Nieuwe regels in het verkeer Gemaal Limmen werd museum De Wereldwinkel pakt uit en in Foresters Nieuws Coopertest bij Trias Fotoexpositie in de bibliotheek Akersloot Trimmen voor 55+ mannen Heilooër Bridge Club Het Felle Stootje Meervogels handbal Handsome Eight Bridgeclub Sans Atout Waterhuishouding in en rond Akersloot Poldertrimloop Meervogels Hondenexpositie Burgerlijke stand gemeente Akersloot Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet geplaatst is. Egmondjesmaat Gymnastiek Jongeren wensen volwaardige betaalmogelijkheden Hortus Musarum in de Slotkapel Scholenmarkt Castricum UITKIJKPOST 30 OKTOBER 1991 HEI LOO - Dit keer eens wat meer in formatie omtrent de activiteiten bestemd speciaal voor de jeugd van Hei- loo. De jeugdafdeling van De Foresters nodigt namelijk alle in voetbal geïnte resseerde jeugdigen uit Heiloo uit eens een kijkje te komen nemen in de voet balkeuken van onze vereniging. Als voetbal je leuk lijkt, meld je dan eens bij één van onze jeugdbestuurleden en je wordt in staat gesteld eerste geduren de enige weken de trainingen mee te maken. Bevalt dat je goed en wil je aan wedstrij den mee doen, dan hoef je vanaf dat moment pas contributie te gaan betalen. En natuurlijk blijft het niet alleen bij trainen en wedstrijden spelen. Elk jaar is er ook nog eens een formidabel jeugd kamp, en wat denk je van een knots ge zellige avond waarop allerlei gezellige spelletjes worden gedaan? Woensdag 18 december is er alweer zo'n avond voor de E en D pupillen. Voor de allerjongsten is er dan natuur lijk een Sint Nicolaasfeest, op zaterdag 30 november a.s. Niet alleen zijn dan onze jongste leden welkom maar ook hun broertjes, zusjes en vriendjes. En wat denk je er van om als pupil van de week de voorbereiding en de wedstrijd van het eerste elftal van het begin tot het einde, ja ook in de kleedkamer, hele maal mee te maken? Komende zondag is er geen pupil van de week omdat er voor de wedstrijd van het eerste elftal tegen U.S.V.U. een voorwedstrijd gespeeld wordt door de E4 pupillen ook tegen de U.S.V.U.- pupillen. Deze wedstrijd begint om 13.00 uur. Als je voetballen wilt, wordt Foresters pupil! Het verdere program ma voor dit weekend luidt: zaterdag De Foresters 1 - Kwadijk 1, Reiger Boys 7 - De Foresters 2, en zondag De Fo resters 1 - U.S.V.U. en De Foresters 2 - Spirit 2. HEILOO - AV Trias in Heiloo gaat coopertesten organiseren op de nieuwe kunststofbaan aan het Maalwater. In de komende maanden, te beginnen op vrij dag 1 november, kan je bij AV Trias, je conditie testen. De coopertest is een loop van 12 minuten. De afstand welke, je in 12 minuten aflegt bepaalt wat voor conditie u heeft. Na afloop ontvangt u een prestatiekaart. De eerste start van de coopertest is om 19.30 uur. Dit is tevens een mooie gele genheid om eens kennis te maken met de nieuwe baan. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur en er is kleedgelegenheid met warme douches. Het inschrijfgeld is 2,50. Voor inlichtingen: Nick van Baar, tel. 072-126254. HEILOO - Minder en duidelijker re gels, verkeersborden met internationaal gangbare symbolen, meer verantwoor delijkheid bij de weggebruiker en kap pen van het bordenwoud. Dat is, de Strekking van het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens dat op 1 november 1991 in werking treedt. Re gels, die het accent leggen op de eigen verantwoordelijkheid van de wegge bruiker. