I oS heiloo Informatierubriek van de gemeente Heiloo 4 Raadhuisplein 1 Postbus! 1850 AA Heiloo Openingstijden 8.00 tot 12.30 uur Nieuwe beplantingen in Heilooër wijken Omgeving 't Hoekstuk Concreet houdt dit in dat: Commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. Rectificatie Het Tuindorp Positieve eigenschappen: Negatieve eigenschappen: Concreet houdt dit in dat: Ophalen klein chemisch afval Verleende collectevergunningen. Schooljeugd op bezoek in Parnassiapark Bergen. Burgerlijke stand gemeente Heiloo. Informatie tot en met 25 februari 1992 Geboorten. Elders geboren. Huwelijken. Overlijden. Elders overleden. Een plastic fles voor een plastic fles. Verpakkingsconvenant. Deelname Heiloo. Demonstratieproject. Hoogwaardige herverwerking. Succes. PAGINA 4 UITKIJKPOST 4 MAART 1992 Op de parkeerplaats bij winkelcentrum het 't Hoekstuk is in het verleden Acer pseudoplatanus Noorse Esdoorntoegepast. Deze boomsoort heeft een aantal kenmerkende eigenschappen. Positieve eigenschappen: Een goede straatboom, mits goede groeiomstandigheden, die verharding redelijk verdraagt. Negatieve eigenschappen: Grote variatie in groei ontwikkeling. Gevoelig voor vorstschade, gevoelig voor verwelkingsziekte en slechte groeiomstandigheden. Met name de boomkeus in relatie tot de aanwezige groeiomstandigheden is een factor die het laatste decennium de nodige gevolgen heeft gehad. De bomen vertonen al enkele jaren achtereen nauwelijks groei; integendeel; de bovenzijde van de boomkronen sterven steeds verder in. (het zgn. 'teruggroeien') Door bodemonderzoek (zie bijlage) is gebleken dat het aanwezige grondprofiel van dien aard is dat er geen verdere beworteling mogelijk is. Hierdoor zijn de bomen niet meer in staat voldoende voedsel en vocht op te nemen om te kunnen groeien. Dit effect is vergelijkbaar met een kamerplant in een te kleine bloempot. Voorgaande situatie is alleen doeltreffend op te lossen door de aanwezige slechte bodemgesteldheid op te heffen. Dit kan door de aanwezige grond te ontgraven, en te vervangen door een goede voedzame grond. Gelijkertijd worden storende lagen in het bodemprofiel gebroken, zodat de boomwortels in contact kunnen komen met het oude maaiveld. De 13 Esdoorns worden verwijderd; de aanwezige onderbeplanting (Rosa rugosa) wordt verwijderd, de groeiomstandigheden worden verbeterd door gronduitwisseling, het doorbreken van storende lagen en het aanbrengen van beluchtingsdrains. Het terugplanten van 24 Pyrus communis 'Beech Hill', een gecultiveerde perensoort. Een boom met een smalle pyramidale kroon, maximaal 9-12 m hoog en helder groen blad. Bloeit in april overvloedig met helder witte bloemen, zeer mooie oranje-rode herfst kleur. Een park boom, doch ook in smallere straten of verharding. De beplanting tussen de bomen zal bestaan uit een haag van veldesdoorn, zodat geen last meer wordt ondervonden van overhangende takken, en het geheel een wat meer besloten geheel vormt. De eerstvolgende vergadering van de commissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting vindt plaats op 10 maart 1992 om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis ('oude' ingang Raadhuisweg). De volgende punten komen onder meer aan de orde - overleg bouwplan Holleweg 57 t/m 63. - Verkoop ondergrond voetpad achter de woningen De Ronge 26/29 32/36. - Uitwerkingsplan Ypestein III - Zuid. De commissievergaderingen zijn openbaar. U bent hierbij van harte welkom. Voor informatie over de agenda en het werk van de commissie kunt u terecht bij de heer L. Bas, tel. 313121secretaris van de commissie. Verzoek hogere grenswaarde geluidbelasting i.v.m. Reconstructie