I I Informatierubriek van de gemeente Heiloo Algemene beschouwingen: Raad accepteert niet alles O HEILOO I ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Bibli- -theek Dag van de vrijwilliger Ontwerp-bestemmingsplan Zuid-Oost II Agenda raadsvergadering donderdag 6 december Verleende bouwvergunningen Vergaderingen raadscommissies in de maand december. Raadhuisplein 1 Postbus 1 1850 AA Heiloo Openingstijden 8.00 tot 12.30 uur UITKIJKPOST 5 DECEMBER 1990 Op 7 december a.s. wordt in Nederland weer de Dag van de Vrijwilliger gevierd. Ook in Heiloo zal deze dag niet ongemerkt voorbijgaan. Voor deze gelegenheid is speciaal voor vrijwilligers een bijeenkomst belegd in het Trefpunt 's ochtends van 09.30 uur tot 11.30 uur. De bijeenkomst zal voorgezeten worden door wethouder Mevr. A.A. Willemse van der Ploeg. Gastsprekers zullen diverse facetten van het vrijwilligerswerk belichten. De aanwezigen krijgen foldermateriaal met uiteenlopende informatie en er zal een videofilm getoond worden. Deze dag is georganiseerd door de Werkgroep Vrijwilligerswerk van de Adviescommissie Welzijn in samenwerking met de gemeente. Iedere instelling in Heiloo met vrijwilligers heeft inmiddels de uitnodiging voor 1 a 2 vrijwilligers ontvangen. Misschien zijn er instellingen met vrijwilligers per vergissing niet uitgenodigd. Dat was zeker niet de opzet. Daarom zouden wij deze mensen alsnog willen oproepen zich te melden bij bureau Welzijn van de gemeente Heiloo, telefoon 313165, om zo een uitnodiging voor deze morgen te ontvangen. De burgemeester van Heiloo maakt ingevolge het bepaalde in artikel 23, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het ontwerp voor het bestemmingsplan Zuid-Oost II met ingang van 6 december a.s. gedurende één maand voor een ieder ter inzage ligt bij de afdeling Algemene Zaken in het gemeentehuis en de Openbare Bibliotheek aan Het Malevoort. Het betreft het ontwerp voor een globaal bestemmingsplan voor het gebied gelegen ten zuiden van het bestemmingsplan Zuid- Oost I (Ypestein), dat ongeveer begrenst wordt door de Oosterzijweg aan de westzijde, de Warmoezierslaan aan de zuidzijde en de rijksweg A-9 aan de oostzijde. Gedurende de termijn van tervisielegging kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen dit ontwerp-bestemmingsplan indienen bij de gemeenteraad van Heiloo, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis, ingang Raadhuisweg 4 en begint om 20.00 uur. De vergadering is openbaar. Naast de gebruikelijke punten staan de volgende te behandelen onderwerpen op de agenda: Bedrijfsplan G.F.T.-afvalscheiding. Vaststellen voorbereidingsbesluit voor het perceel Rechte Hondsbosschelaan 24a (Nic. Beetsschool). Vaststellen voorbereidingsbesluit voor een perceel grond aan het Slimpad tussen de percelen Slimpad 16 en Breedelaan 1. Wijziging gemeenschappelijke regeling Gasbedrijf Kop Noord-Holland. Wijziging gemeenschappelijke regeling distributiekring. Grenscorrecties zuidelijk deel Noord- Kennemerland. Wijziging rechtspositieregelingen. Vaststellen hoofdstructuur gemeentelijke organisatie. Subsidie anti-discriminatiebureau. Nota jeugd- en Jongerenwerk. Verkoop autobox aan de Breedelaan. Verkoop perceel Holleweg 42. Verkoop grond aan de Kanaalweg aan de heer J.H. Zoon. Aankoop grond (diversen). Door het college van burgemeester en wethouders zijn de hieronder vermelde bouwvergunningen verleend: De Omloop 16, A.P.J. Koomen - veranderen woning. De Kuilenaar 38, fam. Schellevis - vergroten schuur. Kennemerstraatweg 405, A. Zekveld-Vis - vernieuwen schuur/garage. Romplaan 14, C.G.A. de Groot - plaatsen 2 dakkapellen. De Kuilenaar 32, N.W.J. van der Steen - vergroten berging. De Kuilenaar 30, P. de Boer - vergroten berging. De Waard 40, J. van Neuren - bouw berging. Kennemerstraatweg 464, Psychiatrisch Centrum St. Willibrord - veranderen centrale keuken. Laarmanstraat 20, B.J. Haverman - bouw berging. Deze bouwvergunningen met de bijbehorende tekeningen en overige stukken liggen ter inzage bij de afdeling Openbare Werken, Raadhuisplein 1, maandag t/m vrijdag tussen 8.00 en 12.30 uur (op andere tijden alleen na telefonische afspraak). Degene die de bouwvergunning heeft aangevraagd, krijgt bericht van de afdeling Openbare Werken wanneer de bouwvergunning gereed is en wat de kosten zijn. Pas nadat de bouwleges zijn betaald en de vergunning is ontvangen, mag met de bouw worden begonnen. Het begin van de bouwwerkzaamheden moet nog wel tevoren bij de afdeling Openbare Werken (buro Bouwzaken) worden gemeld; dit kan telefonisch onder de nrs. 313217 of 313240. In de maand december zullen de raadscommissies volgens het volgende schema vergaderen op: dinsdag 11 december - commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. In deze vergadering zullen o.a. aan de orde komen: Bouwplan Kennemerstraatweg 71 Nota Regionale Volkshuisvestings commissie Noord-Kennemerland. woensdag 12 december - commissie milieu, educatie, verkeer en vervoer, sport en recreatie. donderdag 13 december - commissie financiën en personeels zaken. De agenda's voor de vorengenoemde vergaderingen zullen, voor zover nog niet bekend, nog nader worden gepubliceerd. Deze vergaderingen zijn openbaar en beginnen om 20.00 uur en worden gehouden in het gemeentehuis, ingang oude gemeentehuis, Raadhuisweg 4. De agenda's en de stukken voor deze commissievergaderingen liggen ongeveer een week tevoren op werkdagen van 8.00-12.30 uur voor publiek ter inzage in de centrale hal van het gemeentehuis. De commissie voor openbare werken en sociale zaken, de commissie voor welzijn, emancipatie, volksgezondheid en voorlichting en de commissie voor algemene zaken vergaderen deze maand niet. De eerstvolgende vergadering van de commissies voor openbare werken en sociale zaken zal op maandag 7 januari worden gehouden. HEILOO - Vorige week donderdag en afgelopen maandag hield de gemeente raad van Heiloo de jaarlijkse algemene beschouwingen. In twee termijnen ga ven de zes fracties in de raad - CDA, VVD, PvdA, Heiloo 2000, D66 en Groen Links - hun commentaar op de voorstellen van het college van burge meester en wethouders, die in de begro ting voor 1991 en in het meerjarenbe- leidsplan 1991-1994 zijn neerge schreven. Centraal thema bij de beschouwingen was wel de golf van vernieuwingen, die het afgelopen jaar door de gemeentelij ke politiek stroomde. Vanaf de benoe ming van burgemeester Schoof, via de gemeentelijke verkiezingen tot op de dag van vandaag worden veel nieuwe ideeën gelanceerd via nota's en voorstel len. Aanstaande donderdag, wanneer de raadsleden opnieuw bijeen komen, zullen tijdens een huishoudelijke verga dering ondermeer nota's met betrekking tot de gemeentelijke organisatie zelf en het jeugd- en jongerenwerk aan de orde komen. In dit verslag van de algemene beschou wingen zal de redactie van de Uitkijk post een aantal punten lichten uit het betoog van iedere partij. Een letterlijk verslag is onmogelijk: meer dan zestig kantjes A4 komen bepaald niet overeen met ons streven van 'kort bondig'! Evenals in de politiek moeten ook wij keuzes maken. CDA Het CDA opende, zoals de meeste par tijen, met het 'nieuwe beleid', dat voor al gekenmerkt wordt