Mr. R.C.H. Winter nieuwe notaris in gemeente Heiloo Oudhollands Winterfeest ten bate van kleuterschool in India Ben Sierhuis: de juiste man voor entertainment en relatiegeschenken i adess?5« Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen 'En dat is negen': Purper in De Beun HUIB krijgt bijlrage fonds zomerposfeegels Enquête ANBO Bridgeclub Sans Atout Damclub Heiloo Bezbek aan Litouwen PAGINA 8 UITKIJKPOST 22 JANUARI 1992 Jaipur f) «Xxvxjr, 3QETANU oThimbu ylShilJong rwanganj rXncmTVT' Jbalpiii ÖOMBAV "■*ASW, ERHAMPUf yfVlSHAXHAPATNAM IakinAoa 'Hmundry Beu ianjAvOr HEILOO - Aan de Nijverheidsweg 4 in Heiloo vindt u de zaak van Ben Sier huis. Eigenlijk twee zaken, maar in één pand verenigd. Heeft u met uw bedrijf iets te vieren, waar uw personeel nog lang over napraat, schakel dan Ben Sierhuis Entertainment BV in en u krijgt een onvergetelijk feest voorge schoteld. Zoekt u een aardige attentie voor uw relaties, ga dan eens praten met Ben Sierhuis Relatiegeschenken. Entertainment Een bedrijf dat wat te vieren heeft, kan dit het beste uit handen geven. Ieder z'n vak en entertainment verzorgen is ook een vak. Ben Sierhuis is er goed in. ,,We regelen alles van het begin tot het ein de", zegt Sierhuis. ,,Met de opdracht gever maken we een plan, berekenen de kosten en de aard van het feest wordt besproken. Dan maken we een draai boek, begeleiden het feest en zorgen voor de coördinatie". ,,Er kan voor leuke artiesten worden ge zorgd en de prijs hiervoor is het zelfde als wanneer men bij het theaterburo boekt", zegt een enthousiaste Ben Sierhuis. Begin van dit jaar werd er nog een nieuwjaarsfeest gehouden in restaurant Klein Varnebroek. Daar kwamen zo'n 200 artiesten om Ben Sierhuis, en el kaar, het allerbeste voor het komende jaar te wensen. Sierhuis levert programma's op maat. ,,Het is de kunst zoveel mogelijk over de mensen aan de weet te komen, zodat je weet wat zij leuk vinden en wat je kunt doen met een bepaald budget". Laatst was er nog een opening van de Universiteit Amsterdam. Dit werd sa men met een Noordhollands bouwbe drijf dat 60 jaar bestond gevierd. Dat was een enorm feest van 6000 mensen. Ook de festiviteiten rond het jubileum Het bedrijfspand van Ben Sierhuis in Heiloo. van G.P. Groot zijn in handen van Ben Sierhuis. Hij praat enthousiast over zijn vak. Hij probeert ook altijd de lach te creëren, dat gebeurt tegenwoordig niet zo vaak en de mensen vinden dat juist zo leuk. Het is ook veel beter dit werk aan erva ren mensen uit te besteden. Degene die het feest geeft moet al aan zoveel dingen denken en is dan vaak zenuwachtig. Een feest organiseer je niet elke dag, Ben Sierhuis wel en hij weet precies hoe het Notaris Winter met het Nieuw Burgerlijk Wetboek: net benoemd in Hei loo en nu al 'verplicht' met de neus in de boeken. HEILOO - De plaats van de vorig jaar overleden notaris Van Wijk in Heiloo is nu overgenomen door notaris R.H.C. Winter. Het kantoor blijft gevestigd aan de Kennemerstraatweg 83. Vrijdag 24 januari zal er ter gelegenheid van zijn benoeming een receptie worden gehou den in Motel Heiloo. Notaris Winter is 43 jaar, heeft een groot gedeelte van zijn jeugd doorge bracht in Frankrijk en België en was in Brussel enige jaren werkzaam in de ver zekeringsbranche als schadecorrespon- dent. In 1973 kwam het echtpaar Winter naar Nederland, waar in Gro ningen een rechtenstudie werd gedaan, welke in 1976 werd afgerond. Aanslui tend werd er een stadspraktijk in Gro ningen, als kandidaat-notaris, begonnen. Gezien mijn ervaring in zowel een gro te stad als een kleine plaats, ben ik zeer gelukkig met mijn benoeming in Hei loo, waar ik ook mensen uit Limmen en Akersloot