splitsing Kennemerstraatweg-Ypesteinerlaan. In de publikatie van 19 februari j.l. omtrent dit onderwerp is abusievelijk niet gemeld dat het verzoek van de gemente niet alleen gaat om de verhoging van de grenswaarde tengevolge van het verkeer op de Kennemerstraatweg, maar dat het hier tevens gaat om een verhoging van de grenswaarde tengevolge van het verkeer op de Ypesteinerlaan. Het gaat daarbij om een verhoging van de grenswaarde van de gevelbelasting van de percelen Kennemerstraatweg 470 met 3 dB(A), Ypesteinerlaan 2 (dagklinieken Psych. Centrum) met resp. 2 en 4 dB(A) en Ypesteinerlaan 5 met 1 dB(A). In verband met deze rectificatie zal het ontwerp-verzoek van de gemeente tot vaststelling van een hogere grenswaarde met de bijbehorende stukken vanaf 5 maart a.s. nog gedurende een maand ter inzage liggen bij de afdeling Algemene Zaken van het gemeentehuis. De hoorzitting terzake zal, zoals eerder ge publiceerd, op 4 maart om 20.00 uur in het Open Huis plaatsvinden. In 'Het Tuindorp' zijn in het verleden sierkersen Pruhus serrulata 'Kwanzan' geplant. Een middelgrote boom met vaasvormige kroon. Deze boomsoort heeft een aantal kenmerkende eigenschappen. Sterke groeier met een breed-vaasvormige kroon 10-12 m hoog. Loopt gelijk met de bloemontwikkeling bronskleurig uit. Dichte bundel van dubbele rose bloemen. Solitair boom voor parken en plantsoenen, en voor brede straat profielen. Gevoelig voor diverse ziektes (oudere exemplaren) Te breed voor smalle straat-profielen. Overlast uitgebloeide bloemen. Behalve in het voorjaar, een boom met mindere sierwaarde. Met name de gevoeligheid voor diverse ziektes en de lage en brede vertakkingen zijn factoren die het laatste decennium de nodige gevolgen hebben gehad. De lage en brede vertakkingen en het veranderen van de grootte van o.a vrachtwagens (vuilnisauto's) heeft er toe geleid dat van de huidige bomen weinig meer over is. Vele bomen zijn door aanrijschade's in vitaliteit teruggelopen. Het beleid in het algemeen is, dat wanneer 50% van de (boom) beplanting in een straat of gebied is afgestorven en in zeer slechte staat is, wordt overgegaan tot herplant en vervanging. In de Van Doornstraat Sorbus aria 'Majestica' zal worden aangebracht. Dit is een cultuursoort van de Meelbes, een zeer windbestendige boom met breed-eironde kroon, op jonge leeftijd echter slank kegelvormig, blad groot, glimmend donkergroen, onder sneeuwwit viltig. Vruchten oranje rood in kleine onopvallende tuilen, lang aanblijvend, lang bladhoudend in de herfst. Uitstekende straat- en laanboom, ook voor verhardingen. Uiteindelijke hoogte 10-12 meter. In de van Catstraat Prunus avium 'Plena' zal worden aangebracht. Dit is een cultuursoort van de sierkers en de Dubbele Zoete kers een boom met breed-pyramidale kroon, 12-15 m hoog. Rijkbloeiende witte bloemen in begin mei, geen vruchten. Voor park en straat, sterk en gezond, goede doorgaande kop. In de Laarmanstraat zal worden aangevuld met de aanwezige soort, Magnolia kobus. De Beverboom, bloeit voor de bladontwikkeling met witte, alleenstaande bloemen. Mooie, niet te grote, straatboom. Door verschillende soorten toe te passen wordt een duidelijker waarneembare structuur in de woonomgeving aangebracht. Dit aspect zal in het in de toekomst op te stellen Bomenstructuurplan een wezenlijke rol spelen. Ook in de nieuwe situaties wordt deze benadering aangehouden. Beide plannen liggen ter inzage van 4 tot en met 11 maart 1992 van 08.30 tot 12.00 uur op de afdeling Beplantingen in het gemeentehuis. Op 10 en 11 maart aanstaande wordt het klein chemisch afval weer opgehaald door de chemokar en