n Tmm i mvcM 1992 toeristisch topjaar voor Spanje Met Trans naar EuroDisney WIMI r* Tricolore regelt het Last minute vliegreizen met ticketlijn Beurstips Nederland Bloemenland op Vakantiebeurs Frans leren in Frankrijk '1 J- m - 8 t/m 12 0 januari Citytours Van woensdag 8 januari tot en met zondag 12 januari 1992 wordt in de Jaarbeurs in Utrecht de Vakantiebeurs '92 gehou den. De Vakantiebeurs is de grootste publieksmanifestatie op toeristisch gebied van ons land. De Vakantiebeurs richt zich op het zomerseizoen en is er speciaal voor al die duizenden plannenmakers die zich willen laten voorlichten over de vakantiemogelijkheden. Die mogelijkheden zijn tegen woordig bijna onbeperkt. Men kan kiezen uit een rusti ge zonvakantie op het strand, maar men kan ook een expe ditie maken op mountain bi kes door de Sahara. Dit zijn twee uitersten, maar daartus sen zitten legio mogelijkhe den: individuele reizen, auto vakanties, fietstrektochten, treinreizen, luxe cruises, rondreizen in Amerika, cam- pingreizen naar Rusland, cul- tuurreizen, boerderijvakan ties, verre en exotische be stemmingen zoals Cuba en campingvluchten. Kortom, iedereen vindt op de Vakan tiebeurs zijn of haar ideale vakantiebestemming. Op de Vakantiebeurs staan de stands niet kris kras door el kaar. De manifestatie is on derverdeeld in sectoren, bij voorbeeld: alle verre bestem mingen staan bij elkaar, even als alle bestemmingen in Frankrijk, enz. In de Bern- hardhal, de Marijkehal en de Irenehal zullen meer dan 800 exposanten, waaronder lan- denverkeersbureaus, regio nale verkeersbureaus, tour operators, vervoersmaat schappijen, hotels, campings, autoverhuurbedrijven, bun galowparken, agenten, lucht vaartmaatschappijen, een bij na compleet beeld geven van wat allemaal mogelijk is. Op de Vakantiebeurs zijn diverse themapleinen waar de hele dag iets te beleven valt. De themapleinen zijn:Zeker op vakantie", Holland Bloe menland", ,,1'Európe a ta ble" en Verre bestemmin gen". Verder zijn er doorlo pend modeshows en video presentaties. U kunt de Vakantiebeurs heel gemakkelijk per trein berei ken. De Jaarbeurs ligt een mi nuut lopen vanaf het station. Met een Trein-plus toegangbil jet krijgt u een korting op de trein- en entreeprijs. Wat u be spaard is afhankelijk van het station waar u opstapt. De treinbiyetten zyn op alle sta tions te koop met uitzondering van een aantal kleinere sta tions. Camper Rent Camper Rent uit Haaksbergen is een samenwerkingverband van vier kampeerautover- huurbedrijven. Hierdoor is een organisatie ontstaan die een grote verscheidenheid aan modellen kan leveren. Voor deel is dat de bedrijven ver spreid over het hele land zjjn gevestigd. Camper Rent kan op die manier goed inspelen op de wensen van de vakantiegan ger. VVV Detmold Zo lang mogelijk als toerist door het Duitse Detmold dwa len aan de hand van een puzzel kan een prijs opleveren van de plaatselijke VVV. Aan de puz zel kan het hele gezin mee doen. Meer informatie hier over op de stand van deze VVV. Openingstijden van de Vakan tiebeurs zijn: dagelijks van 09.30 tot 17.30 uur. De toe gangsprijs is 12.50 per per soon. Met reductiebon 10.