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat voert onder het motto 'Geef je verstand eens voorrang' een voorlich tingscampagne om iedereen van de ver anderingen op de hoogte te stellen. Geen mens zal eraan twijfelen dat in het huidige drukke wegverkeer behoefte bestaat aan bepaalde spelregels. Het verkeer is zo massaal geworden en er zijn zoveel verschillende typen wegen en voertuigen, dat het verkeer zonder re gels een chaos zou worden. En wat nog erger is: het aantal doden en gewonden zou niet te overzien zijn. Ook zijn ver keerstekens nodig om de weggebruikers te kunnen laten weten wat er van hen wordt verwacht. Regels en tekens vor men samen het Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens (RVV). Waarom een nieuw RVV? Het reglement dat tot 1 november in ge bruik is, werd vastgesteld in 1966. Sindsdien is het verkeersbeeld drastisch veranderd. Het aantal gemotoriseerde verkeersdeelnemers is enorm toegeno men. 'Nederland werd zó mobiel dat onze infrastructuur - onze wegen, ver keerspleinen - daarop eigenlijk niet be rekend was', aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Om daar wat aan te doen, werden er steeds regels en bepalingen aan het bestaande reglement toegevoegd. Van de'verkeersdeelnemer wordt steeds meer gevraagd. Een automobilist moet snel en goed kunnen reageren in zeer complexe situaties. Het is dan ook niet zo gek dat aan het weggedrag van men sen^ in het verkeer hoge eisen worden gesteld. Onderdeel van dat gedrag is het naleven van de verkeersvoorschriften. En daarmee is het de laatste jaren droe vig gesteld. Verkeer en Waterstaat denkt dat die slechte naleving voor een deel te wijten is aan de ondoorzichtig heid van de regelgeving. De bestaande regels zijn niet allemaal even duidelijk of zinvol. Dat kan heel verwarrend zijn en daardoor ontstaan er soms gevaarlij ke situaties. Bovendien is het niet eenvoudig om over zoveel regels het overzicht te bewa ren. Sommige regels zjjn zo onlogisch dat niemand zich er meer aan houdt. Ook wat betreft verkeerstekens was er behoefte aan verandering. Allereerst waren de .afbeeldingen op onze ver keersborden hard aan modernisering toe. Verder is er zo langzamerhand langs de Nederlandse wegen sprake van een 'bordenwoud'. Vaak staan er zo veel borden vlak bij elkaar dat geen mens genoeg tijd heeft om ze allemaal goed te bekijken. Binnen het ministerie kwam men tot de conclusie dat vermin dering en vereenvoudiging van verkeers- schriften noodzakelijk was. Nieuw RVV Als uitgangspunt voor het nieuwe RVV noemt Verkeer en Waterstaat: 'Meer duidelijkheid, aansluiting bij internatio naal geldende regels en symbolen, hel dere en geloofwaardige regels en vergroten van de verkeersveiligheid'. In plaats van regels te bedenken voor el ke mogelijke verkeerssituatie legt het nieuwe RVV een grotere verantwoorde lijkheid bij de verkeersdeelnemer zelf. Een mentilateitsverandering van men sen in het verkeer staat voorop. Het nieuwe RVV vraagt de weggebruiker re kening te houden met een ander. Of, anders gezegd: zich sociaal en verant woord te gedragen in het verkeer. Ver keer en Waterstaat hoopt zo de verkeersveiligheid in Nederland te be vorderen. Niet door uitgebreide regelge ving, maar dankzij een juiste instelling van de weggebruikers. Ten opzichte van het oude RVV is een aantal regels inhoudelijk aangep&st, ter wijl andere in het geheel niet in het reg lement terugkeren. Verder is getracht het reglement op een meer logische ma nier te ordenen. Voorproefje Een voorproefje van de belangrijkste wijzigingen: Volgens het oude verkeersreglement hebben voetgangers en bestuurders van invalidenvoertuigen voorrang als zij via een zebra aan het oversteken zijn. Va naf 1 november verandert er iets in onze regel: voetgangers hebben voortaan voorrang, zodra zij op het punt staan over te steken, en dus niet pas als zij op de zebra staan. Op sommige plaatsen zal het rode voet gangerslicht worden vervangen door een geel knipperlicht. Dat gele knipper signaal geeft aan dat voetgangers op ei gen risico kunnen oversteken. Voor voetgangers die liever op de vertrouwde manier willen oversteken, blijft er ech ter de mogelijkheid door middel van een drukknop het groene voetgangerslicht op te roepen. Weggebruikers kunnen pas rekening met elkaar houden als ze weten wat de ander