Indrukwekkende reis naar de Poolse stad Swietochlowice 'Vakantie' in Roemenië: het blijft een 'andere wereld' Café 't Kroegje weer open NEDERLANDSE RODE KRUIS HEEFT HEILOO VEEL TE BIEDEN Stichting Damland houdt open dag Open dag bij dierenasiel Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet geplaatst is. Indien de ruimte het toelaat, zullen wij de tekst zoveel mogelijk vol gende week opnemen. UITKIJKPOST 12 SEPTEMBER 1990 HEILOO - In het voorjaar kwam er bij de redactie van de Uitkijkpost een brief uit Roemenië binnen. Deze was bestemd voor iemand in Heiloo, echter het adres correspondeerde niet met de naam, ter wijl de afzender bij niemand bekend bleek. Op de oproep aangaande deze brief reageerde de familie Schouten aan Het Zevenhuizen. Zij hadden plannen om Roemenië te bezoeken en wilden wel op zoek gaan naar de briefschrijfster. Hieronder hun verslag van de reis. Onze vakantiebestemming was dit jaar snel gevonden. Naar aanleiding van de voedselpakketten, die we in januari aan het transport van de Lionsclub hadden meegegeven naar Roemenië, correspon deren wij met twee gezinnen in dit land. Herhaaldelijk werden we uitgenodigd om in Roemenië op vakantie te komen. Wel,-vakantie in de stad Sibiu en in het dorp Alma-Vii, ongeveer 25 van Sbiu af, trok ons wel aan. De eerste stap was het inzamelen van kleding, schoenen, babyspullen, linnen goed, verbandmiddelen, speelgoed, kleine kadootjes, zoals zeep, rolmaten, etcetera, en houdbaar voedsel. In no- time hadden we een bestelbus afgeladen vol. Alle goede gevers hiervoor hartelijk dank! Het grootste deel van deze spul len hadden we bestemd voor het kinder tehuis in Agnita. Hierin wonen 151 jongens in de leeftijd van 7 tot 17 jaar. In dit huis hebben wij zelf een jongen fi nancieel geadopteerd. Aan deze moge lijkheid via de vereniging Adoptie Roemeense Kinderen wijdde de Uitkijk post al eens een artikel. De tweede stap, alle reisdocumenten in orde maken, gaf wat meer problemen, maar met behulp van Anka Manolin en notaris Van Wijk, kwam ook dit prima voor elkaar. Via de Uitkijkpost kwa men we tevens in het bezit van een brief uit Roemenië, die in Heiloo onbestel baar bleek voor de PTT. Het dorp waar de afzendster woont, ligt vlakbij Sibiu. We hebben de brief open gemaakt, hij bleek van een 13-jarig meisje. Ze Fiorina, gezeten op het hert, stuurde een brief naar Nederland. HEILOO - Aan het eind van deze maand neemt de afdeling Heiloo van het Nederlandse Rode Kruis het nieuwe onderkomen aan het Slimpad in ge bruik. Een week na de officiële opening wordt er voor iedere belangstellende een open dag gehouden op zaterdag 6 okto ber. In de maand september wordt in de Uitkijkpost telkens een onderdeel van het plaatselijke Rode Kruis-werk nader toegelicht. OP VAKANTIE MET HET RODE KRUIS HEILOO - Vakantie is voor gezonde mensen een doodnormale zaak. Er zijn keuzemogelijkheden te over. Voor ge handicapte mensen ligt dat wel even an ders. Sedert een reeks van jaren heeft het Nederlandse Rode Kruis zich sterk gemaakt vakanties voor gehandicapten te organiseren. In de periode maart t/m december kun nen dankzij het Rode Kruis ongeveer 5500 langdurig zieken en gehandicapten op vakantie. Daartoe staat ter be schikking: - Het varend vakantieschip J. Henry Dunant, dat in 1986 geheel is gereno veerd. Dit hospitaalschip biedt plaats aan ca. 70 ernstige gehandicapten. - Vakantietehuis De Valkering in Rhe- den en IJsselvliedt in Wezep. Beide te huizen zijn ingrijpend verbouwd, voorzien van liften, aangepaste sanitai re voorzieningen en ruime twee-, drie-, en