I O*; I HEILOO De chemokar: Extra mogelijkheid voor uw klein chemisch afval Raadhuisplein 1 Postbus 1 1850 AA Heiloo Telefoon 072-31 31 31 Openingstijden 8.00 tot 12.30 uur Hf" 6x per jaar Zelf afgeven Waar blijven de produkten? Welke stoffen Reconstructie speelplaatsen 1990 Als we daar mee doorgaan. JAARLIJKS 50.000 KILO Het sociaal fonds van de gemeente springt bij als geen andere instantie meer benaderd kan worden. t#*\' Voor allerlei uitgaven Welke mensen Enkele voorbeelden: De bijdragen Meer informatie UITKIJKPOST 20 JUNI 1990 De gemeentegang belicht De chemokar komt in september voor de eerste maal naar Heiloo. Dat betekent meer mogelijkhe den om uw klein chemisch afval op een milieuvriendelijke manier te laten verwerken. De gemeente is er namelijk van overtuigd dat deze voorziening een zinvolle toevoeging is op het bestaande systeem. Veel inwoners van Heiloo brachten tot dusver hun schadelijke produkten al terug naar de winkeliers die inzamelden. Een extra, verplaatsbaar, inzamelpunt stelt nóg meer mensen in de gele genheid hun verf, batterijen, cosmetica e.d. via de juiste weg te laten verwerken. De chemokar komt namelijk bij iedereen in Heiloo IN DE BUURT. Verspreid over ons dorp worden 12 standplaatsen aangewezen waar dit verrijdbare inzamelpunt regelmatig zal staan. Over de exacte tijden en plaatsen kunnen we u nog niet inlichten, maar ruim voordat de chemokar komt stellen we u hiervan op de hoogte. We kunnen u nu alvast vertellen hoe u straks gebruik kunt maken van deze nieuwe voorziening. De gemeente start met een proefperiode van een jaar. In dit jaar is het de bedoeling dat de chemokar 6 keer naar Heiloo komt te starten ergens in september a.s. Per keer worden er twee dagen voor uitgetrokken om alle standplaatsen aan te doen. En op elke standplaats blijft de chemokar een uur staan. Dit alles herhaalt zich zo ongeveer iedere twee maanden. De standplaatsen herkent u aan een bordje. In augustus worden ze geplaatst, dan hoort u er nog meer van. Op dit bordje wordt dag en tijdstip waarop de chemokar op deze plek staat, vermeld. Bovendien wordt elke keer tijdig in deze rubriek bekend gemaakt wanneer de chemokar verwacht wordt. De gemeente zorgt voor een verzamelpunt bij u in de buurt, maar dan moet u er wel even zélf naar toe om de spullen persoonlijk af te geven. U mag alle bussen, flesjes en potjes in één doos doen. Zo kunt u het thuis, in afwachting van de chemokar ook bewaren. Slaat u het thuis op, let u er dan wel op dat kinderen er niet bij kunnen!!! Tussentijds wegbrengen naar de winkeliers, de inzamelpunten die van kracht blijven, levert natuurlijk de minste risico's op. Zet u NOOIT een doos met klein chemisch afval aan de weg of op het inzamelpunt wanneer u b.v. te laat komt. Het wordt eenvoudigweg niet opgehaald. Ongewild zou u er dan toch aan meewerken dat probleemstoffen in het milieu terecht komen. Daarnaast levert het gevaar op voor kinderen!! Uw inspanningen worden beloond. Wij garanderen u dat er een legale en correcte verwerking plaatsvindt. ECOtechniek, het Utrechtse bedrijf dat door de gemeente wordt ingeschakeld, beschikt over alle vereiste vergunningen. ECOtechniek verwerkt het afval zoveel mogelijk in Nederland en daarbij wordt de volgende cyclus aangehouden voor bewerking en verwerking: 1hergebruik naar nieuwe grondstoffen 2. Neutraliseren, Ontwateren en Ontgiften, 3. verbranding in speciale-chemie ovens 4. Opslag in speciale bewaarplaatsen Om enkele voorbeelden te noemen: batterijen: er wordt gewerkt aan de realisering van een scheidingsinstallatie voor batterijen. De grondstoffen van accu's en batterijen worden hier al gedeeltelijk uitgehaald en gerecycled. Het overige wordt op een speciale bewaarplaats opgeslagen. bestrijdingsmiddelen: worden in een speciale chemie-oven onder hoge temperaturen verbrand, fotochemicaliën: worden na bewerking, waarbij het zilver uit de fixeren wordt gehaald, geneutraliseerd, oude medicijnen en cosmetica: worden na