A i i ft uDü wSWè. I I Doctor Willem Bardesius Heer van Ypenstein. GEZONDHEmSCENTRUM LIJKT TE GAAN LUKKEN tieve wijkvereniging Ypestein heeft genoeg plannen Ypestein wordt gebouwd in twee delen Ypestein wordt gebouwd op cultuur historische grond «M Reconstructie kruispunt Kennemerstraatweg/ Ypesteinerlaan Openbare en Katholieke basisschool INTERESSE VOOR WONEN IN YPESTEIN HET WIJKCENTRUM KRIJGT VORM lïdL^ Hete Lucht-Ballon- Demonstratie op Hemelvaartdag Vraag de gratis Informatiemap! O N Tf HEILOO Uit de annalen wordt niet geheel duidelijk wie Ypenstein heeft gebouwd. Vermoed wordt Willem Bardesius, doctor, de zoon van een gewezen Schout, die vroeger Stedehouder van Sonoy was. Maar het kan ook zijn zoon geweest zijn. Want van hem is bekend dat hij er in ieder geval heeft gewoond. In die tijd was het in Noord-Holland redelijk rustig wat oorlogs geweld betreft. Toch kwam Willem Bardesius op een vervelende manier in het nieuws doordat gepoogd werd hem te ontvoeren. Nobel was de naam van de man die zich met deze daad wilde revancheren tegen een naar z'n gevoel onrechtvaardige stadsbestuur van Alkmaar. Hij werd voortdurend gepas seerd voor de benoeming tot kapitein van de vloot. Zijn daad werd ook ingegeven om z'n pocherij tegenover de stedelingen waar te maken dat hij niet verder op een aanstelling wenste te wachten en z'n eigen maatregelen zou nemen. Vanuit zee voerde hij z'n plan uit. Bij Bakkum kwam hij ongehinderd aan wal en ging via een schelpen pad met een groep getrouwen richting de grote weg naar Alkmaar. Daar wachten zij op de komst van hun 'slachtoffer'. Maar helaas Mr. Willem Bardesius kwam niet langs. Nobel wilde na al z'n snoeverij niet afgaan en ging toen rechtstreeks naar Ypenstein en klopte aan. Daar hoorde hij dat de slotbewoner in Den Haag vertoefde voor zaken. Wat te doen? Uit woede en om z'n gezicht te redden kidnapte hij toen een rijke boer op Nieuwpoort in de plaats van Bardesius. Maar deze noodoplossing kwam hem duur te staan. Nog voor hij z'n sloep had bereikt Zoals bij vrijwel elke nieuwbouwwijk was het even behelpen met de toegangswegen. Maar hier lijkt dan toch een eind aan te komen. Er wordt hard gewerkt om de aansluiting van de Ypes teinerlaan aan de Kennemerstraatweg te verbeteren. In ieder geval werd de Ypesteinerlaan onlangs doorgetrokken. De vol gende stap is nu de T-kruising nabij de Kennemerstraatweg vei liger te maken bij voorbeeld door het maken van een voorsor- teerstrook. Daarvoor is eerst een onderzoek in het kader van^de Wet Geluidshinder nodig. Bij dit onderzoek zal ook de noodzaak van het plaatsen van een verkeersinstallatie betrokken worden. En als straks de Ypesteinerlaan ook aan de zuidkant, tegenover de Vennewatersweg wordt aangesloten aan de Kennemerstraat weg is de ontsluiting van de nieuwe wijk compleet. Maar ja, daarvoor moeten we eerst wachten tot ook het zuidelijk gedeelte is volgebouwd. Een aantal disciplines in de gezondheidszorg heeft belang stelling getoond om zich in Ypestein te vestigen. Burgemeester en wethouders juichen dit toe. Zij hebben opdracht gegeven te zoeken naar geschikte plaatsen in de wijk waar in de naaste, toekomst een gezondheidscentrum zou kunnen komen. Dat het gezondheidscentrum er komt lijkt hiermee welhaast zeker, maar wat en wie er straks in komen, daarvoor is het nog te vroeg. Hard wordt er gewerkt om met ingang van het schooljaar 92/93 twee scholen gereed te hebben. Zoals de plannen liggen komen er een