Koerden voelen zich verlaten en verraden Paddenwerkgroep Heiloo komt weer in actie cfe /Mascotte ■i NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN Gift Rotaract voor De Vijfhoek Net wat meerMode Afscheid van penningmeester en voorzitter van de HBV Expositie foto's bouw gemeentehuis ;"uiiiiiii Internationale Vrouwedag op vrijdag 8 maart 6 MAART 1991 Wegens reconstructie werkzaamheden aan de Rechte Hondsbossche laan is Drukkerij Uitkijkpost gedurende een aantal weken minder goed bereikbaar. Onze excuses voor dit tijdelijk ongemak. Directie en redactie Drukkerij Uitkijkpost Kermis Heiloo in eerste weekend van juli! [[Jerewon :rzuro S0WJETUNIE TURKIJE Molatyolfji} aimama ,t •Homodan Kermcnsich SYRIË ©OAMASKUS Cfwnekih BAGDAD A.C. 'Appie' Baantjer in literair jazz-café VUUREN OPENINGSTIJDEN: 08.30 - 12.00 uur 13.00 - 15.00 uur nAGnlVIANUl !Holleweg19 072 335085 s m y m. mmmm f: t A I Makelaar Taxateur o.g. hypotheken jjfli g\ 1^% Postbus95,1850ABHeiloo Tel 072-331895 ASSURANTIËN rW W Kantoor Zeeweg 20.1852CR Heiloo TAXATIES Advertenties en administratie Uitkijkpost: A Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo, tel. 072-330175. Fax 072-335644 Redactie: De redactie is tijdens kantooruren 0k y .1 te bereiken onder nummer 072-330175. W Redactie-adressen: S<w Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo. (072-331081) j Kromme akker 36, 1723 BG Noord-Scharwoude. WÉ/ (02260-18896) Dit blad verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 13.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 72 cent (excl. BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. HEILOO - De kermis wordt in Heiloo het komend zomerseizoen niet gehou den in het laatste weekend van juli. In overleg tussen exploitanten en de ge meente wordt het jaarlijkse kermisfeest gevierd in het eerste weekend van juli: vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 juli. De kermis zal wel weer worden opge bouwd op het evenemententerrein aan de Omloop. Op de eerste dag, de vrij dag, is er 's avonds een groot vuurwerk. Op het kermisterrein wordt dit jaar ook een toiletwagen geplaatst tijdens het be treffende weekend. REUMAFONDS 65 JAAR, MAAR GEEN PENSIOEN HEILOO - Iedereen die 65 jaar wordt, kan het kalmer aan gaan doen. De reu mabestrijding echter niet. Er zijn teveel Nederlanders - jong en oud - die door reuma in hun bewegingen worden be perkt. Genezing is nog steeds niet moge lijk, al wordt daar hard aan gewerkt via wetenschappelijk onderzoek dat voor het grootste deel wordt gefinancierd door het Reumafonds. Er is daardoor al veel verbeterd: met. behulp van ontste kingsremmers, pijnstillers en chrirurgi- sche ingrepen kunnen de meeste reumapatiënten een zo normaal moge lijk leven leiden. Maar het middel is nog niet gevonden. Pas als dat zo is, kan het Reumafonds in de verre toekomst misschien met pen sioen, want al degenen die nu reuma hebben, rekenen nog een leven lang op voorlichting, mogelijkheden tot contact met lotgenoten en op aanpassingen in hun woonomgeving en tijdens vakan ties. De landelijke collecte is van 11 tot 16 maart. Laat bij dit jubileum het jari ge Reumafonds door een extra schou derklopje voelen dat u het werk waardeert. Dat kan via bijdrage in de collectebus, op gironummer 324 of op banknummer 70.70.70.848. U kunt Üich nog opgeven om te collecte ren bij Paula Schoenmaker: 072- 337583. HEILOO - Ihsan en Sarah Fatah orga niseren samen met de