sortering verbrand in een chemie-oven. TL-buïzen: bevatten zware metalen waaronder het zeer giftige kwik. Deze worden met behulp van een speciale installatie verbrokkeld en gereinigd waardoor schone, opnieuw te gebruiken stoffen ontstaan. verf restanten: bevatten meestal zware metalen en zijn daarom schadelijk voor het milieu. Ze worden nu nog in een chemie-oven verbrand, maar binnenkort beschikt men over een installatie waarmee ook verfresten omgewerkt kunnen worden voor hergebruik. We sommen ze hieronder even voor u op: accuzuur accu's aceton afgewerkte olie ammoniak batterijen beitsmiddelen benzine bestrijdingsmiddelen bisonkit bleekmiddelen chemisch toilet afval chemicaliën chloor cosmetica dierengeneesmiddelen fixeer geneesmiddelen gootsteenontstopper insecticiden kitten koperhoudend afval kunstmest kwikhoudende thermometers latex loodhoudend afval lijmen loodmenie medicijnen minerale olie motorolie smeerolie/vet boor/snijolie v <ÖU 1 Jêf os Join bi" u aiebuo ontvettingsmiddelên i' oplosmiddelen hu' >r ontwikkelaar ontwikkelpoeder/toner ontwikkelvloeistof/toner petroleum polyesterhars en harder remover roestverwijderingsmiddel soda spiritus spuitbussen terpentine thinner verfafbijtmiddel verfoplösmiddel verfrestant zinkhoudend afval zoutzuur zuren De chemokar zoals die ook vanaf september in Heiloo te zien is. Over de gehele gemeente Heiloo verspreid liggen ca. 40 speelplaatsen en -terreinen, leder jaar komt een aantal speelplaatsen voor reconstructie in aan merking. Naast technisch noodzakelijke vervanging van speeltoestellen kan de wens een speelplaats aan te passen aan gewijzigde omstandigheden de reden zijn om tot reconstructie over te gaan. Aan de hand van een meerjarenplanning wordt elk jaar beoordeeld welke speelplaatsen voor reconstructie in aanmerking komen. Ook voor 1990 is deze beoordeling uitgevoerd en zijn aan de hand daarvan reconstructieplannetjes gemaakt voor de volgende speelplaatsen: - De Kandelaar (speelplaats bij de flat) - Vrieswijk-zuid (achter de flat aan Het Zeven huizen) t Vrieswijk-west (naast het pad naar Vredenoord en Boekenstein) - De Ronge (naast fietspad naar Boswijk) - Boswijk (op de hoek van de Bosanemoon en Boswinde) Chemisch afval is zeer schadelijk voor het milieu en mag beslist niet bij het huisvuil of in het riool terecht komen. Misschien denkt u 'ach dat beetje van mij maakt niet uit'. Helaas maakt dat beetje van u juist alles uit, want met z'n allen gooien we iedere dag ruim 50.000 kilo chemisch afval weg. (20 miljoen kilo per jaar) Langzaam maar zeker wordt het milieu doodziek hiervan!!! De bodem raakt vervuild. De kwaliteit van ons drinkwater wordt aangetast en ook de lucht wordt steeds vuiler. We kunnen het niet vaak genoeg zeggen: góói chemisch afval niet weg, maar bréng het weg naar een van de inzamelpunten of naar de chemokar die binnenkort in uw buurt komt!!! De reconstructieplannetjes liggen van 20 tot 27 ju ni ter inzage op het gemeentehuis bij de afdeling Beplantingen. Eventuele op- en/of aanmerkingen kunnen, mits ze technisch en financieel verant woord zijn, in de plannetjes worden opgenomen. Daarna komen reconstructieplannen in juli in de verschillende raadscommissies. In de gemeente raadsvergadering van september zal de gemeente raad zich uitspreken over de plannen. Overigens is de kans groot dat een groot gedeelte van de reconstructies dan daadwerkelijk in de ko mende winter- en voorjaarsmaanden worden uit gevoerd. DUS: RECONSTRUCTIE SPEELPLAATSEN 1990 TER INZAGE BIJ AFDELING BEPLANTINGEN VAN 20 TOT 27 JUNI VAN 8.30-12.00 UUR OP HET GEMEENTEHUIS. De eindjes aan elkaar knopen, een dubbeltje drie keer omkeren voor je het uitgeeft. Er zijn genoeg mensen die precies aanvoelen wat met deze uitdrukkingen echt bedoeld wordt. En dan hebben we het niet eens al leen over mensen met een bijstandsuitkering. Die groep heeft het financieel beslist niet gemakkelijk, dat we ten we allemaal. Maar in dit geval hebben we het over mensen, die