openbare en een katholieke basisschool in Ypestein. De locatie, in het centrale deel van het wijkpark, is al enige tijd bekend. Een ontwerp wordt voorbereid door architect Stuurman Partners uit Waddinxveen. De twee geprojecteerde scholen worden in één gebouw ondergebracht. De openbare school krijgt de beschikking over 7 lokalen, de katholieke basisschool krijgt 5 lokalen. Se, gemeente hebben opgebouwd. Daarbij gaat het niet alleen om zaken die niet goed gaan, het gaat er ook om die kontakten te benutten voor leuke dingen, bijvoorbeeld als we activiteiten voor kinderen willen organis eren in de wijk. Periodiek komen vertegen woordigers van de gemeente en de wijkvereniging nu bij elkaar. Gebleken is dat dat ook nodig is. Ypestein is een nieuwbouwwijk en dan gebeu ren er nog wel eens dingen waar wij als bewoners het niet direct mee eens zijn. Dat soort zaken zetten we dan op de agenda en de ervaring tot nu toe is dat de gemeente goed luistert en snel maatregelen treft. Het kan gaan óver de inrichting van speelterreinen, Ypestein heeft vanaf septem ber 1990 een wijkvereniging en inmiddels zijn al veel bewoners lid geworden. Rob Bastiaanse is de eerste gekozen voorzitter die samen met z'n bestuur met veel energie de wijkvereniging over de eerste hobbels trekt. Vanaf haar oprichting.propageert de wijkvereniging dat zij er niet alleen is om gezellige wijk- feesten te organiseren, maar dat zij bovenal een organisatie is die de belangen van de wijkbewoners behartigt. Overleg met de gemeente Het doel dat de wijkvereniging voor ogen staat is zeer ambi tieus. Rob Bastiaanse schildert in kort bestek de drie hoofd doelstellingen van de wijkver eniging. In de eerste plaats zie ik als belangrijke functie voor de wijkvereniging het behartigen van de belangen van de wijkbewoners. Het zal duidelijk zijn, dat je samen meer bereikt dan als individu. En gebleken is dat wij inmid dels een goede relatie met ver tegenwoordigers van de de openbare veiligheid of de toekomstige plannen met de wijk. Niks dan lof over de medewerking die we tot nu toe hebben ervaren.' Activiteiten Be wijkvereniging vindt ook dat zij als trekker kan fungeren voor de wijk als het gaat om het organiseren van activitei ten. Ook hier geldt dat vele handen licht werk maken. Rob Bastiaanse: 'De wijkvereniging streeft naar een zo gevarieerd mogelijk aanbod van activitei ten. Dat betekent echter niet dat wij ons sterk maken voor elke brain-wave die uit de wijk opborrelt. Een criterium is bijvoorbeeld altijd dat in prin cipe alle wijkbewoners kun nen deelnemen. Daarbij wordt de jeugd van Ypestein zeker niet vergeten. Sport, spel, crea tieve bezigheden, informatieve moest hij de rijke boer achter laten omdat gealarmeerde woedenden boeren hen hadden achterhaald. Maar de grootste verrassing was dat zijn sloep en boot niet meer op het strand lagen. Na omzwervingen werd de groep gevangen genomen en in Haarlem berecht. Dr. Willem Bardesius heeft nog geprobeerd zijn belager Nobel van de strop te redden, echter door stug te zwijgen 'betaalde hij' met zijne tochtgenoten 'zijne reukeloosheid met den hals'. (uit: Historia, Maandschrift voor Geschiedenis) of edukatieve bijeenkomsten, vakantie-activiteiten, feestjes, kortom alles komt praktisch in aanmerking om te organise ren.' Y-team Ëen bijzondere activiteit die sinds kort bestaat is het Y-team. Het Y-team is een georganiseerde manier van burenhulp. Het idee erachter is dat in een grote wijk als