vier-persoons kamers. Ook zijn de brandveiligheidsvoorzieningen verbe terd. Er worden diverse soorten weken georganiseerd, zoals weken voor niet- rokers, voor echtparen of voor bepaal de leeftijdsgroepen. De weken duren van maandag tot zater dag en van de gasten wordt een eigen bijdrage van ca. XA deel van de kostprijs 1000,00) gevraagd. Mocht de bijdra ge een onoverkomenlijk bezwaar zijn voor de kandidaat-gast, dan probeert het Rode Kruis hierin tegemoet te komen. Wanneer men meer wil weten over deze Rode Kruis vakanties, dan dient men zich vóór 1 februari in verbinding te stellen met mevr. A. Vonk-van Steenis, de Laghe Weijdt 62, 1851 SM Heiloo, tel. 072-332620. Zij verstrekt nadere ge gevens, doorgaans gevolgd door een persoonlijk bezoek van één van de vrij willigsters. Een typerende woning voor de Saksische bevolkingsgroep. schreef dat haar grote idool Michael Jackson was. Dus op zoek om wat spul len van deze popster voor haar te verza melen. Nu alles was gekocht en ingepakt kon de bus ingeladen worden. Vrijdag 13 juli, een dag voor wijzelf naar Roemenië vertrokken, kwam er een gróte vrachtwagen van Roman Transport om alle overgebleven goede ren van de inzameling op te halen. Deze spullen zijn gegaan naar de stad Alesd in Noord-West Roemenië. Zaterdag 14 juli was het dan zover, we vertrokken met onze twee kinderen voor een maand vakantie naar Roeme nië. Via Duitsland, Oostenrijk en Joe goslavië kwamen we donderdag 19 juli aan in Sibiu. Vanaf de Roemeense grens kwamen we bijna evenveel auto's als paard en wagens tegen. Wagens zelfs getrokken door buffels en ossen, kippen en ganzen liepen op de weg. Het was alsof we dertig, veertig, misschien wel vijftig jaar in de tijd waren terug- gestapt. Eenmaal bij onze correspondentievrien den aangekomen bleven we ons verba zen over de ongelooflijke hartelijkheid en gastvrijheid van de Roemenen. Waar we ook kwamen, eten en drinken ston den altijd klaar om gedeeld te worden. Het 'grootste probleem' was vaak de taal. In Alma-Vii viel dit weer erg mee. Onze correspondentievrienden daar waren Saksische Roemenen. Rondom Sibiu wonen veel van deze families, die door de jaren heen hun Saksische tradities en ook de Duitse taal trouw gebleven zijn. De meesten van hen zijn drietalig: met elkaar spreken ze Saksisch, op school leren ze Duits en in de dorpen spreken ze Roemeens. Voor ons waren het pri ma tolken. Veel van deze families trekken nu echter weg naar Duitsland. Beslist niet wetend wat hen daar op moment te wachten staat in een land dat momenteel over spoeld wordt met vluchtelingen en 'thuiskomende Duitsers'. Het leven op het platteland wordt iets beter, de gezinnen hebben na de revolu tie 5000 m2 grond gekregen, wat ze zelf kunnen bewerken en bebouwen. Ook BERGEN - Zondag 16 september orga niseert Damland van 12.00 tot 17.00 uur de jaarlijkse open dag aan de Nesdijk te Bergen. Dit jaar staat de open dag in het teken van het ecologisch weidegebied. Aangrenzend aan het vogelopvangge- bouw beschikt Damland over een 3,6 ha. groot weidegebied. Damland hoopt dat met hulp van de-provincie binnen kort begonnen kan worden met de in richting van het gebied op een zodanige wijze dat de natuur de gelegenheid krijgt zich vrij te ontwikkelen. Na ver loop van tijd zal zich dan een grote rijk dom aan planten en dieren manifeste ren. De lezingen, die plaats vinden in het opgeknapte educatie gebouw, zullen HEILOO - Had Heiloo, in maart, tij dens de verkiezingen bezoek gehad uit Swietochlowice, nu was het tijd voor burgemeester Schoof en gemeentesecre taris de