Najaar'.! heiloo ONZE TUIN vakantie in uw tuin op 995/v^ UITKIJKPOST 4 OKTOBER 1989 GARDENA Bij Intratuin vindt u nu meer dan 300 verschillende soorten bloembollen! Nergens anders kunt u zo goed en weloverwogen uw persoonlijke selektie samenstellen, uw favoriete kombinaties van kleuren en soorten kiezen. Zorg er nu voor dat uw tuin volgend voorjaar van begin februari tot eind mei, één kleurige bloemenzee is. De bollebozen van de Intratuin heipen u graag met deskundig advies en met bijzonder scherpe aanbiedingen. Roodkapje botanische tulp Gardena bollenplanter 100 botanische Krokussen Wolf plantschepje Speciale Aktieweken 3 Tijd voor de ti*n Heiloo, Vennewatersweg 15, tel. 072-332727 Volume Bij het gescheiden inzamelen en het transport van gemengd kunststofafval speelt het volume een grote rol Anders dan bij papier, karton en glas (waarvan de gescheiden inzameling inmiddels goed verloopt) heeft kunststof-afval het probleem dat het grote volume vee! opslagruimte en bij vervoer hoge kosten met zich meebrengen. Men vervoert im mers meer 'lucht' dan produkt. Vooral bij winkelbedrijven speelt elke vierkante meter een grote economische rol. Ook in de magazijnen. Dit houdt in dat de vrijkomende kunststofafval met een hoge frequentie afgevoerd dient te worden doordat opslagruimte niet of nauwelijks aanwezig is. Dit brengt hoge kosten met zich mee. Uiteraard kan gebruik worden gemaakt van bestaande balenpersen. Deze zijn doorgaans echter groot (veel vierkante meters) en bewerkelijk (omsnoeren). De balen, die uiteindelijk vrij komen, zijn door het grote gewicht nauwelijks han teerbaar. Ook de verdichtingsfactor laat te wensen over. De investering is voor winkelbedrijven niet rendabel te maken. De PWR pers is geënt op de eigenschap van kunststoffen dat deze zich bij ver warming samenhechten, waardoor een compacte massa verkregen wordt. Open tuinen De afgelopen zomer stelden veel particulieren en bedrijven hun tuin open ter bezichtiging. Op bepaalde dagen kan men dan komen kijken hoe een ander zijn tuin heeft aange legd. Wie wat meer bedreven is in het tuinieren zal in tuinen zoals van Rob Herwig of Mien Ruijs, en er zijn er nog veel meer, zijn hart op halen men kan dan ook-wat meer bijzondere planten bekijken en zo zelf proberen wat meer aparte soor ten in de tuin te krijgen. Tuinieren blijft een fascinerende be zigheid een chinees gezegde luidt: De tuinliefhebbers zijn deze zomer ruimschoots aan hun trekken geko men, alles ,,deed" het goed en het was een plezier om te zien hoe alles groeide en bloeide. Opvallend is, dat de aanleg van tuinen sterk aan het veranderen is. Vroeger hadden we een stuk(je) gras en een border en dat was het dan. Iedereen wilde de border naar z'n eigen idee in. De een voelt zich gelukkig met een tuin vol zomergoed, de ander doet het wat rustiger met vaste planten en struiken. Tegenwoordig zijn veel tuinen speels aangelegd, er is gewerkt met siersteentjes, paaltjes een pergola enz. De „volle" border is daar ook verdwenen, er wordt meer met kleu rige toeven gewerkt. Het valt niet mee zo'n tuin aan te leggen, er zijn er die het kunnen, maar wie ook maar even twijfelt kan het beter laten doen. Geen goedkoop karwei maar het plezier is evenredig. Oktober is een uitstekende maand om de tuin te restaureren en deze kan ook al, voor een groot gedeelte, beplant worden. Dit komt door de z.g. „containerteelt" in potten of zakken worden de conifieren, heesters, rozen enz. geplant voor de winter invalt zitten ze vast. Met bladverliezende struiken moet ge wacht worden tot het voorjaar. Een paar tips: zorg dat u zich van te voren goed oriënteert over de be planting, ga kijken in de tuincentra, lees er over, schrijf de namen op (ook de latijnse), let op bloeitijd, grootte, kleur enz. Heeft u dan een lijst van vaste planten die u wel aan spreken, overleg dan met de tuin man, werk op kleur, maak b.v. hoe ken in een zelfde tint, u zult verrast zijn van het effekt. Nieuwe grond Bij de aanleg wordt natuurlijk ook nieuwe grond opgebracht. In het begin heeft u daar veel onkruid van, schoffel niet, maar trek het er