Een vijver in de een bron van plezier De composthoop Hoveniers en tuinvormgeving mm hoveniersbedrijf 'CO Ml C.J. Schermer ST Herfst. De tijd voor aktie in en om uw huis. Kom daarom nu 1001 ideeën opdoen op de "Wonen in 't groen" markt Natuurlijk bij Intratuin, uw groene warenhuis. D. BEST TUINARCHITEKTUUR JBSM HEIDEMA Tuinarchitektuur IIIPI HET GROENE WARENHUIS heiloo (west) DE IRIS UITKIJKPOST 9 OKTOBER 1991 I* ■Mm WÊM/ mmj- W/ PHi Jilvi Vennewatersweg 15, tel. 072-332727 Geldig t/m wo 23 oktober. v- T tuinaanleg, -rekonstruktie en -verzorging, sierbestrating, vijveraanleg, boomverzorging. Holleweg 87, 1851 KE Heiloo - tel. 072-333605 Voor al uw Tuinaanleg en -onderhoud HOVENIERSBEDRIJF Kees Hageman Tel. 072-336002 9 Wij kweken en verzamelen f xl maar laten U de keuze. Uit LANDSCHAPSVOORZIENING tft de duizenden planten die op onze kwekerij staan. De honderden soorten in vele variaties. De tientallen waarvan niet alleen kleine, maar ook grote maten aanwezig zijn. Zowel groenblijvend als bladverliezend, kruipend of op stam. HEILOO 072-338243 aanleg en verzorging van. uw tuin Y Tui r xxr i Tuinvormqevinq W. Koet Telefoon 072-33 7551 Westerweg 259 A 1852 AG Heiloo IER/INTERIEURBEPLANTER Nieuwenhuvzenstraat 78 rtw^en tel: 02205-3530 WW?- -U-U El- - HEILOO - Een vijver in de tuin kan heel veel plezier geven, de belangstelling hiervoor neemt de laatste jaren flink toe. Water, lelies, vissen, de weerspiege ling van de omgeving het is een boeiend schouwspel. Een vijver hebben is een hobby Wie van plan is een vijver aan te leggen moet daarmee niet wachten tot het voorjaar, het najaar is een uitstekende tijd. Het aardigst is de vijver zo dicht mogelijk in de buurt van het terras aan te leggen en dan liefst nog zo dat u er vanuit het huis ook nog op kijkt. Zorg ook dat de vijver niet onder een boom komt te liggen, want het vallende blad kan veel ongenoegen geven. Begin vooral niet met een te kleine vij ver, een grote vijver is, naar verhouding makkelijker in onderhoud. Oppervlakte en diepte moeten wel in een bepaalde verhouding staan. Een vijver, zo tussen de 2 en de 5 m2 moet plaatselijk ten minste 60 cm diep zijn. Maakt u hem nog groter dan moet de diepte wel 80 cm zijn. In diepere vijvers hebben vissen en planten bij vorst in de winter een grote re overlevingskans. Is de plaats bepaald, dan kunt u op twee manieren een vijver maken. Bij de gro tere tuincentra is een grote sortering voorgevormde vijvers van kunststof. Kiest u hiervoor, dan graaft u een gat dat iets groter is dan de vijver en plaatst deze in het gat. Dit is een heel nauwkeu rig werkje want de kunst is, de vijver waterpas te plaatsen. Leg een lat over de vijver met daarop een waterpas. Schep het zand voorzichtig om de vijver en laat, met de tuinslang, zachtjes water er omheen lopen. Op deze manier zet het zand zich tegen de vormen van de vijver aan. Hou de waterpas in de gaten! Als hij niet waterpas komt te liggen, zal het water er aaii de ene kant uitlopen terwijl de andere kant nog niet vol is. Is dit al lemaal gebeurd, dan kan het water er in. De randen kunnen op verschillende ma nieren worden afgewerkt. Bijvoorbeeld door turf, de planten hechten zich mak kelijk hieraan vast en al vrijsnel ont staat er een begroeide waterkant. Een andere manier is om het met na tuursteen af te werken. Voor het ver krijgen van een stabiel natuurlijk evenwicht is de vijverbodem va het grootste belang. Voor de beplanting in de kunststofvijver is het handig om met potten te werken, die verzwaard zijn met stenen. Het geheel is dan makkelij ker in de hand te houden, omdat wild groei in de vijver moeilijk te bewerken valt. De beplanting om de vijver is