door grote open heid, een verbetering van de voorlich ting, meer inspraak voor burgers en een vernieuwing van de gemeentelijke orga nisatie. Naast de woorden van lof bena drukte het CDA vooral dat alle veran deringen wel gepaard moeten gaan met adequate informatievoorziening aan de betrokkenen. Zoals bekend kost vernieuwing vaak geld. In Heiloo is dat niet anders. Het college wil de extra kosten ondermeer betalen door een geleidelijke afbouw van de gemeentelijke reserves. Het CDA wil een beroep op de reserves wel steunen, maar niet zondermeer. Eerst wil het CDA bezien of nieuwe voorne mens binnen de lopende begroting kun nen worden opgevangen. Is dat niet het geval, dan is een beroep op de reserves acceptabel. Op het gebied van verkeer en de ver keersveiligheid kwam het CDA met en kele suggesties en vragen. Bijvoorbeeld is men voor een extra aftakking van de A9 bij Castricum, om de verkeersdruk in Heiloo te verminderen. Voorts moet de verkeersoverlast in woonwijken door maatregelen worden teruggedrongen. Bij het winkelgebied op de Kenne merstraatweg wil het CDA een extra voetgangersoversteekplaats (naast die bij de verkeerslichten ter hoogte van het gemeentehuis). Naast een aantal opmerkingen over het milieu en de prijs die hiervoor betaald moet worden, richtte het CDA de aan dacht ondermeer op het openbaar ver voer en het onderwijs. Bij dit laatste on derwerp noemde men het gewenst dat aan de schoolvoorziening in Ypestein ook een gymnastieklokaal zal worden toegevoegd. Tenslotte vroeg het CDA het college om haar mening om bij het subsidiëren van o.a. verenigingen reke ning te houden met de mate waarin vrij willigers actief zijn. VVD Ook de VVD opende met het nieuwe be leid, maar deed dit met een gevoel van wrevel: zoveel nieuw het afgelopen jaar, alsof er in de jaren daarvoor door de (college)partijen in de raad niets is ge daan. Dit onrecht moet teniet gedaan worden, aldus de VVD, die liever spreekt van de voortzetting van voor gaand beleid. In het kader van de vele plannen waarschuwde de partij ervoor dat de veelheid niet ten koste mag gaan van de zorgvuldigheid: 'Zo leidt ver nieuwing tot vernieling'. De VVD-fractie richtte haar aandacht op het jaar 1992 en pleitte ervoor dat de samenwerkende gemeenten in Noord- Kennemerland dan een zo sterk mogelij ke regio zullen vormen. Heiloo moet daarbinnen een gemeente met een dui delijk eigen identiteit vormen. Deze ei gen identiteit valt of staat niet bij een in wonersaantal van 20.000, aldus de VVD, waarmee men inhaakte op de plannen om de vergrijzing in de ge meente en een daling van het aantal in woners tegen te gaan. Op het gebied van huisvesting is de VVD er tegen dat de grondprijs zonder meer wordt gebruikt als instrument om bepaalde vormen van woningbouw mo gelijk te maken. Voorts menen de libe- Een goede maaltijd en een goed boek: beide zijn onmisbaar! HEILOO - We zouden een bibliotheek best eens kunnen vergelijken met een restaurant, waarmee we op jaarbasis een contract je hebben afgesloten, zodat we gedurende een bepaalde tijd recht hebben op goed voorziene keuzemaal tijden van drie gangen. In de bibliotheek kennen we immers ook een soort keuzemenu. De hoofd maaltijd bestaat uit boeken van allerlei aard: ontspanningslectuur, Nederlandse en in het Nederlands vertaalde romans, als ook romans in de oorspronkelijke moderne talen, literatuur, informatieve lectuur op alle gebieden van weten schap, kunsten, enzovoort, tijdschriften en documentatie. Als muzikaal voorge recht kan men kiezen uit cd's, grammo foonplaten en bladmuziek, terwijl het nagerecht kan