werkgroep „Vluchtelingen Heiloo", vrijdag 8 maart in het Open huis een Koerdische avond, aanvang 20.00 uur. Gastspreker is deze avond Faoud Hussein, zelf Koerd en politicoloog, u kent hem van de informatierubrieken van radio en tv. Er wordt een korte film en dia's over de situatie van de Koerden in Irak ver toond. Daarna is er gelegenheid om met elkaar van gedachten te wisselen en vra gen te stellen aan de heer Hussein. Men verwacht deze avond een grote op komst, daar voor deze avond het colle ge, alle politieke partijen en een groot aantal groeperingen als Amnesty Inter national, de Lions en Rotary Club en de Kerken en Joodse gemeente zijn uitge nodigd. De geografische ligging van Koerdistan is moeilijk, het wordt door vijf landen omsloten t.w. Turkije, de Sovjet Unie, Iran, Irak en Syrië. De Koerden hebben het dan ook niet makkelijk en worden onderdrukt door Saddam Hoessein. Het gesprek dat wij voerden met Ihsan en Sarah Fatah laat je dan ook niet on beroerd, hun verhaal is een harte kreet om toch in hemelsnaam eens gehoord te worden. Twee en half jaar geleden kwam het echtpaar Fatah met hun twee kinderen onder de meest erbarmelijke omstandigheden naar Nederland, ge vlucht voor Saddam Hoessein. Al die tijd al wacht Ihsan op een verblijfsver gunning en al die tijd kan en mag hij niet werken, en hoe lang nog? ,,Ik word gek van het niets doen en maar wachten. Ik studeer Nederlands aan het Cornelis Drebbelcollege, maar m'n kinderen, 5 en 7 jaar, spreken beter Nederlands dan ik", aldus Ihsan. Zijn vrouw voegt er aan toe: ,,Het niets op bouwen en maar afwachten geeft span ning". Ihsan (34) is weg- en waterbouw kundige, zë hadden het goed in Irak het ontbrak ze materieel aan niets. Een gro te schaduw viel er over hun leven en dat van vele anderen en dat was Saddam Hoessein. Ihsan zat in het verzet en dan ben je je leven niet zeker en het moment kwam dat hij met z'n gezin met achter lating van al zijn bezittingen moest vluchten. Asan een, smokkelaar, werd (veel) geld betaald en met dertig andere vluchtelin gen hebben ze, over een smal voetpad, met aan weerskanten mijnen en boven in de bergen de gewapende Irakezen, Irak verlaten, met als boodschap ,,als een van de kinderen gaat huilen, wurg het dan, want het leven van de anderen staat ook op het spel". Ihsan kan het wel uitschreeuwen: „Waarom heeft nie mand Irak ooit veroordeeld, alle verha len gingen in de doofpot". Irak is een demokratisch land werd er gezegd en niemand deed wat. Integendeel, veel landen leverden wapens aan Irak, de economische belangen waren te groot. Moorden „Er zijn 200.000 Koerden door Saddam Hoessein c.s. vermoord. In Koerdistan zijn 3600 dorpen met de grond gelijk ge maakt er werden chemische wapens ge bruikt, maar niemand heeft tegen Irak geprotesteerd. De wereld keerde zich wel tegen Irak toen het Koeweit binnen viel, toen stond er zoveel op het spel, maar om de Koerden heeft niemand zich bekommerd". Dit is het droeve verhaal van een teleurgestelde Koerd en hij voegt er nog aan toe: „Ik ben een Koerd zonder land, ik wil ergens blijven wonen, maar dat kan niet, ik wil de glimlach van mijn kinderen niet in tra- .Hl! -'i| Gebied bewoond door Koerden Het gearceerde deel van de kaart is Koerdistan, het woongebied van de Koerdendat grenzen van vijf landen overschrijdt. nog niet. Het wachten is nu eerst op.de verblijfsvergunning zodat er weer ge werkt kan worden en weer iets opge bouwd, er is al zoveel