van dienst kan zijn", zegt Winter. ,,Ik hoop op een plezierige sa menwerking. Om de drempelvrees die men voor een notariskantoor beslist niet hoeft te hebben, maar toch heeft, te ver lagen, begin ik met in het kantoor de nodige veranderingen aan te brengen". Hoe wordt men notaris? Dat is een moeizaam proces. De wet geeft aan dat men na drie jaar praktij kervaring als notaris benoemd kan wor den. Er wordt echter wel een gedegen ervaring verlangd en daarvoor is drie jaar wel erg kort. Tot het zover is blijft men kandidaat-notaris. Een andere re den is dat er in Nederland maar een be perkt aantal notariële standplaatsen bestaat. Voor heel Nederland zijn er on geveer 1100 notarisplaatsen be schikbaar. Een vrije vestiging is in dit beroep (nog) niet toegestaan. Het spreekt vanzelf dat toen de standplaats Heiloo vrij kwam, er veel notarieel jursiten solliciteerden. Hoe te solliciteren Zo'n sollicitatie wordt beoordeeld door de Kamer van Toezicht, voorgezeten door de president van de rechtbank. De ze kamer adviseert de kroon in de vorm van een voordracht, waarna een Ko ninklijk Besluit volgt. De benoemde moet voor de rechtbank de eed of belof te afleggen, dat hij de wetten stipt zal naleven en zijn taak eerlijk en onpartij dig zal uitvoeren onder geheimhouding van hetgeen hem ter ore komt. Nico Scheepmaker heeft eens gekscherend gezegd: 'Een notaris is iemand die vijf jaar heeft gestudeerd om eerlijk te zijn'. Wat doet een notaris? „Als u het mij vraagt", zegt Winter, ,,dan is dat niet eenvoudig uit te leggen. Een feit is dat hij vooral de pen voert". Dat kan zijn in situaties waarbij hij afspraken tussen meerdere personen vastlegt, samenleveings- en huwelijks contracten, het overdragen van onroe rend goed, het opmaken van een hypotheek- of pandakte, het oprichten en vastleggen van statuten van BV's, stichtingen of verenigingen, het juri disch splitsen van een gebouw in appar tementen, overdracht van aandelen, het opmaken van firmakontrakten en alles wat nog meer ter tafel komt. De notaris wordt ook bezocht als er al leen maar eenziidise verklaringen moe ten worden getékend. Winter: ,,Ik denk aan het opmaken van een testament, de erkenning van een kind, legalisaties van handtekeningen, het in bewaring nemen van een document, foto's etcetera. Bij schenkingen - of het nu gaat om contan ten, schulderkenningen op papier of verkoop van de ouderlijke woning aan de kinderen - en bij de verdeling van be paalde nalatenschappen, wordt veelal de hulp van de notaris ingeroepen". Vooral de verkoop van de ouderlijke woning is de laatste jaren sterk toegeno men, gelet op de wet op de bejaarde noorden, terwijl deze wet vaak ook een aanpassing van oudere testamenten vereist. De fiscale aspecten van schenkingen en erfenissen (schenkings- en successie rechten) zijn dan ook zaken voor de notaris. Notaris of advokaat? De notaris treedt op als juridisch neu traal adviseur, die evenwicht probeert te brengen in situaties waar belangen van meerdere partijen moeten worden afge wogen. En dat is dan het verschil met een advokaat. Je kunt het zo zeggen: De notaris beoefent het recht in vrede, de advokaat beoefent het in oorlog'. Het is de opdracht van de notaris om te voorkomen dat de onoplettendheid van partijen het brood van de advokaat wordt. Reeds in de derde eeuw voor Christus was de notaris in Egypte al de markt meester, die toezicht hield op het tot stand komen van overeenkomsten. Nu, in 1992, doet hij dat nog, alleen niet meer op de markt. En welke maatstaven nu weer gelden staat allemaal in het nieuw burgerlijk wetboek. Voor alle mensen die hier mee te maken hebben vergt dit weer veel stu die. Want een wet die