Ypestein (in wording) niemand zich hulpeloos behoeft te voe len. Het Y-team kan worden ingeschakeld als er direct hulp nodig is en geen beroep kan worden gedaan op huisgeno ten, buren of vrienden en ken nissen. Het Y-team biedt eigenlijk een soort vangnet en zorgt ervoor dat geen enkele Ypesteiner in de kou behoeft te staan. Het Y-team in Ype stein is een uiterst bijzondere hulp en misschien wel uniek in z'n soort in Nederland. Het Ypeblad verschijnt 4-maal per jaar Élk postadres in Ypestein krijgt vier maal per jaar het wijkvey- enigingsorgaan Het Ypeblad in de bus met wetenwaardig heden, oproepen en actueel nieuws over de wijk. Zo wor den de nieuwste plannen die de wijk betreffen in Het Ypeblad uit de doeken gedaan. Interviews en artikelen com pleteren het geheel. Door een actieve opstelling opstelling probeert de wijk vereniging zich binnen de wijk waar te maken. De organisatie van activiteiten brengt veel werk met zich mee en vanzelf sprekend is de vereniging blij met alle hulp die ze kan krij gen. Op dit moment heeft Ypestein 600 woningen en ongeveer 2000 inwoners. Binnen 10 jaar zal het inwonertal zijn gegroeid naar 4500. De noodzaak voor het realiseren van openbare voorzieningen in de wijk wordt dan ook zonder meer erkend. Vooral omdat andere gemeentelijke voorzie ningen nogal ver van de wijk verwijderd liggen. Bovendien vormt de Kennemerstraatweg toch een barrière, hoe je het ook wendt of keert. Een wijkcentrum past dan ook, naast andere voorzieningen zoals de basisscholen en de onlangs geopende supermarkt, bij de infrastructuur van de wijk. Bovendien is er een actieve wijkvereniging die de wens voor een 'eigen plek' enige tijd geleden bij de gemeente heeft neergelegd. De wijkvereniging is zeer actief. Niet alleen is er een groeiend aantal leden, ook blijkt uit de activiteiten die regelmatig worden georganiseerd dat de wijkvereniging niet meer zonder een 'eigen accommodatie' kan. Een noodzaak die alleen maar groter zal worden naarmate de wijk meer bewoners krijgt. Ontmoetingsplaats Het wijkcentrum zal in de eer ste plaats fungeren als ont moetingsplaats voor de wijkbe woners. Men kan er naar toe voor een kopje koffie of een praatje. Ook zal van de voor ziening een stimulerende wer king hebben op de sociale con tacten binnen de wijk. Naast de gerealiseerd kunnen worden. Zij denkt aan sport en spelac tiviteiten voor de jeugd zoals tafeltennis, sjoelen, sportda gen. Edukatieve activiteiten zoals cursussen, dansles, lezin gen op tal van terreinen. Creatieve activiteiten, hobby clubs. Recreatieve aktiviteiten zoals disco's, vakantieac- tiviteiten maar ook de cultuur zal met film, toneel, muziek en theater een plaatsje krijgen in het programma. Volwassenen Voor de volwassenen heeft de wijkvereniging andere activi teiten in petto. Aerobics, yoga, kaarten, cursussen, tekenen, schilderen, fotografie om een paar plannen te noemen, kun nen in het wijkcentrum worden georganiseerd. Maar ook festi viteiten die gericht zijn op de hele wijk zoals een Oranjebal of een jaarfeest vinden in het wijk centrum een goed onderkomen. Zelf denkt de wijkvereniging ook haar secretariaat in het gebouw te vestigen. Bovendien kunnen er de wijkvergaderingen of bestuursvergaderingen plaats vinden. Peuterspeelzaal Een andere belangrijke functie die het wijkcentrum kan krijgen is peuterspeelzaalvoorziening. Het is kostenbesparend omdat er geen aparte voorziening voor gerealiseerd behoeft te wor den. Bovendien