Banketbakker, een mooi maar zwaar beroep Lente k UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 3 Uit de nevel ontwaakt het groen langs sloten en boven weideland. 'ZlZk i HEILOO - Truffels, bonbons, kerststollen,. kerststaven, kerstkran sen, kerstgebakjes... dit is nog maar een kleine greep uit de eindelo ze hoeveelheid lekkernijen, die Arie van Twuijver met zijn mannen van Banketbakkerij van Velzen voor de kerst allemaal klaar moet maken. Als je alleen maar 'vers' maakt, dan kan je pas in de laatste dagen voor de kerst aan het werk gaan. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zijn ze in de weer. En op de dag dat alles afgehaald wordt, is er een strakke tijdsindeling. Van uur tot uur kunnen de klanten dan komen, want bijvoorbeeld slagroom wordt dan in het uur daarvoor pas op gespoten, zodat u alles kersvers mee krijgt. Hoe plan je nu alles voor de kerst, vroegen wij aan Ria en Arie van Twuijver. „We beginnen al vroeg met de hele planning op papier te zetten. We bedenken dan hoe het er allemaal moet komen uit te zien. De kersttaarten maken we dan eerst in vet en deze gebruiken we later voor de etalages. Alles wordt precies zo gemaakt als het er in werkelijkheid komt uit te zien", aldus Van Twuijver. Likeuren Er wordt tegenwoordig veel met 'al- coholaten' gewerkt. Dat zijn een soort likeuren met een heel hoog alcohol-percentage, die speciaal voor de banketbakkerij worden ge maakt, je kunt ze dus niet drinken. Er zijn wel vijftig verschillende sma ken in, bijvoorbeeld gember, ana nas, sinaasappel, aardbeien, banaan enzovoort. Sinds kort is er een nieu we likeur, die gemaakt is door Van Wees, een bekende likeurstokerij in Amsterdam. Deze likeur kreeg de naam 'Palet'. Dit is wel iets heel bij zonders. Wat is namelijk het geval? Als deze likeur verwerkt is, proef je die smaak, waar je smaakpapillen gevoelig voor zijn. Dus kan het gebeuren dat als je met een gezelschap bij elkaar zit en pre-, cies het zelfde eet, de één het naar gember en de ander het naar aard beien vindt smaken. Het klinkt on geloofwaardig, maar het is echt waar. Van Wees geeft ook regelma tig voorlichtingsavonden over het gebruik van zijn likeuren in de ban ketbakkerij. Zijn devies: 'Alcohol is de verpakking van de smaak'. Bonbons Bonbons worden het hele jaar ge maakt, maar weer extra in de maand december. Ze worden dan versierd met kerstdecoraties en dat is dan het enige wat Van Velzen niet zelf maakt. Truffels zijn ook veel gevraagd. Ze zijn er nu in acht verschillende sma ken. ,,Het is heel veel werk, want el ke truffel gaat twee keer door m'n handen. Maar ik vind het leuk werk", zegt Arie van Twuijver. Het aardige is dat zoon Mare (19) het banketbakkersvak ook al goed in de vingers heeft en hele mooie din gen kan maken. Stol Weet u het verschil tussen een Dres- dener stol en een gewone kerststol? Een Dresdener stol bevat driemaal zoveel roomboter en als de stol nog heet is, wordt ze door de rum en de sinaasappellikeur gehaald. De vruchtjes en de noten die erin zitten krijgen hierdoor een heerlijke smaak. Bovendien is deze stol veel langer houdbaar dan een gewone stol. De Dresdener stol blijft aileen wat lager, een gewone kerststol wordt mooi hoog. Schuimpjes Kerstschuimkransjes is ook zo'n produkt dat alleen in de maand de cember wordt verkocht. Ria van Twuijver vertelt: ,,De vraag hier naar begint al de dag na Sinterklaas. Het is niet aan te dragen. En het is nog geen januari en het is over, je verkoopt er niets meer van.". Verpakking Verpakking en decoraties zijn in de banketbakkersbranche ook van het grootste belang. Dit is de afdeling van Ria van Twuijver. Reeds in ja nuari is er een grote show in het zuiden des lands. ,,Daar zoek ik al voor het hele jaar uit, ook voor Pa sen. Daarnaast ga ik ook naar Aalsmeer om daar materiaal te ko pen. Deze decoraties maak ik dan zelf. Avonden zit ik te knutselen met linten en strikken en versieringen. Zo krijgt het allemaal een eigen ge zicht van de zaak en dat vind ik erg belangrijk". Maaltijden De kerstmaaltijden zijn eigenlijk on denkbaar zonder de banketbakker. Voor het ontbijt de kerststol, bij de koffie gebak of kerstkrans, bij de thee een petite glacé of een petit fleur (dat zijn kleine gebakjes of heerlijke chocolaatjes). Bij de borrel de zoute koekjes, vooral de kaas vlinder en de zoute krakelingen zijn erg populair, maar ook de koude en warme hapjes, zalm, paté, ragout bakjes enzovoort. Na de hoofdmaal tijd zijn er dan de desserttaartjes, pudding, ijstaart of omelet Siberièn- ne. Als we dan aan de koffie met li keur toe zijn, smaakt een bonbon of truffel daar ook weer heerlijk bij. Wat fijn dat er twee kerstdagen zijn, die hebben we echt wel nodig. Of de familie Van Twuijver deze dagen ook nog zoveel zoetigheid eet, ver meldt de geschiedenis niet.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 31