stuk gemaakt. Wie vrijdagavpnd naar het Open Huis komt krijgt goede informatie over Koerdistan en kan er met elkaar over de problemen worden gesproken, want het gaat ons allemaal aan. nen veranderen. Maar Saddam Hoes sein laat dat niet toe. Wij willen de zuivere lucht van de vrijheid in ademen en in ieder geval als mens beschouwd worden'*. Dat is de harte kreet van een Koerdistaans gezin uit Heiloo. Golfoorlog De golfoorlog hebben ze vreselijk ge vonden, maar een voordeel was, dat alle gruweldaden, die eigenlijk niemand wil geloven nu eindelijk eens naar buiten komen. Misschien komt er een andere leider in Irak, die het mogelijk maakt het gezin Fatah terug te laten keren naar hun geboorteland, maar zover is het AMNESTY INTERNATIONAL ACTIEF OP VROUWENDAG HEILOO - De lijst van grove schendin gen van de mensenrechten tegen vrou wen is eindeloos. Velen zijn het doelwit omdat zij sterk zijn, zij zijn actief in de politiek of de gemeenschap of blijven aandringen op eerbiediging van hun rechten of die van hun familieleden. Anderen zijn juist het slachtoffer omdat zij kwetsbaar worden geacht. Jonge vrouwen die gemakkelijk sexueel kun nen worden vernederd of misbruikt, bange moeders die alles zullen doen om hun kinderen te beschermen, zwangere vrouwen die bang zijn voor hun onge boren baby's. Vrijdag 8 maart is het internationale vrouwendag. Amnesty International wil hier ook grag aandacht aan besteden. Daarom zijn we aanstaande vrijdag van 13.30 tot 16.15 uur aanwezig in de hal van de gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat, tijdens de bijeen komst van de Federatieve Vrouwen raad.. U kunt hier voorbedrukte kaarten kopen om te versturen voor vrouwelijke gewetensgevangenen of een voorbeeldbrief overschrijven. Voor meer informatie: Cobie Keilman (con tactpersoon), tel. 332343. HEILOO - Iets later dan de afgelopen jaren gebruikelijk was, komt de Pad denwerkgroep Heiloo ook dit jaar weer in aktie. Tragische gebeurtenissen be heersten de afgelopen tijd het nieuws en de gedachten van vrijwel iedereen. De weersomstandigheden pasten zich bij de gebeurtenissen aan. Het werd zó koud en guur, dat wel aan een elfstedentocht, maar niet aan het naderend voorjaar kon worden gedacht. Nu de Golfoorlog voorbij is, breekt voorzichtig ook het voorjaar door. De eerste citroenvlinders en kleine vos zijn gesignaleerd, de blau we reigers zijn terug in het Nijenburger- bos, heggemussen, roodborstjes en merels zingen in de plantsoenen. Ook de eerste padden en kikkers bege ven zich langzamerhand op weg naar hun voortplantingsplaatsen. Hoewel massale trek nog wel even op zich kan laten wachten, zal de Paddenwerkgroep Heiloo al op 9 maart de voorbereidin gen treffen voor een nieuw seizoen van aktieve amfibieënbescherming: - Langs de Zanderslootweg en een ge deelte van de Nijenburgerweg worden gaas en emmers in de bosbodem inge graven om de dieren op te vangen; - Uiterlijk vanaf 9 maar wordt iedere avond door leden van de Paddenwerk groep gepatrouilleerd in het aandachts gebied Kuillaan-Westerweg-Rector Frederiklaan-Zanderslootweg. - Vanaf 9 maart -of, als de weer somstandigheden daartoe aanleiding ge ven, enkele dagen eerder- zal de Westerweg 's avonds gedeeltelijk wor den afgesloten voor in de richting van Heiloo rijdend gemotoriseerd verkeer. Zulk verkeer met bestemming Kenne- merstraatweg zal deze kunnen bereiken door de Rector Frederiklaan. Eén en ander gebeurt - met volledige