p /Mascotte A.J. vos ©inym Net wat meerMode C. HACHMANG ™fsBL0.°= Paddestoelenexcursie Verrassend spel van Falkland Het andere Roemenië Najaarswandeltocht in Heiloo m OPTICIEN 57e JAARGANG NO. 43 N I E LJ V*/ S B LA D VOOR HEILOO EM OAASTjg_Ej<_EM 21 OKTOBER 1992 Autorijden kan altijd veiliger Logeerproject verstandelijk gehandicapten Feestelijk jubileum Verenigde Spaarbank Wat is griep'/ Opbrengst nationale kollekte geestelijk gehandicapten Teenage Dance Club in Buk Buk Anbo helpt Bosnische ouderen Ponyclub Heiloo Veel steun voor Rode Kruis afdeling Heiloo Campagne Amnesty International gericht op jongeren in Heiloo Bij aankoop van een mon tuur op de glazen GRATIS DE ONTSPIEGELING op de kunststofglazen GRATIS DE KLEUR. Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 1850 AB Heiloo. Tel. 072-330175. Fax 072-335644. Openingstijden: maandag t/m donderdag van 8.30-12.00 en 13.00-16.45 uur vrijdag van 8.30-*ü.OO en 13.00-15.00 uur Redactie: De re( actie is tijdens kantooruren te bereiken onder rummer 072-330175. Redactie-adressen Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo (072-331081) Westerweg 371, 1852 PR Heiloo (072-333775) Geen Uitkijkpost ontvangen? Bel donderdag tot 15.00 uur: 072-330175 v.... De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 15.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 72 cent (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Drukkerij Uitkijkpost BV verzorgt tevens al uw drukwerk: van briefpapier tot full-color brochures. Vraag offerte! Lag^we nxoorhoude ,nnemerstr< Alkmaar. HEILOO - Dit jaar organiseert de Noord-Hollandse Wandelsport Bond haar traditionele 'Najaarswandeltocht' in Heiloo. Deze zal worden gehouden op 7 en 8 november 1992. De plaatselij ke wandelcommissie, die belast is met de organisatie, zal haar uiterste best doen om de wandelaars naar hun zin te maken. De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10, 15 en 25 km. De wandeling zal onder andere gaan over het landgoed Nijenburgh. De 25 kilo meter wandelaars zullen ook door een gedeelte van het P.W.N. duingebied bij Egmond-Binnen gaan. De start vindt plaats vanuit de baisschool St. Radboud (ingang Breedelaan) en ligt 5 minuten lopen vanaf het N.S. station. Op beide dagen kan gestart worden vanaf 10.00 uur. De herinnering bij het volbrengen van deze wandeltocht zal bestaan uit een fraai uitgevoerde medaille. Het in schrijfgeld van deze wandeltocht be draagt voor personen vanaf 4 jaar met herinnering 3,50 als u zich voor 24 oktober a.s. opgeeft. Na deze datum en aan de start kunt u zich ook nog opge ven alleen dan wordt het inschrijfgeld met 1,50 verhoogd. Leden van erken de wandelsportbonden genieten een re ductie van 1,00 op het inschrijfgeld. U kunt zich opgeven bij de Fanf. Bos, Werkendelslaan 9, 1851 VA Heiloo. Te lefoon 072-337426. c SCHONG SCHILDERWERKEN B-V. 02205-3062/072-338472 Schilderwerken, wandafwerking Kwaliteit en vakmanschap Eerlijk advies en kosteloze offerte Makelaar Taxateur o.g. SypÓtheken °0P Postbus 95.1850 AB Heiloo.Tel 072-331895 ASSURANTIËN Kantoor: Zeeweg 20.1852 CR Heiloo TAXATIES De heer J. Boerlage werd voor de film geïnterviewd. Nog vijf zaken in de race voor de beste specialiteitenzaak van Nederland, is een spannen de gebeurtenis. We houden u op de hoogte. HEILOO - De Nederlands Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) houdt zater dag 24 oktober een paddestoelen excur sie. Alle jongeren tussen de 12 en 23 jaar uit Noord-Holland kunnen aan de ze excursue deelnemen. In het Heilooër- Bos worden de verschillende soorten paddestoelen bekeken en er wordt een onderzoek uitgevoerd. De herfst is een echte paddestoelentijd. Er zijn niet al leen de bekende vliegenzwem of andere soorten die vaak van een prachtige steel en hoed voorzien zijn. Paddestoelen zijn de opruimers in de natuur. Ze bezit ten in tegenstelling