Met een nieuwe CV-ketel draait uw gasmeter opeens een stuk langzamer! inuit 2 ENERGIEKC BEHEER ZOON CENTRALE VERWARMING Misverstanden over geluidsisolatie Thuis in uw huis Tijdloos eiken 'op maat' bij Meubelfabriek Heiloo Kunst in uw huis Doeland: laat ze maar schuiven Geen Uitkijkpost ontvangen? Veel mensen zijn bekend met het 'doe- het-zelven' in huis om mooie dingen te maken of om de woning te verbeteren door het aanbrengen van warmte- isolatie. Als het gaat om geluidisolatie weet een aantal doe-het-zelvers -soms uit eigen ervaring- dat het een moeilijk onderwerp is. Sommigen zullen zich willen laten adviseren door een 'deskun dige'. Anderen gaan gewoon op hun ge voel aan het werk. Gevoel is bij geluidi solatie echter een slechte raadgever. Er bestaan namelijk nogal wat misverstan den over geluidisolatie; óók bij de min of meer professionele adviseur die zich bezig houdt met het bouwen of de ver koop van zogenaamde akoestische ma terialen. Dit artikel wil het eens over de ze misverstanden hebben en een aantal er van -voor zover mogelijk- uit de we reld helpen. Bij het verbeteren van de geluidisolatie is een van de eerste zaken, die men moet controleren of er geluidlekken zijn. De ze kunnen worden aangetroffen in mu ren of bij aansluitingen van een muur of flankerende bouwonderdelen (gevel, vloer, plafond, dak). Maar ook bij de aansluitingen van kozijnen op metsel werk, bij kierende doorvoeringen van leidingen en kanalen en bij balkopleg- gingen achter plafonds of onder houten vloeren. De beste oplossing is steeds het doelmatig luchtdicht maken van deze gaten en kieren met specie, kit of andere passende luchtdichte materialen. V uistregel Zo'n afdichting helpt, omdat geluid en trilling is diè ons via de lucht bereikt. Een materiaal moet dus op de eerste plaats gesloten zijn: geen openingen be vatten en er moet niet doorheen gebla zen kunnen worden. Voor de geluidisolerende kwaliteiten van materialen geldt voorts: hoe dikker, zwaarder en slapper een materiaal, hoe beter het geluid tegenhoudt. Iedereen weet dat iets wat zwaar is, moeilijker in beweging is te krijgen dan iets wat licht is. Een dichte massieve muur houdt dus beter geluid tegen dan een dunne lichte. Zo heeft Tempex, ofwel piepschuim, nauwelijks geluidisolerende eigenschap pen: het is immers ultralicht. Sterker nog: in sommige gevallen, bijvoorbeeld bij het vullen van een luchtspouw, heeft het gebruik van piepschuim zelfs een averechts effect! Behalve over piep schuim zijn er nog veel meer mis verstanden over geluidisolatie, die zo snel mogelijk de wereld uit moeten. Zo heeft een aantal mensen het idee dat eierdozen tegen een muur geplakt, bij uitstek geschikt zou zijn als geluidisola tie. Misschien vinden die mensen dat het geheel er heel geluidonvriendelijk uit ziet. Er zijn in ieder geval mooie theo rieën over, in de trant van 'na gespleten te zijn op de hobbels van het karton ver dwaalt het geluid', en dergelijke. Jam mer, maar van dergelijke redenaties klopt niets. De eierdozen bestaan voor het grootste gedeelte uit lucht, en dus isoleren ze nauwelijks tegen geluid. Gordijnen £en ,a$der veel gehoord .misverstand, dat soms ook door de vakhandel abusie velijk in stand wordt gehouden, is dat dikke gordijnen en zachte behangsoor- ten van textiel of foam heel goed gelui- disolerend zouden werken. Ook deze opvattingen moeten naar het rijk der fa belen worden verwezen. Gordijnen en zachte vloerbedekkingen vangen door hun open structuur weliswaar een klein beetje van het inkomende geluid weg, maar het effect hiervan is alleen dat de galm in de kamer wat afneemt. De ge luidisolatie, het tegenhouden van ge luid, is echter heel gering omdat deze materialen luchtdoorlatend en door- blaasbaar zijn en daarom bijna alle ge luid laten passeren. In hoeverre zo'n voorzetwand de gelui disolatie tussen woningen verbetert, hangt van veel factoren af. Zoals al eer