k Nieuws voor 55plussers Poppenshow tijdens expositie van en voor 55 in Trefpunt Winkelhof 't Loo Heiloo 072-332779 hairfashion Telefoon niet weg te denken bij alarmering HEILOO - We leven in een snel veranderende maatschappij hoorde je tien jaar geleden nog wel eens dit soort opmerkingen: 'als de gordijnen 's ochtends niet opengeschoven zijn, dan moet je even komen kijken', heden ten dage is dit soort afspraken spora disch. De telefoon is op velerlei manieren een prominente plaats gaan innemen bij het verzekeren van veiligheid en het inroepen van acute hulp: van telefooncirkels tot alarmapparaten met een zoge naamde spreek/luisterverbinding. De telefooncirkels lijken nog het meest op eerder genoemd voor beeld. De naam zal velen bekend zijn, mogelijk minder bekend is, 'de zorg op maat' welke ook deze voorziening tegenwoordig levert: bij deelname aan een van de 'ge wone' cirkels bepaalt de gebruiker zelf hoe vaak in de week hij/zij deelneemt in de 'cirkel' en dus ge beld wordt en vervolgens de vol gende belt, die op zijn beurt weer de volgende, enz. Daarnaast bestaat er de stercirkel, bestemd voor mensen die minder goed zelf in staat zijn te bellen, maar waarvoor het wel van belang is dat zij gebeld worden. De cirkels zijn er voor iedereen die behoefte heeft aan regelmatig te lefonisch contact. Aan deelname aan de cirkels zijn geen kosten verbonden. Ook wordt men geen lid of donateur van een bepaalde organisatie. Aan de cirkels nemen momenteel ongeveer 25 mensen deel. Deze kwamen meestal via fa milie of kennissen, en in veel min dere mate via hulpverlenende instanties, voor het eerst in con tact met de cirkels. Hoewel beslist geen babbelbox, is voor de tele fooncirkels het sociale contact kenmerkender dan voor een ande re vorm van alarmering: het personen-alarm. Het personen-alarm neemt -ook in de particuliere sfeer- een grote vlucht. Kenmerk van deze voor ziening is dat men uitsluitend (middels een druk op een knop van een armband of medaillon welke men steeds bij zich draagt) contact opneemt met een alarm centrale als er daadwerkelijk - binnenshuis- 'iets aan de hand is'. Om in aanmerking te kunnen ko men voor een van de 23 alarm toestellen van de door de gemeente gesubsidieerde Centrale Alarmering Heiloo moet men aan een aantal criteria voldoen, zoals minimaal 55 jaar zijn en 'de ge voelens van onveiligheid moeten een medisch aantoonbare achter grond hebben'. Opmerkelijk is, dat de meeste aanvragen worden gedaan door 'de kinderen', die blijkens het aantal afwijzingen in deze catego rie, vaak bezorgder zijn dan naar het oordeel van de indicatiecom missie nodig is. Verder zijn het vooral professionele hulpverle ners uit gezondheidszorg en dienstverlening zoals de wijkver pleging en huisarts die mensen ad viseren gebruik van personen- alarmering te gaan maken. Momenteel werkt men met een wachtlijst, waardoor de indicatie commissie, die beoordeelt of aan vrager aan de normen voldoet, steeds vaker adviseert een particu lier personen-alarm aan te schaf fen of te huren. Huurverhoging Naar alle waarschijnlijkheid zul len vanaf 1 juli a.s. de gebruikers van de Centrale Alarmering Hei loo rekening moeten houden met een verhoging van de maandelijk se 'huur'. De prijs zal vergelijk baar worden met die op de parti culiere markt. Achtergrond hier van is het streven van de gemeente Heiloo voorzieningen kostendek kend te maken en subsidies aan diegenen ten goede te laten komen die deze ook werkelijk nodig heb ben. Indien iemand de alarm voorziening volgens het oordeel van de indicatiecommissie nodig heeft, maar niet volledig zelf kan bekostigen, kan deze een beroep doen op de bijzondere bijstand. Een even doeltreffende als simpe le oplossing voor het wegnemen van een stukje ongerustheid ('kan ik iemand bereiken als mij iets