bestaan uit een keuze uit de beelddragers: de videobanden (infor matief of speelfilm) en dia's. Zo gezegd voeding voor de geest, waar men bij een goede keus gemakkelijk drie weken op kon teren. Want tot dusverre kon men de bibliotheekmaaltijd samenstellen met totaal tien ingrediënten uit de drie bovengenoemde categorieën. Maar helaas, voortschrijdende kosten en steeds opnieuw vermindering van thans de gemeentesubsidie nopen het bestuur tot maatregelen, waarbij de ge bruikers van de bibliotheek zoveel mo gelijk zelf de keus wordt gelaten. Het gaat namelijk om het volgende: Tot dusverre kon men voor de uitleen termijn van drie weken tien bibliothee kexemplaren lenen op een abonnement van 30,00 per jaar. Aan de abonne mentsprijs wordt niet getornd. Wat wel gaat gebeuren is dat men voor dit be drag minder exemplaren per uitleenter mijn kan meenemen, namelijk vijf stuks. Daarop staat vanaf 1 januari de uitleencomputer ingesteld. Dit betekent geenszins dat u niet meer materialen per drie weken kunt komen lenen. Alleen dan moet u zoveel stuks terugbrengen als u weer wilt komen le nen. Men kan maar vijf stuks in zijn of haar bezit hebben. Het gebruik van de bibliotheek wordt niet beperkt, alleen moet men als gebruiker er iets meer voor doen. Is deze opzet voor u voldoende en zegt u 'Nou ja, dan ga ik maar een paar keer meer naar de bibliotheek, of ik zoek wat kritischer uit', dan blijft u gewoon een acceptgitokaart ontvangen voor de ver valdag van uw abonnement. Ook dit ge beurt automatisch via de computer. Vindt u dat heen en weer gesjouw te be zwaarlijk en prefereert u daarom het oude aantal van 10 stuks, dan kan dat, alleen dan dan wordt het abonnement 40,00 per jaar. En niet meer te betalen per acceptgirokaart, maar aan de balie, zoals vroeger. Dit is geen ingebouwde drempel onzerzijds; het zit hem in de computer. Wil men vijftien exemplaren per drie weken mee naar huis nemen, dan betaalt men 50,00 per jaar vol gens dezelfde betalingsvoorwaarde. Wanneer u het dertig-gulden abonnement handhaaft, hoeft dat niet opgegeven te worden aan de balie. De andere wel. Lopen deze abonnementen bijvoorbeeld tot 1 juli 1991, dan gelieve u bij uw eerste komst in de bibliotheek in januari 10,00 te betalen en 30,00 op de vervaldag van het abonnement. Met die tie of twintig gulden meer per abonnement koopt men dus het leen recht op meerdere exemplaren. Verdere verhogingen Overschrijding uitleentermijn: vanaf 1 januari worden deze per dag berekend: 0,15 per dag voor boeken, documen tatie, tijdschriften en grammofoonpla ten; 0,30 per dag voor cd's; 2,50 voor videofilms (informatief of speelfilm). Reserveringen: 1,00 per exemplaar. Het inschrijfgeld bedraagt voortaan voor volwassenen en jeugd 5,00 per abonnement. Pas 65 plus wordt verhoogd tot 20,00 per jaar, maar men kan daarvoor, ge zien de leeftijd, wel de beschikking hou den op het lenen van tien stuks per uit leentermijn. De jeugd tot 16 jaar blijft gratis lenen. De 16- en 17-jarigen zullen voor een jaa rabonnement 10,00 betalen. Daar voor zal ook hen een acceptgirokaart worden toegestuurd. Wanneer men zich niet aanmeldt als 40,00- of 50,00-abonnementhouder nemen wij aan dat alles bij het oude blijft en men kiest voor telkens vijf bibliuotheek-exemplaren thuis voor 30,00 per jaar. Carla van de Bibliotheek CARAVAN OP MOOIE CAMPING HEILOO - Vacantie houden is helaas niet voor iedereen mogelijk. Denk maar eens aan de langdurig werkelozen en zij, die door ziekte of iets dergelijks het fi nancieel niet op kunnen brengen om op vacantie te gaan. Op de Gaaspercam- ping in Amsterdam staat