Juwelier Herman Kwaad: 'Sieraden ontwerpen en maken, dat is het mooiste werk' Herfst UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 7 Opstuivend zand het zoute vocht: een andere wereld op de grens van water en land. HEILOO - Het vak van juwelier is echt een ambacht. Het verkopen van sieraden wil nog niet zeggen, dat ie mand een ambachtelijk juwelier is. Tegenwoordig zie je het steeds meer, winkels waar het lang niet allemaal goud is wat er blinkt. Het gaat om de omzet daar. Het echte ambacht raakt een beetje op de achtergrond, dat is jammer. Een echte vakman is Herman Kwaad. Van de grond af aan het vak geleerd, een man die met liefde over zijn vak praat en daarover ook uren kan vertellen. ,,Wij krijgen hier heel veel repara ties, dat is prima werk. Maar er wordt tegenwoordig veel goud inge leverd", zegt Herman Kwaad. Vaak krijgt iemand bijvoorbeeld door een erfenis sieraden, die niet meer van deze tijd zijn. Wat moet je ermee, je draagt het toch niet. Dan gaat men bijvoorbeeld naar Herman Kwaad om het in te leveren tegen de goud prijs per gram en dat valt dan vaak nog tegen. Juweliersbloed Maar dan begint het juweliersbloed van Kwaad te kriebelen. ,,Als het echt oud en versleten goud is, gaat het zo de smeltkroes in. Maar er is vaak toch nog zoiets leuks van te maken, dat het toch nog een heel draagbaar sieraad wordt. Soms re pareer ik het ook wel weer". Zo vindt u bij juwelier Kwaad een occasion-afdeling. Dat zijn sieraden, die weer helemaal opgeknapt zijn en gerepareerd. Voor de één misschien wat ouderwets, maar ouderen vin den dat dan juist weer prachtig. Zo kan men voor een zeer schappelijke prijs een heel mooi sieraad kopen. Raatje? Laatst had ik iemand in de zaak, die een gouden armband-horloge had dat te ruim was. Dus de band moest worden ingenomen. Nu vroeg de klant of er van die schakels geen manchetknopen gemaakt konden worden. Dat vond ik nu zo aardig, de man had er zelf over nagedacht", vertelt Kwaad. Op de vraag of ik wist wat een 'baat- je' was, moest ik het antwoord schuldig blijven. Het is het kastje waar (in dit geval) de stukjes goud van de horlogeband in gezet werden. Voor het zetten van een ring wordt trouwens ook vaak een baatje ge bruikt. Draagbaar Mevrouw Kwaad, die meestal in de winkel helpt, zegt: ,,Je kunt een sie raad nog zo mooi maken, maar de draagbaarheid is het allerbelang rijkste. Een ring, die haakt, is vrese lijk en je draagt hem niet graag". Maar de vakman 'haakt' hier direct op in, want een briljant zetten, wat een uiterst secuur werkje is, behoort toch in een aantal pootjes gevat te worden. Deze hebben soms de eigen schap te haken. ,,Het zetten van een briljant is een riskant werkje, want als de spanring van de pootjes, die de briljant om klemmen, niet gelijk is, loop je het risico dat de briljant spijt. Het risico van zo'n zetting is in dit geval toch wel wat groter, daarom worden ze tegenwoordig vaak in een kastje (baatje) gezet, maar toch. Oud maar nieuw Kwaad laat met enige gepaste trots een paar schitterende spelden zien. Deze zijn gemaakt van oude ringen. Als je een ring doorknipt en languit legt, kom je wel aan een lengte van zes a zeven centimeter. Knip je nu die ring in de lengte door en buigt één helft in een andere vorm en je plaatst er een steentje tussen, dan krijg je een prachtige speld. Nie mand ziet meer dat het een oude ring was, die toch niet meer gedragen werd. Ontwerp Het maken van een ring naar je ei gen ontwerp is heel mooi werk. Kwaad maakt dan eerst een ontwerp op papier met een voor- en een zij aanzicht, een zogenaamde produc tietekening. Hij vertelt: ,,Aan de hand van de maten ga ik dan het ma teriaal uitkiezen". wordt er .weer een baatje gemaakt van het materiaal dat gekozen werd. Komt er nu bijvoorbeeld om zo'n steen nog een randje parels of bril- jantjes heen, dan wordt er een rand gemaakt (entourage), die om het kastje past, met daarop kleine kast jes waar dan de steentjes in passen. Vervolgens wordt er een onderkast gemaakt, die op de vinger rust. Dan wordt de ring 'scheen' gebogen op maat en tegen de onderrand aan gesoldeerd. Er worden bij de verbin ding van ring naar kast zijstukjes ge monteerd. Dit dient voor de afwer king, maar ook voor de stevigheid. Daarna wordt de ring bijgevijld en gepolijst. Mooiste werk Dit is sterk aan mode onderhevig. Van zilver, goud en witgoud is het goud op dit ogenblik het meest po pulair. Witgoud wordt bijna niet meer gebruikt. Komt er een steen, in de ring, dan Zo kan men nieuw, naar eigen ont werp iets (laten) maken, maar ook van oud iets anders laten maken. Of van een combinatie van oude siera den bijvoorbeeld een mooie arm band of broche laten maken. Er is nog zoveel mogelijk. ,,Dat is het mooiste werk", zegt Kwaad. ,,Dat is het vak". Deze tijd, zo rond de kerst, is bij uit stek geschikt om een ander (of uzelf) een groot plezier te doen met zo'n klein pakje.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 35