dreigt te overkomen') is het pro grammeerbare telefoontoestel, verkrijgbaar in elke telefoonwin kel. Een aantal telefoonnummers (van kinderen, buren) is hierbij vooraf in te toetsen en indien no dig met een druk op de knop te ac tiveren. Vrijwilligers gevraagd voor een actieve vakantie HEILOO - Voor wie dit jaar op vakantie wil -actief- zijn er legio mogelijkheden in het vrijwilligers werk. Maar liefst vijftig organisa ties bieden vrijwilligerswerk aan gedurende de vakantieperiode. In vakantiekampen zijn vrijwilligers nodig om te koken, om activitei ten te organiseren op het gebied van sport, Spel en cultuur, om ge handicapten te begeleiden en al lerlei hand- en spandiensten te verrichten. Onderhoudswerk zaamheden in de natuur behoren zelfs tot de mogelijkheden. Vrijwilligers kunnen actief wor den in binnen- en buitenland op boerderijen en in kinderkampen. Iedereen die enthousiast is en be reid om zich in te zetten kan mee doen, jong en oud. Zelfs hele gezinnen kunnen vrijwilligerswerk doen. Inlichtingen kunt u inwin nen bij het Nederlands Centrum Vrijwilligerswerk, Postbus 2877, 3500 GW te Utrecht, telefoon 030-319844. Adressen Voor vrijblijvende nadere infor matie over de telefooncirkels kunt u contact opnemen met mevr. J. Gankema, telefoon 330161, of met mevr. B. Verheggen, tel. 339173. Voor nadere inlichtingen over de personen-alarmering onder ande re van Centrale Alarmering Hei loo kunt u terecht bij de Indicatiecommissie Heiloo, tele foon 313183. Informatie over adressen van par ticuliere personen alarmering kunt u inwinnen bij het informa tiecentrum van de Stichting Oude renwerk Heiloo, telefoon 331297. HEILOO - Op 2 mei begint de tweedaagse expositie van creatieve activiteiten in gebouw Het Tref punt aan de Westerweg 294. Naast werkstukken, die tijdens de cursussen beeldhouwen, bloem schikken, edelsmeden, houtbe werking, kalligrafie, origami, papierarchitectuur, pergamo, te kenen en schilderen zijn gemaakt, zullen prachtige poppen te zien zijn, die 55-plussers in het afgelo pen seizoen onder leiding van Roos Margiono hebben vervaar digd. 'Er komt ook werk van cursisten, die van klei droombollen en ande re tot de fantasie sprekende voor werpen hebben gemaakt', vertelt de docente. 'Op de cursus wordt geleerd hoe je klei moet bewerken en beschilderen. De klei, waarmee wij werken, hoeft niet gebakken te worden. Ze droogt in de lucht. Je hoeft dus niet over een oven te beschikken om mee te doen'. Roos Margiono brengt naar de tentoonstelling enkele voorbeel den mee van het kleiwerk, dat 55-plussers hebben gemaakt. 'Op de club merk je, dat veel mensen werken met klei leuk vinden. Het komt aan hun creativiteit tege moet. Vaak worden ze geinspi- reerd door figuren en beelden uit de sprookjeswereld. Tijdens de cursus leer ik ze de trucjes om handen en gezichten te maken. Ze komen dan tot de fraaiste re sultaten'. Mooi dametje Ook zijn er op 2 en 3 mei poppen van stof, die de cursisten het afge lopen seizoen onder leiding van mevrouw Margiono hebben ge maakt. 'We beginnen altijd voor zichtig met een kinderpop of een mooi dametje. Als de cursisten dé eerste stap gezet hebben, komt hun fantasie op gang. De vrees van 'zoiets kan ik niet' is voorbij en er ontstaan de mooiste creaties. Je merkt, dat ze elkaar in spireren'. Beeldhouwer en plaatsgenoot Bert Jonk zal op 2 mei 's morgens om half elf de tentoonstelling openen. Het Trefpunt is gratis toeganke lijk. De openingstijden zijn op za terdag 2 mei van half elf tot vier uur en op zondag 3 mei van half een tot vier uur. Op de expositie worden ook inlichtingen over de verschillende cursussen verstrekt. Mevrouw Roos Margiono zal de monstraties geven van het pop- penmaken en het werken met klei. De Stichting Ouderenwerk Heiloo organiseert naast creatieve activi teiten. sport-, culturele