der is gezegd, zullen geluidlekken moe ten worden gedicht. Maar doorgaande lichte vlakken zoals een dak of een gevel kunnen de geluidisolatie beperken. Een voorzetwand is over het algemeen wei nig effectief tegen contactgeluid (lopen over harde vloeren, sanitaire geluiden, geluiden van huishoudelijke appara ten). Deze vorm van geluidhinder is al leen doeltreffend bij de bron (buren) te bestrijden. Meestal met goedkope, een voudige middelen. Gelukkig is er ook een aantal maatrege len dat wèl bijdraagt tot een wezenlijke reductie van het geluidniveau. Zo zijn de meeste mensen tegenwoordig wel op de hoogte van het bestaan van geluidi solerende beglazing en de effectiviteit van voorzet-ramen op ruime luchtlaag (meer dan 4 cm). Tegen buitenlawaai zijn dit prima oplossingen, die, mits na tuurlijk deskundig uitgevoerd, tot een geluidreducerend resultaat kunnen lei den. Uiteraard moeten ramen en deuren dan wel kierdicht sluiten en is soms een geluiddempende ventilatievoorziening (suskast) nodig. Voorzetwanden Vrijwel elke wand is qua geluidisolatie te verbeteren met een goed uitgevoerde 'buigslappe' voorzetwand. Deze is te maken op basis van een houten raam werk, dat wordt afgedekt met gipsplaat. Ook over de vulling van deze wanden bestaat nogal wat onwetendheid. Regel matig wordt de vraag gesteld wat beter is: glaswol of steenwól. En het ant woord moet dan steeds luiden dat het niet uitmaakt. Beide materialen houden namelijk nauwelijks geluid tegen, maar absorberen wat geluid en dienen vooral om galm in holle ruimten te voorko- der, Postbus 381, 2600 AJ Delft, tele- men. Tempex is daarvoor uit den boze, foon: 015-562723. maar dat wist u al. De NSG helpt Voordat u dit soort klussen gaat onder nemen, is het nuttig eerst contact op te nemen met de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG). Deze stichting geeft mondelinge adviezen en heeft schriftelijke informatie op het gebied van de bestrijding van geluidhinder. Over alle in dit artikel globaal aangedui de klussen geeft zij brochures uit. Deze gaan in op alle mogelijkheden en beper kingen van geluidisolatie van huizen, en zijn voorzien van technische instructies. Ze zijn verkrijgbaar op het volgende adres: Nederlandse Stichting Geluidhin- De NSG'heeft iets tegen lawaai... Prettig klimaat in huis tegen de laagste kosten Hoe krijg je tegen zo laag mogelijke kosten een zo prettig mogelijk woonkli maat? Met die vraag wordt vrijwel iede reen geconfronteerd die een andere wo ning betrekt, of het eigen huis verbouwt. Gaat u naar een kant en klaar nieuw bouwhuis, dan zijn de verwarmings- en isolatievoorzieningen in de regel af doende, al valt er ook daar soms nog wel het een en ander te verbeteren. In oudere woningen daarentegen, kan vaak nog veel worden geïsoleerd en is ook de warmwater- en verwarming sinstallatie nogal eens aan vervanging toe. In de onlangs verschenen Welke- gids Verwarming en Isolatie komen al deze onderwerpen uitgebreid aan de orde. Is er een nieuw verwarmingssysteem no dig, dan is een eerste keuze die u moet maken: lokaal of centraal? Centrale verwarming is er in een aantal typen: vloerverwarming, heteluchtverwarming en natuurlijk verwarming met radiato ren. Radiatoren zijn er overigens ook weer in diverse soorten. Een nieuwe trend zijn de zogeheten 'design'- radiatoren, fraai van vorm en leverbaar in een scala van aktuele kleuren. Na tuurlijk hebt u bij een cv-systeem ook een cv-ketel nodig. Opvallend daarbij zijn de nieuwe milieuvriendelijke ketels, die niet alleen heel zuinig zijn, maar ook een minumum aan schadelijke stoffen uitstoten. Bij een prettig woonklimaar hoort ook een comfortabel warmwatersysteem. Daar is er de keuze tussen geiser, boiler of combitoestel (gekoppeld aan de cv- ketel), op gas, electriciteit en zelfs op zonnewarmte. Alle systemen hebben zo hun voor- en nadelen, die in deze Welke-Gids uitgebreid belicht worden. Isolatie