- per persoon. Spanje is van oudsher één van de voornaamste toeristische bestemmingen ter wereld. De Olympische Spelen in Barcelo na, Madrid als culturele hoofdstad van Europa, het Columbusjaar en vooral de wereldtentoonstelling Expo '92 in Sevilla maken 1992 tot een heel bijzonder toeristisch jaar. Op de Vakantiebeurs in Utrecht wordt aan alle bijzon dere evenementen uiteraard veel aandacht besteed. In 1992 zullen naar verwach ting meer dan twintig miljoen mensen Expo 1992, de' we reldtentoonstelling in Sevilla, bezoeken. De laatste wereld tentoonstellingvan deze eeuw is de grootste die ooit is ge houden. Bezoekers kunnen er 109 landen leren kennen, die samen ongeveer tachtig pro cent van de mensheid verte genwoordigen. En ook Sevilla zelf, een sfeervolle stad op de grens tussen verschillende culturen, rijk aan architectuur en kunst. Op 20 april 1992 (tweede paasdag) gaan in Sevilla de poorten van de wereldten toonstelling open. Het Expo- terrein is gelegen op het schie reiland La Cartuja langs de Guadalquivir, vlakbij het cen trum van de stad. Paviljoens Zonder een voet van het ei land te zetten kan de bezoe ker een reis om de wereld ma ken. In de paviljoens met de belangrijkste landen van Azië en Australië kan hij bijvoor beeld China, Japan, India, Australië, Singapore en de Salomons-eilanden aandoen. Op enkele minuten loopaf stand kan hij het Amerikaan se continent verkennen, van Canada tot Terra del Fuego. Veel van de latijnsamerikaan- se landen zullen worden on dergebracht in het Plaza de America, één van de grootste landenpaviljoens. Langs de Europese laan be vinden zich paviljoens van de twaalf landen van de Europe se Gemeenschap. Elk land wordt symbolisch voorgesteld door een toren langs de bre de, door bomen geflankeerde laan, met in het midden het EG-paviljoen. Nederland presenteert zich in Sevilla in een kristallen paviljoen, waarin het vergroten van de waardering voor Nederlandse produkten (handel en toeris me) een van de voornaamste doelstellingen is. De landen van Noord-Afrika en van de Arabische wereld zullen ook zijn vertegenwoordigd. Het is de eerste keer dat de Islamiti sche cultuur deel uitmaakt van een wereldtentoonstel ling. Alle paviljoens zullen dagelijks geopend zijn van 10.00-22.00 uur. Cultuur Na sluitingstijd blijft het Ex- po-terrein geopend en zetten de activiteiten zich voort in de theaters en de andere amuse mentsgelegenheden tot 04.00 uur 's nachts. Voor de avond uren geldt een speciale, gere duceerde toegangsprijs. Ge durende de 176 dagen van de wereldtentoonstelling staan meer dan 50.000 live amuse mentsprogramma's op stapel op het gebied van dans, klas sieke muziek, film, theater en een grote verscheidenheid aan folkloristische shows en straatamusement. Placido Domingo, opera-adviseur voor Expo '92, heeft een se lectie gemaakt van wereldbe roemde opera's waarin de stad Sevilla een belangrijke rol speelt. Zo zullen Don Gio vanni, Le Nozze di Figaro, de Barbier van Sevilla en Car men worden opgevoerd. Ster ren als Luciano Pavarotti, Jo sé Carreras, Teresa Berganza en Alfredo Kraus zullen hier in optreden. Expo '92 verwacht maximaal veertig miljoen bezoekers, een gemiddelde van 230.000 be zoekers per dag. Zij kunnen gebruik maken van drie inter ne transportsystemen: een monorail, een kabelbaan en een busdienst. Bij de ingang is parkeergelegenheid voor 40.000 auto's en 1100 bussen. Tot de bezoekersfaciliteiten behoren 16 theaters, 96 res taurants, 70 bars en cafe's, 56 winkels, 35 onbemande infor matiepunten, 10 banken, 10 toeristen-informatiekantoren, 3 monorailstations, 3 kabel baanstations en een boot- dienst. Trans Vakantiereizen, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen, heeft een contract ondertekend met EuroDisney. Vanaf de opening van EuroDisney, op 12 april 1992, zal Trans individuele treinar- rangementen