momenteel een vierpersoons caravan met voortent tot beschikking voor eerder genoemde mensen uit Heiloo en omgeving (tegen sterk gereduceerde prijs). Als u in verband met familie of door uw werk met eventuele gegadigden in aan raking komt, of indien u denkt zelf in aanmerking te komen, kunt u contact opnemen met de Werkgroep Kerk en sa menleving te Heiloo, telefoon 072-332156/332013. ralen dat bekeken moet worden of be paalde gemeentelijke taken niet goedko per uitbesteed dan wel geprivatiseerd kunnen worden. De VVD-fractie vindt dat de voorlich tingsfunctie bij de gemeente niet tot 40 uur (nu 20) hoeft te worden uitgebreid. Wel wil men een uitbreiding van de voorzieningen in Ypestein in de vorm van een buurtaccommodatie. Tenslotte hield de VVD een pleidooi voor een voorziening in het 'oude' gemeentehuis: een traplift, zodat mensen die minder goed ter been zijn toch ënigszins com fortabel de trouw- en raadszaal kunnen bereiken. PvdA 'Keuzes maken' is één van de thema's in het nieuwe gemeentelijke beleid, aldus de PvdA-fractie, die bereid is dit te doen. Daarnaast moet er bestuurd wor den in openheid, waarbij goede en vol ledige voorlichting een noodzaak is. De PvdA verzette zich tegen het voorne men om de afvalstoffenheffing en reini gingsrechten in vier jaar volledig door te rekenen aan de inwoners. Deze periode is te kort en voor veel mensen zijn de lasten zo snel niet op te brengen. Met het streven is de partij het wel eens, maar dan liever in vijf of zes jaar. Eveneens kritisch was de PvdA ten aan zien van het emancipatiebeleid. De soci alisten missen in de gemeentelijke aan pak bijvoorbeeld nog steeds loopbaan begeleidingsprojecten, een aannamebe leid voor vrouwen en een onderzoek naar het ontbreken van vrouwen in ho gere (ambtelijke) functies. Ten aanzien van het milieu gaan de ge meentelijke plannen voor gescheiden in zameling de PvdA niet ver genoeg. Naast GFT, papier en glas wil men dat ook gescheiden inzameling van plastic onderzocht en zo mogelijk ingevoerd wordt. Een ander milieu-item is de over last van de hondenpoep. De PvdA haal de de door de partij een jaar geleden op gestelde en aan de raad gepresenteerde notitie in herinnering en moest constate ren dat het nadien stil is gebleven. Niet vanwege de verkeersoverlast (CDA) maar vanwege het milieu pleitte de PvdA voor de invoering van 30 kin zones. Het terugdringen van het autoge bruik moet voorts door meer aandacht voor het openbaar vervoer, het gebruik van de fiets en de bescherming van voet gangers aangepakt worden. Heiloo 2000 v ooi de heer Ten Hoope van Htnuo 2000 was het de 25e maal dat hij deel nam aan de begrotingsbeschouwingen in Heiloo. Hij stelde vast dat er opval lende overeenkomsten zijn tussen de si tuatie nu en die van ongeveer 17 jaar ge leden. Bijvoorbeeld werd nu en toen ge vraagd om een bezinning op de uitgaven van de gemeente. Direct hierop volgend stelde Heiloo 2000 vast dat er nog geen bezinning heeft plaatsgevonden: voor de burger stijgen de kosten alleen maar via ver hoogde belastingen en tarieven. Voor de raadsleden zijn de werkzaamheden flink toegenomen: 'We worden bedolven on der nota's en rapporten', aldus de groe pering, die deze werkwijze niet zo geslaagd noemt: de nota-cultuur doet afbreuk aan de kwaliteit van de eigen organisatie. Evenals andere partijen wil Heiloo 2000 de voorlichtingsfunctie nog niet uitbrei den, terwijl men ook geen behoefte heeft om nu al te reserveren voor de tweede fase van de ver-/nieuwbouw van het gemeentehuis. Blij is Heiloo 2000 met de aanleg van de verlengde Venne- watersweg ten gunste van