Boer, een tegenbezoek te bren gen. Na een lange reis, per auto, wachtte hen een warm onthaal. Natuur lijk kwamen ze niet met lege handen aan. Van 't Hof en Blokker had een bloembollen pakket meegegeven, apo theek Sibelo medicijnen, er waren fruit manden en documentatie van Heilooër bedrijven. ,,We waren onder de indruk van de gastvrijheid van deze mensen en hun enorme geïnteresseerdheid, hoe wij het hier allemaal doen. Natuurlijk is daar uitgebreid over gesproken". Van de af gevaardigden, die Heiloo bezocht had den in maart, was alleen de heer Manka nog, als locoburgemeester, aanwezig. Deze had als geste van gastvrijheid z'n huis beschikbaar gesteld voor zijn hol- landse gasten. „Ze stellen de kontakten met het westen zeer op prijs" vertelt Schoof, „maar veel als partners op voet van gelijkwaardigheid". De eerste morgen was er een vergade ring met burgemeester en wethouders geweest, de burgemeester is hier een vrouw, presydent Krystyna Rawska. Swietochlowice is een stad van 80.000 inwoners en bestaat van kolen en staal. Elk jaar komen uit deze stad kinderen naar Heiloo om wat gezonde lucht op te doen. De gemeenteraad kiest z'n eigen voorzitter en de burgemeester is geen hoofd van de politie. De Polen waren zeer verbaasd dat dat in onze demokra- tie wel zo was. Er is natuurlijk veel ver anderd. „De omwenteling was radikaal", aldus Schoof „dat de heer Manka voorlopig aan mag blijven is een verdienste op persoonlijke titel. Na 40 jaar onderdrukking heeft men nog veel moeite met wie je wel en niet kunt ver trouwen". Ook hier is het milieu een aktueel pro bleem, hierover waren dus veel vragen. „Ze kunnen zich niet voorstellen dat wij op vrijwillige basis het huisvuil schei den", aldus de Boer. De hele situatie daar, is zoals ze hier in de jaren vijftig was. Lege straten en weinig auto's was het beeld terwijl tv daarentegen weer al gemeen goed is. „Ze beraden zich nu, wat ze m.b.t. de handel te bieden heb ben. De lonen zijn er laag en er staat een mooie staalfabriek, maar ze willen graag handeldrijven". De gemeente heeft geen enkele binding met Swietochlowice aangegaan. Als men initiaven wil ontwikkelen zal men zelf de schouders er onder moeten zetten. Schoof en de Boer bezochten 2 zieken huizen, waarvan een kinderziekenhuis en beiden zijn 500 m onder de grond ge gaan om te zien hoe de mijnwerkers daar werken. „Hoewel we ons heel goed realiseren dat ze ons een rooskleuriger- beeld lieten zien dan het in werkelijk heid is" zegt Schoof. „Bepaald indrukwekkende was het plaatselijk museum, dat heel veel over de stad liet zien, op dat gebied is misschien nog eens een uitwisseling mogelijk met de Oudheidskamer". Veel vrouwen vindt men hier in leiding gevende posities, de kinderopvang is daar ook goed geregeld. Ook het sport gebeuren is in Polen erg in trek, voetbal en speedway zijn het meest populair. Ondanks de goede wil, die er wederzijds is zal het toch moeilijk zijn een goed contact op te bouwen, afstand en taal zijn toch een barrière en niet in de laatste plaats de financiën. Voor de meeste Polen is de reis naar Nederland te duur. Het gaat er nu om particuliere initiatieven bij elkaar te vegen, iemand te vinden, die zijn schouders er onder wil zetten en de Polen het gevoel te kun nen geven dat ze tot het zelfde Europa behoren. „Het was een indrukwekken de reis, waar de gastvrijheid en harte lijkheid grote indruk hebben gemaakt. „Het is echt niet alleen kommer en kwel, Polen kunnen ook heel vrolijk zijn". Daar waren Schoof en de Boer het roerend over eens. Tekst en uitleg in het museum van