van plan is. Vuistregel in het nieu we reglement is dan ook: 'Laat zien wat je van plan bent'. Vanaf 1 november is het niet voldoende om alleen bij het afs laan en het inhalen een seintje te geven. Voortaan moet een teken met de rich tingaanwijzer gegeven worden bij het wegrijden, inhalen, afslaan, het oprij den of verlaten van de doorgaande rij baan en bij het wisselen van rijstrook. Nieuw is het bord met daarop: 'Recht saf voor (brom)fietsers vrij'. Zo'n bord staat rechtsafslaande fietsers en brom fietsers toe om ook bij rood licht door te rijden. Wel moeten zij daarbij het verkeer op de kruisende weg vóór laten gaan. Een elektronisch signaleringsbord, offi cieel 'matrix bord' genoemd, gaf in het oude RVV een adviessnelheid aan. Met ingang van 1 november verandert dit in een maximumsnelheid. Verkeersborden Ook de verkeersborden zijn veranderd. De oude borden zullen na 1 november langzaam maar zeker worden vervan gen. Bij het ontwerpen van de borden is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van symbolen die internationaal gangbaar 'zijn. Ook de zichtbaarheid van een bord bij nacht of slecht weer is een argument geweest om borden te wijzigen. Zo bleek de kleur geel beter te reflecteren dan de kleur oranje die gebruikt werd op het bord (einde) voorrangsweg. Om de zichtbaarheid van de beide borden te verhogen, worden zij voortaan in geel uitgevoerd. Overigens zal de weggebruiker - als het aan Verkeer en Waterstaat ligt - de nieu we borden minder tegenkomen dan vroeger. Aan de wegbeheerders is ge vraagd alleen borden te plaatsen als het echt niet anders kan. In veel gevallen kan het beoogde verkeersgedrag beter worden bereikt door infrastructurele maatregelen. AKERSLOOT - Na succesvolle ten toonstellingen in o.a. Zaandam en Alk maar is het fotowerk van Ben de Graaf Bierbrauwer wederom in Akersloot te zien. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bibliotheek aldaar is hij uitgenodigd zijn recente foto's te expo seren. Het betreft werk dat tijdens de laatste zomervakantie in Griekenland is opgenomen en nog niet eerder werd geëxposeerd. Het proces is hetzelfde gebleven als bij eerder wefk: de basis is het intensief be kijken en beleven van het object. Daar door geeft de gemaakte foto een uiterst persoonlijke visie op het aanschouwde. In de donkere kamer wordt noch met kleur, noch met de compositie gemani puleerd, want het gehele kleinbeeldne- gatief wordt vergroot afgedrukt. Er is echter wel een verschuiving in de aard van het werk te constateren. De vroegere foto's waren monochroom, zij het met nuances en overwegend gericht op details. Nu worden de foto's asober- der van kleur: wit in vele schakeringen voert de boventoon, zodat de aanwezig kleur: wit in vele schakeringen voert de boventoon, zodat de aanwezige kleur een grotere intensiteit krijgt. Bovendien is de afstand tot het onderwerp letterlijk groter geworden, waardoor de composi tie een belangrijker rol gaat spelen. De foto's zijn te bekijken tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Ook bestaat de mogelijkheid werk te kopen. Van elke foto zijn slechts drie afdruk ken beschikbaar. De expositie is te zien in de maanden november en december. HEILOO - Met ingang van maandag 7 januari organiseert Stichting Ouderen werk Heiloo iedere week van 11.00 - 12.00 uur trimmen voor 55-plus- mannen in het Heilooër Bos. Niet al leen, maar wel vooral bedoeld voor mannen, die weinig of nooit (of heel vroeger) getrimd (of aan sport gedaan) hebben en nu (weer) eens lekker de tijd voor zichzelf kunnen nemen. Je gezond voelen en aan sport doen heb ben alles met elkaar te maken. Door goede en verantwoorde lichaamsbewe ging blijf je jong en energiek. Helemaal alleen aan trimmen doen is moeilijk. Er is altijd wel iets om af te haken. Da heb je veel minder, wanneer een groep vrienden op je wacht. Gezamenlijke