in 1838 heel ge woon was, is dat nu niet meer. Er zijn ook nieuwe begrippen bij gekomen. Zou iemand uit 1838 ooit een kar of iets dergelijks geleased hebben? Om over een samenlevingscontract maar te zwijgen. HEILOO - Tijdens de ledenavond op donderdag 16 januari verzorgde mw. Van der Haar uit Haarlem een dialezing over folkloristische kleding uit Tsje- choslowakije. Maar het waren niet al leen dia's, die getoond werden, want toen men de zaal binnenkwam hing de rijk geborduurde kleding al te pronken en waren er enkele tafels gedekt met ge borduurde of geweven kleden. Vanaf 1967 is de spreekster al zo'n twin tig maal naar Tsjechoslowakije afge reisd. Ze heeft daar veel vrienden en vriendinnen, vooral ook op het gebied van handwerken. Aan de hand van dia's deed ze haar verhaal en door haar vele contacten kregen we de fel gekleurde kleding, die op zon- en feestdagen wordt gedragen, op een heel natuurlijke manier te zien. De kleren en de kleden werden in de pauze betast en bekeken om nader ken nis te nemen van materiaal en techniek. Na afloop bedankte de voorzitster me vrouw Van der Haar en ze kreeg een verdiend applaus. Anda ma (tod.) moet. Drankjes, hapjes, artiesten: ze verzorgen alles. ,,Dat geeft rust in het bedrijf als je dit soort zaken aan ande ren overlaat". Veel mensen ergeren zich aan de véél te harde muziek. In overleg met de band bepaalt Sierhuis het aantal decibellen, zodat er ook gelegenheid is met elkaar te praten, want dat doe je toch op een feest. Sierhuis heeft zelfs groepen onder contract, die helemaal zonder verster king spelen. Het interessante is te mer ken dat de mensen veel meer aandacht aan de muziek gaan besteden. Het gaat tenslotte om de kwaliteit en niet om het aantal decibellen. Eén van de groepen, waar veel mee ge werkt wordt, is Broadway. Jack Kat, die docent aan de Muziekschool Heiloo is, maakt deel uit van deze groep. Ook D'Alpinos zijn drie leuke muzikanten, die vaak ingezet worden. Dirk Jan Ran- zijn is een artiest die we in Heiloo ook vaak tegenkomen. Iets heel anders is de goochelaar-illusionist Manro Potman en The World's greatest Magic wordt gedaan door Flip, die in de internatio nale wereld zijn sporen heeft verdiend. Op het gebied van de magie komen we ook plaatsgenoot Arnoud van Delden vaak tegen. Op de zaak van Ben Sierhuis werken vijf jonge mensen. Sylvia boekt de ar tiesten en kan u direct vertellen of een bepaalde artiest beschikbaar is. Het is niet zo'n groot bedrijf, maar de per soonlijke aandacht is daardoor juist veel groter. Relatiegeschenken Toen Ben Sierhuis het pand van foto graaf Wim Bloothoofd overnam, is het ingrijpend gerenoveerd. Nu geeft het een goed modern beeld van wat er te koop is. Want in de wereld van de rela tiegeschenken gaat er heel wat om en het is zaak goed op de hoogte te blijven van wat er te koop is. Er is ook nogal het een en ander veran derd door de wet Oort. De kosten van relatiegeschenken mogen, na 50,00, niet meer worden afgetrokken. ,,Het i;s de kunst hierop in te spelen", zegt Sier huis. „Hoewel hier tegenover staat dat men nu wel een paar keer per jaar een geschenk geeft". De top tién van relatiegeschenken is nog altijd de schrijfwaren. De vulpen is weer erg populair, zowel de moderne als de ouderwetse dikke vulpen met gouden schrijfpunt. ,,Ik durf te zeggen dat ik de grootste collectie van Nederland heb", aldus Ben-Pen. In het goedkopere genre zijn het t-shirt en de sweater met opdruk ook een gewild kado. ,,Het aardige is, dat dit nu juist goedkoper is gewor den", aldus Sierhuis. "Al voor ƒ4,95 heb je een bedrukt t-shirt". Een groot aantal produkten kun je door de vorm, kleur of logo associëren met het