uit na verloop van tijd vindt u amper nog een onkruidje in uw tuin. Schoffen- len is eigenlijk nooit aan te bevelen, zaad wat gevallen schoffelt uw ruw weg terwijl dat volgend jaar weer nieuwe plantjes oplevert, als u ze zelf niet nodig heeft, dan is het al tijd leuk om te ruilen. Bij een tuin is het ook belangrijk dat u het hele jaar door iets bloei- ends hebt, vaak is het voorjaar het uitbqfl(jjg£t, pa^st het vroege bloei- goed hebben we dan ook de bollen én na de kale winter genieten we dubbel van al het jonge groen en de vele kleuren. Het voorjaar brengt veel werk met zich mee, we moeten snoeien, mesten, spitten, planten, scheuren en soms hergroeperen want ook een plant of struik voelt zich op de ene plek lekkerder dan op de andere plek en daar zullen we toch reke ning mee moeten houden. Een goe de voorjaarsbeurt bespaart u de rest van de zomer veel werk. Herfst Maar nu is de herfst aangebroken, veelkleurig blad en bessen aan bo men en struiken, maar één flinke storm en al dat blad ligt bij ons in de tuin en wat dan? Het blad dat op het gras ligt moet zo snel mogelijk opgeruimd worden, het vergaat en het gras er onder wordt geel. Er kan wel al gemest worden, in korrel vorm of grascompost dit bevat spoorelementen en biedt bescher ming in de winter. Wie een rotstuin heeft moet het blad ook weghalen. Het blad is vaak te zwaar voor de kleine plant jes, wel met de hand weghalen. Ook de hei houdt niet van blad. Tussen de planten kan men het blad rustig laten liggen, het brengt humis in de grond. Van tuinafval en blad kan men ook een composthoop maken. Bladverliezende heesters en bomen kan men in het najaar snoeien, co niferen liever iets eerder zo in augustus-septemberVastgevoelige struiken worden in het voorjaar gesnoeid. Bollenplanten In de herfst moeten we ook de bol len planten, ieder kiest uit het ruime assortiment dat, wat hem/haar het meest aanstaat. Ook hier geldt weer laat niet alles tegelijk bloeien, maar zorg er voor dat er soorten zijn die na elkaar bloeien, zodat u het hele voorjaar kleur in de tuin hebt. In ons winderige klimaat zijn vooral de kleine lage soorten heel geschikt, maar wie een beschutte tuin heeft kan ook de hogere soorten planten. Denkt u er om dat de bollen altijd bij elkaar in groepjes gepland moe ten worden, dus niet hier en daar een bol. Narcissen, die in de grond blijven zitten, kunnen goed onder bomen of struiken gepland worden, omdat, na de bloei, het blad moet afsterven, zie je er dan niet zoveel van. Potterie Leuk en speels zijn de mooie potten die tegenwoordig veel tuinen sieren, ze zijn er in veel variaties van een eenvoudige terra cotta tot een fraaie geglazuurde pot. Men kan er een voudig zomergoed inzetten, gerani um, petunia, valse mien enz. maar ook sierheesters staan er mooi in. Nieuw zijn de draadvormen, laat er een klimop langs groeien en u heeft iets heel decoratiefs voor uw tuin of terras. Heeft men een struik op stam dan staat wat hangend zomergoed aan de voet erg leuk. Het voordeel van de potten is, dat men kleur kan brengen waar dat nodig is, het na deel is dat ze veel verzorging vra gen, elke dat water geven en dat de meeste potten niet tegen vorst bestand zijn. U zult ze dan 's win ters ook binnen moeten zetten, maarhet is allemaal de moeite waard. De vijver Veel mensen beginnen de charme zonlicht ongehinderd naar binnen, daar het leidingwater rijk aan mine ralen is zal het water weldra groen zien. Er moet dus gezocht worden naar een biologisch evenwicht wat u vindt door de juiste beplanting toe te passen. Hoe groot een vijver moet worden hangt natuurlijk af van de ruimte die men heeft, maar begin vooral niet te klein, maak er geen plasje van, maar een vijver, het geeft u meer plezier. Als u een uur gelukkig wilt zijn, bedrink u dan Als u drie dagen gelukkig wilt zijn slacht dan een varken en eet het op. Als u een jaar gelukkig wilt zijn ga dan trouwen. Maar als u uw hele leven gelukkig wilt zijn houdt u dan bezig met een tuin! Studie voedsel en milieu In het kader van de week Honger Hoeft Niet' en Wereldvoedseldag orga niseert Volkshogeschool Bergen