van de gemeente Heiloo Informatierubriek I I Gemeente Heiloo inventariseert vrijwilligerswerk via enquête (c N T C#j HEILOO RETOUR sc Chemobox: inzamelen klein chemisch afval nu nog makkelijker Collectevergunningen verleend Aanvraag hindewet Commissie Milieu en Educatie vergadert Gemeente Heiloo werkt aan de weg Raadhuisplein 1 Postbus 1 1850 AA Heiloo Openingstijden 8.00 tot 12.30 uur Federatieve Vrouwenraad: bewustwording en stimulans Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet geplaatst is. Indien de ruimte het toelaat, zui len wij de tekst zoveel mogelijk volgende week opnemen. Ingezonden Ingezonden Bezoek aan Polen (2) Gastvrij onthaal in Swietochlowice Dierentehuis houdt open huis Nivon Heiloo naar diamantslijperij UITKIJKPOST 2 OKTOBER 1991 lil! Sinds september vorig jaar doet de chemocar Heiloo aan. Op zo'n 12 plaatsen in ons dorp zijn speciale haltes waar bewoners hun klein chemisch afval naar toe kunnen brengen. Het verzamelen van dat klein chemisch afval gebeurt bij veel huishoudens in open dozen of kisten. Er zijn huishoudens die tegen deze manier van verzamelen bezwaren hebben omdat het gevaar kan opleveren voor kinderen of huisdieren. Als u het gevaarlijk vindt om voorraden klein chemisch afval zo in uw huis op te slaan, raden wij u aan om dit afval steeds tussentijds in te leveren bij de winkels waar u het materiaal gekocht heeft. De deelnemende winkels zijn herkenbaar aan een sticker op de deur waarop staat "Probleemstoffen retour". Voor diegenen die er bezwaar tegen hebben om hun verzameld klein chemisch afval in open dozen te bewaren, is er de zgn. chemobox. Dit is een kunststof doos met. een deksel die op een speciale manier te openen en te sluiten is. Hierdoor wordt de veiligheid van kinderen en huisdieren vergroot. Tegenover dit voordeel staat ook een nadeel: de chemobox is gemaakt van kunststof materiaal. Op het moment dat de box niet meer gebruikt en weggegooid wordt, is er sprake van milieuverontreiniging. Voor de gemeente Heiloo is dit reden om de chemobox niet automatisch beschikbaar te stellen voor alle huishoudens maar zich te beperken tot die huishoudens die de box echt gaan gebruiken. Bijvoorbeeld voor huishoudens waar nu het klein chemisch afval niet bewaard wordt omdat zij geen veilige opslagplaats hebben. Hoe kunt u in het bezit komen van een chemobox? Als u voor het verzamelen van uw klein chemisch afval voortaan gebruik wenst te maken van een gratis chemobox kunt u zich aanmelden via de bon bij deze advertentie. U moet deze bon invullen en voor 25 oktober a.s. insturen aan de gemeente Heiloo, afd. Openbare Werken, Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Uiteraard mag u de bon ook persoonlijk inleveren bij de receptie van het gemeentehuis, Raadhuisplein 1. De datum waarop u de chemobox af kunt halen, wordt begin november in deze rubriek aangekondigd. Als u nog eens wilt lezen welke stoffen er onder klein cherrflsch afval vallen, of waar en op welke wijze u dit afval kunt inleveren, dan kunt u bij de receptie van de gemeente Heiloo ook terecht voor de folder over klein chemisch afval. Aanvraagbon chemobox Naam: Adres: Telefoonnummer: Burgemeester en wethouders hebben aan verschillende instellingen een vergunning verleend voor het houden van collecten. Hieronder vindt u een overzicht van de betreffende instellingen en de perioden waarin collectes zijn toegestaan: Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, 30 september t/m 5 oktober 1991. Stichting Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten, 6 t/m 12 oktober 1991. UNICEF Nederland, 20 t/m 26 oktober 1991. De collectanten die bij u aan de deur komen, moeten een legitimatiebewijs bij zich hebben waaruit blijkt dat zij toestemming hebben om te collecteren. Burgemeester en wethouders van Heiloo maken, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen Milieuhygiëne, bekend, dat op 30 augustus 1991 bij hen is ingekomen een aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinderwet van Hoebe Bronbemaling B.V. voor het oprichten en in werking hebben van een aannemingsbedrijf van bronbemalingswerkzaamheden, gelegen aan de Kennemerstraatweg 347, alhier. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen gedurende een maand op de afdeling Openbare Werken (kamer 113) ter inzage en wel vanaf donderdag 3 oktober tot en met maandag 4 november 1991 elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur alsmede op het bureau van de Rijkspolitie aan de Kennemerstraatweg 356, alhier, op maandagavonden tot en met 4 november 1991 van 19.00 tot 22.00 uur. Desgewenst kan op de afdeling Openbare Werken een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot en met 4 november 1991 schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Het verzoek moet tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het college worden ingediend. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingebracht tijdens een openbare hoorzitting op woensdag 23 oktober 1991 om 11.00 uur op de gemeentesecretarie van Heiloo, Raadhuisplein 1, alhier, waarbij tevens gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag. Degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenomschreven en een ieder, die aantoont, dat hij/zij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, zullen in de gelegenheid worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Heiloo, 2 oktober 1991, nr. AZ-70 Op woensdag 2 oktober a.s. vergadert de raadscommissie voor Milieu en Educatie in de raadszaal van het gemeentehuis. De agenda bevat o.a. de volgende punten: begroting 1992 herziening van het verkeersstruktuurplan uitvoering 1e halfjaar 1991 van het meerjarenbeleidsplan wijziging gemeenschappelijke regeling VVI evaluatie chemokar brieven van D'66, Werkgroep Boekelermeer en DEM-Group inzake Milieu Effect Rapportage Huisvuilcentrale. De commissievergadering is openbaar en begint om 20.00 uur. U bent hierbij van harte welkom. In de komende maanden worden aan verschillende wegen in Heiloo onderhoudswerkzaamheden verricht. Het gaat voornamelijk om herbestratingen. De wegen die op het onderhoudsprogramma staan, zijn: De Wildtlaan, tussen de Van Vladerackerlaan en Wentholtlaan Schoollaan, tussen Heerenweg en het zebrapad naar Winkelhéf 't Loo Heerenweg, tussen Raadhuisweg en Schoollaan Fontein Verschuirlaan, tussen Ringweg en Van Merlenlaan Breedelaan, vanaf Stationsweg richting Butterlaan tot ter hoogte van huisnummer 16 Vredenoord, op verschillende plaatsen Boekenstein, op verschillende plaatsen Termijen, op verschillende plaatsen Het verkeer kan door de werkzaamheden enige vertraging ondervinden. Kinderopvang kan onderdeel zijn van gemeentelijk vrijwilligersbeleid, al dus wethouder A.A.M. Willemse-van der Ploeg. (Archieffoto) HEILOO - In juli van dit jaar heeft de gemeente Heiloo alle organisaties bin nen de dorpsgrenzen aangeschreven waar vrijwilligers werkzaam zijn. Doel van de mailing, bestaande uit een en quêteformulier en een begeleidend schrijven, is het inventariseren van het vrijwilligerswerk in Heiloo. Aanleiding hiervoor zijn opmerkingen van verschil lende fracties in de raad tijdens de alge mene beschouwingen eind 1990. De in ventarisatie wordt uitgevoerd door de adviescommissie welzijn, een commissie die het college van burgemeester en wet houders bijstaat en adviseert op het ge bied van