We zitten weer in het koude jaargetijde, een prima moment om weer eens aan de isalottie van ons huis te denken. Welke koppelt in de gids het onderwerp isola tie terecht aan het onderwerp ventilatie. Immers, in een goed geïsoleerd, maar slecht geventileerd huis heerst een on prettig woonklimaat. Dat komt doordat het woonvocht dat mens, dier en plant produceren, niet meer het huis kan ver laten. En dat zoiets ook grote schade kan aanrichten aan de constructie van het huis, hebben al veel consumenten moeten ervaren. Ook voor deze problematiek veel aan dacht in de gids, die met zijn uitgebreide merk- en prijsoverzichten én adreslijst een handige hulp is voor iedereen die zich de komende periode met verwar men en isoleren gaat bezighouden. De Welke-Gids Verwarming en Isolatie is verkrijgbaar in de tijdschriftenwinkel. Schuifwanden te kust en te keur bij Wiefix-Doeland aan de Westerweg. Meubelfabriek Heiloo aan de Kennemerstraatweg ontvangt u graag royale showroom. Meubelfabriek Heiloo, aan de Kenne merstraatweg 231, t.o.v. de Willi- brordstichting maakt nog steeds de mooiste meubelen in eiken. Wij zagen in de 1000 m2 showroom, een collectie van hoe eiken in een modern interieur heel goed toegepast kan worden. Bij eiken denkt men al gauw aan de zware meubelen van een aantal jaren ge leden, dat wordt op verzoek nog wel ge maakt maar het moderne interieur vraagt om licht, dus het spreekt vanzelf dat de Meubelfabriek Heiloo daarop inspeelt. Alles wordt in de eigen werkplaats ge maakt wat tot voordeel heeft dat alles gemaakt kan worden op de maat die u past. Meubelfabriek Heiloo maakt ook eikenhouten keukens en levert daarbij alle inbouwapparatuur van elk gewenst merk. Wie toch liever een kleurtje wil, maar ook de gedegen kwaliteit van eiken kan het in elke gewenste kleur laten spuiten, ook dat verzorgt Meubelfabriek Heiloo. Hoe mooi het lichte blanke eiken is kunt u zien in de showroom, deze is elke dag geopend. Bibliotheek Limmen is inspiratiebron Als je al een aantal jaren in jé huis woont, raak je er soms op uitgekeken. Hetgeen je in het begin mooi vond, ver liest zijn aantrekkelijkheid. Daarnaast verandert de mode ook veel op het ge bied van wonen en woninginrichting. Vooral kleuren en stoffen maar ook de indeling van het huis. Kortom: je wilt verandering en verhuizen is duur. De verandering kan bescheiden zijn, een behangetje, verfje, misschien stofje, of je gaat denken aan andere meubels. Duurder wordt het wanneer je aan ver bouwen gaan denken, zowel binnens- als buitenshuis. Groot of klein. Je bespaart veel als doe-het-zelver. Je hebt dan wel een goede handleiding nodig en vooral ideeën! Welnu, die handleidingen en ideeën kun je vinden in de openbare bibliotheek Limmen. Kijkt u bij de nummers 627 en 694, daar vindt u de handleidingen. Be halve in boeken kunt u ideeën opdoen in de ingebonden jaargangen van de tijd schriften "Eigen Huis en Interieur" en „Vfiijé Tijd,' wonen". Die staan bij nummer 774, in de kast. U kunt ons er natuurlijk ook om vra gen, want: Informatie, we zijn er voor! Openbare Bibliotheek Limmen, Kapel- weg 6a, tel. 02205-2135. Kom eens wereld winkelen openbare bibliotheek Wellicht ziet u niet direct verband tus sen uw interieur en de Derde Wereld. De Wereldwinkel is immers vooral be kend door de verkoop van zuivere kof fie. Toch vindt u daar ook exclusieve kunstnijverheid en werk van kunste naars uit Afrika, Zuid Amerika, of de Filippijnen. Wat denkt u bijvoorbeeld van een zui ver wollen Peruaans wandkleed? Of van een authentiek masker uit de Ivoorkust? Originele gevlochten of handbeschilder de sier- en gebruiksvoorwerpen geven uw interieur een heel aparte sfeer én to nen uw betokkenheid bij een econo misch bestel dat recht doet aan de kan sarmen in de Derde Wereld. Veel artike len uit de Novib-catalogus zijn ook di rect in de Wereldwinkel verkrijgbaar. Ook voor huishoudtextiel en handgewe- ven