coiffures voor dames en heren stationscentrum 78 heiloo telefoon 330502 OPENINGSTIJDEN VOOR KERSTMIS WIJ ZIJN GESPECIALISEERD IN LANG HAAR. GEMEENTEBEGROTING 1990 BIEDT MEER RUIMTE VOOR BIJVOORBEELD HET MILIEU SALON *Vol wetenswaardigheden 't Is wel even wennen! Niet-raadsleden in commissies maandag 18 dec. t/m donderdag 21 dec. van 8.- tot 6.- uur. vrijdag 22 dec. van 8.-uur tot 9.- uur 's avonds zaterdag 23 dec. van 7.- tot 3.- uur. UITKI.IKPOST 6 DECEMBER 1989 hogingen zijn een gevolg van het ge voerde beleid. Zo zullen de kosten voor de brandweer in 1990 fors toenemen. De raad heeft in 1989 ingestemd met de benoeming van een beleidsondersteunend ambtenaar ten behoeve van de brandweer, die zich met name ook zal bezighouden met brandpreventie. Cultuur en recreatie Veel verschuivingen zijn er bij de hoofdfunctie Cultuur en recreatie. Daar worden de bezuinigingen goed zicht baar. De muziekschool bijvoorbeeld le vert 15.000 gulden in, het jeugdwerk 6.000 gulden, het zwembad 52.000 gul den, De Beun 8.000 gulden, het Open Huis 3.000 gulden en de bibliotheek 60.000 gulden. Voorts zijn er bezuini gingen bij de sportaccommodaties (42.000 gulden), de sporthal (18.000 gulden) en de subsidies aan sportvereni gingen (4.000 gulden). De grootste besparing wordt gerealiseerd bij het on derdeel plantsoenen, beplantingen en recreatiegebieden: 191.000 gulden min der uitgaven geraamd dan in 1989. Tegenover alle uitgaven staan natuur lijk ook inkomsten, in totaal meer dan 31 miljoen gulden.. Bijna 40 procent hiervan bestaat uit de uitkering uit het Gemeentefonds. Nog eens 40 procent krijgt de gemeente van province en Rijk als vergoeding/bijdrage voor bepaalde uitgaven, zoals die op het gebied van onderwijs, basiseducatie en sociale voorzieningen. Zo'n 9 procent van de inkomsten haalt de gemeente uit de on roerend goedbelasting, zo'n 4 procent uit de rente van beleggingen en de winstuitkering van het gasbedrijf. De resterende ongeveer 7 procent komt on dermeer uit huuropbrengsten, leges en heffingen. In feite heeft de gemeente dus maar 20 procent van de inkomsten in eigen hand. De overige 80 procent worden in Den Haag min of meer vastgesteld. In de afgelopen jaren hebben de verschil lende partijen in de Heilooër raad dui delijk laten merken dat de opgelegde 'Haagse' bezuinigingen niet altijd even goed vielen. Nieuw beleid Zowel landelijk als plaatselijk wordt in de politiek weer gesproken over nieuw beleid. Nu de financiële positie weer wat gunstiger is, lijkt daarvoor ook ruimte te zijn. In de begroting noemt het colle ge van Heiloo met name vijf onderwer pen: de bevolkingssamenstelling, de sportvoorzieningen, het milieu, kinder- dagopvang en voorzieningen voor ouderen. Wat betreft de sportvoorzieningen is het beleid al ingezet met een inventarisatie van de behoefte aan en het aanbod van sport en de bijbehorende accommoda ties. De inzet van dit onderzoek is om het aantal accommodaties zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Bekend is dat er met name wat betreft de veldsporten een overcapaciteit van terreinen is. Het afstoten van terreinen is in dit opzicht nieuw beleid dat tot besparingen leidt. Meer uitgeven wil de gemeente voor het milieu, vooral wat betreft de inzameling van (huis)vuil. Gedacht wordt aan het nog meer gescheiden inzamelen hiervan. Nu al zijn er regelingen voor oud pa pier, glas en klein chemisch afval. Een volgende stap is groente-, fruit- en tui nafval gescheiden inzamelen van de rest van het vuil, waarbij het gebruik van mini-containers (rolemmers) ingevoerd moet worden. Investeringen Naast de reguliere uitgaven zijn voor de begroting van 1990 ook een aantal in vesteringen van belang. Met het oog op de financiële positie werden investerin gen de afgelopen jaren vooral gedaan wanneer er van vervanging of onder houd sprake was. Die lijn is nog duide