recreatie-sport beoefenen is gewoon veel leuker. De kosten bedragen 10,00 per maand. Verzamelpunt is Tennishal de Dors, de Dors 5/7 te Heiloo. Voor nadere inlich tingen en/of opgave: Stichting Oude renwerk Heiloo, Westerweg 294, Heiloo, telefoon 331297 (bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur). Naast trimmen voor mannen organi seert de stichting op woensdag van 14.00 - 15.00 uur Trimmen met een ge mengde groep. Inlichtingen hierover bij dhr. S. Lichtenbelt, telefoon 119839. Verdere sportief-recreatieve activitei ten: fitness voor mannen, fitness voor vrouwen, gymnastiek, tennis, badmin ton, yoga, t'ai chi, volksdansen, spor- tinstuif. HEILOO - Uitslagen dinsdag 22 okto ber: A-lijn 1. ds. Boelhouwer-Frugte 52.78 2. hr. Adams-mevr. Weehuizen 52.08 1. ds. Brinkhuis-Meuleman 54.17 2. ds. Roos-Visser 50.69. B-lijn 1. Hr. Noom-Pin 2. Fam. Kraakman 54.00 1. ds. Blanken-Manshanden 60.50 2. ds. Leegwater-Uiterlinden 54.50. Uitslagen donderdag 24 oktober: A-lijn 1. fam. Nieuweboer 58.33 2. ds. de Bruyckere-Stark 56.25 1. mevr. Plas- Hr. Roelofs 57.50 2. Hr. Adams-Koster 53.33 ds. v. Baar-v.d. Linden 53.33 B- lijn 1. Hr. Plas-Tamminga 59.03 2. Ds. Hopman-Klerk 58.33. C-lijn 1. fm. de Jong 61.00 2. ds. de Jager-de Wilde 48.5.0 1. hr. Dijkstra-Mevr. Huiberts 54.50 2. ds. v.d. Goot-Oud 53.50 D-lijn 1hr. Lohr-mevr. Roos 56.50 2. fam. v. Os 55.00 1. fm. Schoonhoven 57.50 2. ds. Meyssen-Mulder 53.00 ds. v.d. Dool-Neyens 53.00. Afzeggen: voor de dinsdag op maanda gavond bij dhr. Happe, tel. 331416. Voor de donderdag op woendagavond bij dhr. Lohr, tel. 330052. HEILOO - Thea Modder behaalde maandag 21 oktober niet zonder trots eindelijk weer een bonuspunt in de wedstrijd tegen Annie Bakker in 21 beurten, waarbij Annie nog één punt'te maken had en dus ook die fel begeerde extra punt meepakte. Vroon Becker en Truus van Willigen hadden "waar voor hun kwartje", welke partij uiteindelijk in winst voor Vroon beslist werd. De uitslagen: V. Becker-H. Koedijk 0-3, E. Hoetjes-T. v. Willigen 0-3, T. Modder-A. Bakker 3-1, A. Bakker-H. Koedijk 0-3, V. Becker-T. v. Willigen 2-0. Maandag 14 oktober: A. Bakker-M. Kwant 1-3, T. Modder-T. v. Willigen 0-3, J. Bussing-E. Hoetjes 3-1, A. Bakker-T. v. Willigen 3-1, V. Becker-E. Hoetjes 0-3, J. Bussing-M. Kwant 0-3. AKERSLOOT - De totaal 15 strafwor- pen waren bepaald voor de uitslag van de wedstrijd van de dames tegen Quick. Zonder strikete aanleiding kregen beide teams strafworden toebedeeld. Ingrid Schotte, de doelvrouwe van Meervo- geis, wist er twee te stoppen ondanks dat stond het spoedig 0-4. Ruststand 6-5.. Schoten uit de tweede lijn van Quick en het verzilveren van strafwor- pen hielden het publiek in spanning. In de eindfase gingen beide punten terecht naar Quick (11-13). Odin Heren 1 startte zeer agressief met al rap een 5-1 voorsprong. Niet éénmaal is het Meervogels gelukt op voorsprong te komen. Het bleek een pechvolle wedstrijd waar paal en lat in de weg stonden. Als bij de tegenstander alles lukt, moet men dit sportief aanvaarden en de punten laten aan wie het verdient (20-12). De eerste 15 minuten gelijke kansen, die benut werden (4-4), in de wedstrijd tus sen de dames junioren en Risdam. Daarna een beter draaiend Meervogels met snelle breaks en gevaarlijke op de cirkel. Ruststand 9-5. Na rust was er mooi handbal te zien met uitgespeelde kansen. De dames junioren kunnen te rugzien op een wedstrijd waar ook het publiek van genoten heeft onder leiding van een zeer goedescheidsrechter (15-8). Een prima start voor de heren Al junio ren in de jeugddivisie. In deze zware competitie werd de eerste wedstrijd te gen rivaal VZV winnend afgesloten. Het was een gelijkopgaande strijd met een sterke Akersloter defensie. De forse Ben Schagen wist menige bal te blok ken. Via ruststand 4-5 werd bij een stand 7-8 met drie gave treffers van Theo Krom