welzijn. Verantwoordelijk wet houder is mevrouw A.A.M. Willemse- van der Ploeg. Vanuit de raad kwam het verzoek om vrijwilligersbeleid op te zetten", aldus mevrouw Willemse. Daarom willen we eerst een inventarisatiehouden: waar, hoeveel uren en met wel^e doelen zijn vrijwilligers actief. Die gegevens moeten de basis vormen voor eventueel beleid". Heiloo is schatrijk. We weten dat er honderden vrijwilligers actief zijn. Het is echte rijkdom dat zovelen bereid zijn om voor niets te werken", zegt de wet houder. Bij de gemeente zijn de afgelo pen jaren al enkele activiteiten onderno men om te laten blijken hoezeer men de inzet van vrijwilligers waardeert, bij voorbeeld de jaarlijkse viering van de vrijwilligersdag in november. 'Alleen beleid indien nodig' Indien dat nodig is en gewenst wil de ge meente nog meer voor vrijwilligers doen. Het huidige onderzoek is opgezet om er achter te komen öf de gemeente daadwerkelijk kan bijdragen aan het nog beter laten verlopen van het vrijwil ligerswerk. ,,Voor alle duidelijkheid: het ontwikkelen van beleid is voor ons geen noodzaak", legt mevrouw Willem- se uit. Alleen als er behoefte bestaat. We hebben tot dusver nog geen duidelij ke signalen van problemen ontvangen. Wel zijn er algemene vragen, bijvoor beeld over verzekeringen, kinderopvang en kadervorming". De gemeente ziet haar taak met name op het algemene, overkoepelende vlak. De overheid kan natuurlijk niet het (tij delijk) gebrek aan vrijwilligers bij een organisatie oplossen. Wel kan men in de contacten met verenigingen goed luiste ren naar mogelijke knelpunten en zo mogelijk advies te geven. ,,Er zijn veel mensen met genoeg know-how, waar verenigingen gebruik van maken", al dus mevrouw Willemse. HEILOO - Al bijna 30 jaar bestaat in Heiloo de Federatieve Vrouwenraad. Deze overkoepelende organisatie rekent acht Heilooër vrouwenverenigingen tot haar leden, die samen een ledental van 669 (1990) hebben. De FVR is actief op terreinen, die niet specifiek bij één vere niging thuishoren. ,,Ons doel is vrou- Bijvoorbeeld veel ouderen zijn actief. Voor hen bestaat het speciale Gilde. Via het Gilde biedt men aan informatie over te dragen aan jongeren op allerlei ter rein. Maar je kan ook denken aan het opzetten van een vrijwilligersvacatu- rebank". De rol van de gemeente ten aanzien van vrijwilligerswerk in Heiloo is nu en zal in de toekomst voorwaardenscheppend zijn. ,,Maar wij willen niet besturen van achter ons bureau", verklaart de we thouder met nadruk. Verenigingen kunnen altijd bij ons binnenstappen, maar omgekeerd gaan wij ook naar hen toe, we willen weten wat er leeft". Vier uitgangspunten De adviescommissie welzijn hanteert een viertal uitgangspunten ten aanzien van het vrijwilligerswerk. Allereerst moet de betrokkenheid van alle burgers bij het vrijwilligerswerk worden ver groot. Vervolgens moet met het vrijwil ligerswerk zo optimaal kunnen uitvoe ren, waarbij - als derde uitgangspunt - de waardering voor de inzet duidelijker en meer moet zijn. Tenslotte mag vrij willigerswerk niet in plaats van bestaand werk, maar als aanvulling daarop komen. De uitkomst van de enquête, waarin de uitgangspunten zijn verwerkt in de vraagstelling, zal in ieder geval een to taalbeeld van het vrijwilligerswerk in Heiloo opleveren. Of er vervolgens re den is om gemeentelijk beleid op te zet ten hangt af van de resultaten. Zodra deze bekend zijn, zal de Uitkijkpost u hierover informeren. wen te stimuleren om deel te nemen aan alle facetten van de maatschappij", al dus mevrouw J. van der Neut-Klop, se cretaris van de FVR. In de praktijk komt dat neer op het verzorgen van cur sussen en lezingen en de coördinatie van bepaalde vormen van