tot groene planten, geen bladgroen. Zij hebben deze organi sche stoffen echter wel nodig om te kun nen leven. Daarom groeien ze altijd bij andere (levende of dode) organismen waaruit zij hun voedingsstoffen opne men. De paddestoelen vervullen daar mee een zeer belangrijke rol in de voedselkringloop. Alleen Paddestoelen zijn in staat om moeilijk afbreekbare organische stoffen zoals lignine (houtstof) en cellulose (celstof) te verte ren. Paddestoelen vervullen dus een on misbare rol in de instandhouding van de bodemvruchtbaarheid De NJN is een vereniging voor jongeren tussen de 12 en de 23 jaar die van de na tuur willen genieten. De excursie verza melt zich om 10.00 uur bij de zuid ingang van het Heilooërbos. Het onder zoek gaat kijken naar het voorkomen van paddestoelen bij verschillende rot tingsstadia. Inzicht in de voorkeuren van de verschillende zwammen voor be paalde soorten hout is belangrijk voor het bosbeheer. Omdat de excursie tot in de middag duurt nemen de deelnemers zelf een lunchpakket mee. De excursie is gratis. Maar men moet zich wel van te voren opgeven. Voor opgave of meer infor matie kan er gebeld worden naar Se- bastiaan Bernard tel. 075-167923. DEN HAAG - In 1991 vonden er in Ne derland 11.734 verkeersongevallen plaats waarbij 12.006 gewonden en 1281 doden vielen. In bijna al deze gevallen en ook wanneer het alleen gaat om blikschade' zijn autoverzekeraars be trokken. Vanuit deze betrokkenheid brengt de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren een bijsluiter uit met tips om de verkeersveiligheid te bevorderen. Tips voor de conditie van de auto, voor rijden met caravan of aanhanger en voor veilig weggedrag in uiteenlopende omstandigheden komen in deze handzame bijsluiter puntsgewijs aan de orde. Zeker aan de vooravond van hetslecht weer' seizoen is het goed deze nuttige en eenvoudig op te volgen adviezen nog eens door te nemen. De folder is -gratis en kan schriftelijk wor den aangevraagd bij Bureau Voorlich ting Verzekering, Postbus 990, 2501 CZ Den Haag. ALKMAAR - In de regiö-Noord- Kennemerland is per 1 september jl. een logeerprojekt gestart voor mensen met een verstandelijk handicap. Het projekt heeft dezelfde bedoeling als de al beken de logeerhuizen, nl. dat ouders van kin deren met een verstandelijke handicap, die dit kind (groot of klein) thuis ver zorgen, de mogelijkheid krijgen hun kind op een vertrouwd^ veilig adres te laten logeren, zodat zij er eens dag of een paar dagen uitkunnen. Het logeerprojekt zoekt hiervoor gezin nen, die professionele opvang kunnen bieden, dat wil zeggen dat tenminste één persoon in het gezin opleiding en erva ring heeft in de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap. Voor elke logé wordt een vast logeergezin gezocht, liefst in de omgeving van het ouderlijk huis. Het logeergezin ontvangt via het logeerprojekt een onkostenvergoeding, de ouders betalen een bedrag van 10,- per etmaal. Het projekt is een initiatief van Reigers- daal in Heerhugowaard en de Stichting Noord-Hollands Noorden in Alkmaar in samenwerking met Univé zorgverze keringen: deze instellingen verlenen het projekt ondersteuning in raad en daad. Informatie over het projekt kan worden verkregen bij de koördinator van het projekt, Corine Burger. Zij is op maandag- en op vrijdagmorgen telefo nisch te bereiken op het centraal buro van de Stichting Noord-Hollands Noor den, tel.nr. 072-152768. Daar kan men zich ook aanmelden voor het projekt. Schriftelijk informeren of aanmelden kan ook: p/a Centraal Buro Noord- Hollands Noorden, J. Wattstraat 7, 1817 DC Alkmaar. HEILOO - Op 20 oktober a.s. werd tra ditiegetrouw Wereldspaardag gevierd. Een feest dat bij de Verenigde Spaar bank in de loop der jaren is uitgegroeid tot Spaarbank week. Dit keer staat de week in het kader van het 175-jarig bestaan van de bank. Dat zal ondermeer blijken uit