een beslissend gat geslagen en nam Meervogels de punten mee naar Akersloot (12-15). Een theeplukster in Sri Lankct. HEILOO - Het komende weekend gaan vrijwilligers uit Wereldwinkel heiloo weer op pad om huis aan huis de nieuwe brochure van S.O.S. Wereldhandel te bezorgen. U vindt daarin een selectie uit het assortiment, dat varieert van siera den tot speelgoed en dagelijkse levens behoeften. Voor alle artikelen uit de wereldwinkel geldt dat de producenten er een redelijke prijs voor hebben gekre gen. Kopen in de wereldwinkel is een concrete vorm van ontwikkelingssa menwerking: geen liefdadigheid, maar eerlijke handel. Dit najaar besteedt de Wereldwinkel ex tra aandacht aan thee. Biologische thee (dat wil zeggen milieuvriendelijk geteeld ALKMAAR - Handsome Eight boekte in de vijfde wedstrijd voor de competi tie de vierde zege. Met 5-2 troefden de zebra's in de hoogste Noordhollandse klasse het felle Reno Finish af in Pur- merend, waarbij twee treffers van Rei- nier Schouten. Deze cijfers kwamen pas ver in de tweede helft tot stand en kost ten veel zweet. Des te uitbundiger was de vreugde bij de vernieuwde, vol over gave spelende ploeg. De oude supporter van Handsome Eight: 'Ook in de zaal kun je uit je dak gaan!' HEILOO - Uitslagen maandag 29 okto ber: A-lijn: 1. Haafkens - Zomeren 62,1%, 2. fam. v. Diepen 55,8%; B- Lijn: 1. fam. Kaashoek 60,4%, 2. Boekei-Groet 58,3%; C-Lijn: 1. lam. H. Toby 59,9%, 2. ds. Stark- Bruyceke- re 57,8%; D-Lijn: 1. Mw. Kunst-Gieles 59,6%; 2. mw. Gieles-Verkley 58,3%; E-Lijn: 1. Koersen-Bonnewit 6,9%, 2. Ds. Oosterling - Slemmer 57,8%; F- Lijn: 1. ds. de Ruyter-Beentjes 62,5%, 2. ds. v. Tóornburg-de Vries 56,3%. zonder bestrijdingsmiddelen of kunst mest), vruchtenthee met natuurlijk aro ma, pure Ceylonthee, thee uit Tanza nia. De keus aan thee is groter dan ooit, in een doosje of in een originele cadeau verpakking. De meeste theesoorten zijn in het land van herkomst verpakt. Dat is heel bijzonder. Meestal verlaat de thee landen als Sri Lanka of India in grote kisten. Nu komen ook de inkomsten van het verwerken en verpakken ten goede aan de mensen in deze landen zelf. Ook bij andere produkten wordt tegen woordig aan het milieu gedacht. Zo is er bijvoorbeeld ook biologische koffie, de café organico. Volgens velen de lek kerste koffie uit het Max Havelaar as sortiment. En dankzij kleinschalige vangsttechnieken in de tonijnvisserij is er tonijn in blik zonder dat de vangst ten koste is gegaan van de dolfijnen. Recycling van glas in Guatemala is ook zo'n nieuwe ontwikkeling om blij mee te zijn. De handgeblazen glazen, vazen, karaffen en schalen zijn sinds kort in de werelwinkel verkrijgbaar. Veel artikelen uit de Novib-catalogus vindt u er ook en anders kunnen ze zon der bijkomende kosten voor u besteld wordend. Wereldwinkel Heiloo, Stationsweg 103. Openingstijden: dinsdag tot en met vrij dag 10.00 - 12.00 en 13.30 - 16.00 uur. Zaterdag van 10.00 - 16.00 uur. AKERSLOOT - De vereniging Oud- Akersloot en de Stichting Gemaal Lim men 1879 organiseren op donderdag 7 november een gemeenschappelijke avond in bar 't Achterom in Akersloot. De avond staat in het teken van 'De wa terhuishouding in en om Akersloot'. Dijkgraaf H. van der Pal zal over dit onderwerp een inleiding verzorgen. De aanvang van de avónd, waarop leden en begunstigers van de twee organisaties welkom zijn, is om 20.00 uur. AKERSLOOT - Zondag 3 november organiseert handbalvereniging Meervo gels '60 een poldertrimloop. Deze lopen gelden voor het trimboekje van de KNAU maar het is ook uitstekend ge schikt voor\mensen die gewoon eens willen trimmen. Er worden 3 afstanden gelopen: 4, 8 of 14 km. De 4 en 8 km beginnen 10.00 uur en de 14 km 10.05 uur. De inschrijving is vanaf 9.00 uur in de kantine van Meervogels '60 aan de Boschweg in Akersloot, waar ook de start is. Kleed- en douchegelegenheid is