vrijwilligerswerk in Heiloo. De oudste activiteit van de Federatieve Vrouwenraad Heiloo is de oppasdienst. Daarnaast worden ook de rijdende win keltjes gerund in de tehuizen Overkerck en De Lpet. Ander vrijwilligerswerk is de organisatie van enkele collectes, een jaarlijkse kledingbeurs (volgende week woensdag: zie elders in deze Uitkijk posten de verkoop van zomerpostze- gels. Deze activiteiten worden vaak al vele jaren uitgevoerd en voorzien in een behoefte. Dat is ook het geval wat betreft de cur sussen en lezingen. Aan het eind van de jaren '70 werd dit soort activiteiten met meer nadruk in het programma van de Federatieve Vrouwenraad opgenomen. De behoefte aan voorlichting in ruime zin kwam voort uit de steeds verder gaande emancipatie. ,,Bij alles wat we doen is de ontwikkeling van de vrouw naar een grotere bewustwording en meer inzicht in de maatschappelijke structuren het uitgangspunt", aldus het bestuur van de FVR. De cursussen, bekend onder de naam VOS, waren aanvankelijk vooral ge richt op de positie van vrouwen in de maatschappij. De laatste jaren is er een meer feministische inslag: de verschillen in macht tussen mannen en vrouwen worden belicht. Het niveau van de cur sussen is zo dat ze voor een breed pu bliek toegankelijk zijn. ,,De behoefte aan de cursussen en lezingen in Heiloo blijft nog altijd bestaan. Het gaat om bewustwording, als vrouw dingen bij je zelf ontdekken, hoe je functioneert", lichten de dames Van der Neut-Klop en A. Brommer-van Rijswijk (penning meester) toe. De deelnemersgroepen zijn gevarieerd in leeftijd. Vrouwen van ongeveer 30 jaar, maar ook van ruim 60 jaar schrij ven in. ,,Er is nog veel te ontdekken voor veel vrouwen", aldus de FVR. In het najaar 1991 worden weer enkele cursussen en lezingen gehouden onder supervisie van de Federatieve Vrouwen raad Heiloo. Hiervoor worden deskun dige vrouwen als docent of spreekster aangetrokken, zoals auteur Julie van Emmerik en drs. C. Hoopman. Telkens zal in de Uitkijkpost een vooraankondi ging vermeld worden met daarin de pre cieze inhoud, data en aanmeldings adressen. Renovatie Hasebroek- en Potgieterweg HEILOO - Wij hebben wel een tijdje in de rommel gezeten. Straten waren opge broken, veel stof en lawaai, woningen soms moeilijk te bereiken voor gemoto riseerd vervoer, garages een paar weken niet te gebruiken. Nu echter alles achter de rug is en het werk gedaan, mag het resultaat gezien worden. Nieuwe par keerplaatsen zijn aangelegd (J.P. Hase- broekweg), de straat wat breder gemaakt (bij de plantsoenen E. J. Pot gieterweg) en voorzien van moderne lantaarnpalen. Veel waardering voor het personeel van G. P. Groot B.V., die de overlast voor de bewoners tot een minimum wist te beperken en zoveel mogelijk rekening hield met de verzoeken van de omwo nenden. Hartelijk dank hiervoor. Ook gemeente werken bedankt voor de voor af verstrekte goede voorlichting aan de bewoners van bovengenoemde straten en inzage op het gemeentehuis van de voorgenomen plannen, waarbij men openstond voor op en/of aanmer kingen. Enige tevreden bewoners Waarom zijn er klaar overs? HEILOO - Klaarovers zijn er om onze kinderen veilig over te laten steken. Zij kunnen niet zonder de medewerking van automobilisten en fietsers. Er zijn nog steeds mensen die er lak aan hebben en toch doorrijden als de klaarover nog midden op het zebrapad staat. Vorige week .was er weer zo'n geval. Ik stond midden op de weg, er waren net kinderen overgestoken. Ik bleef even wachten, want ik zag nog meer kinderen aankomen. Opeens hoor ik een auto achter me. Deze rijdt rakelings langs me heen. Mijn eerste reactie was, en dat heb ik ook gedaan, een mep met de stok op de auto. De man komt