wel op de volgende lo caties: Dinsdag 08.30 - 09.30 uur De Loet (naast de glasbak) 09.30 - 10.30 uur Van Foreestlaan (naast de brievenbus) 10.30 - 12.00 uur Willibrordusweg (naast de glasbak) 12.30 - 14.00 uur Stationsplein (naast de glasbak) 14.00 - 15.00 uur Zevenhuizerlaan (naast de glasbak) 15.00 - 16.00 uur Rosendaal/Ypesteinerlaan (naast de glasbak) t Woensdag 08.30 - 09.30 uur Boekenstein (scholen) 09.30 - 10.30 uur De Kloosterhof (scholen) 10.30 - 12.00 uur Ewislaan (naast de glasbak) 12.30 - 14.00 uur Het Hoekstuk (naast de glasbak) 14.00 - 15.00 uur Ringweg (naast de brie venbus) 15.00 - 16.00 uur Van Vladerackenlaan (naast de brievenbus) Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen vergunning verleend voor het houden van een collecte in de hierna vermelde perioden: 1Nederlandse Organisatie Voor Internatio nale Ontwikkelingssamenwerking: 8 tot en met 14 maart 1992. 2. Nationaal Reumafonds 15 tot en met 21 maart 1992. 3. SIMAVI: De collectanten horen een legitimatiebewijs bij zich te hebben, waaruit blijkt dat zij bevoegd zijn te collecteren. Op dinsdag 18 februari j.l. brachten leerlingen van de Vondelschool onder leiding van de Werkgroep Natuur- en Milieu educatie en wethoudster mevrouw Wuyster-Schuddeboom een bezoek aan het Parnassiapark in Bergen. Hieronder volgt een impressie van het bezoek door verslagen van enkele leerlingen. De foto's completeren het verhaal. Ik vond het hartstikke gaaf bij het Parnassiapark in Bergen. Groep 6 (wij dus) gingen eerst dia's kijken. Daar waren de mooiste plaatjes van de natuur bij. Daarna gingen wij langs het strand lopen en toen we naar beneden gingen, mochten we naar de duinen en toen zagen we allemaal konijnenkeutels op een hoop. Die mevrouw zei, dat dit een konijnen-wc is en het betekent dat de andere konijnen aan de andere kant van het pad niet bij dat gebied komen mogen. En een heleboel kinderen hadden konijnenbotjes gevonden en als je geluk had, vond je een konijnenschedel. Er waren ook twee lama's en een heleboel bokjes in een soort klein dierentuintje. Een van die lama's was de vader en die andere was de zoon. Het vrouwtje is dood gegaan want laatst gaven kinderen hem brood en toen gaven ze de plastic zak ook. Er was ook een klein speeltuintje. Het huisje waar we dia's gingen kijken is alleen zondags open. Dus als ik u was zou ik er een keer heen gaan! Nou, doei. Groetjes Ciska Tromp, Vondelschool, groep 6. We zijn in het Parnassiapark geweest. Daar was de wethoudster ook. Eerst kregen we dia's te zien. Dat waren hele mooie. Het ging over het strand, zeedieren en de duinen. Later gingen we echt naar het strand. Daar kregen we een kompas te zien. We hadden ook nog veterwier en wulke-eitjes gevonden. Daarna gingen we een rondje lopen. We moesten dierensporen zoeken. Er was een konijnen-wc. En we hadden botjes gevonden. Ik vond het heel leuk en leerzaam. Van Suzanne Mooij, Vondelschool, groep 6. Dennis L. zoon van Bolten, Johannes M.J. en Vet, Pietertje. Michelle N. dochter van Geesken, Eduard F.J. en Bohncke, Danielle A.E. Vincent, zoon van Laduc, Hans en Dirkson, Maria J. Sem S. zoon van Dekker, Mattheus T.M. en Wildeman, Marijke A. Lisa, dochter van Bruin, Andreas P. en Ooms, Henriette G. Nicolaas G.J. zoon van Stevens, Johannes en Kuyper van der Duin, Wilma. Kim, dochter van Kraakman, Johannes C. en Ursem, Catharina M. Hennie, zoon van Schouten, Hendrikus M. en Kuiper, Ilse Y. Tim, zoon van Klaver, Klaas J. en Laan, Agnes C.M. Safiera S. dochter van Kho, Hoeij K. en Heijne, Margaretha W.M. Tommes M. zoon van Dollekamp, Willem en Veldhuis, Rienke. Houtenbos, Marinus L. en