aanwezig. De eerste drie, de eerste veteranen, de eerste dame en de eerste jeudigen bene den 14 jaar van elke afstand worden met eremetaal beloond. Inschrijfgeld: tot 16 jaar 2,00; 16 jaar en ouder 3,00. Met aandenken resp. 3,00 en 4,00. Voor meer inlichtingen G. Veldt, tel. 02513-15081. EGMOND - De Kynologenclub West- Friesland (KCWF) organiseert een hon dententoonstelling, de clubmatch ge noemd, in het sportcentrum Egmond te Egmond aan Zee. Dit jaar is deze hap pening op 24 november. Wij verwach ten meer dan 350 rashonden. Deze honden worden in verschillende leef tijdsklassen beoordeeld door deskundi ge keurmeesters. Leden en niet-leden zijn welkom om met de rashond deel te nemen. Niet- leden moeten echter wel wonen in het rayon van de KCWF, d.w.z. een groot deel van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Voor alle inlichtingen en inschrijfformulieren, die wel voor 5 november 1991 binnen moeten zijn, kan men contact opnemen met mevrouw J.F. Bakker-v.d. Woestijne tel. 072- 334290, of de heer Van der Horst, tel. 02233-1802. t De show staat natuurlijk open voor pu bliek en voor 5,00 entree kan men "kennisnemen van de zeer grote verschei denheid aan rassen, die ongetwijfeld vertegenwoordigd zullen zijn. Dit is een goede gelegenheid om nader kennis te maken met de rassen, de fokkers en lief hebbers van wat misschien een toe komstige huisgenoot wordt. AKERSLOOT - IYi verenigingsgebouw de Lelie werd vrijdag even stilgestaan bij het feit dat de restauratie van het ge maal Limmen een feit was. Ruim een jaar daarvoor werd het gemaal op de Provinciale monumentenlijst geplaatst en is nu in het bezit van de Stichting Ge maal Limmen. De heer W. Visser, die zeer veel bemoeienis met de restauratie heeft gehad bedankte alle sponsors en vertelde iets over de geschiedenis van het gemaal. De heer W. Kps onthulde daarna een plakette waarop de namen van de ma chinisten stonden t.w. J. v.d. Eng, J. Buur, P. Buur, J. Buur, G.M. Kerk vliet, Th. C. Laan, C. Winter en W. Kos. Burgemeester Cornelisse zei: ,,Wij zijn trots op dit gebouw en het ziet er fan tastisch uit". Zijn dank ging o.a. uit naar de heren W. Visser en C. v.d. Steen, laatste vooral om zijn grote tech nische kennis. Omdat het onderhoud van het gemaal ook nog de nodige kosten met zich mee brengt worden er onder de bevolking certificaten verkocht van 25,- en 100,-. Ten tweede komt er een spon- soraktie, wie 500,- of meer geeft zal zijn naam in het gebouw geschreven krijgen. Er komt een Rotary-aktie en de gemeen te zal een subsidie geven die even groot is als het bedrag dat door de bevolking wordt opgebracht met een minimum van 7.500,-. Geschiedenis Dat vrouwen zo'n 112 jaar geleden hun mannetje ook best konden staan bleek uit de vrouwelijke aannemer Guurtje Spaans, weduwe van Dirk Krom uit Akersloot en Reyer Klaas Koppe uit West Graftdijk. Zij kreeg opdracht een bedrijfsgebouw neer te zetten. Het ge maal Limmen 1879. Het staat zo mooi omschreven. Uit sobere baksteen werd een gebouw van een heldere eenvoud neergezet, waarin het siermetselwerk niet overheersend was maar een archi- tektonische eenvoud vormde met de baksteen. Hier is harmonisch evenwicht van techniek en vorm, beide van gelijke waarde gerealiseerd. Hierdoor was de ontwerper ook in staat schoonheid te realiseren. Maar de tijd zette hier zijn tanden in, restauratie was dringend nodig. Mei 1991 kon Akerbouw met de werkzaam heden beginnen en in vijf maanden tijd stond er weer een schitterend gemaal. Veel sponsors en vrijwilligers hebben er geld en arbeid ingepompt om alles weer in de oude glorie te doen herrijzen. Volgend jaar zal het museum worden opgenomen in de pontjes route. Wie meer informatie wil hebben kan die ver krijgen bij de heer Visser, Goodeslaan 17 te Heiloo, tel. 072-333383. Wie certificaten wil kopen kan terecht bij de Rabobank in Akersloot of bij de