Swietochlowice; tweede van links de heer Hendrik Manka, daarnaast burgemeester Krystyna Rawska, ge meentesecretaris E. de Boer en bur gemeester N.P.M. Schoof. (Foto: Piotr Sowisio). INLEVEREN PAKETTEN VOOR POLEN HEILOO - In de week van 17 tot 21 sep tember is er weer gelegenheid tot het in leveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Inleve ren kan geschieden bij: fam. Velthuis, Zeeweg 17, 1852 CN Heiloo. De pakketten moeten dichtgeplakt zijn en voorzien van een stevig touw. Tevens dient het adres van geadresseerde en af zender duidelijk leesbaar te zijn. De pakketten mogen geen brieven, tijd schriften e.d. bevatten. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg. De kosten bedragen 7,50 per pakket plus 2,50 per kilo. De pakketten worden in^ Polen aan huis afgeleverd. In Heiloo vindt de inzameling plaats op donderdag van 13.00 - 20.00 uur. Nade re informatie wordt verstrek^ onder tel. 072-331802. CN V-SPREEKUUR VOOR UITKERINGSGERECHTIGDEN ALKMAAR - De districtscommissie Anders Actieven van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (C.N.V.) houdt speciaal voor uitkeringsgerechtigden een maandelijks spreekuur. Op dit spreekuur kunnen zowel leden als niet- leden van het C.N.V. terecht met vra gen over uitkeringen, WAO-keuringen, huursubsidie en bijzondere bijstand. Een bijzondere vorm van dienstverle ning op dit spreekuur is de mogelijkheid om door een CVN-vertrouwenpersoon begeleid te worden bij de keuring voor de WAO en bij het aanvragen van een bijzondere bijstandsuitkering. Het spreekuur van het CNV wordt gehou den van 14.00-15.00 uur, elke 2e en 4e woensdag van de maand in de Kapel- kerk, Laat 80 te Alkmaar. Voor inlich tingen kunt u bellen: 072-124745. CURSUS CREATIEF SCHRIJVEN HEILOO - Zaterdag 22 september start in Alkmaar een cursus creatief schrij ven. Gedurende twintig middagen wordt in een kleine groep gewerkt aan het trainen van de schrijfvaardigheid. Daarbij komt o.a. fantasietraining, het gebruik maken van ervaringen, re search, het denken in meerdere oplos singen, blokkades leren hanteren, oefeningen in verschillende stijlen, gen res en perspektiefen aan de orde. Door middel van opdrachten wordt in de cursus geleidelijk toegewerkt naar het schrijven van teksten. Het resultaat varieert van drie regels, een gedicht, een imitatie van een geliefd schrijver, een dialoog, tot een kort verhaal. De cursus is bestemd voor een ieder die van taal, vertellen en woorden houdt. Voor opga ve en/of inlichtingen kunnen be langstellenden tussen 17.00 en 19.00 uur bellen met Margreet Schouwernaar, te lefoon 072-332418. betrekking hebben op het weidegebied. Naast de lezingen zullen diverse natuur- en milieu-organisaties vertegenwoor digd zijn in de kraampjes naast het edu catie gebouw. Er is een tentoonstelling in het vogelopvanggebouw waar de nieuwe vogelopvangster, Carina Oosterhuis, aanwezig zal zijn om even tuele verdere uitleg te geven over de ac tiviteiten met betrekking tot vogelopvang en revalidatie. Sinds de opening van het vogelopvanggebouw in februari van dit jaar is gebleken dat de vogelopvang aan een grote behoeft voldoet. In de eerste maanden werden ruim 300 zeevogels opgevangen, voornamelijk ze- koeten en alken, maar ook roodkeeldui- kers, papagaaiduikers, Jan van Genten en enkele zeldzame eendensoorten. Een groot aantal van het kon worden gere valideerd en in hun natuurlijke omge ving teruggezet. De zomermaanden zijn enkele honderden jonge vogels ge bracht, waarvan de meesten na een in tensieve verzorging konden worden uitgezet. Het betreft allerlei