lijk zichtbaar in de investeringslijst voor het komende begrotingsjaar. Nieuwe investeringen zijn er echter wel. Zo moet de computerapparatuur ten dienste van de gemeente worden uitge breid (kosten: 214.000 gulden). Ook is de aanleg van een skateboardbaan op genomen in de begroting (58.000 gulden). Drie grote projecten staan voor 1990 ook op het programma: de realisering van een uitvaartcentrum, de aanleg van de zuidelijke wijkontsluitingsweg en de aanleg van een kunststof atletiekbaan. De kosten hiervoor bedragen naar ver wachting respectievelijk 200.000, 2.000.000 en 1.000.000 gulden. Het col lege wil deze investeringen niet ten laste brengen van de 'normale' begroting, maar deze betalen uit de aanwezige re serve 'nader te bepalen bestemmingen'. Deze reserve wordt bijvoorbeeld ook gebruikt voor de aanschaf van meubi lair voor het nieuwe gemeentehuis (486.000 gulden). Deze reserve wordt gevormd uit incidentele inkomsten, bij voorbeeld de verkoop van stukken grond. Belastingen De raming van de inkomsten en uitga ven is voor de gemeente reden om niet met voorstellen te komen om de ge meentelijke belastingen te verhogen. De uitzondering hierop wordt gevormd door de reinigingsrechten. Deze zullen in 1990 met 5 procent stijgen om zo het dekkingspercentage (de verhouding tus sen kosten en inkomsten) op het door de raad gewenste percentage van 71 te houden. In de aanbiedingsbrief bij de begroting wordt duidelijk gesteld dat het aller minst vaststaat dat de belastingen en heffingen in 1991 ook ongewijzigd zul len blijven. Er is voor de meeste heffin gen nog ruimte om de bedragen te ver hogen. De belastingdruk is per inwoner tussen 1988 en 1990 verhoogd met 17,00: de ogb, reiniginsrechten en ri- oolafvoerrechten samen zijn gestegen van 197,00 naar 214,00 (9 procent). Of dat in 1991 nog verder zal toenemen is afhankelijk van eventuele extra uitga ven (nieuw beleid) of mee- en tegenvallers. MENING D66 OVER GEMEENTEBEGROTING '90 HEILOO - Zoals bekend heeft D66 geen zetel in de gemeenteraad van Hei loo. Wel is de afdeling Heiloo-Limmen van de partij nog op veel fronten actief. Bijvoorbeeld wordt in eigen kring kri tisch de gemeentelijke begroting bestu deerd. Naar aanleding van de begroting voor 1990 plaats D66 enkele kanttekening. 1'het college heeft dit jaar helderheid in de financiële verwachtingen van de gemeente trachten te verschaffen door een samenvatting van de begroting uit te geven. Belangrijke plannen en uitgaven worden hierin beknopt weergegeven. D66 juicht deze ontwikkeling toe, maar vindt de toelichting op het te voeren be- HEILOO - De algemene be schouwingen 1989 waren de eerste onder leiding van de nieu we burgemeester N.P.M. Schoof. En als een nieuwe bezem werd er schoon geveegd wat be treft de gang van zaken rond de begrotingsbehandeling. Allereerst de tijdsduur. Natuur lijk weten de fracties dat zij ge bonden zijn aan bepaalde spreek tijd. Maar dat zij zich er aan houden dat is ieder jaar weer de vraag. Burgemeester Schoof maakte vooraf al duidelijk dat 'tijd' voor hem 'tijd is'. Elke fractievoorzitter las zo rap moge lijk de beschouwingen voor. Daarna de beantwoording. Elke fractie koppelt aan haar be schouwing een aantal vragen voor het college. Het is de bedoe ling dat deze door het college in de eerste ronde beantwoord wor den en dat naar aanleiding hier van in de tweede ronde wordt doorgepraat. De praktijk van de afgelopen jaren was dat vragen in de eerste ronde wel eens bleven liggen, zodat discussie veel min der mogelijk was. Burgemeester Schoof voorkwam dit probleem: aan het einde van de eerste beantwoording door het college was er nog tijd over - men liep meer dan een half uur voor op het schema - en hij vroeg de raad of er nog vragen waren blij ven liggen. De wethouders kon den die dan nog wel even behan delen. Voorts was het een plus dat een