de feestelijke aankleding van de kantoren. Maar zeker zo aantrekke lijk is de jaarlijkse gratis kalender van de Verenigde Spaarbank, die vooruitlo pend op de definitieve introductie van de nieuwe naam van de bank per ultimo maart 1993, nu reeds de naam VSB Bank draagt. De kalender omvat talloze afbeeldingen van schilderijen en teke ningen van vader en zoon Voerman, respectievelijk bekend als 'de IJssel- schilder' en de tekenaar van de beroem de 'Verkade-albums'. Maar ook zakelijk gezien heeft de bank iets te bieden: het VSB Jubileumcertifi caat, in coupures van 500,- t/m 10.000,-. De aantrekkelijke hoge ren te van 8% over een looptijd van 1 jaar maakt het noodzakelijk dat per cliënt evenwel slechts één certificaat kan wor den afgenomen. En dat, zolang de voor raad strekt. Iedereen, die de gratis kalender afhaalt, krijgt automatisch meer informatie over deze en ander ju bileumaanbiedingen HEILOO - Eén kamer als decor, ge combineerd met acht acteurs die maar liefst achtenvijftig rollen spelen. Het klinkt tegenstrijdig en het is moeilijk voor te stellen hoe het geheel er uit ziet. Maar wie vrijdag 16 en zaterdag 17 ok tober in de Beun 'De Eetkamer' van Falkland heeft gezien, concludeert een verrassende, soms wat verwarrende to neelavond. Het stuk, geschreven door de Ameri kaan A.R. Gurney jr. en onder regie van Leo van Herk, zorgde voor uiteen lopende taferelen. Hoofdpersoon van het stuk was de Eetkamer zelf, omdat deze niet veranderde. De bewoners van de kamer daarentegen, wisselden elke scène. In de kamer kwamen allerlei omstandig heden voor, met name problemen zoals generatieconflicten en de verdwijnende beschaving. Dit zijn de favoriete the ma's die Gurneyt in zijn stukken benut. Afronding of conclusies zijn in 'de Eet kamer' in bijna alle scènes niet mogelijk geweest, omdat nieuwe scènes dan al weer startten. Dit leverde verrassende situaties op, maar ook wel een beetje verwarrend: er moest even een omscha keling in het hoofd plaatsvinden. Maar het lukte de toeschouwers om zich in te leven in personen, die zojuist nog totaal andere mensen voorstelden. Lof voor de toneelspelers daarom, die zich constant achter de coulissen verkleed den en schminkten. Het stuk was zeker geschikt voor de Falkland-spelers die ogenschijnlijk plezier hadden in het uit beelden van zoveel personen. De niet meer zo jonge Cor Veen was bij voorbeeld peuter Bouke; Euck Koo- men, huishoudster, kleuter en demente dame: en Wob Leguyt speelde de sexy Margriet maar ook meid Berta. Hier door kreeg Falkland de lachers op haar hand. Het stuk eindigde ook met vrolijk gelach van de gasten, die in de Eetka mer dineerden. Puck Koomen en Cor Veen, twee 'oude rottenin het vak. HEILOO - De onlangs in onze gemeen te gehouden Nationale Kollekte Geeste lijk Gehandicapten heeft in totaal 12.346,15 opgebracht. Dankzij de gulle gevers en de grote inzet van de wijkhoofden en de collectanten hebben we dit mooie resultaat bereikt. Hartelijk dank aan een ieder, die hieraan heeft meegewerkt. HFILOO - Hello teenagers, a.s. vrijdag 23 oktober, zal er weer een Teenage Dance Club in de Buk zijn. Uiteraard zal onze drive-in show, Galaxy, weer van de partij zijn. Bij deze DJ's kun je je favoriete muziek aanvragen, die dan ook gedraaid zal worden. Het entree be draagt 3,-, noalcoholische drankjes 1,- en de aanvang is 19.30 uur. See you in Buk Buk!!!! We herkennen allemaal wel de ver schijnselen van griep: koorts die plotse ling oploopt (39°C of hoger), rillerig gevoel, spierpijn, hoesten, hoofdpijn, zweten. Wie griep krijgt voelt zich be roerd. Er zit vaak niets anders op dan in bed te kruipen en uit te zieken. Het la- tijnse woord voor griep is influenza. Griep is een virusziekte. Influenza kan veroorzaakt worden door verschillende soorten griepvirussen, die elk een ande re naam krijgen. Bekende namen zijn: Spaanse en Hong Kong griep. De