de bewoners van ondermeer de Stationsweg, maar men hoopt dat de gemeente ook elders iets zal doen aan de verkeersoverlast, zoals in woonwijken. Op het gebied van onderwijs vroeg Hei loo 2000 naar de stand van zaken wat betreft de uitbreiding van aanbod van met name voortgezet onderwijs, waar van de groepering voorstander is. Even eens steunt Heiloo 2000 initiatieven uit de bevolking, die kunnen leiden tot een ecologisch beheer van de natuur- en re creatiegebieden in de gemeente. In voorgaande jaren trok Heiloo 2000 vaak aan de rem, wanneer door het col lege werd voorgesteld om de onroerend goed belasting te verhogen. Volgens de raadsfractie past deze verhoging nu niet in het kader van een terughoudend be leid: liever even wachten met de uitvoe ring van nieuwe taken, dan de burgers op voorhand de rekening presenteren, zo lijkt het motto van Heiloo 2000. Groen Links De kleinste fractie in de raad, die van Groen Links, stelde dat er in het afgelo pen jaar binnen de gemeente veel op z'n kop is gezet. De opstelling van het be leidsprogramma is de leidraad gewor den voor het handelen. Groen Links hoopt echter dat het beleid voor de ko mende vier jaar niet nu al vast staat, maar dat men flexibel met de uitgangs punten zal omgaan. Ten aanzien van het plan om de ge meentelijke organisatie van een ver nieuwde structuur te voorzien vroeg Groen Links het college om de nodige aandacht voor de belangen van het per soneel: 'Wij moeten ervoor zorgdragen dat de werkvreugde niet wordt over schaduwd door zaken als te hoge werk druk en een verkeerde werksfeer'. Een eerlijke verdeling van de lusten en de lasten, dat klinkt door in het bo venstaande citaat. Maar ook op andere terreinen pleit Groen Links voor een eerlijker verdeling, bijvoorbeeld ten aanzien van de rechten en heffingen. De partij spoorde de overige partijen aan in dit opzicht een sociaal beleid te willen voeren. Dat houdt zeker niet in over gaan tot de invoering van belasting voor het hebben van honden. Dat is, aldus Groen Links, een ordinaire belasting maatregel. Wel in het 'groene straatje' past een regeling voor meer gespreide betaling van gemeentelijke belastingen. Naast een oproep aan het college zich nog meer in te spannen voor de verbete ring van het openbaar vervoer, stelde Groen Links voor om een centraal klachtennummer voor de burgers te rea liseren, om hiermee een optimale relatie tussen gemeentebestuur en burgers te bereiken. Tenslotte bepleitte Groen Links het behoud van het oude raad huis, het opstellen van een plan ter handhaving van karakteristieke Hei- looër bouwwerken, een uitbreiding van het (voortgezet) onderwijsaanbod en de inschakeling van ouderen als adviseurs ten behoeve van onder andere bestuur lijke vernieuwing. dat bij het beheer van natuur- en recrea tiegebieden initiatieven voor ecologisch beheer worden ondersteund. Bijvoor beeld wordt momenteel gesproken met de Nederlandse Vlinderstichting in ver band met het maaibeheer. Wat betreft het aanbrengen van een traplift in het oude gemeentehuis is het college nog steeds van mening dat eerst bepaald moet worden hoe de tweede fase van de ver-/nieuwbouw er zal uitzien. Dat is binnen een jaar bekend, aldus wethou der Borsjes. Wat betreft de tegemoetko ming aan de minima gaf de wethouder nog eens aan dat de gemeente niet het inkomensbeleid van het rijk mag door kruisen. Door middel van het Sociaal Fonds en een kwijtscheldingsregeling kan de gemeente wel iets doen. Binnen kort zal in het kader van de Nota Mini mabeleid verder met de raad gediscus sieerd worden. Het college D66 Na vier jaar