op za terdag 14 oktober een studiedag over de relatie gezond voedsel en een schoon milieu. Deze dag vindt plaats in het ge bouw ,De Zwarte Schuur' op 't Oude Hof aan de Eeuwigelaan 1 te Bergen NH van 10.00 - 16.00 uur. Het jaarthema van wereldvoedseldag, Voedsel en Milieu, zal nader uitgediept worden, m.b.t. voedselproduktie in Ne derland, de Derde wereld en de onder linge samenhang. Tevens worden perspectieven aangedragen voor eigen handelen en consumentenacties die mi lieuvriendelijke landbouwmethoden stimuleren. Aan bod komen inleidingen oyer: - Milieuvriendelijk boeren in Neder land; mogelijkheden en beperkinge - Perspectieven voor duurzame land bouw in de Derde wereld. - Het landbouw-milieuvraagstuk we reldwijd bezien, met de veevoeder- grondstoffenproblematiek als uitge werkt voorbeeld - De bijdragen die consumenten kunnen leveren m.b.t. het stimuleren van mi lieuvriendelijke en duurzame productiemethoden. In de namiddag zullen groepsdiscussies plaats vinden aan de hand van stellin gen, gevolgd door een forumdiscussies met inleiders. Verder zal er de hele dag een informatiemarkt zijn met stands van milieu, landbouw- en Derde Werel dorganisaties alsmede video-vertoningen. Een map met achtergrondinformatie zal aan de deelnemers worden uitgereikt. De prijs van deze dag is ƒ25,00 per per soon, incl. koffie, lunch en informatie map. Voor minder draagkrachtigen is korting mogelijk. Voor informatie en opgave kunt u kontakt opnemen met Volkshogeschool Bergen, 02208-94541. Aanmelding dient te geschieden voor 9 oktober a.s. PADDESTOELEN WANDELTOCHT CASTRICUM - Op zaterdag 7 en 8 ok tober zullen de jaarlijkse N.H.W.B. Paddestoelenwandeltochten weer plaats vinden. De start en finish is vanuit Dorpshuis De Kern, Overtoom 15 te Castricum. De parkoersen voor deze wandeltochten zijn uitgezet in het prachtige gebied van de P.W.N. U kunt een keuze maken uit de te wandelen af standen t.w. 5, 10 15 of 25 km. De starttijden zijn op beide dagen voor de 25 km van 10.00 tot 11.00 uur en voor de overige afstanden van 10.00 tot 13.00 uur. Hoe u zo'n vijver gaat aanleggen, met folie of met een kunststof bak, is een keuze die u maakt, het hangt er vanaf of men nog een moeras ge deelte wil maken. Er is veel litera tuur over vijvers, oriënteert u dus goed van te voren, dat bespaart een hoop narigheid. van een vijver te ontdekken. Het is minder moeilijk een vijver aan te leggen dan men vaak denkt. Het graafwerk is natuurlijk een hele klus, maar met de vrijgekomen grond kan men andere delen van de tuin weer ophogen, wat vaak een heel leuk effekt geeft. De meest openplek is ook de geschiktste voor de vijver, waterplanten houden ook van zon. In een nieuwe vijver ontstaan veel algen deze ontstaan door opgeloste mineralen en licht. Als er nog geen begroeiing in de vijver is valt het Waar kan dat: genieten van de natuur en nuttig werk doen bovendien? Daar voor moet u bij de werkgroep Heilooër Bos zijn. Dit is een groep enthousiaste vrijwilligers die al jarenlang in de Hei- loose natuurgebieden werkt, twee keer per maand op zaterdagochtend. Er wor den wilgen geknot en wat het resultaat daarvan is, kunt u zien langs de Zan- dersloot. Verder worden woekerplanten als esdoorn en Amerikaanse vogelkers uit het bos verwijderd en worden oude drinkpoelen weer opgeknapt. Dit laatste is vooral van belang voor de reptielen en de amfibieën. Overigens verleent de werkgroep ook hand- en spandiensten aan de Paddewerkgroep en houdt ze zich bezig met het onderhoud van bospaden. Een paar jaar geleden is ze actief betrokken geweest bij het opho gen van de befaamde Kattenberg. Tot slot zij opgemerkt dat vrijwilligers en gezelligheid bij de werkgroep Heilooër Bos onverbrekelijk met elkaar verbon den zijn. Voor gereedschap, handschoe nen, verzekering en koffie wordt ge zorgd. Voor verdere informatie en aan melding verwijzen wij u naar A. H. Hoogland, Hoogeweg 19 te Heiloo (tel. 330724). Tuinvereniging de Rekere gelegen aan de Helderseweg, startte maandag 2 ok tober de Cursus Biologisch-Dynamisch- Tuinieren. Dit jaar gaat Tuinvereniging de Rekere verder met