Spaanse griep veroorzaakte in 1918 veel slachtoffers. De soort griep is elk jaar weer anders, maar kan soms hetzelfde zijn als één van jaren ervoor. Wanneer de mens in kontakt komt met een griep virus gaat het lichaam afweerstoffen opbouwen. Maar omdat de samenstel ling elk jaar anders is helpen deze af weerstoffen niet tegen de griep veroorzaakt door een afwijkend virus. Met andere woorden: je kunt elk jaar weer de griep krijgen. De besmetting kan plaatsvinden door niezen of hoesten van iemand die al besmet is. Bij een goede weerstand kan de griep be perkt blijven tot een lichte verkoudheid. Slaat de griep toe, dan is men een week of twee ziek. De koorts is nuttig en functioneel. Bij 39°C wordt het virus in het lichaam gedood. We kunnen weinig tegen de griep doen. Voor mensen met bijkomende ziekten (zoals hart- en vaat ziekten, CARA, nierafwijkingen etc.) kan de zogenaamde 'griepspuit' zinvol zijn. De Nederlandse overheid voert dit jaar een campagne om juist deze risico groepen te laten inspuiten. Artsen en apothekers werken aan deze aktie mee. Gezonde mensen hebben geen griepspuit nodig: een goede weerstand is nog de beste garantie om geen griep te krijgen. HEILOO - Op initiatief van de ANBO zal in Noord-Holland een inzameling worden gehouden voor Bosnische oude ren. In het Kroatische vluchtelingen kamp Veli Joze in Savudria, waar het actieve ANBO lid Miep Verhoeven als (enige oudere) vrijwilligster hulp heeft verleend, leven 80 oudere vrouwen in kommervolle omstandigheden. De AN BO heeft zich hun lot aangetrokken en onderneemt actie. Binnen een maand hopen medewerkers van de ANBO per soonlijk aan elk van de vrouwen een pakket uit te reiken met o.a. warme winterkleding en schoeisel. Ook de af deling Heiloo van de ANBO heeft besloten een van deze vrouwen te adop teren. leden en sympathisanten kunnen hun bijdragen storten op rekening nr. 32.70.07.745 van de Rabobank t.n.v. de penningmeester ANBO afd. Heiloo on der vermelding van 'actie Bosnië'. HEILOO - Op de samengestelde wedstrijd te Bathmen (Overijssel), be haalden Janneke Peeters met haar pony Evident van P.C. Heiloo e.o. de eerste prijs in de Klasse B. HEILOO - In haar steun voor de plaat selijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis tijdens de postzegelaktie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan heeft de bevolking van Heiloo zich weer eens van haar beste en vrijgevigste kant laten zien. Zoals bekend is vorige maand ter gelegenheid van dit jubileum een serie van drie postzegels met toeslag uitgegeven. De opbrengst van de door de plaatselijke afdeling verkochte zegels komt direct ten goede aan de afdeling Heiloo. Met medewerking van de PTT konden vrijwilligers in het postkantoor een week lang aandacht vragen voor de Rode Kruis zegels en andere Rode Kruis-artikelen. Ook in 't Loo werd een dag een verkoopkraam bemand. Het startschot werd gegeven op dinsdag 8 september door de wethouder van Wel zijn, mevr. Willemse-v.d. Ploeg, die van de voorzitter van de plaatselijke af deling, Ir. J. Verheugen, een serie jubi leumzegels kreeg aangeboden en daarna HEILOO - Kerstmis 1989, was Roeme nië wekenlang voorpagina nieuws....de revolutie bracht na jaren van isolement en onderdrukking, Vrijheid!!, vrijheid van meningsuiting, vrijheid van gods dienst en vrijheid van reizen. Nu bijna drie jaar later weer berichten uit Roemenië maar nu minder enthousi ast, berichten over onverdraagzaamheid tussen burgers en zigeuners, over massa ontslagen door privatisering van staats bedrijven, over een wijfelend beleid van de regering, die niet weet hoe men het land, economisch weer uit het moeras krijgt. Kortom Roemenië is bankroet, en de prijzen van de eerste levensbe hoeften zijn inmiddels vertienvoudigd. Dit was het slechte nieuws. Maar nu het goede nieuws!!! Roemenië is weerga loos mooi, als een sprookje uit de mid