samenvatting van de beantwoording van het college op schrift was gesteld. Het leek al met al niet op een voorgaande editie van de be schouwingen. En dat is natuur lijk maar goed ook. De profiel schets voor de nieuwe burge meester bevatte immers kreten als 'dynamisch' en 'manager'. De heer Schoof heeft de raad in een andere versnelling gezet, 't Is even wennen, zoals een fractie voorzitter vertelde, maar geen mens die eraan twijfelt of dat lukt. JWH HEILOO - De grootste politieke botsing tijdens de algemene be schouwingen ontstond naar aan leiding van een motie van Links Heiloo. De heer Helder vroeg daarin of het toegestaan wordt om niet-raadsleden op te laten treden als vervangend lid in een raadscommissie. Vooral voor kleine fractie - Links Heiloo heeft één zetel - komt het vaker voor dat men verhinderd is een vergadering bij te wonen en men niet in staat is een plaatsvervan ger te sturen. leid nog wat mager. In de begroting ont breekt namelijk de afweging of een bestaande voorziening gehandhaafd moet worden, dan wel voor een nieuwe voorziening gekozen moet worden. Pas wanneer zo'n afweging wordt gemaakt is er sprake van beleid'. 2. 'Het onderzoek in verband met de vergrijzing van de Heilooër bevolking en de enquêtes naar de kwaliteit van sportvoorzieningen en de behoefte aan kinderopvang zijn prijzenswaardig. Dit steekt echter schril af tegen de keuze van het college voor een terughoudend beleid. Op basis van onderzoekingen moet er toch'ook ruimte zijn voor nieuw beleid'. 3. 'Het college stelt terecht dat voor de veiligstelling van hel milieu ingrijpende maatregelen nodig zijn, zoals geschei den inzameling van huisvuil. D66 meent dat ook voor kunststof een gescheiden inzameling nodig is. De partij vindt het voorts jammer dat er in de toelichting op de begroting geen uitkomsten staan van eerdere maatregelen, zoals de inza meling van klein chemisch afval'. 4. 'In de begroting van 1990 staat hele maal niets meer over privatisering van gemeentelijke taken; dit in tegenstelling tot de begroting van 1989, hoewel er ook toen geen echte duidelijkheid werd gegeven. D66 zou nu wel eens duidelijk heid willen hebben van het college, daar privatisering grote gevolgen kan hebben voor de organisatie en het functioneren van de gemeente'. 5. 'Hoewel het financieel niet echt nodig is worden de reinigingsrechten toch ver hoogd in 1990 met zo'n 5%. De mee ropbrengst wordt, samen met de winst uit het gasbedrijf, in een apart fonds ge reserveerd. Ook voor het wegenonder- houd wordt een dergelijke vorm van budgettering gehanteerd. D66 meent dat het niet raadzaam is om naast de reeds bestaande gemeentelijke reserves nog weer een subreserve te creëren. Dat komt een evenwichtig en duidelijk fi nancieel beleid niet ten goede, aldus D66'. De raadscommissies zijn com missies van advies en bijstand die worden ingesteld door het colle ge. Formeel mag de raad echter besluiten om ook niet-raadsleden toe te laten tot de commissie. En in de motie van Links Heiloo gaat het om niet-raadsleden: le den van de steunfractie van een partij, die wel op de kieslijst stonden bij de verkiezingen, maar niet gekozen werden. Het Heilooër college was ver deeld over de motie. De wethou ders Willemse- Van der Ploeg (CDA) en Borsjes (PvdA) waren voor, wethouder Dekker (VVD) en burgemeester Schoof tegen. De heer Schoof lichtte zijn stand punt toe: 'Vervanging door nier raadsleden doet afbreuk aan de politieke afstemming. In de com missies tast het college de menin gen van de raad af. Ik hecht sterk aan politieke afstemming met raadsleden Van de raadsfracties was alleen de VVD fel tegen de motie. De partij vindt dat het evenredig heidsbeginsel geldt: de kiezer be paalt dê grootte van de fractie en daarmee het aandeel in het be leid. Alleen beëdigde raadsleden kunnen volgens de VVD worden aangesproken op de omgang met vertrouwelijke informatie. Het aannemen van de motie vond de VVD een aantasting van de pri vacy van de Heilooër inwoners. De heer Helder verdedigde zijn motie tegen de bezwaren van de VVD en burgemeester Schoof. Vervanging door niet-raadsleden is heel goed mogelijk, vond hij, daar er in een commissie geen besluiten worden genomen, maar raadsbesluiten worden voorbe reid. Wanneer een fractie bij een commissievergadering niet aan wezig is, wordt het nemen van besluiten veel lastiger. 