vogels, zo wel de meer algemene soorten als ook kieviten, zwaluwen, groenlingen, vin ken, kwikstaarten, een lepelaar en een specht. Ook vinden veel verkeersslach toffers en slachtoffers van de poes hun weg naar de vogelopvang. De verzor ging van deze vogels kon en kan alleen gebeuren met de hulp van een groot aantal enthousiast vrijwilligers. Verder zal er voor de kinderen op de open dag weer de gelegenheid zijn zelf vliegers te maken en deze uit te probe ren. Met muziek en versnaperingen zal het hopenlijk voor velen een leerzame en gezellige dag worden. ALKMAAR - Zondag 16 september houdt het dierentehuis Alkmaar en om streken Open Dag. Dit in het kader van de landelijke Open Dag Dierenasielen, 's Middags tussen 13.00 en 16.00 uur is het publiek welkom om een kijkje te ne men in de dierenverblijven. Beheerster en vrijwilligers zullen informatie geven ove de aanwezige dieren en over de wer kwijze van de dierenopvang. Er zal een demonstratie hondentrimmen gegeven worden. Voor de jeugd is er een aardige attentie. De nieuwe kalender van de Dierenbescherming is ook dit jaar weer te koop tijdens de Open Dag. De dierenasielen vervullen ook in Noord-Holland-Noord een belangrijke functie m.b.t. het zwerfdierenpro bleem. Gewonden honden en katten, worden opgevangen in afwachting van hun rechtmatige eigenaar. Wanneer de ze zich niet meldt, wordt er na een wet telijke bewaar termijn uitgezien naar nieuwe tehuizen voor de honden en kat ten in kwestie. De dieren worden na in enting en tatouage en na te zijn voorzien van een dierenpaspoort geplaatst op nieuwe adressen. De asielkatten worden gesteriliseerd of gecastreerd om het krij gen van nageslacht te voorkomen. Mensen die om een bepaalde reden af stand willen doen van hun eigen huis dier kunnen hiervoor bij de asielen terecht. Voor adviezen over de aanschaf van een huisdier vormt het asiel eve neens een belangrijke informatiebron. Vooral de afgelopen zomermaanden be tekenden voor de asielen een enorm drukke tijd. Veel vondelingen, slachtof fers van de vakantieperiode, dienden opgevangen te worden. Nu de ergste drukte voorbij is, krijgt u de gelegen heid een kijkje te komen nemen. Het Dierentehuis Alkmaar en Omstreken vindt u aan de Bergerweg 185, Alk maar, tel. 072-114861. Ook de Stichting Zwerfdier houdt deze dag Open Huis. Aan de Hornwaard 22 te Alkmaar kunt u de kattenopvang be kijken. Een dierenarts geeft u zonodig informatie. Eveneens van 13.00 tot 16.00 uur. Tel 072-6124R7 Het kinderhuis en de bewoners daarvan, waar een groot deel van de mee gebrachte geoderen voor bestemd was. Karren en wagens, voor ons uit een ver verleden, worden in Roemenië nog volop gebruikt. het eigen vee kunnen ze verkopen aan wie ze willen en de opbrengst daarvan voor zichzelf houden. Op het coöpera tief - kolchoz - in Alma-Vii werd eigen lijk niet meer gewerkt. De mensen zijn dit niet langer meer verplicht en werken dus liever voor zichzelf. Op deze manier gaat echter de toch al schrale opbrengst van het land verloren. Goed manage ment ontbreekt overal in dit prachtige, schilderachtige land. Ons bezoek aan het kindertehuis in Ag nita, één van de vele in Roemenië, was een succes. De kinderen zagen er keurig verzorgd uit. In het tehuis was men druk bezig met het schilderen en opkn- bappen van de schoollokalen en slaap zalen. Er werd ons verteld dat bij het volgende transport van ARK vloerbe dekking meekwam voor de huiskamer. Een jongeman uit Sibiu coördineert en controleert deze hulp in 11 tehuizen rondom Sibiu. Hij vroeg ons ook wat wij ondermeer mee hadden genomen