deleeuwen, in dat prachtige land wonen veel Roemeense christenen, die zonder onderscheid des persoons, hulp bieden aan de allerarmsten, door het verstrek ken, van voedsel, kleding, schoeisel, de kens en medicijnen. Echter zonder onze hulp, kunnen zij niet helpen!!! Om hulptransporten naar Roemenië mogelijk te maken wordt op zaterdag 31 oktober a.s. een grootse rommelmarkt en fancy fair gehouden in de gerefor meerde kerk aan de Noordergeeststraat te Heiloo (nabij winkelcentrum 't Loo) van 10.00 t/m 15.00 uur, met verkoop van zelfgemaakte hebbedingetjes, rad van avontuur met vele prachtige prij zen, overheerlijke roemeense hapjes, doorlopende diashow over Roemenië met muzikale omlijsting van o.a. de Hora, de Nai en de kleine Vedel, verder naast de schminkhoek en de grabbelton veel boeken, curiosa, kleinmeubelen en andere begerenswaardige snuisterijen tegen betaalbare prijzen. Kom de hel pers te hulp!en waant u zich één dag Roemeen. Voor inlichtingen en eventu eel goede kleding: Dirk Best, Holleweg 87, Heiloo, tel. 072-333605. als eerste zegels kocht bij de verkoopta fel. Het bestuur heeft de belangstelling van de wethouder -zelf oud Rode Kruis vrijwilligster- zeer op prijs gesteld. De netto-opbrengst van de postzegelaktie 1992 bedraagt bijna 2.000,-. Dit goe de resultaat kon alleen worden bereikt door de inzet van zeer velen ook buiten het Rode Kruis. Een woord van hartelij ke dank met name aan de medewerkers van het postkantoor en aan de winke liersvereniging van 't Loo is dan ook ze ker op zijn plaats. Vrijwilligsters De afdeling telefooncirkels van het Ro de Kruis Afdeling Heiloo is nog op zoek naar enkele vrijwillig(st)ers, die bereid zijn om in de ochtend een half uur van hun tijd te besteden aan het begeleiden van of behulpzaam zijn bij de telefoon cirkels. Bent u geïnteresseerd en wilt u helpen, bel dan met de coördinatrice van de telefooncirkels, mevr. J.C. Gan- kema, tel. 330161. U helpt dan daad werkelijk uw rode kruis helpen. Een kleine tijdsinvestering zal dan rijke vruchten afwerpen, niet in de laatste plaats voor uzelf. Stationsweg 85,1851 LJ Heiloo HEILOO - Afgelopen week heeft Am nesty International een landelijke cam pagne gehouden om jongeren meer bekend te maken met haar doelstellin gen en aktiviteiten. Amnesty heeft maar weinig jonge mensen onder haar leden, terwijl veel haar akties wél gericht zijn op het welzijn van jongeren. Zo is er on langs een brievenaktie gevoerd voor straatkinderen in Guatemala die stelsel matig door politie' en veiligheids diensten mishandeld en soms zelfs vermoord worden omdat zij toeristen en de middenstand tot last zijn. Deze aktie heeft, zoals gelukkig een groot deel van Amnesty's akties, effekt gehad: de ver antwoordelijke mensen zijn berecht, politie en veiligheidsdiensten worden beter gecontroleerd en er is een opvang tehuis gekomen voor straatkinderen. Amnesty's jongerencampagne heeft zich zowel op landelijk niveau, via posters, radio en t.v., als op plaatselijk niveau afgespeeld. In Heiloo is er op de St. Jan-Mavo, Kennedy-mavo aandacht aan Amnesty International besteed tij dens de lessen maatschappijleer. Her vormde en gereformeerde jongeren hebben een clubavond in het kruispunt aan Amnesty gewijd. Dat iemand gear resteerd zou kunnen worden of zelfs „verdwijnen" vanwege kritiek op b.v. president Lubbers? is voor ons ondenk baar. Dit recht op vrije meningsuiting is in veel landen helaas niet zo van zelfsprekend als hier. Deze week heeft de Amnesty International groep Heiloo een stand in de bibliotheek met o.a. in formatie over haar aktiviteiten. Zij ver welkomt graag nieuwe leden. Contactpersoon van Amnesty Internati onal Heiloo is Cobie Keilman, tel. 332343. IJs en sneeuw trotserend, komt er weer een vrachtwagen aan in Roemenië. O JC OOGMERK OPTICIEN II

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1992 | | pagina 1