dagen Kaarsen9 sfeervolle verlichting in deze donhere Warm welkom met een sfeervolle deurkrans Kerstversiering met bloemen De kerstster zet.H de feestdagen luister bij Bijzondere kaarsen Gotische kaars Andere kleuren Verzorging UITKIJKPOST 18 DECEMBER 1991 PAGINA 11 gewoon WMMMM2WM Het hele jaar door liggen ze in de winkel voor het grijpen. In alle soorten, maten en kleuren. Maar juist met kerst, tijdens de donkerste tijd van het jaar, geven kaarsen, dragers van het licht, een extra gevoel van intimiteit en geborgenheid. Kaarsen worden gemaakt van paraffi ne of stearine. Paraffine is een bijpro- dukt, dat vrijkomt bij het raffineren van aardolie. Stearine is een natuurlijk produkt. Het bevat onder andere dierlijke en plantaardige olieën. Het produktieproces van stearine- kaarsen verloopt op ambachtelijke wijze. De kaarsen worden nog echt gegoten, terwijl de paraffinekaarsen geperst worden. Kaarsen gemaakt van stearine zijn wat duurder, daar staat tegenover dat de materie harder is. In een warme omgeving zal deze kaars niet buigen. Verder brandt de vlam mooi rustig en vindt er geen roetvorming plaats. Kaarsen zijn er in een grote verschei denheid. Naast de huishoudkaarsen bestaan er tal van bijzondere kaar sen, die vaak wel iets duurder zijn. Overbekend, maar nog steeds leuk is de druipkaars. Wannéér u deze in een fles zet, vormt het druipende Wat is er leuker dan uw huis met een deurkrans te sieren zodat uw woning ook aan de buitenkant de kerstsfeer uit straalt? U kunt uw gasten niet feestelijker ontvangen. En een deurkrans maken is veel makkelijker dan u denkt. kaarsvet de meest grillige creaties. Deze kaarsen zijn namelijk zo ge maakt dat de buitenlaag eerder smelt dan het binnenste van de kaars. Fantasiekaarsen kunt u ook in over vloed krijgen. Met de kerstdagen is het natuurlijk leuk om zo'n kaars in de vorm van een kerstmannetje of kerstboom te kopen. Drijfkaarsen geven een bijzonder leuk effect, vooral wanneer u een stel kaarsen van verschillende kleuren bij elkaar in een schaal legt. Omdat kaarsvet lichter is dan water, zinken de kaarsjes niet. U kunt speciale schalen voor deze drijvende verlich ting krijgen. In een gewone glazen schaal misstaan ze evenmin. Wanneer u van een heerlijk geurende woonkamer houdt, kunt u met gepar fumeerde kaarsen uw reukorgaan verwennen. U moet alleen niet teveel van deze kaarsen tegelijkertijd aan- Drijfkaarsen in een schaal geven de feestdagen extra cachet steken. De geur wordt dan te sterk deze klassieke kaarsen het best tot wat op de ogen kan slaan. hun recht. Kaarsen versierd met droogbloemen Een mooi gezicht is een kersttafel hebben een fleurig karakter. versierd met dinerkaarsen in dezelfde kleur. Let u er wel op dat de kaarsen passen bij de kleuren van uw ta felkleed en servetten. Gotische kaarsen hebben een bijzon- Verder zijn kaarsen natuurlijk altijd der mooie vorm. In plaats van de leuk om in een kerststukje te gebrui- normale cilindrische vorm loopt de ken of als kerstpresentje. Gotische kaars taps toe en eindigt U ziet het, er is keuze volop. U hoeft boven in een fraaie ronding. Op een de Kerst niet in het donker door te feestelijk gedekte kersttafel komen brengen. Als de kerstdagen naderen, zien we in en om de Nederlandse huizen het kerstgroen hand over hand toenemen. Het is bijna ondenkbaar dat we de kerstdagen zonder kerststukje door brengen. Dus koopt heel Nederland de komende weken op ruime schaal versieringen om in eigen huis te plaatsen of om aan iemand cadeau te doen. Het traditionele beeld van de kerst versiering is een rode kaars te mid den van dennegroen en voorzien van-de nodige sierpepers en nep- paddestoelen. Verder gaat onze fan tasie meestal niet. Of het moeten wat extra denneappels zijn, die u aan het klassieke kerststuk toe voegt. Maar ook bloemen zijn prachtige kerstversieringen. Ze zijn niet alle daags en bieden veel mogelijkheden om met kleur en kleurcombinaties een gevarieerd, afwijkend