naar EuroDisney aanbieden. De trein is een ideaal vervoermiddel naar het park. Vanaf Nederland rijden dage lijks zes rechtstreekse treinen naar Parijs. Na een overstap op de metro staan de reizi gers veertig minuten later al voor de in gang van EuroDisney. Adjunct-directeur van Trans, Joost de Meyer, verwacht dat de meeste Nederlan ders die EuroDisney willen bezoeken, zul len kiezen voor een arrangement met hotel in Parijs. ,,Het park zelf is toch wat duur der", zegt hij. „In Parijs heb je de keuze uit één- tot vijfsterren hotels". Hij heeft zelf EuroDisney in de opbouwfase bezocht en denkt dat bezoekers toch wel twee a drie dagen nodig hebben om alles te zien. Met Trans kan in het park worden geboekt in hotel Santé Fé, een middenklasse hotel, of in het eerste klasse-hotel Sequoia Lodge. Een treinarrangement, inclusief twee hote lovernachtingen, een driedaagse metro- kaart en een driedaags toegangsbewijs voor EuroDisney, wordt voor volwassenen vanaf 595 gulden per persoon aangeboden. De prijs is gebaseerd op een tweepersoons kamer met logies. Naast een bezoek aan EuroDisney biedt Trans arrangementen aan met een verblijf in één van de 35 hotels of appartementen met wie het in Parijs contacten heeft. Overnachten is al mogelijk vanaf 39 gul den per persoon. Een toegangsbewijs voor een dagje EuroDisney kost 99 gulden per volwassene. Trans biedt in 1992 in het Citytours-pro- gramma ruim 200 hotels in meer dan 50 steden. Extra aandacht is er voor Zwitser land waar het aantal steden dat kan wor den bezocht is uitgebreid van twee naar elf. Nieuw in het programma is een exclusieve samenwerking met de vereniging Cha teaux et Résidences Gastronomiques, zo'n vijftien kastelen en landhuizen in Neder land, waar overnacht dan wel geluncht kan worden. Door alle activiteiten is Trans, de reisdochter van NS, op drie plaatsen op de Vakantiebeurs te vinden. In het paviljoen van de touroperators „Zeker op Vakantie", in het grote paviljoen van het Nederlands Bureau voor Toerisme en in de stand van het Zwitsers Verkeersbu reau. Het Nederland-programma 1992 is met 172' pagina's het grootste en meest veelzijdige programma voor een korte of lange vakantie in 25 bungalowparken en appartementen of 150 hotels. Op de Vakantiebeurs in Utrecht wordt door het Neder lands Bureau voor Toerisme het themajaar Nederland Bloemenland gepresenteerd. Belangrijkste exponent van dit themajaar is de Floriade in Zoetermeer. Van half april tot half okto ber wordt daar de unieke We reld Tuinbouw Tentoonstel ling gehouden. Ook in andere provincies zal in 1992 de aan dacht worden gevestigd op bloemen, stijltuinen, kasteel tuinen, bloemencorso's en bloesemroutes. Allerlei infor matie over het Bloemenjaar staat vermeld in een speciaal ontwikkelde bloemenbrochu- re. Zuid-Holland is dit keer de gastprovincie binnen de stand van het NBT. De 1400 vierkante meter grote inzending van het NBT en participerende Provinciale VVV's zal door de Hortus Haren geheel van bloemen en plantendecoraties worden voorzien, namens de Hortus Haren, de bijna 350-jarige bo tanische tuin, zal tijdens de Vakantiebeurs een planten- dokter aanwezig zijn om be zoekers te adviseren over de verzorging van planten. De Floriade Op de Floriade 1992 spelen bloemen, planten, bomen, groenten en fruit de hoofdrol. Het park is onderverdeeld in zeven themagedeelten, zoals handel, transport en distribu tie, produktie en energie, consument, milieu, toekomst en wetenschap en de wereld en recreatie. Óp