heer N. Beentjes, Raadhuisweg 2, Akersloot, tel. 02513-13253. AKERSLOOT - Overleden: Bernardus J. Mijnders, e.v. A. P. Frederiks; Jaco bus Leijen, e.v. C. M. Duin. Ondertrouwd: Jacobus L. P. Fatels en Gonnie Glijnis. Gehuwd: Petrus J. M. Langendijk en Ingrid A. E. Kors. EGMOND - De meerjarenraming 1992 -1995 laat zien dat de tekorten van de gemeente tot 1996 nog zullen oplopen. Men verwacht in 1996 een tekort van bijna 600.000. De onroerend goed be lasting zal hierdoor stijgen (gebruikers doel). Leges en precariorechten zullen met een trendmatige stijging van drie procent omhoog gaan. De aanleg van de O.Randweg is een zware post. De kos ten voor de gemeente voor dit projekt bedragen 3,6 miljoen gulden. In 30 jaar zal dit bedrag afgeschreven zijn en kost de gemeente bijna 180.000 per jaar. Dan, is het verouderde rioolstelsel ook aan vervanging toe, kosten hiervoor be dragen 250.000 per jaar. Als eerste staan hiervoor op het programma de Peperstraat, de Hollanderstraat, de Ab dijlaan en een stukje van de prinses Ire- nelaan. De kosten voor dit projekt ƒ800.000 de gemeente krijgt hier voor een subsidieT De herinrichtingswerk zaamheden van de dorpsvernieuwing kosten 525.000 per jaar. Op het lijstje van de gemeente staan nog, een par- keerbeleidsplan, herinrichting van de boulevard en aanschaf van een nieuwe bluswagen. HEILOO - Vorige week donderdag is het moeder-en-kind-uur van start gegaanom 9.30 uur in de zaal aan de Buren weg. Het werd een vrolijke boel. Aan de veilige hand van mam ma klommen en sprongen de kinde ren op allerlei toestellen en matten en dansten in de kring. De volgende keer zal een kleine pauze worden in gebouwd, want een uur achter el kaar doorgaan is wel wat lang. Wie nog geaarzeld heeft: kom kijken. U zult zien, het is een gezellige activi teit voor zowel de kinderen als de moeders. Inlichtingen: tel. 333319. Een ander onderzoek leert dat tweeder de van de jongeren rond de 15 jaar een spaar- dan wel betaalrekening heeft. Volgens datzelfde onderzoek hebben jongeren echter geen behoefte aan on beperkte vrijheid in opname- en beste dingsmogelijkheden. Ze willen weliswaar als volwaardige cliënt worden behandeld, maar een beetje begeleiding sluiten zij niet uit. Jongerenpas Met die wetenschap heeft de Rabobank de Rabo JongerenRekening geïntrodu ceerd. Deze rekening is bedoeld voor kinderen tussen de 5 en 16 jaar en is zo wel een spaar- als betaalrekening. Naar mate het kind ouder wordt, krijgt de JongerenRekening steeds meer het ka rakter van een betaalrekening. Onlangs werd als 'extra' bij deze rekening - spe ciaal voor 15- en 16-jarigen - een Jonge- renPas met pin-code geïntroduceerd. Met deze pas is het mogelijk van alle geld- en betaalautomaten in Nederland gebruik te maken. Per week kan tot Veel ouders stimuleren hun kinderen in 100,- uit de geldautomaat worden ge- het leren omgaan met geld. Uit onder- haald en tot 50,- via de betaalauto- zoek blijkt dat acht op de tien ouders maat worden betaald. Bij elke opname het nuttig vinden dat kinderen vanaf of betaling geldt uiteraard wel dat er een jaar of 12 zelf over hun geld kunnen voldoende saldo op^de rf^ninf; {n^ beschikken. Veel kinderen rond die leef- Steeds meer jongeren willen net als hun ouders kunnen beschikken over een pas van de bank met PIN-code. Zij willen op volwassen wijze 'geld uit de muur' kunnen halen en via betaalautomaten, waarvan er steeds meer komen, aanko pen kunnen afrekenen. Gezien hun bij zondere wensen kiest de Rabobank voor een speciale pas voor jongeren van 15 en 16 jaar: de JongerenPas. Op jonge leeftijd hebben kinderen vaak al een eigen 'inkomen'. Uiteraard is dat eerst meestal alleen het zakgeld. Later komt daar dan het geld van de kranten wijk of het eerste (vakantie)baantje bij. Uit diverse onderzoeken blijkt dat slechts weinig jongeren al hun geld on middellijk opmaken. De