sterk bepalend voor de sfeer. De tweede manier om een vijver aan te leggen is, een gat te graven naar de vorm die u zelf wilt en deze met folie te bekleden. Er zijn zulke dikke en sterke folies op de markt, dat het lek raken tot de uitzonderingen behoort. Wie op deze manier werkt heeft ook de mogelijkheid om om de vijver een moerasgedeelte te maken. De waterplanten zorgen voor het milieu in de vijver. De waterlelies in al z'n variëteiten dragen daar voor een groot deel aan bij. Verder zijn er nog waterpest, hoornblad, fonteinkruid en vederkruiden en nog veel meer soorten. Wie nu een vijver aangaat leggen moet nauwkeurig te werk gaan. Elk tuincen trum zal u graag alles vertellen en u zult ervaren dat het een bron van plezier en een samenspel tussen water, vissen en beplanting wordt. ■V SS WM Mm/" '"k Een vijver naar eigen ontwerpafgewerkt met folie. Terras en vijver zo dicht mogelijk bij elkaar. Op vakantie in uw tuin i ~'"i 'EK-"*■ Een pas aangelegde voorgevormde vijver van kunststof afgewerkt met natuursteen. HEILOO - Een goede composthoop, mits goed opgebouwd, hoeft niet te stin ken en trekt ook geen ongedierte aan. Het opzetten van een composthoop is niet moeilijk, er zijn prima compostsi- lo's in de handel. Organische stoffen zijn het meest geschikt. Groenteafval, aardappelschillen, gemaaid gras, blad, mits niet te veel anders kunt u beter een aparte composthoop voor het blad maken. Doe er ook af en toe wat dierlijk afval bij en wat kalk en meng dit goed. Doe het in lagen bijvoorbeeld 15 cm egaal uitspreiden en daar overheen een laag aarde van 2 tot 3 cm. Dan een laagje koemest of ander dierlijk afval en dan een klein beetje kalk, vervolgens weer een laagje plantaardig afval enzovoort. Ga zo door tot de compostsilo helemaal vol is. Temperatuur en wormen doen de rest. Daar het bij deze manier van compóste- ren mogelijk is de compost er van onde ren uit te halen, kan men van boven bij blijven vullen. Dit is een manier om reuk- en ongedierte-vrij compost te maken. Wie de compost in de openlucht heeft moet, mits deze helemaal vol is, met kalk en aarde afwerken. Dan kunt u er het beste zwart plastic folie over heen doen. De folie wordt met een paar zwa re stenen op z'n plaats gehouden. Zo houdt het de warmte vast, en kan er geen water in lopen. In het voorjaar kan men de compost gebruiken. Denkt u er om nooit giftig afval of onkruid dat bespoten is geweest op de composthoop te gooien. intratuin HEILOO - Iedere tuin is uniek, zowel wat betreft de ligging als met betrekking tot de indeling en de beplanting. In dit stukje wil ik u een indruk geven hoe een ontwerp tot stand komt. Voor sommige tuinen zal het plan wat meer voor de hand liggen en andere tuinen geven de maker van het ontwerp wat meer pro blemen. Bij het opstellen van het lijstje met criteria ben ik ervan uitgegaan dat er wat betreft financiën al duidelijkheid is. Ten eerste bekijken we de bestaande si tuatie van de tuin en indien aanwezig de plattegrond van het huis. Waar zitten de ramen en deuren van het huis en waar moet u naar toe kunnen lopen of rijden. Hoe is de stand van de zon; wat is noord, oost, zuid en west. Hoe is het met de wind. Is er schaduw van gebou wen of bomen. Zijn er waardevolle ele menten, b.v. een oude tuinmuur, een mooie oude boom of planten waar u aan geheet bent. Hoe is de grondsoort en de conditie daarvan. Dan uw wensen. Bent u tuinliefhebber of niet. Wilt u wel of weinig onderhoud. Waar wilt u bij voorkeur zitten in de tuin, dus de terrassen aangelegd heb ben. Wilt u water in de tuin (vijver). Heeft u voorkeur voor of een hekel aan bepaalde planten. Welke kleuren vindt u mooi en welke niet. Wat vindt u