de Floriade is 40.000 vierkante meter over dekt. Onder dit gigantische 'dak' bevinden zich de thema paviljoens, tentoonstellings- kassen voor groenten, ff uit en bloemen en een veiling. De restaurants bieden ruimte aan totaal drieduizend gasten. De provinciale VVV's spe len zoveel mogelijk in op het themajaar. Elke provincie heeft haar eigen specifieke aanbod van bloemen en plan ten, corso's en tuinen. In Overijssel is een campagne gestart onder de naam 'Over ijssel, de tuin van Nederland.' De Provinciale VVV Flevo land heeft een speciale kool zaadroute, die toeristen langs de goudgele velden voert. In het Bloemenlandjaar richt de aandacht zich ook op tuinen zoals die van Mien Ruys in Dedemsvaart, de kasteeltui nen in Arcen en andere stijl volle tuinen en parken rond landhuizen. Zuid-Holland Gastprovincie Zuid-Holland presenteert op de NBT-stand een groot aantal specifieke provinciale lekkernijen en ambachten. Bezoekers kun nen kennismaken met het vakmanschap van de pijpen maker, de edelsmid en de stroopwafelbakker. Bloe menmeisjes uit Noordwijk delen bloemen uit en men kan zich tegoed doen aan de be roemde Schiedamse jenever en Scheveningse haring. Ook wordt op de stand van Zuid- Holland elke dag een prijs vraag georganiseerd, waaraan iedereen kan deelnemen. Winnaars krijgen een arran gement voor twee personen aangeboden.. Op de NBT- stand prijkt in het midden een Utrechts theehuis, zoals die aan de Vecht staan, met er omheen een kasteeltuin, compleet mnet bedding van grind, afbeeldingen van men sen en dieren en een haag van buxus. Jean-Pierre Eeftinck Schat- tenkerk is oud-leraar Frans. Twintig jaar stond hij voor de klas op een grote scholenge meenschap in Amsterdam. Sinds vorig jaar regelt hij voor Nederlanders deelname aan cursussen Frans in Frankrijk. Op ieder niveau en op wel veertig a vijftig verschillende plaatsen. Tricolore, zoals Eef tinck Schattenkerk zijn firma heeft genoemd, is voor de eer ste keer te vinden op de Vakantiebeurs in Utrecht. Dit jaar plaatste Tricolore zo'n tweehonderd Nederlan ders, van jong tot oud, op Franse cursussen in Frank rijk. Eeftinck kan dat als geen ander, want hij bezocht niet minder dan tachtig cursussen en selecteerde meer dan de helft voor zijn bemiddelings bureau. Er zijn er voor alge meen Frans, maar ook specia le cursussen voor zakenlui of leraren Frans. Sommige cur sussen zijn alleen 's ochtends, zodat de deelnemers 's mid dags kunnen tennissen, paardrijden, duiken of op ex cursie gaan, andere gaan fa natiek de heel dag door. Yooral 's zomers is Zuid- Frankrijk het meest in trek. Eeftinck Schattenkerk stuur de 140 van ,,zijn" cursisten dit najaar een enquêteformulier en kreeg er binnen de kortste keren 75 terug. Wat hem trof was dat de Nederlanders veel positiever over de scholen oordeelden dan hij had ver wacht. ,,Want ik had wel ver teld dat het onderkomen soms zeer eenvoudig kon zijn, maar dan kan het toch nog wel eens tegenvallen. Maar uit de reac ties bleek daar niets van." Ook van leeftijdproblemen was geen sprake. De oud-cur sisten die het enquêteformu lier terugstuurden hadden het vaak op prijs gesteld dat zij met cursisten van verschillen de leeftijden in een groep za ten. Het onderwijs werd er le vendig door, stelden zij. Prijzen Een enkele kritische noot be trof het eten, maar de man van Tricolore haast zich daar aan toe te voegen dat bij een-' voudige cursussen een maal tijd soms niet meer dan drie gulden vijftig kostte en daar voor kan geen feestmaal