b. v. door hoge vaste lasten, maandelijks zo weinig overhouden dat rustig gesproken kan worden van een te krappe beurs!! Deze mensen wil de gemeente een handje helpen. Met name als het gaat om uitgaven waar verder geen subsidies of uitkeringen voor bestaan. Onder de naam Sociaal Fonds heeft de gemeente in 1989 geld gereserveerd om daarmee het wegvallen van de eenmalige uitkering te compenseren. Een heleboel mensen die hun financiële problemen de baas konden blijven dankzij de eenmalige uitkering, moesten het in 1987 plotseling zonder dat extraatje stellen. Dat kon niet, zo oordeelde de gemeente Heiloo. Weliswaar kon de gemeente niet het volledige bedrag van de eenmalige uitkering meteen overnemen, het moest toch mogelijk zijn de ergste nood te lenigen. Die ergste nood werd vertaald in een bijdrage in al dan niet onverwachte kosten. Dat kan variëren van de heffing Uitwaterende Sluizen, bijbetaling Gas en Electra tot aan contributies van sportverenigingen, volksmuziekschoól, abonnement voor het zwembad. Ook kan de bijdrage gebruikt worden voor studiekosten of om de omroepbijdrage te betalen. Kortom alle uitgaven waarvoor niet op een andere manier een tegemoetkoming te ontvangen is. Zo kwam het Sociaal Fonds tot stand. Een pot waar in principe iedereen die zelfstandig woont voor in aanmerking komt en die kan aantonen dat hij maandelijks niet meer dan een bepaald bedrag, te besteden heeft. Dat kunnen ouderen zijn met een AOW-uitkering. Maar het kunnen ook mensen zijn die gewoon dagelijks arbeid verrichten, maar door omstandigheden netto to weinig overhouden dat ze op het minimum niveau terecht zijn gekomen. Dat minimum niveau wordt omschreven als het netto besteedbaar inkomen dat u ontvangt min de bijzondere vaste lasten. Het resterende bedrag moet gelijk zijn of lager dan de volgende normbedragen: alleenstaande f 1112,00 per maand éénoudergezin f 1429,71 per maand echtpaar f 1588,57 per maand Van dit bedrag kan dan nog volgens de normen f 264,00 huur betaald worden, (opletten bij de berekening!!!) Aanvrager A. heeft (alleenstaande) berekening: een AOW-inkomen van premie-ziekenfonds pensioen huur inkomen AOW pensioen f 1137,48 (netto) f 25.48 f 8,50 f 298,00 f 1137,48 f 8,50 - ziekenfondspremie f 1145,98 f25,48 f 1120,50 huur f 298,00 normhuur f 264,00 - f 34,00 besteedbaar inkomen f 1086,50 De normhuur is het bedrag aan huur wat in het inkomen begrepen is. Als de huur hoger is, en geen huursubsidie wordt ontvangen kan het meerdere op het inkomen in mindering worden gebracht. Uit de berekening van aanvrager A. blijkt dat zijn/haar besteedbaar inkomen lager is dan de norm van het Sociaal Fonds voor een alleenstaande van f 1112,--. Aanvrager B. gehuwd Berekening: inkomen huur dieetkosten inkomen af: dieetk. f 1675,00 (netto) f 348,00 f 33,00 huur f 348,00 normhuur f 264,00 besteedbaar inkomen f 1675,00 f 33,00 f 1642,00 f 84,00 f 1558,00 Uit de berekening van Aanvrager B blijkt dat het netto besteedbaar inkomen lager is dan de norm van het Sociaal Fonds voor een echtpaar/eenouder gezin dat f 1588,57 bedraagt. Uit beide berekeningen blijkt dat de aanvragers in aanmerking kunnen komen voor een tegemoetkoming. In het eerste geval gaat het om een alleenstaande. Het bedrag hiervoor bedraagt f 105,-. Het bedrag dat een echtpaar of een éénoudergezin, jaarlijks kan krijgen uit dit fonds bedraagt f 157,50. De berekeningen hierboven zijn louter bedoeld als voorbeeld, ledereen moet weer rekening houden met persoonlijke omstandigheden. Komt u er niet uit, neem dan even contact op met de heer G. van Holk, telefoon 313 195. Aanvragen Denkt u in aanmerking te komen voor een bijdrage uit dit fonds, haal dan even een formulier op bij de gemeente of bel even op om te vragen of ze u een formulier toesturen. Vul het formulier in en stuur het met bewijsstukken naar de gemeente. Komt u in aanmerking, dan krijgt u het geld overgemaakt op uw rekening.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 4