wordt het pro bleem opgelost dat op dit moment èn een gebrek is aan voldoende capaciteit èn de dichtsbijzijnde peuterspeelzaal aan het Slimpad is gelegen. Met oog op de jonge wijk en de bevolkingsprognose dat het aantal kinderen in de komende jaren fors zal stijgen, geen over bodige luxe. Scholencomplex en wijkcentrum: het hart van de wijk De te bouwen basisscholen en het wijkcentrum zullen straks ondergebacht worden in één gebouw in het wijkpark. De gemeenteraad zal, waar schijnlijk op 2 mei, een defini tief besluit nemen over de bouw van de scholen en het wijkcentrum. Maar gezien de standpunten van diezelfde raadsleden tijdens de commis sievergaderingen in de afgelo pen weken, lijkt niets meer in de weg te staan. Wonen aan het water. wijkvereniging als gebruiker kunnen ook andere organisa ties in de gemeente in het wijk centrum terecht. Denk bijvoor beeld aan het ouderenwerk. Het wijkcentrum kan dienst doen als informatiecentrum, een functie hebben bij vormen van wijk en buurtbeheer en een rol spelen bij de sociale ver nieuwing. De wijkvereniging zal in de accommodatie de nodige activiteiten kunnen organiseren en op die manier voor een regelmatige bezetting van de ruimte kunnen zorgen. Activiteiten De wijkvereniging heeft tal van plannen die in het gebouw ALKMAAR PASTOOR van STATIONSWEG KANAALWEG FMIISLAAN ZEVENHU1ZERLAAN SPORTHAL YPESTEIN De wijk Ypestein wordt in twee delen gebouwd. Met het noor delijk deel is men momenteel volop bezig en wordt uitgevoerd volgens een bestemmingsplan dat in 1985 is vastgesteld. Het zuidelijke deel is in voor bereiding. Het bestemmingsplan voor dit deel heeft al enige tijd ter inzage gelegen in het gemeen tehuis en de inspraak is met hoorzittingen in volle gang. Als deze prodecure is afgerond zal de raad het bestemmings plan Ypestein-Zuid bespreken en vaststellen. Daarna wordt het voorgelegd aan de Provin cie. Inmiddels zijn er al zo'n 650 huizen klaar. Daarmee beginnen we aardig op de helft te komen. Want straks als de hele wijk Ypestein is afgerond zullen er zo'n 1400 woningen bij zijn gekomen aan de zuid oostkant van Heiloo. Bi AKERSLOOT Dr. Willem BardesiusHeer van Ypenstein Lustslot Ypenstein heeft echt bestaan. In de Napoleontische tijd werd het gesloopt. Het droevige lot van vele grote woningen uit die tijd waarvan de eigenaren.de kosten van bewoning en onderhoud niet meer konden betalen. Later is op deze plek nog een boerderij gebouwd. De poort heeft het een eeuw langer uitgehouden. Met de komst van de St. Willibrordus-stichting rdween ook dit laatste rëstant van Ypenstein. De boerderij werd in 1935 geheel door brand verwoest en daarmee verdween de laatste zichtbare herinnering aan Ypenstein. w-* Moderne bouwstijlen. Woningen met een opvallende gevel. De ontsluitingswegen naar de wijk. WijkkrantHet Ypeblad' Mooie doorkijkjes en jong groen. Hemelvaartdag wordt in Ypes tein dit jaar letterlijk genomen, 's Avonds om 19.00 begint een fantastische hete-lucht-ballon- show. Het spektakel kan van heel dichtbij worden bekeken en per ballon zullen twee pas sagiers 'meevaren'. Even voor acht uur zal de eer ste ballon vertrekken. Elk kwar tier daarna gaat de volgende. De demonstratie wordt mogelijk gemaakt doordat het Bouw fonds, Amstelland Vastgoed en aannemer Nevanco, drie ondernemingen die in Ypestein actief zijn en elk een ballon sponsoren. GEMEENTE HEILOO, RAADHUISPLEIN 1, 1815 JL HEILOO.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 12