bedrijf. Er wordt tegenwoordig ook veel meer met premiums gewerkt. Voor zoveel ze gels kun je een bepaald geschenk uitzoe ken. Dat kan variëren van «een badhandoek tot aan een walkman, een zogenaamde spaaractie. Een goed idee is ook het bedrukken van aarde- of glaswerk. Gewoon ieder z'n eigen mok of kop en schotel met z'n naam erop, en geen plastic bekertjes meer, want die zijn toch slecht voor het milieu. En wat dacht u van een doosje pleisters met opdruk? Wie eens wil kijken kan rustig eens bin nen lopen aan de Nijverheidsweg 4. Er mag alleen niet aan particulieren ver kocht worden. HEILOO - Vrijdag 31 januari bent u vanaf 17.00 uur van harte welkom in de Benedictusschool voor een knallend Oudhollands feest. Ouders, kinderen en leerkrachten zijn al maanden bezig om dit feest van de grond te tillen. De op brengst van de happening is bestemd voor een kleuterschool in India. Er is binnen en buiten de school van al les te doen: een feestelijk verlichte ron drit met paard en wagen; een fancy fair; elf Oudhollandse spelletjes, waaronder stokken vangen en een haakse sjoelbak; een wedstrijd koeiemelken; een volks dansles voor iedereen onder leiding van Pridini; een schminktent; zelf buttons ontwerpen en maken; verkoop van spul len die door de kinderen en ouders van de school zijn gemaakt, zoals verschil lende soorten kaarten, hemelhummels, broches enzovoort; een rad van avon tuur met schitterende prijzen. U hoeft niet van te voren te eten, want u kunt terecht in de gezellige tot restau rant omgebouwde aula van de school. Er zijn diverse Oudhollandse gerechten, zoals poffertjes en snert, terwijl de kin deren van de school optredens verzor gen. Om 19.30 uur wordt het feest afgesloten met een wervelend optreden van de zanggroep Savoy, waarvan leer kracht Karien Fabius deel uitmaakt. Om de Oudhollandse sfeer te benadruk5- ken zijn alle medewerkers gekleed in klederdracht. School in India De opbrengst van dit feest is geheel ten bate van een kleuterschool in India. De Benedictusschool werkt mee aan het project 'Scholen voor scholen' van de Stichting Wereldkinderen. Daarbij legt een Nederlandse school een duurzaam contact met een school in India. De kin deren van beide scholen wisselen infor matie uit en ieder jaar wordt door middel van een actie minimaal 1200 gul den bijeen gebracht ter ondersteuning van de Indiase school. Zo heeft de Be nedictusschool in de afgelopen jaren geld bijeen gebracht door middel van koffieconcerten, een fancy fair, een sponsorloop en de verkoop van ka lenders. De doelstellingen van het project zijn: Het steunen van Indiase kinderen via de gemeenschap waartoe ze behoren en het creëren van een contactmogelijkheid tussen kinderen hier en kinderen in In dia, zodat ze eikaars samenleving beter begrijpen; het meehelpen aai de ont wikkeling van het plattelandgebied. Gezondheidszorg De Benedictusschool onderseunt een kleuterschool in Wagholi in het district Poona. Er zijn vier klassen, vie* lerares sen en twee helpsters. De kindeen gaan zes uur per dag naar school ei tussen door wordt aan de kinderen e<n maal tijd verstrekt. Er wordt les ger,even in twee lokaaltjes. De kinderen waden re gelmatig medisch gekeurd. Ditgebeurt in Bombay, omdat de plaatseijke ge zondheidszorg de organisatie Mn deze controle niet aan kan. De hulp uit Nederland via de Stichting Wereldkinderen is voor he voor tbestaan van de Indiase kleute'scholen onontbeerlijk. De overheid s.elf zich na melijk (nog) niet verantwoordelijk voor het ónderwijs aan kleuters.Er is vanuit de bevolking wel meer iiteresse voor onderwijs dan vroeger. Di is merkbaar aan het groeiend aantal ledingen en het feit dat de mensen zich mer