wor den verwacht. De gemiddelde prijs voor cursus plus halfpen- sion is 6 a 700 gulden per week (de reis niet inbegrepen) maar er zijn er al voor 400 gulden per week. De duurste zijn 1000 a 1100 gulden. Ticketlijn bv in Amsterdam is sinds zeven jaar de specialist in telefonische verkoop van last minute vliegreizen naar zonbestem- mingen binnen en buiten Europa. Vanwege een groeiend klanten bestanddat nu al zo'n 2500 namen bevatneemt Ticketlijn in januari voor de eerste keer deel aan de Vakantiebeurs in Utrecht. ,,Van bijna alle touroperators krijgen wij dagelijks per fax zo'n vijfhonderd aanbiedin gen binnen, vaak tegen sterk afgeprijsde reissommen", al dus een medewerkster van Ticketlijn. Die gereduceerde prijs is een gevolg van het feit dat er plaatsen in het vliegtuig leegblijven als niet op het laatste moment nog wat ande re vakantiegangers worden gevonden. laatste moment" moet trouwens met een kor reltje zout worden genomen. Wie last minute boekt, ver trekt tussen één dag en twee weken na de boeking. Soms gaat het om vliegreis en hotel, maar ook een campingvlucht is mogelijk. De piek ligt in voor- en najaar. Nu zijn er bij voorbeeld met regelmaat vakantiereizen naar de Cana- rische eilanden in de aanbie ding. Uitgaande van twee personen bieden wij dat nu aan voor zo'n 695 gulden per persoon." Ticketlijn regelt de last minu te vliegreizen voor jong en oud, voor zakenmensen en vakantiegangers: De meesten willen, zeker in deze tijd van het jaar, ,,naar de zon, het geeft niet waarheen". Hoewel het aantal mensen dat bij Tic ketlijn boekt zich gestaag uit breidt, wordt de Vakantie beurs gezien als een mooie ge legenheid een nog grotere be kendheid bij het publiek te bewerkstelligen. ,,Want wij hebben veel te bieden", aldus de medewerkster van Ticket lijn. ,,Wij maken het erg ge makkelijk voor de klant, die alleen maar hoeft te vertellen waar, hoe lang en met hoeveel personen hij op reis wil en dan nog aanzienlijke kortingen krijgt ook." De meest popu laire bestemmingen zijn Grie kenland, Spanje, Portugal, Turkije, Florida en Tunesië. Of het nooit scheve ogen geeft in het vliegtuig als de buren veel goedkoper aan hun tic kets zijn gekomen? ,,Dat is alleen maar in ons voordeel", aldus Ticketlijn. PAGINA 18 Vakantiebeurs '92: UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 U ütrkh't'holland 8t/m12 januari 1992 de hele wereld onder één dak Verleden jaar werd de Vakantiebeurs op ludieke wijze geopend door Marco Bakker en Caroline Kaart. In de stand van Zwitserland kreeg het duo schietles van de Zwitserse held Wilhelm Teil. De werkzaamheden in en rondom Sevilla zijn in volle gang. Waardevolle oude gebouwen worden gerenoveerd en in hun olude glorie hersteld Op de Vakantiebeurs kan men al vast in de stemming komen en genieten van een hapje en een drankje uit de diverse vakantielanden, op de stand van Hongarije serveert men typisch Hongaarse specialiteiten. BERNHARDHAL 3 BERNHARDHAL 2 BERNHARDHAL1 ENTREE VERRE - BESTEMMINGEN AKTIEF OOST EUROPA MIDDEN EUROPA ZUID EUROPA DUITSLAND GROOT BRITTANNIË NOORD EUROPA BEURS VOOR TOERISME EN RECREATIE 8 t/m 12 januari: Publieksdagen De Vakantiebeurs is thematisch opgebouwd, waarbij bepaalde bestemmingen bij elkaar zijn gegroepeerd. BELGIE FRANKRIJK NEDERLAND TOUROPERATORS ALGEMEEN CAMPERS /CARAVANS ENTREE DAGELIJKS VAN 9.30-17 30 UUR. JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND c a> cn O Wip**. O 5 CO Q)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 18