uit z'n auto en bood z'n verontschuldigingen aan met de woorden 'Ik zag u niet staan'. Nu vraag ik u, waar zijn we mee bezig? Die man moet me gezien hebben, want een klaarover draagt fel gekleurde (oranje) kleding. Ik hoop dat de man net zo geschrokken is als ik. Als we met z'n allen wat meer onze aandacht bij de weg houden, gebeuren er de minste on gelukken. Naam inzender bij de redactie bekend. De Heilooër kunstenaar Piet Veen stelde een kleurenlino van het Heilooër Witte Kerkje ter beschikking aan de Stichting Stedenband. Jan Braam overhandigde het kunstwerk aan de burgemeester van de Poolse stad. HEILOO/SWIETOCHLOWICE -Men was al meer dan drie uur paraat voor de ontvangst van de delegatie uit Heiloo. De top van gemeentebestuur van Swie tochlowice in het zuiden van Polen ver wachtte de Hollandse gasten op donder dag 12 september rond twee uur 's mid dags. Het werd ruim vijf uur. De kwali teit van de Poolse wegen en enig op onthoud bij de grensovergang waren hier debet aan. Maar de ontvangst was er geen spat minder hartelijk door. Welkomstwoorden werden uitgewis seld, cadeaus overhandigd. Bijvoor beeld een kieurenlino van de Witte Kerk, beschikbaar gesteld door de Hei looër kunstenaar Piet Veen, werd aan geboden aan het gemeentebestuur van Swietochlowice. Ook werd een al eerder toegezegd ca deau overhandigd. Tijdens het bezoek van enkele Poolse gemeentebestuurders aan Heiloo in het voorjaar '91 nam men een kijkje bij het bollenbedrijf Vanhof Blokker op de grens van Heiloo en Limmen. De directie van het bedrijf be loofde in het najaar een groot pakket tulpen te sturen ter verfraaiing van het openbaar-groen in Swietochlowice. De Heilooër delegatie trad op als koerier. Gastgezinnen Tijdens het vijfdaagse verblijf in Polen werden de Heilooënaars ondergebracht bij gastgezinnen. Een uitstekende ma nier om meer van de mensen en hun leefsituatie te weten te komen, zo is de conclusie achteraf. Ook aan de gasthe ren en gastvrouwen kon een presentje aangeboden worden. Winkelhof 't Loo stelde pakketten met verschillende voe dingswaren beschikbaar, woninginrich ter De Groot schonk een handdoek met een afbeelding van de Witte Kerk en er waren aantrekkelijke bollenpakketten van opnieuw Vanhof Blokker. De presentjes werden op voorhand ge geven, niet wetend wat de Heilooënaars te wachten stond. Dat bleek zeer veel te zijn. Een druk programma, dat van dag tot dag, van uur tot uur omgeven was met zoveel hartelijkheid en gastvrijheid, dat er bijna geen woorden voor zijn. Een enkel voorbeeld: het gebruik van de eigen, Hollandse auto werd sterk afge raden. Liever trad de gastheer op als taxichauffeur dan dat hij het risico nam dat je zou verdwalen. Bovendien mocht je je auto niet zomaar bij de flat parke ren - zoals hijzelf wel deed - maar moest het Westerse vehikel naar een parkeer plaats, die 24 uur per etmaal bewaakt werd. Daarvoor zelf betalen? Uit den boze! Maaltijden Illustratief voor het gulle onthaal waren ook de inspanningen die men betrachtte om de delegatie uit Heiloo vooral maar geen honger of dorst te laten krijgen. Er moest, soms op voor ons vreemde mo menten, warm en uitgebreid gegeten worden. Elke dag andere gerechten en tussendoor nog diverse hapjes. In ieder land gelden andere regels en ge woontes. De berichtgeving over Polen in de Nederlandse media toont geregeld beelden van voedseltekorten. Tijdens het bezoek aan Polen was daar weinig van te merken. Maar direct moet hier wel gezegd worden, dat de Heilooënaars 'natuurlijk' een speciale behandeling kregen. Pas als je de keerzijde ervaart, kan je goed oordelen. Een verblijf van vijf dagen is daarvoor tekort. Boven dien was het niet de eerste taak van de