betrokken voelen bij de kleuterscholen van hun kinderen. Ze brengen eignhandig ver beteringen aan in de sholen, zoals kasten, een soort lemen essenaar voor de juf, ketels die het dri:kwater zuive ren en koel houden enz<voort. Kinde ren die de kleutersaool hebben bezocht, blijken daarna ook allemaal naar de lagere school te*uan. Wasbeurt De leraressen streven hele pimaire doe len na. Ze beginnen de dag lijvoorbeeld met een wasbeurt van de kiideren. Het is niet gebruikelijk dat e kinderen gewassen op school komenen daarom hebben de leraressen die tak op zich genomen. Door de kinderei hygiëne te leren, hopen ze dat er thuis p den duur ook iets verandert. In elk eval zullen deze kinderen hun eigen kideren later gewassen en met schone klem aan naar school laten gaan. Zo heeft u een beetje een in<ruk gekre gen van de inhoud van het poject. We hopen dat u in grote aantalla op 31 ja nuari op het feest in en om e Benedic tusschool aanwezig zult zij. U bent verzekerd van een grandiozemiddag en uw financiële bijdrage seunt ons project. Ml De leerlingen steunen een kleuterschool in India. HEILOO - Zaterdag 1 februari komt de theatergroep Purper in De Beun te Hei loo met de alom bejubelde voorstelling 'En dat is negen'. Het is - de titel zegt het al - de negende voorstélling van Pur per in haar elfde seizoen. Na het succes van 'Opus 8' besloot Pur per om opnieuw met vier mannen ten tonele te verschijnen. Ook werd de on vervalste kolder centraal geplaatst in het programma, daar hier een grote behoef te aan is: wat is er in deze soms barre tij den heerlijker dan onbekommerd lachen! Lachen om vier mannen, die de draak met alles en iedereen steken, inclusief zichzelf, zonder grof te worden of (be wust) te shockeren. Nummers met een knipoog en virtuoze samenzang in close-harmony. Immers, het was Pur per, die in 1980 de close-harmony in theatervorm herontdekte en deze disci pline in tien jaar tijd tot hogeschool niveau uitwerkte. Dat niveau zult u vaak en veel horen in 'En dat is negen' van Purper, bestaande uit Erik Breij, Frans Mulder, Alfred van den Heuvel en Hans van der Woude. De voorstelling in de Beun begint om 20.15 uur. Kaarten kosta 22,50 (cjp/65 20,00). Deze zijl verkrijg baar bij de voorverkoopadresen en va naf een uur voor de aanvag van de voorstelling bij de kassa var De Beun. Purper in De Beun met 'En dat is negen'. AKERSLOOT - De plaatslijke afde ling Schermer van het Foris Zomer- postzegels heeft een bijdrap van 1750 gulden overhandigd aan heUestuur van teken- en schildergroep HUB. De bij drage is bestemd voor de anschaf van gebruikspiaterialen. Geld vör dit soort activiteiten komt uit de oprengst van de jaarlijkse verkoopactit van het Fonds Zomerpostzegels. An de actie nemen ongeveer 300 plaatslij ke afde lingen deel. Zij verkopen nie alleen zo- merpostzegels, maar ook eei reeks van V^andere artikelen, die allemaaiets te ma ken hebben met post en postegels. Van de netto-opbrengst mag ea afdeling een derde deel besteden aan en project van een locale instelling. De plaatselijke afdelingen bötaan alle maal uit vrijwilligers. Wiltu nadere informatie over het Fonds 2>merpost- zegels, bijvoorbeeld over demogelijk heden om een eigen afdelng op te richten, dan kan men tereat bij het Fonds Zomerpostzegels, Pctbus 11, (Foto Jan Swinkels) 3980 CA Bunnik, tel. 03405-17774. Veel gebouwen in Litouwen verkeren in een erbarmelijke staat. HEILOO - De kennis en ervaring van ouderen blijft vaak onbenut. Onder dit motto start een grote actie onder alle le den van de Algemene Bond voor Oude ren (ANBO). In Noord-Holland worden eind januari zo'n 45.000 enquê teformulieren thuis bezorgd. Hiervoor zijn ongeveer 