en voor lichtingsbijeenkomsten, waaraan ruim duizend 55-plussers deelne men. Wie daarover meer wil we ten, kan 's ochtends tijdens werkdagen telefonische informa tie krijgen onder nummer 331297. Ledenvergadering KBO HEILOO - Op donderdagmiddag 2 april heette mevrouw Dekker als voorzitter van de KBO-afdeling Heiloo iedereen welkom. Stoelen moesten worden bijgezet, want tientallen leden kwamen afscheid nemen van hun voorzitter. Me vrouw Dekker begroette met een extra woord wethouder mevrouw Willemse, en de vertegenwoordi gers van de ANBO en de St. Ou derenwerk. Met deze beide groeperingen werkt de KBO zo veel mogelijk samen in het belang van de ouderen. Aanvragen van andere woonruimte HEILOO - Met ingang van woensdag 15 april zullen ouderen die voor andere woonruimte in aanmerking willen komen de aan vraag hiervoor moeten doen bij de gemeente Heiloo, Afdeling Socia le Zaken en Huisvesting, Raad huisplein 1, 1851 JL, telefoon 313183. In het kader van het ont wikkelde volkshuisvestingsplan en de nota ouderenbeleid is hiertoe in nauw overleg met de Stichting Ouderenwerk Heiloo, welke tot op heden deze aanvragen behan delde, besloten. Achtergrond voor dit besluit is de gedachte, dat door het overheve len van de 'ouderenhuisvesting' van de Stichting naar de Gemeen te de coördinatie van het totale huisvestingsbeleid en (daarmee) de dienstverlening aan de aanvra gers verbeterd zal worden. Alle in formatie over en aanvragen voor huisvesting kunnen vanaf eerder genoemde datum bij een loket in gewonnen worden. Ook geeft dit besluit de Stichting Ouderenwerk Heiloo de mogelijk heid zich intensiever met haar ei genlijke taken -informatie verstrekking, sociaal-culturele ac tiviteiten, dienstverlening en be langenbehartiging - bezig te houden. Degenen die als woningzoekende ingeschreven stonden bij de Stich ting Ouderenwerk Heiloo zijn in middels op de hoogte gesteld. Mocht het bovenstaande nadere vragen bij u oproepen dan zal men bij de afdeling sociale zaken en huisvesting van de gemeente gaarne bereid zijn u hierover te woord te staan. Bustocht Anbo-Kbo HEILOO - De activiteitencom missie van de Anbo en KBO or ganiseert op woensdag 6 mei een bustocht naar het tinmuseum in de omgeving van Tiel (Betuwe) en naar het zilvermuseum in het Zuidhollandse Schoonhoven. Deelname aan deze uitgebreide dagtocht met veel bezienswaar digheden kost 65,00 per per soon. Hierin zijn inbegrepen koffie met,gebak, een lunch en een diner tot besluit. Vertrek uit Heiloo is om 8.30 uur, thuis komst om ca. 20.30 uur. Be langstellenden kunnen telefo nisch contact opnemen met mw. Hoetjes, tel. 338188, na 18.00 uur. Ledenvergadering ANBO HEILOO - Op donderdag 16 april vindt in het Trefpunt aan de Westerweg de algemene ledenver gadering plaats van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, Afdeling Heiloo. Aanvang: 14.00 uur. Alle bezoekers worden ver rast met een aardige attentie. Op de agenda staat een aantal on derwerpen van huishoudelijke aard. Tijdens deze vergadering zal Mw. C. Hoogeboom-de Munk af scheid nemen als afdelingsvoorzit ter. Na de pauze kunnen de be zoekers gratis deelnemen aan een Oud-Hollands spelcircuit. Hierbij zijn leuke prijzen te winnen. De vergadering is vrij toegankelijk voor leden en genodigden. TEAM Na de goedkeuring van de versla gen van het bestuur en de verschil lende commissies volgde de be stuursverkiezing. Het bestuur had tevergeefs nijverig gezocht naar een nieuwe voorzitter; wel stelden mevrouw Schaap en de heer Oud zich beschikbaar, maar wensten toch eerst een inwerkperiode. Het gelukte het bestuur mevrouw Dekker te overredenj; tot de na jaarsvergadering neemt zij nog haar functie waar. Ook de dames Houtenbos en Spierings werden in het bestuur opgenomen. Mevrouw Hoogeboom, zelf aftre dend voorzitter