kerststuk je te maken. Combinaties van bloe men met coniferengroen, hulst of klimop kunnen heel erg mooi zijn. Zonder dit groene blad kunt u overi gens ook schitterende arrangemen ten maken. Creatieve voorpret voor de feest dagen: gezellig samen een kerst stukje maken. (Foto: Bloemenbu reau Holland) In de traditionele kerstkleuren rood en wit zijn bijvoorbeeld anemoon, alstroemeria, bouvardia, chrysant, trosanjers, gerbera en tulp te koop. Ook in andere kleuren zijn prachtige versieringen te maken. Denk eens aan een platte schaal gevuld met roze roosjes en witte dille. Dit wordt heel bijzonder, als u er enkele dun ne, mosgroene kaarsen in verwerkt. Of een smalle, hoge tak met orchi deeën en aan de voet ervan een grote bolvormige kaars. Trouwens, ook zonder kaarsen kunt u prachtige kerstdecoraties sa menstellen. Stoffenlint, crèpelint en kerstballen zijn uitstekende vervan gers. Zij maken het kerststukje juist apart. Moeilijk is het in ieder geval niet. Simpelweg beginnen en u zult zien hoe mooi en origineel uw kerst stukjes worden! Een kerstster op stam. Een blikvanger in elk interieur. (Foto: Bloemen bureau Holland) Benodigde materialen: 1 bos dennegroen, wikkeldraad, 1 strokrans, 8 denneappels, ±10 rozebottels, 8 toefjes natuurlijk getint materiaal, 1 strik, 1 lint. U gaat als volgt te werk: Met Kerstmis hoort in elke huiskamer zo'n feestelijke kerstster (Euphorbia pulcherrima). Deze is er in vele maten te koop. Naast de gezellige compacte plant zijn er ook kerststerren op stam. De planten op stam zijn wat duurder dan de gewone kerstster; door hun verrassende vorm bieden ze ook andere gebruiksmogelijkheden. Een plant op stam is een blikvanger in elk interieur. Ook is een kerstster op stam een fraai cadeau artikel, want zo'n plant is tamelijk exclusief. De gewone kerstster is ook te ver krijgen in andere kleuren dan het traditionele rood. In de planten- en bloemenwinkel zult u steeds vaker roze, witte en tweekleurige rassen zien. Zet tijdens de feestdagen eens een paar van deze planten met ver schillende kleuren bij elkaar. Dat staat extra gezellig. groen. Bij een goede verzorging kan de kerstster wel een half jaar op kleur blijven. Stap 1: Knip van het dennegroen takjes van ca. 8 cm lengte. Maak het wikkel draad aan de strokrans vast. Bind de takjes nu met behulp van het wikkeldraad dakpansgewijs op de strokrans. Let er vooral goed op dat u ook de zijkanten van de strokrans goed bedekt, zodat het stro niet meer te zien is. Stap 2: U brengt nu de denneappels, toefjes en rozebottels aan. Deze staan op een stevige draad zodat u ze mak kelijk in het stro kunt steken. De toefjes steekt u op gelijke afstanden in de krans. Hiertussen plaatst u de rozebottels en de denneappels. Laat wel midden bovenin een plaatsje vrij voor de strik. Deze bevestigt u met De kerstster (zowel de gewone als de kerstster op stam) heeft een eenvoudige verzorging nodig. Nor maal water geven en op een lichte, tochtvrije plaats zetten. Belangrijk is dat de plant een vaste plaats heeft, want hij kan niet goed tegen verhui zen. Het is een meerjarige plant, maar hij is niet winterhard. U moet de plant dan ook in de winter bin nen houden. Het is moeilijk om de kerstster voor de tweede keer in bloei te krijgen. De op bloemen lijkende schutbladen krijgen hun kleur alleen als de plant vanaf no vember minimaal 14 uur per etmaal in volkomen duisternis staat. Anders blijven de schutbladeren een stukje wikkeldraad aan de stro- rand. Stap 3: U kunt nu de krans ophangen aan het lint van de gewenste kleurkeuze. Het resultaat: u verwelkomt uw gasten met een eenvoudige, sfeer volle deurkrans. Met een deurkrans straalt uw wo ning ook aan de buitenkant een gezellige kerstsfeer uit (Foto: Bloemenbureau Holland) Of u verwerkt het lint in de krans en hangt deze op aan de achterkant aan een lus, gevormd van het wik keldraad.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1991 | | pagina 39