a a a Nederlandse Rode Kruis afdeling Heiloo: actief om de hoek en over grenzen a a Zomer UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 5 Kilometers ver het platteland het uitzicht slechts verstoord door wat de mens er bouwde. HEILOO - Het Rode Kruis in Ne derland heeft meer dan één miljoen leden, verdeeld over bijna 500 afde lingen. Ook Heiloo heeft een afde ling, waarbinnen een deel van de landelijk meer dan 32.000 vrijwilli gers actief zijn. Kenmerkend voor het Rode Kruis is dat de activiteiten zowel zeer plaatselijk gericht als ook grensoverschrijdend zijn. In 1990 bijvoorbeeld verleende het Nederlandse Rode Kruis hulp voor de slachtoffers van natuurrampen in Iran, Roemenië, de Filippijnen en Australië. Grote (voedsel)hulpacties waren er in dat jaar bijvoorbeeld voor Roemenië, Polen en Ethiopië. Bijna 36 miljoen gulden werd voor de internationale hulpverlening uit gegeven. Plaatselijk actief Maar, zoals gezegd, het Rode Kruis is ook plaatselijk actief. In Heiloo heeft men vier uitvoerende taken on der haar hoede. Dat zijn de welfare, het vakantiewerk, de speel-o-theek en de telefooncirkels. Over dit laat ste zeer nuttige onderdeel van het Rode Kruis-werk heeft u vorige week al het één en ander kunnen le zen in de Uitkijkpost. Ook deze week is er in het 'normale' deel van de krant een artikel over deze tele fooncirkels opgenomen, dus gaan we hierop in dit artikel verder niet in. Speel-o-theek In de speel-o-theek regio Heiloo wordt speelgoed uitgeleend aan kin deren, die - om welke reden dan ook - extra aandacht en zorg nodig heb ben. De kinderen komen met hun ouders in de speel-o-theek, spelen een poosje, zoeken speelgoed uit en mogen het speelgoed een maand lang - tegen betaling - lenen. Per week is de speel-o-theek twee keer open: op donderdagmiddag van 15.00 - 17.00 uur en op zaterdag morgen van 10.00 - 12.00 uur. De werkzaamheden in de speel-o- theek worden door vrijwilligers ge daan. Het speelgoed wordt gekocht, wordt ingeschreven, wordt klaar ge maakt voor uitleen, enzovoort. Er is een groep medewerkers, die de bestuurlijke zaken regelt, een andere groep zorgt voor de administratie en voert reparatie-s uit. Op de uitleenuren zijn er steeds drie vrijwilligers aanwezig. De medewer kers geven zelf aan hoe vaak en wan neer ze dienst willen doen. Wie meer informatie wil over het ge bruik maken van de diensten van de speel-o-theek of mensen, die eventu eel medewerker willen worden, kun nen terecht bij het Rode Kruis aan het Slimpad in Heiloo tijdens de openingsuren van de speel-o-theek. Vakantiewerk Als je licht of zwaar gehandicapt bent, of gewoon heel eenzaam of verdrietig, dan wil je ook wel eens weg uit de dagelijkse sleur. Eens lek ker verwend worden, eens andere mensen om je heen. Gewoon er eens heerlijk een weekje uit. Zo'n reisje is ook heel goed voor de achterban, die ja dagelijks verzogrt en bijstaat. Na die week kun je weer eens iets anders aan elkaar vertellen en misschien heb je wel vriendschap gesloten met één van de andere gasten. Zulke vakantiereizen biedt het Rode Kruis voor jong en oud van alle ge zindten. Er zijn twee vakantiehui zen, waar je heerlijk wordt verwend en wie kent niet de Henry Dunant, het schip dat bijna het gehele jaar door Nederland vaart. Ook zijn er speciale weken, bijvoorbeeld voor Aids-patiënten, terminale kankerpa tiënten, enzovoort. Als u denkt: hiervoor wil ik me op geven, lees dan in januari in de Uit kijkpost de advertentie over 'Vakantiewerk met het Rode Kruis', en geef u op. Er komt dan altijd ie mand met u praten en wie weet bent HELP HELPEN 3 GIRO 6868 u degene, die geplaatst kan worden. De afdeling Heiloo is wat het aantal plaatsingen betreft aan een limiet ge bonden. In 1991 zijn er veertien gasten uit Heiloo met het Rode Kruis met vakantie geweest. Zij wa ren allen zeer enthousiast. De kosten worden grotendeels gedragen door de afdeling, dus om het financiële aspect hoeft u het niet te laten. Welfare Het welfarewerk, met als motto 'Contact en bezig zijn', organiseert activiteiten om mensen in de gele genheid te stellen gemakkelijker met anderen in contact te komen en ple zier te beleven aan diverse activitei ten. Wanneer iemand, door welke oorzaak dan ook, aan huis gebon den is en daardoor in een isolement dreigt te raken, kan het welfarewerk helpen om dit te voorkomen. Men kan deelnemen aan groepsactivitei ten of thuis individueel bezocht worden. De deelnemers en vrijwilligers zijn samen bezig met activiteiten, die vele vormen kunnen aannemen. Bijvoor beeld creatief bezig zijn of samen een spelletje doen. Maar ook ge woon een praatje maken of de hel pende hand bieden, zijn mogelijk heden binnen het welfarewerk. In Heiloo organiseren vrijwilligers samen met groepen ouderen diverse activiteiten, hoofdzakelijk op het creatieve vlak. Dit gebeurt in de verzorgingshuizen De Loet (donder dagmiddag) en Overkerck (maan dagmiddag), in het Open Huis (maandagmiddag) en in het Tref punt (dinsdagmiddag). Wanneer een deelnemer door om standigheden niet in een groep kan deelnemen, kan een vrijwilliger die deelnemer thuis bezoeken, zodat toch bepaalde activiteiten kunnen worden gedaan. Deze bezoeken vin den indien mogelijk eens per twee weken plaats. Bij alle activiteiten wordt rekening gehouden met de wensen van de deelnemers. Samen bezig zijn betekent zowel voor de deelnemer als voor de vrij williger: een interesse delen met ie mand anders en daar samen plezier aan beleven. Voor meer informatie over het welfarewerk (deelnemer of vrijwilliger): Nel Coolegem-de Beer, tel. 335427.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 33