'Iedere fractie moet de mogelijkheid hebben om zich goed voor te be reiden', aldus de heer Visser, die namens het CDA de motie steunde. Bij stemming bleken de bezwaren van de VVD onvoldoende om een meerderheid tegen de motie verkrijgen. Met zeven VVD- stemmen tegen en elf stemmen voor (CDA, PvdA, Heiloo 2000 en Links Heiloo) werd de motie aangenomen. In de komende maanden zal het voorstel nader worden uitgewerkt om met name zaken als geheimhouding en om gang met vertrouwelijke infor matie te regelen. Het is de bedoe ling dat bij de start van een nieu we raadsperiode de regeling ge reed is. HEILOO - De begroting van de ge meente Heiloo voor 1990 is sluitend. Op zich niet zeer uniek. De financiële posi tie van de gemeente is door de jaren al tijd goed geweest en met behulp van de reserves konden kleine gaatjes, zo die er waren, gedicht worden. Wel bijzonder is het feit dat men niet in de rode cijfers belandt terwijl voor 1990 toch grote projecten op stapel staan: de zuidelijke wijkontsluitingsweg, de kunststofatle tiekbaan en de oplevering van het nieu we gemeentehuis. Ook is het bijzonder dat de raming op zich al sluitend is. In de afgelopen jaren had de gemeentelijke begroting telkens een tekort (enkele ton nen), dat nu door diverse (bezuini gingsmaatregelen ontbreekt. De bezuinigingen in de afgelopen jaren hadden tot doel om de jaren '90 met een sluitende begroting te beginnen. De ga ten in het gemeentelijk huishoudboekje werden enerzijds veroorzaakt door min der inkomsten: Heiloo ontving een lage re bijdrage uit het Gemeentefonds van het Rijk. Anderzijds was er ook sprake van verhoogde uitgaven. Met name de vuilverwerkingskosten (huisvuil, ge scheiden inzameling, riool) namen toe. Het college en de raad gingen het begro tingstekort op verschillende manieren te lijf. Eén van de eerste activiteiten was er één van 'boekhoudkundige aard': mil joenen guldens werden aan de reserves onttrokken om daarmee versneld een aantal investeringen af te schrijven. De besparing bestond vanzelf uit lagere afschrijvingskosten. Een volgende besparing werd gereali seerd door een kritische analyse van de uitgaven van de afdeling Openbare Werken, terwijl ook in het sociaal- cultureel werk de broekriem - in overleg met de instellingen - werd aangehaald. Weliswaar geen bezuiniging, maar toch een bestrijding van de tekorten waren de verhogingen van gemeentelijke be lastingen, heffingen en tarieven. Met name de onroerend goedbelasting, van origine laag, werd gebruikt om meer in komsten te verkrijgen. Positief effect De verschillende maatregelen sinds 1987 lijken een positief effect gehad te heb ben. Het begrotingsbeeld voor 1990 is dan ook relatief gunstig: geen tekort op voorhand. Een flink aandeel hierin heeft de bijdrage uit het Gemeente fonds. Ten opzichte van 1989 stijgt deze uitkering namelijk met 200.000,-. Naast alle cijfers geeft de begroting ook een algemeen beeld van het beleid in Heiloo. Dit beleid is gericht op de hand having van het bestaande voorzienin genniveau, waarbij het uitgangspunt is 'meer doen met minder geld'. Wanneer men de verschillende hoofd functies in de begroting nader bekijkt, dan zijn er wel duidelijke verschuivin gen. Een deel van de verschuivingen wordt veroorzaakt door de regels vanuit Den Haag. Andere verlagingen c.q. ver- KROON

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 6