medewerking van de Gemeente Heiloo en van de politie - dit jaar voor het eerst d.m.v. twee dranghekken. Het eerste hiervan wordt als vanouds opgesteld bij de kruising Westerweg/Rector Frede riklaan. Dit hek is -door de bereidwilli ge medewerking van de Afdeling Openbare Werken van Heiloo- duide lijk voorzien van de borden "wegomle- ging" en „PADDENTREK". Een tweede, eveneens duidelijk van borden en knipperlichten voorzien dranghek wordt opgesteld op het punt, waar de Westerweg zich versmalt. Zo kan wor den voorkomen, dat niet- bestemmingsverkeer, dat zich wél als zodanig uitgeeft, een gevaar kan opleve ren voor de amfibieën en voor de vrij willigers van de Paddenwerkgroep. Door deze maatregelen zijn de amfi bieën in het aandachtsgebied van de Paddenwerkgroep goed beschermd. Maar natuurlijk steken niet alleen daar amfibieën wegen over. Andere belan grijke knelpunten in Heiloo zijn bijv. de Laan van Zeeman en de Nieuwe Planta- gie in Oost en de Ringweg in West. Wij zouden u willen vragen, genoemde we gen in de trektijd, tussen maart en mei, zoveel mogelijk te willen mijden. Ook is het een goede gedachte, voor korte af standen eens wat vaker de fiets te ne men. Milieubewust en gezond! En al zijn het maar kleine bijdragen, alles telt. Voor nadere inlichtingen kunt u de Pad denwerkgroep bellen: Nico Bakker, tel. 072-330646; Els Swart, tel. 072-330324; Harry Tolsma, tel. 072-125962. Via genoemde personen en telefoon nummers kunt u zich tevens opgeven als aktief lid van de werkgroep. Aan zulke leden bestaat nog steeds grote behoefte. Immers, hoe meer leden wij hebben, hoe meer wij voor de dieren kunnen doen! Het is ook mogelijk, een bijdrage te leveren ter dekking van kosten die de Paddenwerkgroep moet maken door het aanschaffen van gaas, lantaarns, verkeersvestjes e.d. Uw eventuela bij drage kunt u overmaken op rek. num mer 1205.13.811 Rabobank Heiloo, t.n.v., „Paddenwerkgroep Heiloo", Bakkersweg 20 1852 EE Heiloo, het gi ronummer van de bank is: 269978. De Rotaractleden Pim Schoehuijs, Boudewijn Kat en Nico Weel samen met Vijfhoek-directeur Harm van der Land (rechts gehurkt) bij het nieu we speelgoed voor het instituut in Heiloo. HEILOO - Rotaract Alkmaar e.o. schenkt 1500,- aan het kinderdagver blijf voor geestelijk/verstandelijk ge- HEILOO - Op zondag 24 maart wordt voor de vierdemaal een Literair jazz café georganiseerd, ditmaal het laatste in dit winterseizoen. Aanvang om 10.30 uur in de foyer van het Open Huis, bo ven Winkelhof 't Loo te Heiloo. De kennismaking met Marjan Berk en Midas Dekkers werd eerder door velen zeer gewaardeerd. Nu staat voor u klaar de veelschrijver A. C. (Appie) Baantjer, befaamd o.a. door zijn serie politiero mans over rechercheur De Cock. Méér dan twee miljoen boeken zijn inmiddels verkocht, voor Nederland een ongeloof lijk aantal. De heer Baantjer is uite raard ons herkenbare middelpunt. De easylistening-jazzmuziek wordt ver zorgd door het bekende Eastside Com bo, waaraan trombonist Cees Ramaker, in de pauze, zijn nootje zal toevoegen. Tevens uw aandacht voor de H.A.F.