1000 mensen op de been. Met die formulieren kunnen ouderen la ten weten of ze iets voor de bond willen doenb en zo ja wat. Voor de reacties is het speciale Antwoordnummer 301, 1940 VB te Beverwijk ingesteld als postadres. Ook andere reacties kunnen naar dit adres gezonden worden. Onlangs publiceerde de ANBO haar toekomstplannen. Gekozen wordt voor gerichte belangenbehartiging. Voor ou derenhuisvesting, gezondheidszorg, in komen, vrouwenemancipatie en welzijn zijn speciale actieprogramma's op gesteld. Daar zijn veel mensen voor no dig, denkers en doeners, voor grote en kleine taken. De ANBO staat klaar om een nieuwe generatie vrijwilligers een plek in de organisatie te laten vinden. Voor inlichtingen: secretariaat ANBO, afdeling Heiloo, De Dors 12, tel. HEILOO - Uitslagen van maandag 13 januari: A-lijn: 1. ds. Van Baar-Haan 56.7, 2. Schouten^-Vermeeren 52.9; B- lijn: 1. Schipper sr/jr 57.5, 2. ds. Meijering-Werdmuller 57.1; .Ó-lijn: 1. fam. H. Toby 67.9, 2. ds. Kemper 59.6; D-lijn: 1. Tromp-Fagel 60.9; 2. ds. Schuiling-Spruyt 58.3; E-lijn: ds. De Jager-Van de Goot 57.8, 2. Fam. Krul en ds. Van Toornburg-De Vries 57.3; F- lijn: 1. mw. Dekker-Bijleveld 65.1, 2. Fam. Maas 62.0. HEILOO - In de veertiende ronde van de onderlinge competitie werden de vol gende partijen gespeeld: C. Bijwaard - A. Kroon 2-0; M. Houtenbos - P. Zwart 1-1; C. van Lieshout - L. Koersen 1-1; N. Ursem - F. Schouten 0-2; P. Heijne - A. Valkering 1-1; R. de Boer - J. Kraakman 1-1. In het kader van de competitie in de Kennemer -Damkring leed de damclub Heiloo tegen DOS een nederlaag van 7-15. Straatbeeld in Litouwen. (Foto's en tekst: Klaas Middelbeek) HEILOO - Na een reis van twee dagen en 1750 km gereden te hebben, kwamen we aan in Vilnius, de hoofdstad van Li touwen. Vilnius is een stad van onge veer 500.000 inwoners aan de rivier de Neris gelegen. De stad is rijk aan oude historische gebouwen en monumenten. Een aantal kerken en oude gebouwen zijn al gerestaureerd of worden op dit moment gerestaureerd. Het merendeel van de gebouwen heeft echter in tien - twintig jaar geen onderhoud gehad en zien er somber en smerig uit. Vilnius heeft veel winkels, door de hele stad heen, maar geen winkelstraten zoals hier, waar je van alles kunt kopen. Er zijn ook westerse artikelen te verkrij gen met harde westerse valuta. De meeste winkels liggen echter maar voor 25% of 30% vol. Ook de keuze in voed sel is beperkt, maar er is genoeg voedsel te verkrijgen. Dat komt onder andere omdat Litouwen van oorsprong een rijk agrarisch land is, dat altijd ruimschoots in de eigen voedsel voorziening heeft kunnen voorzien. Ze krijgen nu te ma ken met het probleem dat ze voor een deel van de veestapel, bestemd voor an dere gebieden in de Sovjet Unie, niet ge noeg voer meer hebben. Ze zullen dan ook een deel van de veestapel moeten slachten of verkopen. De mensen zijn daar net als hier ver plicht hun kinderen naar school te stu ren. Het probleem is echter dat er te weinig schoolgebouwen zijn voor alle kinderen. De kinderen in de leeftijd van 6 tot 8 jaar gaan dan ook van 8.30 tot 12.00 uur naar school, in de leeftijd van 9 tot 12 jaar gaan ze van 13.00 uur tot 17.30 uur naar school en van 12 jaar en ouder gaan hele digen naar school, van 8.30 uur tot 15.30 uur. De studie en school worden volledig betaald door de staat, de ouders moeten voor kleding en voedsel zorgen, de staat neemt de boe ken ook voor haar rekening. Studiefi nanciering kennen ze daar dus niet. Het leven daar in onze ogen is zeer goedkoop, maar de lonen liggen daar ook een stuk lager dan hier. Het gemid delde maandsalaris ligt tussen de 500 en 1000 roebel, dat is 25,00 tot 50,00 