delegatie om dit soort zaken te onder zoeken. Alle talen In Polen gold tot voor kort dat het Rus sisch verplicht was op de scholen. Nu is dat grotendeels afgeschaft en wordt er les gegeven in Engels, Duits en Frans. De gesprekken met de gastgezinnen en anderen verliepen dan ook in alle talen door elkaar. Maar in al die talen was er wederzijdse belangstelling. Het begin van vriendschap had daaraan een uitstekende voedingsbodem. Niet alleen tussen de verschillende individu en, maar juist ook tussen de vertegen woordigers van Swietochlowice en die van Heiloo. En daar was het de delega tie uit onze gemeente om te doen: de ba sis voor een toekomstige stedenband verbreden. Wederzijds respect, interesse en gastvrijheid zijn daarmee onverbre kelijk verbonden. Jaap-Wim van der Horst De heren Rusch en Hartog (midden) tonen de enorme tekening van leer lingen van de Benedictusschool. De kleurrijke schets van Heiloo maakte een reis van 1200 km naar Swietochlowice. ALKMAAR - Onder het veelzeggende mooto "Een asiel meer dan opvang al leen" zet het dierentehuis aan de Ber- gerweg 185, Alkmaar op zondag 6 oktober zijn deuren open. Het publiek kan die dag een kijkje nemen achter de schermen van het dagelijkse asielgebeu- ren. In tegenstelling tot landelijke publi caties houdt het dierentehuis aan de Bergerweg zijn open dag 's middags tus sen 13.00 en 16.00 uur. Dit in het kader van de "Landelijke Open Dag Asielen 1991". Tijdens de open dag kunnen de bezoekers een kijkje nemen in de ver blijven van de katten en honden. De be heerster, de vaste medewerkers en de vrijwilligers zijïi aanwezig om over de dan aanwezig dieren en over de wer kwijze tijdens de opvang informatie te geven. De afgelopen zomermaanden beteken den voor het asiel een bijzonder drukke periode omdat er helaas weer veel slach toffers van de vakantietijd opgevangen moesten worden. Nog steeds ontdoen mensen zich vóór de vakantie zich van hun huisdier! Deze open dag biedt een unieke kans voor hen die ovewegen een huisdier aan te schaffen, maar wat meer informatie nodig hebben over bijv. de huisvesting en de verzorging. Tijdens de vorige open dag -men telde toen ruim 500 bezoekers- vonden talrij ke asieldieren een nieuw tehuis. Ook op 6 oktober wordt men in de gelegenheid gesteld een hond of kat te reserveren. Het programma van de open dag heeft de bezoekers veel te bieden. Zo is er een demonstratie hondentraining door Fred van Maanen. Ook zal de vaste asiel-arts Th. van Noort aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Voor de jeugd is er een speurtocht door het gebouw en over het terrein. Er zijn diverse spelletjes, er is een rommelmarkt en ieder kind krijgt een klein verrassingscadeau. Alles bij eengenomen belooft deze open dag heel attractief te worden. Voor alle informa tie: tel. 072-114861 (Dierentehuis Alk maar en omstreken). HEILOO - In aansluiting op de lezing 'Diamant' door Wim Tokkie in het voorjaar 1991, zal onder zijn leiding op zondag 6 oktober een bezoek worden gebracht aan de diamantslijperij Mop- pes in Amsterdam. Aansluitend wordt een geolqgische stadswandeling ge maakt die bekend staat onder de naam 'Steenrijk Amsterdam'. Uiteraard zal dan niet zozeer worden gekeken naar wat er in de grond te vinden is, als wel naar de vele steensoorten die al dan niet bewerkt in gebouwen en op andere plaatsen zijn gebruikt. Verzamelen: NS- station Heiloo, intercity 9.43 uur, of in Amsterdam bij diamantslijperij Mop- pes in de Albert Cuypstraat om 10.45 uur. De kosten zijn 2,50 p.p. als bij drage voor de rondleiding; reiskosten e.d. zijn voor eigen rekening^ Opgave bij Reina Mulder, tel. 333127.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 4