- leden F. Huyzer en H. Gihaux, die hun foto-reportage (gemaakt tijdens de bouwwerkzaamheden aan het nieuwe gedeelte van ons Gemeentehuis) zullen exposeren. Kaarten zijn vanaf 7 maart verkrijgbaar a 7,50 (inclusief een kopje koffie) bij boekhandel Bruna Avis in het Station scentrum en ook aan de bar van Open Huis. handicapten kinderen De Vijfhoek te Heiloo. Dit geld werd bijeengebracht door het verzorgen van de catering bij het vijfentwintig jarig jubileum van de Tennisvereniging TV Heiloo in het afge lopen jaar. Het geld is reeds besteed. Men heeft er speciaal aangepast speel goed voor gekocht. Dit speelgoed werd na een rondleiding door het dagverblijf en na toelichting van de directeur van het dagverblijf, Harm van der Land, op woensdag 20 februari officieel over handigd. Van het geld is onder meer een zogehe ten trilkussen gekocht. Ditspeelgoed is speciaal voor kinderen, die niet geprik keld kunnen worden door „gewoon spelmateriaal". Op deze manier kan het kind door middel van voelen toch ge prikkeld worden. Verder zijn er bakspullen, een kindercassette-recor der, fisher price speelgoed en nog vele andere dingen aangeschaft. Al het speelgoed is reeds dankbaar in gebruik genomen. De Rotaract is een jongerenorganisatie van de Rotary, wat op zijn beurt een serviceclub is. Zij heeft leden tussen de 18 en 28 jaar. Iedereen kan lid worden. Om te kijken of je het leuk vindt, kun je een vergadering bijwonen die een maal in de twee weken wordt gehouden. De eerstvolgende vergadering wordt ge houden op 8 maart om 21.00 uur in het Parkhotel te Bergen. De meer belangrij ke doelstelling van Rotaract is door middel van projecten gelden bijeen te krijgen die volledig worden aangewend voor goede doelen in onze samenleving. Voor verdere inlichtingen kun je je wen den tot het volgende telefoonnummer: 072-333667 (na 18.00 uur). HEILOO - De Federatieve Vrouwen raad Heiloo besteedt ook dit jaar weer aandacht aan de viering van de Interna tionale Vrouwendag. Deze dag wordt al 80 jaar internationaal gevierd. 8 Maart 1908 brak een grote staking uit onder vrouwen werkzaam in de textiel- en kle dingindustrie in de Verenigde Staten. Zij legden het werk neer en eisten een 8-urige werkdag, behoorlijke arbeids voorwaarden en kiesrecht. Deze acties trokken de aandacht in de hele wereld. Nauw verbonden met de viering van 8 maart is de naam van Clara Zetkin, een voorvechtster in de vrouwenbeweging in die tijd. Zij was het die in 1910 in Ko penhagen op de Internationale Vrou wenconferentie de aanwezige vrouwen opriep deze dag jaarlijks op internatio naal niveau te vieren. 8 Maart is in de loop van de tijd een symbool geworden van de vrouwenstrijd. Het thema voor 8 maart 1991 zal zijn het fenomeen „Supervrouw". De su pervrouw is de volmaakte vrouw, moe der, minnares, carrière-maakster, die ons veelvuldig en onvermoeibaar glim lachend uit de media tegemoet komt. Zij staat model voor een nieuw beeld van de moderne vrouw. Enerzijds levert zij topprestaties waarbij zij moet wed ijveren met mannen, anderzijds moet ook thuis alles goed verlopen. Rond dit fenomeen „supervrouw" zijn een aan tal vraagtekens te zetten met betrekking tot vrouwelijkheid, politiek, media en over beleidsmaatregelen aangaande ge lijkheid en arbeidsdeling tussen mannen en vrouwen. De Federatieve Vrouwenraad is erin geslaagd twee spreekster uit te nodigen, die beiden in het „vrouwencircuit" hun sporen hebben verdiend: mw. Bernadet- te De Wit, publiciste (Opzij, NRC, Volkskrant etc.), en mw. Anneke. Van Baaien, juriste, publiciste en uitgeefster van De Bonte Was. Beide spreeksters zullen bovengenoemd onderwerp vanuit een verschillende invalshoek benaderen d.m.v. een lezing met aansluitend de mogelijkheid tot discussie. De viering van deze dag zal voorts worden omlijst met klassieke muziek uit te