als hon den konden praten', werd geschreven door Gerard de Wijn. Op woensdag 4 oktober worden de lied jes ten gehore gebracht in een speciaal televisieprogramma voor Dierendag dat door Veronica wordt uitgezonden. In het programma worden de liedjes afge wisseld met interviews met bekende Ne derlanders, waarin zij vertellen over hun huisdieren. De Dierenbescherming werkt ook voor deze Werelddierendag-actie samen met diervoedingsfabrikant Effem. De elpee, ook als muziekcassette en compact disk, is te verkrijgen via een spaaractie op de produkten van Effem. De zegels staan op de produkten Whiskas, Brekkies, Sheba, Cesar en Pedigree Pal. Voor tien spaarzegels en met bijbetaling van 9,95 kunnen consumenten in het bezit komen van de LP/CD/MC. Van elke volle spaarkaart, ontvangt de Dierenbescherming één gulden. De op brengst van de actie gaat de Dierenbe scherming onder meer gebruiken voor een voorlichtingsproject voor leerlingen van basisscholen. Van het bijeenge bracht geld zullen speciale bussen wor den ingericht, waarmee de Dierenbe scherming op aanvraag basisscholen zal bezoeken om de leerlingen voorlichting BIJVAL-BON Roep "boe", teken hierj te geven over het houden van huisdieren en over de verzorging die huisdieren vragen. Ook zal de Dierenbescherming meewerken aan een vijfdelige televisie serie over huisdieren van de Nederland se Onderwijs Televisie. De actie 'Kinderen zingen voor Dieren' loopt "tot en met 31 december van dit jaar. Postadres Westerweg 259A, 1852 AG Heiloo TELEFOON 072-337551 Tot 1-11 -'89 GRATIS ADVIES OFFERTE Winkelcentrum 't Loo 23-24, Heiloo 335152 verkorten van trainings- en joggingpakken mogelijk po «Wenwerky. ""*V Hei ziet er eindelijk nas uil dal er een nieuwe dierenwe komt En dat is maar goed ook. want als dier heb Ie maar bitier weinig rechten Helaas is het Ministerie van Landbouw en Visserii echter met een voorstel gekomen dat nauwelijks verbetering beloof! Gelukkig heel) de Die renbescherming óók een wets voorstel klaarliggen, een voorstel waar je als kalf direct dartel van wordt" De meeste kamerleden zt|n het met het wetsvoorstel van de Dierenbescherming eens. U ook? Zet dan gauw uw "poot" in de bijval-bon en stuur 'm op In een open envelop (post zegel van 65 cent) Adres: Dieren bescherming. Postbus 85980, 2508 CR Den Haag I Ik teken ook voor de betere dierenwet van de Dierenbescherming I I HANDTHIUiNINi: 9

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 15