gulden. De huur die ze daar betalen voor een vier kamer appartement van zes jaar oud inclusief gas water en licht is gemiddeld 75 roebel, ongeveer 6 gul den. Kledingstukken zoals overhemden kosten 5 gulden, voor een pakje Russi sche sigaretten betaal je 15 cent en voor een liter benzine betaal je 3 tot 5 cent. De kwaliteit is echter een stuk minder dan hier. Voor goede benzine betaal je 10 cent per liter en goede sigaretten kosten 1 gulden. Auto's zijn daar vrij duur. Als je een auto wilt kopen moet je bij een bedrijf werken en dan moet je 10 tot 30 jaar wachten. Koopt het bedrijf die auto voor je, duurt het 3 tot 7 jaar. Je kan ook op de vrije markt een auto kopen maar dan is de prijs 5 of 6 keer zo hoog. Bijvoorbeeld een Lada Samara kost, als je moet wachten. 17000 tot 20000 roebel (800 tot 1000 gulden). Op de vrije markt kost hij tussen de 120.000 tot 150.000 roebel (6000 tot 7500 gul den). Voor ons goedkoop maar voor de mensen daar een hoop geld. Westerse auto's zie je daar nauwelijks rijden en de westerse auto's die je daar ziet zijn 8 tot 10 jaar oud. Je auto laten repareren duurt zeer lang. Voor banden laten ba lanceren moet je een maand wachten. Voor blikschade moet je een jaar wachten. De inflatie de laatste drie jaar is daar zeer groot. Drie jaar terug was 1 dollar 4 roebel waard, op dit moment is 1 dol lar 40 roebel waard. De lonen zijn er af gelopen jaar al drie keer verhoogd om de inflatie een beetje te kunnen bestrij den. Alleen aan roebels heb je weinig, voor de meeste goederen heb je roedels en couponnen nodig. Die couponnen kunnen ze krijgen door overwerk te ma ken, goede prestaties af te leveren of je op een andere manier nuttig te maken voor het bedrijf. De mentaliteit is daar niet erg op ingesteld en als ze de beno digde couponnen hebben dan vinden ze het wel best. De werkomstandigheden daar zijn ook niet al te best, ze werken in grote donke re ruimtes en de technieken die ze daar gebruiken zijn ook niet al te best. Voor hun werkt het echter en al vele jaren, dus zij zijn er tevreden mee. Ze kunnen ook nauwelijks moderne westerse tech nieken aanschaffen omdat ze bijna geen harde valuta hebben en dus niets in het westen kunnen kopen. Na een verblijf van twee dagen in Vilni us gingen we weer op weg naar huis maar ik weet zeker dat van dat land met 3,6 miljoen inwoners en twee keer zo groot als Nederland heel wat moois is te maken. Daar zijn echter veel investerin gen, ook uit het buitenland, voor nodig. Een paar weken terug zijn drie mensen uit Litouwen bij ons op bezoek geweest en ze hebben hier een beetje rondgeke ken. Datgene wat ze hier zagen overtrof hun stoutste verwachtingen en voor hun woonden wij in een soort luilekkerland. Een van hun had in zijn leven nog nooit een bewegende brug gezien, iets dat wij ons niet kunnen voorstellen, 's Middags ben ik met hun nog even de stad inge- weest en wat ze daar zagen konden ze bijna niet bevatten. Allemaal winkels, naast elkaar en helemaal vol en mooi versierd voor de kerst, daar hadden ze allen maar van kunnen dromen. De winkels vol met audioapparatuur, kle ding en noem maar op. Na twee dagen zijn ze weer vertrokken en terug gegaan naar Vilnius, als ze nog langer hier waren gebleven dan waren ze gek geworden denk ik. Het is voor ons ook veel makkelijker om een stap terug te doen in de tijd dan om een stap voor uit te doen, met in hun ogen een verschil van een jaar of twintig. Zij waren het ook met ons eens dat vooral structurele hulp nodig is in zulke landen en niet zozeer geld of voedsel pakketten. Dat lost de problemen wel voor even op maar niet voor lange tijd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 8