voeren door mw. E. Grondhout (viool) en mw. L. Schuitemaker (piano). Genoemde bijeenkomst zal plaats vin den in de grote zaal van de Gerefor meerde Kerk aan de Noordergeest straat. Aanvang 13.30 uur. Afsluiting rond 16.30 uur. Toegang gratis, alleen voor vrouwen (voor eventuele kinder oppas kan worden gezorgd, indien ge wenst kan hierover voor 1 maart con tact worden opgenomen, tel. 335619). EEN STIJL VAN KLEDEN ALKMAAR B E V E R W JK HAARLEM HEEMSKERK HEILOO $9 maandag - dinsdag - woensdag - donderdag 08.30 - 12.00 uur 13.00 - 16.30 uur vrijdag zaterdag gesloten Drukkerij Uitkijkpost b.v. Rechte Hondsbosschelaan 22 Heiloo - Telefoon 072-330175 Fax 072-335644 Stationsweg 85,1851LJ Heiloo INLEVEREN KOPIJ EN ADVERTENTIES Redactionele kopij en adverten ties voor de Uitkijkpost moeten uiterlijk de maandag voor plaatsing om 17.00 uur in ons bezit zijn. Plaatsing van kopij en adverten ties na deze termijn kan niet worden gegarandeerd. Reservering van advertentie ruimte in de Uitkijkpost kan tot en met de vrijdag voor plaat sing. Inlichtingen: Drukkerij Uitkijkpost B.V. Telefoon 072-330175 Fax 072-335644 CU A A Kif* IDAKDEKKER - LOODGIETER De vertrekkende bestuursleden van de HBV; links de heer Kosters, rechts de heer Ten Hoope. HEILOO - Dinsdagavond 26 februari was de jaarlijkse ledenvergadering van de zomeravondvoetbalvereniging HBV. Deze vergadering stond in het teken van een bijzondere gebeurtenis, daar de voorzitter, de heer T. ten Hoope, en de penningmeester, de heer AKosters, af scheid namen als bestuurslid. Beide he ren waren al 25 jaar lang bestuurslid van HBV. De heer T. ten Hoope was van mei 1966 tot oktober 1973 secretaris en nam daarna het voorzitterschap op zich en al die tijd is hij ook al spelend lid. De hee'r A. Kosters, beheerde vanaf september 1965 de centen en is al spe lend lid vanaf de oprichting van HBV (bijna 35 jaar geleden). Een unieke gebeurtenis is wel het feit dat tijdens hun bewind de vereniging HBV uitgroeide van één elftal naar drie elftallen (le elftal en 2 veteranenelftal- len) en er werden maar liefst 19 kampi oenschappen behaald in de regio Alkmaar. Zij werden namens de vereni ging heel hartelijk bedankt voor al hun inzet en ontvingen naast het erelidschap een reverspeld met het HBV embleem en een mooie bos bloemen. GESLAAGD TEKSTVERWERKEN HEILOO - Op het in januari afgeno men examen door de Associatie SMK slaagden voor het door de Centrale Overheid erkende examen Tekstverwer ken de dames M. de Graaff (Heiloo), N.van der Klugt-Kooiman (Bergen), A. van der Noord-Schuurman, A. Oud- Lodewijks (Heiloo), D. Schoo-Smyth, M. van Zunder-v. Velzen (Alkmaar) en de heren A. Gijzen (Alkmaar) en J. Kooiman (Bergen). Zij werden opgeleid door Instituut Dompvloet te Heiloo. V//////////////. HEILOO - De gehele maand maart wordt in de foyer van het Open Huis te Heiloo de serie kleurenfoto's geëxpo seerd, welke door leden van de Heiloo- oër Amateur Fotoclub H.A.F. op verzoek van het Gemeentebestuur werd gemaakt van de bouw van de nieuwe vleugel van het Gemeentehuis. Deze se rie werd vorig jaar na de opening geëx poseerd in de bovengang van het nieuwe gebouw. Het blijkt echter, dat vele plaatsgenoten er toen niet toe gekomen zijn de foto's te bezichtigen, zodat hen nu alsnog de gelegenheid wordt gebo den deze fotoserie, die een interessant beeld geeft van het verloop der werk zaamheden, te gaan bekijken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 1