afwezigheid is D66 in het voorjaar weer teruggekomen in de Hei- looër gemeenteraad. Deze partij is van harte een voorstander van openheid en openbaarheid. De inspraak van de bur gers kan, aldus D66, nog meer uitge breid worden, bijvoorbeeld door de in voering van een raadplegend referen dum; een mooi onderwerp zou de twee de fase van het gemeentehuis zijn. In feite is er op het gebied van de gemeen telijke voorlichting een inhaalrace gaan de, aldus de tweemansfractie. Ook op het gebied van milieubehoud heeft D66 haar ideeën duidelijk klaar. Men is tegen de komst van een vuilver brandingsinstallatie in Alkmaar. Voor stander is men van een uitbreiding van de gescheiden inzameling: plastics en metalen moeten ook apart worden op gehaald, aldus D66. Ten behoeve van de jongeren wil D66 Heiloo verlevendigen. Jongeren hebben behoefte aan een leuk uitgaanscentrum in de gemeente. Het centrum van Hei loo - in concreto het Stationscentrum - zou daarvoor op de mogelijkheden on derzocht moeten worden. Tegelijkertijd wil D66 dat de gemeente meer gaat doen aan de huisvesting van jongeren. Bezorgd is D66 over de dreigende finan ciële problemen bij de bibliotheek: 'Hoe belangrijk vinden we het eigenlijk dat de dienstverlening van de bibliotheek blijft gehandhaafd?', vraagt de partij zich af. Daarnaast mist D66 in de ge meente een eenduidig subsidiebeleid, de algehele verhoging van de subsidies met één procent vindt men ongenuanceerd. Tenslotte wees D66 de verhoging van de onroerend-goedbelasting van de hand. Als argument voerde de partij aan dat na in eerste instantie sombere vooruit zichten de jaarrekeningen van 1987 en 1988 voor de gemeente steeds voordeli ger uitpakten. D66 wil niet bij voorbaat de lasten voor de burgers verhogen. Na de zes fracties was het woord aan de vier leden van het college. Burgemeester Schoof gaf aan dat er voorlopig even geen nieuwe zaken zullen worden opge pakt, maar dat eerst de lopende activi teiten worden uitgevoerd. Daarnaast zei hij dat het meerjarenbeleidsplan, waar uit het nieuwe beleid voortvloeit, niet star is, maar toch ook niet geheel vrij blijvend. In verband met het nieuwe be leid hield burgemeester Schoof vast aan de matige verhoging van de OGB met 3 procent in 1991. Het project rond de re organisatie wordt met zorg omkleed, al dus de burgemeester, en in nauw over leg met personeel en bonden voortgezet. Ten aanzien van het inwonertal noemde de heer Schoof het getal van 20.000 geen doel op zich: de leefbaarheid in het dorp staat voorop, waarmee het college de opvattingen van de VVD deelt. Wethouder Willemse-van der Ploeg (CDA) kwam de raad niet tegemoet in zake het terugtrekken van de uitbrei ding van de voorlichtingsfunctie. De 20 uur nu is absoluut niet toereikend, voor de vele taken. Daarnaast is er volgens de wethouder echter geen financiële ruimte voor een permanente klachtentelefoon, wat evenals voorlichting een hele for matieplaats vergt. Ten aanzien van het verlevendigen van Heiloo voor jongeren ziet mevrouw Willemse-van der Ploeg vooral ook een taak bij het particulier initiatief. Een buurtaccommodatie in Ypestein moet volgens de wethouder ge koppeld worden aan de realisering van een schoolgebouw aldaar, in overleg met de wijkvereniging. Mede gezien het aantal opmerkingen vanuit de raad zal er voor de zomerva kantie gesproken worden over de be strijding van overlast door honden. De ze toezegging deed mevrouw Wuijster- Schuddeboom (VVD), wethouder voor ondermeer milieuzaken en sport. Op dit laatste terrein kon zij meedelen dat de provinciale subsidie voor de aanleg van de kunststof