voor het tehuis. Bij één van zijn volgen de bezoeken aan het huis vraagt hij daan aan de kinderen of ze dit of dat ook werkelijk gekregen hadden. Na de belofte om de gemaakte foto's op te stu ren en brieven te schrijven namen we af scheid. Restte ons nog een bezoek aan Sibiului om Fiorina blij te maken met haar Mi chael Jackson spullen. Hoe ze aan het adres in Heiloo kwam, was niet te ach terhalen. Ze hadden het adres overge schreven van iemand anders. Wel werd duidelijk dat het een adres was van een pakket van direct na de revolutie. In de woonkamer stonden, zoals bij vele fa milies, verschillende dingen uit de pak ketten te pronken. Een pak Brinta, een leeg Silan-flesje, een colablikje, en zovoort. Onze vrienden uit Sibiu combineerden voor ons dit bezoek met een bezoek aan oude zoutmijnen in Ocna/Sibiului, waar je kan zwemmen. Een grandioze ervaring, water zo zout, dat je er alleen maar drijven kunt. Daarbij de bezoeken aan de skigebieden van Sibiu en Brasov, een tocht langs de Ott-rivier, een schit terend land. In Brasov bezochten we ook een Roe meense vrachtwagenchauffeur, die be gin maart in Heiloo was. Hij kwam een transport hulpgoederen bestemd voor Moldavië ophalen. In deze dagen lo geerde hij enkele dagen bij ons. Nu kon den we dus bij hem op visite. Tijdens onze vakantie waren we in de gelegenheid om even te ervaren wat 'le ven' in Roemenië betekent: - in de rij staan voor bijna lege winkels; - bijna een dagtaak hebben om eten in huis te krijgen; - als huisvrouw ook nog in de fabriek aan het werk te moeten; - wat er te koop is aan kleding en schoe nen is van zeer slechte kwaliteit en is bo vendien zeer duur; - aan bijna alles is er tekort: elastiek, gloeilampen, zeep, shampoo, scheer zeep, -mesjes en -kwasten, ondergoed, sokken, etcetera. Als we dit zo overzien kunnen we maar één ding doen en dat is blijven inzame len. Alles wat u heeft is welkom. Neemt u contact met ons op als u voor een ge zin in Sibiu, Medius of omgeving wilt meegeven. Ook als u interesse heeft voor het werk van de stichting ARK kunt u bij ons meer informatie krijgen. Dit was een terugblik op onze zeer in drukwekkende vakantie in Roemenië. Familie Schouten, Het Zevenhuizen 38, 1852 JC Heiloo, tel. 336577. De gloednieuwe aanblik van 't Kroegje aan de Westerweg. HEILOO - Na bijna 8 maanden begin nen Peter en Joke weer met frisse moed en ze hebben er zin in. Dit zult u kunnen zien op de feestelijke opening, die 13 september plaats zal vinden. Dan hou den Peter en Joke open huis vanaf 20.00 uur en u bent hierbij van harte uitge nodigd. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door niemand minder dan Han Weller-' dieck, vanaf 21.00 uur. Dat belooft dus een gezellige avond te worden. Het interieur van het café is nagenoeg hetzelfde gebleven met uitzondering van nieuwe frisse kleuren in het schilder werk en een prachtig bordeaux rood balkenplafond. Een verandering van wat kleine details geven het café een warm pn ffP7p11io iiitprliik Dp mrw»it#» waard om even te gaan kijken. Peter en Joke zijn van plan op de oude voet door te gaan, dus u kunt weer veel leuks verwachten. Zo zijn daar in de winter weer de klaverjasavonden waar mee in oktober begonnen zal worden. Hopelijk kunnen zij ook dan weer op uw aanwezigheid rekenen. Verder blijft ook de kleine menukaart van kracht, welke van harte wordt aanbevolen. GESLAAGD HEILOO - Onze plaatsgenoot Ron Agasi is op vrijdag 31 augustus afgestu deerd aan de Universiteit van Amster dam in dp RpHriifcomnAmio

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 8