van de zusterorga nisatie de ANBO, nam met dank afscheid van Mevrouw Dekker. Samen waren zij acht jaar geleden als zodanig in functie getreden. Zij startten in het pas geopende Trefpunt de samenwerking tussen de beide ouderenbonden. Deze groeide in de loop der jaren in de verschillende commissies, in hun optreden bij de gemeente, bij ope ningen en recepties. Zij konden wel een boek vol herinneringen vol schrijven. Namens de gemeente bedankte mevrouw Willemse zowel me vrouw Dekker als de eveneens af tredende merouw Lammers. Zij zag in mevrouw Dekker als voor zitter van de Katholieke Bond een herder en een manager. Een her der, zoals zij de ruim 900 leden in haar zorg voor zieken en eenza men, kroonjarigen en jubilarissen betrekt en bij overlijden haar deelneming betuigt. Een manager, zoals zij via de verschillende com missies de bond leidt. De identiteit van de KBO vindt in de beharti ging van de belangen van de leden in haar zijn uitstraling. Ook mevrouw Lammers ontving haar dank. Mevrouw Willemse zag in haar een vrouwelijke missi onaris door haar zendingswerk om leden voor de ouderenbond te winnen. Zo kan en wil zij de be langen van de ouderen beharti gen. ,Men moet niet over je maar met je beslissen', is haar devies. Al treedt mevrouw Lammers uit het bestuur, haar 'missiewerk' blijft zij voortzetten. Mevrouw Willemse zette de beide dames in de bloemetjes! Mevrouw Dekker en Mevrouw Lammers be dankten beiden de spreeksters en de vergadering voor de *ovende woorden en geschenken. Huursubsidie HEILOO - In een brief aan de vaste kamercommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke orde ning heeft de Unie KBO bezwaren geuit tegen het wetsvoorstel van staatssecretaris Heerma om de wet Individuele Huursubsidie (IHS) te wijzigen. De staatssecre taris verwijst in zijn memorie van toelichting naar het regeerak koord waarin een van de uit gangspunten was huursubsidie-compensatie voor de groepen met de laagste inkomens, met name de bejarden. De Unie KBO constateert dat de staatssecretaris maatregelen voor stelt, die ouderen, met een laag in komen en hoge huurprijzen tege moet komen. Echter, ondanks de ze maatregelen, gaat de financiële positie van met name ouderen met een laag inkomen wederom ach teruit, zo constateert de Unie KBO. Ouderen nog een jaar in wachtkamer HEILOO - Onder deze kop heeft de Unie KBO haar ongenoegen kenbaar gemaakt over de kabi netsplannen voor de AAW- voorzieningen voor ouderen. De Unie KBO (Katholieke Bonden van Ouderen) tekent namens 220.000 leden bij het kabinet en de Vereniging van Nederlandse GEmeente (VNG) bezwaar aan te gen het voornemen 65 -l- ers pas na 1 januari 1994 in aanmerking te laten komen voor AWW-leef- voorzieningen. Sinds de invoering van de be lastingherziening van Oort in 1990 betalen 65 ers feitelijk mee aan de AWW via de belastingen. Zij kunnen echter geen gebruik ma ken van de leefvoorzieningen zo als bijvoorbeeld een rolstoel, een tegemoetkoming in extra ver voerskosten en aanpassingen in huis. Zij moeten dit uit eigen zak betalen of aankloppen bij de bijstand. Het kabinet wil nu ouderen nog een jaar langer uitsluiten van de AWW-leefvoorzieningen. Pas op 1 januari 1994 wil het kabinet de AWW overhevelen naar de AWBZ. Gemeenten zouden in de visie van het kabinet dan verant woordelijk zijn voor de toeken ning van de verschillende leef voorzieningen. De Unie KBO stelt dat het kabinet moet kiezen. Of de 65 ers ko men vanaf 1993 in aanmerking voor leefvoorzieningen of het meebetalen moet zo snel mogelijk gestopt worden. Het is volstrekt onbillijk iemand mee te laten be talen aan iets waar die persoon geen rechten aan kan ontlenen. PAGINA 8 UITKIJKPOST 15 APRIL 1992 Inlichtingen overige vestigingen: 020-6370233

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 8