van de volgende stijlen; romantisch, engels, japans, modern, exotisch, rustig of wild. Met dit lijstje gaan we aan het werk. Sommige criteria wegen zwaarder dan andere. Een ontwerp moet consequent van stijl zijn. Vaak is het zoeken naar een beginpunt dat in het huis of in de tuin ligt. Bijvoorbeeld een diagonaal of een belangrijk hoekpunt. Staat in grote lijnen de plattegrond van paden, gazon, vijver en border op papier dan beginnen de planten aandacht te krijgen hier moet u vrij kunnen zitten dus wat hoge re beplanting of afscheiding, daar en daar een boom en op een andere plaats een in het oog springende mooie beplan ting. Ook de tuinornamenten of na tuursteen, verlichting, bankje en beelden krijgen nu hun plek. Dan wordt het tijd voor het beplan tingsplan. Tijdens het ontwerpen heb ben hebben zich wel ideeii gevormd, maar de naamgeving en de aantallen van de planten is een plan op zich. Staat ook dit op paier dan is het plan rijp voor presentatie. Tijdens het gesprek wat hierop volgt kan blijken dat het één en ander nog aangepast moet worden. Het komt niet vaak voor dat het hele 'plan van tafel wordt geveegd, maar dat kan gebeuren; als u er niet tevreden mee bent gaan we opnieuw aan het werk. Bent u er wel tevreden mee dan kunnen er afspraken gemaakt worden over de aanleg van de tuin. Vuilcontainers In de meeste tuinen was er wel een plek je waar de vuilniszak kon staan. Nu staan er plotseling twee grote vuilcon tainers in de tuin. Bij een nieuw plan zal rekening gehouden worden waar deze containers onopvallend en toch bereik baar neergezet kunnen worden. Bij bestaande tuinen is er vaak een aanpas sing nodig. Komt u er zelf niet uit? Raadpléeg uw hovenier! Een ander soms letterlijk struikelblok vormt de watermeterputdeksel. Ook een doorn in het oog en niet gemakkelijk te camoufleren. Het is mogelijk de meter naar binnen te verplaatsen. Heeft u al een afsluitkraan onder de vloer dan kunnen de kosten meevallen; ongeveer 200,00. Maar moet er bij de voordeur ook nog een put gemaakt worden, dan lopen de kosten snel op. Wilt u meer in formatie? Raadpleeg uw hovenier! Hoveniersbedrijf Co Min, Hovenier/in- terieurbeplanter C. J. Schermer en Tuin vormgeving W. Koet hebben met elkaar een samenwerkingsverband afgespro ken. Dit levert de volgende voordelen op: specialisaties op het gebied van boomverzorging, interieur beplanting, bestratingen, ontwerpen en offreren, aanleg en onderhoud van bedrijfsterrei nen, parkeerplaatsen e.d. Maar ook voor het kleinere hovenierswerk kunt u bij één van deze bedrijven terecht. Het terras op de hoek van een huis als uitgangspunt voor het ontwerp van de hele tuin. - VERENIGING TUIN- EN Aanbiedingen: Alle vruchtbomen, minstens 3 "jarig p.st17,50 3 BesSenstruiken (rood, wit of zwart) 9,90 5 Heideplanten, zomer- of winterbloeiend9,90 3 Zomerbloeiende sierheesters, in pot 9,90 Haagconiferen in vele soorten, tot 250 cm hoog, vanaf p.st5,00 Caryopteris, hemelsblauw, bloeit nu, p.st7,00 Berken in 10 soorten, vanaf p.st2,50 Ook op het gebied van steen of hout bieden wij U een grote keuze. Wit, rood, groen, zwart, geel en vele andere kleuren vindt U in onze 25 soor ten flagstones en natuursteenkeien. Aanbiedingen: Alle soorten natuursteen zijn scherp geprijsd, b.v.: Maaskeien genuanceerde kleuren, groot 20/50 cm p.kg0,32 Violetto flagstones, per m249,50 2 zakken Tuinturf, 40 ltr9,75 gj 5 zakken bemeste Tuingrond, afhaalprijs9,75 Restant gebruikte gebakken klinkers (20x10x10) p.st.0,45 Hillhout blokhutten, korting10% Hoogeweg 57 - Heiloo - Telefoon 02205-2925 {O} Verkoop op zaterdag - Gratis bezorgen (boven f 50,00) r.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 10