atletiekbaan voor Trias is toegezegd en dat de realisering op korte termijn zal starten. Over de uitbreiding van het (voortgezet) onderwijsaanbod in Heiloo worden momenteel oriënte rende gesprekken gevoerd. De sugges ties op het gebied van het verkeer en de verkeersveiligheid zullen, aldus me vrouw Wuijster-Schuddeboom, betrok ken worden in de herziening van het verkeersstructuurplan voor Heiloo. Wethouder Borsjes (PvdA) bevestigde Tweede ronde In de tweede ronde kwamen de woord voerders van de verschillende fracties nog eens terug op vragen en onderwer pen, waarover het college niet duidelijk genoeg was geweest bij de beantwoor ding of waarbij het college niet voldoen de tegemoet was gekomen aan de wen sen uit de raad. Het meest duidelijk was dit laatste het geval bij het treffen van een voorziening voor gehandicapten en/of ouderen in het oude gemeentehuis, zodat de raad- en trouwzaal voor hen beter bereikbaar wordt. De VVD diende een motie in voor de plaatsing van een traplift. Met veertien stemmen voor werd deze aan genomen. De tegenstemmen kwamen van het CDA, dat onder andere wees op de mogelijkheid om 'gelijkvloers' te trouwen in de Witte Kerk. Heiloo 2000, die niet op de hoogte was van deze mo gelijkheid, vond dit geen redelijk alter natief: 'Kerk en staat moeten geschei den blijven'. Over de toekomst van het raadhuis, de tweede fase van de ver-/nieuwbouw, werd ook nog gediscussieerd. Het CDA is voorstander van volledige nieuw bouw, PvdA, Heiloo 2000 en VVD wil len eerst een onderzoek naai^ alternatie ven. De meerderheid van de raad stem de voor het plan om nader onderzoek te plegen, met als optie om in 1993 met de tweede fase te kunnen starten. Dat moet aldus burgemeester Schoof: „De huis vesting is nu onaanvaardbaar". De suggestie voor de invoering van het referendum werd door het college voor alsnog afgewezen. Ook het opvoeren van het dekkingspercentage van de rei- niginsrechten tot 100 procent over meer dan vier jaar, bepleit door de PvdA, werd niet overgenomen. Bij extra ver hogingen door toename van de kosten wil het college de periode wel verlengen. In verband met de vuilinzameling werd een verdere scheiding aan de bron (plastic en metalen) ook nog niet kans rijk geacht. Een project voor de inzame ling Van plastic in Schoorl is zeer on langs mislukt, terwijl voor metalen bij de vuilverbranding gebruik wordt ge maakt van magneten, aldus het college. De uitbreiding van de voorlichtings functie tot 40 uur werd door de meer derheid van de raad voor 1991 geaccep teerd, maar nog niet vastgelegd voor de jaren hierna. Volgend jaar wordt de functie opnieuw bekeken en wellicht is er dan een combinatie mogelijk met de instelling van de klachtenlijn, waarvan Groen Links voorstander is. De suggestie van CDA en VVD om bij spoorwegovergangen borden te plaatsen met als tekst 'Wachten? Motor uit!' (of iets anders van gelijke strekking) werd door het college overgenomen. Aan het eind van de tweedaagse zitting konden vijf van de zes fracties zich, met de toezeggingen van het college, vinden in de begroting voor 1991. De zesde fractie, die van Heiloo 2000, nam een unieke beslissing en stemde tegen de ge hele begroting. Als voornaamste argu menten noemde de fractie het onvolle dig of niet beantwoorden van de vra gen, die door Heiloo 2000 in eerste en tweede termijn waren gesteld. Bijvoor beeld was het college niet ingegaan op vragen over de peuterspeelzalen. Voor Heiloo 2000 was hierdoor een onvolle dig beeld ontstaan, waaraan men geen goedkeuring wilde hechten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 4