meesten zetten een gedeelte of alles op een rekening bij de bank. tijd betalen dan ook zelfstandig allerlei zaken, zoals de contributie van de sportclub of het abonnementsgeld voor een tijdschrift. Na hun vijftiende blij ken jongeren een steeds volwaardiger relatie met hun bank te onderhouden. staan. Het is namelijk niet mogelijk om rood te staan. Een bijzonder kenmerk van de pas is het daarop aangebrachte hologram. Door hem te bewegen laat de pas steeds andere kleuren en driedie- mensionale beeldjes en figuurtjes zien. De Jongerenpas is bij elke Rabobank verkrijgbaar. EGMOND - Op zondag 3 november treedt op in de Slotkapel te Egmond aan de Hoef het ensemble Hortus Musa rum. Hortus Musarum is een ensemble voor oude muziek, dat in haar program ma's tekst, spel en beeld met muziek combineert tot klein muziektheater. Het instrumentarium is naar zestiende en ze ventiende eeuwse voorbeelden gebouwd en wordt op authentieke wijze bespeeld. De teksten worden vanuit een historisch perspectief geïnterpreteerd. Het toneel- beel wordt daarentegen met moderne middelen opgebouwd om een verbin ding tussen heden en verleden te cre ëren. Aan de hand van dagboekfragmenten, brieven en gedichten wordt een beeld opgeroepen van de persoon Constantyn Huygens (1596-1687), die behalve diplo maat en dichter een groot muzieklief hebber was, verschillende instrumenten bespeelde en zo'n 800 composities op zijn naam heeft staan. Aanvang: 15.00 uur. Entree: 10,00. Reservering is mogelijk via telefoon 02206-2033 of 02206-2387. CASTRICUM - Op 9 november organi seert de Vereniging voor Openbaar On derwijs in Castricum een scholeninfor matiemarkt voor zevende en achtste groepers van basisscholen in het Kenne- merland tussen Beverwijk en Alkmaar. De leerlingen van de hoogste leerjaren kunnen zich dan laten voorlichten over de verschillende soorten van openbaar voortgezet onderwijs die er in de streek zijn. Öp die zaterdag staat de openbare basisschool de Sokkerwei, Oranjelaan 2 in Castricum van 10.00 tot 13.00 uur open en kunnen belangstellenden ken nismaken met acht verschillende schooltypes. Het gaat om scholen voor secundair on derwijs en het is interessant te weten welke varianten er in deze streek zijn. In Castricum zelf staat het J. P. Thijsse College voor mavo, havo, en vwo met Latijn. Van de zuidkant komt de Maar ten van Heernskerck school uit Heems kerk met beroepsonderwijs (techniek, administratie, verzorging) en mavo. Zo'n honderd meter verder staat het Berlingh College met mavo, havo en vwo (atheneum en gymnasium). Van wat verder weg, uit Haarlem, en enig in z'n soort, is de Grafische School. Van de noordzijde komen uit Alkmaar vier scholen. De Kohnstamm-school is buiten Alkmaar vooral bekend van het rijpingsjaar dat de school heeft en de school maakt op 9 november graag be kend, wat ze er nog meer te bieden heb ben. De school Alcmere Levensmid delentechnologie biedt de richtingen mode/kleding, verzorging, uiterlijke verzorging en levensmiddelentechnolo gie als mogelijkheden. Van het Alk- waard College komt de sector economie met de opleiding voor de detailhandel. Het Murmellius Gymnasium komt om dat dat het dichtsbijzijnde zelfstandige gymnasium is. Het gemakkelijke van de scholeninfo markt is dat ouders en hun kinderen voor een eerste kennismaking met acht verschillende scholen maar naar een adres toe hoeven. Uit het overzicht van de deelnemende scholen blijkt al dat eên verdeling in algemeen vormend onder wijs en beroepsonderwijs alleen, een te eenvoudige voorstelling van zaken geeft. De VOO is als oudervereniging niet aan een bepaalde school gebonden en vond het daarom op haar weg liggen om voor alle belangstellende kinderen en hun ouders de scholeninfomarkt te organiseren, zodat de komende school keuze zo bewust mogelijk kan plaats vinden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 10