de Cursus Biologisch-Dynamisch tuinieren onder leiding van Jaap Bakker. Jaap Bakker is Biologisch Dynamisch tuinbouwvoor- lichter en was 32 jaar verbonden aan het ministerie van landbouw. Afgelopen seizoen is de Rekere gestart met de cur sus Biologisch-Dynamisch tuinieren (4 april) en we kunnen terug kijken op een enorme succes. De avonden waren zeer druk bezocht en veel mensen zijn Biologisch Dynamisch gaan tuinieren. En hier willen wij als tuinvereniging vervolg aan geven, om opnieuw te leren dat wij ook zonder le vensvreemde stoffen kunnen leven. Wij willen de harmonische band die tussen mens en aarde is herstellen. Ook vinden wij dat wij als tuinvereniging een posi tieve bijdrage kunnen levenren aan ons milieu. De Rekere is het eerste volkstuinencom plex in Nederland dat de Biologisch- Dynamische Teeltwijze voor Amateur volkstuinders heeft geïntroduceerd. Zij heeft een groot deel van haar terrein ge reserveerd, dat speciaal bestemd is voor Biologisch-Dynamisch tuinieren. En dat is uniek, om precies te zijn 6600 vier kante meter. Op dat deel is het uiteraard ook geoorloofd om alleen Biologisch te telen. Wij verwachten dit jaar weer een grote opkomst, van veel enthousiaste mensen, die de aarde ter harte gaat. De cursus zal gehouden worden in de kantine van tuinvereniging de Rekere en zal iedere twee weken plaatsvinden. Aanvang 19.30 uur de kosten worden zeer laag gehouden omdat wij vinden, dat iede reen hier aan moet kunnen deenemen. De avonden kosten slechts ƒ2,00 per persoon per avond. De opzet van de Cursus is om het geleerde in praktijk te brengen op de tuinen met elkaar. En deelgenoot te worden van de natuurlijke samenhang tussen mens en aarde, zodat de harmonie opnieuw geboren kan wor den in jezelf. Het huren van een tuin kost 0.63 cent de vierkante meter. En met zo'n 100 vier kante meter, kun je al leuk groenten verbouwen. Buiten groenten, kun je ook vruchten kruiden fruit aardappelen en bloemen telen. Momenteel is de tijd aangebroken om te starten met een tuin, dit is de meest geschikte tijd om de tuin op orde te brengen voor de winter in valt. Naast het Biologisch-Dynamischë deel ligt nog 30000 vierkante meter voor de niet Biologische Tuinder. Op deze Tuinen hoeft niet Biologische geteelt te worden. Maar als tuinvereniging nemen wij waar dat ook op dit deel zeer weinig levensvreemde stoffen gebruikt worden. Onder levensvreemde stoffen wordt ver staan: kunstmest gif en chemische ellende. Geïnteresseerden die bij ons een tuin willen huren zijn van harte welkom, ie dere zaterdag kan men een kijkje ko men nemen, wj zijn aanwezig van 10.00 tot 15.00 uur in de kantine. Mensen die de Cursus willen volgen, kunnen zich te lefonisch opgeven bij Loes Citroen, Bannewaard 64, tel. 610198, te Alkmaar. Compacte pers voor plastic afval PWR heeft een nieuwe afvalpers voor kunststoffen ontwikkeld. Hiermee kan het volume van grote hoeveelheden kunststofafval worden teruggebracht tot handzame pakketjes van ongeveer 7 kilo. Voor de uitvinding is een wereld wijd patent aangevraagd. Momenteel hebben intensieve besprekingen plaats met winkelketens in binnen- en buiten land voor de plaatsing van de pers. De belangstelling is erg groot. De pers is klein en heeft maar weinig plaats nodig. Daardoor is hij ideaal voor detailhandelszaken. Deze kunnen plastic afval zonder tussenopslag direct verwerken zonder dat de opslag in bun dels veel ruimte in beslag neemt. De te- rugverdientijd door de besparing op af voerkosten bedraagt circa 2 jaar. Alleen de Keukenhof heeft méér bollen! sterke laagblijven- de tulp. die al vroeg in het seizoen met zijn felle kleuren pracht verrast. 't Handigste hulpje voor het planten van alle soorten bollen Glijdt heel licht de grond in alleen deze week Alsjeblieft, het is bijna te geef! 100 Krokusbollen: een hele tuin vol voor maar 95 Onmisbaar voor planten of overplanten, gemaakt van sterk staal. Van Ar85- voor slechts Genoemde prijzen zijn afhaalprijzen. Aanbiedingen gelden t/m woensdag 11 oktober a.s. of zolang de voorraad strekt. intra

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 9