Vriesman, Jacqueline E.M. Zeegers, Nicolaas P.M. en Jansen, HerminaT. Koppes, Adrianus J. Stroet, Simon H. Van Zwanenburg, Machiel. Van Weelderen, Dirk. Op 22 januari startte een proef voor de inzameling van plastic flessen via containers in de gemeenten Alkmaar en Heiloo. De proef zal 8 maanden duren en is een initiatief van drie partners uit het bedrijfsleven: DSM, Procter Gamble en Albert Heijn. De gemeente Heiloo verleent medewerking aan de proef. Vorig jaar heeft het bedrijfsleven zich geconformeerd aan het Verpakkings convenant. Van het bedrijfsleven worden dan ook concrete resultaten verwacht om te komen tot een vermindering van de afvalberg. Op basis van dit Convenant hebben DSM, Procter Gamble en Albert Heijn het initiatief genomen te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om de herverwerking van plastic flessen en flacons te verwezenlijken. De gemeente Heiloo is bij de proef betrokken, vanwege het milieubeleid dat in deze gemeente al is ontwikkeld. Met de proef kan daarop'worden aangesloten. Zo heeft de gemeente bijvoorbeeld ervaring met de inzameling van gescheiden afval en met de voorlichting daarover. In Heiloo staat de 'plastic flessenbak' in de omgeving van de Albert Heijn-vestiging bij Winkelhof 't Loo. De proef is gericht op inwoners van Alkmaar en Heiloo en betreft in de eerste plaats een demonstratieproject. In samenwerking met de gemeente Heiloo worden de burgers voorgelicht over het feit dat een kringloop van plastic flessen mogelijk is en over de cruciale rol, die zij daar zelf in spelen. De drie partners uit het bedrijfsleven dienen daarbij als voorbeeld en staan in dit project garant voor het sluitend maken van de kringloop. De demonstratie houdt in dat de drie partners uit het bedrijfsleven daadwerkelijk demonstreren, dat een kringloop van plastic flessen en flacons mogelijk is de plastic flessen worden via de containers ingenomen. DSM recycled het plastic tot korrels en Procter Gamble zorg voor herverwerking van zulke korrels in drie van hun produkten, die vanaf half februari op de schappen zullen staan van de Albert Heijn-winkel in Heiloo. Belangrijk in het project is, dat het gaat om een hóógwaardige herverwerking van het plastic. Dat betekent, dat de oude plastic flessen en flacons steeds opnieuw kunnen worden herverwerkt in nieuwe plastic flessen en flacons en dat er bijvoorbeeld géén eenmalige bermpaaltjes van worden gemaakt. In grote lijnen werkt dit proces als volgt. De 'plastic-flessenbakken' worden geleegd en uitgesorteerd en dat wat bruikbaar is, gaat vervolgens naar de industrie, in dit geval DSM. Daar worden van het oude plastic eerst snippers en vervolgens ronde korrels gemaakt. DSM stuurt die korrels door naar andere bedrijven, die er weer nieuwe produkten van maken. Zulke plastic korrels worden onder andere hoogwaardig herverwerkt in twee Procter Gamble produkten, namelijk Dreft Fijnwas en Dreft Afwas in de groene fles. Deze flessen - voorzien van 24% gerecycled mate riaal - vindt de klant weer terug in de Albert Heijn-winkel in Heiloo, waarmee de kringloop rond is. Daarnaast wordt voor landelijke verkoop de blauwe fles van Lenor Aprilt ris voor 25% uit gerecycled plastic geproduceerd. Wanneer de proef succesvol blijkt, zal bekeken worden in hoeverre een uitbreiding van de inzameling van plastic flessen op grotere schaal mogelijk is. Gedacht kan worden aan een uitbreiding van het aantal containers in Heiloo of bijvoorbeeld deelname door meerdere gemeenten, winkels en/of producenten. Ook de rol van de drie initiatiefnemers zal dan nader worden bepaald.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 4