stoffen uit India kunt u in de We reldwinkel terecht. De Indiase wevers gebruiken zowel moderne als traditione le ontwerpen voor hun handdoeken en tafelkleden. Prachtige zijden stoffen voor kleding of kussens en stevige kate- oen zijn in vele kleuren en dessiens le verbaar. Dit is met recht stof tot naden ken - door uw keuze voor eerlijke pro- dukten uit de Derde Wereld draagt u uw steentje bij om de kloof tussen arme en rijke landen te overbruggen. Kom eens wereldwinkelen in Heiloo, Stationsweg 103, dinsdag t/m vrijdag 10.00-12.00 ur en 13.30 - 16.00 uur; za terdag 9.30 -16.00 uur of in Limmen bij de Vereniging, vrijdag 14.00-17.00 uur en zaterdag 10.00- 16.00 uur. Schuifdeuren zijn er tegenwoordig in veel variaties, zijn eenvoudig te monte ren en vergroten de ruimte, dus meer leef- en opbergruimte. Acme is een merk dat Doeland aan de Westerweg 156 voert. Door toepassing van de zeer eenvoudig te monteren delen is bijna el ke indeling mogelijk. De deur systemen zijn er in 2 kleuren wit en brons, 5 breedte maten en een en kele deur met een maximale hoogte van 2.50 m. Ook een luxe vouwdeurkast is eenvoudig te maken. Wie zijn zolder eens goed wil opruimen kan het lage schuine gedeelte goed benutten. Breng, hiervoor een schuif railsysteem aan waardoor panelen goed heen en weer kunnen schuiven en alle „rommel" is uit het zicht. De Acme deurpanelen bieden u een hele schuifdeur serie, zelf een spiegelwand is eenvoudig te maken, de gelagerde ny- lonwielen zorgen er voor dat uw deur vederlciht loopt. Doeland is ruim gesor teerd in deze materie en voor elk pro bleem op dit gebied hebben zij een pas klare oplossing. De onzichtbare plankhouder Dit is een makkelijk te monteren profiel waarmee u in een handomdraai planken tegen de muur bevestigt voor elke smaak is er een „plank", witte, bruine of grijze kunststof van hoogwaardige kwaliteit, eiken en sinds kort ook in glas. Dankzij de slimme constructie heeft Su per MF (want zo heet dat systeem) een groot dragend vermogen, bij een plank diepte van 25 cm is een gewicht van 75 kg geen enkel probleem. Door de strak ke vormgeving kunt u het ook heel goed in de badkamer en de keuken gebrui ken. Doeland wil u er alles over vertellen. Zuinig en veilig gasverbruik Wij zijn echte c.v. mensen die zich speciaal bezighouden met plaatsing van nieuwe, zuinige en veilige c.v. ketels, ook gecombineerd met warmwater zuinig door ketels te plaatsen met een Verbeterd Rendement 80% of een Hoog Rendement 90% veilig en vakkundig omdat ze voldoen aan de plaatsings eisen en keuring van het gasbedrijf HEILOO Stationsplein 6 - Heiloo - 338200. EEN VNMNSTALLATEUR MAAKT HET GOED. met BEKO-INTERIEURS. De nieuwste tapijten, gordijnen en vitrages bieden zo'n scala aan prachtige motieven en kleuren, dat u BINNEN het gevoel van NOG BUITEN TE LEVEN krijgt! Het lijkt alsof de zomerzon niet alleen uw huid getint heeft, maar dit jaar ook de nieuwe tapijten, gordijnen en vinylprodukten van de prachtigste warme kleuren heeft voorzien. NU is dan ook de tijd, om die sfeer in huis te halen. BEKO HELPT U DAARBIJ! Want, voor ieder interieur heeft BEKO de juiste kleur, en naast zijn grote assortiment zorgt BEKO voor een perfekte stoffering en deskundig advies. BIJ BEKO ZIJN OKTOBER EN NOVEMBER WOON - WIJN EN GORDIJNMAANDÉN Kom vrijblijvend eens kijken en overtuig uzelf! Als EXTRA geven wij in oktober en november bij besteding van 250,- of méér EEN HEERLIJKE FLES WIJN KADO! want: BEKO is niet alleen uw sfeer, maar ook uw smaakmaker. UITKIJKPOST 18 OKTOBER 1989 Gratis rtamabe en "au* praktische tips •Nederlandse Stichting Gefcidhindef Postbus 381,2600 AJ Deft Teü 015-562723 Bel 's donderdags: 072-330175 00 lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven NAZOMEREN IN HUISx HEILOO Kennemerstraatweg 109 Tel. 072-336652 HEEMSTEDE Raadhuisstraat 65 Tel. 023-293495

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 15